COUPONS GERZON O€feM0P .DE 1 „HET RUSTHUIS"! BEZOEKT de Heerenstraat 3. ZATERDAG MUZIEK J. v. LEEUWEN. ïKirim Groot© Keuze: Alle Artikelen voor de Luiermand. MODELKAMERS van GEGUMDE WIEGEN ëSEgÜlEaiGa g*3EUtö?S Diefstal. Verdacht van diefstal van een som van f 1000 is het dienstmeisje K. G. to Heer len gevankelijk naar Maastricht overge bracht. Brand. Een Duitsch dienstbode was Donder dagmiddag te Rotterdam op den zolder van het bovenhuis van den heer G. Biel aan de Diergaardelaan bezig mot het schoonmaken van inmaakpotten. Daarbij schijnt zij met een brandenden lucifer met zwavel in aanraking gekomen te 'zijn ten gevolge waarvan brand ontstond. De zolder is gedeeltelijk uitgebrand en het dak aan de zijde van de Diergaardelaan is afgebrand. Behalve in de woning van don heer G. Biel, waar alles van het water dreef, is in het benedenhuis, bewoond door den heer H. J. H. van Clarenbeek, heel wat schade aangericht. Fraude. De secretaris-penningmeester der R. K. bouwvereenigingSt. Laurentius te Weesp is in zijn functie geschorst. De gemeente sommeerde hem tot driemaal toe, de ver plichte annuiteiten te voldoen. Hij bleef echter in gebreke. Het gemeentebestuur heeft toen alle bescheiden van de vereeni- ging ook de huurboekjes, naar het gemeen tehuis laten brengen. Een rijksaccountant heeft daarop een onderzoek ingesteld. Men spreekt van een tekort van f 6000 a f 7000. De justitie bemoeit zich met de zaak. De weldaden van den Girodienst. Een leeraar van de Rijks Hoogere Bur gerschool te Heerenveen, heeft dezer dagen per giro tweemaal zijn maandelijksch trac- tement ontvangen. Een gevaarlijk heerschap. De boerenknecht G. G., die bekend heeft den brand in de boerderij „Holstage", van don heer W. G. Hengstegoor, te Gelselaar, waar hij in dienst was, te hebben aange stoken, is gevankelijk naar Zutplien over gebracht. Voor eenigen tijd had hij f 100 gestolen van den heer H. Deze diefstal is toen niet aangegeven. Op den morgen van den 6den September werd hem de dienst opgezegd, waarna hij des middags de brandstichting pleegde. In de boerderij, waar hij na den brand onderdak vond, heeft hij ook nog diefstal gepleegd. Belooning uitgeloofd. Een firma te Rotterdam, welke in Maart jl. voor f 50.000 is opgelicht door iemand, die zich Otto Behrends noemde en valsche- lijk namens die firma handelend een chéque liet voorschrijven op 'n bankinstelling inden Haag, heeft thans een belooning van f2500 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot aanhouding van den dader, Bovendien wordt 10 pet. uitgekeerd van het bedrag, dat teruggevonden mocht wor den. Mondelinge of schriftelijke inlichtingen to verstrekken aan de afd. centrale recher che, Alexanderplein te 's-Gravenhage. IgaGEZQÜKSEBi (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De nood in de Saksische Pastorieën. Met hartelijker* dank ontvangen de helft van de collecte, gehouden op 5 September 1.1. in de Eerv. Kerk te Noordwijk-Binnen: f 35.— Gift uit Katwijk aan Zee, door bemiddeling van Ds. Impeta 1.75 f 36.75 Met dringende aanbeveling: Ds. J. L. DE VRIES. Riiqsburg 20 Sept. '23, Geachte Redactie. Mag ik in uw blad iets zeggen over Art. 40 Bezoldigingsbesluit en over de wijze van candidaatstellingj voor de Tweede Ka mer. Over beide is in den laatsten tijd door u of door anderen geschreven. Ik geloof dat eigenlijk niemand, intrek ken van. art. 40 ernstig zal kunnen verde digen, al zal men het trachten goed te praten. Als nu alles een „vodje scheurpapier" gaat worden, waar blijft dan toch in Ne derland het recht? "Waarom kan de Regeering b.v. ook niet met één pennestreek gesloten contracten van inkoopen voor het Rijk, of bouwen van Rijksinrichtingen vernietigen of eenvou dig 20 minder betelen, clan afgesproken is? Wat zouden de betrokken ingezetenen van zoo iets zeggen? Of liever waarom zouden we in ons maatschappelijk leven dit voorbeeld maar niet volgen? Je tim merman stuurt een rekening van 50 pop, maar je zendt ijskoud een briefje dat je er maar 40 zult betalen vanwege art. 40 zie je en de man is natuurlijk heelemaal tevreden. In ieder geval moet hij niet be ginnen met daarover te klagen en te spre ken van onrecht dat gaat toch niet aan. Foei, hce durft hij zooiets te doen. Nood breekt immers wet en de regeering doet het ook. De heer Rietkerk redeneert een beetje wonderlijk. Vroeger is art. 40 feitelijk al gewijzigd en toen is er heelemaal geen drukte tegen gemaakt. Nogal duidelijk, zou ik denken. Er is in Nederland wel niemand die zal leeren, dat wetten, besluiten enz. nooit ge wijzigd zullen mogen worden. Niemand aanvaardt het Perzische stelsel van het „ganschelijk niet verbroken worden." Die wijzigingen vonden zelfs de ambte naren niet zoo onbillijk dat ze er hevig tegen in verzet kwamen. Dat hoeft ook niet. Alles kan gewijzigd mits en dat is een zeer belangrijk mits verkregen rechten niet worden geschonden. Dit laat ste is een van de grondzuilen van ons Neder!. Staatsrecht en in dan ook gewaar borgd in Art. 4 van de wet houdende Al gemeen© Bepalingen, wat practisch wordt tcccrepast, door bij elke wet overgangsbe palingen te ycegeh, die de bestaande rech ten handhaven. En nu is art. 40 destijds zoo gewijzigd, dat verkregen rechten niet geschonden zcuden worden. Er w-as toen letterlijk geen vuiltje aan de lucht. Doch nu staat dat anders. Nu gat men wel verkregen rechten schen den. De heer R. redeneert wel wat verdacht- makend als hij zegt, dat het een groeps belang is voor hen die op maximum salaris staan. Met zulke argumenten mag een ernstig man niet werken. Wat zou hij zeggen, als ik beweerde, dat hij en vele andere amb tenaren met hem tegen de gevoerde actie inzake art. 40 is, omdat die heeren niet op hun max. staan en dus vreezen niet lioo- ger te kunnen komen dan 1 Juli '22 dus een zuiver groepsbelang behartigen? Hij zou zeggen: 't is een vuile insinuatie al zou hij het misschien fatsoenshalve wat meer parlementair uitdrukken. Ook ik moet opkomen tegen de wijze waarop het Geref. Jongel.bl. wordt mis bruikt. Men laat het voornaamste weg n.l. deze zinsnede: „Wij verlangen voor niemand een uitzonderingspositie." Vólkernen juist. Maar dat kan met ab solute handhaving en letterlijke toepas sing van art. 40. Men passe op die ambtenaren een extra bezuinigingsbelasting toe. En nu moet men niet zeggen dat is precies hetzelfde. Ab soluut onjuist. Want vooreerst wordt het rechtsgevoel niet gekrenkt. Maar boven dien is bij vermindering van het tekort en dus vermindering of geheele opheffing dier belasting, den ouden toestand vanzelf weer hersteld, wat meer zekerheid geeft dan wanneer later opnieuw een art. in het Be zoldigingsbesluit moet worden neergelegd tot herstel. Daar komt in den regel niet veel van. En eindelijk blijft de pensioen grondslag gehandhaafd, wat van groote beteekenis is. In dit verband wil ik tevens even wijzen op wat in uw blad (en ook in andere bla den) herhaaldelijk gezegd is, dat heel liet volk aan dit tekort moet offeren. Uitstekend! Doch dan treffe men niet al leen den ambtenaren, maar ieder. Als van een ambtenaar met f 3000 b.v. f 600 wordt afgenomen, doet men precies hetzelfde met ieder, die volgens eigen opgave voor do belasting dat inkomen heeft (en gewoonlijk geeft men niet te veel op.) Men neme van zoo iemand in de vrije bedrijven door een lasting dan ook f 600,— af waarbij we dan misschien het voordeel hebben, dat van beiden slechts f 300 zal nood.ig zijn. Wie dien weg (of een soortgelijke) niet op wil moet maar ophouden met heb scliijn-vertoon van „allen! moeten aan het tekort offeren." L: >i Omdat mijn stuk wellicht te lang zou worden, zal ik mijn tweede onderwerp: „Candidar.stelling" neg even in de pen houden, tct eerst art, 40 is beëindigd. Met dank voor plaatsing. H. NIEUWEXHUYZEN. Zeg waart 18 »Sc-pt. 1923. Wij willen gaarne ook aan anderen ge legenheid geven hunne meening te zeggen. Onder tweeëerlei beding evenwel. In de eerste plaats dat men zich zooveel mogelijk bekort en niet. in omhaal van woorden kracht te zoeken. En in de tweede plaats, dat men toch ook een weinig met de werkelijkheid rekening houdt en b.v. niet uit het oog ver liest dat in de vrije maatschappij, in de kringen van land- en tuinbouwers, boeren en middenstanders en niet te vergeten de arbeiders, tienduizenden, die geen uitzicht hebben op pensioen en die veelal bij den dag leven, veel zwaarder werden getroffen, dan in het ergste geval de amb tenaren getroffen zullen worden. Laat men althans eenigezins rekening houden met het ernstige feit dat de finan- cieele en economische toestand des lands zorgwekkend is, dat zooals do Troon rede het zegt, de druk der tijden zwaar wordt gevoeld, dat handel, nijverheid, land bouw en scheepvaart kwijnen en dat werk loosheid in ernstige mate heerscht. Wie voor deze droeve werkelijkheid, voor het feit da thet inkomen van tienduizenden met sprongen terug gaat niet de oogen sluit, kan de plannen van Minister Colijn dfkeuren maar hij zal zich toch ook wach ten de voorstelling te ventileeren, dat met- wat frazen en heel eenvoudige rekensom metjes, dit ernstige probleem kan worden opgelost, Als de grootste economen met de handen in het haar zitten, als een man als Minis ter de Geer geen uitkomst ziet, laat men dan toch niet meerfsn dat met een simpele verhooging van het belastingpercentage het financieel evenwicht kan worden her steld. Telkens weer blijkt de waarheid van wat dezer dagen de Standaard opmerkte, dat de meeste vrijwillige raadgevers van den omvang der taak om een tekort van 140 millicen weg te werken, maar een zeer zwakke voorstelling hebben, -j- Eed. Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes. Dat was een' tegenvaller de vorige week. Inplaats dat ik, zooals ik beloofd had, weer nieuwe raadsels kon opgeven, moest de geheele babbelhoek achterwege blijven. Er was geen plaats. Dat was een teleur stelling voor mij en naar ik hoop ook voor mijn neefjes en nichtjes, behalve dan in plaatsen a-ls Lisse en Hillegom waar deze week nog feest gevierl moest worden en waar de jongelui dus wel wat anders te doem hadden dan raadsels op te lossen. De feesten zijn nu echter overal achter 1 den rug en dus kunnen we weer met nieu wen moed beginnen Wel wel, wat een feest is dat geweest, althans in sommige plaatsen.. Hier in Leiden was niet veel to doen en daar de Koningin juist op dien dag haar intocht in Den Haag deed, ben ik toen. maar naar de residentie gegaan waar ik hot prachtig heb getroffen. Ik stond n.l. vlak voor het paleis, zoodat ik alles mooi kon zien. Toch vond ik het jammer, dat in Leiden zoo weinig feest gevierd werd. In de dorpen ging dat beter cn als ik tijd had gehad, was ik eens hier en daar gaan kij ken. Misschien echter dat jullie me Dog wel een cn ander vertellen. Ik ben benieuwd of er in onze familie nog veel prijzen van de volksfeesten zijn gevallen. Vermoedelijk wel> want goede babbelhoekers zullen ook in andere dingen wel mee kunnen doen. Hieronder jongelui, laat ik weer de eer ste raadsels volgen. Jullie zult er denk ik wql niet teveel moeite mee hebben. Kan ik er op rekenen dat alle neefjes en nichtjes weer mee gaan doen? Ik kan nu alvast vertellen dat ik de volgenido week weer prijsraadsels hoop op te gev»c.n .Hoeveel prijzen ik be schikbaar kan stellen wc*t ik nog niet, maar dat hoop ik de volgende week wel to vertellen. Do raadsels laat ik hier volgen: I. Voor de grooteren. Mijn geheel bestaat uit 53 letters. De 21, 28, 30 is een bekend plein. Een 32, 27, 42, 5, 9, 17, .45 vindt men op de meeste feestterreinen. In vele plaatsen werd een 33, 35, 23, 1, 12, 29, 25, 28, 28, 52, 44 gehouden. Bij de huldebetoogingen waren duizen den 53, 8, 22, 40, 23, 31, 10, 19, 34, 43. In alle steden en dorpen waren 49, 16, 27, 14, 6, 26, 20, 50, 23, 47, 38, 23 aange bracht. Volksfeesten worden vaak met 25, 4, 41, 46, 18, 13, 34, k besloten. Te 53, 48, 7, 11, 37 werd het huldeblijk aangeboden. Wel was het overal 11, 2, 8, 43, 15. Zij en blijve het maar steeds: 36, 20, 28, 39, 3, 51, 5, 24, 49, 2, 17! 37 is een t. II. Voor de kleineren. Mijn geheel bestaat uit 28 letters. 11, 16, 18, 27, 28, 9, 21 een matuurverschijn sel. Wie 22, 21, 23, 11, 12 is komt niet spoe dig te laat. 5, 26, 20, 3 een meisjesnaam. Een 10, 23, 2, 15 is een warm kleeding- stuk. Een 25, 6, 12 is een insect. 7, 24, 19, 3 noemt men wel eens een paard. 15, 13, 27, 14 is een getal. Wie doet niet graag mee met ons 4, 24, 17, 7, ,8 20. Ziezoo jongelui, nu maar weer vol moed aan het werk. Vele hartelijke groeten van: Oom FELIX. Sc^oesimagasijjre „HOLLAND" BREESTRAAT 102 Vraagt onze prima bekendstaande Box Schoollaarzen en Heeren Rijgbotfines, vervaardigd in onze Stoomschoenfabriek „Rozenstein" te Eindhoven. Maat 1135 26-27 28-31 32-35 f3.00 „3.50 4.C0 Maat 36-39 40-43 43-47 f4.50 f5.00 f5,50 Wederom ontvangen een groote partij Zwarte, Witte, Grijze en Bruine Zeildoek-Tennisschoenen met Rubberzooi 0000000000000000000®® I] HOOIGRACHT 38 TE LEF. 1144 W 0 00 Het op a.s. Woensdag 26 September te openen 0 0 Tehuis voor Ouden van Dagen der Gereformeerde Kerk 1] 's voor alle leden der Gemeente op de hier- 0 ID onder vermelde uren kosteloos te bezichtigen. 0 Woensdag 26 September van 7!/r-10 uur 's av. Donderdag 27 September van 2-5 uur n.m en des avonds van. 7V2-10 uur. DE RUSTHUISCOMMISSIE. MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG EXTRA LAGE PRIJZEN ■IIIIII !IH Alls leden der Gemeente zijn welkom. 0 0 0 00000000000000000000® Op Woensdag 26 September a.s. zal D.V. in de Groote Doelezaal, Coolsingel, een GROOTE VERGADERING gehouden worden .in het belang van de Vrije Universiteit. Als sprekers hopen op te treden, in de morqsnverqadecinq van 10—12.30 uur: a a Prof. Dr. A. A. VAN SCHELVEN, Onderwerp: „Teleur stellingen en Idealen der Lilterarische Faculteit". Prof. Dr. F. J. J. BUYTENDIJK, Onderwerp: „Biologie en Christendom". In de middagvergadering van 2—4.30 uur: Prof, Mr. A.^ANEMA, Onderwerp: „Volk en Universiteit". Ds. N. BUFFINGA, Onderwerp: „Juda's Jongelingen en de heidensche wetenschap". Na ieder referaat zal er gelegenheid zijn tot discussie. Toegang hebben allen, die belang stellen in den bloei der Universiteit. Het Lokaal Comité: Dr. B. J. F. BAYINCK, Voorzitter. Ü37 c. KERKHOF, Secretaris. De O-Cedar maakt een einde aan het vermoeiende boenen en wrijven van vloe ren, want met de Ü-Cedar, Pelish-Mop Veegt, Reinigt en Polijst men deze zonder bukken of kruipen Prijzen 2-4-5 Gulden. Vraagt Prospectus cn I dag op proef. Voor MEUBELEN OCedai' Clie geeft esc mooie glans, zij maakt schoon,'terwijl zij polijst en'haalt de kleur der meobelcn weder geheel op Per flesch I en 2 Gulden H.H. BROEIERS. Blcombollenbroeikistjc-s, prima kwaliteit en zeer billijk in prijs, groote voorraad. H. v. d- Meij, H-oogenmorschweg, Oogs;geest. 1161 SOLDATENGOEDEREN. Schoenen vanaf 1.50, Pak ken blauw of groen keper, Lan- gejassen, Ondergoed, Leeren Futsjekkers, Banken, Tafels, Ivaston. Nieuwe Snceuwschoenen voor 5.50. .1. Labaijere, Bran- dcwijtislceg 11. 1156 Stedsevergciisatie „J E R UëL", Zondagmorgen en avond de heer E. van Baaler van Utrecht, komt naar (kzen bezielden erva ren en beproefden grijsaard luisteren, opdat gij moogt weten dat God liefde is en bewaard en redt uit alle nood. 1149 ORGEL. Door omstandigheden een nieuw Orgel tekoop 2 en 9/10 spel 260. Brieven onder no. 1157 bureau van dit blad. Adverteeren doet verkoopen. VIOOL. Zeer goede V* met strijkstok en kist te koop. Oude Vest lila. 1150 Gemeente Leiden. Burgemeester en Wethouders van Leiden zullen op Dinsdag 25 September 1923, des voor middags te II uur, ten Raad- huize, in het openbaar, bij inschrijving op gezegelde biljetten van f0.50, door den inschrijver en twee borgen eigenhandig onderteekend, aanbesteden de levering van: Diverse soorten Turf, Grove Ruhrkolen, Steen- koolgruis, Houtskolen, Anthracietkolen Machine- kolen,Smeekoien en Vuur- aanmakers, ten dienste van dc gemeente, gedurende het tijdvak van I October 1923 tot en met 30 September 1924. De voorwaarden liggen op eiken werkdag van 912V2 en van 23 uur, des Zater dags echter van 912 h uur, ter Gemeente-Secretarie, Af- deeling Financiën, ter lezing. De inschrijvingsbiljetten met de verzegelde monsters moeten voor liet uur der aan besteding ten Raadliuizc be- zorgd'zijn. 1127 11 »r Billijke prijzen Goede consumptie 1130 Aanbevelend, Maarsmanssteeg 25 - Tel. 1244 Manteltjes - Jurkjes - Pakjes Hoedjes - Kapjes - Mutsjes Tricot Jongens-Pakjes Truien - Jumpers Witte Wollen gebreide Artikelen in groote keuze voorhanden. 1ste ETAGE. Steeds Nouveautè's Billijke Prijzen Wij vestigen Uwe attentie bijzonder op onze KWALITEITEN en AFWERKING Steunt de Christelijke Pers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7