Gemeentelijke Aankondiging. VERANDERING AANVANGSUREN VAN DE VEEMARKT EN DE VETTE VARKENSMARKT. Burgemeester en. Wethouders van. Lei den, gelet op artikel 3, laatsto lid, van de verordening op de Veemarkt, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in afwij king van de bij genoemde verordening vastgestelde aanvangsuren: a. de veemarkt van 29 Augustus a.s. zal aanvangen des v.m. 6 uur; die "\J\n 7 en van 14 September a.s. des v.m. 6.30 uur; dio van 21 en van 28 September en van 5 October a.s. des v.m. 7 uur; b. de vette varkensmarkt van 4 en van 11 September a.s. zal aanvangen des v.m. 6.30 uur en die van 18 en van 25 Septem ber en van 2 October a.s. des v.m. 7 uur. N. C. DE GIJSELAAR," Burgemeester. E. SCHOTMAN, loco- Se^getaris. Leideil, 25 Augustus 1923. AGENDA. WOENSDAG 29 Augustus. Leiden. Zangersdag van den Ring Leiden van f Ghr. Gem. Zang-Vereenigingen op het Landgoed „Oud-Poelgeest". Aanvang des namiddags 2 uur. lederen Woensdagavond van -8J4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best.' Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Aug. waafgenomen door de apotheken van de H.H. A. J. Donk, Doeza- straat 31, Tel. 1313 en G. F. Reijst, Steen- straat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fbnds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dionst waar: Dr Pruinin». Paocuburg 59, Tel 605. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Seret, Breestraat 18. Tel. 581; Dr. Timmermans. Breestraat 8, Tel. 303. 1De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdag 8 uur to.t Maandagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Timmermans, ^Wilhelmraapark telef. 390. Waar een groot aantal personen mede werking heeft toegezegd kan geconsta teerd worden, dat we bij goed weer iets grootsch te zien zullen krijgen. Het verdient aanbeveling, dat de deel nemers zooveel mogelijk in eenzelfde soort kleeding verschijnen, wat natuur lijk voor de gymnastiekvereenigingen in 't geheel geen bezwaar zal zijn. Aangedrongen wordt op lichte, liefst witte kleeding. Na het te voet gaande gedeelte yan den stoet volgen vier herauten en blazoeniers welke den komst van den door vier paar den getrokken praalwagen aankondigen/ In tegenstelling met het vorige zijn de deelnemers aan deze groep wel gecostu- meerd'. Boven zetelt de Nederlandsche maagd aan wie door de elf provinciën hulde wordt gebracht. De vier hoeken van den wagen worden gesierd met de verlichte wapens van Oost- West-Indië, Leiden en Neder land. De- geheelo wagen zal magnifiek door een groot aantal electrfsche lampen wor den verlicht. Ook naast den wagen loe pen een aantal gecostumeerden. Deze uit 60 personen bestaande groep wordt gevormd door leden van de Dames- Gymnastiek-Vereeniging „Brunhilde". De stoet woTdt gesloten door muziek en po litie. i De weg welke de optocht zal volgen zal voornamelijk gaan langs de Leidscho grachten en wateren, zoodat de reflectie van het licht het effect zal verhoogen. Men wordt verzocht om ongelukken te voorkomen en do goede orde te bewaren, niet met den optocht med& te loopen. Zooals onze lezers zullen hebben opgemerkt zal Leiden geenszins achter staan bij andere gemeenten, en is een ge slaagde feestviering, mits het weer mee werkt, verzekerd. Zangers dag, rv Door den ring Leiden van Ghr. Gem. Zangvereerrigingen zal a.s. Woensdag 29 Augustus op het lamdgóed „Oud-Poel geest" een Zangersdag worden gehouden. Door zes Christelijke Zangvereenigin- gen wordt hieraan deelgenomen. Bovendien zal ter afwisseling door de Predikanten: Dr. Riemens, Ds. Kouwen- hoven en Dr. Rauws het woord worden gevoerd. Wij wekken gaarne tot bijwoning van dezen Zangersdag op. Zoowel de sckoone omgéving, als hot goede wat te hooren en te genieten zal zijn, lokt zeer tot bezoek uit. Wij wenschen den Ring „Leiden" een succesvollen dag! De Léidsche Winkelstand. Gisteravond werd geopend eon zaak in Manufacturen en aanverwante artikelen, [welke door den heer G. Bergers in [perceel M*orschweg 26 zal worden gedreven. Het aparte stadje „Morsch" zal hier door wat dit betreft vrij komen te staan /van de binnenstad, daar de zaak er zoo- fwel wat uiterlijk als innerlijk aangaat iwezen mag. De vergrootte etalage (er was reeds een *aak in gevestigd) geeft een blijk van den igaooten voorraad, welke den belangstel lende bij een bezoek i n de zaak nog dui delijker zal worden. We zouden van deze zaak baast zeg gen: succes is verzekerd. Niet minder zal dit laatste gelden van de „Goedkoope Bazar" welke op do hoek Lange-MareVrouwekerksteeg is geopend. De firma E d e 1 a a r welke hier haar ondernemingsgeest toonde, is voor dit stadsgedeelte voorzien van alle ar tike- len welke zoo dagelijksch voorkomen. Dat de firma actueel is bleek ons uit de oranje-etalage van versieringsaTtikelen welke thans reeds de algemeene aandacht trok. Doch dit geldt evenzeer van de coll- glas, aardewerk, galanterieën, speelgoe deren e.d. In alles toont de zaak zich haar naam van „Goedkoope Bazar" waardig. Geen opening maar toch wel iets buitengewoons toont de bekende winkel van de fa. Wi sbrun en Liffman op de Haarlemmerstraat, die speciaal expo seert met een fraaie etalage in feest- en oranje-artikelen. Do verlichte Oranje boom trekt vanzelf de aandacht tot Oran jedoek en wie er een Oranjebeurs (die kunnen desnoods ook mager zijn) en een Oranjehart op na houdt kan te kust en te keur gaan. Uit de 130 sollicitantenVis lot klerk bij de sted. politie aangesteld de heer W. G. Verbruggen, voorheen werkzaam ten kantore van „Futura". De heer C h r. J. W. T e e n w e n alhier slaagde te Utrecht voor het Staats examen, tot toelating aan de Universiteit, diploma B. Geslaagd voor het examen „Bloe menteelt" te Frederiksoord de heer A. Lagendijk alhier. BINNENLAND Het a.s. Regeerïngsjubileum. De hoofden der verschillende bij het hof der Koningin geaccrediteerde gezant schappen zullen op 31 Augustus met hun echtgenoote door de Koningin ten Konink lijken paleize in Den Haag worden ont vangen tot het aanbieden van gelukwen- schen. Deze ontvangst, waarop do gezanten in ambtsgewaad zullen verschijnen, zal plaats hébben des namiddags tusschen halfzes en kwart over zessen. Om half zeven worden door de Koningin op-een ontvangst in gala, de hoofden van de departementen van algemeen bestuur en verdere kooge regeeringsautoriteiten te 's-Gravenhage in de gelegenhid gesteld, Hare Majesteit gelukwenschen aan te bieden. Die gelegenheid wordt daarna openge steld voor de leden van Harer Majesteits hofhouding en do leden van de hofhoudin gen van de Koningin-Moeder en van den Prins. Nadat de Koningin in den middag van 31 Augustus ten koninklijke paleize na haar intocht van de Wittebrug af zal zijn teruggekeerd, zullen om 2 uur de vroeger vermelde vereenigingen voorbij het paleis trekken, bij welk feestelijk défilé ook de Koningin-Moeder met gevolg tegenwoordig zal zijn. Om 3 u. 15 min. zal de Koningin, verge zeld door de Koningin-Moeder, naar de Maliebaan vertrekken tot het bijwonen van de op dat veld plaats hebbende feestelijk heden (cantate, aanbieding medaille, defi- lé van besturen met vaandels). Het vertrek van het Malieveld zal om streeks half vijf plaats hebben. Omstreeks half acht 's avonds wordt uitgereden voor het bezichtigen van de il luminatie en het bijwonen van het vuur werk in de Maliebaan. Ook bij deze beide onderdeelen van het feestprogram zal de Koningin-Moeder aanwezig zijn. Op Zaterdag 1 September zal de Ko ningin ongeveer 2 uur 's namiddags uit rijden voor het kinderfeest op het Malie veld, sket maken van een rijtoer daarna over Scheveningen, het bijwonen van de sportdemonstratie op Houtrust, en terug rit door het Bloemenkwartier over Gouds bloemplein, Valeriusstraat, enz. f 's Avonds bezoekt de Koningin het con cert in het Kurliaus, gevolgd door vuur werk te Scheveningen. Dinsdag 4 September, des namiddags tusschen half vier en half vijf bezoekt H. M. de tentoonstelling van trekpaarden in het Malieveld. D.e Koningin zal Woensdag 5 Septem ber ongeveer k uur van liet Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage naar Am sterdam vertrekken, waar do aankomst aan het Willemsparkstation te 2 uur 10 minuten zal plaats hebben. Tegéif 4 uur wordt de Koningin, na den intochtsrit, in het Koninklijk paleis op den Dam verwacht, waarna de Vaandel- groet zal plaats hebben. Wijzigingsverdrag met Duitschland. Volgens de „Berliner Ztg. am Mittag" is tusschen het Duitsche rijk en Neder land een 'wijziginsgverdrag van» de be staande Handelsovereenkomst tot stand- gekomen, waarin wordt bepaald dat, zoo- dTa op het gebied van een der beide lan den beperkende bepalingen betreffende den uitvoer bestaan of worden ingevoerd, de eene partij bij do andere aanspraken kan doen gelden op het toestaan van uit zonderingen of faciliteiten, waarvan de mogelijkheid dan welwillend zal worden onderzocht. Het wijzigingsverdrag is reeds door den Rijksraad goedgekeurd. Invoerrecht vleesch. De Minister van Financiën brengt in de „St.-Gt." ter kennis, dat de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in hare verga dering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 192 bedoelde prijscourant heeft vast gesteld als volgt: Rund- en" kalfsvleeschy versch of ge koeld, 100 K.G. f 105. Paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende de maand Sept. zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen 10 percent van de hiervoor vermelde waarden. Wijziging van de Ouderdomswet. Bij Kon. besluit van 13 Augustus is bepaald, dat de wet van 13 Juli 1923, Stbl. No. 353, tot wijziging van de Ouder domswet 1919, in werking zal treden op -4—September. Van dien'datnm af zullen geen verzeke ringen vrij van administratiekosten bij de Rijksverzekeringsbank meer gesloten'' kunnen worden. Dientengevolge kunnen zij, die zelf of wier echtgenoot niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een inkomen van f 2000 of meer, niet langer voor een rente van ten hoog ste 'zes gulden per week een verzekering vrij van administratiekosten sluiten; de voor die verzekering te betalen premie moet ook de kosten van administratie dekken. Reeds gesloten verzekeringen blijven echter van kracht. HaÉ eind van den Zomertijd. Op een vraag van den heer Braat, lid van de Tweede Kamer, over den eind datum van den zomertijd, heeft de Minis ter van Binnenlandsclie Zaken en Land bouw geantwoord: Naar aanleiding van liet ter zako met de directie der Nederlandsche Spoor wegen gehouden overleg ligt het in het voornemen van den ondergeteekendo om, in verband met de omstandigheid, ddt in België en Frankrijk de zomertijd vermoe delijk zal eindigen in den naclP mn 6 op 7 October a.s. te bevordërin, dat do zomertijd hier te lande alsdan eveneens een einde neemt De Nederlandsche haringvisscherij. In verband met het door den minister van binnenl. zaken en landbouw tor be schikking van do Rcedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij ge stelde crediet, heeft de eerste inschrijving plaats gehad voor de verzending van ha ring door de Rcedersvereeniging, en wel voor het Roergebied. Aan de Nederlandsche haringexpor teurs waren aanbiedingen gevraagd voor een partij van 1200 vaten maatjesharing in Hollandsch fust, met een minimum vischgewicht van 110 K.G. Er waren ver scheidene aanbiedingen ingekomen, doch er werden slechts 800 vaten gegund, zulks ter tegemoetkoming aan hen, die ernstige bezwaren tegen verscheping naar hel Roergebied hadden aangevoerd. Voor le vering aan de Reedcrsvereeniging zijn aangewezen de firmals H. van der Burg te Vlaardingen, A. Goudeketting le IJmui- den, G. Butcrs, te Vlaardingen, én G. van Toor Hzn. Ie Vlaardingen. De verzending zal in de tweede helft van de volgende we'ek plaats hebben. Verder zal nader overleg met de ver tegenwoordigers der verschillende hande- larenvereenigingen worden gepleegd bij de pogingen, ons Hollandsch prodSct ook te plaatsen iri de Baltische Randstaten, Rusland, Tsjeclio-Slowakije, Oostenrijk. Roemenië en Polen. BUITENLAMP DE KRACH IN DUITSCHLAND. Stresemann over de financiën. De prestatie van Duitschland. Een principieefe beslissing. De rijkskanselier dr. Stresemann heeft gisternamiddag 2 uur aan de lunch, welke hem werd aangeboden door de Deutsche Industrie und Handelstag, zijn aange kondigde rede over den binnenlandschen en buitenlandscllen toestand gehouden. De rijkskanselier ging uit van den zin in zijn laatste rede als afgevaardigde van den rijksdag gehouden, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat saneering door eigen kracht van do binnenlandsche toe standen tevens de meest doeltreffende ac tiviteit van Duitschland op het gebied der buitenlandsche politiek beteekent. In verband met de saneering der r ij k s- financiën, wees hij op het verwijt, dat in het buitenland aan Duitschland wordt gericht, dat dit land het verval van zijn geld zelf veroorzaakt heeft. De staats man, die met ^voorbedachten rade zulk een politiek heeft gevoerd, moest als de grootste misdadiger van zijn volk worden beschouwd. Overgaande tot den bintenlandschen po- litieken toestand, besprak de rijkskanse lier Poincaré's motiveering der Ruhr- bezetting, welke de Fransche premier noodzakelijk achtto om Duitschland te dwingen, zijn verplichtingen na te komen Hij wilde niet op bijzonderheden ÏDgaa%, welke reeds in het verleden liggen en wees .slechts met betrekking tot de kwestie van recht en schuld op de nota der Britsche regeering, waarin do ^bezetting van het Ruhrgebied onrechtmatig werd genoemd. Voorts vestigde liij de aandacht op het onpartijdig oordeel van het Institute of Economics te Washington, dat Duitsoh- land meer heeft gepresteerd dan door de Commissie van Herstel was geraamd en de Duitsche leveringen en betalingen op 25 a 26 milliard goudtnark begroot. D e Duitsche regoering raamt het totaalbedrag harer prestaties op 42 milliard goudmark. De wereld verwacht ech ter geen onvruchtbare polemiek betreffen de het verleden, ging Stresemann voort, maar positieve voorstellen, welke kunnen leiden tot herstel van het economisch verkeer der volken. De rijkskanselier herinnerde vervolgens aan de rede van Poincaré, waarin de Fransche minister-president als doel zij ner politiek een practiSche oplossing aan- i'gaf. Tot dit doel maakte Frankrijk aan- spraak op productieve p a n- d e n. De rijkskanselier verklaarde, dat de Duitsche regeering reeds in haar nota van 7 Juni reëele waarborgen voor de na koming harer verplichtingen had aange boden, welke voorstellen echter tot zijn leedwezen tot dusver nog niet door de ge allieerden of door een der geallieerde mo gendheden beantwoord waren. Met dit memorandum heeft de Duitsche regëering een princip i eele beslissing getroffen, vervolgde hij. Zij beteekent de uiterste krachtsinspanning van Duitsch land en gaat verre boven het verdrag van Versailles uit, want zij stelt ook de laat ste kraclilbron van Duitschland, het par- ticuliero vermogen, in dienst der garan ties. De tegenwoordige regee ring houdt vast aan het aanbod der vorige regee ring, waarvoor Frankrijk de handha ving onzer souverciniteit en de consoli dering onzer toestanden waarborgen moet Indien de Fransche regeering oprecht van de gedachte uitgaat van Duitschlands positieve panden in handen te krijgen voor leveringen na afloop van een morato rium, dan zoude zij wel een weg tot over eenstemming met ons kunnen vinden.Deze weg mag echter niet over de afscheiding van het Ruhrgebied en het Rijnland van het overige Duitsche rijk gaan. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier, dat het politiek dilettantisme zoude zijn, indien de Duitsche regeering hare politiek zou basecren op en verwijdering tusschen de geallieerden. Duitschland kan slechts hopen, dat door eén gemeenschappelijke overeenstemming tusschen de geallieerden onderling en Duitschland zelf, de weg zal worden gevonden welke aan de eischen der schuldeischers voldoet en tevens Duitschland de. mogelijkheid biedt, zich economisch te ontwikkelen. Miütairistische of communistische dictatuur. Na zijn terugkeer uit Amsterdam, waar hij een vergadering van den bond van vakvereenigingen heeft bijgewoond, om het Roer-vraagstuk te bespreken, zeide de arbeidersleider Thomas, dat hij persoon lijk overtuigd was, dat de bestaande Duit sche regeering de laatste coalitie-regeering zou zijn. Het eenige alternatief was een militairistisohe of oen communistische dictatuur. Thomas achtte het noodzakelijk, dat de Britsche premier op de instelling van een onafhankelijke commissie van onderzoek naar het betal.ingsvermogen van Duitsch land zou aandringen. Een conferentie tusschen de premiers. Het schijnt thans zeker, zoo wordt ge mold, dat Baldwin Poincaré zal ontmoeten na het verblijf van den Engelschen pre mier to Aix-les-Bains. De onmoeting zal een officieus karakter dragen zonder uiter lijk vertoon, maar men rekent erop, dat de onderhandelingen er door gevorderd zullen v/orden. Baldwin -zal eenige dagen to Parijs blijven, zoodat de besprekingen eenigen omvang kunnen nemen. Van officieele zijde wordt wel niets los gelaten, maar- de inlichtingen van alle avondbladen steramen toch daarin over een, dat Baldwin en lord Gurzon bespre kingen zullen houden en dat er groote kans is op een ontmoeting met Poincaré. Er wördt zelfs gesproken van een con ferentie tusschen de Britsche, Fransche en Belgisch premiers, waaraan wellicht Mussolini of een andere Italiaansche ver tegenwoordiger zal deelnemen. De arbeidsonrust in het bezette gebied. In de mijn „Hagenbeek" waar de arbei ders eenige dagen geleden de directie voor uitgeschakeld verklaarden en het bedrijf in eigen beheer namen, is het wederom tot incidenten gekomen. Ondanks het voorge vallene had de directie namelijk besloten den arbeiders de loonen uit te betalen, doch zij kon, wegens den heerschenden geldnood, aan haar voornemen geen ge volg geven. De arbeiders verdreven nu de ambtenaren uit de mijn en gingen ook tot gewelddaden over. Ten einde de rust te her stellen moest do politie, welke in het raad huis te Essen ingekwartierd is, krachtda dig optreden. De stakingsbeweging in Gelsenkirchen werd na langdurige onderhandelingen tus schen vertegenwoordigers der arbeiders en van de directies der mijnen „Hibernia" en „Wilhelmina Vikloria", onder leiding van den burgermeester, bijgelegd. Ook uit andere mijnen komen gelijk luidende brichten, zoodat men gerust kan zeggen, dat liet gevaar voor een algemeene staking is opgeheven. Bloedige botsingen in Griekenland. Te Piraeus is het tot een bloedige bot sing gekomen tusschen stakers en mili tairen, waarbij drie personen werden ge dood en zeven gewond. Ten gevolge hier van heeft de regeering aldaar den staat van beleg afgekondigd en scherp toege past. De oorzaak van dit eerste bloedver gieten sedert liet begin van de algemeene staking was, dat politie-troepén een be tooging van communisten voor het raad huis uiteen wilden jagen. Een troep sta kers schoot op de soldaten, dié uit zelf verdediging een salvo losten, waarbij twee personen en ook een kind van een Griekschen vluchteling uit Turkije werden gedood. De menigte ging daarop uiteen. Groote troepenversterkingen werden naar Piraeus gezonden, bestaande uit infante rie met machinegeweren en pantserauto's, terwijl tevens een troep brandweerman nen werd gezonden. Militaire patrouilles doorkruisten den gelieelen nacht de stad. De toestand is thans weder rustig. Do bootwerkersbond beslooti, dat het work vanaf heften' weer zal worden her vat, terwijl heden ook het derde deel van de stakende arbeiders der electrische cen trale weer aan den arbeid is gegaan. Pest te Constantinopel. Uit Conslanlinopel verneemt men, dat in Bagdad do cholera isuitgebroken en 1 reeds een aantal slachtoffers heeft ge- Jj maakt. De ziekte schijnt ook reeds haar weg naar Ferzië te hebben gevonden. Men maakte zich te Constantinopel eenigszins ongerust over een 2-tal verdachte sterf gevallen, die echter geen cholera, doch een soort pest scheen te zijn. Uitgebrei- de voorzorgingsmaatregelen worden ge nomen en streng toegepast. KORTE BERICHTEN. Uit de bosschen in de omstreken van Sterfels zijn ongeveer twintig schoten ge-- lost op een vrachtwagen van het Belgische leger. In verband met dezen aanval zijn de vol- gende sancties getroffen: lo. Sluiting van alle rsetaurants en ca fe's tot 5 September. 2e. Vóór 31 Augustus moeten overeen d oppervlakte van 50 vierkante meter, aan P beide zijden van de plaats, waar de aan- d slag. plaats vond, alle boomen worden ge- o veld. |j 3e. Het betreden van het bosch is ver- z boden tusschen 7 uur 's avonds en 6 uur f 's morgens. g Naar uit Bochum wordt gemeld in ver- I band met de berichten over typhusgeval- f len in het Ruhrgebied, waarschuwen de 1 bladen om zich te wasschen of te baden c in de Ruhr. In twee plaatsen van het dis trict is een typhusepidmie uitgebroken. l Uit Tanger wordt gemeld: Volgens me- 1 dedeelingen uit betrouwbare bron, is een troep van 2P0 inboorlingen, welke hun wapenen verborgen hadden, Tetoean bin- nengedrongen, Zij openden een vuur in i de straten, waarbij 10 personen werden gedood en 34 gewond. In de stad heerscht oen ware paniek. De kapitein en de 32 overlevenden van het s.s. Trevessa, dat op 3 Juni in het midden van den Indischen Oceaan is# gezonken, zijn te Londen aanekomen. Na i liet vergaan van hun schip hadden zij ge- 1 durende een maand in twee open booten op de oceaan rondgezwalkt. üCElffK EN SCHOOL Generale Synode van de Geref. Kerken. Zitting van Vrijdag. Na de gebruikelijke formeele werkzaam heden worden eenige zendingszaken aan de orde gesteld. Daarvan verdient vermelding, dat de gisteren tot Docent van de Opleidings- I school benoemde dr. F. L. Bakker aanwe zig was. De praèses dr. J. C. de Moor richtte tót hem het woord om hem geluk te wenschen met deze benoeming en hem te vragen, of hij bereid was, deze te aan vaarden. Dr. Bakker antwoordde, dat hij, hoewel zich de groote moeilijkheden zijner aan staande taak niet' ontveinzende, in des Heeren kracht deze benoeming aannam. Nadat hij daarop hartelijk door den voorzitter was toegesproken', zong de vér-' gartering hem Psalm 134: 3 .toe. De oud-Gereformeerde Kerken in Bent- heim en Oost-Frieslnd hadden het verzoek tot de Synode gericht om tijdelijk in het verband der Nederlandsche Gereformeerde kerken te mogen worden opgenomen. Bij haar gering aantal en geringe kracht achtten zij liet niet raadzaam, óp zichzelf j te blijven staan, mede vanwege den eco- nomischen nood. Mogelijkheid aansluiting te zoeken bij echt gereformeerde kerken! in Dmtochland bestaat niet. Bezield door den wensch om de Gereformeerde belij denis en beginselen vast te houden en in de eerste plaats onder haar eigen, cLw.z. onder het Duitsche volk te propageeren, deden zij bovengenoemd verzoek. De bedoeling is, dat deze kerken als een afzonderlijke Particuliere Synode wor- den gerekend, de verplichtingen, daaraan verbonden,"" op zich nemen en de rechten! j daarvan ontvangen. Voor zooverre de be- sluiten der generale Synoden principieele beteekenis hebben, zullen ze zonder meer ook voor deze kerken geldigheid krijgend doch wat de practijk betreft, zal Tekening moeten gehouden worden met het histori sche type, en de taal onder deze kerken. De Synode besloot, dit verzoek in te willigen en drie deputaten te benoemen: om de onderdeelen dezer aangelegenheid practisch te regelen, met rapport aan de volgende Synode». De voorz.. wensch te de' afgevaardigden dezer kerken geluk met dit besluit. Wat het verzoek der classis Dordrecht betreft inzake het artikel der kerkenorde, dat het tijdelijk ontslag uit den dienst re gelt, en bijzonder aan de orao was geko men ter gelegenheid van de benoeming van ds. Vonkenberg te Zwijndrecht tot directeur van het bureau van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op. Ge reformeerden Gi'ondslag besloot do Synode gehoord liet rapport van prof. Kuyper, le. aan de classis Dordrecht te antwoor den, dat de Particuliere Synode van Z.- Holland (Zuid) door hare handelingen in zake ds. Vonlceniberg niet gehandeld heeft tegen de bedoeling of den geest van art* 14 der Kerkenorde en haar bezwaar der halve ongegrond is; 2e. dat in art. 14 der Kerkenorde naar het oordeel der Synode het woerd „ad vies" moet verstaan worden als „bewilli ging"; 3e. dat wanneer het in art. 14 der Ker kenorde bedoelde verlof, aan een predi kant verleend om een tijdlang den dienst te onderbreken, ten gevolge zcu hebben, dat daardoor de band usschen liem en de kerk, die hij diende, losgemaakt werd,' dit verlof door den Kerkeraad niet zal ver leend worden zonder dat de classis daar aan haar goedkeuring heeft gehecht. Dinsdagmorgen negen uur kemt de Sy node weer in openbare zitting bijeen. Niet goedgekeurd beroep. Het Classicaal Bestuur van Winschoten' besloot in zijne vergadering, Woensdag 22 Augustus te Winschoten gehouden, het be roep van ds. P. J. Israël naar de Ned. Herv. gemeente te Pinsterwoldc, niet goed te keuren. j_i

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2