Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE AISOSSEWEiiSEiaTSPREJS In Leïclcn en buiten Lelden waar agenten gevestigd zijn 1*er kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 (Franco per post per kwartaal ......f2.93 4de JAARGANG. - WOENSDAG 17 OCTOBER 1923 - No. 1064 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PHiJS /.Gewone advertentiën per regel 22 cenèj Ingezonden Medédeelingen, dubbd tarief) .Bij contract, belangrijke reductie. j Kleine advertentiën bij vooxuitbeta* van ten boogste 30 woorden, wcrdeii dagelijks geplaatst ad 50 cent. Dik nummer bestaat uit twee bladen. Inflatie. Tegenwoordig wordt veel geschreven, "over het bovenstaande ondcr- twel gewenscht. Volgiens onze meening is er onder te ver staan: Een algemeen© prijsstijging van goederen, als gevolg van het overmatig in omloop brengen van betalingsmiddelen. Eenige economisten stelden daarvoor op de zoogenaamde quantiteitsformule, d. w. z. zij hebben betoogd, dat vermeerdering of vermindering van ruilmiddelen, een evenredige verhooging of verlaging van het algemeen geldprijzen-niveau ten ge volge heeft. In het algemeen is do formule zoo niet juist, omdat zeer veel andere amstandig- heden invloed op het geldprijzen-niveau kunnen uitoefenen. Wel staat vast, dat vermeerdering der ruilmiddelen verhooging der prijzen ten gevolge kan hebben en overmatige uitgifte daarvan absolute ver hooging van het geldprij- z e n-n i v e a u ten gevolge heeft. Alleen wanneer verhooging van het geldprijzen-niveau ontstaat, doordat de hoeveelheid ruilmiddelen to groot is voor het verkeer, spreekt men van infatie. De prijzen, kunnen n.L ook stijgen, niet ten gevolge van vermeerdering van ruilmidde len, maar doordat de vraag naar goederen grooter is dan het aanbod. (To weinig productie, misoogst, oorlog enz.) Er is voornamelijk sprake van tweeërlei soort inflatie: le. de inflatie, ontstaan doordat de. circulatiebank te voel papieren geld in omloop brengt, 2e: de inflatie, ont staan, doordat de banken te vrijgevig zijn met het verstrekken van crediet (crediet- inflatie.) Overmatige Uitgifte papieren geld. Het zal den lezer bekend zijn, dat on der circulatiebank wordt verstaan: een instelling, welke het recht heeft verkregen bankbiljetten uit te geven. Dit geldtecken circuleert als geld. Bij voorkeur ma ken wij hier gebruik van het woord „geld- teeken", omdat de innerlijke waarde van het papieren geld, zooals begrijpelijk bij na nihil is. Het publiek kan aan hét pa pieren geld, wanneer dat met zorg wordt uitgegeven, in het verkeer dezelfde waarde toekennen als aan volwaardige metalen munten. Wanneer, om de een of andere reden het publiek papieren geld niet meer voor do volle waarde aanneemt, m.a.w. minder metalen munten geeft dan de nominale waarde van het papieren geld aangeeft, spreekt men van depreciatie van het. pa- pieren geld. De circulatiebank is niet vrij in bare bewegingen. Zijmoet voldoen aan bepa lingen omtrent dekking. De Nederlandsclie Bank moet van hare uitgegeven biljetten, credit-saldi in rek.-courant en assignaties een dekking hebben van 20 Onze centrale bank ijioet dus 20 harer schulden in wettige betaalmiddelen of muntmateriaal aanwezig hebben. Zooals men ziet, kan zij dus niet onbeperkt haro uitgifte van biljetten voortzetten: want daartoe heeft zij noodig een voorraad goud of Vettige betaalmiddelen. Wordt er veel goud ingevoerd, dan is de Nederland- sclie Bank in de gelegenheid veel biljetten uit te geven, omdat dit metaal veelal weer in haro kassen vloeit. Er zou dan inflatie kunnen ontstaan. De leiding van de centrale bank is daar om o.m. verplicht zorg te drageh, dat hare rente niet te laag wordt. Immers verlaagt zij hare rente om het gekochte metaal, door uitgifte van biljetten welke zij in betaling geeft aan hen, die van haar leenen rentegevend te maken, dan zal er meer geleend worden of m.a.w. er komt meer papier engeld in circulatie. Verlaging van de rente kan dus inflatie in.de hancl wer ken. Zij behoeft dit niet tot gevolg to hebben, mits de leiding der circulatiebank slechts zorg draagt, dat do rente niet daalt onder de „natuurlijke", dat is do rente, die betaald zou kunnen worden in ©en maatschappij waar geen geldverkeer bestaat. Hiervoor zagen wij, dat ©en circulatie bank dekking meet hebben in wettig© betaalmiddelen en muntmateriaal. Hierbij zullen wij even stilstaan. Vroeger is er groote strijd geweest over de vraag: Wat - moet er zijn, Staatsbank of particu liere bank onder staatstoezicht 1 Bij ons is dezo vraag ten voordeele van 'de laatste beslist. Onder meer overwoog men, dat een staatsbank meer het oog zou houden op het algemeen belang, dan een particuliere instelling. Hierop antwoordden de voor standers van een particuliere instelling, dat de Staatsbank geneigd, is, als alge meen belang to beschouwen, het belang van hem, deStaat, waarbij met succes kon worden gewezen op den ellendigen toestand, waarin het geldstelsel verkeerde in landen, waarin eerr Staatsbank was. Voor den oorlog zouden wij ons zeker hebben kunnen scharen aan de :#jde van de voorstanders van een particuliere bank. Nu kunnen wij dat niet meer. Wij hebben gezien, dat in tijden van oorlog alles moet wijken voor dat eene, n.l. d© eer van het land. Wij hebben gezien, hoe de circulatie bank aan den leiband harer regeering loopt. In de meeste oorlogvoerende landen gaf die regeering zelf ook papieren geld uit of schatkistbiljetten of schatkistpro messen, welke de bank als dekking mocht aannemen. Of de regeering verhoogde, bij noodwet, het maximum bedrag, dab aan bankbiljetten in omloop mag zijn, of zij maakte een wet, waarbij aan de circula tiebank werd toegestaan minder dekking te hebben. (Voor den wereldoorlog moest de Nederlandsche Bank 40 dekking heb ben.) Vooral wanneer de circulatiebank onder haro dekking mag meerekenen, het papie ren geld door den staat uitgegeven, zal het duidelijk zijn, dat het gevaar voor de preciatie van het papieren geld niet ge ring wordt. Voor dat Staatspapierengeld, muntbiljetten genaamd, is immers weinig-, slechte-, of in het geheel geen dekking. Een circulatiebank kan een. regeering ook nog op andere wijze helpen. Zij kan haar direct helpen, door de stukken,, welke de Staat uitgeeft cm in zijn be hoeften aan gelden op korten termijn te voorzien, in disconto te nemen of te koo- pen (schatkistpromessen] en schatkistbil jetten.) Indirect helpt zij door te verkla ren deze stukken van andere instellingen te zullen koopen, wanneer haar dat ge vraagd wordt. Kan de regeering deze stukken bij het publiek plaatsen, en bestrijdt de laatste de gelden, voor den koop noodig, uit ge vormde besparingen, dan is dat niet zoo erg, wanneer het werkelijk vlottende schuld isk dus gelden opgenomen als voor schot op belastingen, of om om te zetten in schuld op langen termijn aangegaan voor productieve doeleinden. :>Wanneer deze gelden echter worden ge leend om de begrooting sluitend te ma ken, terwijl de stukken voor heb grootste gedeelte in de portefeuille van de centrale bank terecht komen^ dan is de kans, dat inflatie ontstaat, niet gering. De circula tiebank immers geeft voor het geld, dat doör haar betaald moet worden, bankbil jetten uit en deze vermeerderen de geld voorraad in omloop, waardoor, zooal geen evenredige verhooging van het geldprijzen- niveau, heb duurder worden der goederen kan plaats hebben. Een groot gevaar voor inflatie is dus aanwezig, wanneer de regeering van een land haar begrooting niet sluitend kan krijgen, en ook wanneer zij op schrift een sluitende begrooting in levert, welke later blijkt toch met een aanzienlijk tekort te sluiten. H. D. M. KNOL. Octpber 1923. V Ce slag begonnen. Na een voorloopig treffen de vorige» week, dat echter voor de aanvallers ver van aangename gevolgen had is gisteren het groote Vlootwet-debat begonnen. T)e heer Dreselhuys karakteriseerde de vorige week ten onrechte het optreden van den heer Colijn als dat van „den man die lacht en de man die huilt". Van den heer Hugenholtz die gisteren het debat met een rede die 2 lA uur duur de opende, is deze kwalificatie echter ten volle van toepassing. Het oeile ©ogenblik was liij do man van de ontwapening. De oorlog „een beestachtig overblijfsel uit een beestach- tigen tijd" moet worden bestreden door de wapenen weg te werpen en ons land en onze koloniën weerloos te make'1 Maar het volgend oogenblik was hij man van de bewapening en werd het ontwerp bestreden hmdat de te bou wen vloot in een eventueelen oorlog abso luut onvoldoende is. Nu eens werd gespeculeerd op de vre- des-stemming die zich langzamerhand haanbreekt en dan weer werden do ge weldige oorlogstoebereidselen van de ons omringende naties tegen het ontwerp uit gespeeld. Het eene oogenblik heette de vloot een overbodige luxe en dan weer werd er de regeering een verwijt van gemaakt, dat ze, terwijl toch onze gebiedsdeelen in de Stille Zuidzee rechtstreeks in een even tueelen oorlog gemoeid zullen worden, met een wrutsvlootje" wil volstaan. Zoo praatte de heer Hugenholtz heen en weer en hij scheen niet te hegrijpen dat hij dus doende bezig was het stand punt van de Regeering te verdedigen. Immers^ zij houdt rekening, aan de eene zijde" met het feit dat een oorlog vol strekt niet onwaarschijnlijk is, en aan de andere zijde met onze beperkte draag kracht. Tweede spreker was gisteren de lieer Marchant die als gewoonlijk zijn kracht zocht in hatelijkheden en die de kosten van de Vlootwet veel bcoger raamde dan de deskundigen dat gedaan hadden. Een der bladen wist (e* iceMen dat gis teren eed3 16 sprekers stonden inge schreven, waarvan 2 het woord voerden. We hebben dus nog den tijd. Naar verluidt zouden vandaag een drie-; tal Katholieke sprekers wier optreden 1 met bijzondere belangstelling wordt tege moet gezien hun. licht laten schijnen. V Het petitionnement. Gisteren is door de aanbieding van het adres de petitiohnementsactie van de S. D. A. P. en het N. V. ,V. tegen do Vloot wet beëindigd. Het adres bevatte 'naar werd medege deeld 1.132.228 handteekeningen. Opziclizelf een indrukwekkend getal. Bij nadere beschouwing blijkt echter de beteekenis van dit petitionnement zeer gering. Bij humio propaganda hebben de lei ders toch geen oogenblik de zaken naar waarheid voorgesteld. Men heeft de menschen laten teekenen tegen een denkbeeldig plan, met denk beeldige kesten en met denkbeeldige ge volgen. Daardoor hebben duizenden menschen die, waren ze naar waarheid ingelicht, niet geteekend zouden hebben deze be weging gesteund. Ondanks deze misleidende actie echter, ondanks de geweldige hetze die ontketend werd, ondanks het feit dat duizenden pro pagandisten gedurende eenige weken dag aan dag in de weer waren om handteeke ningen te verzamelen, heeft toch nog niet een derde deiel van de meerderjarige ingezetenen het adres geteekend. Trekt men daarvan af het getal derge- nen die meermalen teekenden of die niet wisten waarvoor ze teekenden, dan waar schijnlijk nog geen vierde deel. Indien dit petitionnement dus iets be wijst. dan is het dit, dat de ov.ergroote meerderheid .van ons volk met deze bewe ging niet instemt. Het Volk heeft dit blijkbaar gevoeld. In eenzelfde artikel toch, waarin het heet dat aan de regeering een daverend „tot hiertoe en niet verder" is toegedon- derd, wordt tevens gezegd dat men. hier slechts met een steekproef te doen hebben. De daverende donder blijkt dus niets anders te zijn dan tooneeldonder. Het Katwijksche adres. liet Katwijksche adres aan do Tweede Kamer, waarhij een dertigtal handteeke ningen op het petitionnement werden teruggenemen, hleek Mr Troelstra danig dwars le zitten. En dat is verklaarbaar omdat door dat simpele adres zoo overtuigend do abso lute waardeloosheid van het petitionne ment wordt aangetoond. Op hoogen toon verklaarde Mr. Troel stra de Katwijksche handteekeningen te zullen onderzoeken om na te gaan of dat wel zuivere koffie is. Onwillekeurig denkt men hierbij aan het spreekwoord van den waard en zijne gasten. De wijze waarop het petitionnement tot stand kwam is toch hekend. Op groote schaal werd het volk misleid en verleugend. En mag men de berich ten in de verschillende bladen gelooven, dan werd rijp en groen in 'de gelegenheid gesteld to teekenen, terwijl tal van per sonen meermalen hunne handteekening plaatsten. In de Tribune welk orgaan mede iel tegen de Vlootwet ageert, werd zelfs medegedeeld dat in het Amsterdamsche werkhuis met zijn 1200 verpleegden, een ambtenaar twee dagen van dienst werd vrijgesteld, om de verpleegden te bewer ken en ze tot teekenen te bewegen. Zoo kwam het petitionnement lot stand. Geen wonder dat Mr. Troelstra zich onrustig gevoelde. Geen wonder ook, dat hij, door op hoo gen toon het Katwijksche ad res te he spreken, de aandacht van het rood© adres met zijn duizende waardelooze handtee keningen trachtte af te leiden. Het Katwijksche adres lieeft blijkbaar doel getroffen. STADSNIEUWS. OUDERLINGEN-CONFERENTIE. Hedenmiddag werd in de kerkeraads- kamer van de Geref. Kerk (Hooigracht) alhier de derde conferentie gqhouden van ouderlingen der Goref. Kerken in de classis Leiden. Do vergadering werd geopend door den voorzitter, de heer J. W. van Wijnen alhier, die liet zingen Psalm 105: 5 en daarna in gebed voorging. Nadat vervolgers gelezen wan Mallh. 18: 12, sprak de Voorz. een openings woord, waarin hij allen welkom heette en dank bracht aan den Kcrktrsad van do Geref. Kerk te Leiden voor het af slaan van het vergaderlokaal. De Heore, aldus spr., schenkt on3 net voorreoht voor de derde maal samen te ■komen. Werd het vorig jaar door Br. Blommendaal een inleiding gehouden over het huisbezoek, ditmaal zal als in leider optreden Br. de Jong. met het niet minder actueele onderwerp „Kerk en kind" JVij kunnen zggen dat dit het onder werp i.'j van dezen tijd, godachtig aan het woord „geef mij het kind en ik heb de toekomst" en bovenal gehoorzamend aan het woord van Jezus: „Laat do kinder- kens tot Mij komen en verhindert ze niet, want dezulken is het Koninkrijk der He melen." De kinderen tot Jezus te brengen en kind te zijn, dat is de eisch van Gods .Woord. Als we enszelf Icjoin. en nederig weten voor God en voor elkander, dan zullen we de echte ouderlingen zijn en degenen die aan onze zorgen zijn toever trouwd als kinderen des Verbonds, naar Gods Woord kunnen opvoed'en. Na gewezen te hebben op de moeilijke taak die de ouderlingen hebben in be trekking tot de kinderen en op de heer lijke vruchten die- dit werk kan geven, eindigde Spr. met de aanwezigen, op te wekken ook de kinderen en de jongei men schen door middel van het huisbezoek te brengen tot Jezus. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer.A. de Jong Ez. om tel spreken over het aangekondigde onderwerp: Kerk en Kind. De inleider merkt op, dat zijn bedoeling niet is het onderwerp te behandelen in den meest uitgebreiden zin van het woord, maar alleen in zoover het in verband staat met den arbeid der ouder lingen. Hij wenscht alleen een inlei ding te geven om een vruchtbare be^ spreking to verkrijgen van dit vraagstuk. Na eerst gereleveerd te hebben, dat de arbeid onder de jeugd van de hoogste be teekenis is, wat in onze Jagen verstaan wordt door de vijanden van de kerk niet 't minst, getuige de opwekking van allerlei jougd-organisaties, communistischo zoowel als socialistische, wordt do aandacht ge vestigd op do hooge taak die do kerk heeft, om te bewaren in de eerste plaats de lammeren der kudde. Gewezen wordt op de talrijke gevaren.- dio ben be dreigen, op straat, in bioscoop, in allerlei vriendenkringen, ij? lectuur cn dagblad. De vraag wordt onder 't oog gezien: Wat hebben we te verstaan onder ,,Do Kerk" en hoe is de verhouding van het kind tot do kerk en vervolgens nagegaan hoe het verband tusschen die twee tot openba ring komt en welke taak de ouderlingen hebben cm den band te bewaren en te versterken, opdat de kinderen straks als kerkelijke menschen mogen openbaar wor den en den strijd in de volle wapen rustig mogen strijden tegen alleswat niet is :iaar Godsv wil. Spreker acht dat de eerste eisch is om dien arbeid onder de kinderen met vrucht to kunnen verrichten, dat de ouderling zich zelf ,„ldnd" weet, dat levensgemeen schap heeft met den Vader. Voorts dat hij in zijn eigen] gezin met ernst er voor staat zijn kinderen een waarachtig Chris telijke opvoeding te geven. Zelftucht is de eerste eisch voor vruchtbaren arbeid. De arbeid openbaart zich op verschilende wijze: 1. Bij het huisbezoek, waar het kind niet mag worden vergeten omdat het een lid is van de kerk en van het gezin. Hce dit huisbezoek in verband met do kinderen moet plaats hebben, wordt nader aange toond. 2. Bij de catechisatie, waarbij toezicht vaiv do ouderlingen wordt aanbevolen; waar nauwkeurig vastgestelde samenwer king dient te zijn tusschen ouderling, pre dikant en huis; waar een goed ingerichte localiteit en voldoende leermiddelen die nen te zijn. 3. Bij de Prediking des Woords. De ouderlingen hebben te waken, dat hot kind in de Prediking niet vergeten worde maar dat het zaad. der gémeente op een natuurlijke wijze iu den dienst des Woords wordt gedacht. 4. Bij het Vercenigingslevcn, In verband daarmede wordt het al of niet wer.ischc- lijke van een jeugd-ouderling behandeld. Spreker is over 't algemeen daar geen voorstander van. Alleen dan, wanneer daarvoor te vinden is een ouderling, die kind met de kinderen kan zijn cn zich ge heel aan den arbeid kan geven. Do taak van tien- je.ugd-ouderling wordt nador na gegaan. Hij dringt aan op do verzorging van de jeugd in hét huisgezin, in do ecr- sto plaats; de ouderling arbeide in de eerste plaats aan de verheffing van het huiselijk leven; in de tweede plaats aan de versterking der jeugd-organisaties. 5. Eindelijk worden een paar woorden gewijd aan het verband tusschen school en kerk. Spreker eindigt met Paulus' woord fian de gemeente te Efeze over do wapenrus ting van den Christen, in herinnering te brengen en met het oordeel, dat do Hei land uitspreekt over hen, die ,.een van deze kleinen ergert." De vergadering duurt voort. Conferentie G. S. E. „Jcruël". Zooals te begrijpen is, vormen dc avondsamenkomsten steeds de hoogtepun ten in de. conferentietijd. Dan komen de zangers, dan komen do sprekers, de bekenden en de gasten, cn dreigt men steeds weer ruimte te kort te zullen komen. Na de praohtig geslaagde bijeenkomst van Maandag was ook die van gisteren avond zeer druk bezocht. Er heerschte weer de echte opgewekte stemming. Aan hel Zoeklicht s Leiden 17 October 1923. In wat voor wereld leven wij toch! In een van de dorpen in den omtrek was een huisvader met een groot gezin, maar zooals het meer gaat een klein inkomen. Zijn zaakje floreerde niet. Slechts door de uiterste krachtsinspan ning gelukte het hem in het allernoodig- ste te voorzien. En zoo geviel het, dat hij arbeid ver richtte' op een bij de Arbeidswet verboden tijdstip. Met het gevolg, dat hij werd veroordeeld tot f 10.boete. Had de man het hoofd laten hangen en de handen in den schoot gelegd, hij zou ongetwijfeld een fl'nk bedrag aan onder steuning hebben ontvangen. Maar hij gaf er de voorkeur aan zelf de handen uit de mouwen te steken met het gevolg dat hij veroordeeld werd en straks misschien, dar hij niet bij machte is de boete te betalen de doos indraait. Een Arbeidswet is goed. Maar het moest toch niet kunnen voor komen dat op deze wijze een premie op het nietsdoen werd gesteld. Dat Jan Salie gesteund wordt, terwijl J&n Courage in het kot gaat! OBSERVATOR. Voor muzikale medewerk ing zorgde ditmaal het Leidsche Jeruel-Zangkoor, dat zijn prestaties gaandeweg op hooger peil brengt, zooals nu bleek. Als sprekers traden op de heeren Se- vensma uit Amsterdam, Snoeks uit Haar lem en v. d. Berg uit Schiedam. Bezuiniging en Vlootwet. Deze twee zaken trekken thans allerwe gen de aandacht. Krachtig wordt geageerd niot aloen te gen het vlootplan maar ook tegen de be«. zuinigingsplannen van Minister Colijn en de pogingen om tot verhooging der in komsten te geraken. Ook in onze kringen worden vaak aller lei bezwaren geopperd. 't Was daarom een goede gedachlo van het bestuur der A. R. Kiesvereehigiug om .in do hedenavond to hcfuden ledenverga dering deze onderwerpen aan de orde to stellen. Verwacht mag dan ook worden dat uit oen druk bezoek, do belangstelling zal blijken. De vergadering wordt gehouden in dei bovenzaal van „Amicitia." Ned. Protestantenbond. De wijkverpleging van de afd. Leiden van den Protestantenbond herdenkt haar 25-jarig bestaan. Dien geheclcn kwart eeuw lieeft deze wijkverpleging welko haar centraal punt van actie heeft in het gebouw „Geloof, Hoop en Liefde" nuttig wc:k verricht en het bestuur meende, en terecht, dat dit feit feestelijk meest wor den herdacht. In het Nutsgebouw hadden, zich gistermiddag velen verzameld, cm do herdenking en tevens de opening van den Bazaar, welke ter versterking der geld middelen wordt gehouden, bij to wonen. De presidente van het comité, mejuffr. Snellens opende met een kort woord do bijeenkomst, en gaf daarna het woord aan Mej. E. C. Knappert. Dezo bracht in her innering de wordensgeschiedenis der wijk verpleging en deed meer speciaal het óoeL er van uitkomen. De naam: wijkverple ging is formeel onjuist. De bedoeling toch van de wijkverpleging is armo zieken aan, huis te laten behandelen door ervaren verpleegsters. Oorspronkelijk was de wijk verpleging oen Engclsch instituut, dc z.g. ^Queen's Nurse Door bestudeering der verschillende systeemen van verpleging kwam men in Holland tot de conclusie^ dat het Engelsche systeem de voorkeur vcrcficn.de boven' andere, in verschillende plaatsen werdcni liier clan ook wijkvorple- gingen ingericht. En waarom 1 Omdat do wijkverpleging zich aanpast, neen ge grond is in de practijk. Droeve toestanden kwamen voor 25 jaren in do arbeidersge zinnen voor en door hun aanschouwing kwam men tot het besluit hierin verbete ring aan te brengen.. Te Leiden b.v. was do eigenlijke aanleiding von een wijkver pleging de jacht op oen windkussen voor oen arme zieke vrouw. Burgemeester Was gaf er den stoot toe. Er zouden naar het getal der geneesheeren wijken worden in gericht welke aan één vcreeniging ieder zouden worden toeyertrouwcl. Do wijk waar Ds. de Wolff destijds arbeidde weid aan de Vcreeniging voor Wijkverpleging van den Ned. Protestantenbond toever trouwd. Er was toen r^eds een verpleeg ster, zuster Den Older, werkzaam, doch. oen kliniek was or nog niet. Sommige andere verecnigingen, welke, volgens spr., niet alleen wijkverpleging ter hand na- ïnen voor verpleging, hebben zich niet aan de voorwaarden gehouden. Spr. gaat uitvoerig de geschiedenis der wijkverpleging na. Het was spr. opgc\?l- len, dat in verschillende jaarverslag-n werd opgemerkt: het werk. der verpleging gaat rustig zijn gang. Zoo moet het ook. Doch wil dit ook in dc toekomst kunnen geschieden, dan zal versterking der mid delen noodig zijn.* Er is een tekort van

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1