iawelisÉCoiiraiil Tweede Blad] r Met emeritaat. Met ingang van. 15 Oct. is a an D s. L. J. van Apeldoorn eervol emeritaat verleend. Hij heeft ruim 34 jaren/ de Ned. Hcrv. Kerk gediend. Achtereenvolgens stond hij te Benthuizen^ Enter, IJlst, Tzum enJutrijp-Homme-rts. Geen verhaal op nalatenschappen. De Ned. Hervormde Diaconie te Rot terdam ondersteunde geruimen tijd een moeder en haar dochter. Na beiden over lijden bleek dat zij f 400 bezaten, aan iemand te Staphorst tegen, renie uitge leend. De kantonrechter te Zwolle heeft daarop machtiging verleend aan de Her vormde Diaconie het aan ondersteu ning uitgegeven: bedrag, bijna f 700, maar zooveel mogelijk op de nalatenschap te verhalen. De Diaconie eischte mitsdien de f 400 op. Do erfgenamen kwamen daarte gen in verzet bij de Zwolsche rechtbank, die hen in het gelijk stede en de machti ging van den kantom-echter te niet deed. De Diaconie kwam in hooger beroep bij het gerechtshof te Arnhem, dat besliste, dat de kantonrechter ten onrechte mach tiging tot verhaal van de ondersteuning op de nalatenschap toestond, omdat niet was gespecificeerd hoeveel de Diaconie voor de eene en hoeveel voor de andere vrouw' had uitgegeven, terwijl het verha len van het tot ondersteuning van twee armen gezamenlijk door een' armbestuur uitgegeven bedrag op beider nalatenschap pen,, krachtens de Armenwet niet is toe gelaten. De opleiding der onderwijzers. Naar aanleiding van een artikel van den heer E(mcVus) in „De School met den Bijbel", dat vorige week ook door ons werd overgenomen en waarin gewezen werd op de hooge kosten der Kweekschool opleiding, schrijft thans de heer J. Schaap Hz., dir. der Chr. Kweekschool te Leiden in hetzelfde blad: Nu de heer E., na eenige maanden zwij- gerjs, zijn opmerkingen over de opleiding weer hervat, mag ik zeker wel even aan zijn staatje toevoegen: a-. dat het onbillijk is, de kosten van een bepaalde kweekschool te beoordeelen naar het aantal geslaagden van oen bepaald jaar; immers, niet alle jaarklassen zijn even groot en het. percentage geslaagden loopt soms ook uiteen. b. dat juist de jaren voorafgaande aan het jaar, waarover het staatje van den heer E. loopt, de opleidingsinrichtingen .voor het meereindeel slecht bezet waren, gevolg van de toenmalige omstandigheden op maatschappelijk gebied, van de treu rige salarieering der onderwijzers en van de sabotage van het onderwijzersberoep door den ,,Bónd". c. dat in 1920 voor *i eerst de salarissen van de personeelen der gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor rijksreke ning zijn gekomen. Visscherij-examens. De commissie, bedoeld in art. 2 van het reglement voor de visscherij-examens (machinist-stokers en 'machinisten), zal, aanvangende 6 Nov. a.s., zitting houden te Amsterdam. De aanvragen oirn tot die examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie den heer J. W. van Aalst, Molenstraat 15, ''s-Gravenhage, voor 27 Oct. ..hebben bereikt. Machinisten-examens. De commissie voor de maclrinisten-exa- inens zal, aanvangende 13 Nov. a.s., zit ting houden te 's-Gravenhage. De aan vragen om tot die examens te worden-toe- geaten moeten den voorzitter der com missie, den heer J. W. van Aalst, Molen straat 15, 's-Gravebhage, voor 20 Oct. be reikt hebben. De Goede Vrijdag officieel herdenkings dag. Sinds eenige jaren reeds bestaat er een „Comité Goede Vrijdag Herdenkingsdag", dat de Regeering verzocht heeft zoowel in audiëntie bij do Koningin als per adres aan het kabinet van ministers den Goeden Vrijdag te doen worden een offi cieel erkende Herdenkingsdag en zich be ijvert handteekeningen te verzamelen van personen, die hiervoor adhaesie willen be tuigen. Het Comité, waarvan secretaris is de heer J. A. van Putten to Amsterdam, heeft met zijn actie ,,in onzen materialistischen tijd", iets aan de orde willen stellen van dieper gevoel en hooger beteekenis; het Comité heeft willen laten zien dat er harten zijn die uitgaan naar iets anders dan in de eerst") plaats te denken aan stoffelijke welvaart en daarom den Goe den Vrijdag willen beschouwd zien als een dag van de allergrootste beteekenis, geheel gewijd 'aan Hein die voor ons zijn leven gaf. BlililENLAWP 1 i na wm De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder vertrok gistermor gen na een verblijf van drie weken vaniv. het station te .Valkenburg, naar Het LooA. Tegen half tien waren vele belangstellen-A den en autorititen, alsmede vertegen-A woordigers van vereenigingen aan het 1 slation tegenwoordig. Bloemstukken wer-ij den aangeboden en toen de trein zich on-j $er het spelen van het Wilhelmus in IxhI weging zette steeg een gejuich uit de tal-»1 rijke menigte op. De Koningin-Moeder wuifde de op het perron achterbhjvendenK hartelijk toe. Zuinigheid bij Oorlog. De aandacht is er op gevestigd, dat tot het bestrijden van de kosten van aan schaffing, huur en onderhoud van kachels met toebehooren, bestemd voor woonloka- len in kazernen, zonder machtiging van den Minister van Oorlog, per jaar niet meer besteed mag worden, dan f25 per compagnie of batterij; dan f40 per eska dron, en dan f 37.50 per toeinafdeeling van een artillerie-brigad. (Staven niet medegerekend.) Wanneer bij eenig onderdeel behoefte# ontstaat aan kachels behoort de tusschen- komst van het Departement van Oorlog te worden ingeroepen. Alsdan zal zoo mogelijk - verstrekking plaats hebben uit den voorraad van de in onderscheide ne garnizoenen overcomplete kachels. De waarde dezer overcomplete kachels komt alsdan in mindering van de vast-/ gestelde bedragen. Betalingen aan het Rijk. Er wordt, zij het ten overvloede, op ge-- wezen, dat, nu door de sluiting van den Postchèm'.e- en Girodienst betalingen aan het rijk voorloopig niet meer door tus- schenkomst van voormelden dienst kun nen geschieden, alle debiteuren van het rijk hun schulden kunnen voldoen bij de rijksbetaalmeesters. bij de ontvangers der directe belastingen of bij de ontvan gers der Registratie en Domeinen. Zij. die een rekening bij de Nederland- scho Bank hebben kunnen hun betalingen doen door middel van Giro Neder]and- sche Bank. Vereeniging van Neder!. Werkgevers. Ondanks het feit, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bij beschik-' king van 8 October j.l. aan steenbakke rijen en kalkzandsteenfabrieken een overwerkvergunning resp. van 1 April 1924 tot 30 September i924 en van 24 October 1923 tot 30 September 1924 heeft verleend, heeft het Bestuur dor Vereeni ging van Nederlanasche Werkgevers ge meend alsnog een schrijven tot den Mi nister voornoemd te moeten richten, waarin er bij den Minister op wordt aan gedrongen, dat hij zijne medewerking verleene om het mogelijk te maken desge- wensch' tot tijdelijke verlenging van den arbeidsduur over de geheele linie te ko-> men. Die verlenging zou dan moeten zijn in den geest .van "het"adres van de ver-/ eeniging van Nederlandsc-he Werkgevers van den lslen Mei 1922. De Vrijwillige Landstorm. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende een voornemen tot opheffing van het vooroefeningsinstituut hij den Vrij willigen Landstorm heeft Mi nister Van Dijk geantwoord dat de Regea ring het vraagstuk van het vooroefenings instituut bij den Vrijwilligen Landstorm opnieuw in overweging heeft genomen, het welk echter nog niet tot zoodanige uit komsten heeft geleid, dat van een voor nemen tot afschaffing zou kunnen worden gesproken. In dit stadium moet hij rich van verde re medc-deelingen ter zake cutho\idcn,docli geeft de verzekering, de Volksvertegen woordiging in de gelegenheid te zullen stellen, over deze aangelegenheid haar ge voelen to uiten, alvorens tot ingrijpende wijziging of afschaffing eventueel zal wor den overgegaan. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in September, wat do gewone ontvangsten betreft, ruim f 2.8 millioen minder opgebracht dan ver leden jaar, niettegenstaande een zeer aan merkelijk accres (f 3.4 millioen) bij do dividend- en tantièmehelasting. Aan bui tengewone baten (incl. die voor hot „lce- ningsfonds") kwam f 3.6 millioen minder binnen. Het nadeelige verschil sedert 1 Jan. is voor de gewone haten, ondanks do tabak, tot nagenoeg f 14 millioen, voor do buitengewone tot ruim f 31J4 millioen. aangegroeid.-» Woensdag 17 October 1923 Op de Raadstribune Aan den Leidschen Raad moet de eer worden gegeven dat hij zich in een niet al te lange zitting door een agenda met 31 punten waaraan later nog twee punten werden toegevoegd, heeft heengewerkt. Vooral in. den aanvang werd met spoed gewerkt. „Verlangt niemand het woord? Ver langt niemand' hoofdelijke stemming?" En dan viel. de hamer en kon naar een volgend pupt worden overgestapt. Het verzoek van de Vereen, voor Ohr. Midd. Onderwijs en de Mij. „Beperkt Be zit" inzake den aanleg van eene straat ter verbinding van den Rijnsbnrgerweg met den Maredijk sc-heen tot eenige dis- i cussie aanleiding te zullen geven, maar de. heer Huurman sneed dit af door voor te stellen dit punt eerst in geheime zit ting te behandeling, waartóe dan ook be sloten werd. Het nader advies van B. en W. op het verzoek van W. do Rooij om vrijstelling van de verplichting tot betaling van de> bijdrage voor weduwen- en weezenpen- sioen lokte den heer Eerdmans die reeds vroeger als kampioen voor adressant op trad, uit zijn tent. De Voorzitter wist hem echter duidelijk te maken dat uit billijkheidsoverwegin gen inwilliging van het vezoek geen aan beveling verdient, terwijl vrijstelling bo vendien in strijd zou zijn met do wet. De heer Eerdmans sputterde nog wel wat tegen, maar daar hij met in slaat was argumenten aan te' voeren, moest hij eindigen met zich gewonnen te geven. Kwam bij dit voorstel alleen de heer Eerdmans in het krijt, bij het volgende punt, de afsluiting van de Keaiewegsteeg of Kennewesteeg volgens de lezing van den heer Knuttel, was er meer belangstel ling. B. en W. wilden gelijk bekend aan de zijde van de Haarlemmerstraat een ge deelte van zes meter vrijlaten opdat „de caféhouder op den hoek" een achteruit gang zou behouden waarop vermoede lijk vooral de klanten zouden prijsstellen en aan de zijde van den Apothekers- dijk 'n gedeelte van twee meter, in welk slop dan tevens een urinoir een plaats zou kunnen vinden. De heer van Eek daarentegen wenschte algeheel e afsluiting, terwijl de heer Huurman een tusschenvoorstel deed n.l. alleen de afsluiting aan de zijde van den Apothekersdijk met de rooilijn gelijk te stellen. Het resultaat van de besprekingen was dat, de heer yan Eek den eerepalm weg droeg eil dat men 23 tegen 8 stemmen besloten werd, het vroegere besluit uit te voeriyi en de steeg geheel aan den open haren dienst te onttrekken.. Minder gelukkig was de heer v. Stralen die een lans brak voor het toekennen aan de Centr. Comm. voor Arbeidersontwikke ling van eene subsidie van f250.(ge vraagd was f 500.in de kosten van het houden i an ontspanningsavonden voor werklozen en het kosteloos gebruik van de grpote zaal der Stadsgehoorzaal. Het hierbij gevoerde debat was in meer dan een opzicht merkwaardig. Vooreerst al omdat de. heer v. Stralen moest toegeven dat de S. B. A. P. én ha re geestverwanten die voor dit werk zoo groote sympathie hebben er toch feeste lijk voor bedanken die sympathie in da den te toonen. Als er zooveel sympathie is aMus te recht de heef Sanders laat dit dan ook blijken uit het verstrekken van hijdra- gen. Een billijke eisch. De Soc. Democraten on $e Democraten wier woordvoerder de heer Witmans yan de gelegenheid ge bruik maakte om den heer Sytsma de ooren te wasschen hebben samen hij-, na een^ derde deel van de Raadszctels be zet. Zij hebben dus duizende volgelingen. En zouden die duizenden dan met elkaar nog niet eenige honderde guldens voor dit zoo sympathieke doel kunnen bijeenbren gen? Toegegeven moet' worden, dat men het aan die zijde in de kunst van het offeren niet ver heeft gebracht. Op de onlangs op den Burcht gehou den protestmeeting, waar 6000 personen, FEÜILLETOM Van 's levens diepten. ,=D -Van haar ben ik zeker. Zij zal eerder zijn partij opnemen en voor mij strij- -bn, dan iets tegen mij doen. Wel, well -D was niet gemakkelijk! Maar zij is in van de beste en flinkste vrouwen op wereld. Zij is altijd veel te good voor —•ij geweest." Hij verzonk in diep nadenken. „Hoe zal ik mij nu houden tegenover Nelly Vesey? Zou ik al te/ ver zajn gegaan om nog terug te treden? Zou het nog mo gelijk zijn? Ik geloof niet, dat zij veel voor mij voelt; maar als ik haar zelf haar vrijheid teruggeef, dan wek ik argwaan. Ze zouden mij allerlei vragen doen, die ik zeker niet alle zou kunnen beantwoor den. Mevrouw Delamere zou 't mij ze ker nooit vergeven. Neen, ik heb de sche pen achter mij verbrand, en ik kan niet anders dan voortgaan op mijn weg." Eén enkele misstap had veel andere na zich gesleept. Het pad van bedrog had zijn bekoringen, maar er waren tallooze gevaarlijke kuilen om in te vallen en .Wybert begon nu in te zien, hoe dicht hij aan den rand van zulk een afgrond had gestaan. Zou hij ze alle kunnen ver-? allen' brandend van geestdrift, aanwezig waren, werd per persoon ruim. 1 cent in de collecte geofferd. En zoo gaat het meestal. Men heeft nu eenmaal als regel aangenomen zooveel mogelijk alles op de „gemeenschap" af te schuiven en zelf de handen op de zakken te houden. Maar daarom kan toch wel een enkele maal van den regel worden afgeweken? De heer v. Stralen wond zich nogal op, gedachtig aan den regel, dat men het best de aandacht Yan eigen fouten kan af leiden door over de vermeende fouten van anderen te gaan spreken. En dan, de erkenning: „pogingen om bij de sympa thiek gestemde menigte nu ook daadwer kelijken steun te krijgen mislukten", was wel in staat eenige opwinding te veroor zaken. Intusschen hebben we weer eens gezien dat woorden en daden niet altijd klop pen. Niet minder de aandacht trok de hou ding van een deel der Chr. Historische fractie, die, nadat het voorstel van Stra len door hun woordvoerder op zakelijke gronden was bestreden er toch voor stem den. De heeT van Rosmalen was tot groo te verwondering van den geheelen Raad, zelfs zoo vriendelijk nog meer te willen geven, dan het amendement beoogde. Het hiaakte een wonderlijken indruk, deze drie rechtsche leden voor het roode karretje te zien loopen. Hun hulp mocht echter niet haten. Het voorstel-van Stralen werd verworpen cn daarna dat van. B. en W. met op vier na algemeene stemmen aangenomen. Erkend kan worden, dat er tusschen heide voorstellen geen principieel ver schil is, 2n in zooverre kan worden ge zegd dat de heeren Huurman, Bergers, Heemskerk en Wilmer, den pieest zuive ren weg bewandelden. Het voorstel van B. en W. beteekent toch ook het beschikbaar stellen van eenige honderdien guldens uit de gemeen tekas voor de Soc. Dem. propaganda. Een geheime zitting, die daarna ge-* houden werd, bleek in hoofdzaak gewijd aan den aankoop van eenige perceelen bouwterrein, nabij de Heerenstraat met de zich daarop bevindende opstallen, waaronder cók „Zuiderzicht", waarvan het in de stukken heet dat het voor de gQr meente een bezit vormt, dat de mogelijk heid opent te zijner tijd aan den drang naar uitbreiding der bebouwing in dit deel der gemeente tegemoet te komen en deze uitbreiding aldaar in goede hanen te leiden. Verder wordt opgemerkt, dat het nu mogelijk zal zijn in de toekomst het vraagstuk van de verbetering en door trekking van de verschillende op de Hee renstraat uitkomen straten afdoende ap te lossen. De kosten van een en ander bedragen f 169.300. Behalve over' dit voorstel was men liet blijkbaar ook eens geworden over het ver zoek inzake het maken van een verbin dingsweg RijnsburgerwegMaredijk, welk verzoek zonder meer werd afgewezen. Terecht o.i. oordeelde de Raad dat de voördeeien vpor de gemeente tegen de financieels bezwaren niet opwegen. Een voorstel van den heer van Eek in zake de verlaging van den gasprijs werd aangehouden. Verblijdend is reeds dat de Directeur van de Lichtfabrieken verlaging mogelijk acht. Dat het voorstel-Knuttéï oin een motie tegen de Vlootwet aan te nemen geen meerderheid zou vinden was te voorzien. Voor dergelijke dingen is onze Raad gelukkig nog te verstandig. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te Alkmaar: J. Deelman te Oudshocrn,- G. van Duijl te Assen; en M. W. J. van Linschoten te Oostman. Beroepen. Te Arnemuiden: O. J. Roeselaar te Bcrgscbenhoek. A a n genomen. Nar Lage Zwaluwe R. C. W. Hoek te Vuren en Dalen, GEREF. KERKEN. T w e e t al. Te Nieuw-BuinenH. En- serink te Onstwedde cn 71. de Zwart, cand. te Hallum; tc Apeldoorn: J. Ubels te Varssevêld en Dr. S. P. Dee te Dwin- gelo. Beroepen. Te Bicrmn: I. K. Wea sels te Veere; te Kommcrzijl: J. E. Reijen- ga te Urccerp; te Joure: D. van Dijk to Groningen A. Bedankt. Voor ZuilicliemH. Brou wer te Borsselo c. a.; voor Grijpskerke (ZW. van Gelder te Langcslag (gem. Heino); voor Onderdendam: W. Ooster- heert te Ter Apel. Aangenomen. Naar Opeinde-Nijega: A. J. de Boer te Garrelsweer. CHR. GEREF. KERK. 'Aangenomen. Naar HelderB. v. d. Berg te Sneek; naar Driebergen: D. J, van Brummen. te Boskoop. -* GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Werkendam: J. Over- duin te Gouda. Bedankt. Voor Sliedrecht: J. Ph. Vreugdenkil te Borssele. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. L. van Loon, gekomen van Aarlanderveen, deed Zondag, na des mor gens bevestigd* te zijn door'Ds. J. G. Meij- nen van Baarn, met een predikatie over 1 Cor. 3 vs. 8b en Pa, zijn intrede bij de Geref. Kerk te Scherpenzeel (G.), spre ke nide over Qpenb. 2 vs. 2426. Na des morgeps bevestigd te zijn door zijn broeder, ds. H. van Dijk, van Gieterveen, met een predikatie over Je- saja 55: 10 en 11, deed Zondag j.l. d s. D. J. v. Dijk, gekomen van Steenwijker- wolde, zijn intrede bij de N. H. Gem. te Zuidwolde (Dr.), sprekende naar aanlei ding van 1 Oor. 2: 2. Talrijke afgevaardig den voerden het woord. J.i. Zondag werd D s. D. T h. Keek, uit Woerden andermaal in de Evangelie bediening bij de Ned. Herv. Kerk beves tigd, en wel. te Gard eren door Ds. P. Zandt van Delft, .die tot tekst had 2 Tim. 4 vs. 2 a. Hij deed des middags zijn intrede met 1 Tim. 1 vs. 15. Na afloop werd do nieuwe leeraar toegesproken door eenige ambtsbroeders van elders. Cand. D. Siemelink, gekomen van Groningen, werd Zondagmorgen hij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Weerdinge bevestigd door ds. P. Siemelink van Bie- ruiu met een predikatie over Ezech. 33: 7. 's Middags hield de bevestigde een; intree rede naar aanleiding van 2 Cor. 5: 20. D s. L. van Urk nam Zondag j.l. afscheid als predikant der Geref. Kerk te Westmaas, met een predikatie over Pliilipp. 1 vs. 27. De naar Sexbierum ver trekkende predikant werd toegesproken door Ds. E. Zwiers, van Heinenoord, dooi den heer C. Vink, hoofd der Chr. school en door ouderling L. Monster. Toegezon gen werd Psalm 134 vs. 3 en Psalm 121 vs. 4. De Gemeente was diep onder den indruk van dit afscheid. Ds. H. van Woudenberg Ham- s t r a, de ruim 86-ja-rige nestor der Her vormde ^^predikanten in ons land, heeft Zondag j.l. wegens bekomen emeritaat voor zij Gemeente van Oyen (N.-Br.) het laatst gepredikt. Ds. W. H. is ruim 80 jaar predikant geweest. In 1863 deed hij intrede te Molenaarsgraaf, stond daar 8 j alien, voorts 3 jaren te Ingen en 49 jaren te Oyen. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. H. Beinnee. van Sleeuwijk, deed D s. H. H. van Kapel j.l. Zondag zijn'intrede bij do Geref.K erk van Andel (N.-Br.) mét een predikatie over 1 Cor. 123 en 24. Naar aanleiding hiervan wees spr. op de hooge roeping van den Evangeliedienaar en het karakter der prediking: Jezus Christus en Dien ge kruist. Na afloop volgden de gebruikelijke toespraken. Het kerkgebouw was meer dan vol. D s. H. vi Elven werd Zondag be vestigd als leeraar der Ned. Herv. Gem. te Ooster-Nijkerk, door den consulent, Ds. H. Pa§ma, die tot tekst had Hand. 5: 41 en 42. Ds. v. Elven hield zijn intreepre- dikatie naar aanleiding van Rorn .15: 29 en 30, waarna hij werd toegesproken. Een groote schare woonde beide plechtighe den bij. Ds. J. Tonkens van Lutjegast overgekomen, deed Zondag intrede bij de Geref. Kerk van Bergum met een predi katie over 1 Cor. 4: 1. Ds. K. Minnema van Garijp had hem des morgens beves tigd warbij hij uitging van Jes. 6:8. Ver schillende afgevaardigden spraken den nieuwen leeraar toe. Zondag deed D s. T. L. Kroes, van Workum overgekomen, zijn intrede bij de Geref. Kerk van Ruinerwold. Nadat hij dos morgens in den dienst- des Woords was bevestigd door Ds. R. Middelveld, van Hoogkerk,: die kot tekst had gekozen 2 Tim. 2: 15, verbcind do nieuwe leeraar zich 's nam. aan zijn gemeente. Zij deed de vraag met onrust in haar slem, want Nelly sloeg liaar armen om haar heen etn snikte luid. „Niets bijzonders, lief tantetje; ik dacht alleen, aan de groote moederliefde, die zelfs hergen kan verzetten." „Wat bedoel je daarmee, Nelly?" Nelly gaf niet dadelijk antwoord; maar toch hief zij ten laatste het hoofd op en door haar tranen keek zij haar tante aan en zeide: „Tante, bent u er heel erg op gesteld, dat ik met Frits zal trouwen?" „Of ik er op gesteld ben! Wat een vraag! Je weet toch wel, dat het mijn liefste wensch is, evenals 't die van jo oom is geweest. Ben jo niet zijn bruid?" „Ja, ja," antwoordde Nelly zenuwach tig. „Maar evenals u heb ik ook soms ge twijfeld." „Maar wat kun jij in jouw geval nu be twijfelen?" „Ik ik kan dat niet uitleggen," sta melde zij; „maar ik heb wel eens gedacht, of hij niet een hetere keus had kunnen doen, of hij niet een ander, die 't meer waard is dan ik tot zijn vrouw kon maken." „Op dat punt kun je gerust zijn, lieve ling. Al wou Frits ook de heele ■wereld doorzoeken, hij zou geen hetere vrouw j kunnen vinden. Kijk! Daar is hij juist, f Hij zal er zelf op antwoorden!" Wybert, die van 't station kwam, trad meteen do kamer binnen en ondanks Nelly's haastig fluisteren om hem liever niets te laten merken, zeide mevrouw De-» lamere: „Kom eens hier. Frits!" IA Wybert keek scherp naar de heide da-s mes en ging toen naar de oudste, terwijl liij vroeg: y\ „Wat is er, moeder?'- „Dit dwaze kind heeft zich bedroefd ge-* maakt over een zaak, die jij dadelijk kunt geslissen. Namelijk deze: Weet jij heel zeker, dat er geen ander meisje is dan Nelly Vesey, die jij tot mevrouw Dola-» mere zoudt willen maken?" De indringer nam de hand van. 't jon* ge meisje in de zijne en zeide zonder - blikken of blozen: 'i „Zoo zeker als ik heer van Dedamew^ ben." J De hand, die hij kuste was zoo koud als ijs. Zij rilde toen zijn lippen haar aanraakten. mijden tot aan het eindo? Een heel ander gesprek dan dat, wat op de pastorie had plaails gehad, werd des avonds gehouden op Delamere. Nelly was juist de huiskamer binnen geko men, waar haar tanto zat. Zij kwam te rug van een Jange, eenzame wandeling, maar 't gewone gevolg was weggebleven: zij had geen rozen op de wangen en om mond en oogen lag een trek van droef heid. Mevrouw Delamere dacht, dat 't kwam omdat haar zoon er niet was. „Heb je Frits nergens kunnen vinden? Hij is immers naar.de pastorie gegaan, niet waar?" „Ja tante, dat woct ik. Hoe vreemd, vindt u niet, dat die nieuwe onderwijze res aan de school hier ,de wedmve is van Frils' reisgenoot, die op den Weisshorn is verongelukt." „Hè, ja? Dat is al heel toevallig!Arme vrouw, we moeten haar zooveel mogelijk helpen!" „Zoo dacht ik er ook over. Mahr Frits is ons voor geweest. Hij heeft een ge deelte van zijn eigen inkomen als jaar geld vastgezet op haar naam, zoodat zij nu tenminste niet voor haar brood be hoeft les te geven. De dominee zou do tusschenpersoon zijn en daarvoor is hij nu naar hem toegegaan, om te hooien hoe hij de zaak geregeld heeft." „Kijk, dat is nu weer juist iels van hem, mijn goeien jongen. Maar hij heeft mij daar niets van gezegd." „Hij dacht, dat u misschien ook wat bij zou willen dragen en dat wilde hij lie- •ver niet. Hij hoeft 't mij pas gisteren avond verteld." „Ja, precies iets voor hem, daar herken ik hem weer uit! Dat is do ware Christe lijke liefde. Nelly laat uw rechterhand niet Aveten, wat uw linker doet. „En nu meet ik jo even iets een ge heimpje in je oor fluisteren, lieve. Sc-ms heb ik wel eens gedacht, dat Frits onherkenbaar veranderd was dat hij niet meer de oude Frits was, die vijf jaar geleden van ons was weggegaan. Dan scheen liet alsof er een muur tusschen ons heiden was verrezen, waarover zelfs een moederhart niet heen kon komen. En ik dacht, bon ik dan zooveel veranderd of hij? Maar nu ik weer hoor van zoo'n edele daad ,a]s deze, nu valt die .-muur tusschen ons beiden met luid geraas op den grond, cn mijn jongen staat weer voor mij, zooals ik hem als kind gekend heb mijn Frils, dien ik al die jaren van zijn afwezigheid in mijn hart be waard heb en wien ik allerlei mooie din gen toeschreef, die, helaas, de zoon die teruggekeerd is, miste. Wel kind, wat is er nu? Heb ik iets gezegd, dat je pijn deed?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5