HiBMWfileiilscfteCourant iiTweede Bladf Vrijdag 19 October 1923 HET BEFAAMDE ART. 40. In de T e 1 c g r. iwijdt Mr. van den Bergh, oud-webhouder vail Amsterdam een interessante beschouwing aan boven staand onderwerp. „Al eenige weken, zoo zegt hij, volg ik met klimmende teleurstelling wat door democratische afgevaardigden, ook door mijn partijgenooten, wordt geschreven en gesproken over art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit. Ik zweeg, in de hoop dat men tot beter inzicht zou. komen, zeker sinds enkele hoogstaande jultfsten het juiste licht over deze kwestie hadden "ver spreid. Nu echter die kentering niet is 'ge komen en nog in het voorlaatste no. van de „Vrij!z.-Bemocraat" geen mindere dan p.rof. Van Embden van de „woordbreuk" der Regeering spreekt, nu stel ik er prijs op te zeggen, dat m.i. al "dat misbaar lijdt aan sterke overdrijving." „Tot goed begrip der zaak, zoo heet het v«erder, moet men. zich wel duidelijk voor oogen stellen dat alles wat door een over heidsorgaan wordt verordineerd (hetzij wet, K. B. of verordening van den ge meenteraad enz.) een voorschrift, een re gel bevat die op dat oogenblik doelmatig wordt geacht. Al dio verorde ningen hebben ni'ets in zich dat 'ze een karakter van duurzaamheid verleent. Ze-- hebben dat niet en ze mogen dat niet heb ben en ze kunnen het niet helbben. Want de autoriteit 'van wie zij uitgaat, kan de zelfde autoriteit, die b.v. een jaar later z:al optreden, niet in haar macht verkor- ten. „De verordeningen hebben dus dit met de liefde gemeen dat 'ze niet stee'ds zijn bestendig Van -duur. Men zou eer het te gendeel kunnen beweren: ze zijn steeds bestemd om veranderd tie worden." „Ofschoon deze opmerkingen niets be helzen dan een elementaire waarheid, het A. B. C. van allo staatsrecht, toch wordt deze eenvoudige waarheid dikwijls miskerid door hen wier belangen door de Verandering Wordien geschaad. En het moet worden erkend, er komen wel ver anderingen voor, die voor Vte belangheb benden allesbehalve aangenaam zijn. Dan is het begrijpelijk dat 'ze schreeuwen over aanranding van „verkregen rechten", of tenminste van „opgéwek'te Verwachtin gen". „De vertegenwoordigers van het alge meen belang zijn edhter 'gewoonlijk zoo wijs om zich daar niet aan te storen. Toch moet men niet zoo gering denken Over wat men verkregen rechten of opgewekte verwachtingen noemt. Laat ik eens enkele voorbeelden r.oemien. Een gemeenteraad besluit geen sluitinglsiiur voor winkels vast te stellen. Doch dezelfde gemeente raad besluit een paaT jaar later het wel' te doen. E"r is een bouwverordening vast gesteld, die -den eigenaar van IbouWgrond slechts weinig beperkt in de beschikking over zijn groefd. Een paar jaar later wordt 'zij veranderd en wordt den eige naar de verplichting opgelegd een belang rijk deel van zijn grond onbebouwd te laten een ernstige eigendomsbeperking -- of wordt verandering gebracht in 'de regeling der onbewoonb'aarVerklaring, tot 'groote schade van sommige eigtenaren. Wil men een voorbeel'd *van hetgeen „opgewekte verwachtingen" kunnen betee- kenen, d'an denke men in een militaire wet de bepaling 'die den eenigen zoon Van een weduwe vrijstelt van den dienst plicht -doch welke bepaling afgeschaft wordt als er oorlog gaat dreigen; juist op het tijdstip dus dat er» het groote profijt van zou getrokken worden. Tocji schaft men 'dergelijke bepalingen -af nis het algemeen belang het Vordert. Niet anders is het gegaan wanneer een wet een hepalin'g inhield Waardoor "de toekomstige Wetgever schijnbaar werd gebonden. Er zijn wel eens "wetten aangenomen waarin stond 'dat ze slechts voor enkele jaren Zouden gelden, of dat <ze binnen zekeren 'tijd moesten worden herzien. Maar de, latere wetgever stoort zich d'aar niet aan en verlengt de wet of schaft ze eerder af, naar gelan'g hij 'dat wensehelijk acht en herziet ze niet als hij het onnoodig acht. 1 1 Dit alles toegepast op «ons art. 40 kbïn't hierop neer: Ook art. 40 'dankte zijn ont slaan aan de omstahdighe'den van hét oogenblik. De bepaling dat aan de amb- FEUILLETON Van 's levens diepten. S3) Er is een instinct, waardoor de waar heid een afkeer voelt van de leugen, even- sis de duisternis het licht ontvliedt. Het Is als een onzichtbare snaar op 't men- rjclielijk hart gespannen door God zelf; het onechte geld spijkert Hij vast op de toonbank der ziel op verschillende ma nieren, dio nu eens wel, dan niet gezien Worden. Maar zoo zeker ais de dag volgt op den nacht, zoo zeker komt liet oogen- Mik, waarop de groote slag valt. Do arme, bevende Nelly gaf zich toen geen rekenschap van haar gevoelens; maar de vermetele valsoh'heid van den man, wien zij trouw gezworen had, had toch een somberen indruk op haar ge moed gemaakt, en sedert dien tijd zag zij dat zij tevergeefs naar liefde zocht in haar hart, en dat zij er slechts afkeer in vond voor haar aanstaanden man. Toen zij bij haar tante haar verdriet uitschreide, wist zij dat alles nog niet; maar, die Judaskus had een eind ge maakt aan allen twijfel en de volgende twee, drie dagen, had zij een' vreeselijken A^lestrijd door te maken een strijd, tenaren op 1 Juli 1922 in dienst, de op dat tijdstip genoten wedden gewaarborgd blijven zij geldt totdat ze veranderd wordt. En ze moet veranderd worden, zoo'dra h'et ialgemeen belang dat eischt. Maar als nu eens bleek dat art. 40 de bedoeling had on'veranderd te blijven? Dan geldt precies hetzelfde als Voor. een wet die voor haar voortbestaan .een vas ten duur vaststelt. De latere wietgever is daardoor in zijn machtsbevoegdheid niet verkort en hij verandert den duur ials hij dat noodig acht. De schrijver betoogt tenslotte, dat het met het budget der Volksvertegenwoordi ging dus kwalijk te rijmen is den drager der koninklijke macht de bevoegdheid toe te kennen het gieheele ambtenaarsperso- neel, op een bepaalden dag in functie, de dan gefdénde jaarwedden duurzaam te waarborgen. Daarin is tooh zekert geen reden gelegen om dit Koninklijk Besluit hij uitzonde ring verheven te achten boven den regel 'dat het weer bij IC. B. veranderd of af geschaft kan worden." KERK EK SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te Workum: R. Dijkstra te De Krim; H. te Winkel te Vollenhovien en A. J. van Wijngaarden; te Westmaas. Beroepen. Te WapenveldeR. Stoen- beek te Hoogeveen. Bedankt. Voor Lage Zwaluwe: R. C. Wy. J. Hoek to Vuren en Dalem (verb, be richt.) GEREF. KERKEN. Beroepen. Te CulemborgJ. H. Jon- ker to Voorburg; te Silvolde-Gendringen: K. K. Troost to Naaldwijk. Bevestiging, Intrede. Afscheid. Woensdagavond werd de heer J. W. van Ree tot zijn dienstwerk als vast voorganger bij de Chr. Geref. Kerk van Schiedam ingeleid door Ds. P. de Groot, van Rotterdam, die tot tekst had Jesaja 62 vs. 7 en na aan de hand van dit Schrift woord eeni schoone uiteenzetting van het ambtswerk te hebben gegeven, den heer van Ree in hartelijke bewoordingen toe sprak. De heer J. v. d. Lugt werd Zondag morgen tot zijn dienstwerk als leerend ouderling bij de Geref. Kerk van Melis sant ingeleid door Ds. Mol van Zwarte- waal die een predicatie hield over 1 Cór. 3: 6. Des middags deed de heer v. d. Lugt zijn intrede sprekende over Ef. Is 22 b enj 23. Ds. W. F. Dikboom werd Zondag morgen door Ds. J. J. Homan van Nieuw- Beerta bevestigd bij de Ned. Herv. Ge meente te Wildervanb. Des middags hield Ds. D. een intreerede als uitgangspunt waarvoor hij had gekozen Joh. 11: 28 b. Beide diensten werden door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Beroepbaar. De theol. ©and. W. S. dé Vries, te Tzum, zal van 5 November e.k. af, een eventueel beroep uit de Geref. Kerken gaarne in overweging nemen. Gouden Ambtsjubileum. 16 Nov. a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Ds. G. Broekhuizen, Geref. pre dikant te Aduard, in het ambt werd be vestigd. Ds. Broekhuizen diende eerst de gemeente Oldekerk van Nov. '73Aug. '7f, daarna de gemeente Idskenhuizen van Aug. '77Maart '79 en nu bijna 45 jaar zijn tegenwoordige gemeente. De gemeen te hoopt dien dag niet ongemerkt te laten- voorbij gaan. Nieuwe predikantsplaats. Te Rottex-dam is voor de stichting van de 18de predikantsplaats ih de Ned. Herv. Gemeente thans een fonds van f 112.733.11 bijeengebracht, zulks gevende een rente van f 5.187.74 per jaar voor deze nieuwe predikantsplaats. Heeren Gecommitteer den wenschen, dat f 6000 per jaar zal kun nen worden afgedragen voor den nieuwen predikant. Er is dus nog f 900 rente per jaar meer noodig, of een bedrag van f 18.000. Kerkelijke Kiesvereeniging. Te Leeuwarden is onder de leden der Ned. Herv. Gemeente opgericht een nieu we kerkelijke kiesvereeniging: Evangelie en Gemeente", staande op het standpunt van evenredige vertegenwoordiging. Vele personen, vooral van Evangelischen huize hebben zich bij deze vereenïging aange sloten. dien de meesten van ons op een of ander tijdstip in hun leven moeten strijden het groote proces voor de rechtbank van 't geweten tusschen eigenliefde en plicht. Eigenliefde zeide: „Je houdt niet van dezen man. Geef liem op." Plicht zeide: „Je hebt geen recht voor je zelf te leven. Denk eerst aan je tante, die zoo goed voor je is, aan je overleden oom en aan je neef zelf. Je hebt bovendien je woord ai gegeven. Als je je nu terugtrekt, breek je het hart van je oude tante, je laadt den vloek van den doode en de minachting van den levende op je." Deze inwendige worsteling maakte Nelly zóo moe en besluiteloos, dat zij in dezen uitersten nood de hulp van den do minee besloot 'in te roepen. Den volgen den morgen vroeg begaf zij zich naar de pastorie. Het was de gewoonte van den dominee om, vóórdat hij een preek neerschreef, zich eerst heelemaal in zijn onderwerp in te denken. Hij was juist bezig na te denken over een tekst uit Johannes, die hem reeds me nigmaal aanleiding tot een preek had ge geven. „Indien wij zeggen, dat wij geene zon den hebben, zoo verleiden wij ons zeiven en de waarheid is in ons niet. Indien wij onze zonden belijden, Hij is getrouw pn Terug tot de Kerk. Men weet, dat ook in Duitschland de beweging om zich van de Kerk los te ma ken, groote vorderingen; heeft getoond. Zelfs fo-rscher en wilder dan ten onzent. Merkwaardig, dat juist in deze jaren echter do beweging tot staan komt. Het anti-keikelijk socialisme sleept© velen met zich; maar zij ontworstelen zich we der aan dien greep. Er is behoefte aan traditie, aan hou vast, aan godsdienst. Het „Weekblad" der Hervormde Kerk ontleent aan „Geisteskampf der Ge-gen- wart" 1923, deze cijfers: in 1920 keer den er 8000 terug; in Saksen alleen 5600 en in Thuringen 16.000 in het jaar 1921. Blijft de beweging aldus groeien, dan zal zij weldra 40 50 duizend per jaar bedra gen. Ned, Zendingsvereeniging. Gisteren had te Rotterdam de najaars verga/dering van de Nederl. Zendingsver eeniging plaats. Deze werd ingeleid door een gebedsure, waarin Ds. B. J. C. Rijn- ders vooi-ging en waarbij deze sprak naar aanleiding van Psalm 10: 14. De vergadering werd voorgezeten' door Ds. H. J. de Zwart, uit "Scheveningen. De ze herinnerde er aan, dat de Nederl. Zen dingsvereeniging dit jaar haar 65-jarig bestaan herdenkt. Naast de afgevaardig den der afdeelingen werden in 't bijzon der welkom geheeten de heer en mevr. Van Benthen, die met verlof in het vader land zijn aangekomen, de heer Hoppe, die in clienst der Ned. Zenjd. Vereen, is ge treden, om straks uit te gaan naar West- Java, als zendeling otnder de Chineezen, en de a.s. zendelingen Schuurman» en Sleegers. Met bijzondere waardeering werd her dacht wijlen Ds. M. Lindebom. Enkele mededeelingen werden gedaan omtrent de baten en het dreigende tekort. Van de samen-werkende corporaties moet nog veel inkoroien, zal de rekening slui ten. Een bijzondere collecte zal worden geoi-ganiseex-d. De week van „Gebed, toe wijding en offer" zal worden gehouden van 1118 November a.s. Tot leden van het hoofdbestuur werden herbenoemd de heeren Ds. W. Goexiiraad, te Beek; Ds. H. P. Fortgens te Voorschoten; J. A. Hoekendijk te Heemstede; H. Mostert te Rotterdam; Ds. C. D. v. Noppen, te Zwol le en Ds. B. J.' C. Rijnders te Rotterdam. Benoemd werd nog in het hoofdbestuur de heer G. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname. De Unie. Bij do hoofdbestuxxrsverkiezing werden uitgebracht: 178 stemmen; blanco of van onwaarde 1; geldig 177; Volstrekte meer derheid 89. D. P. Bothof, te Arnhem: 63 stemmen; A. D. Zweers, te Zwolle: 114 stemmen. Aldus is gekozen: A. D. Zweer» die verklaard heeft een benoeming te zullen aanvaarden. Het-Hoofdbestuur heeft voorts over het algemeen met instemming kennis geno men van de nieuwe regeling met betrek king tot de hoofdakte-examens. Echter is het van meerling, idat aanvulling der over gangsbepalingen noodzakelijk is, vooral met het oog op hen, die in 1924 voor de eerste maal aan het examen wienschen deel te nemen,. Hij heeft zich dan ook bij schrijven van 6 October met een schrijven om nadere inlichtingen tot den Minister gewend, terwijl een adres is verzonden. De Vereert, van Chr. Onderwijzers en de plannen-Colijn. Van een gemeenschappelijke actie tegen de plannen-Colijn, waarbij de Vereendging van Chr. onderwijzers in federatief ver band zou zijn getreden met de Vereen. Hoofden van Scholexx^ het N. O. G. en an dere organisaties, is naar men ons of- ficietel meldt, bij het Hoofdbestuur der Vereen, van Chr. onderwijzers niets be kend. Cok heeft geen der leden van het Hoofdbestuur zitting genomen in het fede ratieve comité, zooals in het artikel van het „Schoolblad", orgaan van het N. O. G. wordt gemeld. Ook is de vergadering, waarin tot federatieve samenwerking werd. besloten, door geen der leden van het Hoofdbestuur bijgewoond. Integendeel heeft het Hoofdbestuur op de vraag tot samenwerking officieel het volgende gei- ant.woord „Naar aanleidiixg van uw schrijven, be zorgd bij den heer Jonkman, te Aixxster- dam, waarin de Vereen, van Chr. Onder wijzers enz. uitgenoodigd wordt tot een samenkomst ter bespreking van do ge zamenlijke actie inzake Art. 40, heb ik de eer u namens het Hoofdbestuur dier Vereeniging te berichten, dat we aan die uitnoodiging niet kunnen gevolg geven. Afzonderlijk handelen lijkt ons in dezen, -meer gewenacht." rechtvaardig, dat Hij ons de zonden ver geve en ons reinige van alle ongerech tigheid." Op eens tikte de meid aan de deur en zide, dat juffrouw Vesey er was om hem te spreken. Dominee Chester keek verwonderd op, maar was natuurlijk dadelijk bereid om de jonge dame te ontvangen, waarop zij in zijn studeerkamer werd gelaten. On danks haar bleek en zenuwachtig gezicht, was Nelly de verpersoonlijking van rein heid en bevalligheid, toen zij de kamer van den dominee binnenkwam. De warm te van den zomer was nog niet geheel verdwenen' en zij was gekleed in een duxir ne, witte mousseline japon over een ge streepte zijden onderjurk. Dominee Chester's krachtige hand beef de, toen hij het kleine naar hem toegesto ken handje di-ukte. „Mevrouw Delamere is toch niet ziek?" vroeg hij, toen hij haar een stoel had ge geven. „Zij is best in orde," zeide Nelly, die erg verlegen was hoe zij haar zaak 't beste aan den dominee zou voorleggen. „En uw neef Frits ook?" Nelly werd iets bleeker. Kon zij Ar thur Chester wel zeggen, dat hij de man was, over wien zij met hem wilde spre ken? „Ja,- hij ook. En nu begrijpt u zeker Daarna is namens het Comité een per soonlijk bezoek gebracht aan een der le den van 't Hoofdbestuur, teneinde de be doeling der samenwerking toe te lichten; doch ook deze persoonlijke besprekingen hebben niét geleid tob een verband tus schen de organisaties. BINNENLAND i De Katholieken en de Vlootwet. De Kameroverzióhtsohrijver van De Tijd bericht aan zijn blad: In de Woensdag gehouden club verga dering der Katholieke Kamerleden is men, ondanks langdurige beraadslaging, over het Vlootwetontwerp niet tot over eenstemming kunnen geraken. Het staat vast, dat, onvoorziene omstandigheden buitengesloten, de medestanders van den heer Bomans niet talrijk genoeg zullen blijken te zijn, om 'het ontwerp te doen 'Vallen, ook als de geheele linkerzijde aanééngesloten te'gen is. De debacle aan „De Amsterdammer''. i Gistermiddag Iaat vervoegden zich eenige rechercheurs aan het huis in de -Ailberdingk Thymsfraat van den voorma- ligen directeur van het Christelijk Volks dagblad „De Amsterdammer", den heer Ingwersen. Toen hij in de gang van 'zijn woning verscheen werd hij gearresteerd ter zake malversaties tijdens het bestaan van het dagblad gepleegd. Hi> werd overgebracht naar het bu reau Leidscheplein en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Het tekort aan goederenwagens. Het Eerste Kamerlid Van der Lande heeft tot den minister van Waterstaat in zake de oorzaak van het tekort aan Ne derlandsche spoorwagons de volgende vra gen gericht: Is het den minister bekend: 1. dat de Nederlandsche spoorwagons, die in grooter getale dan voorheen naar het buitenland, verzonden worden met producten de«r Limburgsche steenkolen mijnen, eerst na langen tijd van daar te rugkomen? 2. dat daardoor, een tekort aan spoor wagons ontstaat? 3. dat dit ernstige schade berokkent aan den Nederlandschen landbouw, nij verheid en handel, vooral wanneer in de komende maanden groote eisc-ben aan heb vervoer gesteld worden. 4. is de minister bereid, bij de directie der Nederlandsche spoorwegen er op aan te dringen, dat hét vervoer van de steen kolenmijnen naar het buitenland, in Ne derlandsche spoorwagoixs zoodanig be perkt wordt, dat de landbouw, nijverheid en handel voldoende spoorwagons ter beschikking hebben? De hittegolf In Juli. Dat de hittegolf van 6 tot 15 Juli j.l. vele slachtoffers m ons land heeft ge maakt, wordt door een mededeel ing in aflevering 8 van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek aangetoond. De sterfte in Juli 1923 be droeg per 1000 inwoners 10.8, tegenover 8 in Juli 1922 en 9 in Juni 1923. Do hit tegolf maakte vooral in de week van 9 15 Juli veel slachtoffers. Van de 6564 sterfgevallen in Juli in ons land vielen ruim 1/3 deel in deze week. Hooge sterf tecijfers werden aangetroffen voor apa- plexie (484 gevallen, waarvan 192 dn de week van. 915 Juili), lhartgebrekem (resp. 617 en 221), gastro-enteriüs voor al bij kinderen boven 1 maand (resp. 210 en 69), gewelddadige®, dood, waaronder verdrinking, zonneébeek en hyperthermic (resp. 558 en 366) en ouderdom (neysp. 534 en 212). Ook voor mazelen en iiersen- tuberculose werden 'betrekkelijk hooge cijfers aangetroffen. Kinderen henedein 1 maand hebben blijkbaar weinig nadee- ligen invloed van de hitte gehad; in ster-* kere mate was dit bet geval bij kinderen beneden 1 jaar, en bij die van 14 jaar; doch het meest werden de ouderen getrof fen. In totaal verdronken 155 personen, waarvan 72 in de week fvan 915 Juli. Aan zonnesteek en hyperthermde kwamen 302 personen om (214 mannen, 49 kin deren (28 beneden 1 «jaar en 19 van 14 jaar) en 39 vrouwen, waarvan 275 in de week van 915 Juli. Boven 80 jaar over leden er 13 aan hyperthermic. Van de 253 volwassenen oefenden 155 het land bouwbedrijf uit. De gemeenten beneden de 20.000 zielen wercten het meest ge troffen (228 gevallen), die boven 20.000 zielen telden 84 dooden aan zonnesteek, waarvan 59 voor rekening Van de 4 grootste gemeenten. De sterfte van kin- niet, wat het doel van mijn bezoek wel is." „Ik verwonder mij niet zoo gauw. Wat li ook aanleiding gegeven heeft om mij te bezoeken, ik ben overtuigd, dat u niet zonder goede reden komt." „Dat is zeer vriendelijk van u. Neen; het is niet zonder reden. Ik ben tot u ge- komèn, omdat u onze dominee bent en onze vriend. Zoo mag ik u immers wel noemen, mijnheer Chester?" Hij boog zijn hoofd en speelde met de bladen van een boek, dat op tafel lag. Hij hield zijn gezicht van haar afgewend en zag er ernstig s bijna streng uit. Zij had gehoopt op een warmere, meer vrien delijke ontvangst. Deze koele, terugge trokken houding schrikte lsjar af en maakte 't haar nog moeilijker om hem alles te zeggen. De stilte werd pijnlijk en ffcn jlaatste zeide hij: „Waarin kan ik u van dienst zijn, juffrouw Vesey?" „Ik hen hier gekomen om raad. Ik heb geen ouders, geen broer of zuster, wien ik om hulp kan vragen, en dat is de re- I den, dat ik mij tot u wend." j De toon van haar stem ontroerde zijn I hart ondanks zijn uiterlijken schijn van 1 strengen ernst i„Maar u hebt toch nog mevrouw Dela mere en uw neef?" *.Ja, maar ik kan hen niets vragen, deren heneden het jaar bedroeg 57.5 per 1000 levend aangegevenen in Juli, tegen 46.0 per duizend in Juni. Deze stijging] komt zeker ook voor een deel op rekes, nring fvan de hittegolf. Terwijl er in totaal 908 kinderen stierven, bedroeg het aan-i tal in de 2de week van Juli 309. Uit het Sociale Leven n T« Onze Christelijke Vakbeweging. Naar aanleiding van den achteruitgang van onze Christelijke Vakbeweging die pl.m. 20 pefc. van hare leden verloor schrijft de N. Haagsche Crt,: „Over de oorzaken van 'dat proces schreven we meermalen. Ze zijn bekend en we zxxllen de opsomming niet herhalen. Wel willen we nog even weer luide waarschuwen tegen deze verzwakking speciaal van de christelijk-sociale bewe ging in ruimen zin. We denken daarbij dan niet in de eer ste plaats aan den militanbentrek in het karakter der vakbonden. Naar christelijk- sociale opvatting is niet strijd hun doel. maar wel de socialo vrede. Intusschen ook om die reden. achten we den gecon- stateerden achteruitgang niet onbedenke lijk. Het valt immers niet te ontkennen^ dat hier en daar een opleven valt waar te nemen van allerlei oud-liberale denk beelden, waarin de zorg voor het wel wezen van den arbeidenden stand steeds zeer op den achtergrond stond. Bij het aanbidden der machtsidee op sociaal- economisch gebied ten deele gevolg van de verderfelijke klassenstrijdtlxeorio en dito practijk ligt het gevaar voor het begaan van onrecht voer do deur. Het is inderdaad als een socialen achter uitgang te beschouwen., indien daartegen verweer onmogelijk bleek. Daarom ook late men dg christelijke vakbeweging niet in dén steek, xxu zij geen loonsuccessen meer kan behalen, maar blijve men haar steunen in haar defensief optreden, waarin zij bovendien blijk geeft te willen rekenen met de. bijzondere nooden van dezen tijd. Van hoe groot belarxg dit alles echter ook zij, daarboven uit gaat voor ons iets anders. In onze beschouwing immers past het streven om bij heb rijpen der tijden ea verhoudingen den staat te doen terug treden van het terein der maatschappij. De bewerktuiging der maatschappij moet zoo worden, dat zij geleidelijk eexi deel kan overnemen van hetgeen op haar ox-f door middel van de wetgeving wordt tob stand gebracht. Souvereiniteit in eigen kring, maar die alleen volle toepassing kan vinden, indien die kring beschikt over. de krachten om die souvereiniteit uit te - oefenen. Is dat nog niet heb geval, dan wil dat niet zeggen, dat we Overgaan op de lijn der liberale sociale geheelonthou ding. In dezen gedachtengangnu is aan een behoorlijk uitgebouwd en gezond ontwik keld vakvereenigingsweren in een maat schappij, die voor souvereiniteit in eigen kring rijp is, een belangrijke taak toege dacht. Van dat ideaal raken we door den ack- terxxitgang van het sociaal organisatiele- ven af, met het gevaar, dat heb omruilen van staatsoptreden voor maatschappelijke autonomie moet worden uitgesteld. Daarom betreuren we het in hoogt) mate, dat ook onze christelijke organisa ties, waarin de beginselen eener zixiveri vakbeweging worden aanvaard, lijden door de ongunst der tijdem Het is nog steeds eb. Laat het echter niet sterker ebben, danl onvermijdelijk is. Niemand verlate zijn socialo organisa- tie omdat zij hem geen materièel voordeel verschaft. Men blijve haar krachtig steu nen niet alleen in haar defensieve taak, maar vooral opdat door haar nog zooveel mogelijk kan worden gedaan tob zelfstan- digmaking van het leven der maatschappij Dit ideëele doel is wel een offertje waard." lt Het visscherijbedrijf in IJmuiden. Inzake de loonactio n het visscherijbe drijf te IJmuiden, kan worden meege^ deeld, dat de firma Groen de kwart pro- oent, welke van de gages was afgenomen^ thans weer uitbetaalt. Aan de directie der Vereen. E^loitatio Mij., welke ook de gages met esn kwart proooeiit der besommingen, verminderd heeft, is door do vakorganlsates e«en sclxrj- ven gezonden, dat de besturen vrj worden! gelaten naar omstandigheden te hande len en dat het in do bedoeling ligt na 22 October die maatregelen .te treffen, welke ncodxg worden geacht. ——■■in MS—m want zij behooren bij het vraagstuk, waarmee ik al dagen en nachten rond loop. Ik kan niet rustig slapen ik heb gebeden en gesmeekt, maar ik kan nog geexi antwoord vinden. Ale laatste toe-< vluchtsoord dacht ik toen aan u, al klinkt dat niet erg Yleiénd." „Ik dacht, dat u mij lang genoeg ken-4 de om te weten, dat ik al heel weinig om complimentjes geef. Ik ben echter heel blij, dat ge u 't eerst gewend hebt tot Hem die u beter zal begirjpen dan ik en die u te Zijnier tijd zeker een antwoord op uw, vraag zal geven. Denk maar oens aan Abraham. Slechts op het allerlaatste oogenblik gaf God hem 'n ram om te of* feren, in plaats van zijn eigen zoon." „Ja, dat woet ik wel," zeide zij, „maar ik zie mijn plicht slechts onduidelijk, ala iemand, die in 't donker rondtast. Ik ben hier gekomen om uwe voorlichting." „Nu begrijp ik u. U spreekt als een wa-« re vrouw, en ik zal mijn best doen om u te helpen. "Wat is do moeilijkheid?" „Ik zal u alles zoo duidelijk mogelijk vertellen. Mag ik u zelf als voorbeeld no« men?" Hij knikte toestemmend. JWordfc vervolgd.)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5