Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS ln Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 4de JAARGANG. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1923 No. 1022 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22# centiS Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariefi Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta* ling van ten hoogste 30 woorden, worde® dagelijks geplaatst ad 50 cent. j V Een nieuw kiesstelsel. Het tegenwoordige kiesstelsel bevredigt al evenmin als het vroegere districtenstel sel. Om aan die bezwaren tegemoet te ko men, geelt onze Nieuwe Meerbode nu een nieuw stelsel, dat, naar haar oordeel, de voordeelen van het vroegere aan die van het tegenwoordige verbindt. Wij laten, wat daaromtrent wordt op gemerkt, hier volgen: 't Geheele land wordt verdeeld in 50 kiesdistricten. ©oor elk dier kiesdistricten wordt één lid naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Deze leden worden gekozen op dezelfde wijze, waarop dit vóór do invoering van evenredige vertegenwoordiging geschied de, n.l. bij stemming, en, zoo noodig, hij herstemming. Zoo komen we aan de 50 Tweede Kamerleden. Nu de overige 50. Bij de candidaatstelling voor de eerste 50 zetels moet van eiken candidaat een verklaring overgelegd worden, tot welke partij hij zich rekent. Deze verklaringen gaan naar het Centraal Stembureau in Den Haag. -Aan de hand van de cijfers, uitgebracht hij eerste stemming over het geheele land, berekent het Centraal Stem bureau, hoeveel stemmen op elke partij zijn uitgebracht. Vervolgens wordt het to- 7aal aantal uitgebrachte stemmen op alle partijen door 100 gedeeld en zoo de kies- -leeler vastgesteld. Met behulp van dien iiesdeeler bepaalt men, op hoeveel zetels ■elke partij recht heeft. Hoe komt men aan de candidaten voor de tweede groep van 50 zetels? 't Hoofdbestuur van elke partij, die deleneemt aan de stemming, dient hij het Centraal Stembureau een lijst in van candidaten, opgemaakt in overleg met de organen barer partij. Op die lijst komen een willekeurig aantal candidaten voor, in de volgorde, op te geven door het par tijbestuur. Op die lijst mogen ook voor komen de namen van candidaten, die candidaat gesteld ziin voor zetels van de eerste groep van 50. Uit die lijsten wijst nu het Centraal Stembureau de tweede groep van 50 gekozenen aan. Beslissend voor de aanwijzing is de volgorde der candidaten op de lijsten. Van elke partij lijst wijst het Centraal Stembureau zóó veel candidaten als gekozenen aan, dat het totaal aantal gekozenen uit éénzelfde partij overeenkomt met het aantal zetels, waarop de partij volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging recht heeft. In groote trekken is dit het nieuwe stel sel, dat we wilden uiteen zetten. Eén bezwaar komt dadelijk naar voren. Een kleine partij, die over het heele land een totaal-aantal stemmen krijgt, vér be neden den kiesdeeler, zou hij herstem ming één of meer candidaten in de Ka mer kunnen krijgen. Dit wordt vermeden, -ioor te bepalen, dat alleen die candidaten in herstemming komen, wier partij over het geheele land minstens 75 pet. van den kiesdeeler kreeg.. Om te vermijden, dat den partij^ uit de eerste groep van 50 meer ■ietels krijgt, dan waarop evenredige ver tegenwoordiging haar recht geeft, kan men de bepaling opnemen, dat van elke partij geen grooter aantal candidaten aan ie herstemming deelneemt, dan overeen komt met het aantal zetels, waarop even redige vertegenwoordiging die partij recht geeft. Voordeelen van het stelsel schijnen ons o.m.: herstel van den band tusschen kie- sers en gekozenen, veel eenvoudiger wij- te van stemmen, voorkomingvan veel knoeierij, zuiverder evenredige vertegen woordiging dan onder het bestaande stel sel. 't Stembiljet zou voortaan slechts de namen van een. twintig-, hoogstens een dertigtal candidaten bevatten, 't aantal ongeldige stemmen zou daardoor aanzien lijk afnemen, ook daardoor zou de uit slag juister worden. Bij de herstemming zou niet enkel op de partij, maar ook op den persoon gelet worden, meer dan nu." Wij brengen dn nieuwe stelsel onder de aandacht onzer lezers, opdat ook zij daarover hunne gedachten kunnen laten gaan. Wat ons betreft, de voordeelen van dit stelsel boven het bestaande zijn ons niet duidelijk. Bovendien is het thans zeker niet de tijd om een nieuw kiesstelsel te ontwer pen. Van veel meer belang schijnt ons de vraag of het niet mogelijk is, de bezwa ren aan het tegenwoordige stelsel verbon den, met name bij de candidaatstelling te ondervangen en voorts ook den band tusschen kiezers en gekozenen te herstel len. STADSNSEOt&S HET REGEERINGS-JUBILEUM. Bij de Boek- 'en Steendrukkerij Eduard IJdo, alhier, verscheen het officieel pro gramma van d© feestelijke herdenking van het Regeerings-Jubileum. Het lijvige boekwerkje, dat tegen den luttelen prijs van 15 cent verkrijgbaar is, deed ons weer eens opmerken de superiori teit van het drukwerk van bovengenoemde firma. De uitvoering is in elk opzicht uitste kend verzorgd. Het omslag van fraai ivoorpapier, is ge sierd met een origineele beeltenis van H. M. de Koningin, en doet met de entourage in do Nationale kleuren buitengewoon feestelijk aan. Het eigenlijke programma is op goed oranjepapier gedrukt en bevat de meest nauwkeurige gegevens voor do feestviering. Wij ontleerjen aan den inhoud nog het volgende De reveille wordt gehouden door het Chr. Muziekgezelschap Polyhymnia", de Harmonievereeniging „T. en D." en de R. K. Muziekvereeniging „Perosi", welke respectievelijk vanaf het Kooipark, Sta tionsplein en Noordeindsplein een muzika le wandeling door de stad maken. De wegroute's vindt men geheel in het programma alsmede do route welke de op tocht der kinderen zal nemen. Van 79 uur zullen, gelijk we reeds mededeelden, muziekuitvoeringen worden gehoudeni, en wel in het Kooipark door „Werkmans Wilskracht"; in Musis Secrum door de Chr. Muziekvereeniging. „Athalia"; in het van der Werf f park door „Perosi"; Koorpbeursbrug „Leidsck Muziekcorps Nieuwe Beestenmarkt „Orpheus". Betreffende de Lichtstoet kan nog wor den medegedeeld, dat de lantaarns zijn ontworpen door den lieer H. Thomas Jr. De wapens der onderscheidene provin ciën op de transparanten en op de lan taarns zijn vervaardigd onder leiding van den heer A. Blom, reclameschilder alhier, en bewerkt naar gegevens van den heer J. M. Lion, wapenschilder en calligraaf van H. M. de Koningin-Moeder (welwillend verstrekt door de firma P. W. M. Trap.) De elf provinciën welke in nevengaande volgorde deelnemen worden door de vol gende vereenigiiigeni voorgesteld: Zuid-Holland Chr. Gymnastiekvereeni- ging „Jahn"; Groningen Chr. Jongel.-Ver- eeniging „Dient den Heer"; Friesland Da mes Gym.-Vereendging „Jeanne d'Arc"; Drente Leidsche Christelijke Oranje-Ver- eeniging; Ovérijsel Gym.- en Schermver- oeniging „Concordia"; Gelderland Chr. Zangvereeiwging „Ex Animo"; Utrecht Gym.- en Schermvereeniging „Excelsior"; Noord-Holand Burgerwacht; Zeeland Chr. Gymnastiekvereeniging O. S."; Noord- Brabant R. K. Volksbond; Limburg „Leid- scho Padvinders-Vereeniging". De drie muziekvereenigingen welke ter opluistering aan den .stoet deelnemen zijn „Polyhymnia", „T. en D." en „Atha lia." Marekerk. Gisteren werd in de verschillende dien sten in de Ned. Herv. Gemeente alhier bekend gemaakt, dat bij de Godsdienst oefeningen op 31 Augustus en 5 September a.s. een schaalcollecte zal worden gehou den voor de restauratie van de Marekerk. reeds een aanvang gemaakt, reeds een anavang gemaakt. Wat het inwendige der kerk betreft, vernemen wij dat de a-mphiteatersgewijze geplaatste banken zullen vervallen en de z.g. vrijo plaatsen naar het middengedeelte zullen worden overgebracht. In verband hiermede zal de preekstoel achteruit worden gebracht. De Ambachtsschool. De Ambachtsschool alhier heeft blij kens een advertentie in dit nummer, van 30 Aug. tot en met 4 September de in-" sclirijving voor nieuwe leerlingen geopend Op de school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame Tim merlieden, Meubelmakers, Modelmakers, Huissmeden, Machinebankwerkers, Maclii nis ten, Constructiewerkers, Vuurwerkers en Huisschilders. Het onderwijs omvat: het voortgezet la ger onderwijs (Ned. Taal,, meetkunde, re kenen, wiskunde, werktuigkunde en na tuurkunde);, het lijn-, bouw- en werktuig kundig teekenen; het hand- en handvak- téekenen; de kennis van het stoomwerk tuig en de motoren; do kennis der mate rialen; het timmerën en draaien; het meu belmaken; boetseeren, houtsnijden, draaien en het stoffeeren; het modelmaken en draaien; het huissmeden, het machinebank werken; hét constructiewerken; het vuur- smeden; het verven; het schilderen van hout en marmersoorten en het penseel- schrijven. Voor aanstaande steenhouwers bestaat gelegenheid het teekenonderwijs te vol gen, in hoofdzaak hetornament- en het letterteokenen. Aan onvermogende leerlingen worden de benoodigde leermiddelen kosteloos ver strekt; een modelkiel, de materialen en de gereedschappen voor de behandeling daar van worden allen leerlingen kosteloos ter beschikking gesteld. Du cursus <luurt 3 jaren. Het schoolgeld bedraagt (naar de ge goedheid der ouders)f 60, f 50, f 40, f 30, f20, f 10, f5 en f2.50 per jaar. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde gezin, wordt voor ieder slechts 3/4 van lieUschoolgeld betaald. Onvermogenden worden kosteloos toe- gelalen. De reserve-officier van gezondheid 2e kl. J. C. Berntrop, van heb garnizoen al hier, is in heb genob van groob verlof ge steld. 1 De heer G. Meijer alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen hoofd akte. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 1925 Augus tus 156 volwassen personen en 10 kimde-* ren, totaal 166 personen. De caféhoudster v. G. heeft gisteren „het gelag moeten betalen". Zij werd n.l. door zekere v. d. B. mishandeld na een woordenwissling over het te betalen gelag. Een hard gelag! Kleine oorzaken hadden groote ge volgen kunnen hebben. Waarschijnlijk doordien een brandende lucifer of een brandende sigaar of sigaret in een der kelderroosters werd geworpen, ontstond gisteravond te 7 uur een begin van brand in het magazijn van de fa. Vroom en Dreesman aan de Aalmarkt. Gelukkig kon het vuur met enkele em mers water worden gcbluscht, waardoor erger werd voorkomen. Ook hier ter stede zijn door de politie bij verschillende particulieren exemplaren inriieslag genomen van het ophitsende wal gelijke communistenblaadje „De spel breker", dat door een comité „tegen de Oranjelol en de Vlootwet" is uitgegeven. Procesverbaal werd tegen de verspreiders opgemaakt. De heer v. d. V. uit Voorhout deed .aangifte, dat door een handwagen het rij wiel van z'n dochter hier ter stede werd vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Het 8-jarige meisje R. v. L. is giste ren op de Haarlemmerstraat aangeredén door een motorrijder. Zij bekwam een wonde aan het voorhoofd, en moest naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. Wij vernemen, dat ook in de Chr. Gereformeerde Kerk D. V. op 31 Augustus dienst zal worden gehouden to 10.30 uur v.m. waarbij Ds. Jansen hoopt op te treden. Ook bij de Gereformeerde Gemeente zal zeer waarschijnlijk een morgendienst worden gehouden. Hoewel het tot de omnogelijkheden behoort van de vele „Ona-nje-etalage's", welke men op 't ©ogenblik in onze stad kan bezichtigienj eeru beschrijving te ge ven meenten wij een uitzondering to moe ten maken met die van de N. V. Lei d- schc IJzerhandel v.h. J. O. Ber nard. Door een buitengemeen fraaie etalage vestigt deze firma nog eens do aandacht- op een liarer specïaliteitsartikelen n.l. Ge- ro-Zilver, en geeft door een fijne oranje en groenversiering relief aan het geheeL Het attractiepunt waarvan het grootate deco rum uitgaat i3 een fraaie zilver-pauw welk3 staart geheel uit Gero-lepels er* oranje-lubben is samengesteld. Ben waardige en passende tusschenver- siering geeft het kiinstaardewerk van de plateelbakkerij Ed. Antheunis. De met green getooide marmer-me-t-goud pilasters steloen frisch af op den zwart- fluweelen ondergrond. Wij raden bezichtiging van dit etalage kunstwerk ten zeerste aan. BINNENLAND DE KONINGIN IN DEN HAAG. Een enthousiaste ontvangst De terugkeer, Zaterdag, van de Konin gin en prinses Juliana te 's-Gravenhage van Het Loo, kan als een vo9rproef gel den van de belangstelling in het a.s. jubi leum en vooral ook van de drukte, die er tijdens de komende feestdagen in de Residentie te verwachten is. Het uur van aankomst van den Staats spoor trein was 6 uur 21 min. Maar zeker reeds een uur van te voren waren de stra ten in de onmiddellijke omgeving van het Station en vooral de Rijnstraat zelf, ■waar zich het Staatsspoorstation be vindt, zwart van de menschen. Van het station af tot den Bezuiden- hout was die straat door driedubbele rijen menschen bezet. Een belangrijke bijdrage tot dat belangstellingsbëtoon leverde ook het stationsperron zelf. Daar stonden ook honderden, reeds netjes in rijen achter twee ballustrades, geplaatst ter linker- en rechterzijde van de kon. wachtzaal. Maar der „rechterzijde" moest een teleur stelling bereid worden. Immers de sta- CENTRALEN-CONVENT. Het Centraal-Comitó van Anti-Revolu-J lionaire Kiesvereenigingen brengt hier-i mede ter kennisse van de Provinciale Go-» mité's en de Besturen der Kamerkies kring- en Statencentralen, dat D.V. op Donderdag 27 en Vrijdag 28 September e.k., des voormiddags "te 11 *ure, in hpt Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zaal 4 (beneden rechts) te Utrecht een vergadering van het Centralen-Convent zal worden gehouden. Ingevolge Artikel 31, 2e lid dor Statu ten, kunnen de Provinciale Comité's elk één lid naar deze bijeenkomst afvaardi gen, evenzoo art. 32, le- lid, de Kamer- kringbesturen. De Centralen in de kieskringen voor de Staten-Provinciaal worden hiermede uit- genoodigd, voor de afvaardiging zorg te willen dragen overeenkomstig art. 32, 2e lid (één afgevaardigde voor elke 250 'I- den van de bij haar aangesloten kiesver eenigingen) en hun afgevaardigden van een lastbrief te willen voorzien, waarvoor na ontvangst van de hieronder gevraagde opgaven, de noodige formulieren zullen worden toegezonden. In deze vergadering zal in behandeling worden gesteld het vraagstuk der Sociale Verzekeringen, waarover door den heer P. Keulemans, voorzitter van den RapcL^ van Arbeid te Amsterdam, een prae-ad- vies is gegeven. Het referaat wordt bin nen enkele dagen aan allo besturen van Centrale en Plaatselijke Kiesvereenigin gen in druk toegezonden. Den Besturen der Statenleden wordt verzocht de opgave van het aantal leden der bij haar aangesloten Kiesvereneigin- gen vóór 8 September e.k., te zenden aan het Bureau C. C.. Kuyporhuis, Dr. Kuy- perstraat 5 te 's-Gravenhage. Namens het Centra al-Comité: H. COLIJN, 5 lo Voorzitter. A. W. F. IDENBURG. 2e Voorzatter. Mr. J. A. DE WILDE, Secretaris. L. F. DUYMAER VAN TWIST, Penningmeester. 's-Gravenbage, 27 Augustus 192". tionschef had, blijkbaar op het laatste oogenblik, bericht ontvangen dat de trein, buitengewoon lang was en dat in dien langen trein het koninklijk salonrijtuig juist geheel in het achtereinde was ge plaatst. Dientengevolge moest het betrok-» ken perrongedeelte geheel worden ont ruimd en moesten allen buiten het station een plaatsje trachten te bemachtigen, daar nu het koninklijk rijtuig op zulk een afstand van de koninklijke wachtka mer moest stilhouden, dat de KoniDgin en de prinses, na uitgestapt te zijn, wel een 50 Meter moesten afleggen om die wacht zaal te bereiken. Koningin en prinses namen dit blijk-» baar zeer gemoedelijk op en zij wandel den, voorafgegaan door den stationschef den heer De Koning, kalm en glimlachend naar het wachtvertrek, langs een haag van reizigers, die met dezen overvollen trein waren mede gekomen en zich glun derend, die kansje om de vorstin en de prinses van nabij "te zien, niet lieten ont nemen, al wilde de politie, die overigens niet al te streng behoefde in te grijpen, nog zoo gaarne doorgeloopen zien. Er waren ditmaal, blijkbaar op verlan gen der koningin, geen autoriteiten ter ontvangst aanwezig. Een geweldig gejuich ging bij de aan-» komst uit de menigte in de Rijnstraat op. En toen de auto zich in beweging stelde, drong men, waar men er een kansje toe zag, naar voren, om de Koningin en haar dochtertje op de allerhartelijkste wijze toe FEUILLETON Den Vaderland ghetrouwe. Een vertelling uit den. Franschen tijd. A 37) Op een bos stroo zat den volgenden morgen de arme Beeke, moede en uitge put leunende tegen de met de asch be- Aekte lade, en aanschouwde door de deur troosteloos de puinhoopen van haar ge- 2uk. Wonderbaarlijk genoeg had zij te midden van haar angst en vlucht het boek, dat haar man bij 't heengaan voor haar op tafel had neergelegd, meegeno men; zelf wist ze niet, hoe zulks gekomen was; toen ze onder de zakken uitkroop, zag zo, dat ze 't nog in de hand had. Op eens sprongen de kinderen overeind, •want er kwam bezoek. Haastig drong Annc-Keo door de opening in de heg, met •een groote mand aan haar arm. „Ik moet toch eens naar jullie komen omkijken," (riep ze opgewekt en haar gezicht door arbeid en ouderdom en allerlei weder waardigheid vol plooien en1: rimpels, iglansdo van toegenegenheid en teeder- heid. „En al wil hij 't ook niet hebben, het kan me toch niets schelen; ik heb hem de huur üjïgezogd en hevelen laat ik we niet ineer. Mijn mand blijft hier; pak-- ken jullie maar uit; ja, vlaskopje, jij moet óok de handen tijdig uit de mouw leeren steken." Zoo zette zij Antje er toe aan om den boel wat op te ruimen; bij het „vlaskop je" kwam de herinnering aan 't kind, dat thuis zijn laatsten slaap sliep, weer in liaar op, dapper drong ze echter haar tranen terug; alleen haar stem heef- de eenigszins. „Wat heb-jij daar, buur vrouw? Och, liet oude hoek, ja, dat is goedgeef 't maar eens even hier." Zij hield het boek ver van zich af, anders kon ze niet lezen. „Aanziet de vogelen des hemelsZeg ik het niet? zeg ik het niet? Dat is nou toch net zoo, als ik zoo juist nog dacht. Staan daar niet de twee oude ooievaars boven op de vorst en klepperen en de jon gen dansen om ze been? Nou, wat zeg je daar nou bij? daar heeft de Heere God zijn hand toch over uitgestrekt; en de krop hebben ze vol kikkers, anders waren zo zoo vergenoegd nietWie toch van u kan met bezorgd te zijn ééne el tot zijne lengte toedoen? Kun-jij dat, Beeke? Word-jij nou eens een kop groo ter, toe, doe dat nou eens, hé? al is 't een spierken maar laat jc neus of je ooren maar een stroohalm breed of langer wor den dat kun-je toch maar niet, he het hoek heeft wel gelijk En wat zijt gij bezorgd voor de kleeding? Dat is toch heelemaal niet noodig, daar zal ik wel voor zorgen, ik heb een heele la volen ik heb al twee rollen linnen op zolder moeten brengen, en nog drie wol len lakens, waar geen schaar is aange weest Aanmerkt .de leliën des velds, hoe zij wassenHm, ja, dat is nog zoo I makkelijk niet, ik heb dat nog nooit ge zien, maar de Heere Jezus heeft het toch gezien, en waarom zouden wij niet met Zijn oogen. zi^n? Hij heeft ze zien groeien; misschien dat daar in het Heili ge Land de loten wel eiken dag een paar vingers grooter wordenDaarom zijt niet bezorgd, zeggende; Wat zullen wij- eten? Hoor wat is dat nou? Kakelt daar een kip?" De oude vrouw onderbrak hare predi katie, waarmee ze èn bij zich zelf èn bij hare buurvrouw cte zorgen wilde wegpra ten, en stapte over den rommel heen. Achteraan, in den hoek van de schuur was in den wand eën gat, waar doorheen een kip van buiten uit net kon binnen •sluipen, en Anne-Kee slaakte een kreet van verrasing; ze vond een nest met twintig eieren. „Ik kon er niet goed op letten; ze heb ben ze den laatsten tijd weggestopt;" zei de schepersvrouw om zich te verontschul digen. „Wat zeg-je daar?" riep Anne-Kee. „Wie heeft weggestopt? Dat heeft God pe Heere gedaan, dat jij nou vandaag te eten zou hebben. Want de kippen kakelen heelemaal niet Breng jij de melk eens hier Kors; meel heb ik in de mand, ik heb al les weer bij mekaar geveegd, wat de Franschen overhoop hebben gesmeten, en spek is er ook bij; en nu zullen jullie pannekoeken hebben, tot ze je in de maag staan." Ijverig onderzocht zo de eieren; alle wareni goed. „Merk je 't nou al buur vrouw? Waar blijft waar bezorgd zijn mogen we nieten naar de zeug met de twaalf biggen hoef-je niet eens om te kijken die zit bij ons thuis tusschen de aardappels, zag ik daar net. Het is een geluk, dat de baas niet thuis is." In korten tijcl had de goedhartige Anne-Kee onder den schoorsteen vuur aangemaakt en in een meegebrachten schotel een smakelijk gerecht bereid, en wijl het aan borden en schotels ontbrak, zoo voerde zij zelf op de rij af de kinde ren tot hun groote vreugde en noodigde ze bij elke lie te uit om te lachen, tikte ook wel met den lepel op de kleine stomp- neüsjes en wou zien of ze met de tong daar ook bij konden. Ze hielp de zieke nog verdere en haar rimpelige handen met vereelte vuist verstonden het wonder wel om ongemeen zacht, en troostend do bleekc wangen der vrouw te streelcn. „Och, buurvrouw, mijn man," zuchtte nauw-hoorbaar de schaapherdersvrouw. „Jc man? Nou, laat het maar niemand anders hooren, dat je dat zegt. Schaam.-» je je niet, buurvrouw? Moet ik hier ko men en je eerst een les geven over je man? Jouw man, dat is een waar sieraad voor het dorp; als je zijii naam noemt, mag je wel iedoren keer er „hoera" ach ter roepen, dat verdient hij. Heeft me hier rondgeloopen en zag er uit, als kon. hij geen tien tellen, en is me daar opeens een geweldige doordrijver en een kerel van durf, en heeft het mo maar zoo di-» reet tegen de Franschen opgenomen, dat Napoleon wie weet hoe lang aan hem te kluiven zal hebben, eer hij hem klein, heeft. En wees jij ook maar stil, jij bent al net zoo, want wie had dat ooit achter je gezocht, dat jij zoo met de bijenkorven naar die lampcreurs 1) gooien zou? Maar nou moet ik weg; want ik ben. maar aL« leen bij al het vee. En jij, Kors, je moet' de schapen wegdrijvenze mogen hier; niet heel den dag aan de heg staan t« knabbelen, dat deugt niet voot zo Daar heb-jo brood en spek. dat is voor jullie allebei genoeg zo klopte Sultan# die al wist, wat hij doen moest, op den! kop tot van avond. En dan stuurt dsij schout oen van zijn knechts; die zal van-. nacht bij do schapen blijven en dan kom-jij naar huis, anders wordt je moö* 1 der nog ziek van angst.'' (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1