Gemeentelijke Aankondiging* B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van J. B. Heydeman en P. van Ulden, om vergunning lot uit breiding van de fabriek van koek-, barket en suikerwaren in het perceel Haarlem merstraat No. 274, Sectie H. No. 2211, geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede, dat op Zaterdag den 22sten September e.k., des voormiddags te half- elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dió niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. De aandacht "van* de dienstplichtigen van de lichting 1924 wordt gevestigd op de openbare kennisgevingen van den Burge meester betreffende aanmelding voor Zie kenverpleger of Ziekendrager, voor deta cheering bij de Schoolcompagnie van den Motordienst en wenschen met be trekking tot de inlijving, welke kennisge vingen op de daarvoor bestemde plaatsen in deze gemeente zijn aangeplakt AGENDA'. WOENSDAG, 12 September Leiden. Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging Buiten gewone feestavond ter viering van het Re- geeringjubileum van H. M. de Koningin. Spreker: Dr. F. van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. Pred. te 's-Gravenhage. Zang door de Kon. Zangvereen. „Excel sior", van 's-Gravenhage. lederen Woensdagavond van 7^814 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best.- Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 September kaargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon 435. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds, i Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende buisartsen don dienst waar: Dr. Boonacker, Hoogewoerd 138, Tel. 266. Dr. Mulder, Watersleeg, Tel. 990. Dr. Poortman, Rapenburg 53, ïeL 1481. den een geweldige ovatie aan den dirigent en zijn kranige medewerkenden:' kl den dank voor de schitterende prestaties trekt zich in die huldiging samen. Maar Lang duurt het niet, want Mengel berg wordt ontboden. En de Koningin zegt hem, hoe buitengewoon erkentelijk zij voor den avond is geweest; zij verzocht hem, haar dank aan orkest en koor over te bren gen; in het bijzonder het Halleluja-koor. Voorts betuigde zij haar hoog|> ingenomen heid met het programma; dat men Beetho ven s Vijfde Symphonie had gekozen, deed haar speciaal genoegen, vooral omdat haar Moeder en de Prins zich tot dit werk zoo sterk aangetrokken voelden. Ook de com ponist van den Wilhelmus-feestmarseh, de heer E. von Bruoken Fock werd. extra complimenteerd. En de Koningin-Moeder en de Prins waren ook vol lof. Zoo is ook deze avond een mooi, indruk wekkend moment van het jubileumfeest geworden. De laatste dag. Vanmorgen hield de Koningin weer van halflien tot 12 uur een cour van ge- lukwenschen. Vertegenwoordigers uit de provincie kwamen nu hun gelukwenschen aan de jubileerende Landsvrouwe aanbieden. Vanmiddag om 2.30 uur wordt uitgere den naar het Stadion. Het Koninklijk rijtuig wordt voorafge gaan en gevolgd door de Eerewacht van- Burgers te Paard. Om 3 uur komen de Koninklijke Per sonen in het Stadion aan. De Sportdemonstratie. Daar wordt het volgende programma uitgevoerd: Muziekuitvoering van het haTmonie- corps van de Kon. Ned. Sigarenfabrieken Engène Goulmy* en Baer, te 's-Hertogen- bosch. Vlaggen saluut door leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart bij a komst van H. M. de Koningin Opmarsch der deelnemers en der ver-- .ïegenwoordigers der sport. Galop Manoeuvre. Vrije turnoefeningen der leden van den Amsterdamschen Turnbond en van den R.-K. Turnkring. Demonstratie van 'de schermspoTt 'door leden van de schermzalen Aertz en Gian- Jdomenici. Demonstratie van 'de schermsport door leerlingen van de Kweekschool voor Zee kaart. Demonstratie van bet tennisspel 'door leden van den: 'Amsterdamschen Lawn- 'tennis-Bond. i Demonstratie' van Eet Hockeyspel door leden van de Amsterdamsche Hockey- en 1 [Bandyclub1. Atbletiek: 1500 M. Eardloopen, Hoog springen, Polsstokhoogspringer Speer- 1 grerpen, 'door de leden van den Amster- pamschen Athletiekbond. Oplaten van proefvliegtuigen door de leden der [Amsterdamsche Proef-Vliegtui- iffcen-Club. In de rust demonstratie van het honk- balspel door de leden van den Amster- pAmsch en Honkbal-Bond. jy- 'Demonstratie van het cricketspel door 'leden van den [Amsterdamschen Cricket bond. Demonstratie van het Kaatsspel door leden der Kaatsclub „Amsterdam". Demonstratie van zwemoefeningen door leden van den Amsterdamschen Zwem- bond en Redding-brigade. Voetbalweds trij d Ams terd am-Groningen Gedurende vijk kwartier blijven de Vor stelijke Personen in het Sportpark en van daar vertrekken zij om kwart over vier naar de Weesperzijde tot het brengen van een bezoek aan de Waterfeesten op den Amstel. Waterfeest. Tussclien de Hooge Sluis en de Nieuwe Amstelbrug zou hedenmiddag 'n groot wa terfeest plaats hebben, waarvan 't middel punt is het gebouw van de Kon. Roei en Zeilvereeniging „De Hoop", waar do Koninklijke Familie tegen half vijf zou arriveeren. Hedenavond om 8.05 zou de Koninklijke Familie weer naai* 's-Gravenhage terug eeren. Hare Majesteit de Koningin h'eeft den burgemeester van Amsterdam een be drag van f 3000 ter hand laten stellen ten behoeve van de huiszittende armen. Hare Majesteit heeft voorts den bur gemeester een bedrag van f 500 ter hand doen stellen voor het Amsterdamsch Po- litiefonds. Voorzichtig met erfenissen. Het klinkt vreemd als geschreven «|t zooals in het H d b 1. gedaan werd: ^rn kan tegenwoordig niet voor zichtig genoeg zijn met het aanvaarden van een erfenis. De zaak is dat gevraagd werd: „Van een familie erf ik een nalaten schap, waarvan echter verschillende slichtingen en personen legaten ontvan gen vrij van sucessierechten. Deze successierechten moet ondeTgetee- iende alzoo betalen, moet nu echter van de gehecle nalatenschap suces6ie worden betaald, of van de nalatenschap na aftrek der successierechten? Is het eerste het geval, dan moet ik dus ook successierechten betalen van de suc cessierechten, alzoo van een bedrag het welk ik niet in handen krijg." Hierop werd het volgende geantwoord: „Stellen we de geheele nalatenschap op f 100.000 en nemen we aan, dat daaruit betaald moeten worden aan legaten f50.000 vrij van successierechten. De erf genaam zal dan successierechten moeten betalen over het hem toevallende deel ad f50.000. Hetgeen hij aan successierech ten betaalt over de f 50.000 komt dus niet in aftrek op de f 100.000. De verhouding kan soms zóó ongunstig zijn (b.v. nalatenschap f 100.000, waarvan aan legaten vrij van sucessierechten nit te keeren f 80.000, blijft over voor den erfgenaam f20.000), dat het aan den erf genaam toevallende deel onvoldoende is om de successierechten over de legaten te voldoen, zoodat hij in plaats van te er ven uit eigen beurs nog zou moeten bij- passen! Men kan tegenwoordig niet voor zichtig genoeg zijn met het aanvaarden van een erfenis! De afvloeiing. Naar Vaz Dias verneemt, kan de af vloeiing van officieren en onderofficieren als geëindigd worden beschouwd, met uit zondering voor de sergeants-majoor-ad ministrateur, en sergeants van het wapen der infanterie, welke bij de rangschik king in een der categorieën A of B zijn geplaatst. BUITENLAND HET GRIEKSCH-ITALIAANSCH CONFLICT. Eenig optimisme merkbaar. ,Waar het rommelt. De kwestie-Fiume. De Gezantenraad te Parijsbesprak het Grieksch-Italiaansche conflict in 'n hoop gevende atmosfeer en zijn beslising wordt met vertrouwen tegemoet gëzien. Ziedaar wat tot optimisme stemt. De overweging der nadere ontwikkeling der kwestie wordt als van minder urgent belang beschouwd, nu de misdaad, welke aanleiding heeft gegeven tot de crisis, ter hand is genomen door een lichaam, be staande uit ervaren staatslieden, op wier bevoegdheid om de kwestie te behandelen de nadruk is gelegd in de gisteren ge houden zitting van den Volkenbondsraad. Natuurlijk worden in verband met den huidigen stand van zaken geen mededee- lingen over den toestand gedaan door of ficieel© kringen. In een te Falloden gehouden redevoe ring gaf lord Grey uiting aan zijn diep gevoelde sympathie jegens Italië ia verhand met den misdaad, waarvan de Italiaanscho officieren het slachtoffer zijn geworden. Een werkelijk herstel van het kwaad, dat aan dit land berokkend is, bestaat er echter in, dat Teeht wordt gedaan na een volledig onderzoek, vervolgde lord Grey. Indien in een crisis als deze geen ge bruik wordt gemaakt van de diensten van den Volkenbond, zou de Bond ontbonden moeten worden en Europa zou zich ge plaatst zien in den toestand, die voor den oorlog bestond, met den wedloop van be wapening en de voorbereidselen voor een nieuwen oorlog. De Volkenhond is het instrument, waar door een regeling kan worden bereikt en die te verkiezen is boven een oorlog. Lord Grey vertrouwde, dat er genoeg gezond verstand in Europa zou zijn, om de politiek van den Volken bond door te voeren, want die politiek al leen is een waarborg voor den vrede en den voorspoed der volken. Of het merkbaar wordende optimisme gegrond is op bepaalde feiten is niet be kend. Wellicht dat het bericht, dat twee der moordenaars gevat zijn en dat zij Alba neezen zijn van invloed is geweest. Hoe bet zij, in Volkenbon'dskringen is 1 d© stemming onverdeeld gunstig. Of Italië zich door de loop der gebeur tenissen zal laten dwingen? Uit verschillend© landen op den Bal kan toch komen sympathiebetuigingen voor Italië. Aan de andere kant bekennen de vijan den van het land ook kleur, i Zoo heeft Joegoslavië de Italiaansche voorstellen inzake de kwestie-Fiume verworpen. De „Messagero" meldt in antwoord hierop, dat Italië zich, indien dit bericht juist is, volledige vrijheid van handelen voorbehoedt. De brandstoffen voor een nieuwe we reldbrand worden weer hoog opgestapeld. Er moet heel veel gebeuren wil het op timisme van de vooraanstaanden in den Volkenbond zich handhaven kunnen. Hoe het dan ook mogelijk is, dat een Havas-felegram kan melden dat er een stemmigheid is verkregen iusschen alle geallieerden betreffende een aan Grieken land to zenden nota, is een raadsel. Of het zou moeten zijn dat Engeland en Frankrijk tot het Italiaansche standpunt zijn overgehaald? De moordenaars der Missie Albaneezen? Bijzondere aandacht wijdt de „Daily Tel." aan d© kïnnisgving van de Albanee- eche regeering aan de geallieerden, waar in wordt medegedeeld, dat deze regeering op Alhaneesch gebied geen onderzoek door de gezanten-conferentie naar de om standigheden, waaronder de moord op generaal Tellini en zijn staf vergezeld gingen, zal toestaan. Ofschoon de Albaneezen uitstekend© kemphanen zijn, is het niet mogelijk, dat zulk een natuurstaat zich met eigen initia tief verzet tegen de beslissing van Enge-1 land, Frankrijk en Japan, waarmede bo vendien Italië, bijkens de mededeeling van zfjn gezant te Parijs, accoord gaat. De eerste vraag is dus, of- Albanië bij deze uitdaging eenigen steun krijgt door advies van buiten en zoo ja, door wiens advies. Vermoedelijk zou Albanië eveneens .be reid zijn zich tegen den volkenbond, waarvan het zelf lid is te verzetten. De Albaneesche kennisgeving heeft den krachtigst mogelijken indruk op den ge zantenraad gemaakt en een Fransch di plomaat merkte later op, dat zoo noodig een geallieerd detachement zal worden gebruikt om den Albaneezen eerbied af te dwingen voor de voorgestelde commissie van onderzoek en dezen een onbelemmerd onderzoek te verzekeren. Terwijl men te Londen tot nu toe reeds in twijfel trok, of de moordenaars wel Grieken waren, is deze twijfel door dit in cident nog versterkt. Zoo de moordenaars Grieken waren, die tijdelijk of permanent woonachtig waren in Albanië, dan zou de Albaneesche regeering maar al te gaarne medewerking tot hun opsporing verlee- nen. Door haar houding schijnt de regee ring de Griëksche bewering te bevestigen, volgens welke de moordenaars Albanee sche bandieten waren of Albaneesche grondbezitters welke door generaal Telli- ni's commissie aan d© Grieksche zijde van de grens waren gelaten. Salandra's toespe ling in den volkenhond, dat de moorde naars misêcliien toch Albaneezen waren, is hoogst kenmerkend. De verdenking te Londen is nog ver meerderd, doordat Albanië op hetzelfde oogehblik, dat het de onbeschaamde me dedeeling verzond, de grerzen sloot. De „Daily TeL" vraagt zich af, of de Albapeesclie Tegeering wellicht zekere mi litaire voorbereidingen wil verbergen in het hijzonder in het grensgebied tusschen SanliQuaranta en het binnenland. Toen enkele dagen geleden dó Servische gezant te Sofia de aandacht van den Bulgaar- scben premier vestigde op do sterke con centratie van Bulgaarsch-Macedonische commitadjis aan de Servische grens, er kende Sankoff de juistheid van dit feit, doch voeegde er aan toe, dat de Bulgaar- sche autoriteiten krachtige maatregelen tegen die benden zullen nemen. Bestaat er verband tusschen deze benden en de Albaneezen, vraagt bet blad. In dit geval is het begrijpelijk, dat de bezorgdheid! 1e Parijs over do spanning tusschen Servië en Italië in verband met Fiume is toege nomen. DE RAMP IN JAPAN. Keizerlijke besluiten. Een rouwdag in Italië. De politie te Tokio meldt, dat tot Don derdagochtend een lijkschouwing is ge- honden van 32.574 lijken, die allen op de •binnenplaats van de Honjo-fabrieken vonden zijn. Twee dagen geleden weTd gemeld, dat vele duizenden vluchtelingen op het bewuste plein den dood in de vlam men hadden gevonden. Gisteren zij drie keizerlijke hesluiten afgekondigd. Het eeTSte decreet bepaalt, dat personen, die onevenredige winsten maken op noodzakelijke levensbehoeften en dus op ongeoorloofde wijze van de si tuatie profiteeren, gestraft zullen kunnen worden met drie jaar gevangenis of een geldboete van minstens 3000 yen. Het tweede decreet stelt een moratorium van dertig dagen vast, behalve voor de beta ling van loon, terwijl het derde bepaalt, dat personen, die zich schuldig maken aan het publiceeren van geruchten of an dere mededeelingen, die tot verstoring van de openbare orde zouden kunnen leiden, gestraft zullen kunnen worden met ten hoogste drie jaar gevangenis en boete tot 300Ö yen. Aan de uitgangswegen van Tokio heerscht overal do grootste wanorde en in den wilden uittocht uit de stad worden de zwakkeren onder den voet geloopen. Iede re trein vervoert ongeveer 4000 vluchte lingen. Donderdag alleen verlieten negen treinen Akabanï, enkele mijlen ten Noor den van Tokio, met 40.000 passagiers. Do voorsteden zijn overvol met vluchte lingen, maar de voorraden levensmiddel l len nemen belangrijk toe. L; - ^Volgens een melereologiscii bericht zijn er 1039 kleinero aardschokken gevolgd op den grootcn aardschok van verleden week. De laatste schok werd gistermor gen 6 uur waargenomen. Er bestaat geen gevaar voor nieuwe ernstige schokken. De zee is kalm en veilig. Men meldt, dat de lijken der gedooden bij een spoorweg-; ongeluk in een tunnel verkoold en ver-; brand gevonden werden. Zij zijn onder gebracht in een der regeerïngsgehouwen te Kamizawa. Het bericht, dat de prin sen Matzukata en Sjimadzu gedood zou den zijn, werd gisteren wederom tegen gesproken:. Het laatste bericht uit Yokohama meldt, dat 200 vluchtelingen het leven verloren hebben. "Do verbrande lijken zijn tijdelijk 'in het Grand Hotel ondergebracht en zul len later in de verschillende landen be graven worden. 't -•-! Gemeld wordt, dat te Tokio slechts één vreemdeling is gedood en wel een Ame rikaan. De naam van het slachtoffer is nog niet hekend. In enkele districten van Tokio functionneert het electrisch licht weer. Het herstelwerk is in vollen gang. Trein- en tram-verbindingen zijn weder om hersteld. Volgens de door het Japansche ministe rie van Binnelandsche Zaken verstrekte laatste officieel© schatting bedraagt het aantal dooden in Yokohama 30.000 en hel aantal gewonden 100.000, terwijl het aantal dooden op Hondo pl.m. 200.000 be draagt. Het Japansche consulaat ontving een telegram van het departement van bui- tenlandsche zaken in Tokio, waarin ge meld wordt, dat het keizerlijk paleis en het hoogor gelegen stadsdeel van Tokio niet van de aardbeving geleden heeft. Mussolini heeft bepaald, dat de achtste September beschouwd zal worden als een rouwdag ter herdenking van de slachtof fers, die bij de ramp in Japan zijn omge komen. Dien dag Zullen de vlaggen van alle openbare gebouwen halfstok worden ge- heschen, terwijl alle openbare vermake lijkheden en schouwburgen gesloten zul len zijn. De duurte te Berlijn. Een van Donderdag gedateerd bericht uit Berlijn meldt, dat op de levensmiddel lemnarkt aldaar de meeste prijzen sedert "Woensdag zijn verdubbeld. De voorloopl- ge groothandelsprijzen, welke waarschijn lijk wederom in den loop van den dag zouden moeten worden verhoogd, bedroe gen voor 1 pond vet 3.7 a 3.9 miüloen mark, voor maTgarine 3,5 tot 2,7 millioen voor 1 pond boter, welke vaak niet te krijgen is, 4.9 millioen mark. De eieren kosten in den kleinhandel 440.000 a 450.000 mark per stuk. De aanvoeren waren zeer klein. De vleeschprijzen zijn sedert eergisteren hij- na zonder uitzondering verdubbeld. Ook do prijzen voör fruit en versche groenten zijn sterk gestegen. Juweelendiefstallen. Te Vittel (Frankrijk) is een brutale dief in een winkelkiosk in het park op klaar lichten dag binnengedrongen, heeft er al les overhoop gegooid en «voor 100.000 francs aan juweelen gestolen. Een andere, ditmaal bijzonder sluwe, jinveelendiefstal had in het Prospect Ho tel (Harrogate, Engeland) plaats. Een Londensche juwelier, die in het hotel ver toefde, en eiken avond zijn juweelen in de hotel-safe opborg om ze er 's morgens omstreeks 10 uur weer uit te halen; werd juist, nadat hij de juweelen weer op zijn kamer gebracht had, opgebeld. Alvorens zijn kamer te verlaten, boTg hij de juweelen in een leexen koffer en sloot zijn kamerdeur. Toen hij terug kwam, ging de sleutel niet meer in het slot zijner kamerdeur en bleek het, dat dit defect was. Toen de deur eindelijk opengebroken was, vond de juwelier zijn koffer opengesneden, terwijl de inbond wasverd wenen. KORTE BERICHTEN. Volgens een telegram nit Kobe kan nen 30 pet. van de Japansche katoenfa- brieken den arbeid niet meer hervallen. i Volgens een bericht uit Kobe is te Yokohama de cholera uitgebroken. Uit Praag wordt gemeld: president MasaTyk begeeft zich binnenkort naar Parijs en Londen. Deze reis heeft óen po litiek karakter. Van heden af kost het brood le Ber lijn 2.800.000 Mark. Het testament van president HaT- ding, dat gister geopend is, bepaalt, dat zijn weduwe 100.000 dollar zal ontvan gen en zijn huis. De hoogbejaarde vader van den overleden president krijgt 50.000 dollar en het huis, waarin hij woont. De laatste wilsbeschikking schrijft voor, dat geen kosten moeten gemaakt worden voor een graftombe voor den pre sident persoonlijk, tenzij slechts voor een eenvoudige grafsteen. UIT BE OiffiQEWiNSa BIJNSBUBG. De Jubileumfeesten. Ook maar een eenigszins volledig verslag te geven van de hier gehouden feestelijk heden is niet wel mogelijk, warom wij ons zullen bepalen met groote trekken een beeld van het verloop te geven. Allereerst een woord van hulde aan de feestcommissie die met groote organisee- renide tact tevox*en alles in de puntjés ge regeld had, en met de ondervonden mede werking van de feestvierenden, prachtige resultaten bereikte. Niet in bet minst werd die medewerking ondervonden van de politie, die, bijge staan door leden van de Burgerwacht, oen goede orde wist te bewaren. De muziekvereeniging" ,,Wilhelmina", die onder leiding van den heer P. van Delft, de muziek verzorgde eiï de vier plaatse lijke zangvereenigingen hadden ook een moeilijke taak, maar hun arbeid werd hoogelijk gewaardeerd. Gm lot de feeste lijkheden terug te keeren, dezo droegen den eersten dag in hoofdzaak een plechtig karakter. Naast een dank- en bedestond des morgens in alle kerken, en 's avonds do feestelijke bijeenkomst in de Herv. Kerk onder leiding van Ds. Hagen, Geref. predikant te Delft, was deze eerste dag gewijd aan het schoolkinderfeest en aan: dc kinderspelen, waarvan de prijswi» naars reeds werden genoemd. f» De optocht der schoolkinderen voorafge- gaan door de muziek, slaagde uitstekend. De kinderen waren in beste stemming en de meegevoerde versierselen, bogen, schil den, enz. toonden met welk een animo zij aan den optocht deelnamen. Onder leiding van het schoolpersoneel keerden de kindoren na den optocht naar: hun respectievelijke scholen terug, waar hen alerlei versnaperingen en den groote ren oen boekje bovendien, wachtte. Met groot enthousiasme werden daar, binnenshuis de feesten voortgezet. De feestvreugde steeg ten top als de mu ziekvereeniging een nummertje kwam spe len. Iedere school kreeg een beurt. Aan do Vliet werd ook nog een sere nade gebracht voor het huis van den kheer Blase. i De middag werd geheel in beslag geno men door kinderspelen. De fraaie prijzen lokten zeer vele deelnemers, en met groo te belangstelling waren de grooteren. ge tuige van de diverse spelen. Des avonds was de Hervormde Kerk, door de pas in gebruik genomen uitbouw, nog aanmerkelijk vergroot, geheel bezet, geenj plaats was onbezet, toen om 8 uur Ds, de Vries, eerevoorzitter van de Chr. Oranje vereen, de feestvierenden toesprak. De Teestreclenaar, Ds. Hagen, wist zijn gehoor zeer te boeien, en de organist, de heer Schouten vergastte de toehoorders, ter afwisseling op schoone orgelmuziek. Bij het door hem gespeelde „Wilhel mus" zongen de aanwezigen dit spontaan' mede. De feest vergadering, mede bijgewoond door B. en W. en! de leden van de feest commissie met hun dames, eindigde eerst 10 1/4 uur. De Donderdag was in hoofd zaak gewijd aan de eigenlijke volksfeesten Om 7 uur 's morgens klonken saluut schoten van den toren der Herv. Kerk, waarna onder groote belangstelling mu ziek en Zanguitvoeringen werden gegeven. Vervolgens, na een serenade van do zangvereenigingen voor het huis van deni Burgemeester, stelden muziek en zang zich op in de Kerkstraat, waar de keuring platas had voor Bloemencorso, Vakoptocht en groepen uit het „Bloemistenvak". On der feestelijk rumoer kwamen daar succes sievelijk aan auto's, wagens, poppenwagen sportkarren en fietsen, zonder uitzonde-» ring keurig met green, bloemen en rozeü versierd. De Jury bestaande uit de heeren G. Hartgreen uit 's-Gravenihage, M. Pieters uit Rotterdam en A. Kooper uit Heem stede, verrichtte daar haar moeilijke taaie, waarvan' wij den uitslag reeds gisteren meedeelden. Nadat alle keuringen waren verricht, werd een keurigen en kleurigen stoet ge vormd, die met B. en W-, de feestcommis sie en de jury in rijtuigen aan het hoofd, voorafgegaan door de muziek, en bij af wisseling opgeluisterd door zang, door het dorp trok en aller belangstelling en be wondering gaande hield. Na afloop werden do etalages gekeurd en aan den heer D. Goemaat een le prijs eni aan A. de Mooij een 2e prijs toegekend Des namiddags volgden weer kinder spelen, maar als hoofdnummer prijkte ,,de inneming van Breda" uit te voeren; door do leden van de Rijnsburgsche Bur gerwacht, gevolgd door den intocht van1 Prins Maurits. Alhoewel dit nummer eerst om 5 uur zou worden uitgevoerd, zag de Vliet om 3i uur reeds zwart van het volk; van vele plaatsen uit den omtrek waren toeschou wers opgekomen. De rollen waren verdeeld als volgt: Prins Maurits en gevolg, Prins Maurits H. J. Grimbergen; Graaf Willem Lode- wijk van Nassau, Stadhouder van Fries land A. Zandbergen Wzn.; Admiraal Jus- tinuB van Nassau Jan Kromhout; Philips van Nassau, neef van prins Maurits, Ko- ionel regiment ruiterij J. Ravensbexgeni Pzn.; Graaf Solms C. v. Vliet Wzn.; Sir Francis de Vere, Engelsch gezant H. v. d. Mei jPieter v. d. Does, Hollandsch bur ger A. de Moruje; Marketentster (die echter met het oog op het tapverbod geen dienst hoefde te doen) de heer A. v. d. Meij. Ruiters: 2 pages Grimbergen en cle Ao- ning. Q Burgerlijk bestuur: Burgemeester b. SclioneveldMagistraten P. Oudshoorn, M. v. d. Gugten, P. Kort Jr.; Stadssclrrij ver H. Blase; Stadsbode, die de sleutels der stad aan Prins Maurits moest over hangen C. v. Delft. Bezetting fort: Commandant^ laole, zoon van den gouverneur van Breda, Lan- zaverchia Sam. Star; Kapitein van de wacht G. v. Delft; Luitenant van cm wacht Andr. de Mooij; Spaansch Luite nant C. Haasnoot; Spaansch Officier G. Leenheer. Schip en lading: Commandant Charles de Héraugière Sergeant J. J. v. Kak.eker- ke; Kapitein Fervet G. Vos; Kapiter.i Lo- gier C. van Vliet; Luitenant Matthijs Heldt Joh. Oudwater; pl.m. 40 soldateng, Schipper Adrïaan v Berge L. Koekebak- ker; Schippersknechts G. v. Vliet V. zn. en Jac. do Mooij; Scliippersjongen Corn. Zwan Jac.zn. 4 Bezetting tuighuis: Commandant een Spaansch Luitenant D. Cederhout; bo.- daten. De ons allen welbekcndo geschiedenis werd hier op aanschouwelijk© wixze veel gesteld op een wijze, dio allo toeschou wers met grooto waardeering deed EPr>-" ken over deze verrichtingen van c.e bur gerwacht, en de verdienstelijke samenstel ling van haar Commandant, de lieer C. li. A. Collee. - ~--J

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2