Gemeentelijke Aankondiging. AFSLUITING HAARLEMMERSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen- ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Haarlemmerstraat, gelegen tusschen. de Hooglandsehe Kerksteeg en de Pelikaanstraat, vanaf Maandag S Septem ber a.s. tot nadere aankondiging, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn af gesloten. 1.51 N. C. DE GIJSJELAAR, Burgemeester, f? VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 1 September 1923. AOENÜA1. lederen Woensdagavond van 7#8K nur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet, Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst ider apotheken wordt van Maandag 27 Augustus tot en met Zondag 2 September waargenomen door de apotheek van den den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, te lefoon 552. 1 De apotheek van het Ziekenfonds tot Eulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huieartsen den dienst waar: Dr. Hovens Gréve, Rijn en Schiekade 104, Tel. ie8L Dr. Kiet, Rembrandtatr. 21, Tel. 1202. 1 Dr. N ijk amp, Breestraat 171, Tel, 1241, V; daarom een groot genoegen den Burge meester en diens echtgenoote hier te zien. Spr. zal niet spreken over de werkzaam heden van de comm. zelf; dat is de ge woonte niet, en de leden zullen in beslo ten vergadering worden bedankt (vreug de). Echter moet een uitzondering ge maakt ten opzichte van den voorzitter der sport-comm., den heer Gh. van Spall, die, als een tweede Leeghwater het drassige Schuttersveld in een uitstekend feesttere rein wist te herscheppen.' Hierna las de heer Steijns de namen der vcreenigingen in volgorde af, waarbij zij allen een herinneringsmedaille in ont vangst namen. Telkens wanneer .een der mooi uitgevoerde medailles werd uitge-ï reikt weerklonk een krachtig applaus. Met een kort woord nam hierna prof. de BI. afscheid van de deelnemers. Wij weten, aldus spr., dat gij de sport niet alleen beoefent ter bevordering van uwe gezondheid, maar ook ter zelfverdediging en dat als, wat God verhoede, het Vaderland uw hulp noodig heeft, wij slechts een beroep hebben te doen om u aanstonds paraat te vinden den troon der Koningin te verdedigen. Hebt hartelijk dank voor wat gij ook in dit opzicht de zen middag deedt. (Daverend applaus). De plechtigheid die was aangevangen men het staande zingen van het „Wilhel- mns" werd besloten met eenige couplet ten van het „Wien Neerlandsch Bloed", dat met veel geestdrift werd gezongen. Hei Kinderfeest. Het kinderfeest, waaraan de hoogste klassen van alle lagere scholen deelnemen, is telkenjare een voornaam punt van het feestprogramma op 31 Augustus. Vooral de kinderen kunnen zoo' écht feestvieren, zoo geestdriftig vaderlandsche liederen zingen en zich in de Gehoorzaal zoo kostelijk vermaken, dank zij de uit stekende regeling van het comité. Ook ditmaal had de commissie, onder leiding van do heeren W. Koop's als voor zitter, J. E. Teney, secretaris, en F. A. Schilthuizen, penningmeester, gezorgd voor 'n leuk programma, dat den zinderen na een stevigen marsch door de feestelijke straten in de groote zaal en den foyer van do Stadsgehoorzaal wachtte. Het is een zeldzaamheid als een verga dering, optocht of welke bijeenkomst ook, op tijd begint. Het kinderfeest is echter altijd stipt op tijd. Reeds vóór tweeën was een telegram van gelukwensch naar H. M. de Koningin gezonden met den volgenden inhoud: „De feestvierende kinderen van de 6de klasse van alle Leidsche lagere scholen wenschen Uwe Majesteit geluk met Uw verjaardag en jubileum, (get.) Koops." De voorzitter der kinderfeestcpmmissie sprak de kinderen toe en liet ze beloven, dat zo zóó stil en ordelijk zouden zijn als de jongens en meisjes van verleden jaar. Dat beloofden ze en ze hebben voorbeeldig woord gehouden. Het Philharmonisch Orkest „Per Apsera ad Astra", onder leiding van den heer J. Noordanus, zorgde ervoor, dat in do groote zaal de stemming niet zakte, maar op peil werd gehouden. In den foyer, waar eenzelfde programma in om gekeerde volgorde werd afgewikkeld, werd de uitvoering opgeluisterd door het Leid sche Strijkensemhle „Bobette", Nauwelijks was „Dora Nolles" met haar poppenkast begonnen aan 't sprookje van „De gelaarsde kat" het eerste pro gramma-nummer, dat door de kinderen met uitbundige ingenomenheid begroet werd of daar kwamen een kijkje nemen de burgemeester en zijn echtgenoote, ge volgd door eenige leden van de hoofd commissie voor do feestviering, n.l. de heeren prof. dr. A. S. de Blécourt, voor zitter, W. v. d.. Laan, 1ste secretaris, mr. H. Vos, 2de secretaris, ds. H. Thomas en M. A. A. Steyns, leden. De heeren Baak, schoolopziener, Brants, inspecteur in de inspectie Leiden, Goslinga voorzitter plaatselijke Schoolcommissie, en dr. Weebers, hadden reeds eerder plaats genomen. Zelfs autoriteiten kunnen lachen bij een poppenkast, laat staan, dan de kinde ren, die reusachtigen pret hadden met do gelaarsde kat en den markies van Ca- rabas. Nadat de kinderen 'op oorverdoovende wijze eenige vaderlandsche liederen had den gezongen waarbij bet Philharmonisch Orkest moeite had zich verstaanbaar te ihaken, 1 werd medegedeeld, dat het pro grammapunt „gymnastiek" verviel en dat de commissie nu daarvoor in de plaats gevonden had een „kindervriend", die de aanwezigen wel zou weten te vermaken. De kinderen vonden die verandering op perbest en zij hebben inderdaad naar hartelust gelachen om de malle grappen van den „kindervriend". In de pauze werden de kinderen ont haald, waarua do groote attractie, de goochelaar. Het was eenvoudig verbluf fend, maar een paar snuggere snaken hadden 'm zoo nu en dan in de gaten! De tegenwoordige jeugd is slim. Een heel mooi nummer was de linten- rei, een rhythmisch spel van blanke meis jes en kleurige linten. Het dankwoord van den voorzitter der kinderfeestcommissie aan den leider, den heer Westerman, aan den violist cn aan de meisjes zelf, vond algemeene instemming. De heer Westerman en de violist kregen een bouquet bloemen. Na afloop van dit goed geslaagde feest kregen de knideren nog ieder een fraaie landkaart en een symbolische plaat, be trekking hebbend op het jubileum. Naar wij vernemen is do plaat ook in den handel verkrijgbaar. Het Avondfeest. „Vanavond komt het feest pas" dit vingen we in den loop van den dag her haaldelijk op. Hoewel ook hier de overdrijving een rol speelde, kon toch wel gezegd worden, dat de avond-feestviering zeer belangrijk was. j Reeds voor het vallen van 'den avond, was de stemming er bij de meeste feest gangers in. i De muziekuitvoeringen op vijf ver schillende' plaatsen in de stad droegen het hare daartoe bij. Op sommige plaatsen b.v. bij de Koorn beurs en op de Lammermarkt was het wel wat héél druk. Af en toe was er meer lawaai dan mu ziek. Op andere plaatsen b.v. in het Van der Werffpark was evenwel weer volmaakte rust en werd met aandacht het keurige programma aangehoord. Onze populaire burgemeester, vergezeld van de overige comitéleden, vereerde de verschillende muziek-uitvoeringen met een bezoek, en werd daarbij luide toegejuicht. Intusschen was men allerwege aange vangen de feestverlichting te ontsteken. Bij de Koornbeurs ging dit zelfs met levensgevaar en dus onder groote belang stelling van het saamgestroomdo publiek. Er was in de stad weinig geïllumineerd. Do verlichting van de Koornbeurs met het gewirrel van vlammetjes terugkaat send in grillige lijnen in den Rijn ver goedde veel zoo niet alles. Duizenden hebben deze fantastische verlichting met groot' genoegen aan schouwd. Even na achten begonnen de vereeni- gingen, welke aan den lichtstoet zouden deelnemen reeds op te trekken naar de Doelenkazerne. Daar was alles in groote bedrijvigheid. Slingers werden op het laatste oogen- blik in gereedheid gebracht, kunstig sa mengestelde vetpotjesverlichtingen vaak eerst na moeizamen arbeid aangestoken en de wapenlantaarns met veel zorgvul digheid in gereedheid gebracht. De leider van den lichtstoet; de heer Ebbink, reed op en af om de indeeling der groepen naar behooren te regelen. Eindelijk een stoot op de bazuinen de lampions werden aangestoken en de stoet zette zich in beweging. Vooraan de bekende vier agenten te, paard en direct daarop de eerste groep Zuid-Holland, gerepresenteerd door de Chr. Gymnastiekvereeniging „Jahn". Het was alleen al een fleurig gezicht de keurig marcheerende gymnastjes en gymnasten voorbij te zien trekken. Doch er was meer: In het midden van den stoet werd op een schild in de Jahn- kleuren een gekroonde W medegevoerd welke door vetpotjes was verlicht. Van dit middelpunt uitgaande hingen met groen en bloemen versierde slingers naar beneden af, vastgehouden door een aantal meisjes. Jammer was, dat deze groep geen lam pions mededroeg. Hierdoor werden som mige gedeelten van deze groote „provin cie" wat te donker. Te beter kwam hierdoor echter uit het Schitterend effect van de medegevoerde lantaarns en het fraaie transparant, ge sierd met heraldieke wapen der provincie „Zuid-Holland". De groep Groningen van de Chr. Jon- gel'.-Vereenimng „Dient den Hoer" was buitengewoon kleurig en geheel naar de bedoeling van de lichtstoet-commissie. Mooi bedracht was 'n aantal lampions mede te dragen, welke samen 't devies van H. M. onze geliefde Koningin vormden n.l. „Cbjist avant tout". De dames-gvmnastiek-vereen. „Jeanne d'Arc" voerde behalve de mooie wapens van Friesland een groote kroon mede, met afhangende guirlande's. De mooiste groep van den lichtstoet was wel die van de Leidsche Christelijke Oranje-Vereeniging, welke Drenthe voor stelde. In tegenstelling met de andere provincie-wapens domineerde hier in de lantaarn het lichtrood, wat een aardigé afwisseling gaf. s Waarop aller aandacht zich evenwel concentreerde was een door vier personen getorste transparant, verlicht me*t kaar- seff, waaTop in lichte letteren hulde werd gebracht aan het Vorstenhuis. Dit nrachlstuk was gesierd met guir lande's van siergroen door een aantal in wit gekleede dames medegevoerd. Bovendien werden f vele oranje-lam pions medegevoerd. Hulde aan do Propagandacommissie, die na veel aanvankeli^ laksheid onder vonden te hebben, met deze prachtgroep 1 die aller bewondering gaande maakte en meermalen, met krachtig applaus werd begroet, voor den dag kwam. Het sprekende wapen van Overijsel werd door de gymnastiekvereeniging „Concordia" medegevoerd, terwijl deze groep verder de. aandacht trok door een electrisch verlichte slingerbundel. Do Chr. Zangvereeniging „Ex Animo" zorgde naast de muziek grootdeels voor de goede stemming. De mooi gezongen liederen werden herhaaldelijk door de omstanders met applaus beloond. Utrecht werd door „Excelsior" voorge steld. Geheel in liet kader van de Burger wacht kwam deze marcheerende met de stormkappen, in de wandeling genaamd soepketeltjes, oprukken. Telkenmale wer den magnesiumfakkcls ontstoken, welke een spookachtig effect aan den geheelen lichtstoet gaven. Een medegevoerd oran- -je-transparant symboliseerde de hulde van de Burgerwacht aan H. M. de Ko ningin. «Het mooie wapen van Zeeland werd ge voerd door de Chr. Gymnastiekvereeni ging „D. O. S", die in lange rijen aan kwam trekken. Deze vereeniging voerde verschillende lantaarns met zich mede waarvan afhan gende kleurige linten. Bijzonder aardig was de groep „echte" Zeeuwen en Zeeuwinnetjes welke in vroo- lijke stemming mede marcheerden. Noord-Brabant had de R. K. Volksbond voor zijn rekening genomen. De groep „Limburg" voorgesteld door de „Leidsche Padvindersvereeniging" deed het best uitkomen het schitterend effect van de door den heer H. Thomas Jr. ontworpen gekleurde lantaarns. Bo vendien gaven de padvinders hun bij ge heel de Leidsche jeugd geliefde hoornmu- ziek ten beste. Tot slot lest, best kwam de Da- mes-Gymnastiekvereeniging „Br.unhilde" uit met een schitterende praalwagen door een dynamo schitterend electrisch verlicht, voorstellende de hulde van de stad Leiden aan H. M. de Koningin. Deze wagen werd voorafgegaan 'door een groep turnsters met een oranje transparant met: „Hulde aan de Konin gin" en wapens van de stad Leiden. Verder werden door „Brunhil'de" een groot aantal lampions medegevoerd ter wijl vier herauten te paard de pracht groep completeerden. Geen wonder, dat deze groep aller bewondering trok. Vermelden wij nog, dat de burgemeester bij het Stadhuis een krans legde op de praalwagen. Do geheele stoet maakte, weerkaatst in de wateren, waarlangs men trok een schit terend effect. Op verschillende plaatsen werd ben- gaalsch vuur en andere verlichting ont stoken, hetwelk dan een spookachtig aan zien aan geheel den omtrek gaf. v Duizenden en nog eens duizenden wa ren langs den ^eg opgesteld om de kleu rige stoet, welke onder schetterende fan fare's en luiden geestdriftigen zang door de stad trok, te bewonderen en toe te juichen. Met voldoening kan de lichtstoet-com missie, welke per rijtuig mede reed in den stoet, op haar werken terug zien. Inderdaa'd kan men van een welge slaagde verrassing spreken. Nog lang nadat de latste groep de Doe- 'lenpoortkazerne was binnen gegaan, bleef het druk in de stad. Na middernacht keerde de rust weer en zoo kan Leiden thans weer terugzien op een waardige herdenking van het zilve ren regeeringsjubileum van onze Konin gin. Terwijl we dit schrijven plast de re gen neer... de, Oranjedag 1923 is wel begunstigd door buitengewoon weer. Moge 6 September gelijk zijn aan 31 Augustus! 1 Versieringen. Verschillende stadgedeelten waren door hare bewoners prachtig versierd. Vooral de Groenesteeg met de artistieke en loyaal uitgevoerde eerepoort valt hierbij te noe men, temeer waar de Burgemeester hier zelf een bezoek bracht. Verder noemen we de Heerensteeg, die in een waren bloemhof was herschapen en waar te wandelen een door velen genoten attractie was. Ook de Garenmarkt prijkte met eenige eerepoorten, alsmede de Raam straat, die ook een levendige kleurige aan blik boodt. Verder waren in tal van an dere straten versieringen op kleiner schaal aangebracht. Vooral ook door de medewerking van het weer hadden do decorateurs aïlo eer van hun werk. Kerkconoerien. Op Donderdag 13 September zal door mevrouw A. Noorderwier-Reddingius, so praan, en den heer A. B. H. Verhey, or gel, met medewerking van den heer M. Noordewier Jr., fluit, hier ter stede een Kerkconcert worden gegeven. Men verzoekt ons de aandacht van be langhebbenden te vestigen op de in dit nummer vorokomende advertentie van dè Avond-Teekenschool van den R.-K. Volks bond. Op de in de advertentie aangegeven datums bestaat er voor jongelui van 'alle gezindten, gelegenheid zich als leerling dezer school te doen inschrijven. Sportfeesten. De Sportfeesten werden bezocht door 12506 bezoekers waarvan 11807 beta lende. Naar wij vernemen heeft de gisteren bij do Sportfeesten op het Schuttersveld gehouden voetbalmatch tusschen A. S; C. en een elftal van de ver. v. d. L. V. B. geleid tot den uitslag 21 in het voor deel van. A. S. C. Do uitslag van de tusschen „Vitesse" en „Fluks" gehouden Korf bal wedstrijd is 32 in het voordeel van Vitesse. Akadc-mischc Vereenigmg Marburg. Zij zaten op de graven hunner voorva deren. Het is ons nóg onbegrijpelijk hoe door een simpele aankondiging zulk een mach tige mensehenstroom de Hooglandsehe kerk tot in de hoeken heeft kunnen doen vullen. Dit weten we wel, dat mochten de Marburgers nogmaals een uitvoering hier ter stede geven, het noodzakelijk zal zijn om een voldoend entree to heffen, ten ein de eenigszins den stroom belangstellenden te keeren. x Onder ademlooze stilte werd de geistli- che Abendmuzik aangehoord. Hoewel het koor van weinig omvang was en dit in de Hooglandsehe kerk uiter aard een handicap is, was hiervan hij het uitvoeren 'der verschillende nummers wei nig te bemerken. 1 Goed gezien was, de zangers niet in het koor, doch op de galerij op ie stellen. Komen wij tot de uitvoering zelve, dan valt het ons moeilijk hier critiek op te ge ven. De onbekende organist had in den aan vang wat moeite met het instrument, doch eenmaal gewend bespeelde hij dit met een verwonderlijke juistheid. Het koor zelf heeft bijna feilloos en met groote warmte en enthousiasme ge zongen. Niets dan lof! Do achtstemmige motelte „Ich lasse dich nicht", welke in stede van Ps. 121, dat in verband met de graote ruimte niet kon worden gezongen, werd uitgevoerd, was sterk van tonatie. Het hoofdwerk de motette: „Üesu, mei- ne Freude" zong Marburg heter dan men van een amateur-koor ooit had kunnen en mogen verwachten. Met verlangen zien we een nieuw op treden van de Akademisctie Verein tege moet. Do bij den uitgang gehouden collecte bracht ruim f400 op. Jubileum-Raadselwedstrijd. De N.V. Leidsche Ijzerhandel voorh. J. C. Bernard, Vischmarkt alhier, heeft ter gelegenheid van het Jubijeum van H. M. de Koningin een r a-a d w e| d- strijd uitgeschreven, waaraan een ieder, jong of oud, rijk of arm, kan mee doen. In de toonkamcr der firma aan de troleuni kachels geëtaleerdeargr Koornbrugsteeg is een reusachtige partij petroleum-kachels geëtaleerd, wat onwil lekeurig weer denken doet aan den ko menden herfst, met al zijn kilheid en guurheid. De firma koos voor dit artikel een goed tijdstip. Gevraagd wordt nu opgaven van het juiste, of het dichtst bijkomende aantal geëtaleerdo petroleumkachels. Uitgeloofd wordt als prijs een petro leumkachel. Wij twijfelen niet of voor dezen wed strijd zal ook onder onze lezers veel animo zijn. Men heeft voor het breede étalageraam een goeden kijk op het geheel. Men ga dus zien en tellen en zende aan ons bureau in gesloten couvert onder het motto: „P e- t r o 1 e u m-k a e h e 1" de antwoorden in Wij ontvingen van de firma oen geze gelde enveloppe, waarin het juiste aantal vermeld staat. Eerst op 14 September, de dag waarop de L.A.W.E.T. geopend wordt, zal deze enveloppe worden geopend, en den deelnemers den inhoud worden be kend gemaakt. Lteve buurman! De bewoonster van een huis in het Anna-Mariahofje in de Narmstraat, heeft aangifto gedaan dat haar buurman 6 glasruiten te haren nadeele heeft inge slagen. Door do Leidsche Chr. Oranje-Ver eeniging werd ter gelegenheid, van haar verjaardag het volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden: Aan Majesteit de Koningin te 's-Gravenhage. Do Leidsche Christelijke Oranjcver- eeniging biedt Uwe Majesteit aan hare hartelijke gelukwenschen. Zij bidt dat God de Heere Uwe Majesteit en de Haren spare en zegene met Zijne beste zégenin gen. Hij beveslige Uwer Majesteit's troon ook in deze jubeldagen, en geve dat wij en onze kinderen nog vele jaren ons piogen verheugen in het bezit van onze geliefde Oranje-vorstin! H. THOMAS, Voorzitter. L. QTJESTROO Jr., Secretaris. Uit ons verslag van het Zangersfeest Ie „Oud-Poelgeest" zijn een paar regels uitgevallen, waardoor onvermeld bleef, dat ook de vereenigingen „Soli Deo Gloria" te Katwijk a. d. Rijn en „Zingt den Heer" te Zoeterwoude, beide gedirigeerd zijn door den heer Th. H. Polman. Dit is temeer jammer, omdat beide ver eenigingen zich op verdienstelijke wijze van hunne faak kweten. De fa. H. J. Dicben, boekhandel al hier, biedt aan hare clientèle aan een zeer mooi uitgevoerd Gedenkboek ter her innering aan het 25-jarig regeeringsju bileum van H. M. de Koningin. Dit gedenkboek versierd met passende illustraties waardoor het de herinnering aan de jubileumfeesten nog geruimen tijd zal doen voortleven is zóó ingericht, dat liet tegelijkertijd een pratetisch handboek werd voor het huisgezin. Zoowel de band met do symbolieke tee- •keningen, de fraaie lichtdrukken en de overige inhoud maken, dat dit boek in al len deele aan zijn bestemming beant woordt en dat het tevens een hoogstaande reclamo vormt voor den uitgever. Bij de Leidsche Spaarbank is in de -maand Augustus ingelegd f 237.598.56 en terugbetaald f 189.428.80, terwijl 88 nieuwe inleggers werden ingeschreven en 78 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16135 inleggers bedroeg einde Augustus f 5.016.174.02. Hedenmorgen te half twaalf onge veer, is brand uitgebroken in het ketel huis van de fabriek der- N.V. Melkinrich ting „Dé Landbouw." aan den Rijnsbu^ gersin gel. Binnen een minimum van tijd was dei auto-brandspuit ter plaat so met behulp' waardoor erger werd voorkomen. De oorzaak kon nog niet worden vast', gesteld. BUITENLAND HET CONFLICT GRIEKENLAND-ITALIË De toestand verscherpt. Italië onbevredigd. t Een oorlog aanstaande? Korfoe bezet. Het antwoord van Griekenland op do Italiaansche nota inzake den moord op de Italiaansche leden der Albaneesche mis-? sie is Woensdagavond door den cbef voiï> de politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken in het Italiaan-' sche gezantschap overhandigd. Do Grieksche regeering acht het on-, juist, dat de Italiaansche regeering haar, verantwoordelijk stelt voor de ernstige lie-' leediging, Italië aangedaan. De regeering} verkeert dan ook in de onmogelijkheid om? de in de paragrafen vier, vijf en zes van de Italiaansche verbale nota gestelde' 'eischen aan te nemen, daar zij inbreuk; maken op de eer en de souvereiniteit van den Griekschen staat. Niettemin houdt de Grieksche regeering rekening met het feit, dat de gruwelijko aanslag werd gepleegd op Grieksch grond gebied en op onderdanen eener bevriende groote mogendheid, die met een interna tionale missie waren belast, zoodat zij zich bereid verklaart aan de Italiaansche regeering in den meest uitgebreid en en officieelen vorm haar leedwezen to betui gen. Dientengevolge zal de commandant van Athene zijn opwachting maken hij den Ifaliaanschen gezant. Er zal een gods- diensfoefening worden gehouden ter na- gedachtenis der slachtoffers in de Katho lieke kerk te Athene, waarbij alle leden der Grieksche regeering tegenwoordig zul-' len zijn, terwijl een detachement van het garnizoen van Athene voor het Italiaan sche gezantschap de Italiaansche vlag de reglementaire eerbewijzen zal brengen. De meest plechtige militaire eerbewijzen zullen worden gebracht op het oogenblik dat het stoffelijk overschot der slachtof-' fers te Preveza aan boord word,t gebracht; van een Italiaansch schip. Bovendien ver klaart de Grieksche regeering bereid te zijn uit billijkheidsoogpunt een behoorlij ke schadeloosstelling te geven aan de na gelaten betrekkingen, terwijl zij gaarne de medewerking aanvaardt van kolonel Per-* rene (den Italiaanschen militairen ata- ché) hij het rechterlijk onderzoek naar do daders. De Grieksche regeering koestert de ver wachting, dat de Italiaansche regeering wel de gegrondheid zal willen erkennen; van het boven uiteengezette standpunt, evenals den verzoenenden geest en het le vendige verlangen van Griekenland om haar op de meest billijke wijze voldoening te verschaffen. Men verneemt verder, dat de prcmiei Cone'as, onmiddellijk na ontvangst dex Italiaansche nota, een kabinetsraad hij-* eenriep, die na lange beraadslaging tot den; slotsom schijnt te zijn gekomen, dat de door Italië gestelde eischen te vernederend Athene zal derhalve voorstellen de aan-^ gelegenheid aan den Volkenbond voor te leggen. De gezantenconferentie besloot een col lectief telegram naar Athene te zenden, waarin gezegd wordt, dat de Fransche, de Engelsche en de Italiaansche regeeringen'-) gezamenlijk en krachtig protesteeren tegen;; den aanslag op de Italiaansche delegatiel van do commissie ter regeling van de Al-<- baneesche grens. Het telegram verzoekt verder aan d£ Grieksche regeering een onderzoek in t« stellen teneinde do verantwoordelijkheden vast te stellen en zegt, dat de mogendhe den zich het récht voorbehouden, eventueel te kennen te geven, welke sancties en ver goedingen zij noodig zouden achten. Slefani deelt mede, dat Mussolini den' tekst van het Grieksche antwoord aan den ministerraad heeft medegedeeld. Het ant woord werd onaannemelijk geacht, en in' verband hiermede werden zekere besluiten genomen. De ministers van Oorlog en Ma rine hebben eveneens verklaringen in de zen afgelegd. Volgens de Londensche avondbladen, heeft de Italiaansche premier, Mussolini' verklaard, dat hij niet zal toelaten, dat dp Grieksche regeering van het conflict tus-: schen Italië en Griekenland een internationale kwestie maakt. Hieruit zou dan moeten worden afgeleid, dat de Italiaansche premier te genstander is van een regeling door den' Volkenhond. De Ministerraad heeft Donderdag def politiek van Mussolini tegenover Grieken-*) land goedgekeurd. De Italiaansche gezant te Athene is om) 4 uur naar de Grieksche regeering ge-) gaan en heeft medegedeeld, dat het Griek-*; sche antwoord Italië hoegenaamd niet; voldoet. Hij heeft medegedeeld, dat Korfoe om 4s> uur door Italiaansche troepen is bezet. Bovendien heeft hij een nieuwe nota? overhandigd, waarin de Italiaansche re4 geering kortweg vraagt de aan Grieken-^/ land gestelde eischen binnen vijf uur in-*j gewilligd te zien. De Grieksche regeeringheeft zich on^ middellijk tot den volkenbond gewend. iA> de eerste plaats om telegrafisch do lus* schenkomst van den volkenhond in te roe» pen, opdat het Italiaanseh-Grieksche' con^ flict aan een scheidsrechterlijke uitspraak zal worden onderworpen, in de .tweede plaats om te protesteeren tegen de anti- Grieksche betoogingen, die overal in Itar liö plaats hebben -en in het bijzonder tQ.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2