Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en bulten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week ..7.if 0.19 Franco per post per kwartaal ......f2.90 4lie JAARGANG. - DINSDAG 2 OCTOBER 1923 - No. IQ52 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. I278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22K cent. Ingezonden Mcdedeelingen, dubbel tariet Bij contract, bel- igrijke reductie. Kleine advertentiër. bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Op Woensdag 3 October, ter gelegenheid van de Ontzet-Feesten te Leiden, zal de „Nieuwe Leidsche Courant" niet verschijnen. V Staatsbemoeiing. In het de vorige week gehouden Cen- tralen Convent, waar speciaal het vraag stuk der Sociale Verzekeringswetge'ving aan de orde werd gesteld, werd door ver schillende sprekers op aanmoediging en versterking van het particulier iiiitiatief en het terugtreden van de Overheid aan gedrongen. Opzichzelf is dat een uitnemende zaak, waaraan ook onder ons misschien veel te weinig aandacht is geschonken. Toch past "hier voorzichtigheid. Het gevaar .bestaat toch, dat de leuze: bet parliculier initiatief voorop, misbruikt wordt als een negatieve leuze, met geen ander doel dan de geheele Sociale verzekering om hals te brengen. Zeer terecht werd door den prae-advi- seur, de heer Keulemans de vraa<g gesteld: waarom, als met ten deze geen staatsbe moeiing wil, wordt van particuliere zijde zoo weinig gedaan. Waarom dan de zaken niet aangepakt, maar altijd gewacht fot de Overheid zich genoodzaakt ziet in te grijpen? Deze opmerking is volkomen juist. Tn „De Banier", liet orgaan van de Staatk. Geref. Partij, werd dezer dagen door Bs. Kersten in verband met de iTroonrcdo opgemerkt: Do toestand ware oi. nooit zoo hache-- iijk gewórden, had Vader Staat handen ilmis gehouden. Zal de klacht van degenen, die in hun revreteii voor God bezwaard zijn, van wege de Sociale wetgeving in den hemel cijn gehoord? Zal door harde wegen ons volk tot den rechten weg moeten ge bracht en zijne afgeden laten varen? Men zou echter cok de zaak kunnen omkceren. Want tegenover 'de zeer kleine groep van hen, die zich in hun geweten be zwaard gevoelen verzekeringsprémiên 'te betalen, staat de zeer greote groep, staan de duizenden en duizenden, die hebben ge zucht, altijd weer over den zeer harden dienst. 1 Omdat maar al te vaak uit het oog wordt verloren wat Dr. Kuyper opmerkte bij de opening van liet Eerste Christelijk Sociaal* CciggresT „Ook de dagloomer moet als naar den' bedde Gods geschapen kunnen leven. Ook den arbeider schiep God als een broos schepsel, d.i. als 'n man, wiens kracht door ziekte en ongeval kan gebrokenworden en straks, door ouderdom afneem! En ook dan, als hij niet meer zwoegen kan in liet zweet, zijns aanschijns, moet hij broed: kunnen eten van den arbeid zijner man- n o 1 ij k e kracht." Tegen deze uitspraak van Dr. Kuyper "werd geen bezwaar geopperd. Maar wat werd er gedaan? Wat werd er gedaan afgezien dan van den dienst der Barmhartigheid voor de door onge7al getroffenen, voor de invalieden, de zieken, de ouderen van da gen. - Waar bleef toen het particuliere initia tief? De diep. in liet leven ingrijpende Over heidsbemoeiing is niet hot ideaal van den. 'An ti-Revolutionair. En daarom zouden we de stelling van Ds. Kersten kunnen omkeeren en zeggen: zal door harde wegen ons volk tot den rechten weg worden gebracht en zijne roeping, ook op spciaal gebied, Verstaan? kraai* dan zijn we met critiek op de Overheidbemoeiing hoewel, vooral als verspilling van de met moeite bijeenge brachte gelden duidelijk aanwijsbaar is, noodzakelijk, niet klaar. Dan moeten er daden gezien: worden. Dn daarvoor is thans naar hot ons voorkomt een uitnemendegelegenheid. De tijdsomstandigheden maken inkrim ping van de Staatszorg absoluut noodza kelijk. Aan nieuwe -uitgaven valt niet te denken. Snoedige invoering van de Ziekte wet zal dus wel een vróme wensch blij ven Welnu, laten dan de voorstanders van de bedrijtsvereenigingen, mannen als Pcs'-huma en Kupers, gesteund door hun ne organisation, de koe eens bij de horens vallen en toonen dat zij niet alleen critiek kunnen oefenen, maar"dat zij ook tot po sitieve dingen in staat zijn. STADSNIEUWS. Hel Desdener Kroulzchor. heeft gisteravond ongetwijfeld de 'ver wachting overtroffen van velen, die geko men waren, om de uitvoering van gewijde muziek te h ooren. Op zijn herhaalde doorreis door ons land genoot het koor in onze stad 'n bijna on gekende belangstelling. Zij het cok. dat hieraan zijn groote beroemdheid alleen al nipt vreemd-is, dien roem heeft het hier arTèt ingeboet, zoo niet verhoogd, i. In zijn kort woordl vooraf zei Bs. R i e- m e n s, dat de Duitschers een zingend volk zijn. En ze kunnen zingen. Bij het afwerken van het uitgebreide programma heeft het koor zich van alle zijden in zijn beste hoedanigheden doen kennen. Het verrukkelijkst zijn wel de kristallen sopraan-stemmen, zooals we die konden bewonderen in „Kommt Seelen, dieser Tag"- vaii Joh. Seb. Bach, en „Geistliches Wiegenlied" van Carl Hirsch. Als een sprookje klonk de „Plingstvvei- he"_van .Oscar Lindberg. En wie, die het het hoorde, zal gemakkelijk het „Cheru- bi mi set er Lobgezong" van Machael Glin ka vergeten, waarin de sopraan door de andere stemmen als door een vrome or gelbegeleiding werd gedragen? Geweldig van inhoud en techniek was de Motelte van Bach: „Der Geist liilft unsrer Schwachheit auf". De directeur, Prof. Otto Richter, moet zich wel heel wat moeite getroost hebben, en een groot vertrouwen in zijn koor stellen, dat hij zulk een ingewikkel de compositie aandurfde. Juist, als men bijna zou wanhopen, dat de stemmen zui ver hieven, loste zich de chaos van tonen op in een schoon'e majeur. En heerlijk rustig volgde in majestueuze soberheid het koraal op de soms verbijsterende dubbel-' fuga. Wat nog meer voor schoons van dit koor te zeggen? We kimmen na alles van harte instem men met de woorden van Ds. Riemens: Niet wij geven vanavond (n.l. voor de Duitsche kinderen), maar wij ontvangen oneindig wel meer van dit koor." Het Kreuzchor kan zeker een volgende keer op een geweldige belangstelling rekenen. Wat aangaat de composities voor- orgel resp. violoncel, deze hadden maar al te veel het karakter Van onderbreking van de anders wellicht te lange reeks liede ren. Do heeren Bernhard Pfannstiehl (orgel) en Hans Bottermund (cel) gaven op zich zelf voortreffelijk spel. Maar in de Hoog- lan'dsche Kerk klonk de viool-toon als solo eenigszins vreemd, b.v. in de Luite C. (Ais No. 3 van -Seb. Bacli. De zachte gedeelten hierin daarentegen waren veel heter, soms ontroerend schoon. Het duo: orgel en violoncello in het Adagio van P. Locafelli kwam heter uit dan over 't alge meen de idool-sol o. Jammer genoeg is het orgel te klein, „oirj eenigsins groote stukken behoorlijk op uit te voeren. Daarom moest de mooie Pastor ral-Sonate van Joseph Jtheinberger van het programma geschrapt worden. Daardoor was o.i. ook zoo moeilijk een mooie, zuivere toon te-vinden voer 'de Fu ga van Bach. d:e overigens met het voor afgaande Preludium meesterlijk werd uit gevoerd. Bij den uitgang werd een collecte ge-: houden vcor de Duitsche kinderen. j Winterlezingen. Hebben wc- onlangs melding gemtaakt van de oprichting van een Comité voor winterlezingen, thans kan worden mede gedeeld dat het Comité reeds, ges'aagd is in het vinden van een drietal sprekers. De eerste lezing zal D.V. worden gehou den door Ds. van Arkel van Utrecht, op 8 November a s., over een nader aan to geven onderwerp. Daarna volgt op 25 Januari D s. S al o- m o n s van Amersfoort met het onder werp: „Optimisme en pessimisme". Begin Maart hoopt tenslotte Dr. van G h e e 1 Gildemeester van 's-Gra- vèjihag? te spreken óver „Het probleem van Job". Het comity is in 'de keuze der sprekers zeer gelukkig geweest. Verwacht mag dan ook worden, dat de noodige belangstelling niet zal ontbreken. Protestmeeting tegen de Tabakswet. Dc afdeeling Leiden van den Eersten Nederlandscheii BiXid_ van kleinfabrikan- ten in de sigaren-industrie had gisteravond baar leden en, buitendien do groot-fabri- lcanten, winkeliers en werklieden in do si- garenindustrie opgeroepen tot heb houden van een openbare profestvergadering tegen de huidige tabakswet. T^r vergadering wa ren verder nog opgekomen, eenige afge vaardigden, respect, van de drie plaatse- lijko Middenstandsvereenigingen, de 'Kal mer v. Koophandel v. Rijnland en oen, Si- garenwinkeliersvereeniging. Als sprekers voor deze vergadering wa ren aangekondigd en aolc aanwezig de hee ren D. do Vries, A. J. Craanen en J. Veldkamp, allen uit Amsterdam. Behalve hier in Leiden werd voor dit doel op hetzelfde tijdstip*een groote open bare vergadering gehouden te Alkmaar, waar als sprekers optraden de heer J. Not- trot uit Haarlem, en de heeren W. Goubitz en S. v. Kleef uit Amsterdam. Do vergadering stond e/ider leiding van den voorzitter van de uitnoodigeudc afdee ling, die de aanwezigen welkom heette, en vervolgens den wer.sch uitsprak, dat door allen de noodzakelijkheid zcu worden ge voeld, c-An deze huidigo tabakswet weg to krijgen en daarvoor iets in do plaats te krijgen, dat voor het bedrijf beter is. De heer J. Veld kamp voerde het eerst het woord. Spr. begon met de opmerking, dat het bij do behandeling van dit onder worp grootte voorzichtigheid yercischt, om niet te vervallen in de politiek. Voor dit laatsto hoopt spr. zorgvuldig te waken. Het spreekt vanzelf, aldus spr., dat elke regee ring, ook deze, geld noodig heeft. Echter betreft het hier een wet, die ingrijpt in het bedrijf. Als oorzaak vcör het tot stand ko men dezer wet noemde spr. het feit, dat de betrokken Min. v. Financiën onder wien dit plaats vond, zich eenigszins eenzijdig heeft laten inlichten. Spr. weerlegt vervolgens de beschuldi ging, als zouden de klcin-fabrikanten het eigenlijke bedrijf ondermijnen. Min. do Geer erkende zelf destijds tegenover een deputatie, dat de heele wet was te danken aan een 100-tal groot-fabrikanten, tegen wien niets is te beginnen. Als argument voor het niet-intrekken der wet, noemde Zijne Excell. dat hij zich onsterfelijk be lachelijk zou maken, wanneer hij een wet zou intrekken, aan het totstandkomen waarvan hij 10 jaar had gewerkt- Wanneer spr. het heeft over de regeering bedoelt hij daarmede de vorige, d.w.z. voor het optreden van Min. Colijn. Van heb standpunt der nieuwe" regeering is nog niet veel bekend, aangezien men nog niet met haar in overleg heeft kunnen treden.' Achtereenvolgers noemde spr. vele prac- tisehe bezwaren tegen de tabakswet. Do huidige bepalingen kunnen onmogelijk door alle klein-fabrikanten worden nageko men, zoowel uit oogpunt van de ontwikke ling die de wet eischt, omtrent boekhou den en|z. als om de concurrentie die on mogelijk wordt, wanneer meerdero werk krachten moeten worden aangesteld voor de verrichting van de bijkomende werkzaam heden. Volgens spr. heeft de regeeriug. niet voldaan aan haar belofte inzake het steunen van de „kleine bazen". Verschil lende zijn reeds ten grónde gegaan en geen hand wordt uitgestoken om te helpen. Do belanghebbenden, aldus spr., zijn niet onwillig om in de algemeene lasten bij te dragen, mits men van. het bedrijf zelf afblijft. JDat de uitvoering van do ta bakswet wel degelijk groote koeten met zich brengt, wordt volgens spr. hierdoor beweren, dat honderde ambtenaren die met het eindigen van den oorlog zonder functie geraakten to<ih aan het werk zijn gehouden. Als vrij staatsburger, die steeds aan zijn plichten heeft voldaan, wilde spr. min stens ©v-enVóel bedrijf s vrijheid als ieder ander. Spr. noemde zelfs den bordeelhou der, die voor een klein bedrag de vergun ning kan krijgen die hij wenscht, terwijl die aan ©en eerlijk handwerksman wordt geweigerd. Spr. sprak ten slotte de ver wachting uit dat den velcrji belanghebben den die zich tot nog toe met protest niet inlieten., hun lauwheid duur te staan zou komen- De heer D. de Vries, tabakshande laar, zei oa- dat do tabakshandelaren die reeds eenige malen een onderhoud vroe gen, zich steeds met een kluitje in het Tiet hebben laten sturen. Jnplaats dat hun verzo'ek, om de scherpe puntjes van de wet te doen wegva'len, werd ingewilligd, verwacht spr., dat de benalingen nog steeds knellender nullen worden. Spr. protesteerde er voorts tegen dat nven, door de clausule in de wet, waar het heet „Clandestiene verkoop", een geheele groep van degelijke vaklieden uit de {maatschappij wil wegvagen. Spr. wekte dan ook de aanwezigen op, zich van deze aanmatigende benaming niets aan te trekken, maar lustig door te gaan met den clandèstienen verkoop. Spr. noemde enkele voorbeelden uit de practijk die de oneerlijke concurrentie voor heden illustreeren. Zoo worden er sigaren van f 12 verkocht met o cents banderollen, even goed als er van f28 worden verkocht met 8 cents banderollen. Waarschijnlijk, aldus spr., zouden de klein-fabrikanten gaarne bereid -zijn de benoodigde mil- lioenen vrijwillig bij elkaar te brengen, wannéér bet bedrijf slechts 'vrij bleef. On rechtvaardig noemde spr. het dat dc steun der groot-fabrikanten werd verzekerd door hen b'ij het betrekken 'van banderol-, Ier. een crediet van 6 maanden te verke nen, wat de kleintjes moeten missen. Het spreekt van zelf, dat de fabrikanten met dit lokvinkje spoedig waren gevangen. Toch, aldui spr., kon bun berekening wel eens verkeerd uitkomen, wat bet ver dwijnen van de concurrenten betreft. Tegenover de bewermg van. den voor zitter der organisatie, Mr. V. Scliaik, in „De Maasbode", als zouden de onkosten der Tabakswet 3 pet. van de totaal-op brengst bedragen, stelt spr. de conclusie dal dit 16 pet. is. Spr. vraagt zich af, waarom 'de regee ring niet .liet stelsel toepast van een pro gressieve heffing over de 60.000 vergun ninghouders. In dat geval zouden ook de tabaks-groothandelaren betalen naar evenredigheid van hun verdienste. Spr. betreurde het voorts dat men ook bij liet samenstellen dezer wet bij het bui tenland is te rade gegaan, hoewel in dit cpzichl tccli geen enkel land met liet on ze is te vergelijken. Het demste wat cpu wetgever kan deen, a'dus spr., is hel lelaslen van een voort brengsel van eigen bodem. Spr. wierp van zich de beschuldiging, als zou hij, Roomscti zijnde, zijn eigen regeering tegenstaan, maar spr. bedoelt juist liet heil der regeering, Weshalve hij het betreurt dat zij thans dagelijks ,van de beste en de braafste burgers tegen zich in 't harnas jaagt. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd nu gebruik gemaakt door den heer v. A pp el, die, in tegenstelling met den laatsten spreker voorstander was van een heffing op den invoer en de produc tie, dus -op het Tuwe product. Dit denk beeld werd ondersteund door den heer v. d. Wdllik. Betreffende den .eersten spreker merkte de heer v. Appel nog op, dat 'behalve de fa. Boele, ook de fa. Hille aan wie eigen lijk i 'de wet te danken is, thans op de meest heftige wijze ageert tegen de wet, en haar zelfs openlijk c'vedtreedt door dc wijze van elaleeren. De derde spreker, de heer A. J. Craa nen, noemde de wet absoluut onuitvoer baar. Met name geldt dit voor de bepaling dat de banderollen zoodanig moet worden bevestigd dat zij niet verwijderd kan worden en niet minder van de bepalingen omtrent het inrichten vanboekhouding en administratie, die aan minder gced ont wikkelde klein-fabrikanten die zich met moeite opwerkten," niet te volbrengen eischen stelt-. Een ander groot bezwaar noemde spr., dat tegenover mensohen die in het geheel niet aan fraude denken, de „broodroof- tactiek" wordt toegepast, daar hij de min ste onbedoelde overtreding 'de vergunning wordt ingetrokken. Minder fair noemde spr. het van de commissie van z.g.n. deskundigen, om meerdere degelijke adviezen uit de prac tijk, zooals het ontwerp der Bossche fa brikanten en dat der Sigarenwinkeliers,* zonder meer naar de prullemand te ver wijzen. Hoewel het door sommigen nog niet niet wordt ingezien, maakt deze wet het toch ook 'de groot-fabrikanten onmoge lijk om de hun opgelegde belasting be hoorlijk op het publiek te verhalen. Spr. eindigde met een scherpe critiek op de houding van sommige leden der Tweede Kamer, bij de behandeling dezer wet in haar vergadering aangenomen, in 't bijzonder wat betreft den heer Winter-, mans. De strijd, aldus spr., gaat niet alleen tegen de nieuwe verhooging die tin uitzicht is gesteld, maar tegen het geheele sy steem. Aan liet einde der vergadering word een motie aangenomen van den volgenden inhoud: i De openbare vergadering gehouden door het Landelijk Comité van actie te gen de Tabakswet op Maandag 1 Oct. jn het gebouw Zomerzorg te Leiden. Tot de overtuiging komende, dat de Ta bak- en Sigarenindustrie zich in een zeer bedroevenden toestand bevindt, wat in hoofdzaak te wijten is aan 'de wijze van belastingheffing, welke een zoo groote rompslomp van onproducbleven arbei'd aan de ondernemers oplegt, is van meening, dat 'daarvoor in de plaats een stelsel 'gevonden kan Worden, waardoor de millioenen voor de schatkist verzekerd zijn, wat bestaat door een progressief ver gunningsrecht en een heffing bij de bron (Ruwe Tabak); I en doe'-, tevens een beroep op de regce ring, het bedrijf geen nieuwe lasten op te leggen, omdat cbit de Industrie geheel zal ondermijnen. Besluit deze Motie te zanden aan Zijne Excellentie den Minister van Financiën, de leden van de Eerste en Tweede Kaïner en te publiceeren in de pers. De opkomst was gering. Pref. Dr. Heinrich Scholz. Op uilnoodiging van de literarische cn de theologische faculteit der Rijksuniver siteit alhier, <?al Dinsdagavond 9 dezer prof. dr. Heinrich Scholz, h'oogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Kiel, in het klein auditorium een lozing houden over: het onslerfelijkheidsgeloof als philosophisch probleem. Posterijen. Op 3 October zullen! 2 briefpostbcstel- lingtsn worden uitgevoerd te 7 uur m. en 0 uur a. Do 2e pakketposthcstelling cn dc 3e, 4o en Ge lichting der bijbussen blijven dien da-g achterwege. Kwitantiën worden niet ingevorderd. Het bijkantoor Heerengracht is, ock voor den telegraafdienst, na 2 uur gesloten. Het 3 October-fcest. De Commissaris van Politie te Leiden verzoekt dringend gedurende den optocht op 3 October a.s., niet mede te loope>ii, niet plaats te nemen op bruggen op brug leuningen, het schrikken vatn paarden te' .voorkomen en zich aan .den kant van den weg te plaatsen. Voorts wordt aan het publiek bekend gemaakt: le. dat voor of tijdens het vuurwerk geen toegang wordt verleend tot het ter rein van de Haarlemsche tram of tot dé spoorbrug: 2e. dat bestuurders van lij- en voertui gen (motorrijtuigen inbegrepen) van des namiddags zeven uur tot middernacht o_p den Stationsweg of omgeving geen plaats mogen innemen tot opname van passa giers; zij kunnen zich na het afzetten! .van passagiers onmiddellijk begeven naar Aan het Zoeklicht Leiden, 2 October 1923. Wat wórdt er toch op een allerzonder-' lingste wijze gesold met het zevende leer jaar. Eerst werd het wettelijk verordend. Toen kwam een aanschrijving dat dö wet op soepele wijze moest wórden toe gepast. Volgde een bericlA dat het nu uit moest zijn en dat overal het zevende leerjaar moest worden ingevoerd. De inkt van deze aanschrijving wast echter nauwelijks droog of de millioeaien- nota kwam vertellen dat ter opvanging van hot automatisch acres der uitgaven' tot 1930 van de invoering van het zeven de leerjaar moet worden afgezien. Dus, zeggen sommige autoritelfen, geen zevende leerjaar. Neen, zeggen anderen, de wet is er en' de wet moet worden uitgevoerd, een op vatting, die, naar het schijnt, door het Departement wordt gesteund. En zoo gaat het maar- door; zevende leerjaar; geen zeven'de leerjaar; wel oen' zevende leerjaar; soepele toepassing, strikte ui't'voering, enz. 't Is voor een buitenstaander een niet onvermakelijk schouwspel, al dat ge scharrel. Maar of op deze wijze do belangen van het onderwijs' worden gediend en de schatkistbelangen behartigd? Ik ben geen deskundige, maar eenige twijfel is er toch wel in mijn hart. OBSERVATOR. de Oegslgecsterlaan voor do richting Oegstgeest en op de Lammermarkt voor andcro richtingen en kunnen aldaar weder hun voertuigen bevrachten. Leiden maakt zich op voor de viering ven den 3en October. Het bestuur der 3' October-vereeniging heeft een programing samengesteld dat er wezen mag en tracht het inwoners en vreemden zoo aanee-f naam mogelijk te maken. Laatstgem m-* den -wordt aan de ingangen d<*r stad op fleurige wijs het „Welkom" toegeroepen' door een aantal zeer mooie spandoeken^ welke den schilder v. Kleef eer aandoen.- Op verschill-cnde plaatsen in de stad wordt Tusteloos gewerkt aan de voörbe-' rei ding van .optocht en open-lucht-spel. Aan dit laatste te dit jaar buitenge- won-a zorg besteed. Do „stad Brussel" is geheel-gereed on: zal mogVRif „opgezet" worden. Hoewel door een doelmatiger inrichting er niim' duizend zitplaatsen meer zijn, waren alle plaatsen reeds op den eersten dag ir'tver- kocht, zoodat nog slechts staanplaatsen; verkrijgbaar z:jn. Evenals vorige jaren is het .terrein me j duidelijke horden vaksgewijze verdeeld; zoodat het 'geen moeite zal kosten d-e be-, stemde plaats te bereiken. Een tweetal tourniquets geven o.i. oer» onvoldoenden toegang tot het feestterrein. Bij grooten toeloop zal het zwakke ge-ï limmerte geen weerstand kunnen bieden. Wij raden hein dio rustig het feestter rein willen bereiken dan ook ten zeerste' aan zoo vroeg mogelijk aan^ezi^ te zijn. De loketten wórden le half twaalf rcedé geopend. Een ophooping op bepaalde gedee'ten' nn het terrein is onnoodig, daar do verschillende spel-on meerdere malen' worden uitgevoerd, zoodat ieder een uit- stekmd overzicht krijgt. Ook voor de optocht is men druk in dé weer. Wij wekken ieder op het middengedeel te van de straten waar 'do -optocht pas seert vrij te laten, cm ongelukken tó voorkomen. Vooral thans nu meerdere praalwagens worden medegevoerd is ieders medewerking dringend rood zake lijk. Ook bij de gondelvaart wake men er voor, to dringen en bedenke, dat het wa ter nat lis. Wij klappen uit de school door te zeg gen reeds meerdere zeer fraai versiórdé vaartuigen te hebben gezien. Op ,het Schuttersland cn d-e Rijnsburg- sche singel heerscht da gebruikelijké drukte, om van herrie niet to spreken. Het woonwagenkamp aan den Morscli- weg as overbevolkt en ware het niet dat hét weer droog is, dan zou dit gedeelte van da stad zeer zeker treffccide gelijke-;' nis hebben met een paalwoningcndorp. 't Is er allesbehalve friscli. En nu aller «ogen -zijn gericht op het .weerbericht en de barometers worderi meer botikt dan anders in maanden. Zal de traditie: „3 Oclokcr heeft ir.ooi weer"" gehandhaafd blijven? De .dag van morgen zal liet antwoord brengen. Wij wenschcn alten een goeden dag toe! Ons wordt verzocht er do aandacht op to vestigen: da tde dienst :n dc Fiicrs- kerk op 3 October niet begint om 10 uur zooals eerst was aangekondigd, maar om half o 1 f Een tweetal bekendo persoonlijkheden: uit hel Lcidscho straatleven haddon in den nacht van Zondag do Maandag ccu auto

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1