Gebr. BRÜNING - Hoogstraat 1-2 SPECIALE ETALAGES Gestikte WOLLED- en iVSOLTONI DEKENS Vanaf de goedkoopste tot de betere soorten bij de gedachte aan dezen strijd, den schoolstrijd gaan onze: gedachten vooral naar die stillen in den lande, Wier namen God alleen weet. Wat hebben zij een leed moeten dra gen, wat een smaad moeten verduren. Toch was 't een mooie tijd, die tijd van den strijd voor het Chr. onderwijs, toen het goud des geloofs flonkerde En thans er dreigt gevaar. Met de ruimte voor het Chr. Onderwijs kwam ook meer ruimte voor den duivel. Het ging er bij den schoolstrijd niet om, de taak van ouders wat gemakkelij ker ie maken; er wat van over te dragen op de onderwijzers. De ouderroeping bleef dezelfde. Het Chr. onderwijs vraagt nog hetzelfde ge bed: dezelfde toewijding. Het gaal om het kind. En in dat kind om God, van Wie het is. Het kind. Bij die gedachte kan het va derhart, kan de moederziel trillen. Daar gaat het, loopt het, speelt het, al tijd met dat gedoopte voorhoofd. Dat kind met zijn eigen gedaehtenwereld. Met zijn gaarne gelooven wie het weet te kun nen vertrouwen. Met zijn wondere, open oogen wanneer het gaat over ernstige dinyen. Nog eens., we staan op gewijden grond Op een terrein waarover veel gezucht is, maar waarover ook veel is gejubeld. Want de zegen van de Chr. opvoeding is soms wonderbaar groot. Laten we, zeggen aan het kind, dat we God noodig hebben; dat een Verlosser als kind heeft neergelegen in de krib van Bethlehem. 't Is vreemd, maar er zijn in Neder land nog altijd menschep, die er den mond over vol hebben, dat 't niet gaat zonder God en zonder Christus, maar die Chr. schooldaar worden de kinderen immers maar volgepropt met dogmatiek enz. Laten dezulken er zich niet over ver- wondoren, wanneer hun groot geworden kind het geloof van vader en moeder niet meer waarde toekent dan een vroom praatje, waar het zich niet mee inlaat. Onze oude voortrekkers hebben het goed begrepen: geen tweeërlei zaad op den akker van het kinderhart. De strijd is nog geen andere. Spr. durft zeggen dat er meer noodig is, meer gebed en priesterlijke wijding dan vroeger, van wege het aangrijpend gevaar dat ons op groeiend geslacht omringd. Wat de toenemende immoraliteit be treft, en de haat, de groole vijand schap, vermeende vrijheïr, tegen al wat Godsdienstig is, maar ook, wat do stoffelijkè dingen betreft. We heb ben in dezen tijd afgeleerd, te houwen op wetten en reglementen, en ook wat dit betreft weten, wij niet wat ons wacht. Gezongen wordt Psalm 105: 1 en 5. Men heeft het ons kwalijk genomen, dat we de menscholijke vrijheid voor het kind niet eerbiedigen, hen bij de hand vatten en tot Jezus trachtten te leiden. Maar in dat opzicht heeft men zich minder getoond te zijn dan het- dier, want het dier zoekt nog voor zijn jongen wat 't het beste lijkt. Zij hebben het ons kwalijk genomen, en nu d.oen zij hetzelfde. Nu sticht men jeugdorganisaties waar de jonge harten van den morgen tot den avond, in lied en toespraak, worden volgepropt met haat; haat tegen den naaste. De droevige gevolgen daarvan heeft spr. zelf aanschouwd hij kinderen uit die organisatie, wier wezen onnatuurlijk vreemde en harde trekken vertoonde. Weg met die z.g.n. „vrijheid". Eert een oud. slap liberaal rijmpje dat zegt: Steel niet, al is 't maar één beschuit, want stelen, dat komt altijd uit! Wij stellen daar tegenover: Steel niet, al is 't maar één beschuit. God wil het niet, endaarmee uit! Dat is ook een moraal, maar een he tere. Het gaai. om het principe. Het' gaat om het kind dat Gods eigendom is; en daar om. dat priesterlijk gebed voor het Chr. ouderwijs, en die priesterlijke wijding. Bii den uitgang werd een collecte ge houden. ZOETERWOUDE. G i s"t ermorgen is in Café ,,'t Witte Huis" alhier het burger- woonhuis met stallen en groote boom gaard door Notaris Ruïzeveld tlan hier, publiek bii afslag verkocht.. Koopers ge broeders Hendriksen, wonende alhier, voor de som van f-15900. De prijs der melk die verleden week was gebracht van 14 »op 15 cent per Liter, is thans weer verhoogd tot 17 cent. Z ij, me j. v. M., g e b. B. J. uit de Vrolikstraat te Amsterdam was gis teren naar huis overgekomen, ten einde 't klooster te bezoeken. Vermoedelijk door den aanhoudenden regen die er viel, wat dikwijls opgestoken en dronken geworden, tenminste de veldwachter Deegenaar vond haar 's avonds tegen den berm liggen in machteloozen. toestand zoo dronken als zo was. Ter ontnuchtering werd zo voorloopig opgeboren. Een bezoek aan het klooster bleef noodwendig achterwege. NIEU W-VENNEP. De echt genoot© van den heer J. de J. aan den Lisserweg al hier is in eene sloot achter hare woning geraakt cn verdronken. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. NOORD WIJK AAN ZEE. Do leerlingen van de Bewaarschool zullen, zoolang do verbou wing der school duurt, worden onderge bracht in de consistoriekamer der Ned. Horv. Gemeente. De Chr. J. V. „Volg M ij" zal deze week een aanvang maken tot uitleerxn van boeken uit hare bibliotheek. SASSENHEIM. De collecte,, gehouden ter dekking van de kosten der orgelbe speling heeft de som van f 33.35 opge bracht. LISSE. Is c r voor enkele ja ren geleden alhier een besluit gentómen door den Raad, dat de kermis zal wor den afgeschaft, thans is Lisse weer geheel gevuld met kermisgejoel. Nog nooit is er na genoemde afschaffing zoon rommel geweest als er nu if, Het is voor een groot deel der bevol king ontmoedigend, dat voortdurend era bij herhaling do kermis weer wordt in gehaald, terwijl telkenmale aan het hoofd der gemeente bekend is gemaakt, dat een" groot deel van de ingezetenen dit niet wen- sclien, zullen andere stappen genomen, moeten worden, daar alle wencshen era verzoeken maar in den wind worden ge slagen? Tiet gaat van kwaad, tot erger. Was het -voorheen maar een enkele kraam of mo len, thans is cr weer van alles. Wc kunnen het toch ook geen gemeente belang noemen, die enkele guldens die aan -staangeld worden ontvangen. Hoeveel geld zal hiermede de gemeente verlaten, geld dat misschien den kruide nier of bakker toekomt? We zullen hopen dat onze vroede vade ren dezen keer voet bij stuk zullen hou den en voor eens en voor altijd de ker mis zullen deen verdwijnen. Op verschillende plaat sen in dezo gemeehto is mond- en klauw zeer uitgebroken onder he.t vcc. Dit zal de hoogc melkprijzen nog wel in de hand werken. De melkrijder B. alhier had do onvoorzichtigheid, zijn melkkarre- tjó zonder licht onbeheerd te laten staan te Lisserdijk. Een aldaar passecrende auto reed liet wagentje aan, waardoor het vrij erg be schadigd werd. Na oenig overleg was de bestuurder be reid de schade to vergoeden. Benige jonge mannen mengden zich in dit zaakje, het welk tot gevolg had, dat de chauffeur vrij erg werd mismandeld. Een der helden een zekere E. sloeg met zijn hand een ruit stuk van do auto, waar door hij zich zoo ernstig verwondde, dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een vrachtauto, komen- de uit de richting Leiden, zag op den Rijksweg nabij de bebouwde kom, een man op den weg liggen. Na onderzoek met een lantaarn (het was to ongeveer elf uur) bleek dat de man stervende was. Inmiddels verscheen de politie en Dr. Blok, die niet anders dan den dood kon constateeren. Een rijwiel ©enigszins be schadigd lag bij hem in de nabijheid. Om trent öc oorzaak hiervan kan nog niets met zekerheid worden vastgesteld. Het bleek later een zekere C. A. Phi- lipie te zijn afkomstig van Haarlemmer meer. HAZERSWOUDE. De lijst van stenigerech- tigden voor het verkiezen van notabelen der Ned. Herv. Gemeente bevat de na men van253 kiezers. In de vergadering van het bestuur en ingelanden van de Groote Hazerswoudsche Droogmakerij is beslo ten om het polderwater van de Katjes polder over te nemen tegen betaling van 2 gulden per H.A., plus de polderlasten die de ingelanden van eerstgenoemde, waterschap hebben te betalen. De noodige duikers zullen voor deze waterloozin'g moeten worden aangebracht. De eerste win terlezing, uitgaande van de Chr. Jong.Vereen. „Eere zij God", werd Woensdagavond ge houden in „Safvatori", alwaar als spre ker optrad Ds. Gijsel van IJst over het onderwerp „De beeltenis des Heeren in den loop der Eeuwen". De opkomst was, het ongunstige weer in aanmerking ne mende, bevredigend. Door het bestuur van den Rielveldscheii polder zal op Donderdag .18 October a.s. schouw worden gehouden Op de in Café Boers gehou den veiling werden aangevoerd 1498 eieren, waarvoor werd_ besteed, voor kippeneieren f 9.80 a f 11.70 per 100 stuks, eendeneieren f 7.80 a f 8.45 per 100 stuks, hanen f 0.75 a f 1.15 per stuk, kippen 10.80 a f 1.15 per stuk en eenden f0.70 per stuk. Door h e t bestuur der Ver voor Geref. Schoolonderwijs werd beslo ten het vervolgonderwijs van genoemde school op 22 October a.s. te doen aanvan gen. Daar door het Rijk hiervoor geen subsidie meer wordt verleend, werd door liet schoolbestuur en de sub-commissie besloten het tekort, dat niettegenstaande de schoolgelden overblijft, aan te vullen. Pogingen worden aangewend een cursus in handwerken voor meisjes te organisee- ren. Predikbeurten. Ned. Herv. Zondag a.s. half tien (H.A.) on half zeven (dankz.) Ds. Luuring. Geref. Kerk. Zondag a.s. half tien en half zeven Ds. J. D. v. d. Munnik, em.- pred. te Leeuwarden, Donderdag 7 uur de Eerw. H. de Jong, cand. WASSENAAR. Voor de Geref. Jonge 1. Vereen. „Groen van Prinsterera" alhier hoopt Dinsdagavond in de zaal .voor Chr. Belangen op te treden Ds. Brouwer van Heemstede. Kerkelijke Berichten. Herv. Kerk Dorp. Zondag v.m. 10 en n.m. 6.30 uur. Ds. de Vey Mestdagh; School Zijdewe-g: Zondag v.m. 10 uur den heer Brusse van 's-Graveraliage Geref. Kerk: Zondag v.m. 10 era n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. Burger 1. Stand. Geboren: Cornelis z. van A. Borbeé en G. Prins Helena Cornelia d. van L. Parlevliet en G. C. v. .d Kamp. Ondertrouwd: A. Langeveld en A. M. Zandvliet. Gehuwd: H. C. Verdouw en C. de Jong. WARMOND. De clectrificaiie. Bij het college van B. en W. zijn de voorstellen en prijsopgaaf van do kosten ingekomen voor de electri- ficatie voor het verdere deel dozer ge meente. Bij een beetje voortvarendheid, is er kans dat het graven voor kabelleg- ging in één moeite kan doorgaan met de huislegging der waterleiding. Het zal wel wat kosten meebrengen, doch daai moet maar gedacht, dat men waar voor z'n geld krijgt ook. Lichamelijfce Oefening KORFBAL. Kampioenswedstrijden C. K. B. Ingevolge besluit van het Hoofdbestuur van den Chr. Korfbalbond, wordien Zater dag a.s. te Leiden deeindwedstrijden voor het kampioenschap van dezen Bond, ge speeld. Zaterdag j.l. maakte Pernix een ver- geefsclie reis naar Delft, zoodat de be slissing t© Leiden moet vallen. Tevens zal voor de tweede klasse d© beslissing moeten vallen. Het bestuur heeft het de vele bezoekers dio bij goed weer verwacht worden, zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt.. Er is voor een keurige afzetting van het ter rein gezorgd, terwijl een theeterat ten ge rieve van het publiek aanwezig zal zijn. Wij vernachten spannende, fraaie wed strijden, waarbij in beide gevallen de Leidsche vereeniging met de eer zal gaan strijken. Weliswaar wist Excelsior in de Zuid- competitie het sterke Blauw-Wit te slaan, doch Pernix weet van volhouden en de tactiek zal haar tenslotte een zege bren gen. Cadeu zullen de zwartjes het even wel niet geven. Dat Pernix II in staat is I. Y. V. te kloppen bleek wel te Rotterdam. We mo gen op eigen terrein dan toch zeker wel een overwinning voorspellentenzij het te licht wordt opgevat. Gaarne wekken wij «otoss© lezers op een wandeling of fietstocht naar de Nieuwe Vaart te maken. Zoowel de wedsrtijden als de vereeniging, die in de Leidsche Chr. kringen do gezonde Korfbalsport in voerde zijn dit "ten volle waard. Het aanvangsuur is gesteld op 3* uur 's namiddags. CORRESPONDENTIE. Een schrijven van den li?ör Veldman met antwoord van den heer de Wilde, ho pen we .morgen te plaatsen. Meerdero berichten moesten wegens plaatsgebrek overstaan. ACADEffilE-NIEUWS LEIDEN. Do Geneeskundige Staats commissie bevorderde heden tot semi- arts den heer P. J. van der Schaar, te Vlaardingen. Laatste Berichten TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De heer Boon (VJ3.) vraagt een inter pellatie aan over de stopzetting van de postclïèque- en girodienst, waarover Dinsdag wordt heslist. De lieer Troelstra (S.D.) repliceert Bij zijn interpellatie over de crisis in verhand met den financieelen toestand is het antwoord der regeering goeddeels langs spreker's rede heengegaan en door de niet beantwoording van de vragen over de beraadslagingen in den Ministerraad en over de meening van den Gouverneur- Generaal heeft de regeering haar consti- tufioneelen plicht niet gehouden. Spr. concludeert uit het regeeringsant- woord dat de huitenlandsche toestand de vloot niet urgent maakt, waardoor aan rechtsche leden het argument voor vóór- stemmen is ontvallen. De tweede „mil- lioenenrede" van den heer Colijn is opti mistisch; is de heer Colijn alleen pessi mistisch wanneer het ambtenaren en werkloozenzorg betreft en optimistisch voor het militairisme? De voorwaarde van de vlootwetcommissio (eerst een sluitend budget) is niet vervuld. De heer Troelstra (S.D.) eindigt met de opmerking dat de cultureelen op bouw van ons volk door opeenstapeling van schuld onmogelijk wordt. De heer Dresselhuys (V.B.) be toogt dat het eerst was: Colijn qui pleure; nu: Colijn qui rit! Er is geen tekort. Het leeningsfonds is schatrijk. Waarom is dat nooit aan de Kamer meegedeeld? Visscherijberichten. IJMUIDEN 11 October. Van de trawl visscherij kwamtera hecLen aan den afsslag de stoomtrawlers Dx. Ehrenbaum met f 719, IJM. 253 Sumatra met f 3297, ÏJM. 143 Balder met f 33C4, IJM. 134 Gerber- dina Johanna met f 1549, IJM. 90 Storm vogel met f 2693, IJM. 365 Holland VI met f 1470, IJM. 176 Holland II met f 2019, IJM. 155 Albert Groen met f 2490, IJM. 193 Do Hoop met f 1609, IJM. 165 Martha met f 3358, IJM. 151 Hilda met f 1554, IJM. 29 Zeeleeuw met f 3221, IJM. 74 Poseidon met f 3557 en de logger SCH. 257 Coba met f 497 aan besomming. IJMUIDEN, 11 October. Heden kwa men 5 Britsche stoomdrifters van de ha- ringvisscherij binnen met te zamera onge veer 2700 manden' versche haring. Geveild werden de vangsten van de drifters LT. 1148 Nevertheless met f 3180; LT. 1257 met f 2353; YH. 174 W. P. G. met f 3566 aan opbrengst. IJMUIDEN, 11 October. De stoom trawler IJM. 144 Johanna Bertha, welke onlangs aan den heer R. J. Aalberts alhier werd verkocht, komt binnen enkele dagen wederom in de vaart onder den naam IJM. 144 Werner. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Otoober. Veemarkt. Aangevoerd: 1113 Runderen, 29 Kalveren, 765 Schapen. Prij zen: Stieren 230475, Kalf- en Melkkoeien 220480; Varekoeien 165320; Vette Ossen cn Koeien 250670, e hoon aan de haak 0.801.20; Graskalveren 50155; Vette De heer Troelstra richtte o.m. de volgende vragen tot de regeering: le. Wil de regeering een uiteenzetting ge ven van het geschil tusschen den afgetreden Minister van Financiën en de meerderheid van den ministerraad, benevens een over zicht van de daarover in den ministerraad gevoerde debatten. 2e. Welke zijn de redenen, die geleid heb ben tot de vervanging van den afgetreden Minister van Financiën door den tegen woordige. 3e. Aanvaardt de regeering de conclusie der Staatscommissie van 21 November 1922 onder no. 140, 141 en 142 van haar rapport. 4e. Erkent de regeering niet de Staats commissie (conclusie 150) dat de financieelc moeilijkheden van het oogenblik door dc verdere uitvoering van dc Vloo'plannerf zullen worden verzwaard. 5e. Moet de regeering niet toegeven dat de kostenberekening voor do uitvoering van haar vlootplan zeer globaal en voor een juiste beoordeeling van den te verwachten druk op de Nederlandsche en Indische financiën niet voldoende is. 6e. Wil de regeering het advies van den Gouverneur-Generaal over de voorgenomen uitvoering der Vlootwet mededeelen. Kalveren 45145, schoon a. <1. haak 0.90 1,60; Nuchtere Kalveren 721; Vette Schapen 2254, schoon a d. haak 7892 cents; Wei- deschapen 331-6; Magere Varkens voor Fok kerij en Londen 2066, per Kg. levend ge wicht 7*276 een"; Biggen 817; Bokken of Geiten 312. Kaas. Aangevoerd 132 partijen. Besteed werd voor: le soort Goudsch k^as 5861, 2e idem 5256, le soori Leidsche kaas 60 65, 2e idem 5458 per 50 Kg. Handel voor Goudsche kaas maitig; idem Leidsche kaas vlug. Aan de Stadswaag gewogen 92 partijen, 3903 stuks, 29132 Kg. UITHOORN, 11 October. Kaas. Op dc kaas markt waren aangevoerd 143 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort 5357, 2de soort 48 52, zwaardere 5861, Rijksmerk 5460. Handel kalm. LEENWARDEN, 12 October. Kaas. Sleutel kaas 0.390.74, Nagelkaas 0,250.17, Gou- dakaas 0.260,87, Edammer kaas 0:35 0,80. Commissie 214. Aangevoerd 31469 Kg. Beter. Fabrieksbtftor f 1-382.13 por Kg. Aanvoer 9/3 en 107/6 stukken. 0FFIC1EF.LE BEL'RSNOTEERiNS. Nederland 1923 6Nederland 1922 B. 5% Nederland 1919 -- °fo Nederland. 1917 Nod. O.-L, obl. 1919 6 Portugal Tabaksm. 1890 Riul. 1906 frs. 500 5 Rusl. 1910 frs. 500 4J* Koloniale Bank aand. Ned. Ind. Handelsbank Centr. Suiker Jnrgems A Jurgens B Oude Philips R S. Stokvis Am Hide en Leather Am. Smelting en Ref. Anaconda copper Centr Leather Studebaker S Steel Gompania Handelsver. A'dam. Dordtsche Petr Gecons. HoTJ. Petrol. Koninklijke Olie Orion Amsterdam Rubber Deli Bat. Rubber Koloniale Rubber Serbacljadi Holland Amerika lijn a.- Holl. Stoomboot Kon. Holl. Lloyd Kon. Pak et va art Unie Rott. Lloyd Kon Ned. Stoomboot T Mar.Cy.C.N.Vot.Tv. a Dpli-Batavïa Tabf.k Dep Cnltpur Mij H. IJ S. MS oM. bX H.IJ:S.M obl. 1900/'12 4 MS. t. E. v. S. S obl. bX Atcbison Tooeba Erie-common Kansas City Southern Missouri Kansas Texas South. Pacific Union Pacific Geld prol. 2»/4% V.K. 99V2 99i/o 99Vo 94J/2 8£5/s 92 158i/2 117i/4 1191/8 541/2 548/4 246 791/2 17i/o 130 83Sty< 1423/g 72V4 89% 293 801/., 20 I8I/4 113 104l/2 1161/j 135V-, Wi 293 2831/2 101V2 17Vs 20 O.K. llVi 1421/, 112 105 116 137 IH/4 13U/2 Wisselnoteeringen (Amsterdam) Zicht. Londen Berlijn. Parijs Brussel Zurich Weenen Rome Madrid Kopenhagen Chrietiania Stockholm New-York 11.578/4 per milliard 0.60 13.25 45.53 0.00353/4 II.571/3 84.50 44.90 39.90 67.20 2.541/a T&legrafiseh Weerberrcht volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 12 Oct. 1923, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste Barometerst.762..? Zuerich. Laagste Barometerst.: 738.8 Hernoesand. Verwachting tot den avond van 13 Oct.. Matige tot krachtige Zuidelijke to^ Westelijke of verder ruimende wind, zwaa^ bewolkt tot betrokken, regenbuien, late^ opklarend en kouder. DEKENWEEK

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 3