Tweede Bladf Dinsdag 18 September 1923 mmEULsim t FlUiyLETOM Van 's levens diepten. UIT BE PERS Kapitaalvorming. Over dit onderwerp schreef onze N. jHaagscheCrt.: Een land waar geen kapitaalvorming plaats heeft, gaat achteruit. Het zou meer gebruiken, dan het produceert en zijn welvaart, zijn bezit, eenvoudig opeten. Deze waarheid wordt welhaast door niemand meer ontkend. Zelfs van 60C.- democratischö zijde wordt zij aanvaard en is toegegeven, dat de z. g. onderne merswinst niet maar zonder meer is te kwalificeeren als arbeidsloos inkomen. Natuurlijk dient kapitaalvorming bij voorkeur niQt te geschieden op de wijze zooals de laatste jaren in Oost- en Mid- xien-Europa heeft plaats gehad. Zöodra de drukpers in dienst gesteld moet worden om aan de behoefte van circulatiemiddc- len te voorzien, is een land en een volk aan het begin van den ondergang. Hoe eerder het op dien weg gestuit wordt, desnoods door paardemiddelen, hoe be ter. Men zie het aan Oostenrijk. Immers zulk een land vermeerdert zijn kapitaal niet, maar verwatert het en wordt dus armer. Gezonde kapitaalvorming rust op ar beid. Zij moet in de eerste plaats dienen om de automatische kapitaal-vernietiging door allerlei- verbruik te compenseeren. Daarnaast is zij noodig om de jaarlijks toenemende behoeften te kunnen dekken. Die zijn bij een sterk vermeerderende be volking als de onze, die woont in een land met weinig natuurlijke rijkdommen, niet gering. Is, zoo vervolgt de „N. H. C.", aan deze beide eischen voldaan, dan eerst ko men we toe aan de kapitaalvorming, die het mogelijk moet maken een volk als ge heel ophooger welvaartniveau te bren gen; een proces, dat in den loop der eeuwen vrij langzaam steeds ging, maar de. laatste jaren wat meer sprongmatig plaats had op grond van niet-reëele wel vaart. Van dat laatste worden thans de gevolgen openbaar in allerlei teruggang. Een natuurlijke reactie dus. Om de zoo noodige kapiiaalvorming te verkrijgen, moest vooral in dezen tijd intensief kunnen worden gearbeid. Immers hebben we een periode van geweldige kapitaalvernietiging achter den rug. Die schade is op geen stukken na nog ingehaald. Integendeel doet de verdwaasde menschheid allerlei om het economisch herstel te vertragen. Feitelijk leven we dan ook in een tijd-* perk van verarming. Van dit laatste geven slechts weinigen zich rekenschap. Vandaar ook, dat zoo- velen zich verzetten tegen de zich opdrin gende feiten. Het is een verzet, dat on mogelijk stand kan houden. .We zijn ingeteerd. De verliesrekening van de laatste tien jaren zullen we niet onbetaald kunnen laten. Om haar echter in een winstrekening om te zetten zal allicht een even lange tijdsduur noodig zijn, die het uiterste van aller energie en inspanning vordert, nieuwe productieve kapitaalsgoederen sciiept en bedrijfsuitbreiding mogelijk maakt. Dat zal aanvankelijk offers vragen, die echter niet eenzijdig mogen worden ge vorderd. Een ruime kapitaalvorming zal weer ten goede komen aan de welvaart van ge heel ons volk en het verder omhoog bren gen dan allerlei socialistische proefne mingen, waardoor de maatschappelijke functioneering van het kapitaal ongun- slig wordt beïnvloed. Dit laatste wordt zoo langzamerhand algemeen verslaan en min of meer ver holen stemmen de socialisten het zelf toe. Immers is openlijk erkend, dat socia? lisalie voor de arbendersklasse geen ver meerdering van -welvaart beteekent en geen waarborg biedt voor nieuwe moge lijkheden tot bevrediging van verhoogde behoeften.. De eerste eisch, die aan de groote we reld thans is gesteld, is de verarming, die in vollen gang is, te stuiten. Wie de middelen daartoe niet wil aan wenden, geraakt nog verder van huis. Er "is dan ook alle reden ,om zoodra weer in positieven zin van kapitaalvor ming gesproken kan worden, ons groole- lijks te verblijden. Wie er op smaalt of er gebruik van maakt om het een deel des volks tegen het andere op te zetten, begaat een mis daad, le ernstiger naar mate de ellende waarin de wereld gedompeld is grooter is." KERK EN SCHOOL GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Dordrecht (2de maal) M. Gr&vendijk te Hoogeveen; te Koog- Zaandijk en te Emmercompascuum: cand. H. van der Elskamp te Kampen; te Op- einde-Nijega: A. J. de Boer te Garrels- weer. Aangenomen. Naar Schildwolde: K. van der Veen te Vreeswijk. Bedankt. Voor Naarden, J. H. Beu- mee te Sleeuwijk; voor Heerenveen: H. Hummelen, te Bedum; voor Grijpskerkè (Z.): H, v. d. Zanden te Wapenveld; voor Wanswerd: H. Poprna te Voorthuizen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Alphen a.d. Rijn: P. de Groot te Rotterdam en J. de Bruin te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN. Drietal. Te Rotterdam, (Boezemsingel) J. Fraanje te Ba me vel.dG. H. Kersten te Ierseke en J. Overduin te Gouda. Ds. H. N. Boukema. Wegens ziekte is aan Ds. H. N. Boukema Geref. pred. te Neede, door zijn Kerkeraad verlof verleend en aan de classis Zytphen om liefdebeurteni gevraagd.^ Ds. S. Huismans. Na zijn ziekte is Ds. S. Huismans, Geref. pred. te Doetinchem, weer voor 't eerst ter vergadering van de classis Zutphen ge weest. Op den 26sfcen September a.s., hoopt d r. J. C h. K r o m s i g t, predikant der Ned. Herv. Kerk te Oostwold (Oldambt) zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Dr. Kromsigt, die o.a. bekend is als me deredacteur van „De Gereformeerde Kerk", weekblad ter verspreiding der beginselen van de confessioneele vereeniging, diende achtereenvolgens de gemeenten Gelselaar, Wiageningeri en Oostwold. Blijvende vacature. In de vacature van ds. Enkelaar te Al melo zal voorloopig niet worden] voorzien. Het groote tekort maakt het den Kerke raad der Ned. Herv. Gem. onmogelijk het minimum-tractement voor de 3 predikanten te kunnen waarborgen. Hospitaal-Kerkschip. Het Hospitaal-Kerkschip „Do Hoop" is Donderdagmorgen half tien,van IJniuiden vertrokken, ter aanvaarding van zijn der den kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Als geneesheer is weder meegegaan dr. F. G. van Asperen, als geestelijk verzorger ds. L. D. PGot, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Vermoedelijk zal „De Hoop" o.g. 22 Sep tember te Lerwick binnenloopen. Vrije Universiteit te Amsterdam. De verbouw der Vrije Universiteit beeft geregeld voortgang. Een deel van het be- leüdenid perceel, waarin o.m. de kantoren der Vereeniging gevestigd waren, wordt bij het oorspronkelijk gebouw getrokken, zoo dat de Theologische Faculteitszaal ver groot kon worden en een nieuwe Juridische Faculteitszaal kan worden ingericht. De kantoren der Vereeniging komen nu op een bovenverdieping van het aangrenzend huis. De colelges zullen vanaf Dinsdag 2 October a.s. in het vergroote gebouw weer een aan vang kunnen nemen. Een modern bijbelgenootschap? In „De Stroom", bet vrijzinnig-godsdien stig weekblad, bepleit ds. C. E. Hooykaas de oprichting van een modern bijbelge nootschap. Hij zegt: Naar ik meen, zullen wij moeten komen, tot de oprichting van een modern bijbelge nootschap. De Bijbelcommissie Ned. Prot. Bond wil een nieuwe uitgave van de Leid- sche vertaling geven, deze is hard noodig en 't is te hopen dat de algemeen© verga dering van den Protestantenbond, zal wil len helpen aan het benoodigde bedrijfska pitaal. Maar de ruggesteun van een orga nisatie, zooals het Bijbelgenootschap dien voor zijn vele en velerlei uitgaven verstrekt zal toch dringend noodig zijn, eq.daartoe is de oprichting van een Modern Bijbelge nootschap thans een vereischte. Terugkeer tot de kerk in Duitschland, Mag men de mededeelingen in „Der Geisteskampf der Gegenwart" (1923 Heft 2) gelooven, schrijft het „Weekbl. der Ned. Herv. Kerk", dan is na het tot stilstand komen van de beweging om de kerk te verlaten, in 1920, een belangrijke terugkeer van de vele duizenden waar te nemen. In 1920 telde men er 8000. In de provincie Saksen 906, in 1921 zes maal zooveel, 5627 terugkeerenden!; in Silezië en West-falen, in Sleeswijk-Holsteijn ziet men een sterke toeneming. Ook in de middelduitsche sta ten, waar de vijandschap tegen de kerk sterk is, is ook de terugkeer sterk. In 1920 telde men in Thüriftgen 538 teruggekeer den, in 1921 in Reusz j.l. alleen reeds 2661; thans moeten er in Thiiringen 16000 terug gekeerd zijn. Al deze getallen stijgen voort- durenjd. „Ter zake kundigen berekenen, wanneer een dergelijke beweging ook in andere landstreken baan breekt, het jaar lijks totaalcijfer van terugkeerenden in de kerk in Duitschland op 40 tot 50 duizend". Het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. De Koningin heeft Zaterdagmiddag, in tegenwoordigheid van den Prins, haar laatste cour gehouden in verband met baar regeeringsjubileum. Ten eerste de Nederlandsch-Ameri- kaansche Kamer van. Koophandel te New York, vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer Simmons. Vervolgens de St. Nicolas Society in Amerika, eveneens vertegenwoordigd door den heer Simmons. Daarna de Society of Holland Dames, vertegenwoordigd door mevrouw Sim mons, voorzitster. Deze overhandigde aan de Koningin een op perkament gecalligrafeerd huide adres. Hierna de Holland Society, vertegen woordigd door den voorzitter, den. heer Walter Meserole. Ten slotte den heer John T. Parkerson, als vertegenwoordiger van de Filmcorpo- ration te New-York, die Hare Majesteit een filmgescheiik aanbood. Bij de ontvangst van al deze deputaties uit Amerika was de Amerikaansche ge zant te 's-GraYcnhage, de heer Tobin, te genwoordig. De Koningin ontving \vijders den heer Ambro de Adamocz, zaakgelastigde ad in terim van Hongarije te 's-Gravenhage, en mevrouw Ambro de Adamocz, met een de putatie der in Nederland verblijf houden de kindereu (6 van het Centraal Comité en 6 van het Roopsch-Katholiek Huisves- tinas-comité) en twee Hongaarsche on derwijzeressen, die zich in onze taal kun nen uitdrukken. Een volgende- audiëntie werd door de Koningin verleend ter aanbieding van een geschenk van Nederlanders uit Lon den, en wel door dr. Baart de la Faille, voor de Hollandsche kerk, den lieer H. v. d. Bergh, voor het Koning Willemfonds (Weldadigheids Genootschap) en den heer Stoop voor de Nederlandsche Ver eeniging te Londen. Het geschenk bestond uit een schilde rij, voorstellende het interieur van de oud-Hollandsche kerk te Austin Friars, van van Anrooy. Ten slotte werden ontvangen de Moe der-Overste van het klooster Jeruzalem te Venraay, met Moeder Angelo en zuster Ancilla, die de Koningin als geschenk een schilderij aanboden. Hierna ring een uitgebreide cour van geluk wen sching aan voor civiele autori teiten, Rijks- kerkelijke- en gemeentelijke commissies, particuliere commissies en particulieren uit de provincies. Bij do ontvangst van het Gewestelijk Bestuur van Zuid-Holland, bood de voor zitter, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, Hare Majesteit een adres aan, waarin de gevoelens der Sta ten waren neergelegd. Het luidde als volgt: „Mevrouw, Op den gedenkwaardigen dag, waarop Uwe Majesteit voor 25 jaren de Regeering heeft aanvaard, gevoelen de Staten der Provincie Zuid-Holland behoefte eerbie dig uiting te geven aan hun gevoelens van dankbaarheid voor de groote toewijding en liefde, waarmede Uwe Majesteit Haar zware taak heeft vervuld en de verzeke ring aan te bieden van hun trouw en ge hechtheid aan Uwe Majesteit en Haar huis. over de dorpstraat hingen vroo^ijke, kleu rige vlagg.en en op één daarvan was met groote letters geschilderd: „Welkom". Alle huizen waren groen versierd, uit de vensters wapperden de vlaggen, de klok ken van de kerk luidden in vroolijke too- nen en de schoolkinderen waren in twee rijen geschaard de jongens linies, de meisjes aan den rechterkant in de oprij laan van 't kasteel Delamere. Beneden aan de trappen van het terras stonden de bedienden met Tom, den ouden huisknecht aan het hoofd. Op het terras zelf zat gedoken in een leunstoel, een oude dame in diepen rouw. Het zilvergrijze haar was weggestreken onder een kanten mutsje. Haar verstan dig, fijn besneden gezicht, dat gewoonlijk bleek zag, was op 't oogenblik licht ge? kleurd door een blos van gespannen ver wachting. Een jonge dame stond naast haar. Ook zij was in het zwart gekleed, waardoor de buitengewoon blanke tint van haar huid des te meer uitkwam. Haar oogen waren donkerbruin en groot en ze had lange zijden wimpers, terwijl het dikke, goudblonde haar in een vlecht op haar hoofd lag. „Het lijkt wel of hij nooit zal kouien, Nellv," zeide de oude dame tot 't jouge meisje. „Ik hoop niet, dat er iets mot den Het voorbeeld van hooge plichtsbe trachting door Uwe Majesteit zoowel in tijden van vrede en welvaart als in die van strijd en nood gegeven, zal hun immer voor oogen blijven als een na te streven ideaal. Met de bede, dat het Uwer Majesteit worde gegeven nog gedurende tal van jaren 's lands belangen te behartigen, smeeken zij Gods zegen over Uwe Maje steit en Hare Regeering af." Dit adres was in rood, blauw en goud op oud perkament gesteld en voorzien van een oud Grootzegel van het gewest. Bij deze aanbieding waren een groot aantal leden der Staten,, waaronder ook de gedeputeerden de Wilde, Schokking, von Fisenne en Rutgers aanwezig, bene vens de griffier de heer Sandberg en de hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat, de heer van Elzelingen. De gedeputeerde rnr. Kolkman was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn, terwijl Mr. Limburg thans als Ncder- landsch gedelegeerde ter vergadering van den Volkenbond in Genève vertoeft. De.Ambtenaarssalarissen. Gisteren hield het Comité van Neutraal Overheidspersoneel een bestuursvergadering ter bespreking van de door dit Comité te voeren actie in verband met de plannen del' regeering inzake intrekking art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en andere in te voeren verslechteringen. Nadat over het program van actie over- oenstemimng was verkregen., werd besloten als inzet voorloopig een 20-tal plaatsen van ons land openbare vergaderingen te hóuden. De Hanzebank fe Utrecht. Bij beschikking der arrondissements rechtbank te Utrecht is, volgens de „Te legraaf", aan den heer J. W. Lucas, des kundige in de yoorloopige surséances van de N. V. Hanzebank en der N. Y. Hanze Spaarbank te Utrecht, op diens verzoek de termijn voor het deponeeren van zijn rap port ter griffie van voornoemde recht bank, met één maand verlengd, zoodat thans de deskundige vóór of op 4 Nov. a.s. zijn rapport ter voornoemde griffie zal moeten deponeeren. Gemeenteraad Sassenheim. Vergadering van 17 September. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. P. Gouverneur, bur gemeester. De vergadering wordt geopend. Het nieuwbenoemde raadslid de heer Sixma baron v. Heemstra legt de ver eischte eoden af. De V o o r z. feliciteert den heer Sixma met het vertrouwen door de Sassenheim- ache kiezers in hem betoond. In do vorige vergadering heeft spr. reeds gezegd, dat het gehalte del raadsleden niets te wen- scben overlaat en thans kan dit worden bevestigd. De heer Sixma heeft in ver schillende corporatie's reeds getoond het algemeen belang te willen bevorderen. Spr. feliciteert hem wel met zijn benoe ming. De notulen worden goedgekeurd na een opmerking van den heer v. Rijn. Onder de ingekomen stukken enkele mis sives van het Provinciehuis behelzende goedkeuring van genomen raadsbesluiten, en oen bericht van het Ministerie van Bin- nenl. Zaken, dat de zomertijd ophoudt 7 October a.s. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedt met een begrooting van den Keuringsdienst van waren, waar in voor Sassenheim is uitgetrokken een bedrag van f 498.17. De V o o r z. doet daarna enkele mede deelingen betreffende conversié van een leening gesloten bij het Pensioenfonds voor Kol. landsdienaren, groot f38.000. B. en W. hebben aan de leeninghouders voorge steld de leendng te continueeren tegen 51 (de vorige standaard was 7 Hierop is goedgunstig geantwoord. De heer Sixma vraagt of nog nieuwe vocrwaarden zijn gesteld, waarop ontken nend wordt geantwoord. Zonder hoofd, stemming worden B. en W. gemachtigd overeenkomstig het door hen voorgestelde te handelen. De wijziging der verordening op de Plaatselijke Inkomstenbelasting welko als punt 3 op de agenda staat, betreft slechts een technische verandering. Na voorlezing van de voorgestelde wij ziging wordt conform het voorstel beslo ten. ■trein is gebeurd!"- „Kom, mijn lief tantetje", zeide Nelly, en ze legde haar blanke hand op haar schouder, „dat hebt u nu zeker al zes keer gezegd in de laatste twintig minuten. De trein komt pas om half vier aan de halte en dan moet Frits nog zeker wel een kwartier rijden voor hij hier is." „Hoe laat is het dan nu?" „Precies half vier, zoodat hij nu juist aangekomen is. Over een kwartier kan hij hier zijn."- „Nog al een kwartier elk kwartier lijkt me wel twee uur! O, wat duurt het toch lang! O, daar komt iemand aan, zeker om te zeggen, dat de trein een ongeluk heeft gehad!" Met deze woorden ontsnapte haar een. kreet van wanhoop en zij leunde achter over in haar stoel. Een heer in een zwart, gekleed pak kwam vlug door de laan aanstappen. Hij was iets meer dan middelmatig van grootte met flinke, breede schouders. Hij had een mannelijk, open. door de zon ge bruind gezicht, en een baard. Zijn grijze oogen hadden een ernstigen, denkenden blik; en om zijn lippen lag een bewege lijke trek, die niet geheel bedekt kon wor- deu door zijn donkere snor. Nelly had hem al zien aankomen, voor dat haar tante hem had opgemerkt; een Door de Bel.-Inspecteur ïs de wensch ge uit den aftrek voor kinderen gelijk te stel len aan dien. van het Rijk en ook den af trek voor kostwinners te wijzigen, daar deze laatste onbillijk groot was. B. en W. deden hiervan mededeeling, opdat de leden van den Raad hun gedach ten hierover kunnen laten gaan. De heer W a r n a a r zegt ter toelichting, dat de wijziging alleen raakt de werk zaamheden van den Dienst der Inspectie. Ieder zal toejuichen, dat de ongelijkheid tusschen gehuwde en ongehuwde kostwin ners wordt opgeheven. De wijziging in da kinderaftrek moet echter nader onder oogen worden gezien. Do heer Zonneveld zou opcenten willen heffen op de R. Ink. Bel. Dat is verreweg het gemakkelijkste. De V o o r z. zegt dat het etan te beziett staat of de kas dan zou kloppen, dat meui niet meer dan 100 opcenten kan heffen. De heer Zonneveld acht dit bezwaar imaginair. De heer v. d. Geest betoogt het tegen deel. Besloten wordt deze zaak nog nader on der oogen te zien. De heer Verkley doet enkele vragen of vaders en verdienende zoons beiden kunnen worden aangeslagen, terwijl ook de heer v. Rijn enkele inlichtingen vraagt. Een discussie dienaangaande levert tot resultaat dat de vragers bevredigd worden. Do heer Speelman vraagt of het ge meentebestuur recht heeft inzage van het collier te nemen, waarop de V o o r z. ant woordt, dat alleen het Dag. bestuur dit kan doen. De heer Warn aar zegt, dat men heb recht heeft de Inspectie op te lagen aan slag té wijzen. Afschriften van het collier worden niet verstrekt. Bij de Rondvraag zegt de heer Sixma, dat de toestand in het woonwagenkamp aan den Rijksstraatweg voor de ingezete nen der gemeente onhoudbaar is. Er ont staat efcn verregaande vervuiling, terwijl het gevaar voor besmettelijke ziekten niet is uitgesloten. De heer v. Rijn zou een plaats buiten de kom der gemeente willen aanwijzen, b.v. op de vuilnisbelt bij de Kerklaan. De Voorz. merkt op, dat de gemeente raad bevoegd is een verordening met bin dende bepalingen daar te stellen, mits een vaste standplaats wordt aangewezen. Ver schillende plaatsen zijn reeds genoemd, doch B. en W. zouden gaarne het oordeel van den Raad vernemen, en hen willen ver zoeken hen te machtigen een plaats aan te wijzen en na 14 dagen kosteloos stand plaats te hebben verleend een huur van b.v. 50 et. per dag te eischen. Verschillende namen worden genoemd, waarbij de meeste sprekers duidelijk ma ken, dat men het de woonwagenbewoners zoo moeilijk mogelijk moet maken. Do lieer Speelman dringt er in te? genstelling met den heer v. Rijn op aan geen terrein te koopen, daar de gemeente grond genoeg bezit. De heer Bisschop geeft in ovoerwe- ging do plaats niet al te ver van den hoofdweg te kiezen, dar het in dit geval een vrij-gevochten land zou worden. Tamelijk ver zou de heer W a r n a a r do woonwagens willen plaatsen, b.v. op de breede bermen van de Nieuwe Rusthof- laan. Daar staan ze goed etf toch ook weer niet al te gemakkelijk. De heer Zonnevold zou op het te kiezen terrein een Norton-pomp willen slaan, dan zijn de omwonenden van het gezeur voor water af. Wethouder Warnaar vraagt of soms nog turf ook voor ze gegraven moet wor den (gelach.) Elke faciliteit moet gemeden worden, daar men anders in de gemeente blijft „hokken." Als men zoo doorgaat moest uien maar een bad met warm en koud wa ter ook voor hen in gaan richten. De las tige kalnten komen nu toch al 's morgens om half zeven bij de omwonenden aan kloppen om warm scheerwater (hilariteit) Na uitgebreide discussie waarbij wel een tiental plaatsen werden aangewezen, (had ieder het kamp liefst zoover mogelijk van eigen woning verwijderd?), werd besloten B. en W. te machtigen een standplaats aan te wijzen en een staangeld van 50 ct. per dag te heffen. De raad behoudt zich liet recht voor haar sanctie aan de door het Dag. bestuur genomen besluit al of niet te onthouden. Do heer v. Zonneveld informeert nog eens hoe het staat met de ruïne aan do Oude Post (gelach), waarop de voo r z. antwoordt, dat het weer ïs misgeloopcu, maar dat hernieuwde pogingen tot herstel zijn gedaan. blos kleurde haar wangen, terwijl za zeide: „Etet ia mijnheer Chester, tante. \v eet u niet meer, dat u hem gevraagd hebt, nis een bijzondere gunst, om er zij te zijn, als ecf Frits thuis kwam?" „O, ja, dat is waar ook; dat was ik heelemaal vergeten. Maar hoe komt hij zoo laat?" „Dat weet ik niet. Hij moet zijn ver ontschuldigingen zelf maar maken." Dominee Arthur Chester was bij 't ter-» ras gekomen, had zijn hoed voor de dames afgenomen en kwam uu de trappen op. „Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo laat ben, mevrouw Delamere; op het allerlaat ste oogenblik werd ik opgehouden. Zooals u weet, moesten wij nog een onderwijze-» res hebben voor onze school cu daarover kwam een jonge weduwe mij spreken, zij had haar man door een oneluk verloren. Haar verhaal was zóo treurig, dat ik het eerst geheel ten einde meest hooren, voor dat ik haar kon laten gaan." „Hé, daar moet u c-na alles van verten len, misschien kunnen wij haar helpen,' zeide Nelly medelijdend. (Wordt vervolgd.) 7) Wybert zag helaas al te duidelijk in, in ,welk eeu gevaarlijken toestand zijn eer ste misstap hem gebracht had. Hij moest doorgaan op den ingeslagen weg. Alle kans voor terugtreden had hij voor zich afgesneden. Hij keerde zich dus tot de zuster en zeide: „Zeker, u hebt gelijk. Bij God is alles mogelijk. Het zou een soort van wonder zijn, als de arme "Wybert genas; maar als de wonderen de wereld nog niet uit zijn, dan hoop ik, dat er hem een overko men mag. Wanneer kunt u mijn vriend pntvaugen?" „Nu dadelijk, als t noodig is." „Goed; ik zal hem dadelijk hier laten brengen." Toen hij wegging, liep Kaspar met hem mee den tuin door. »Wie is zij?" vroeg Wybert fluisterend. |/Waar komt zij toch vandaan?" „Het eenige wat ik van haar weet, is, dat zij uit Engeland komt, zij is bijzonder L: goed tegenover de armen en is in 't hos- pitaal in het dorp geweest." ;i „Maar hoe heet zij? hoe is haar naam?" jjDat weet ik niet, mijnheer. Zij zal er wel een hebben, maar dien heb ik nooit gehoord. Bij ons is zij alleen heleend als zuster Clara." „Is zij lang hier in 't dorp geweest?" „Nog geen vol jaar; maar lang genoeg om door de armen en zieken hier voor onmisbaar te worden gehouden. Wybert keerde zich met een diepen zucht van hem af. Wat een verschil tus schen dat jonge leven en het zijne! Maar! Zou jij ja zelfs zij 1ook niet een schuldig verleden achter zich kunnen heb? ben? -v 1 Met dezen treurigen troost liep hij vlug door naar het hotel, met zijn geest ver diept in de toekomst en niet in 't verle den. HOOFDSTUK V. f - Het kasteel Delamere was een groot, "statig gebouw en gelegen op de zacht glooiende helling van een heuvel, van waar men een ruim uitzicht had op de omgeving. Boven op den naasten heuvel stond een kerk en tusschen deze twee lag in het dal, het dorpje. Het wf.s een heerlijke middag tegen het eind van Augustus. De zomerhitte werd getemperd door een zachten westenwind, die als met onzichtbare vingers in de dichthebladerde hoornen speelde. Dwars

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5