Tweede Blad Vrijdag 12 October 1923 Van 's levens diepten. "eliiEsiLaio" UIT OE PERS De Vrijheidsbond en de Vlootwet. Het liberale „Utrechtsch Dagblad" is i over de houding der voormannen van den Vrijheidsbond ten opzichte van de Vloot- j wet niet te spreken: „Want de Vrijheidsbond als geheel, schijnt zich ten. opzichte van 't essen- tieele nationale belang, dat hier aan de i orde is, weder voor te bereiden tot een el- j lendige, tweeslachtige houding. De groote liberale pers hult zich in een wolk van onduidelijkheid, en de heer Drion, die wat zijn besef betreft van de beteekenis eener behoorlijke weermacht, eerder bij sociaal- en vrijzinnig-democra ten dan bij den Vrijheidsbond thuisbe- hoort, bestrijdt te Leiden openlijk het re>. .geeringsontwerp. Wat zullen de Kamer- ledéii doen? Uitstellen een zaak, die, gë- geven de incompetentie van den Volken- 1 bond en het steeds heftiger wordend oorlogsaspect van de wereld, geen uur uitstel lijden kan? Zullen de liberalen voor de zooveelste maal hun toch reeds verzwakte gelederen nog dunner maken door voor twee heeren te buigen? Er is geen richting, geen leiding, geen I stuur. De slapheid van het linksch-unie- i liberalisme, die de liberale partij als groote politieke macht reeds heeft uiteen doen vallen, schijnt haar ontzenuwende werking voort te zetten tot het uiterste. En thans ziet men liberalen gecoalizeerd i met de scharen, die elk gevoel van natio- j naai zelfbesef verloren heeft, terwijl men op andere plaatsen andere liberalen met I groote flinkheid en kennis van zaken on- ze weermacht ziet verdedigen. Geheel afgescheiden van de technische kant van deze vlootwet, waarover een leek niet geheel tot oordeelen bevoegd is, kan ons het beginsel der oppositie zoo erge- I ren. Omdat bij al die agitatie om men- schen, die geheel geen kennis van zaken hadden, handteekeningen af te troggelen, geen enkel oogenblik één klank gehoord is, die getuigde van nationaal bewustzijn, geen enkel woord gesproken werd, waar uit het besef tot ons kwam, dat men de beteekenis van een sterk, onafhankelijk Nederland begreep. Terwijl in het bui tenland de sociaal-democraten mede de nationale verdediging in stand houden, en het nationaal gevoel wakker, zakken ten onzent Vrijheidsbonders af naar een lamlendig cosmopolitisme, naar een futloos: wij kunnen als wij willen, als wij inzien dat een behoorlijke weermacht beteekent, indirect, oeconomische kracht, want zou Nederland zich militair zoo j sterk maken als waartoe het in staat is, dan zou het buitenland, met respect voor onze macht, ons meer ontzien op het ge bied van oeconomische betrekkingen. Wij glijden hoe langer hoe meer weg van de karakterkracht, welke een natie als natie doet bestaan. Ja, God beter 't, wil de gemeenteraad van Goor de doods klok gaan luiden over de vlootwet maar dat beteekent de doodsklok over ons nationaal zelfgevoel. Een volk, dat zich op deze wijze weggooit in het aangezicht van een aan alle kanten op prooi beluste wereld, is het waard zijn zelfstandigheid te -bezitten? Bij de bepaling van hare houding in de Kamer behoort de Vrdjheidsbondische fractie er zich rekenschap van te geven, dat er talrijke leden van den Vrijheids- bond zijn, die de tot dusver gevolgde tak- tiek van halfheid ten scherpste laken, en j l.ft hoofdbestuur dat het optreden van J den heer Drion met kwade oogen is aaai- gezien. Na het gehaspel in Noord-Holland voor enkele jaren, thans dit gehaspel met de Vlsotwët. Het gaat velen verdrië- ki ten. De linksche elementen, die transigee- ren, die de nationale gedachte ontrouw zijn, jnoeten worden uitgebrand. Wij ho- pen dat men zich bedenke, eer het te laat is. FEUILLËTOM 21) qi „Ssst!" zeide hij. „Spreek zachtjes". 1 Hij ging naar de deur, opende die j| voorzichtig en gluurde rond. Er was nie- jö mand in de buurt. Hij ging weer naar 1 binnen en draaide de deur af. ja „Ja, Barbara," zeide hij terwijl hij naar zijn vrouw toeging. Ik ben George j Wybert je man. Ik zie wel in, dat het nutteloos is om je te bedriegen. Maar als je ook maar 't minste vermoeden van mijn geheim naar buiten overbrengt, is 't j voor jou 't zelfde alsof ik werkelijk dood was, want dan ben ik meteen mijn vrij- heicl kwijt!" J Zij viel in zijn armen en weende zacht, e vol vreugde over de ontdekking, dat lia.tr man nog leefde. Hij had haar slecht be- handeld had haar verlaten; toch was 0 hij de man, wien zij trouw en liefde had - gezworen voor God, in vreugde en in 1 smart, in armoede en rijkdom. Hij had J haar even tegfen zich aan laten leunen, J toen zeide hij ongeduldig: if »Denk er aan, dat elk oogenblik van ■e! mijn tijd mij veel waard is en dat jouw I verblijf hier mijn vrijheid belemmert." Zij hief haar hoofd op met een zucht. ÜEfiK EN SCHOOL Ds. M. van Grieken. Naar gemeld wordt, is de toestand van Ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, dagelijks vooruitgaande. De patiënt blijft echter nog zwak. Ds. D. E. J. Hupkes. Omtrent Ds. D. E. J. Hupkes, Ned. Hcrv. pred. te Wanswerd, die Zondag j.l. door een beroerte getroffen werd een uur voordat hij te Boskoop den morgendienst in de Ned. Hcrv. Evangelisatie leiden zou, verneemt de Rotterd. na-der, dat zijn toe stand oenigszins ten goede gewend is en, volgens den geneesheer, moedgevend mag genoemd worden. De ontsteltenis van hen, die Zondag in grooten getale het Evangelisatiegebouw vulden, laat zich begrijpen. De deelneming was algemeen en in verschillende bedehui zen te Boskoop, waar de patiënt ten hui ze van den heer D. L. Huisman (Reine- veld) liefderijk verpleegd wordt, is de kran ko leeraar in den gebede gedacht. Opleiding van onderwijzers. E(mous) schrijft in De School met den Bijbel: Het volgerjde staatje geeft een overzicht van het bedrag waarop de opleiding van een onderwijzer(es) in 1920 geslaagd, het rijk in dit jaar is te staan gekomen. Van de 7 rijkskweekscholen slaagden 120 candi daten, de rijksuitgaven bedroegen daarvoor f 978,755. Daaronder zijn begrepen de kos ten voor de bijbehooren.de leerscholen. Van de gemeentelijke kweekscholen slaagden 59 candidaten. De rijks onkosten bedroegen f 277,633.19. Er zijn ook buitendien uit gaven voor de gemeente. De 21 Protestant- sehe kweekscholen leverden 212 onderwij zeressen) af. 't Rijk droeg bij f 979.950,48$ Van do 45 R.-K. kweekscholen, grooten- deels voor onderwijzeressen, slaagden 1C-1 mannelijke en 278 vrouwelijke, samen 382 candidaten. Het rijk droeg bijf 2.055,914.13 Andere kweekscholen! (3) leverden resp. 15, 7 én 23, samen 45 onderwijzeressen af. Ze kostten het rijk f 154,983.56$. De rijks normaallessen telden 592 geslaagden. De kosten bedroegen f 1.437.538.51$. De ge meentelijke normaallessen leverden 47, na genoeg alleen vrouwelijke geslaagden af. Rijkskosten f 35.922.15. En dan komen ten slotte de bijzondere normaallessen, de mis- deelden. Van hare candidaten slaagden er 421 en het rijk droeg daarvoor bij: f 290,498.47$. Het jongste besluit brengt de rijksbijdrage voor rleze opleiding tot de helft terug. Nu de kosten per geslaagde: rijkskweek scholen f 8l56, gemeentel, kweeksch. f 3859, protestantsclic kweeksch. f 4G41, r.-k. lcweksch. f 5382, andere kweeksch. f 34.44, rijksnormaallessen f 2411, gemeentel, no- maallessen f 764, bijzondere normaallessen f 690. De totale kosten voor het rijk beliepen dus f 6.801.673.82$ voor de opleiding van 1878 onderwijzers. Gemiddeld, dus f 3622. In 1919 bedroegen die kosten nog f 4.593.252.88$, zoodat ze maar eventjes ge stegen waren met f 2.20S.420.94. En zoo veroorloofde he rijk zich dan eer.ige bijz. kweekscholen aldus te steu nen: a. 26 leerlingen 3 geslaagd f 35657.31; b. 46 leerlingen 6 geslaagd f 46.634.01; c. 32 leerlingen 7 goslaagd f 41.677.31; d. leerlingen 5 geslaagd f 59.904.3; e. 33 leer lingen 5 geslaagd f 43.63.33; f. 45 leerlin gen 6 geslaagd f 50.651.35; g. 25 leerlingen 7 geslaagd f 40.382.67. Het schijnt ongelqofelijk, maar het is waar. Zeven kweekscholen, die samen 39 onderwijzers(essen) afleverden, terwijl het rijk daarvoor f 318.670 uitgaf!" Opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen. De Vereeniging tot opvoeding en ver pleging van idioten en achterlijke kinde ren heeft te Utrecht haar jaarlijksche vergadering gehouden. De voorzitter', prof. dr. G. Gh. Aalders uit Hilversum, herdacht in zijn openings woord den heer Pegman, hoofd van de sohool op 's Heeren Loo, die in Februari 1.1. en mej. Huisman, hoofd van een der paviljoenen op 's Heeren Loo, die in Mei 1.1. overleden is. Dankbaar vermeldde de voorzitter het gelukkig herstel van dr. Scheurer, die zich aan een ernstige ope ratie heeft moeten onderwerpen. Hij sprak verder de hoop uit, dat dr. Mool- huizen, mede-geneesheer op 's Heeren Loo, van zijn ernstige ongesteldheid mo ge horstellen. Hij dacht niet aan haar, alleen aan aich zelf. „Dat is iets nieuws, nietwaar," zeide zij op een spottenden loon, „dat de tegen woordigheid van een vrouw gevaarlijk is voor haar man. En waarom toch? En waarom noemen ze je hier allemaal Frits Delamere?" „Begrijp je dat niet? Frits Delamere v/as het, die op den Weisshorn dat onge luk heeft gekregen; ik heb eenvoudig zijn naam aangenomen." „Dus hij was 't, die er den dood heeft gevonden?" „Neen, hij is niet dood," fluisterde hij; „maar veel erger, hij is zóo op zijn hoofd terecht gekomen, dat hij zijn leven lang idioot zal blijven." „Die arme stakker! En is hij nog iai Zwitserland?" „Ja, en daar wordt hij verzorgd door een zuster. Ik heb haar gezegd om geen kosten te sparen en hem alles te geven, waaraan hij behoefte mocht hebben. Ik doe niemand kwaad. Het eenige verschil is dat die ongelukkige idioot voor wien alle namen dezelfde zijn nu bekend is als George Wybert, terwijl ik Frits De- lamere ben. Onder zulke omstandigheden kan men* ruilen geen stelen noemen, Bar bara." „Misschien, maar in Gods oogen is het wel stelen, George," zeide zij ernstig. „De -Voqrts -herinnerde prof, alders, aan do uitbreiding van den arbeid van de ver- ëeniging door de spoedige opening van de mr. dr. Willem van de Bergh-stichtir.g te Noördwijk. Op Lozenoord en Groot Emmaus moest eenige uitbreiding aan de bestaande gehouwen worden gegeven. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat einde 1922 op 's Heeren Loo 492, op Lozenoord 199 en op Groot Emans 247 patiënten werden verpleegd. Uit het financieel verslag bleek, dat de financieele toestand der vereeniging gun stig ris. De aftredende bestuursleden, de heeren prof. dr. G. Cl». Aalders te Hilversum en mr. L. Stading te Amersfoort, werden herkozen. Tot leden van de commissie van con trole werden gekozen de heeren J. Das Dzn. en J. J. W. Dan, beiden te Utrecht, en B. Goosens te Harderwijk. Het bestuur werd gemachtigd de cre- diethypotheek op de mr. dr. Willem van der Berghstichting ten behoeve van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te verhoogen tot f 500.000. Voorlichting land- en tuinbouw. De direeleur-ger eraal van den land bouw brengt in de „St.-Gt." ter kennis, dat aan de Rijkslandbouwconsulenten te Berlijn en te Brussel en aan den Bijks- tüinbouwconsulent te Londen opdracht is verstrekt, om gedurende den komenden winter hier te lande enkele lezingen te houden over onderwerpen, betrekking 'hebbende op dén land- en tuinbouw in het land, waar zij werkzaam zijn gesteld. Land- en tuinbouworganisaties, die èr prijs op stellen, dat door#een der consu lenten voor hare leden eene zoodanige lezing wordt gehouden, kunnen zich daar toe in verbinding ste'-len met den inspec teur van den landbouw, hoofd van den Bui lenlandschen Landbouwvoorlichtings- dienst aan de Directie van den Land bouw. Salarisvcrmindcring bij de door den Staat gesubsidieerde instellingen. De N. B. Crt. verr.eemt nog nader, om trent de door de Regeering voorgeschre ven vermindering van salarissen hij door liet Bijk gesubsidieerde instellingen, dat behalve de reeds verminderde subsi- dies zelf aan gesubsidieerde instellingen den eisch wordt gesteld de salarissen van hun personeel met 10 pet. te verminde ren welk bedrag dan bovendien nog van de reeds verminderde subsidie wordt afgetrokken. Accijns op tabak. De „Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland" heeft aan den Minister van Financiën een adres gericht, waarin ge zegd wordt, dat zij met leedwezen uit de dagbladen heeft kennis genomen van de plannen, welke bestaan om den bestaan- den accijns op gefabriceerde tabak te ver hoogen. De tabaksindustrie aldus heet het in het artikel heeft zich nog steeds niet hersteld van <Ie schokken, veroorzaakt door d^ invoering van deze accijns en het artikel tabak ondervindt in eerste instan tie den terugslag van de groote werkloos heid' en de daling der loonen. Het'gevolg van den verhoogden accijns zal ongetwijfeld weer zijn ontslag van werkkrachten en daling der loonen. Om deze redenen verzoekt het bestuur der genoemde vereeniging ^den minister ten minste nog twee jaar te wachten met verhooging van den tabaksaccijns. De ambtenarensalarissen. Do Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtnaarszaken, heeft een eind-advies uitgebracht, waaraan de „Tel." het volgende ontleent: Wat de juridische zijde betreft van de voorgenomen intrekking van artikel 40 deelt de centrale commissie de meening der regeering, dat haar bevoegdheid daar toe», formeel juridisch bezien, niet betwist baar is, wijl een Koninklijk Besluit door een ander Koninklijk Besluit kan worden vervangen. Échter is de commissie van oordeel, dat eenmaal toegekende salarissen ook buiten art. 40 om, gewaarborgd zijn. De commissie betwist, dat de regeering de bevoegdheid zou bezitten om in die eenmaal toegekende salarissen eenzijdig verandering te brengen. Indien de regeeering ook moraliter de intrekking van art. 40 gerechtigd acht, dan houde zij ons aldus de commissie ten goede, indien wij ons afvragen, se dert wanneer plechtig afgelegde beloften moreel, hem die ze aflegde, niet meer binden. De belofte aan de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren gedaan, werd zeer positief namens de regeering door den toenmaligen minister van financiën afgelegd en door de Koningin van haar menschen kun je misschien bedriegen, maar God niet.-Hij ziet alles en je kunt er op aan, dat Hij te rechter lijd. je ge heim bekend zal maken. O, George, ik smeek je, ga niet verder, vertel alles openlijk!" Zij wierp zich op haar knieën en vouwde de handen. ..Spreek in vredesnaam zachtjes; je zult alles bederven!" zeide hij en keek vol angst naar do deur. „Bederven zeg liever goed maken. Ik wil wel met je meegaan en alles vertellen, als je wilt en ik zal zóo voor je pleiten, dat je rechters je niet kun nen straffen. Kom, George, laten we gaan. Je weet niet, waartoé een vrouw in staat is als zij eenmaal gedwongen is een besluit te nemen. Eerst gaan wij naar dion goed^i dominee. Hij is een oprechte vriend, dat voel ik." Wybert weifelde een oogenblik. Hij was nog niet door en door slecht en deze woorden zouden zelfs den liardsten mensch hebben vermurwd. Was dat eigenlijk niet het beste van alles? Maar hij had 't genot van weelde en aanzien geproefd en evenals de verboden vrucht had het van hem een ander mensch gemaakt. Toch klonk er iets van de oude hartelijkheid ln zijn stem, toeoi hij haar hand nam en zeide: „Helaas, Barbara, wat je me vraagt, is onmogelijk. Ik ben te ver gegaan om nog handïeekening voorzien.. De commissie acht het wel zeer bedenkelijk voor de mentaliteit der ambtenaren, indien zij de overtuiging in zich moeten omdragen, dat zij geen absoluut vertrouwen kunnen heb ben in de beloften der regeëring. Indien van de zijde der regeering wordt gewezen op do gevolgen, welke een een zijdige aantasting van de verplichtingen tegenover de schuldeischys van den staat voor het staaiscrediet ten gevolge zou hebben, dan moge de commissie vragen, of door de regeering wel is overwogen, welke moreele gevolgen de intrekking van de door de regeering plechtig gedane be loften zou opleveren. Indien de regeering der commissie de overtuiging had willen bijbrengen, dat in derdaad alle middelen, welke kunnen worden aangewend tot dekking van het tekort, zijn uitgeput, dan zou de com missie het op prijs gesteld hebben, indien haar een financieel exposé was gegeven betreffeD de den financieelen toestand van ons land. Indien dit bewijs was geleverd, dan zou daarmede tevens zijn aangetoond, dat inderdaad, gelijk de commissie reeds betoogde, de ambtenaren-salarissen in den gedachtengang der regeering den sluit post der begrooting vormen. De commissie besluit aldus: „Het. zal u na bet bovenstaande niet verwonderen, dat onze commissie, welke zich derhalve op het standpunt blijft stellen, dat een eenzijdige aantasting der salarissen niet mogelijk is, afwijzend meent te moeten adviseeren ten opzichte van het haar toe gezonden ontwerpbesluit, strekkende, tot een algemeene salarissenverlaging van 10 percent." Het Haagsche gemeente-personeel. De „Res.bode" is bij den wethouder van financiën, den heer De Wilde, gaan in- formeeren omtrent den financieel zoo gunstigen toestand van de gemeente, zulks in verband met zijn optimistische verkla ring, Maandagavond (volgens het Vad.) in de vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging gedaan. De heer De Wilde deelde echter mede, dat hij zelf oenigszins verbaasd heeft, ge staan van die mededeeling in de pers, want een dergelijke verklaring heeft hij nooit afgelegd. In zijn inleiding tot de vergadering, waar over art. 40 gesproken werd, heeft hij als zijn meaning te kennen gegeven, dat salarisverlaging voor hem het aller uiterste middel was, omdat daardoor het gezin ten zeerste getroffen wqrdf. Daaraan voegde hij toe, dat do financieele toe stand van het rijk zoozeer geschokt is, dat z. i. een salarisverlaging niet te ver mijden zal zijn. En hierop liet hij toen volgen, dat de financieele tctestand van de gemeente 's-Gravenbage gelukkig niet zoodanig was en hier tot dit uiterste mid del van salarisverlaging nog niet behoefde te worden overgegaan. De heer De Wilde is van oordeel, dat zóólang de burgerij nog onder zulke zwa re gemeentebelastingen zucht, er geen en kele reden is, zco optimistisch te zijn als uit de woorden, hem in den mond gelegd, zou blijken, ook al is er dan een sluitende begrooting. Integendeel, er zal nog krachtiger moe ten worden bezuinigd, de arbeidsduur van het gemeentepersoneel zal moeten worden verlengd, alles om de uitgaven naar bene den te krijgen en de financieele lasten der burgerij te verminderen. Alleen het middel der loonsverlaging achtte de heer De Wilde in de huidige omstandigheden niet. gemotiveerd. Het Petitionnement tegen de Vlootwet. Het gebeulde to Nijkerk zegt de Stan daard. Een paar propagandisten, S. D. A. P.'ers, die bij de ingezetenen een lijst ter teekening aanboden tegen de Vloot wet, kwamen ook bij een weduwe en zei den: Vrouwtje, wilt u ook teekenien?" waarop zij vroeg: „Waarvoor?" „Voor de Vlootwet, of beter gelegd voor fietsenbe- lasting enz. Uw jongens hebben toch fiet sen, dus teeken maar, want anders moet u misschien belasting betalen." Het vrouwtje werd zoodoende misleid en teekende spoedig, niet alleen voor zich zelf, maar ook har drie kinderen». Zoo gaat do misleiding door en worden handteeke ningen verzameld tegen de Vlootwet. Teekenen maar De „Tribune" vertelt een mooi staaltje van het handteekeningen-verzamelen voor het befaamde petitionnement, dat straks wel 3 a 4 milliceh handteekeningen (of kruisjes) zal vertoonen; In het Amster- daonsche Werkhuis met zijn 1200 ver pleegden is een van de ambtenaren van do directie tweo dagen vrijgesteld van dienst om bij de verpleegden rond te gaan om se het petitionnement te laten teeke nen. De oudjes zien in dengene. die hun terug te keeren. Ik weet, dat ik wreed tegenover je ben geweest en je teeder- ste gevoeJens ruw beïeedigd heb. Dat al les heb ik bedacht, toeai ik je dat valsche bericht van mijn dood schreef. Ja, voor jou zou 't veel veel beter ziijn dat ik dood was, dan dat ik leefde!" „Neen, neen, Geórge, zeg dat niet. Ja, ik heb wel bittere gedachten over je ge had, maar toch nooit zóo bitter, maar stil, spreek nu ndet over mij. Waarom kun je niet meer terug?" „Omdat mijn bekentenis veel meer ge volgen zou hebben dan jij kunt vermoe den. Zie je niet in, Barbara zijn-' stem was niet meer dan een zacht fluisteren „dat de menschen mij zouden beschuldi gen niet alleen van bedrog, maar ook van poging tot moord poging tot moord op Frits Delamere?" Zij keek hem met verschrikte oogen aan, en voor 't eerst van haar leven voel de zij een afochuw van hem. Deze onder stelling was zeker nooit in haar opgeko men maaT nu zag rij alles in zijn naakte afzichtelijkheid. „Maar maar," stamef.de zij s „daar ben je toch toch niet schuldig aan?" klonk 't nauw hoorbaar over haar sidde rende lippen. „Neen, neen, zoowaar als God mijn rechter is, de gedachte om hem te dooden is nooit in mij opgekomen. Het was niets cTe lijst aanbiedt, allereerst Kun superieur wien' iets te weigeren hun zeker zuur raj opbreken. Er werd dan ook als één man geteekené. Uit het Sociale Lewen Verlenging van den Arbeidsduur. In het gebouw voor Christel. Social* Belangen te Utrecht hield gisteren hefl Chr. Nat. Vakverbond een vergadering van Kbofdbesturen ter bespreking van ver. lenging van den arbeidsduur. De secretaris, de heer H. A mei int.' wees er op, dat door de vele overweri- vergunningen de# 8-urendag hoe langer hco meer afgebrokkeld wordt. De werkgevers trachten thans zelfs te komen tot eeê 10-urigen werkdag en een 56-urige werk= week. Spreker meende dat tot zoodanige verlenging van den arbeidstijd niet mag overgegaan worden. Daarom moeten r„ J de arbeiders al him invloed aanwenden oc» de poging der werkgevers te deen mis-- lukken. Dit brengt evenwel niet mee, zeid$ spr., dat de arbeiders afwijzend, mocte? staan tegenover iedere verlenging van den arbeidstijd. Doch dan zal eerst moe ten blijken dat werkelijke vergrooting van het concurrentie-vermogen van do nijver heid, en verruiming van werktijd er het gevolg van zijn. Overwogen dient ernstig of werktijdver lenging misschien een middel is om tob kostprijsverlaging te komen, cm daardoor uit dezen crisis te geraken. ft adat tal van sprekers het woord had den gevoerd, werd de vergadering geslo ten. De 48-urige werkweek. B. en W. van Zutphen hebben de ziens wijze van de ambtenaarsveroenigingen. en werkliedenbonden gevraagd omtrent af schaffing van den vacantietoeslag en om trent de 48-urige werkweek met behoud van den vrijen Zaterdagmiddag voor het gemeentelijk personeel. „Versoepeling"' der Arbeidswet. In het tijdschrift „Sociale Voorzorg" geeft de heer C. C. A. Last. inspecteur van den Arbeid, een nieuwe „versoepeling" van do arbeidswet in overweging. Deza komt hierop neer dat (in plaats van de overwerk-vergunningen per onderneming of per bedrijf) een regeling van het maxi mum-aantal arbeidsuren per arbeider per dag en kwartaal zou moeten komen. B.v, zoo, dat een man niet langer mag arbeiden dan 10 uur per dag of zooveel meer als in sommige gevallen krachtens de et ia bepaald, 62 uur per week en 681 uur per kwartaal. Voor elk uur, dat per kwartaal langer wordt gewerkt dan 625 uur per jaar, wordt hem 25 pet. van 'b Jaatst verdiende uur loon (of uurinkomen) boyen het gewone loon uitbetaald. Een vrouw mag niet lan ger arbeiden dan 10 uur per dag. 55 uur per week en 681 uur per kwartaal. Extra loon als voor mannen. Een jeugdig per soon mag niet langer arbeid verrichten dan 10 uur per dag, £0 uur per v en 625 per kwartaal. Verleniging in uitzonderingsgevallen zou den met ministcrieele goedkeuring moge lijk moeten zijn. Schr. meent, dat mis bruik (evenals nu) moet worden tegenge gaan met medewerking van de arbeiders zelf, hij zou loonboekjes willen doen uit reiken, waarin dagelijks het aantal uren dat gewerkt is. zou worden aangeteckend. Hij wijst voorts op de bezuiniging op de administratiekosten-, die van een dergelij- ken maatregel het gevolg zou zijn. S. D. A. P.'ERS IN DEN DOP. Het geheim van de anti-vlootwct-agita- tie zegt de Rotterd. is nu ontsluierd. Het „Volk" van Woensdagavond bevat een oproep van het partijbestuur te Am sterdam om de „anti-vlootwet-aktie" oni te zetten in een pro „Volk"-actic. De namen en adressen der manifest-tee kenaars zijn keurig geordend en tweo honderd huisbezoekers moeten nu de stad in om uit de onderteekenaars abonné'a voor het „Volk" en leden voor de S. D. A. P. te werven. Gedurende 14 dagen wordt het „Volk" aan de teekenaars van het manifest vlot en degelijk en gratis thuis bezorgd. Het denkbeeld is vernuftig. Wie door den kreet ,.300 millicien voor oud. roest" werden bekoord, vormen het materiaal der adspirant-zelfbewusten. Nu verstaan wij het vuur, waarmee na men en adressen werden vergaderd. Onze oprechte hulde voor deze geniale vondst om met scherpen speurdersblik de S. D. A. P.'ers in den dop te ontdekken en vast të houden-. dan oen ongeluk, dat niemand op dat cogenblik meer botreuwle dan ik zelf. Nu begrijp je toch zeker wel, wat ik or mee bedoelde, toen ik zeide, dat ik te ver was gegaan. Iedereen zou zeggen, dat ik, die zijn kleeren heb aangetrokken, hem in den afgrond gestort had." „Maar maar i-s er dan niemand die het tegendeel kan lie wij zen?" „Niemand behalve Frits Delamere en helaas, hij is niet toerekenbaar." „Maar is er dan geen kans, dat hij weer beter zal worden?" „Neen, niet de minste kaus. De dokter heeft het zelf gezegd. Hij is zijn verstand voor altijd kwijt. Nu, zeg me. zou jo mo graag op de bonk der beschuldigden zien zitten wegens bedrog en poging tot moord?" Barbara zweeg. Eindelijk fluisterde zij met bevende lippen, terwijl ze haar band weer in do zijne legde: ,.0ch GeoTge, ais ik maar naast je kon staan op de bank der beschuldigden, dan zou 't mij niets kunnen schelen. Er ia één Rechter, voor wien niets verborgen blijft. Zijn oordeel is niet dat van ds menschen. Hij heeft gezien, wat er op den Weisshorn is gebeurd. Kunnen wij niet op Hem vertrouwen?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5