Uit het Sociale Leven Uit dc Textielindustrie. Met meldt uit Enschedé aan de Maas]).: Het is bekend, dat door een groot aan tal textielondernemingen, aangesloten bij verschillende fabrikantenverenigingen bekend is gemaakt, dat te beginnen met de eerste "week in November alle stuk- en uuvlconcn met 10 pet. verlaagd zullen ■worden, zulks nu gebleken is, dat de ar beidersorganisaties niet haar medewer king willen verleenen tot het verkrijgen van een 53 urige werkweek. Naar aanleiding van deze beslissing werd een vergadering gehouden der bij de aangekondigde loonsverlaging in Twente betrokken afdeelingen van den Alg. Nederl. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht". Een motie werd aange nomen, waarin wordt verklaard, dat men aceoord gaat met het ten deze door het hoofdbest. ingenomen standpunt, waar in de verwachting is uitgesproken dat op dezen grondslag overeenstemming met de andere arbeidersorganisaties zal wor den bereikt, opdat deze brute aanslag met succes kan worden ofgeslagen. Zondag werd te Enschedé eveneens een drukbezochte districtsveTgadering gehou den van den Ned. R. K. Textielarbeiders- ijond „St. Lambertus" waar ter sprake kuram, het antwoord der Twentsche Werkgevers. Na een breedvoerige gedachtenwisse- ling keurde de vergadering met algemee- ne stemmen Sle door het hoofdbestuur ont- wikkelde denkbeelden omtrent een gebo den verzet, tegenóver de aangekondigde loonsverlaging goed. Tn een gecombineerde hoofdbesturen- vergadering van de textielarbeidersbon den, inzake do voorstellen der Twentsche werkgeversvereenigingen, is tusschen de bonden „De Eendracht", „Unitas" en „St. Lambertus" overeenstemming bereikt over den te volgen weg. Namens deze organisaties is aan de werkgeversvereenigingen een schrijven gezonden waarin zij verklaren, niet bereid te zijn in te gaan op de gelegenheid hun geboden, om alsnog hunne medewerking te verleenen tot verkrijging van de 53 urige werkweek. Tevens is den werkgevers in overweging gegeven, de aangekondigde loonsverla- ging alsnog in te trekken en verzoeken zij daarop antwoord voor of op Vrijdag 19 October a.s. EEN SLECHTE DAG VOOR TROELSTRA. De parlementaire redacteur van het li bera1© „Utrechtsch Dagblad" schreef: „Onze indruk is, dat de heer Troelstra zelf wel gevoelde, niet sterk te slaan. Buiten de Kamer, op meetings en bij „de monstraties" is het gemak><?lijk schette ren. ïn de Kamer dient men te komen mot argumenten, die steek houden. Minister Ruys de Beevenbrouck en ver volgens Minister Colijn hebben den interi- pellant op afdoende wijze te woord ge staan. Deze eerste dag van de interpella tie is zeer sfelbg te beschouwen als een succes voor de Regeerfng. Vooral wat Mi nister Colijn aanvoerde, was zeer over.-, tuigend Daar stond de heer Troelstra en zijné mede-agitators tegen de Vlootwet! Het krachtigste wanen er tegen was hem uit de handen geslagen. Daar stond hij, met den mond vol tanden. Hij verzocht den voorzitter de vergadering te verdagen, om de cijfers eerst nadef te kunne beschou wen! Ofschoon het pas even half vijf was. werd deze wensc-h van den interpellant met groote beminnelijkheid door den voorzitter ingewilligd. Wij r-ullen dus morgen vernemen, wat de heer Troelstra er on gevonden heeft om met schijn van recht te ki nnen blijven volhouden, dat de Vlootwet incaat tegen het financieel be lang van Nederland en dat zonder die wet veel minder zou behoeven te worden bezuinigd. Buiten de Kamer liepen nog eenige mannen met roode strikjes rond Het wa ren „revolutionaire" arbeiders, die van daag tegen de Vlootwet hadden gede monstreerd. Vermoedelijk om daarmede indruk te maken op Regeering en Ka mer! Het is toch waarlijk om medelijden Ie hebben n?3t al deze onoozele werktui- ge van eer even domme aks kwaadwillige agitatie, door eenige demagogen die in troebel water hopen to visschen, on touw gezet. Dat deze agitatie bij een betrek kelijk talrijk deel van ons volk is inge slagen, is stellig te betreuren. Te ver wachten vnlt echter, dat de kennisneming van de Kemerdebaten velen de oogen zal openen en dat menigeen er achteraf spijt van zal hebben zmh te hebben laten mee- slepen om 't „volkspetitionnement" tegen de Vlootwet te teekenen. De kansen op aanneming van de Vloot wet zijn, wanneer althans mag worden aangenomen, dat de Kamerleden, die thans no£ weifelen hoe zij zullen stem men. voor argumenten toegankebik zijn, vandaag aanmerkelijk gestegen. Het was een goede dag voor de Regeering. een slechte dag voor den heer Troelstra." Gameenteraad Leiderdorp. Vergadering van Dinsdag 16 October. Voorzitter de heer G. v. d. Valk Bou- man, burgemeester. Aanwezig alle ledien. De Voorz. opent de vergadering met gebed waarna do notulen worden gelezen en vastgesteld. Mededeeling geschiedt van eenige inge komen stukken w.o. een verzoek van den heer N. P. Verkleij, om eervol ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand we gens vertrek uit de gemeente. Besloten wordt den heer Verkleij het gevraagde ontslag op do meest eervolle jrüzo te verleenen. Met algemeene stemmen, wordt in zijn plaats ak zoodanig benoemd de beer M. P. Splinter, wethouder. Ingekomen is een herhaald verzoek van den beer A. Koorn, om een bijdrage in de kosten die hij moet maken voor het bezoeken van do Chr. School aan de Verl. Munnikenstraat door twee zijner kinderen. Gelijk bekend, werd ^it verzoek reeds eenmaal afgewezen. De heer K.; ging daar op in beroep, wat ecliter als gevolg had, dat B. en W. in het gelijk werden ge steld. De heer K. ging daarop in beroep bij H. M. dc Koningin. Dit beroep werd inmiddels ingetrokken, en gevolgd door een hernieuwd adres, nadat do heer K., oen andere school voor zijn kinderen had opgezocht. De school waarvan in het eer ste adres sprake was, lag minder ver dan 4 K.M. uit de kom der gemeente. Deze school ligt volgens do gegevens van adres sant" op een, afstand van 4756 M. In hun prae-advies merken B. en. W. op, dat een der kinderen nog niet den leerplichtigen leeftijd heeft bereikt, zoo als die in het betrokken wetsartikel wordt bedoeld. B. en W. stellen voor, bet groot ste bedrag zijnde 3/4 van de totale kos ten te verleenen, en het overige voor re kening van dc ouders te laten. De kosten bodragen aldus voor de gemeente f 10. per kwartaal en per kind. Do heer Klaver ziet in het weekloon van adressant aanleiding om gebruik te maken van de gelegenheid die de wet biedt, alle kosten voor rekening der ge meente te nemen. Dit voorstel wordt niet ondersteund en, dus niet in stemming gebracht^ dat van B. en W. wordt aangenomen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat zij niet wensclien mede te werken tot herziening van het raadsbesluit waarbij aan L. Guldemond ontslag werd verleend als telegraafbeambte. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer van Koophandel voor Rijnland to Leiden, waarin wordt aangedrongen op bevordering van dc inheemsche nijverheid bij het uitvoeren van groote werken, wordt besloten. met de in dit stuk gege ven wenken, rekening te houden. Verschillende raadsbesluiten hebben Ged. Staten goedgekeurd teruggezonden. Uit het toegezonden verslag van den keuringsdienst yan V/aren te Leiden blijkt, dat in deze Gemeente in het af- geioopen tijdvak slechts 7 afkeuringen plaats hadden. Intrekking vervolgonderwijs. Aangezien van dit onderwijs nooit vol doend© is gebruik gemaakt en volgens de laatst© wetswijziging de kosten er van geheel voor rekening der gemeente komen wordt op voorstel van B. en W. besloten de desbetreffende vérordening in te trek ken, waarmede dit onderwijn dus is opge heven. Besloten wordt opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting om onderwijs te deen geven in het vak, lichamelijke oefening. Geen der plaatselijke onderwij zers is in het bezit van do hiervoor fce- noodigdo acte. In de plaats van den heer Koot, die aan de beurt van aftreding is als lid'van de pi. comm. van toezicht op het L. O., wordt herbenoemd de.heer M. Koot, no. 1 van de voordracht van B. en W. Mede was op dc voordracht geplaatst de heer \V. P. v. d.. Geest. - Het Huishoudelijk Reglement van de Comm. tot wering van schoolverzuim wordt, nadat een kleine wijziging is aan gebracht, opnieuw vastgesteld. .Wijziging begrooting 1923. Onder bet bedrag waarmede de uitgaven moeten worden verhoogd is er ©en van f 150.dat de gemeente moet bijpassen in de kosten van Ziekenverpleging. Vaststelling begroeting 1924. B. en W. stellen vóór de zakelijke be drijfsbelasting te brengen van f6.— op f 3.per arbeider. Het bedrag van f 600.— dat hierdoor minder zou worden ontvan gen, kan gevonden worden door de opcen ten op de vermogensbelasting te brengen van 50 op 70. B. en W. gronden zich hierbij op dc overweging dat de eventueele concurrentie met do plaatselijke industrie zooveel moge lijk moet worden verlicht. Overigens was deze belasting hierop van geen overwe genden invloed, daar de heffing neerkomt op een bedrag van 1/4 cent per werkuur. De heer v. Leeuwen heft er bezwaar tegen dat de opcenten op de vermogens- beasting zullen worden verhoogd, daar de kleine vermogens hierdoor het meest wor den bezwaard. De Voorz. zegt dit bezwaar ook reeds te hebben gevoeld. Het lag juist in 't voornemen van spr. en de beide wethou ders hierover te raadplegen. Do' beide heeren De Bruijne en! Splinter, wethouders, zouden er zich mee kunnen vereenigen, wanneer, overeen komstig het nieuwe voorstel, de heffing te verhalen was op de personeele belasting. Besloten wordt de opcenten op de pers. belasting te brengen van 40 op 50. De begrooting wordt nu in behandeling gebracht. Van de gelegenheid cm algemeeno be schouwingen te houden, wordt door geen der leden gebruik gemaakt. De heer Klaver zag gaarne een be drag gevoteerd voor eventucelon steun bij werkloosheid. Tot nu toe is alleen een post uitgetrokken voor steun aan de kassen, zoodat alleen georganiseerde arbeiders in de termen vallen. De Voorz. acht het onbilijk, degenen, die steeds hun premie hebben geofferd als voorzorg voor eventueelcn steun, gelijk tc stellen met ben dit zich niet hebben wil len organisecren. Voorts vraag spr. den lieer K., om, wanneer hij van zijn wensch een voorstel wil maken, do middelen- to noemen waaruit bet uit te trekken bedrag kan worden gevonden. De heer Klaver zegt in hoofdzaak lien to bedoelen, die om de een of andere reden niet van steun der organisaties kunnen genieten'. Spr. wil er een me- moriepest van maken. Beraadslaagd wordt over do mogelijk heid om dat irehl vinden, uit andere middelen, maar niemand weet ze aan te wijzen en aan een memoriebriefje hebben de menscbcn niet veel, zooals de Voorz. opmerkt. Een afzonderlijke H. O. acht men even min gewer.scht, terwijl tevens een werk- loozendienst zou moeten worden inge richt, waar evenmin aan wordt gedacht. De beer De Bruijne acht de diaco nieën do meest geschikte lichamen voor steunverleening, daar haar middelen vrij willig worden bijeengebracht, en zij het best in staat ia ieder geval te beoordes- len. De Voorz. sluit zich hierbij ten volle aan. liet denkbeeldvan den heer Klaver vindt geen instemming, weshalve bet niet nader wordt besproken. De beer Boot informeert naar de mo: gelijkheid van verlaging- der gas- en duin- waterprijzen. De Voorz. antwoordt dat wat de ,gas- prijs betreft, deze automatisch terug gaat gelijk met die welke te Leiden wordt- be taald. Do wat erleidingprij zen worden vastgesteld aan de hand van de huurprij zen der betrokken woningen. De.lieer Groenendijk zegt dat som mige van zijn huurders 90 cent per week betalen. De Voorz.: Verlaagt u de huurwaarde (gelach.) Algemeen is men van oordeel dat deze huurwaarderegeling iets onrechtvaardigs bevat. Echter kan de raad baar niet wij zigen. Besloten wordt de opcenten op de Rijks inkomstenbelasting ©enigszins te verlioo- gen, daar dit noodig is door de daling van het inkomen, ergo van de inkomsten der gemeente. Wel is er f 2500 minder noodig, maar zonder deze verliooging zal het budget toch niet sluitend kunnen worden gemaakt. Do heer Groenendijk acht de pest waarop f 150 is uitgetrokken voor on derhoud van do Doesbrug wat hoog. Do V o-o r z. stelt hem gerust met de verklaring dat het gevoteerde niet altijd wordt uitgegeven. De begrooting wordt vervolgens goed gekeurd. Dc heer Boot, gezien hebbende dat de vernieuwing van de brug is aanbesteed, vraagt in welken vorm zij zich na die be werking zal vertoornen. De V o o r z. zegt dat 't een brug wordt met één klap. De heer Klaver vraagt of niet een bijdrage kan worden verstrekt voor de kinderen in de buurt Kalkoven-Achthoven dio naar de school aan den H. Rijndijk moeten. Zal in do vergadering van B. en W. worden besproken. De heer Groenendijk vraagt verbe tering van de brandspuitinstallatie. Bij de laatste proefneming kwam do water straal nauwelijks ter hoogte van de dak goot eener woning, hoewel *<en „kerel van 2 M." de spuit vasthield. Dc Voorz. onderschrijft gedeeltelijk dit. bezwaar, hoepel' hij gelooft dat de heer Gr, wel wat overdrijft wanneer hij spreekt van iemand van 5 M(groote hilariteit.) E>en deskundige, door B. en W. er bij geroepen, oordeelde dat een sluifstuk van kleiner omvang meest worden aange schaft, wat inmiddels is geschied. Niemand hierna meer het woord verlan gende, sluit de Voorz. de openfo. verga dering. GEMENGD NIEUWS Droevig ongeluk. De timmerman H. te Heémse, die in zijn werkplaats bezig was met zagen, merkte niet op, dat zijn één-jarig kindje, dat bij hem in het lokaal vertoefde in zijn nabij heid was en in aanraking kwam met de zaag. Het treurige gevolg was, dat dc va der het kindje den middelvinger van het linkerhandje geheel afzaagde. Eer. misdaad? Sedert enkele dagen hadden de buren niets van den alleenwonenden 5Ö-jarigen A. Podt te Steenwijk gehoord of gezin en waarschuwden daarom de politic die den man. met een vreeselijk gezwollen hoofd dood op zijn bed vond. Dr. I. de Vries con stateerde dat de man reeds twee dagen of ïanger dood was en betwijfelde zeer of de man een natuurlijken dood gestorven was. Daarom werd de Justitie te Zwolle met dit sterfgeval in kennis gesteld. De officier van justitie, is Maandagmiddag naar Steenwijk overgekomen om bet verder onderzoek te leiden. „Hbld." Logger vergaan. Te Scheveningen is bericht entvangen, dat de logger Sch. 38 van de reederij van Jan den Duik en Zn. in de Noordzee is over varen en vergaan. De bemanning, bestaande uit den schipper K. Klein en 11 hoofden is echter gered en in Bremerhaven aan wal gebracht. De logger was den 12den Sep tember van Scheveningen uitgevaren ter haringvissohcrij. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het „déraillement" van den Vlissingschen mailtrein- Aan ,De Gelderlander" ontleenden wij het bericht, dat van den Vlissingschen mailtrein op het traject 's-Hertogenbosch Nijmegen nabij Oss het ïestauratie-rijtuig ontspoorde terwijl de trein in razende vaart dit station passeerde. Door de groote snel heid waarmede de mailtrein voortschoof aldus meldde „De Gelderlander" werd het restauratie-rijtuig weer van zelf in de rails teruggebracht, zoodat de trein in de zelfde vaart doorvloog en de machinist van het gebeurde blijkbaar niemendal had be merkt. Het „U. D." lieeft naar de mogelijkheid van dit geval geinformeerd. Aan het blad bleek, dat bij geen der betrokken spoor wegdiensten ook maar iets van dit .dérail lement" bekend was. Van zéér deskundige zijde werd aan bet ,,'U. D." verzekerd, dat het een absolute onmogelijkheid is, dat van eén sneltrein, die in volle vaart is, een rij tuig en dan nog wel een restauratie wagen, die-tot do zwaarste rijtuigtypen "behoort. uit de jails loopt, om eenige oogenblikken later weer netjes op de spoor baan terug gezet te worden, zoo maar kalmweg onder het rijden door, met 90 K.M. vaart. Een rijtuig, dat gedurende den rit buiten de rails komt te staan, blijft bui ten de rails en er is geen sprake van, dat door de snelheid van den trein die wagen weer netjes op zijn wielen terecht komt en weer mee suist in de vaart van het geheel. Wat wél mogelijk is, is dit: dat de mailtrein met groote snelheid door e^i wissel is reden «en dientengevolge heeft gestooten. Maar als een rijtuig dan zoo stoot, dat de inventaris (gelijk in het bericht van „de Gel derlander" werd medegedeeld) over den grond rolt, dan is er toch wel eenige reden om aan iets ernstigs te denken en aan den noodrem te trekken, om erger te voorkomen. Maar ook dat is niet gebeurd, de trein is" met onverminderde vaart doorgesneld en zonder incidenten op zijn bestemming geko men. Er is dan ook geen enkelen dienst iets gerapporteerd. Om kort te gaan: het bericht van „De Gelderlander" moet in zeldzame mate overdreven worden genoemd. Een verzonnen verhaal. Door de politie te Heemstede werd aldaar aangehouden etn 17-jarige jongen, die zwer vende was. Hij gaf voor uit een woonwa gen te zijn weggéloopen en op 3-jarigen leeftijd te zijn gestolen te Apeldoorn. Toen bij enderzeek zijn verhaal een leugen bleek te zijn, bekende, hij dat hij uit de ouder lijke woning te Zoeterwoude was wegge gaan. Hij is naar zijn ouders teruggebracht Een wonder kalf. Te Rucphen, bij den landbouwer A. Dek kers, werd een kalf geboren met 4 ooren, een hazsnbek en één oog. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Wijz5 van Candidaatstehen. I. Nu onze discussie over Art. 40 Bezol digingsbesluit is beëindigd, kom ik tot het andere onderwerp, waarover U ge schreven hebt n 1. „De wijze van can- didaatstelling voor de Twee-, de Kamer." Ik doe dit met eenige vrijmoedig heid, wijl het ditmaal wel onmoge lijk mag worden gcaclit, dat U, wat overigens ook Uwe bedenkingen mo gen zijn, mij zoudt kunnen toevoegen: „Och, lieve broeder, ge praat weer over dingen, waar ge absoluut geen verstand van hebt. Ge zijt mét deze zaken nu een maal niet op de hoogte", want meer dan het vierde eener eeuw, arbeidde ik in, met on voor onze Anti-rev. partij, en verteerde ik. meer dan voor mijn persoonlij ke belangen bevor derlijk was (met zoo vele andere van mijn collega's) mijn energie. Ik zeg dit ..niet „al roemende", doch constateer slechts een feit. En ik mocht dit doen, niet als gewoon lid, voor wie. vaak veel verborgen blijft, doch als lid van de meer „Èoogere" dee- len onzer organisatie. Ik do? dit ook met vrijmoedigheid, wijl ik "het zoo roerend eens ben met Uw eer ste grondstelling dat n.l. over de wijze van candidaat stelling algemeene on tevredenheid heerscht en nie- m a n d voldaan is over den gang van zaken: ja steeds nog overal gezocht wordt r,a?.r middelen en wegen, om al lerlei „fouten" voor de toekomst te voor komen. Dit is zelfs'zóó gevoeld, dat op de laatst gehouden vergadering van het Be stuur van den Kieskring Leiden in 1922 door den heer P. van Nes en ondergetee- kende een voorstel gedaan werd om voor deze materie een commissie te benoemen, welke een rapport over „de beste wijze vancandidaalstelling" zou opstellen vóór weer een verkiezing aan de orde was. En hoewel later op die vergadering door den heer R. Jongeburger nog eens op dit voorstel werd geattendeerd, was de over laden agenda oorzaak, dat er toen niets van kiezen en tot nog toe is deze zaak „ter griffie gedeponeerd". Maar hiermede is dan cok alle overeen komst onzerzijds geteekend. En'-komen wij tot de vraag: „Vanwaar die algemeene onvoldaanheid?", dan luidt ons antwoord daarop zeer verschillend. Begrijp ik uw artikel wèl en breng ik daarbij in verband, wat vroeger door U over deze materie is geschreven, dan acht U de algemeene onvoldaanheid in hoofdzaak een gevolg van twee dingen: le. de werking der Evenredige Verte genwoordiging. 2e. de Groepsindeeling. Over de eerste oorzaak schreef U vroe ger al eens en de tweede was meer be paaldelijk de hoofdinhoud van Uw laatste artikel. Wel viel zoo tusschen de regels door ook nog te beluisleren, dat enkele audere factoren in 't spel waren doch de twee bovengenoemde zijn dan toch de eigen lijke hoofdoorzaken van ontstemming. Met deze gedachte nu meen ik niet te kunnen meegaan. Be ervaring heeft mij geleerd, dat de oorzaken elders liggen. Over beide kwesties eerst een enkel woord. Indien juist was, dat de „evenredige vertegenwoordiging" oorzaak van de on voldaanheid is, dan volgt daaruit, dat vroeger een dergelijke ontevredenheid niet voorkwam, dat toen de candidaat stelling tot alier genoegen en tevreden heid geschiedde. Nu leert de historie dat dit allerminst zoo is.* Do heer Wirtz heeft er in uw blad in een ander verband en op andere wijze dan ik, vroeger ook al reeds op gewezen. Er was toen bijna geen district, waar 't alles pais en vrede was. (De uitzonderin gen zijn er, om den regel te bevestigen). Hier moest men nolens volens op een R. K. wat aanleiding tot wrijving gaf, el ders eischle „broedertrouw" dat de C. H. candidaat werd gesteund, wat vaak een onvoldane stemming veroorzaakte. En waar men z.g.n. vrij een eigen man kon kieken, moest vooral een succes-candidaat naar voftn geschoven, die al naar de om standigheden waren, nu eens wat. al te aristocratisch, dan weer te democratisch, of zelfs wél eens wat „kerkelijke" eigen schappen moest hebben. En zelfs daar, waar men zich eens principieel kon uitleven, werd vaak plot seling óf van „hooger" band, óf door „vertrouwelijke" "brieven, een geheel on bekend en niet gewild candidaat inge schoven en werd de man, die de groote massa, onzer kiezers gaarne zag gecan- dideerd opzij geduwd oftewel „gepas seerd". En dat alles bij elkander, verwek te een algemeene ontevredenheid, of lie ver onbevredigdih eid De in den verkiezingstijd gepubliceerde „driestarren" van Kuyper zijn het be wijs, hoe er „gelijmd en gekramd" „ge plooid en gestreken" moest worden om nu van de gevoerde correspondentie maar te zwijgen. Dat die algemeene onvoldaanheid niet zoo algemeen gezien werd, vindt m.i. zijn oorzaak in tweeërlei n.l. vooreerst, omdat vroeger liet algemeen kiesrecht niet be stond, waardoor het aantal betrok kenen minder was en voorts dat het te r r i t o i r van 'n district veel kleiner was dan dat van een Kies kring. Elk honderdste deeltje had genoeg aan eigen ontevredenheid en lette niet op of bekommerde zich niet om die van een ander district, wat bij de uitgebreidheid des Kieskringen geheel anders is gewor den. En nu de groepsindeeling. Ook dat is voor de massa onzer men.-' sclien geen voldoende aanleiding voor on voldaanheid. Al wat U daarover schreef, is zelfs bij onze kiezers haast niet bekend, of slechts bij geruchte. Heel die groepsindeeling is in do eigen lijke plaatselijke Kiesvereenigingen óf niet of slechts en bagatelle behandeld. De algemeene opinie was overal: „Daar kunnen wij niet over oordeelen. daar heb ben wij geen gegevens voor, dat is zuiver verkiezingstechuiek en kan alleen door het Centraal Comité voor heel het Innd worden overzien, in verhand met cijfers en feiten, die ons niet hekend zijn. En die stemmen klonken zelfs in „lioo- eere" organisaties dan de plaatselijke Kiesvereenigingen. De massa heeft er zich niet over bekommerd. "Wel is er misschien in 'n enkele K. V. waar „toevallig" veel „officieren" lid zijn, breeder over gehandeld, doch ook hier bevestigt de uitzondering dep regel. Daarmede zeg ik nu niet, dat d e groepsindeeling een onverschillige zaak is en oolc niet, dat ik ze'f volkomen instem met de groepeering LeidenUtrecht.- Daarover heb ik dadelijk na den teleur stellenden uitslag in 1922 mijn op>nm gegeven in eén artikel in mijn eigen blad over „Leiden in La s t". Maar dat is-hier. de kwestie niet. ft Gaat hier over de vraag of die groepsindeeling bij de massa onzer kiezers zoo'n-reden tot ont stemming en onvoldaanheid heeft ge kweekt. En dan kan ik niet anders, d~n die meening beslist van de band w ij- zen- T r> Toch mag ik hiermede ïvet eindigen. Ge vraagd zou kunnen worden: „Als ge.er- kent een algemeene onvoldaanheid, en ontkent, dat „evenredige vertegenwoord"'- gjng" en ..groepsindeeling" daaf^an de groote oorzaken zijn, wat is dan naar Uwe meening de oorzaak van dit euvel?' Gaarne geef ik daarover mijn ziens wijze doch wijl ik (als mri vroeger eens gebeurde) niet gaarne mijn stuk terug ontvang. omdat het te lang is (ik kan mijn tijd dan wel beter besteden) wensch ik dit, met Uwe toestemming in een vol gend schrijven te doen. Met dank voor de' plaats.ng. H. NIEUWEN HU YZEN. I Zegwaar t, 11 Oct. 1923. 1 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare behandeling komen op de rol voor 40 zaken, voor niot-open-, baar 6 zaken. J. O., te L i d e n, is beklaagd, dat door hem aan het sfachthu:s is aangevoerd, een rund, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer. Beklaagde is niet verschenen. Als getuige-deskundige wordt gehoord de ambtenaar Sperna Weiland, die het ge val constateerde, en daarover zijn bevin dingen mededeelde. Eisch f 10 of 10 da- W. v. d.-W., staat terecht dat hij als hoofd van een bakkersbedrijf de arbeids wet heeft overtreden. Beklaagde bekent dat de overtreding heeft plaats gehad, doch hij is wel genomen als hoofd van het bedrijf, doch degene, die bekeurd is, is evengoed hoofd, het is n.l. een firma. Beklaagde heeft echter alleen de arbeids lijst onderteekend en is alzoo aansprake lijk bij zal er tenminste dezen keer voor gehouden worden. Beklaagde licht nog toe dat er nu vergunning vodr is afgeko men, wat hem échter niet veel zal baten, toen had liij ze nist. Eisch f 5 of 2 d. J. F„ winkelier te Leiden, heeft een ongeijkt gewicht voorhanden gehad. Le- klaagde had een gewicht uitgeleend, en men had hem daarvoor een ongcijkt te ruggegeven, wat hij niet had bemerk Eisoli f 1 of 1 dag met verbeurdverklaring van bet gewicht. H. S. K. te L c i d e n, varensgezel, doen thans zonder werk, heeft weer liedjes ge zongen zonder vergunning daartoe te hebben. Hij moet dit doen om etend te blijven, verklaart hij. Eisch f 1 boete. In een zaak van C. J. B„ waarin zeven, getuigen gedagvaard waren, kwam een gemachtigde uitstel vragen, dat tot in de maand November .werd verleend. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6