Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LED) abonnementsprijs s In Leiden en bulten Leiden waar agenten gevestigd zijn per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 180 4 üe JAARGANG. - MAANDAG 17 SEPTEMBER 1923 - No. 1039 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22# cenfi Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief [Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adyertsntien bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden 'dagelijks geplaatst ad 50 cent. STADSNIEUWS. Overdracht Rectoraat. In het Groot-Auditorium van het Acade miegebouw had hedennamiddag de plech tige overdracht plaats van het rectoraat der Leidsche Universiteit door den aftre denden rector-magnificus Prof. Dr. L. van Itallie aan zijn ambtsopvolger Prof. Dr. H. Krabbe. Eerstgenoemde gaf daarbij 'n overzicht der Universitaire gebeurtenissen gedurende den afgeloopen leergang. Aan de rede van Prof. van Itallie wordt liet volgende ontleend: Toen de aftredende rector-magnificus nu twee jaar geleden, zijn waardigheid aan zijn opvolger overdroeg, aldus spr., heeft hij de herinnering 'Opgeroepen, aan Abra ham Kuenen, die als mensch en als ge leerde zoowel hier als in heb buitenland, steeds met eere genoemd wordt. En thans meet mijn eerste woord gewijd zijn aan den zoon, die wij allen met vreugde begroet hebben als den! rector voor het toen in tredende jaar. Wij zien hem nog voor ons als de eerste in den stoet, die dit audi torium doorschreed, een voorganger bij uitnemendheid. Nog geen week later weerklonk de treur mare door stad en land, dat Kuenlen door een plotselinge ziekte was weggemaaid. Rouw en verslagenheid heerschten alommo. Een trouw en liefhebbend echtgenoot en vader was woggenomeru, de universiteit verloor haren rector, de wetenschap een van hen, dio leiding gaven. Alle lagen der bevolking toonden deelneming; zelden was de belangstelling zoo groot geweest, als op dien prachtigen najaarsdag, toen wij hem op Ehijnhof ter ruste brachten. Lorentz, dc leermeester, do vriend, de medewerker, ,wa3 de tolk van velen bij het afscheid. Het academische jaar, zoo droevig be gonnen door Kuenen's dood, is besloten! met oen ander even onverwacht verlies. In het begin dezer maand weiden wij op geschrikt door het ontstellende bericht dat onze ambtgenoot Kalff in den vreemde plotseling was overleden. Zes jaar heeft hij te Utrecht, 21 jaar te Leiden oen reeks van leerlingen onderwezen,maar in nog brccdoren kring heeft hij invloed uitge oefend door zijne talrijke geschriften. Zijn 0Gesehiedenis der Nederlandsche Letter kunde" wordt door kenners geprezen als oen kleurig en levendig tafereel, vrucht van uitgebreide belezenheid en grondige kennis. Gingen met Kuenen en Kalff mannen, lie-en, die nog in dc volle kracht van schep pend werk stonden, in Januari overleed de oud-hoogleeraar H. G. van de Sande Bakhuijzen. Meer dan 50 jaar waren ver- 1 oopen, sedert hij het hooglceraarsambfc liad aanvaard aan deze universiteit, na vooraf reeds do wetenschap aand e Poly technische school te Delft te hebben ge diend. De plaats, die hij ook in het buiten land onder de geleerden innam, droeg hij om het aanzien van de wetenschap in Ne derland te verhoogen. Spr. moet nog oen vierde overleden© herdenken, die hoewel niet al3 docent aan deze universiteit verbonden, voor de be langstelling van zijne Alma Mater steeds deed blijken, het lid van den raad van State Struycken, die op betrekkelijk jeug digen leeftijd aan zijn familie, do weten schap en den Staat is ontvallen. Voor 3 hoogleraaren is heden het tijd stip aangebroken, waarop zij, door do wet gedwongen wegens het bereiken van den 70-jarigen leefijd het lioogleeraarsambt moeten nederlegge'n. Lorentz, van der Vlugt en Poels,. namen die ook ver buiten de grenzen van ons vaderland, een goeden klank hebben. r De groette verdiensten van deze sieraden der wetenschap, ieder op zijn gebied, wor den door spr. in den brecde geschetst. In verband hiermede acht spr. liet verblij dend dat aan heb Leidsch Universiteits- fonds is toegestaan da in 't vervolg ook docr Lorentz wetenschappelijke voor drachten over do Natuurkunde zullen wor den gehouden. 1 I Niet door den wettelijken leeftijd ge dwongen, doch op jeugdigen leeftijd heeft Opperheid de Universiteit verlaten om een betrekking bij de Bataafsche Petroleum- maatsehappij te aanvaarden. Do faculteit- der rechten zag hem met leedwezen ver trekken. t i In plaats van Kuenen, werd Dr. W. H. Kcesom, thans hoogleeraar aan do Vee- artsenijkundige Hoogeschool benoemd. De ze hoopt binnenkort zijn ambt aan dezo hoogeschocl te aanvaarden. De opvolger van Van der Vlugt is nog niet benoemd, vol spanning wordt de vervulling dezer vacature te gemoet gezien, immers daar door zouden de geruchten worden ontzenuwd dat voor Van der Vlugt geen plaatsvervan ger zou optreden. «1 Als nieuwe docenten' traden dit jaar ver schillende geleerden op. Op 4 October aan vaardde Dr. de Josseling de 'Jong, bijzon der hoogleeraar zijn ambt voor de Ge schiedenis der Algemeene Volkenkunde, op 25 October Dr. A. dc Sopper, als op volger van Bolland in de (Wijsbegeer te, eö. op 21 Maart Mr. F. G. Scheltcma-, als opvolger van Oppenheim bij do facul teiten der rechtsgeleerdheid. Op 4 Juli aanvaardde Dr. E. Gorter de reeds lang hem toekomende plaats als hoogleeraar voor „Kindergeneeskunde/-j Als privaat-docenten traden eenige 1 nieuwe titularisten op, Dr. F. P. Muller voor theoretische algemeene psychopatho logie, Dr. G. O. E. Lignac voor ziektekun dige ontleedkunde, Dr. D. Cohen, voor Grieksche papyrologie en Dr. H. Schnei der, voor Kunsthistorische Methodiek. Dr. H. Gert-h, oud-hoogleeraar to Bonn nam verder op zich het onderwijs in de pala- contologic.j M Bij den toestand van 's lands geldmid delen, zegt spr., viel op vermeerdering van hoogleeraren niet te rekenen, hoezeer ook jaren achtereen op de aanstelling daarvan is aangedrongen. Tot privaat-docenten wer den toegelaten doch hebben hun betrek king nog niet aanvaard: Dr. J. H. O. Reijs, Dr. L. Kamerling, Dr. H. Boscha en Dr. C. J. van der Klauw. Door verschillende hoogleeraren werden voordrachten gehouden buiten den rooster der academische lessen, in de Lakenhal en in het Botanisch Laboratorium. Overgaande tot de vermelding van de onderscheidingen aan personeel der Uni versiteit toegekend, memoreert spr., dat met de Huldebetooging op 5 November Prof. Kamerlingh Onnes zijn 40-jarig pro fessoraat herdacht in de proefondervinde lijke natuurkunde en de metereologie. Op 7 Juli werd Prof. Schreinemakers hulde gebracht op den dag, waarop hem voor 25 jaren het doctoraat honoris causa werd ver leend. Eerdmans, die op 11 Mei zijn 25- jarig professooraat herdacht, gaf niet de gelegenheid hem deswege de hand te drukken. Do hortulanus Witte bekleedde op 1 April die functie 22 jaren. Prof. Lorentz ontving het Commandeur schap in de orde van Oranje-Nassau en heb eere-doctoraat van de Universiteit te Cambridge, Kamerlingh Onnes werd be vorderd tot Commandeur in de orde van den Nederl, Leeuw, tot ridder van het Le gioen van Eer de hoogleeraren Hcsseling en De Jong, tot ridder van den Nederl. Leeuw Prof. Eerdmans, denl hortulanus Wiltfo viel de orde van Oranejc-Nassau ten deel en de pedel Deo verkreeg do Medaille van Koning Albert. Onzerzijds werd. een doctoraat honoris causa togekenid in de wis- en natuurkunde aan den lieer R. Th. A. Innes, Directeur van liet Astronomisch Laboratorium to Johannesburg. Overgaande tot hetgeen met betrekicing tot gebouwen en instellingen naar voreni moet worden gebracht, vraagt voor alle3 het nieuw academisch ziekenhuis do aan dacht, waarvan do bekende droeve ge schiedenis door spr. uitvoerig in herinne ring wordt gebracht. In verband hiermede wordt intüsschen als verblijdend feit me degedeeld dat het Anatomische Kabinet van uit de Zonneveldstraat 13 overgebracht naar het nieuwo Laboratorium voor anato mie, embryologie en histologie op het nieu we ziekenhuis ingericht en dat op 2 Octo ber a.s. door Prof. Barge en den Lector Drooglever Fortuijn in gebruik zal tvorden genomen. Omtrent den stand der verbouwing en uitbreiding van het natuurkundig labora torium, der Sterrenwacht en van het Zoö logische laboratorium worden mede uitvoe rige mededeelingen verstrekt. Met groote ingenomenheid wordt de aan dacht gevestigd op een© testamentaire be schikking van wijlen Vrouwe J. F. Kuyper, echtgenoote van Prof. Dr. P. J. die aan de stichting „Bibliotheca T'hijsiana" oene som van f 15.000 vermaakte, met ver zoek om aan dit fonds de benaming „Blok- fonds" te willen geveiu Deze daad zal er ongetwijfeld toe bijdragen om de herinne ring te bewaren aan een der geleerden, die reeds tal van jaren met vrucht aan de Leidsche Universiteit werkzaam is. In het Curatorium der Universiteit kwam geen© verandering. Het aantal studenten onderging dit jaar weder eien vermeerdering en bedroeg 1705 (vorig jaar 1482), voor het eerst, lieten zich inschrijven 54. Het aantal promotieën was ldeiner dan in-'t vorig jaar en daalde tot 47, waarvan één honoris causa. De R. E. Studenten-vereeimging St. 'Augustinus open de een nieuw vereenigingsgebouw en vierde ook een lustrum; do Indologenvereeniging herdacht feestelijk haar 20-jarig bestaam Ten besluite wendde spr. zich tot zijn rectoralen ambtaopvolger en sprak tot hem: De rectorale waardigheid gaat thans op u over. Moge gezondheid en kracht uw deel zijn en de tijd Uwer ambtsvervulling voorspoed brengen aan Universiteit en Vaderland. Den nieuwen rector heil! Prciestmeeting S. D. A. P. De waarheid, dat de kracht der S. D. A. P. schuilt in het protest is ook nu weer bewezen. De meeting welke was aange kondigd als een protest tegen de ongere geldheden te Katwijk is voorzoover dit betreft het aantal hetoogers voor de orga nisatoren een enorm succes geworden. De Burcht kon Vrijdagavond de menigte niet bevatten. Doch nu het resultaat der ver gadering. 1 Op rondgestrooid© pamfletten was aan gekondigd, dat de leugenachtige bewerin gen der christelijke' en neutrale pers zou den worden, gelogenstraft door het verha len van de ware gebeurtenissen, terwijl verder zou medegedeeld worden wat men nu van plan was te doen. En wat blijkt nu voor elk nuchter toe hoorder die niet bedwelmd is door de roode woorden-wierook? i Ten eerste: Beide sprekers, de heeren v. Eek en Vorrink zijn bij het gebeurde te Katwijk niet aanwezig geweest. Naar zij zélf zeggen: de eerst woonde een vergadering van het partijbestuur bij de ander vertoefde te Leiden. Conclusie: Beiden praten van dingen waar ze niet van weten, die ze hebben vernomen „van hooren zeggen", van de groote „Men". Ten tweede: Wat men van plan is te doen bestaat hierin, dat het onderzoek aan de justitie wordt overgelaten, wat zon der protestmeeting ook wel zou gebeurd zijn, terwijl het eigenlijke doel is zcoveel mogelijk hetoogers op 23 September naar Amsterdam te sleepen om te protesteeren tegen Vlootwet e.d. Conclusie: Door speculeeren op de hartstochten en gevoelens van veront waardigde menschen worden deze overge haald van de schrale uitkeeringen en loo- nen toch maar weer f 1.80 af te nemen voor reisgeld om voor de leiders te defi- leeren. - - 1 A 1 Geven we thans zonder meer de hoofd zaak weer van de door d© heeren v. Eek en Vorrink gehouden redevoeringen. Eerstgenoemde ving aan met de ruiter lijke erkenning dat hij niets van het jeugdfeest en de nasleep daarvan heeft meegemaakt. - 1 t ■Gaat hij evenwel af op wat geschreven en gesproken is, dan concludeert hij, dat het jeugdfeest zelve schitterend is ge slaagd en dat de jeugd eeu stukje echt socialisme heeft laten zien. Uitvoerig staat spr. stil hij het goede in de A. J. C. en zegt dat alles schitterend verliep tot dat de wanklank kwam. De vuile hand van het kapitalisme bezoedelde ook thafs weer het reine werk van do socialistische jongeren. 1 I „Gij kent de feiten", roept spr. uit. Vroolijk zingend hun mooie liederen trok ken de aardig gekleede kinderen door Katwijk en zijn daar op schandelijke wijze mishandeld. Op de omstandigheden wil spr. niet ingaan. Men heeft gezegd, dat de A. J. C.-ers niet zonder schuld zijn *,wanfc ze hebben anti-oranjo liederen gezongen." Die bestaan niet, zegt spr. Wel bestaan er anti-socialistische liederen. Het kan zijn dat do Internationale gezongen is, maar er zijn honderdduizenden die dit lied aanheffen die nooit van Oranje ge hoord hebben. (Gelach). Dat kan dus nooit anti-oranje zijn. Men heeft ook gezegd: Er zijn versie ringen vernield. Velen hebben op dien -dag niets van versieringen ge zien. 1 (Geroep: Die waren er nog niet)'. „Het mag zijn", gaat spr. voort, dat ér eens een vaandel legen een eerepoort ge- stooten is, maar met moedwil is dit ab soluut niet gebeurd. Het eenige wat de jeugd kan verweten worden, is, dat zij te goed van vertrouwen is geweest. Dat de politie wel eens een zware taak heeft, dat ondervondspr. toen hij tijdens zijn bur gemeesterschap tegen opstandige anar chisten moest optreden. Maar hij heeft al zijn best gedaan om waar hij kon het ge weld te keeren. In Katwijk heeft d e politie toegezien en slechts toen ze niet anders kon geholpen. Hoe hebben we ons als soc.-dem. to houden tegenover de feiten? (Geroep: „Had ze dood geslagen, mijnheer"). Zelf hebben wij onzo houding to bepa len. De jeugdorganisatie blijve hoofdzaak en hebbe van ,nu af alle vertrouwen en Waardeering. Tegen de Katwijkers zullen we niet op treden door ze hier in Ledden te mishan delen. Dat keurt de leiding niet goed. Maar, zegt spr., ze zijn nog niet van ons af. Van nu aau zal Katwijk hij onze pro- paganda-arbeid in bet middelpunt staan opdat het proletariaat daar ter plaatse na verloop van tijd niet. tegover maar naast ons staat in den strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand het kapitalisme. Eerst heeft het in de bedoeling gelegen van de samenwerkende organisatie's, zegt spr., om in Katwijk zelf te zeggen wat thans hier gezegd wordt. (Geroep: „Had het maar gedaan".) Wij hadden dan wel gezorgd maatregelen te nemen om ons niet weerloos te laten slachten. (Daverend 1 applaus en geroep: „Als je dat maar I weet" enz.) Per fiets bad dan een sterk© lijfwacht meegegaan. Een en ander was reefis afge sproken, maar toen kwam er een verzoek van de Katwijksche partijgenooten om het niet te doen en wel om zeer gewich tige redenen. Er werd n.l. gezegd, dat in dien dat gebeurde hun leven onhoudbaar zou zijn. (Gefluit en geroep: „Dat is het nou toócli al".) Men kan dus zien, 'gaat de heer v. Eek voort, welko heerlijke gevoelens door de oranjefurie worden opgewekt. Wij berus ten in uitstel, maar de Katwijkers zijn can nu af aan in onzo bijzondere zorg op genomen. (Hoera-geroep, gelach en ge roep: „Laat ze maar hier heen komen). Spr. maant tot kalmte en afwachting, daar mén in Katwijk nog zeer wantrou wend tegenover de rood© beweging slaat. Het zaad zal echter tocht gestrooid worden Iemand die op de hoogte is heeft spr. ge zegd: Gelukkig dat het op Zondag was, want als ze dronken waren geweest weet ik niet wat er van zou terecht gekomen zijn. (Daverend gelach; geroep: Op Zon dag zijn ze ook wel dronken). Spr. zegt dicht bij zijn woning een zendingsgesticht te hebben, waar naïeve jongemannen zich voorbereiden de chris telijke beschaving aan de inlanders te brengen. Het zou goed zijn als zij wat dichter hij huis bleven, bij hun geloofs- if&enooten te Katwijk. (Applaus en ge- lach). Wat gebeurd is, is hoogst belangrijk en verbazend schandelijk, maar men moet zijn aandacht hierop niet voornamelijk concentreeren. De mishandeling door het kapitalisme is veel gemeener. Daarom wekt spr. o-p om als het kan in liet zelfde groote aantal op 23 Sept. naar Amsterdam te trekken, cm daar te protesteeren tegen het .lijdelijk uitmerge len van het proletariaat. Onze stelregel moet steeds blijven de fouten van het kapitalisme to gebruiken in het belang van het socialisme. Wat te Katwijk gebeurd is, is slechts een uitvloeisel van het kapitalisme. De geestelijke voorgangers stellen het daar voor of wij dienaren van den duivel en van den anti-clirist zijn en de naïeve vol gelingen trekken daaruit de conclusie, dat het er dan niet op aankomt, als men er dan maar eens op los timmert al was het op Zondag. Zooiets wordt be schouwd als een godegevallig werk. Al wordt het zoo misschien niet gezegd, dan wordt het toch zoo door de volgelingen opgenomen. Spr. wekt op tot nieuwen strijd, ook te Katwijk. (Luid applaus). De tweede spreker, de heer Koos Vor rink, een der leiders der jeugdorganisa tie, zou (tenminste zoo dachten w ij) een omstandig relaas geven van wat er nu eigenlijk in werkelijkheid te Katwijk ge beurd is. Helaas, zooals later in zijn Tede bleek, was hij er niet bij geweest Spr. begon met de volgende inleiding: „Hoewel ik niet zoo doorkneed ben in de Heilige Schrift als de inwoners der alIerchrislelijkste gemeente Katwijk wil ik toch openen (gebrul: met gebed! luid gejoel) met een woord dat ontleend, is aan die Heilige Schrift n.l.: „Gij zult den dag niet prijzen, voordat de avond voorhij is." Er was rede om den dag te prijzen, wat spr. hij een uitvoerige beschouwing over het jeugdfeest uiteenzet. Ook thans was weer getoond, dat het socialisme de goddelijk heerlijke aarde kan in bezit nemen als gevoeld wordt de machtige klop van de solidariteit. Na een mooien dag aan het strand te Wassenaar te hebben doorgebracht, daar binnen de duinen ingevolge da. zegeningen van deze kapitalistische maatschappij de natuur achter prikkeldraad was gezet, werd tegen den avond weer opgebroken. De zuidelijke troepen gingen over Sche- veningen naar den Haag, terwijl de Noordelijken over Katwijk naar Leiden zouden trekken. Ieder politieman, zegt spr., weet welk een tucht er in onze rijen heerscht, en zoo was het ook hij den terugtocht. Spr, was dan ook op de fiets gestapt en was voor den troep naar Leiden geped deld. Daar hoorde hij van ooggetuigen liet volgende: Toen de stoet in Katwijk aankwam ge beurde er nog niets eh het voorste gedeel te van den langen groep wist niet wat zich achter afspeelde. Alleen had men een flauw vermoeden, dat er achteraan wat gebakkeleid werd. Toen kwamen er 50 stoere Amsterdam mers «op het stationsplein to Leiden aan, welker leiders een omstandig verhaal van het gebeurde gaven. Het gevecht was door kleine oorzaken begonnen. Een bende schoolkinderen van een jaar of 5 a 6 was, begonnen te krij- schen van „eve de Wilemien". 't Had al heel weinig succes, want de troep trok zich er niets van aan. Daarna werd geschreeuwd van „Alle socialen in een harington" en toen be gon de zaak een ander aspect te krijgen. De grootte van de oranje-demonstran ten werd hoe langer hoe grooter en ten slotte was het meerendeel straatvlegels van 15. 16, 17 ja zelfs van 20 jaar. Er werd toen gegooid met grind enz., terwijl steeds meer werd opgedrongen. De leiders pikten toen uit de sicalisti- sche rijen een 50-tal stoere knapen. Deze werden aan de kant gezet en de kleineren in het midden. De 50 verdedigers waren bewapend met stevige knuppels. Over hen werd de scepter gezwaaid door Stofelaar(?), die toonde hoo nuttig het kan zijn 's koninga wapenrok te dragen. Deze zeide: Ik hen haas over jelui fluit ik, dan knuppel je er op los, terwijl dan de hoofdtroep vooruit kan komen fluit ik weer, dan marcheer je door. Op deze wijze is driemaal oen charge uitgevoerd. Hier blijkt het plichtsverzuim van de Katwijksche politie, dat tot driemaal toe zcoiets kon gebeuren, Het moest onbe staanbaar zijn, zegt spr., daar do polilio I al lang had moeten zeggen: „Denk er om dat jelui je eigen rechters niet mogen zijn dat zullen wij wel doen." Er was echter geen politie te be kennen. i Uit een zijweg kwamen ondertusschen een 6-tal jongelingen die vlaggen uit de rijen ritsten en een der dragers bewuste loos sloegen. Toen begon het socialistische bloed te koken, en is er geweldig op los geslagen. De hoofdgroep der Katwijkers greep toen moed en het regende basaltscher- von, waarvan er 2 doel troffen, daar een tweetal Amsterdammers hoofdwonden be kwamen. Eu auto kwam voorbij, welks bestuur der, volgens spr., weigerde den bewuste- loozen vriend te vervoeren. Een der jon gens is toen op de autj gesprongen, heeft do rem overgehaald, en den bestuurder is toen aan het verstand gebracht, dat als hij den gewonde niet wilde vervoeren, men het zelf wel zou doen. (Gelach). Daarna verscheen de eerste poli tieman in burger welke eeu hond bij zich had. Uit verhalen van getuigen, zegt spr., blijkt, dat deze bij voortduring had toegezien en eerst hielp, toen bleek, dat er wel eens dooden konden vallen. Deze man heeft van zijn recht eindelijk gebjuik gemaakt om den troen voor ver-» dero mólestatie's der Katwijkers te be schermen. Onder scheldwoorden is men daarop naar Leiden getrokken. Ondertusschen was de groep Utrecht nog aan het strand. Er is gepoogd hen bericht te sturen wat hen to wachten stond. Schumacher heeft de politie o p g e d r a.g e n.te zorgen dat zij geen letsel zouden bekomen. De politie heeft ,goen poot uitgestoken". (Hevig gefluit en gesis). Dit vindt spr. het schan daligste punt. De 60 jongens en meisjes uit Utrecht konden onmogelijk beschermd worden ten gen de tierende bende. Het begon weer als gewoonlijk met ge-< schreeuw. De oranjeklanten hadden blijkbaar as-» sistenlie gehaald. Kerels mot wagens en paarden reden expres te midden van de kinderen cn lie ten onder de beangste meisjes de paarden steigeren en trappelen. Aan de kant van den weg stond men te grinniken, (Gevloek) Er is een beroep gedaan op deftige toe-» schouwers, maar men is uitgelachen. Spr. heeft vernomen, da*, er een dominee is ge-» weest (Een stem uit de menigte: „Het was geen dominee, maar notaris Eerdbeek") De heer Vorrink: „Dat heldert alles op" want, zoo gaat spr. voort, dezelfde geoste- lijke voorganger heeft, volgens een verslag in de Alkmaarsche Courant van 11 Sep-: zijn Katwijkers in Alkmaar nog een pluim op de hoed gestoken en gezegd, dat ..dc, rooden het dorp zijn uitgezongen." Nü nog enkele sneers te hebben gegeven op den „Oranje-fuiver Ds. Voorstcegh" komt spr. op de gebeurtenissen terug. Terwijl er een man met een groot sla-» gteTsmes liep te zwaaien kwam einde-1 lijk de politie aangerukt. Deze heeft zelfs geen proces-verbaal op.go-» maakt. Onder de oogen van de politio werd getracht iemand achterover te trek-» ken, wat niet is gelukt. Eigenlijke hulp is pas in Rijnsburg verleend, toen een trambeambte de A. J. C.-ers beveiligde. Spr. brengt hem daar-» v-oor hulde. (Applaus). Spr. laakt vervolgens de wijze waarop de burgerlijke pers de gebeurtenissen heeft verdraaid. Zelfs de N. R. courant en het Handels-1 blad hebben daaraan meegedaan. Op vurige wijze wordt weersproken dat de gebeurtenissen zouden zijn uitgelokt. Geen der christelijke bladen heeft do te-» genspraak in „Het Volk" overgenomen. (Men zie ons blad van 11 September!) De demonstranten hebben niet in liet minst de feestversiering bescha digd. Wel is de Internationale gezongen, maar dit gebeurt iedere week door de Leidsche A. j. .C. die door het dorp met ontplooide banieren naar het strandt trekt. Hen werd nimmer een stroobreed in den weg gelegd. Als er geprovoceerd is, zegt spr., is het alleen door het zingen gedaan, en dat kan niemand beletten of afkeuren. Volgens een groot aantal getuigenissen, besluit spr., gaan we vrij uit. De namen der ergste misdadigers zijn bekend en zij zullen zich voor den rechter hebben to verantwoorden. (Applaus). Voor de tribui ne van de openbare meening willen wij gezuiverd worden van den laster." De door ons gepubliceerde motie wordt daarna voorgelezen en gevraagd of ie-mand daartegen is. Een persoon uit bet publiek wil enkele nadere mededeelingen doen over de onge* regeldheden te Katwijk. Zoo zegt hij o.a., dat de man in burger mot de politiehond .geen politieman was maar. orn do kinderen to besehermen maar gedaan! heelt alsof hij hel was. Van de bestuurs tafel wordt evenwel gehamerd en den spToker het woord ontnomen, (laar de po* JLïtie te Leiden geen discussie, wilde toela-» ten. Daarop werd dé moile met applaus aa:\<

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1