Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEtüSCHE COURANT ABOftNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal f2.50 Per week é....f0,19 (franco per post per kwartaal ......f2.90 4Js JAARGANG. - DONDERDAG 18 OCTOBER 1923 - No. 1065 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. int. 1278 Postrekening 53936 ABVERTEÜTIE-PRIJ9 Gewone advertentiën per regel 22H cenft t "ingezonden Mededeelingen, dubbel tariefl '_vBij contract, belangrijke reductie. 'K!e;ne advertentiën bij vooyuitbeta* ïióg van ten hoogste 30 woorden, worded dagelijks geplaatst ad 50 cent. inflatie. BHE0F-' (Slot). Crediet-lnflatie. ""^i"'" 'rr'' Inflatie kan ook in de hand gewerkt Worden door banken. Deze kunnen te veel crediet geven. Verleunen zij dezo credicten uit de bij haar gedeponeerde gelden en eigen middelen, tegen een rente, welko niet te laag is, dan is het gevaar niet zoo groot. Anders wordt het echter, wanneer zij do credieten niet verleent uit de be sparingen, maar wanneer zij, bij heb ver strekken daarvan, haar hulp steeds ver wacht van de centrale instelling. Sommige banken hebben, de gewoonte de cliënten, welke crediet genieten, de verplichting op te leggen, dat die credietnemer3 een promesse aan de bank moeten afgeven of wissels op haar trekken. Den Ned. Bank wordt door de banken gevraagd of zij ge neigd is deze wissels eventueel te herver- disconteeren. Gebeurt dit. dan zal de Ne- derlandsche Bank voor hetgeen zij voor de disconto's moet betalen, biljetten uit geven, Wij zien hieruit, dat de banken door het beschikbaar stellen van crediet, anders dan uit eigen middelen en deposi to's, gevaar voor inflatie kunnen doen ontstaan. Dit kan ook nog gebeuren doordat de meenschap dikwijls uit hare besparingen lasten oplegt. Tegenwoordig zijn do be lastingen zoo boog, dat de leden der ge meenschap dikwijls uit hare bessparingen do belastingen niet kunnen dekken. Voor hetgeen zij tekort komen, hebben zij cre diet noodig, hetwelk niet altijd geweigerd kan worden. Er bestaat dus op dezelfde wijze, als hiervoor besproken, gevaar voor «reclietinflatie. Zorg te dragen voor waardevastheid van het geld, is ©en der voornaamste zorgen van de overheid, In dit verband is er op te wijzen, dat. het beter is één gulden te ontvangen, welke waarde heeft, dan meer dan één gulden, waarvan de waarde in naturaal- goederen uitgedrukt, minder is dan de waardevolle ééne gulden. Inflatie is een groote ramp voor een land. Wanneer dit optreedt, lijden een tijde lijke schade, al diegenen', die een vast loon of salaris genieten, omdat loonen en salarissen nooit direct zoo verhoogd worden, als de prijzen stijgen. Vandaar dat in de arbeidersbeweging dan ook wel stemmen zijn opgegaan, wolke eischten dat het loon zou worden gebaseerd op in dexcijfers, d.w.z. verhoudingsgetallen, wel ko min of meer juist, de duurte aangeven. Er zijn ook zeer veel personen, vooral bij groote waardedaling van het geld, die geen tijdelijke, maar voortdurende schade lijden, n.l. zij, die een vast inkomen ge nieten: renteniers, pensioengerechtigden en vooral zij, die vaste sommen hebben te vorderen, b.v. wegens geleende gelden op hypotheek en vorderingen voortvloeien de uit huurcontracten met recht van koop, e. d. Bij de laatsten zou men kunnen be dingen, betalingen op basis van de hoe veelheid goud, welke de geleende som bij heb sluiten der leening vertegenwoordigde {goudclausule) of betaling, rekening hou den de met de indexcijfers bij het sluiten der overeenkomst en de indexcijfers bij afbetaling. Volgens onze meening is hier in niets onbillijks, omdat dezelfde waarde eenheden (uitgedrukt in koopkracht) terug betaald worden, als gelend werden. Tenslotte nog de vraagIs èr gevaar yoor inflatie in Nederland? Zooals hiervoor al uiteengezet, is de staat een der grootste inflatieverwekkcrs, .vooral wanneer do circulatiebank geen stelling tegen hem neemt. Nu werd tot heden in Nederland heb grootste gedeelte van het schatkist'papier nog steeds door do algemeeno banken als geldbelegging genomen; een in verhouding niet groot bedrag kwam direct in do por tefeuille van de Nederlandsche Bank te recht. Wat indirect in hare portefeuille terecht komt, is niet altijd na te gaan. Volgens het jaarverslag over 19221923 bedroeg dit niet veel. Daarenboven is de leiding van de Nederlandsche Baok zoo eminent, dat zij zooveel in haar vermogen is, zorg zal dragen, dat geen inflatie ont staat. Vooral blijkt dit uit haar laatste jaar verslag, waar zij, zeer terecht de Javasche 'Bank (circulatiebank in Ned. Indië) aan valt, omdat deze het uitgegeven schatkist- papier geheel in portefeuille nam, zonder eerst andere instellingen in de gelegen heid te stellen, hare overtollige kasgelden (daarin te kunnen beleggen. (Jaarverslag over 19221923 blz. 14.) Ook de dekking van haar verplichtingen «PP heden bij de Nederlandsche Bank is fceer goed. Dit alles neemt niet weg, dat groote Waakzaamheid geboden is. L H. D. M. KNOL'. October 1923. 1 i V De Vlootwet. 'In het Vlootwet-debat, Waaraan giste ren een Vijftal Kamerleden deelnamen bo- igint eenige teekening le komen. I Hit .de rede van Mej. van Dorp bleek weer opnieuw, dat de geheel© linkerzijde zal tegenstemmen. Dit spreekt ook wel vanzelf. Het gaat tegen een Christelijk Kabinet en al moet dan het belang van Indië en daarmee tevens het belang van ons land worden geofferd, dan neemt Troelstra de leiding en hebben de vrijzinnigen hoe ze dan ook mogen heebon i niet den moed zich te verzetten. Ook sommige van de Katholieke leden zullen blijkens de rede van den heer Bo- mans, aan dit ontwerp hun stem niet ge ven. Hoe grioot dit aantal zal zijn, moet nog worden afgewacht. Do heer Bomans heeft inzake de defensie steeds een afwijkend standpunt ingenomen en dus is zijn woord niet beslissend. De algemeene Verwachting is, dat het ontwerp zal worden aangenomen. STADSNIEUWS. A. R. Kiesvereeniglng. De A. R. Kiesvereeniglng „Nederland en Oranje" hield gisteravond een de omstandigheden in aanmerking genomen goed-bezochte vergadering. Nadat de Vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend en de Voorzit ter een kort openingswoord had gespro ken, was het woord aan den heer G. Kuyper om liet onderwerp „De Vloot wet" te behandelen. Op duidelijke en overtuigende wijze werden de voornaamste bezwaren tegen net vlootplan aangevoerd, besproken. In de eerste plaats werd aandacht ge schonken aan de Volkenbondsidee en do conferentie te Washington, vervolgens werd gewezen op het gemaakte bezwaar dat het ons alles toch niets geeft omdat we niet in staat zijn een voldoend krach tige marine te bouwen, en mede onder do cogen gezien de opmerking, dat de des kundigen zoo hopeloos verdeeld zijn. Nadat voorts nog de vraag behandeld was waarom het ontwerp juist nu moet worden behandeld, werd nog in den breedo de samenstelling en do beteekenis Van de ontworpen vloot toegelicht. Spr. eindigde met de hoop uit to spre ken dat zijne korte uiteenzetting de over tuiging zal hebben geschonken dat deze vlootwet nog zoo mal niet is omdat ze •lang niet malsch zal zijn voor wio over zes jaar zijn schermige hand wil slaan aan ons schoons Insulinde, dat onze mi nisters die met dezo "vlootwet staan of vallen geen malloten zijn en we maling kunnen hebben aan de malcontente peti- tionnementisten. Naar aanleiding van het gesprokene werden door verschillende aanwezigen vragen gesteld, die'door dSn heer Kuyper op afdoende wijze werden beantwoord. Tweede spreker was de heer R. Z u i- d e m a die op zich 'had genomen de be zuinigingsplannen te behandelen. Dat krachtige bezuiniging noodzakelijk is, blijkt wel daaruit, dat ondanks de door Min. de Geer ontvouwde plannen, het tekort niet is verminderd, maar zeer belangrijk grooter is geworden. Blijkens do mil li oenen-nota staan we thans voor een tekort van 116 millioen gulden, terwijl voor 1925 zelfs een tekort van 140 millioen gulden wordt becijferd. Krachtig ingrijpen is dus noodzakelijk en dat is dan ook do bedoeling van den beer Colijn. Spr. zette vervolgens uiteen welke maatregelen zullen worden genomen om deze tekorten te bestrijden om daarna aandacht té schenken aan do bezwaren dio daartegen worden aangevoerd. Dat deze maatregelen een pijnlijken kant hebben en dat daardoor verschillen de belangen worden geschaad, werd vol mondig toegegeven. Maar er is geen an dere uitweg. Wordt niet krachtig inge grepen, dan zal de schade nog veel groo ter zijn en is do ellende niet te overzien. In 't bijzonder werd ook aandacht ge schonken aan het veelbesproken art. 40 van het •bezoldigingsbesluit. Spr. hoopte dat 'het mogelijk zou zijn door gemeen schappelijk overleg een oplossing te vinden, welk overleg echter niet tot uit stel mag leiden. Met praten en bezui niging in perspectief komen wo niet ver der. De mogelijkheid van ovezleg is naar Spr. meende grooter geworden na de laat ste rede door den heer Golijn in de Twee de Kamer gehouden. Gebleken is toch, dat het Leeningfonds thans gebruikt wordt voor dekking van do tekorten op den ge wonen dienst. Werd de nog aanwezige 15 Vi millioen bestemd Voor den dienst 1924, dan werd eenige speling verkregen en zou misschien met een zeer lagen af trek begonnen kunnen worden, om dan in den loop van het volgend jaar een defini tieve regeling *111 te voeren. Krachtig wekte Spr. aan het slot op, om als goede anti-reVolutionairen zich in deze moeilijke dagen, eensgezind te scha ren om het Kabinet en er toe mee te wer ken dat het in de gelegenheid wordt ge steld die maatregelen te nemen die in 's lands belang noodzakelijk zijn. Deze inleiding werd door een zeer le vendige bespreking waaraan een tiental leden deelnamen, gevolgd. j j :J Nadat de heer v. id. Steen een woord van dank had gebracht aan de inleiders wehd de vergadering door D s. Tho mas met dankzegging gesloten. Kamerkieskring „Leiden". Naar wij vernemen zal het bestuur van den Kamerkieskring „Leiden", omvatten de de Statenkieskringen Leiden en Gou da, op Zaterdag 27 October a.s., in verga dering bijeenkomen te 's-Gravenkage. Be halve do periodieke aftreding van be stuursleden, zal in dieze vergadering wor den i nbespreking gen omen een andere - wijze van candidaatstellang èn lijstgroe- peoring d'an die tot dusver is toegepast. Een zeer belangrijk punt, dat met het oog op de Kamerverkiezing van 1925 reeds thans urgent moet worden geacht. Op getrouwe opkomst wordt dan ook gerekend. Jeriië!. Het was gisteravond voor de stads evangelisatie „Jeruël" een avond die (deed denken aan „de wonderbare visckvangst". De zaal stroomde stampvol en bleek toch nog te klein. Waar de netten dreigden te scheuren werd een ander schip te hulp geroepen, om de buit te bergen. Er werd n.d. besloten om D.V. heden nog de conferentie voort te izetten-» maar dan ook definitief te sluiten. Als sprekers hopen op te treden de hoe ren Sevensma en Eppinga en Mevr. Garms. Een on wekking is dus onnoodig. Wij vestigen vle aandacht op een doorgezaagde piano welke tentoongesteld ds bij de firma Bik, Breestraat. Daar zit meer achter Geref. Jeugdraad. .Naar wij vernemen is het bestuur van den Geref. Jeugdraad als volgt samenge steld: Ds. H. J. Kouwenhoven, le Voor zitter, A. J. Anes,.2o voorzitter, A. Boek kooi, le secretaris, G. Rietkerk, 2o secre taris en Mej. T. Vrcs. penningmeesteres. Het adres van den secretaris is Haarlem merstraat 117a. Stads-Evanyelisatie. Gisteravond trad voor do Commissie voer Stads-evangelisatio in do Geref. Kerk alhier op Dr. W. G. Harrenstein van Amsterdam. Een verslag van de ge houden rede wordt morgen geplaatst. Bond van Technici. Gisterenavond werd in „Den Burcht" een vergadering gehouden van Technici, welke matig was bezocht. Na een openingswoord van den afdee- lingsvoorzitter, den heer G. J. Nieboer, refereerde de bondspropagandist, de hoer v. d. Molen over „Waarom eenheid dn liet coTps technici"? Spr. meende deze vraag te moeten her leiden tot een andere: „Waarom een vak- •vereeniging". Er is volgens inleider een economisch probleem: werkgevierwerknemer. De bandarbeiders wisten dopr aaneenslui ting macht te ontwikkelen door hun cen trale vakbonden. De hoofdarbeiders hebben dat gevoel voor vereeniging niet gehad hun be- Here positie bracht dit met zich mede. Wel was er eenige drang tot bevordering der vakbelangen, maar verder ging men niet. Bovendien was er veel versnippe ring in bedrijfsgroepen, waarvan als voorbeeld wordt genoemd de Metaaltech nici. De eenheid tuschen al die groepen en groepjes moet grooter worden. Hot moge toe te juichen zijn, dat de afgestu deerden aan de M. T. S. een „studenti koze" organisatie vormen, als vakvereeni- ging is deze van geen beteekenis. Ook de Vereeniging van Techni. ambte naren in Overheidsdienst bevordert do verdeeldheid. Een tchnisc'h ambtenaar is in do eerste plaats Technicus en daarbij ambtenaar. Geen ander onderscheid mei de andere Technici is er, dan dat zij een rechtspositie hebben, welke wij door een dracht nog moeten veroveren. De Bond van Technici wil o.m. mede zeggenschap inzake de loonen, commer- cieele- en Technische bedrijfsleiding. Nu kan dit alles niet direct afgedwon gen worden, zegt spr., maar ook langs geleidelijken weg valt veel te bereiken. Uitvoerig zet spr. de propagandapun- ton nog eens uiteen, om te concludeeren, dat een en ander slechts door macht zal zijn te verkrijgen. Daartoe is de Bond ook kortelings toe getreden tot den Bond voor Hoofdarbei ders. Met dezen Bond wordt niet bedoeld een vijandige houding tegenover de Hand arbeiders aan te emen. Er is in deze „rèactie-tiijd" oen zekere vcreenigingsmoeheid te constateeren, wat spr. hekelt, daar juist nu de Vakvereeni- ging een kracht moet vormen. Na nog terloops te hebben behandeld de verhouding tusschen administratieve- en technische Hoofdarbeiders onder breekt spr. zijn beloog om daarna te behandelen: „Waarom juist oenheid door den Bond van Technici"? Als hoofdargument ncomll spr. hot „neutrale" karakter van de organisaic. Volgens inleider heeft het economische probleem: werkgever-werknemer niels te maken met politiek of godsdienst. Bij een anti-vlootwet-actie moet men dan ook als organisatie neutraal blijVon, maar indien met inttrekking van Art. 40 wordt ge dreigd trede de vakvereeniging op. Dat het N. V. V. zich achter de S. D. A. P. heeft geschaard valt naar spr. zegt te verklaren „omdat deze politieke groep do meeste sociale wetgevingen heeft tot stand gebracht". (Een vergissing of erger! Red!) Uitvoering gaat spr. aan de 'hand van de "Statuten na, wat de Bond van Tech nici doet of wensoht te doen vooral ook door haar vertegenwordiging in het geor ganiseerd overleg. Spr. bepleit, dat ook in de particuliere bedrijven medezeggenschap zal worden vereischt, om toestanden als spr. schetst waarhij personen die 32 jaar hun plicht hebben vervuld op ongeoorloofde wijze zonder pensioen worden afgescheept, te voorkomen of te beletten. Eindigend, zegt spr., dat de Bond van Technici de belangen voor den groep al- leer. kan en wil behartigen. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door één persoon gebruik ge maakt, die de scheiding hoofd- en hand arbeider wilde gedefinieerd en de beken de staatspensioen-kwestie" op de prop pen bracht. Nadat hem met enkele on- merkingen van antwoord was gediend, werd do vergadering met een slotwoord van den voorzitter gesloten. Ds Leidsche Winkelstand. Wij leven, het valt niet te ontkennen, in een tijd van teruggang. Ook de handelsman, en meer Speciaal de Middenstander, tracht zijn bedrijf in te perken tot het strikt noodzakelijke. Deis, te meer wekt het d'an ook verwon dering of beter b e wondering, wanneer we een firma opmerken, welke expansie voor haar bedrijf noodig heeft Zulk een geval kunnen wo heden op merken. De bekende banketbakkerij en patisse rie der fa. H. van Tongeren toch, die idoor een tweetal zaken hier ter 6tede een goe de naam hoeft verkregen, wist bes'ag te leggen op een nieuw terrein van arbeid. Door overname van de gerenommeerde banketbakkerij voorheen G. Appe-lo, wordt aan deze zaak een uitbreiding gegeven die er wezen mag. In aansluiting met de „traditie's" welke van de banketbakkerij der fa. Appelo be kend zijn, denkt die nieuwe firmant in deze zaak het beste van het beste te ge ven en het vertrouwen dat do fa. v. Ton geren reeds geniiet geeft voor de nako ming van deze toezegging een volstrekte waarborg. Dat de groote sorteering bon bons en luxe .doozen gehandhaafd blijft spreekt wel van zelf, terwijl het geen be toog behoeft, diat de kokszaak eveneens haar ouden roem zal handhaven. Gaarnie vestigen wij de aandacht dan ook op de geheel gerestaureerde winkel, doch denken er niet aan de inhoud er van aan to bevelendaar dit overbodig zou zijp. Voor het examen Vrije- en Orde- oefeningen zijn te 's-GraVsnhage ge slaagd de dames P. C. W. Krijnen, E. Meeuwis, D. O. de Snoo en M. J. Her mans alhier. KRACHTIGE BEZUINIGING. Verlaging der begrootingscijfers. Op verschillende hoofdstukken van de Staatsbegrooting 1924 zijn door de Re geering Nota's van wijzigingen Inge diend, die een zeer belangrijke bezuini ging beteekenen. Het hoofdstuk Hoogo Colleges van Staat iwordt door vereenvoudiging ver minderd met f 12.000.Justitie brengt een vermindering van ruim 2 ton. De be grooting voor Binnelandsche Zaken en Landbouw wordt verminderd met 1.110.277. Dit is mogelijk geworden door de vergoeding voor de land- en tuin- bouwwintercursussen te verminderen, geen nieuwe Rijksbeurzen voor de Land- bouwJhoogeschool en de Veeartisenijkun- digo hoogeschool te verleenen, het personeel te verminderen enz. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen geeft een bezuiniging van ruim vier millioen gulden. Verschillende subsidies ziju verlaagd, en voorts ligt het in de be doeling den steun ten behoeve van do lichamelijke oefening van de jeugd bui ten de school stop te zetten. Ook het be drag uitgetrokken voor steun aan Volks universiteiten is geschrapt. De begrooting van Waterstaat is ver minderd met f 4.933.120. Belangrijker nog is de bezuiniging op Arbeid, waar een besparing van f 19.285.115 is verkregen. Do wijzigingen omvatten: le. verminde ring van tractementsartikelen, doordat aan verschillende diensten personeel op wachtgeld wordt gesteld; 2e. verminde ring van subsidies; 3e. vermindering van de bijdrage aan 't Invaliditeitsfonds krach tens art. 20 le lid der invaliditeitswet. Voor enkele verminderingen is wetswijzi ging noodzakelijk: lo. de verminderde bijdrage aan het invaliditeitsfonds, 2o. de opheffing van het door het rijk bezoldigd secretariaat bij de Raden van Arbeid, 3o. do verminderde bijdragen aan gezonde 'heidscommissies. Bij Financiën is door veitmindering van •het aantal landmeters, boekhouders enz. een vermindering verkregen van f 152.521.67 en bi j oorlog van f 933.225. (Tellen we hierbij dan nog de verlaging van do Marine-begrooting met f 53.915 dan blijkt dat dn totaal do uitgaven met f 30.690.173.zijn verminderd. Het radio-station naar Wassenaar? Men schrijft aan de „'s-Hert. Crt." uit Boxmeer: Reeds meermalen verschenen in de bla-i den berichten dver het verplaatsen van het Radio-ontvangstation, thans gevcs-< tigd op de Sambeeksche Heide, naar een meer geschikte plaats in Zuid-Holland.- Telkens echter werden deze berichten te-* gengesproken of op zijn minst Voorbarig genoemd. Het blijkt thans echter, dat de ze mededeelingen wel degelijk op vaar-* heid berustten. Althans, uit goed inge lichte bron vernemen we, dat het thans vaststaat, dat het Radio-station omstreeks Mei van het volgend jaar wordt ver plaatst naar Wassenaar. Verhooging automobielenbelasting? In een ingezonden stuk in de Sfan-i daard worden- bezwaren te berde ge-* bracht tegen het invoeren van een rij-« wielenbelasting en wordt de vraag gesteld of het niet beter zou zijn dat de blas ting op automobielen werd verhoogd tot het bedrag dat de rijwielenbelasting zou opbrengen. De redactie van .hot blad schrijft onder dat stuk: Wij vermoeden zoo, dat de auto's in allerlei vorm bun beurt óók Wel zullen krijgen. Uit de textielnijverheid. In een Dinsdagavond te Enschedé ge- houden ledenvergadering van de Federa tie van Textielarbeiders 's meegedeeld, dat het bestuur van de Eendracht het voorsbei heeft gedaan, dat te Enschedé -een staking zori worden geproclameerd. De besturen van St. Lambortus en TTni- tas konden zich met dit voorstel vereeni gen. Het federatiebestuur verklaarde evenwel, voor de doorvoering en gevolgen, van zulk een staking geen ver antwoorden lijk heid te willen dragen. De 'vergadering keurde met algemeeno stemmen de door het federatiebestuur aangenomen houding goed. R.-K. en Chr. Werkgevers- en Werk-- nemerscentrales. In een te Utrecht gehouden vergade ring van .vertegenwoordigers der R. K. en Christelijke Werkgevers- en Werkne mers-centrales zijn voorloopiee bespre kingen gehouden over de mogelijkheid om tot een vorm van permanente samenwer king te komen. De onderhandelingen zul-* len worden voortgezet. De verwarming der spoorwegrijtuigen. Er wordt des winters veel geklaagd over het feit, dat de verwarming van da achterste wagens bij lange treinen veel te wenschen overlaat of soms in 't geheel niet plaats heeft. De oorzaak hiervan is, dat de stoomüieidmgen, die den stoom van de locomotief naar cn in de rijtuigen, brengen, berekend zijn op- normaio trei-» nen; bij lange personen tremen bereikt da stoom daardoor de achterste wagens niet. De Nederlandsche Spoorwegen zullen de stoomleidingen nu grooter maken, waardoor ook de rijtuigen in do verwar ming kunnen deelen. Bij den houw van een nieuwe serio zware locomotieven hij Werkspoor is hiermede reeds rekening gehouden; het bestaande materieel lo-* icomotieven en rijtuigen zal geleiden lijk in dien geest verbeterd worden. De Giro-stilstand. 'Aan mr. R. C. Bakhuizen van den Brink is onlangs, gelijk wij meldden, ten postkantore te Haarlem do uitbetaling van een postchèqo geweigerd. Thans heeft mr. B. gedagvaard den directeur van het postkantoor, don heer L. H. Bartelink, den Staat der Nederland den en den directeur van den Bost-* chèque- en Girodienst, den heer A. W. Kymmel te 's-Oravenhage, om op Dins-» dag 30 October a.s. ter terechtzitting dep arrondissementsrechtbank to verschijnen, waar door requirant geëisc.ht zal wordon den ch'èque alsnog uit te betalen cn do in teressen over het bedrag van den cbèquo h 5 pet. 's jaars van den dag dor dag vaarding tot dien der voldoening te volJ doen. De bezuiniging. Do gemeenteraad van Ferwerd heeft besloten, met ingang van 1 Januari a.s. met 10 pet. te verlagen de jaarwedden! van alle gemeente-ambtenaren, die derl wethouders en de presentiegelden van de raedsleden. 2 Art. 40 Bezoldigingsbesluit. Oud- Minister de Geer schreef ovep.j dit onderwerp een artikel In do N ode rh waarin hij tot do volgende conclusie! komt: ld dat artikel 40 van 1920 onredelijk was, j maar rechtskracht had; dat do intrekking in '1922 'do reed*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1