tonseBielijbc Aankondiging. «EMEEHTELIiKE V1SCHVERK00F., Aan den gemeentelijken, vis ch winkel Vischmarkt 18, Telef. 1225 is Vrijdag ver krijgbaar Schelvisch a f 0.150.23, Schol h f 0.20—0.30 en Kabeljauw a f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden 6 Septembers 1923. WETHOUDERS. B. en W. van Leideni brengen ter alge- meene kennis, dat de Gemeenteraad, in zijne zitting van 4 September j.l., tot wet houders der gemeente heeft benoemd de heeren A. MULDER. J. B. MEIJNEN. - •A. L. REIMERINGER. J. F. X. SANDERS. De heer Mulder zal in flen regel ten Raadhuize te spreken zijn des Zaterdags te 11 uur; de heer Meijnen, des Woensdag te 1 uur; de here Reimeringer, des Woensdags te 2 uur; en de lieer Sanders, des Zaterdags te 11 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden den 6en September 1923. Plaatsvervangend Burgemeester. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in hun vergadering van- 5 September j.l. nader is aangewezen als plaatsvervanger van den Burgemeester, bij diens eventueels onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis, de wethouder A. L. Reimeringer, en dat bij eventueel© ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den heer Reimeringer, als plaatsvervangers van den Burgemees ter zullen optreden respectievelijk de wet houders A. Mulder, J. F. X. Sanders en J. B. Meijnen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. .Xeiden 6 September 1923. Regeling van de werkzaamheden der leden van het Dagelijksch Bestuur. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis dat de werkzaamheden van de leden van hun college thans zijn geregeld als volgt: De Burgemeester zal zich belasten met het Voorzitterschap der Commissie voor het Oud-Archief; De heer A. Mulder met de behandeling der zaken betreffende de Fabricage, den Gemeentelijken Reinigingsdienst, de Volks huisvesting, het Grondbedrijf, de Bouwpo- litie en de Brandweer; De heer J. B. Meijnen met de behande ling der zaken betreffende het Onderwijs, den Geneeskundigen Dienst en den Keu ringsdienst van Waren; De heer A. L. Reimeringer met de be handeling der zaken betreffende de bevol king, de gestichten „Endegeest", „Voor- geest" en „R bi jn geest", het Openbaar Slachthuis, den Markt- en Havendienst, het Waschbedrijf, het Visclibedrijf, het Stedelijk Museum „de Lakenhal" en met de personeelszaken. De heer J. F. X. Sanders met de behan deling der zaken betreffende de finantieele aangelegenheden, de Stedelijke Lichtfa brieken, het Burgerlijk Armbestuur, de Werkloosheidsverzekering, ,de Arbeids beurs, de gemeentelijke steunverlesning en verdere sociale aangelegenheden. N. C. DE GIJSELAAR, -v - - Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 6 September 1923. Enkhuizen, do heeren G. P. de Vos (C.-H.) en G. Stapel (V.-B.). Goes, de heeren D. D. van den Bond (V.B.) en nr. J. H. M. Stieger (R.-K.) G o r i n c h e m, de heeren S. Biegel (aftr.) en nr. E. J. E. G. Vonkenberg. S n e e k, de heeren F. Blok (A.-R.) en J. G. W. Kiezebrink (V.B.). Haarlemmermeer, de heeren G. A. A. Knaap (A.-R. aftr.); K. Kistemaker (C.-H.) en H. van Schooten (R.-K.) Noordwijkerh o u t, de heeren E. Ocstdam Hzn. (aftr.) en P. L. J. Marijnen (beiden R.-K.) Helder, de heeren A. G. A. Verstegen (S.D.A P.), M. H. Grunwald (V.D.) en W. G. van Breda (R.-K.) Het vorige college bestond uit 2 S.D.A.P. en 1 A.R. Ter Aar, de heeren P. W. Kroft en D v. d. Hoorn. - DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. De iniocht een zegetocht. J Onbeschrijflijk enthousiasme. De menigte zingt Ps. 134:3. Gisteren heeft, zooals wij reeds meld den H.M. de Koningin te Amsterdam haar intocht gedaait Reeds uren voor de aankomt van Hare Majesteit was de geheele jubel weg geflan keerd door dubbele hagen geduldig wach tende en van enthousiasme blakende men schen. Vooral in de omgeving van het Wil lemsparkstation, waar H.M. zou aanko men, was als het ware een levende men- echen-eerepoort voor de jubileerendo Vor stin opgetrokken-. Omstreeks half drie steeg uit de men- cclienmassa, welke tot op de daken toe zich genesteld had, ©en luid gejuich op, aanduidend, dat de Vorstin in aantocht was. En toen enkele oogenhlikken later de goudgegalonneerde livreien do stations- poorten openden, toen zwol het hoera geroep der menigte tot een machtigen ju bel aan en kwam aan het gejuich schier geen cindo. Statig en rustig trad Hare Majesteit de dtationaballen uit, gekleed in zacht blauw fluweel costuum, Prinses Juliana nam in helder wit getooid ter rechterzijde, Z.K.H. Prins Hendrik ter linkerzijde plaats. Even trad een stilte in, toen Fred. Roeske zijn liedertafel het Geuzenlied in begeesterde uitvoering ten gehoore liet brengen. Hare Majesteit stelde er prijs op den dirigent Fred. Roeske persoonlijk te be danken, bij welke dankbetuiging zich Z. K.H; Prins Hendrik aansloot. Dan reed de met zes paarden bespan nen witte calèche voor, welke H. M. do Koningin 25 jaren geleden ter gelegenheid van de plechtige Kroning van Hare Ko ninklijke Moeder ten geschenke ontving. De Koninklijke Familie steeg in en de zegetocht nam een aanvang. Hare Majes teit werd voorafgegaan en gevolgd door een eerewacht, gevormd uit burgers van Amsterdam, waarna verschillende rijtui gen met de leden van het gevolg den stoet voltooiden. De intocht zelf werd een ware z.ege- en jubel- tocht voor onze geëerbiedigde Vorstin, en wie ooit getwijfeld mocht hebben aan den eerbied en de verknochtheid van de Amsterdamsche Burgerij aan dd Lands vrouwe, is gisteren zeker wel tot andere gedachten gekomen. Op den Koninginneweg was het enthou siasme niet te beschrijven en ging het hoera-geroep over ih een stormachtig ge juich dat zich golvend langs den intochts? weg voortzette, naarmate de stoet vorder de. Langzaam voetje voor voetje ging de stoet over den rijk met bloemen en guir landes versierden Koninginneweg. Bij de Emmalaan werd voor de eerste maal halt gehouden. Daar stonden twee rijen heel kleine padvindertjes opgesteld. Een lief meisje, Luusje Vlassen, werd door de leidster van den troep opgetild tot de koets van Hare Majesteit, die met groote hartelijkheid de haar aangeboden bloemen in ontvangst nam. Het minzaam tikje op de wang, dat de kleine van Hare Majes teit ontving, zal door de kabouter-padvind ster wel nooit worden vergeten. Even 'n klein incident, toen bij bet in gaan van den Willemsparkweg een paard van de bereden politie schrok en in bot sing kwam met een ros van de eerewacht De ruiters echter bleven meester van het terrein en de orde werd niet verstoord. Steeds enthousiaster en uitbundiger werd de menigte, welke in ware drommen stond opgesteld langs "Willemsparkweg en Koninginneweg. Uit vele ramen werden onder lioera-geroep oranje-rozen naar Ha- rer Majesteits koets geworpen. Een dank baar hoofdknikje beloonde ruimschoots de liefde der burgerij, aan het dierbaar Koningshuis betoond. Bij de Emmaslraat stonden de Wees meisjes, kleine kinderkes, do zwarte hoed jes omwonden met het heden zoo geliefde Oranje, in dubbele rij opgesteld. De Vor stin liet hier even halt houden, en de ar men, die zoo jong reeds moederliefde moeten missen, boden Hare Majesteit, hunne Koninklijke Moeder, een tuil fris- scho Oranje-rozen aan. Hare Majesteit was zichtbaar getroffen voor dit innig bewijs van liefde,Haar door de kleine Weesjes geschonken. Vriendelijk lachte Zij de kleinen toe en drukte bij zonder hartelijk het kleine Haar toegesto ken handje. Een dichte mensclienhaag was vooral gevormd bij de scheiding Willemspark- weg en Paulus Potterstraat; hier heeft het enthousiasme der duizendkoppige massa wel haar hoogtepunt bereikt. De jubelkreten: „Leve de Koningin, Onze Vorstin", „Lang leve Prinses Julian a en Prins Hendrik" waren niet van de lucht. De Koningin liet halt houden en de ge heele Koninklijke Familie wuifde de jube lende menigte langdurig toe. Langs de Van Baerlestraat werd het Joannes Vermeel-plein bereikt, waar even werd gerust voor het huis van den Bur gervader. Een meisjeskoor, onder leiding van mejuffr. Annie Middeldraad, zong hier met zachte - vrouwenstemmen het plechtige lied toe: „O, Heer die daar des Hemels Tente spreidt" alsmede een zege bede voor de jubileerende Vorstin Dankbaar nam Hare Majesteit uit de handen, van mej. Middeldraad den schit terenden rpod-wit-blauwen bloementuil met Oranje hartelijk in ontvangst; de me nigte jubelde en juichte en de stoet zette zich weder in beweging. Het anders zoo ruime Museumplein, bood een schitterend schouwspel; van alle zijden in het vierkant werd door een tien duizend man sterke mensch en-carré Hare Majesteit een van enthousiasme en liefde trillende hulde gebracht. Hier vooral moet onze geëerbiedigde Landsvrouwe wel aan gedaan zijn geweest voor zulk een spon tane uiting van aanhankelijkheid en lief de voor Haar, do moeder van alle Neder landers. Hier steeg het dankgejubel ten top, hier toonde Amsterdam wel heel bij zonder haar trouw aan haar geliefde Vorstin. Bij het Kleine Gardmanplantsoen zette het gejuich zich uit tot een orkaan en werd, juist bij het -Huis van Bewaring, even stilgehouden. Vervolgens ging het verder over het Leidsche Plein, waar zich op het balcon van den Stadsschouwburg de raadsleden en de wethouders Wierdels Vos en ter Haar wederom hadden opge steld, door de Leidschestraat naar de Kei zersgracht. Deze bood met de mooi ver sierde huizen en met een dichte men- schenmassa bezette dekschuiten een schil derachtigen aanblik. Een dezer schuiten was geheel bezet met oudjes uit liet Oude Mannenhuis die door H. M. met bijzon dere hartelijkheid werden toegeknikt. Een merkwaardig gezicht had men van af de brug op de Leidsche Gracht over de duizenden, welke daar op de schuiten een plaatsje hadden gevonden en die toen H. M. een oogenblik stil hield een tot een ova tie aangroeiend gejuich aanhieven. Bij het Weeshuis der Ncderlandsch Her vormde Gemeente werd door een der klei nen aan Prinses Juliana een ruiker aan geboden, die hartelijk met eeil handdruk bedankt©. t- En voort ging het weer langs het cor don der duizenden nieuwsgierigen, door de Paleisslraat naar de Dam. Hier ein digde de zegetocht in een onvergetelijke huldiging. Terwijl de pijpers van de mariniers, die de eerewacht vormden, den eeremarsch bliezen, kwam de stoet onder de oorver- doovende toejuichingen van het publiek den Dam op. Onder de tonen van het Wilhelmus van het Paleiscarrillon reed de stoet het Dam plein rond, do Koningin en de prinses buigend en wuivend, de prins salueerend. Toen het koninMRk rijtuig vóór het Paleis aangekomen was, zette do muziek van de marinekapel het Wilhelmus in, ter wijl de eerewacht te paard, die den stoet begeleid had, zich voor het Paleis op stelde. De Koningin, do Prins en Prinses Ju liana gingen daarop het Paleis binnen, waar zij hartelijk door de Koningin-Moe der werden begroet. Kort daarop vertoonde de Koninklijke familie 2ich op het Paleis-balcon, onder wijl de leden van de vereenigingen, die zich onderweg bij den stoet hadden aan gesloten, nog maar steeds den Dam op marcheerden. De Dam is nu een mooi veld van veel- kleudige doeken, waarin het oranje do mineert. Achter de bereden eerewacht uit de burgerij, die zich tegenover het Paleis heeft opgesteld en een fraaie decoratie vormt, staan de doeken en brengen het vaandelsaluut. De meisjes deelneemsters aan de vaan- delhulde, beffen spontaan een lied aan. Nauwelijks is bet verstomd, of weer klinkt, uit de monden van velen zingen niet allen mee? het Wilhelmus,* het lied van den ouden band met Oranje. En dan een onvergetelijk moment. Esklaps zette de schare, die reeds op den Dam was verzameld, spontaan Psalm 134, vers 3 in: Dat 's Heeren zege op U daal'. De leden van het Koninklijk gezin luis terden op het balcon staande, naar deze spontane zanghulde, die de Kóningin zichtbaar trof en ontroerde De begroetingshuldiging, het welkom in de hoofdstad, aan den vooravond van den herdendingsdag, is geëindigd. Do eerewach* trekt door de Paleis- straat. Do vaandels worden opgerold, de afzetting wordt opgeheven. De Dam, die urenlang zoo stil is geweest, wordt weer levendig en druk. Nadat de afzetting reeds was verbroken en alles naar den Dam was gestroomd, verscheen de Koninküjko familie weder om op Let balcon, waar zij een oorver- doovende ovatie in ontvangst had te ne men. DE GEDENKDAG. Vandaag is de gedenkdag. Vijf en twin tig jaar geleden op den Gden September 1898 werd, Hare.^ajosjcit gekroond. Openbare .Concerten. De gedenkdag werd hedenmorgen inge luid met de uitvoering van Koraalmuziek op verschillende pleinen. Tot halftien werd de Koraalmuziek ten gehoore gebracht. De plechtige Kerkdienst. Om 10 uur had de gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk plaats. Reeds vroegtijdig is er belangstelling op den Dam, welke zich eerst concentreert bij de Nieuwe Kerk, waar om tien uur de Gedachtenisviering zal plaats hebben. Het publiek tracht zooveel mogelijk te zien van hen, die naar do kerk gaan. De ministers in gala-costume trekken daarbij de aandacht evenals de andere ge- noodigden, o.w, de Kamerleden uit Am sterdam, do Indische Prinsen me* hun gevolg en vele anderen. Precies te tien uur betreedt de geheele Koninklijke Familie met Haar gevolg het Kerkgebouw. De afstand van het Paleis naar de Kerk is te voet afgelegd. De weg is door de politie afgezet, waarachter zich een talrijk publiek heeft geschaard dat luide juicht. Aan den Kerkingang bevindt zich de voorzitter der commissie van ont vangst die de Koninklijke Familie onder het spelen van het orgel naar haar plaat sen vergezelt. Dr. J„ Th. de Visser heeft terzelfder tijd den kansel beklommen. Als de Ko ningin, do Prins, Prinses Juliana en de Koningin-Moeder gezeten zijn, verstom men de orgelklanken en spreekt de kansel redenaar het votum uit. Op verzoek wordt door de* aanwezigen vervolgens gezongen Gezang 2:1 en door het machtig kerkge bouw klinkt dan het bekende: „Den Hoo- gen God alleen zij eer". „Waar is de tijd gebleven sinds de ure, waarin hier ter plaatse door wederzijd- sche eedverbintenis tusschen Koningin en volk, het oude verbond tusschen Oranje en Nederland werd vernieuwd?" zoo vangt Dr. de Visser zijn schoone rede aan. In de bede, die thans opstijgt uit onze harten tot den Koning der Koningin, al dus besluit spr., mengt zich tevens ©ene belofte. Het is deze, dat wij niet alleen gehoorzame kinderen Gods, maar ook ge trouwe onderdanen onzer Vorstin zullen zijn en den Oranjetroon als warme Ne derlanders, zullen schragen. Een belofte, die ik omzet in het schoone woord van onzen Beets: „Oranje-boven" blijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed:' j Geen andere ga daarboven Dan waar wij God mee- loven. Nauwelijks lieeft do redenaar besloten of orgeltonen ruischen en klinkt dcor het hcoge kerkruim de jubileumcantate, ge dicht rn gecomponeerd door den heer Anton W. Rijp, organist der Nieuwe Kerk Het is mevrouw Noordewier Reddihgius die zingt: „Gegroet, Gij, Neêrlands Koningin In deze tempelzaad Ons harte juicht U 't welkom toe In Neêrlands Kathedraal". Wanneer de laatste woorden van het: „Heer, wil de Konïnginne sparen, 'Haar en geheel hour Vorst'lijk Huis Wil Haar in ruime mate schenken Uw zegen, Uw barmhartigheid, Uw kracht, Uw steun en Uwe hulpe, Heer, U zij lof in eeuwigheid" zijn weggestorven, dan klinkt opnieuw het orgel eb zingen de Aanwezigen het altijd plechtige: r Wilhelmus van Nassauwe, gevolgd door het bekende couplot: Mijn schild en de betrouwen. Nadat Dr. De Visser de Zegen heeft uit gesproken begeeft de Koninklijke Familie zich weer naar den uitgang. Daar bij dien uitgang is een gedenksteen aangebracht ter herinnering aan het jubileum. Hier wordt eenige oogenhlikken vertoefd. Deze steen, vervaardigd uit marmer en ontworpen door den heer Lion Cachet en gebeeldhouwd door den heer Zijl, heeft de vorm van den nis, waarin hij is ge plaatst. In den kop van het eenigszins puntig toeloopend marmer is een lauwerkrans gebeiteld, waaronder elkaar de jaartallen 18981923 zijn geplaatst en daartusschen de datum 6 Sept. Óp den steen zelf staat: „Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina aan 't met der Heeren Heer ge sloten trouw verbond hield Zij geloovig vast èn nu èn 't allen stond". Do onderkant van den steen wordt af gesloten door het Rijkswapen. Op den bovenrand lezen wij: „Gedachtenis aan het 25-jarig Regeeringsjuhileum. Deze steen is een geschenk van de Ju bileum-commissie. Hare Majesteit betuigt aan den Voorz. der Commissie Haar groo- ten dank voor dit geschenk. Onder orgelspel verlaat de Koninklijke Familie het Bedehuis. De Aubade. Om twaalf uur verscheen de Koninklijke Familie op het balcon, om de aubade op den Dam door 13000 zangeressen, zangers en kinderen, in ontvangst te nemen. Onder leiding van den dirigent, den heer H. J. den Hertog, werden de volgende lie deren uitgevoerd: Wilhelmus (Nieuwe Melodie) door bet orkest. Cantate (In morgenlichtrijst op het hooge Huis.gezongen door mannen en vrouwen, (woorden van Ed. Brom en muziek van H. J. den Hertog) en ten slotte t Wilhelmus (oude melodie), gespeeld door koor en orkest. Aanbieding Nationaal Huldeblijk. Om twee uur werd ten Paleise het Natio naal Huldeblijk aan Hare Majesteit aan geboden. Men weet, dat dit huldeblijk bestaat nit twee geschenken. Het eene geschenk vormt de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft voor welks aanbieding over eenige weken de officieele plechtigheid te Delft zal wor den gehouden. Daarnaast maakt het persoonlijk ge schenk een voornaam deel uit van 't Natio nale' Huldeblijk, dat hoden door het Comité voor het Nationale Huldeblijk namens het Nederlandsche volk aan H.M. do Koningin is aangeboden. Dit persoonlijk geschenk bestaat uit een in acht deelen gebonden album, bevattende eene verzameling van 217 speciaal voor dit doel door Nederlandsche kunstenaars vervaardigde afbeeldingen van Nederland De aanbieding geschiedde door den pre sident der Nederlandsche Handelmaat schappij Dr. C. J. K. van Aalst. Terwijl de Koningin zich met enkele leclen van hot comité tot aanbieding van het Nationaal Huldeblijk, onderhoudt, vult de Dam zich gestaag met een enorme men- schenmassa, bestaande nit betoogers en betoógsters van vereenigingen uit alle pro vinciën van het land. Met extra treinen waren zij aangekomen en langs verschil lende stadsgedeelten als Nieuwezijds Voor burgwal, Spuistraat, Singel, Heerengracht, Keizersgracht, Raadhuisstraat en Paleis straat naar den Dam opgemarcheerd. Dui zenden van deze menschcn wonende in plaatsen," waar de nationale kleederdracht nog in eero wordt, gehouden, droegen hun schilderachtig costuum. Wij zagen in bonte mengeling betoogers en betoogsters nit Staphorst, Bunschoten, Volendam, Hinde- loopen, bewoners van de Hollandsche kust plaatsen, van Urk en Marken, Zeeuwen en Brabanders, voorts Limburgsclie en Éra- bantsche boogschutters, te veel om op to noemen. En de ontelbare vlaggen en banie ren, die in den stoet van 13 tot 14 duizend menscben werden meegedragen, deden hem nog veel grooter lijken. Het was een schouwspel om nimmer te vergelen. Voor het Paleis wordt front gemaakt. Dan, plots, komt er het groote moment. H.M. de Koningin verschijnt op het balcon, buigend. Een daverend gejuich, zoowel van betoogers als van het duizend koppige publiek-, doet do lucht trillen. De muziek zet het Wilhelmus in, oudo toonzetting. En onder de klanken van bet mooie lied brengen de duizenden betoogers en betoogsters met vlaggen en banieren een lang en eerbiedig saluut. Nadat de laatste tonen der muziek weg gestorven waren, heffen een duizendtal zangers bet Huldigingslied aan ter eere van H. M.'s jubileum, vervaardigd door den heer A. E. Dudolc van Heel, op toon gezet door den bekenden componist Cor Kuiler uit Groningen. Wondermooi is de melodie. Dan openen een tiental huzaren en rij den de artilleristen den ban. Zuiver -en helder klinkt het klaroengeschal van deze „herauten" door de lucht. Het is een der plechligste momenten van den dog. Niet zoodra heeft ook dit een einde geno men, of door alle betoogers en betoogsters klinkt forsch den eed van trouw aan „Wilhelmina van Nassauwe, Vorstin van Nederland". Even was het stil, dan barstte uit dui zenden en nog eens duizenden kelen een' oorverdoovend gejuicli los. Eindelijk verliet Hare Majesteit het balcon. T§p paleize werd Haar toen door 14- mannen en vrouwen uit de Oranje- Vereenigingen een oorkonde aangeboden' Deze oorkonde is ontworpen dooi' den heer A. E. Dudok van Heel en den lieer d'IIuy uit Middelburg. Do laatste is te-» vens de vervaardiger ervan. Hare Majesteit betuigde Hare groote in- 4 genomenheid met dit geschenk. Even la ter trad de Hoogo Vrouwo opnieuw op bet balcon van het paleis, hartelijk toege juicht door de menigte, teneinde de défilé van de vereenigingen, welke provincie- gewijs plaats vond, gado te slaan. De dui zenden betoogers en betoogsters verlieten 1 door de Paleisstraat en Mozes en Aaron-» straat den Dam. De plechtigheid was voorbij. Geschenken voor de Jubilaresse* Om kwart voor vijf worden op het Pa-» leis ontvangen de reputaties, die geschen ken komen aanbieden. Een Kamerscherm voor de Koningin Door de Amsterdamsche vrouwen werd aan Hare Majesteit een kamerscherm aan geboden, dat door vier kunstenaressen,, onder technische leiding van den heer Lion Cachet, versierd is geworden. Vermoedelijk zal het een plaats krijgen in het Paleis te 's-Gravenhage. Bij de aanbieding van het scherm aan' de Koningin hield mevrouw De Vlugt een toespraak. BUITENLAND HET CONFLICT TUSSCHEN ITALIË en GRIEKENLAND. Een breuk tusschen Italië en den Volkenbond? De Volkenbondsraad is met betrekking tot het conflict tusschen Italië en Grieken-i land. nog niet tot een beslissing gekomen. -Gisteren heeft de Itaüaansche gezant hel standpunt van zijne regeering uiteen-» gezet. De Italiaanse!e regeerJng houdt de üh competentie van den Volkenbond staan-* de. Italië blijft op het standpunt staan, dat een beslissing van den Volkenbond alleen ingeroepen kan worden, indien alle betrokken partijen zich hiermede accoord, verklaren. De bezetting van Korfoo heeft geenerlei vijandig karakter en beteekent geen oor-» logsgevaar. Zelfs zijn de diplomatieke be-i trekkingen niet verbroken. Er bestaat geen aanleiding zich te beroepen op de artikelen 12 en 15 van het Volkenbonds statuut. Het bestaan van den Volkenbond belet den naties niet, afzonderlijk op te treden ter verdediging van haar eer. Ita lië is steeds bereid, zijn internationale verplichtingen te eerbiedigen» maar de Volkenhond moet weten, hoe ver de gren zen zijner jurisdictie gaan. De Italiaansche r e g e e -» ring verlangt categorisch dat de Volkenbond geen gevodg geeft aan het ver-» zoek van Griekenland. Dit standpunt werd door den Engel-* schen afgevaardigde Lord Robert Cecil op demeest krachtige en besliste wijze bestreden. Óp zijn verzoek werd voorlezing gedaan van de artikelen 10, 12 en 15 van het Vol kenbondsstatuut, waarbij de staten-leden zich verplichten eikaars integriteit te eer biedigen en in geval van een geschil de arbitrage van den Volkenbond in te xqe-A pen. Lord Robert Cecil voegde hieraan toe* dat indien deze bepalingen niet worden ge eerbiedigd, dit zou beteekenen, dat de basis, waarop Europa rust, zelf aan het: wankelen zouden worden gebracht. Deze woordéh verwekten, groote beroering. Naar het schijnt trekken de andere mo-» gendheden hierin met Engeland eene lijn. Een autoriteit aan het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken ver-* zekerde dat België staat op de competent tie van den Bond, en zelfs ©en breuk zou riskceren; de Engelsche delegatie sphijni unaniem van oordeel te zijn, dat Fran k- rijk bei bestaan van den Bond niet zal wagen aan de geweidpolitiek van Mussolini Een conflict onvermijdelijk? Uit G©nevo wordt nog nader geseind: Het ziet er bier donker uit. De breuk tusschen den Volkenbond ert Italië schijnt onvermijdelijk. Be Franschen dio tot dusver probeerden de kool ren de geit te sparen, beginnen te wanhopen. Zelfs de kans om Italië te verzoenen met het denkbeeld, dat de Volkenbond het ad vies van den Gezantenraad zou vragen over de nieuwe Grieksche voorstellen, schijnt vendogen na Salandra's onherroepelijke afwijzing van de competentie van don Vol kenbond. Hoewel de Franschen sommigen kleinen: staten verwijten „tapage" te maken en zich' meer om den Volkenbond dan den wereld vrede te bekommeren, vertrouwd men, dat de Raad op zijn stuk zal blijven staan en- dat hij het conflict aandruft met een groote mogendheid, gelukkig de zwakste der groote mogendheden. DE RAMP IN JAPAN 4 2 4 0.0 0 0 d o o tl e n, 4 5 0.0 00 gewonden. De laatste raming van het aantal slacht-» offers in Japan, zooals dat draadloos! wordt geseind door den admiraal der Azia tische vloot van de Ver. Staten is 240.000 dooden en 450.000 gewonden te Tokio en! Yokohama. 1-} Te Yokohama werden vrijwel alle ge houwen vernield in do eerste drie minuten! van de aardbeving. Het aantal dooden tot Zondagmorgen bedroeg tusschen 30.000 en'. 40.000. Do vreemdelingen wijk en do Gbw neesche wijk liggen geheel in puin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2