Dagblad voor Leiden en Omstreken. EDW 4'j'e JAARGANG. - DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1923 - No. 1035 Bureau Hooigracht 35 Letóan - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS ^Gewone advertentiën per regel cent, tigeZQndeü Mededeelingen, dubbel tariefi ij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij yooxuitb$ta« 5yig van ten hóógste 30 •wóórden, worded Sagèlijte geplaatst" ad 50 cent. Aan het Zoeklicht Leiden, 13 September 1923 Door de S. D. A. P. wordt een geweldige reclame gemaakt voor de te houden pro-; testmeeting, in verband met het gebeurde te Katwijk. In een snorkend manifest worden de „makkers" opgewekt te helpen protestee ren. De menschen moeten weer eens gebruikt worden. Na het gebeurde te Leiden wekt dit laat ik het maar zacht zeggen eenige bevreemding. Toch kan ik mij de stemming van de heeren zoo heel goed begrijpen. Oranje was troef de laatste dagen en 't is nog zoo. Te Rijnsburg, te Katwijk, te Oegst- geest, te Sassenheim, te Voorschoten, overal werden schitterende Oranjefeesten gevierd. 't Waren volksfeesten in den bes ten zin des woords. Héél de bevolking deed mee. Weken lang is nu één jubel gehoord: „Oranje boven! 't Is Oranje; 't blijft O r an j e!" En nog zijn we niet aan 't eind. De Hooglandsche Kerk was gisteravond overvol en van Lisse zag ik een program ma dat voor de volgende week een schit terend feest belooft. Dat is voor een partij, die in haar kin derlijke kortzichtigheid van Oranje niet wil weten, ver van aangenaam. Ik kan me best begrijpen, dat men kor zelig wordt en dat men behoefte heeft aan een protestmeetinkje, waar men gelegen heid heeft zijn gal uit te storien en zijn ergernis te luchten. Laat ze hun gang gaan. Mits ze van Oranje afblijven. Want 't is Oranje, 't blijft Oranje, 't is Oranje boven! Ook in deze omgeving. OBSERVATOR ABONNEMENTSPRIJS •jjK In Leiden en buiten Leiden v/aar agenten gevestigd jeijfi Për kwartaal f2.50 Per weekf 0.19 franco per post per kwartaal BUITENGEWONE FEESTAVOND LEIDSCHE CHR. 0RANJEVEREEN. De Leidsche Christelijke Oranje-Ver- eeniging heeft ook gisterenavond de ver pachtingen en ze waTen hóóg gestemd ï-z niet teleurgesteld. En het Leidsche publiek heeft de Oran- jevereeniging niet teleurgesteld. De groote Hooglandsche Kerk was tot ïn alle hoeken gevuld met een groote Schare van mannen en vrouwen van ver schillenden stand en uiteenloopende ker kelijke richting, maar allen één in liefde tot het Oranjehuis en zeer in 't bijzonder voor onze- jubileerende vorstin. Machtig en vol geestdrift wijl ko-= mend uit het hart klinkt dan ook bij den aanvang van den feestavond het ge dijde lied. U alleen, IJ loven wij; Ja! wij loven, U, o Heer! 'Als de laatste tonen van dezen jubel psalm zijn weggestorven, neemt D s. •Thomas, nadat hij in gebed is voorge gaan, het woord om een welkomstwoord te 6preken. Namens het bestuur, aldus spr., groet ïk u allen met feestelijken groet, nu wij bier, dank zij de vriendelijke beschikking yan de gemeente-commisie, dn dit eeuwen oude, eenvoudige en toch schitterende kerkgebouw, zijn saamgestroomd om te vieren het 25-jarig regeeringsjubilcum van onze Koningin. Ik groet met een bijzonderen groet het edelachtbaar bestuur dezer stede en zeer an 't bijzonder burgemeester de Gijselaar, dio zijn eene hand rijkt tot de Koningin en zijn andere hand tot het volk en niet bet minst tot het Christenvolk dezer stedo Een groet brengt spr. ook tot den feest redenaar, die zich tweemaal ook in de jubileum-cantate zal laten hooron, en voorts aan de Zangvereeniging „Excel-1 sior", die het Koninklijke praedicaat met eere draagt, aan den wakkeren waarn. Directeur, de heer Smink, aan de zangers en zangeressen, aan het Haarlemsch Ste delijk Orkest, aan wie de vleugel bespeelt en ook aan de fikscke Hollandsciie jon gens, die zullen zingen met frissch<> jubelende lenteklanken. TJ allen, zegt spr., groet ik mei een ïïooggestemden vaderlandscben Christelij- ken groet. Mijn groet is d a n k b a a r h e U. Thans God gedankt en' moed gegrepen. God gedankt, die ons terug doet zien op de 25-jarige regeering onzer Vorstin, on ze vrome, vroede Moeder des vaderlands. Gedachtig aan wat zij deed, gedachtig ook aan Vader Willem, die met een ge bed voor zijn volk stierf, zweren wij voor 't aangezicht van den God onzen vaderen in deze ure trouw aan Oranje. Onze feestviering zij een stille, heilige feestviering. Hier, tusschen deze gewijde muren, die het gebed en de smeeking der vromen beluisterden, in de nabijheid van het gebeente der vaderen, op do graven van het voorgeslacht, geen voetge- trappel of simpel handgeklap, maar een gaan naar de kruin van den heiligen berg, waar wij God en Oranje ontmoeten. Onze feestviering zij superieur, Konin klijk, geijkt door het voornemen, met ;woord en daad, te staan voor 't paleis en 't Kruis om zoo noodig een stalen muur te wezen, waarop te pletter moet loopcn ales wat aan God, Nederland en .Oranje vreemd en gram is. 4 Oranje boven! Maar hoog daar boven uit een machtig Halleluja! Looft den Heer der Heeren, Koning van de Koningen der aard, Wien al 's werelds volken moeten eeren, met een hulde Zij- lier waard! Na dit indrukwekkende openingswoord wordt allereerst door het koor gezongen •het „H a 11 e 1 u j a" van Handel. Dit eerste nummer maakt al dadelijk een overweldigenden indruk. Krachtig, majestueus klinkt het: „HaL Icluja", „want God de Heer, regeert al machtig! en het is een ontroerende jubel als het koor eindigt: En Hij regeert van. nu af voor eeuwig, Halleluja! Omdat applaus verboden is, klinkt geen kinderlijk handgeklap en davert geen applaus, maar de heer Smink, die zich ook nu weer een uitstekend dirigent toont, iraoet gevoeld hebben, evenals het koor, dat de muziek gesproken heeft tot do harten. Dit geldt in niet mindere mate van de nu volgende Kroningscantate, die Idoor velen in menig opzicht zal gesteld zijn boven het hoofdnummer van den avond, de jubileumcantate. De bas-solo klinkt nu en dan wat zwak en schijnt niet geheel berekend voor de Igroote ruimte, maar hinderlijk is dit toch niet. Ook nu weer klinkt juichend het „Hal leluja." Slem en snaren paren zich' op wonder schoons Grijze om to jubelen van het Ko ningskind, in 's Hemels gunst geboren, dat door het volk gezegend en begroet, kwam tot haars vaders troon. Dof cn zwaar klinkt het als gezongen Jwordfc van 't zorgelijk pad, dat de jeug dige orslin heeft te gaan, maar helder en vertrouwend de roerende bede: O, Hemelkoning, hoog geloofd, Aanschouw, aanschouw dit jeugdig hoofd Beschaam niet die Uw hulp verwacht; Beziel Haar, sterk Haar, leid Haar zacht, een bede, die overgaat in een heerlijken jubel, waarbij opnieuw en telkens weer het „Halleluja" weerklinkt en waar tus schen door de hoorns, de trompetten en bazuinen in breede toonen de eerste regels van het „Wilhelmus" doen. weerklinken. Thans betreedt Dr. van Gheel G i 1- domeester den kansel, voor het uit spreken van de feestrede. rAls tekst kiest Spr. Ps. 1032b,,V r- geet geene van Zijne wei- da d e n." Wanneer, zegt spr., we dit woord uit spreken met vreugde in hot hart, valt het niet moeilijk onze verheuging te ana lyseeren. Hot is' oen groote weldaad, dat wij on zen God als volk mogen danken, dat Hij onze geliefde Koningin door Zijn gunst heeft geschonken, bewaard cn ge zegend. t Zij is ons geschonken! Zeker, ieder kind is een gave God's cn toen onze Koningin geboren werd, be schouwde het geheele volk dit kind als een geschenk aan de ouders. Den grijzen vorst gunde men gaarne die nieuwe vadervreug de. Niemand heeft echter in 1880 kunnen besefffen welk een groot Gods-geschenk ons volk in deze prinses werd geschonken. De prinsen van Oranje tóch stierven, en toen in 1890 de grijze vorst het moede hoofd nederlegde, was geen mannelijke telg meer in leven. Zij is een geschenk van God geweest, onze lieve vorstin en de God der Vaderen, die in de jaren 1415 en 1711, toen het don kerde voor de oranje-dynastie, uitredding schonk, verhoedde in Zijn Génade ook thans weer, dat de oude stam geheel zou tenie]b gaan. En thans herdenken wij haar zilveren regeerings jubileum. De beste traditie's van het Huis van Oranje-Nassau heeft zij voortgezet. Do volkseenheid is bewaard. Noem Oranje weg, en ons land wordt versplinterd in partijtjes en partijschap pen. Rondom den} Oranje-troon vinden we elkaar in de diepste eenheid welke alle Nederlanders verbindt. Gelijk Oranje het symbool is van de volkseenheid, zoo is het ook de waarborg voor de volks vrij hei d. Steeds heoft Koningin Wilhelmina krachtens do tradi tie van haar hoog geslacht, de vrijheid van ieder onderdaan gewaarborgd. Daarom is Oranje ook een waarborg voor de volkstoekomst. Vergeet geene van Zijne weldaden ook deze niet. Niet alleen heeft God ons deze oranjetelg geschonken, Hij heeft haar ook. bewaard. Hij heeft haar toeder leven bewaard: zes kinderen werden op dien 31sten Augustus 1880 geboren één was er in 1898 nog slechts in leven dat was Koningin Wil helmina. God heeft Haar bewaard en uitgered. In bet noodjaar 1902 heerschte er diepe verslagenheid in het paleis. Minister Kuyper, dien een vriend in die dagen bezocht was koud van zenuwen en spanning en zeide: „Ieder uur kan do doodstijding der Koningin binnenkomen." Haar leven, dat aan een: zijden draad hing is genadig gespaard de gebeden zijn verhoord. Vergeet Zijne weldaden niet! Niet -alleen haar leven maar ook haar kroon heeft God bewaard. Wat we de laatste jaren hebben' gezien is ontstellend. Drie keizerrijken zijn als vermolmde boo men gevallen, troonjen en kronen rolden in 't stof en toch: niet alleen op bajonetten jyaren deze troonen gegrondvest. Onze troon, de troon van Oranjo staat nog hecht en vast en de Kroon van Neder land dekt het hoofd van een geliefde vor stin. Godlof ook de toekomst is bewaard. Het was droef, dat het huwelijk onzer Koningin zoo lange jaren kinderloos bleef. Vurige gebeden zijn in die dagen tot God opgezonden, en toen in 1909 het gebed des volks werd verhoord, golfde de drie kleur van ieder dak en klonk op do jubel zang allerwegen. Niet alleen heeft God ons onzo vorstin go schonken en bewaard, doch Hij heeft haar ook. gezegend. Gaarne hebben do mi nisters in 1898 hun handteekening onder de mooie proclamatie van de jonge vorstin gezet, maar de inhoud van deze verklaring van trouw aan haar volk heeft de Konin gin zelf en uit haar hart geschreven. .Welk een oranjezon en optimisme straalt er in door! En thans, na 25 jaren klinkt als vare liet een antwoord van het Nederlandsche volk op deze proclamatie: „Ze lieeft de trouw en 't recht betracht; Ze heeft niet aan zichzelf gedacht; Niet naar der menschen lof gevraagd, En ook ziclizelve niet behaagd, Maar heeft gehoorzaamd, al den dag, Do Vaderlandscho vlag!" Daarom is in haar het geschenk van God aan Nederland niet uitgewischt cn verloren gegaan. Voor ons is ze een schat cmdat ze een christelijk vorstin is, en als haar embleem voert: „Christ avant tout." En tcch houden de joden van haar en huldigen de Roomschen deze echt-protcs- tantsche vorstin. Omdat nooit met haar goedvinden e-enig onderdaan is achteruit- gesteld. 1 Diep zit haar in het bloed de liefde voor vroomheid, vrijheid en verdraagzaamheid. Vergeet ze niet, de weldaden, 't is God dio ze bewees. Daat zit ingehouden geest drift achter. Dat zegt: Waardeer de weldaden als een persoonlijk geschenk van uwen God. Diepe vooren zijn op menig voorhoofd in dezen tijd getrokken. Heb is alsof de JETeere ons toeroept: Strijk voor een oogenblik die rimpels glad" Smaak en zie de goedertierenheden des Heeren ook U in deze 25 jaren bewezen. Bij Hem zijn uitreddingen! Belijdt uw blijdschap door het uitsteken van de vaderlandsche vlag. Jan Salie op visite moge met zijn platte moraal van een opgesmukte oranje rie spreken en smalen, dat vlaggedoek voor 18 cent per el te koop is, wij hebben hogere idealen. Oifs wenkt meer dan het beeld van een rijkelui's hofje met vrij kost, bewassching en een beetje huiselijk verkeer. Waai uit breede banen), predik heel onze heerlijke Godgewijde geschiedenis. Onze vlag, het oude oranje, blanje, bleu werd geboren in een: tijd van hoop en durf en meed. Met het bloed van een heldenschaar is met de vrijheid onze vlag gekocht. Wij willen nu in deze ure een stillen eed zweeren, weer met alle ernst te probeeren de symbolentaal onzer vlag te verstaan en het vertellen aan onze kinderen. Vergeet geene van Zijne weldaden. Alleen dan is dit mogelijk, wanneer we het aardsche vaderland bezien in het licht van het hemelsche. Do beste vaderlander is hij die öen nog beter vaderland verwacht. Geen vrede zonder vrede des harben!. Geen vrijheid zonder die, waarmede do Zoon ons vrijgemaakt heeft. Zijt ge vrijgekocht een eeuwigheids kind Vrij van de banden der zonde? Zalig, die met zulk een lofzang in de ziel het leven doorschrijdt. Die zegen zij het deel van onze Konin- èin, van haar Huis, van haar volk en ook van ons. De Jubileum-cantate. - r 'Als Dr. van Gheel Gildemeester den kansel heeft verlaten, komt het hoofd nummer van den avond, de Jubileum-can tate van Dr. van Gheel Gildemeester, ge componeerd voor Koor met orgelbegelei ding, maar voor dezen avond door den heer Smink bewerkt voor koor met or- gel, strijkorkest, hobo's en fagotten. Geheel in aansluiting met het zooeven gesprokene, klinkt het breed en plechtig: .Geloofd zij God, met diepst ontzag, Om al de gunstbewijzen, [Waarvoor wij op deez' blijden dag Zijn milde goedheid prijzen. Als zoo door het koor in hartverblijdend zingen God is dank gebracht voor al de zegeningen, die wij, het vierde van een eeuw, van onzen God ontvingen, klinkt vroolijk en opgewekt en ondanks den korten oefentijd toch goed gediscipli neerd en krachtig het [Vier 't gebeuren t Van deez' dag, Met de kleuren Van de vlag! De luchten werden in letterlijken zin door het flinke jongenskoor, hoog en wijd vervuld met geruchten van-jolijt. En dan zingt de sopraan-soliste op meesterlijke wijze van do belangrijke mo menten in het leven onzer Koningin, ge vólgd door een dankbare bede in het tenor-solo. i Jubelend valt weer liet koor in, met stij gende geestdrift bezingen de solisten de trouw en den moed van Koningin Wilhel mina en de teedre trouw van Hare moe- der, de in liefde gevierde Vorstin. Een mooi moment is het, als het jon genskoor in dezen blijden stond, met jon- ge riddertrouwe het verbond vernieuwt. Machtig en indrukwekkend zingt dan het koor, waarbij zich ook do jongens stemmen paren en begeleid door het or kest, do bede, die zich oplost in het Bescherm de Koninginno, Gij, die Haar Koning zijt! Men moet een hart van .steen hebben en alle geloof in God cn liefde voor Oranje missen om op zulk een moment niet onder den indruk le komen. Wij geven geen beschouwing. Wij gaan niet analyseeren en critisceren, waarvoor misschien wij weten het niet ook nog wel reden was, maar geven alleen uitting aan onze groote waardeering voor wat hier gepresteerd werd. De leer Smink had hier een mocilijko taak, maar liij wist alles, koor jongens koor n orkest te bezielen cn te leiden, zóo dat de verzamelde mc-niglc als vanzelf ge noopt werd om to zingen, te zingen met geve cl en met heel het hart: (V/ij bidden, één van zin. 1 Uw. zegen voor ens Vaderland En voor de Koningin! Het is een groot koor, waarvan slechts weinigen dc< dirigent zien. Maar ze staan toch onder zijn invloed, gevoelen toch zijn leiding en zoo is er samenhang en samenzang, die op ieder der deelnemers een diepen indruk maakt. Tot slot volgt dan nog het Huldi- ginslied van A. E Dudok van Heel, dat ook op den Dam werd gezongen, met het indrukwekkende slot, als nadat de trompetten fanfares hebben geblazen alle aanwezigen opstaan en uit de volheid van hun hart zingen: Wilhelmus van Nassauwe, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe, .U én het Vaderland. Het slotwoord. Uit de volheid van 't geroerde gemoed brengt tenslotte Ds. Thomas in een kort slotwoord een woord van dank aan alle medewerkenden, die de aanwezigen zoo bijzonder aan zich hebben verplicht. Op zijn voorstel wordt nog besloten aan H. M. de Koningin het volgende hulde- telegram te zenden: „De Leidsche Christelijke Oranje-Ver- eeniging biedt namens het volk, dat de Hooglandsche Kerk heeft gevuld en geest driftig Uwer Majesteits jubileum heeft ge vierd, Uwe Majesteit de hartelijke geluk- wenschen aan. Verbonden in lief en leed met onze ge liefde Koningin, knielen zij neder en dra gen Uwe Majesteit met Haar Huis aan den od aller genade vurig op. En zij beloven, staande om Uw troon, Uwe Majer steit ten allen tijde Christelijke trouw. H. THOMAS, Voorzitter. QUESTROO, Secretaris. Nadat Ds. Thomas vervolgens in dank zegging is voorgegaan, wordt nog do Avondzang gezongen, waarna do schare onder 't zingen van het Wilhelmus uiteen gaat. Met voldoening kan de Leidsche Chris telijke Oranjevereeeniging op het organi- seeren van dezen avond terugzien. Gaarne maken wij ons tot tolk van de vele aanwezigen, die op dozen buitenge- wonen feestavond, buitengewoon veel heb ben genoten en die zeker niet licht deze samenkomst zullen vergeten. Vermelden wij tenslotte nog, dat behal ve de burgemeester, ook de wethouders Reimeringer, Mulder en Meijnen aanwe zig waren, terwijl onder de aanwezigen mede de oud-wethouders, de heeren Pera en van der Lip, werden' opgemerkt. Zooals het programma meldde, traden als solisten op Mevr. Goedhartde Boer, sopraan Rotterdam; Mevr. Goddard— lingbeek, Messo-sopraan, Rotterdam; de heer Louis van Tulder, tenor Den Haag; en de heer Frans v. Schoor, bariton, Rot terdam. r De orgelbegeleiding was bij den heer H. A1. Wegerif Jr. 's-Gravenhage, in goede handen, terwijl het geheel op voortreffe lijke wijze werd geleid door den heer D. Smink, alhier, waarn. Directeur van de Kon. Zangvereeniging „Excelsior" te 's-Gravenhage, dat zich mede op zeer loffelijke wijze van zijn taak kweet. STADSNIEUWS. Patrimonium. De afdeëling Leiden van „Patrimonium" zal a.s. Woensdag, 's avonds acht uur in het gebouw Hooglandsche Kerkgracht een ledenvergadering houden. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van een voorzitter en een secretaris. Beide functionarissen hebben bedankt als ge volg van de weinige medewerking der Ie- den. Patrimonium is dus in een critiek sta dium gekomen. Blijke a.s. Woensdag dat er toch voor deze vereeniging nog wei belangstelling is ==i De heer C. Los alhier slaagde te 'fs-Gravenhage voor het examen Wiskunde (L. O.) Gisteren heeft de politie èen! Katwijlc- sclie vrouw moeten ontzetten, die in de Wittelaan door S. D. A. P.'ers werd ge molesteerd. Naar wij van bevoegdezijde verne men! zal de opening van het Rusthuis der Gcrcf. Kerk. Hooigracht 38 niet plaats hebben op Woensdag 19 September, zooals wij eCnigen tijd geleden meldden), doch op AVoer.sdag 26 September a.s. Naar anleiding van het gisteren ge- plaat sto bcricht-cmtrcnt do relletjes op do Hooglandsche Kerkgracht waarbij een Katwijker werd mishandeld verzoekt de hear v. Stralen ons te melden, dat de toe- dracht- ccnigszins anders was dan do ons verstrekte lezing. Hij stelt er prijs op to verklaren dat hij, toen hij van de ongeregeldheden hoorde, zich naar do Hooglandscho Kerkgracht heeft begeven, met geen ander doel, dan handtastelijkheden te voorkomen. Hij was dus aanvankelijk niet aanwezig maar kwam pas ter plaats o toen do po litic de gracht reeds had. ontruimd. -f BINNENLAND De Hollandsche fascisten. De fascisten oftewel actualisten, zooals' ze zich hier noemen, verspreidden giste ren te 's-Gravenhage een „Proclamatio" aan het Nederlandsche volk, die met groote letters op de aanplakzuilen is ge hecht. Op den bekenden toon wordt er het volk te wapen geroepen tegen de „verpor litiekte parlementaire dikdoenerij", die bang is van het socialisme, en tegen de aan de „roode broeders verknochte en verkochte baantjeslieden", We lezen o.a.; „Duldt ge het nog langer als proef-) konijn te dienen voor de gevaarlijke economische experimenten der H.H. be- roepszeteljagers? Laat ge u nog langer dwingen in het dwangbuis der wclvaart- doodende meerderheidspolitiek, waarin waarachtig plichtsbesef en goede trouw reeds sinds lang niet meer zijn te vinden? Wilt ge u nog langer laten paaien door mooipraters, die met elkander concur- reeren en u als zetelèezorger gebruiken Verdraagt ge het nog, dat tusschen do buffers van de partijbelangen het Lands belang verpletterd wordt door toedoen van een stelletje parlementaristische knoeiers en socialisten-vreerendo meerderheids maniakken?" Ook de arbeiders worden opgeroepen zich niet langer „als springplank voor partij- en vakbesturen" te laten gebruiken. Zoo gaat het stuk door met groote woorden om dan aan te dringen, dat „aan een competent man, een krachtige per soonlijkheid, het beleid van den staat worde opgedragen." De Ambtenaarssalarissen. Volgen-s het „Centrum" ligt het niet irf de bedoeling om al de salarissen van. rijks- ambtenaren met eenzelfde percentage te verminderen', maar zal het totaal der ver mindering ongeveer 20 moeten bedragen De Staatsbegrooting 1924. Naar de „Tel." verneemt, zal op aan staanden Dinsdag de regeering 't ontwerp der Staatsbegrooting indienen, zooals dit voor het optreden van Minister Colijn was vastgesteld, en zullen later bij nota's van wijzigingen de bezuinigingen worden voor gesteld. welke door den nieuwen Minister f van Financiën zijn ontworpen. Voorts verneemt het blad, dat tot dei eerste werkzaamheden van do Tweede Kan mer vermoedelijk zullen behooren do In- dische productenbelastingen. We gaan bezuinigen! De directeur van het Centraal Bureau, voor de Statistiek heeft een circulaire ge-j richt tot do gemeentebesturen waarin hurt, wordt medegedeeld dat in 't vervolg geenU opgaven meer gevraagd zullen worden vai^ de bouwsommen en do aantallen arbeider®, bij de bouwwerken. oortaan zullen dua^ alleen opgaven verstrekt behoeven te den omtrent do verleende vergunningeqL het aantal woningen in aanbouw en gereetj, gekomen woningen. t Een cn ander is oen gevolg van de iU-^ krimping van het personeel van hot Cen traal Bureau voor de Statistiek waardoorx

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1