SOCIALE VERZEKERING De Hooge Raad van Arbeid heeft het Volgend advies over vraagpunten betref fende de herziening van de sociale verze kering uitgebracht aan den Minister van Arbeid. Eenige leden achtten het onmisbaar voor den Raad om zich omtrent de ver schillende vragen een oordeel te vormen, dat een uitvoerig cijfermateriaal zou zijn overgelegd, waardoor de leden zich een beeld zouden kunnen vormen van de ad ministratieve en financieele gevolgen van de geopperde denkbeelden. "Wijl die ge gevens geheel ontbraken, kon hun ant woord op de gestelde vragen slechts op overwegingen van principieelen aard en niet op de overwegingen, welke verband houden met de practische gevolgen, ge baseerd worden. De Raad stelt er daarom prijs op, aan zijn beantwoording van de vragen het voorbehoud te verbinden dat een definitief oordeel over verschillende denkbeelden omtrent de herziening in het geheel slechts mogelijk zal zijn, nadat te zijner tijd de voorontwerpen, waarin de herziening zal zijn belichaamd, aan den Raad zullen zijn voorgelegd. 1. De Raad acht het gewenscht de verplichte Ongevallen-verzekering, Ziekte verzekering en Invaliditeits- en Ouder- doms-verzekering uit te strekkentot alle personen, die in dienstbetrekking tegen loon werkzaam zijn. 2 De Raad bedoelt daarmede niet dat op deze eenheid geen enkele uitzondering zal mogen worden gemaakt. Eenige leden wen schen hierbij, zelfs uitdrukkelijk het voor behoud te maken dat zij, omdat niet vol doende gegevens zijn overgelegd, niet in slaat zijn er zich nauwkeurig rekenschap van te geven hoeveel uitzonderingen in verband met de financieele gevolgen op de in beginsel aangenomen eenheid zullen móeten worden gemaakt. In verband met het voorafgaande heeft hun uitspraak ten gunste van de eenheid dan ook slechts de ze beteekenis, dat er hunnerzijds geen principieels bedenkingen tegen bestaan, dat bij de voorgenomen herziening der sociale verzekering eenheid ten aanzien van de categorieën der vezekerden, die on der de genoemde takken der verzekering vallen, als grondslag wordt genomen. 2. De Raad acht het niet gewenscht, naar het voorbeeld van de ontwerpen- Kuyper en -Veegens, aan den tegen gelde lijke gevolgen van ziekte verzekerden ar beider, behalve op ziekengeld mede aan spraak te geven op geneeskundige hulp, voor rekening van het met de uitvoering der Ziekteverzekering belaste orgaan. Een zeer groote meerderheid in den Raad geeft de voorkeur aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende de genees kundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden. De Jeden, die deze meerderheid vormen, gaan daarbij van de onderstelling uitt dat door een dergelijke wet een organisatie als hier te lande in het mijnbedrijf bestaat waar bij de fondsen, ten laste waarvan zieken geld en geneeskundige verzorging wordt verstrekt, gescheiden zijn, hoewel zij door dezelfde organisatie worden bestuurd niet onmogelijk gemaakt zal worden. Enkele leden wenschen aan hun stem ten gunst van de bovenbedoelde wettelij ke regeling het voorbehoud te verbinden, dat indien de ziekengelduitkeering zou worden geregeld op de wijze, ontwikkeld in de Proeye van een Ziektewet van de heeren Posthuma en Kupers, daarbij op den voorgrond worde gesteld, dat de pre mie voor de ziekenverzorging geheel blijft ~voor rekening van den verzekerde zelf. De vraag, of het de voorkeur verdient, den arbeiders bij de wet de verplichting op te leggen zich geneeskundige behande ling te verzekeren, dan wel die verzeke ring vrijwillig te laten, (waarbij de bepa ling van artikel 43, eerste lid, letter a, der ZiekteAvet als indirecte dwang behouden zou blijven) werd door vrijwel evenveel leden bevestigend als ontkennend beant woord. De Raad is van oordeel, dat de ongeval len gedurende een bepaalden termijn bijvoorbeeld twee maanden met betrek king tot de verleening van geldelijke uit- keeringen als ziekteongevallen moeten worden beschouwd. Het wordt wenschelijk geacht met be houd van het recht van den door een onge val getroffen arbeider op genees- en heel kundige behandeling in de uitgebreidheid, waarin die behandeling thans wordt ver strekt, den arbeider die behandeling zoo veel mogelijk te doen genieten door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aan gesloten. In verband daarmede dient aan de zie kenfondsen vergoeding te worden gege ven voor de vanwege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- en heel kundige behandeling. Het orgaan, dat het risico draagt voor 'de ongevallenverzekering, moet in ieder geval mede beslissen over de geneeskun dige behandeling. 3. Een zeer groote meerderheid in den Raad (284) acht het gewenscht in de Invaliditeitswet te breken met het stelsel der individueels rentebepaling, en daar voor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stelsel van in dividueele verzekering door een stelsel Van collectieve verzekering, terwijl de in dividueele boekhouding zal kunnen worden afgeschaft. Enkele leden, die bezwaar hebben tegen teen elenheidsrente geven nochtans de voor keur aan een stelsel van collectieve ver zekering boven een stelsel van individueele verzekering. t ï)e Raad veroorlooft zich de aandacht tó vestigen op de denkbeelden omtrent de Jwenschelijkheid van de differentiatie der ^isioo's voortvloeiende uit de Ouderdoms tee Invaliditeitsverzekering, ontwikkeld op Nz. 3 van het schrijven van de Vereen. Van Ned. Werkgevers. De Raad achtte 1 zich niet geroepen onvoorbereid deze zaak in bespreking te nemen, te meer waar Uwe Exc. dienaangaande geen vraag had ge steld. Verschillende leden stellen er prijs op te dezer plaatse de wenschelijkheid uit te spreken, dat aan de arbeiders duidelijk onder de oogen worde gebracht het be drag, dat voor hun verzekering wordt be taald. Daarvoor zou misschien een loon- boekje, waarin naast het loon geregeld de door den werkgever ten behoeve van den arbeider gestorte premiën worden aange- teekend, goede diensten "kunnen bewijzen, welk boekje in een of anderen vorm voor de verzekering naast of in plaats van de loonlijsten noodig of gewenscht zou zijn. 4. Met uitzondering van enkele leden, die van meening waren, dat niet voldoende gegevens waren verstrekt om te dezer za ke een oordeel uit te spreken, acht de ge- heele Raad het gewenscht de collectieve ziekteverzekering van de arbeiders in dienst van den werkgever in de plaats te stellen van de individueele verzekering van den arbeider. 5. Ten aanzien van de wijze van uitvoe ring der sociale verzekering is vrijwel de geheele Raad afkeerig, zoowel van een uitvoering uitsluitend door van overheids wege ingestelde organen, als van een uit voering uitsluitend door organen voortge komen uit het particulier initiatief. In de vergadering hebben de stemmen gestaakt over bet denkbeeld de uitvoering uitsluitend op te dragen aan bedrijfsver- eenigingen met publiekrechtelijke bevoegd heden bekleed, waarvan allo werkgevers en werknemers in een bepaald bedrijf van rechtswege deel zouden uitmaken. Een meerderheid in den Raad meent, dat de uitvoering dier wetten zooveel mogelijk moet worden opgedragen aan organen voortgekomen uit bet particulier initiatief, die waarborg geven voor een duurzame en economische behartiging van hun taak en dat de overheid zich met die uitvoering slechts dient te bemoeien, waar het parti culier initiatief geen bevredigende voor ziening treft. Het denkbeeld, de door de overheid ingestelde en uit het particulier initiatief voortgekomen organen zooveel mogelijk als gelijkgerechtigd naast elkaar te plaatsen, vond in den Raad slechts ge- ringen steun. Een meerderheid in den Raad acht het niet wenschelijk slechts één vorm voor de uit het particulier initiatief voortgekomen organen te erkennen, doch noodzakelijk dat meerdere vormen, die burgerrecht heb ben verkregen en aan te stellen eischen voldoen, worden toegelaten. Een enkel lid. stelde hierbij op den voor grond, dat bet verzekering-technisch mis schien niet mogelijk zal blijken, aan dezen ook door hem gekoesterden wensch te vol doen. DE ELLENDE IN BERLIJN. Een correspondent van do „Tribune" doet ©en droef verhaal van den nood die thans in bireede kringen te Berlijn heerscht. „Ik ben, zoo schrijft bij, in deze dagen met open oogen door des tad gegaan, die zoo .onmetelijk veel ellende herbergt. Ik heb gezien, hoe de menschen uit den mid denstand -wegkwijnen. Een dun-besmeerde met open oogen door de stad gegaan, die stekoffie is de avondmaaltijd. Do men schen eten niet meer, kunnen het ook niet meer verdragen. De hemden zijn lap op lap, de pakken die de menschen dragen zijn gekeerd, de schoenen kapot. Een zee van ellende. Als de ambtenaren hun geld ontvangen is hec wederom zoo gedaald in waarde, dat ze slechts de allernoodzakelijkste le vensmiddelen daarvoor kunnen koopen. Het onderwerp van het gesprek is des mor gens hetzelfde als 's avonds: „Hoeveel zal het pond meel morgen kosten?" „Zullen we geld genoeg hebben om morgen het al- lernoodigste te koopen?" Ik was op een plaats, waar men oud metaal opkocht. Ik zag menschen, zoö el lendig, zoo verbitterd,-dat mij het hart pijn deed. Een oude vrouw, die ter nau- wernood nog kon loopen, bracht een kleine tinnen kan. Een andere bracht een stuk messing. Alles wordt aangesleept. Een vrouw brenigt een schilderijlijst van gego ten ijzer, gebronsd. De opkooper kan het niet gebruiken. De banden Öer vrouw bé- ginnen te sidderen, baar gelaatstrekken beven. „Kaufen .Sie mir das doch ab. Ich babe kein Geld. Die Kinfcer wollen zu essen haben". (Koopt u dat toch van me. Ik heb geeri geld. De kinderen willen eten hebben.) De opkooper schudt het hoofd. Zooiets kan hij niet gebruiken. Hij wil goud heb ben, zilver, messing, platina. Hij wil spe- culeeren! Neen, dat is geen goede zaak. D:3 vrouw bedelt, huilt, jammerti Haar man, een kleine boekhouder, is acht we ken geleden gestorven. Vroeger had ze wat vermogen; de oorlog neeft het opge« vreten. Nu staat ze daar met haar honge rige kinderen. Kan geen werk vinden. Ze moet ook nog het jongste voesen. Nie mand helpt Bij de opkoopers van oude boeken loopt men de deur plat. Allemaal menschen, die hun boeken willen verkoopen. Leerboeken die niemand wil koopen, omdat ze te oud zijn. Boeken die jarenlang in een lioek op zolder hebben gelegen. Klassieken. De man die ze verkoopen wil, had voor den oorlog zijn spaarduitjes in boeken gestoken. Zijn boeken waren zijn alles. De man moet ze nu naar den opkooper brengen. Hij ver koopt ze niet direct. De prijs schijnt hem te gering. Hij gaat van winkel tot winkel. Misschien biedt een ander meer. Maar ook de boekhandel is thans een slecht vak. De middenstand, die vroeger veel boeken kocht, kan ze thans niet meer betalen. Niemand biedt meer. Ten slotte verkoopt hij ze met een bloedend hart. Hij moet toch leven! De banken van leening of zooals men ze hier noemt, de „Leibamter", hebben, het druk. Vooral tegen het eind van de maand. Dan worden dekens, pakken, rin gen! etc. beleend. De som, die de menschen voor bun pandjes krijgen is zeer gering. De bank kan, doordat het geld voortdu rend minder waard wordt, geen groote be dragen voor een langen termijn geven. Als dem enfèchen hun loon beuren, lossen, ze de panden weer in. En tegen bet midden van de maand begint het spel opnieuw. Tenslotte is ook het bedrag, dat de bank van leening geeft niet meer voldoende om er van te leven. Dan worden de dingen ver kocht. Welk een toestand! het is hier nu zoo dat niemand meer weet, wat hij heeft, noch de arbeidersvrouw, die haar bank biljetten telt, terwijl ze in de rij staat, ureü lang, noch de minister van financiën van het groote Duitsche rijk. De loonen worden uitgedrukt in onwaarschijnlijke ge tallen, Zo zijn zoo waardevast" dat in drie dagen er niets meer van over is. Wat nog op de markt komt, is niet te betalen. En wat absoluut onontbeerlijk is, is niet op de markt. Aardappelen zijn er niet. Ge-en gram vet is er te krijgen. Ik heb dit alles gezien in de groote stad Berlijn men. moet dit hebben gezien met eigen oogen voor menl het gelooft. GEMENGD NIEUWS Ongeluk op den Dam. Maandag wérd op bet Midden-Damter- rein te Amsterdam een aanvang gemaakt met bet heiwerk voor de tribune, die daar met het oog op de jubileumfeesten zal worden opgericht. Dinsdagmiddag om streeks kwart voor drie is: deze heistelling omgevallen. Het personeel was bezig met het verplaatsen der geleiders dat zijn de palen waarlangs het blok glijdt toen eensklaps een tuipaal, die vlak achter den hoek der schutting aan de zijde van den Dam geplaatst was, uit den grond schoot. Aan dezen tuipaal was een der touwen be vestigd, die de heistelling aan vier zijden in evenwicht houden. Het gevolg was, dat dat stelling, die natuurlijk het blok in top had, naar den tegenovergestelden kant om sloeg. Het tragische van het geval is, dat een grondwerker, de 60-jarige Smit, wonende van Hogendorpplein, die zonder werk zijnde naar het verplaatsen stond te kijken door den top der stelling werd getroffen. Hij kreeg een hersenschudding, een hoofd wonde en een fractuur aan het linkerbeen Dat het juist hem moest treffen, doet des to treuriger aan als men bedenkt, dat Smit met het oog op het immer gevaarlijke ver stellen ongeveer twintig kleine kinderen, die door de schutting naar het werk keken had weggejaagd. Per autobrancard van den Geneeskundi gen Dienst werd hij naar het Binnengast huis vervoerd. Zijn toestand moet zeer ernstig zijn. Andere persoonlijke ongeluk ken hadden gelukkig niet plaats. Nader vernemen wij, dat het slachtoffer in het Binnengasthuis aan de opgeloopen verwondingen is overleden. Boerderij afgebrand. Doordat kinderen speelden met lucifers geraakten bij den landbouwer G. Ekelmans in Vuren twee hooibergen in brand. Beide brandden geheel af, met een inhoud van ongeveer honderd duizend pond hooi. Ondanks de grootste inspanning om het geweldige vuur te blusschen kon men niet verhinderen dat ook het woonhuis en de stallen aan het vuur ten prooi vielen. Het aangrenzend schoolgebouw en de onderwijzerswoning bleven gespaard. Het hooi was niet verzekerd, de rest laag. Een s/uw oplichter. Over de oplichterij, door den 31-jarigen kantoorbediende ten nadeele van de Ghr. iZeeliedenbond verricht, kan nog het vol gende worden gemeld. De oplichter had daartoe een vernuftig plan in elkaar geze':. Hij belde 8 of 9 Augustus j.l. een pensionhoudster op, zich noemendo notaris Van der Stuit uit Leiden en vroeg of zij tégen 1 October ieen paar kamers voor hem wilde reser- veeren. Zij gang daarop in en nu vroeg de pseudo-notaris haar, of hij nu reeds oen brief mocht laten bezorgen, waarte gen zij geen bezwaar had. Den volgenden dag helde hij wtfOr op en vroeg de p en- si oiib oudster een voor hem gekomen brief open te maken. Zij zou daarin twee enve loppen vinden gemerkt I en II. Deze en veloppen behoefde zij slechts af te geven aan twee jongens die zich dien ochtend «zouden aanmelden ^aan het pension. Zij opende wel de brief, maar omdat de zaak baar wat verdacht voorkwam, gaf zij de brieven niet af aa«n de jongens d.io zich werkelijk kwamen melden. De jongens kwamen uit Rotterdam, zich melden voor iwerk dat to vinden zou zijn bij den ,,no-< taris" volgens diens opgave aan de Rot- iterdamscho arbeidsbcui s. Zij vonden me neer niet thuis en konden onverrichter zake terugkeeren. De kamerverhuurster opende op advies van een kennis de twee enveloppen en vond in ieder een briefje aan de jongens 'gericht, dat de .piotaris" belaas mtstedig was, maar dat hij later zorgen zou, dat zij te werk gesteld zouden worden. Meteen werd verzócht of zij even een spoedboodschap wilden verrichten en fwel, of zij ingesloten chèque wilden in wisselen, het geld in een mede-ingesloten enveloppe steken en deze bezorgen aan -een daarop getypt adres. De eene chèque «was f 2000 en. de andere f 1400 groot., Het bedrag van de eene moest bezorgd wor den in een pension aan de Gröot-IIerlo- ghmelaan en do .andere aan een ander pension aan diezelfde laan. Daar had hij, betzelfde telefonische spelletje uitgehaald, zic.h respectievelijk noemende mr. D. uit Leiden en notaris Van Magen te Leiden. Hij had op 100 M. afstand van de wo ning van de eerstgenoemde pensionhoud ster" op den loer gestaan om te zién of de jongens in de richting van het postkan- door gingen en begreep dus dadelijk dat de boel mis liep. Toen is hij dadelijk naar ■het kantoor van den Christelijken Zeelie- denbond gegaan en heeft daar een nieuwe cheque geschreven en deze zelf geïnd aan het postkantoor Badhuisstraat. Hij had zich volgens ooggetuigen, die hem na de arrestatie herkenden, gebrek kig vermomd aan het postkantoor. Hij droeg een pet diep over de oogen getrok ken, een blauwe bril en had een valsch 'snorretje aan. Donderdagavond werd de politie in (kennis gesteld met deze vreemde zaak. Donderdagmiddag had de oplichter nog kans gezien in deze vermomming f3300 •op te nemen. De politie begaf zich dade- ïijk naar het kantoor van den Christe lijken Zeeliedenbond, waar men nog van taiets wist. Het chequeboekje werd nage lkeken. en spoedig bleek, terwijl slechts «chèques gemist Werden, terwijl slechts 'twee teruggevonden waren in die brieven. Daardoor werd begrepen, dat de oplich ter er nog een in zijn bezit moest hebben. De politie kon dadelijk constateeren aan "een defect aan een der letters der schrijf- Imachine, dat de-brieven van den pseudo- "notaris getikt waren met de machine van "den Christelijken Zeeliedenbond. Aan de •onder teeken,in g viel te constateeren, dat teen op 15 Juli j.l. ontslagen bediende de 'schrijver dier brieven moest zijn. Vrijdagavond werd hij gearresteerd in (zijn woning. Niets werd op hem bevon den en hij ontkende hardnekkig. Nie- taiand had hem gezien zonder vermom- taling, het viel dus zeer moeilijk het be wijs vast te stellen. Ten slotte viel hij Za terdagavond door de mand en bekende de geheele zaak in scène gezet te hebben. (Voorts bekende hij, dat het geld* geborgen Was bij een familie aan het Stations plein. Deze personen, die den oplichter 'kenden, bleken geheel te goeder trouw te Izijn. Zij hadden van hem een handkof fertje in bewaring genomen, dat door de politie in beslag werd genomen. In het koffertje werd f 2980 en twee gouden termbanden ter waarde van f 140 gevon den. -Het overige geld had hij uitgegeven 'om schulden af te betalen. Land- en Tuinbouw Goudsche Land- en Tuinbouw tentoonstelling. Nu de inschrijvingen voor de groote tentoonstelling gesloten zijn, blijkt welk eon veelzijdig karakter de te exposeeren artikelen dragen. Natuurlijk is van den kant der veevoederfabrieken de grootste deelname. De meest bekende firma's op dit gebied uit ons land zijn dan ook ver tegenwoordigd. Van de 40 standhouders, die ingeschreven zijn, zullen er ongeveer 35 met veevoeder exposeeren, zoowel voe der voor runderen, paarden, varkens als pluimvee. Daarnaast is er een belangrijk aantal inzendingen op het gebied van ïandbouw-machinerieën en werktuigen in den ruimsten zin. Ook exposeeren ver schillende uitgevers bladen en uitgaven op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt. Er zal een groote broedmachine, een kunstmoeder voor 400 kuikens worden gedemonstreerd. Reclame-ptands zullen niet ontbreken; kasregisters, sigaretten, automobielen, wijnen enz. enz. bieden naast de produc ten op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt een aangename afwisseling. Kaas- en melkproducten vormen echter de hoofdschotel van deze tentoonstelling. Op de terreinen worden een paar flinke restaurants ingericht met gezellige zitjes. Voor aangename ontspanning en vermaak wordt gezorgd. De bloemenkweekers uit Boskoop, Aals meer en Gouda, die op de Goudsche land en tuinbouwtentoonstelling zullen uitkomen hebben in hun laatste bijeenkomst, die Dinsdag te Boskoop onder leiding van den heer J. H. van Straaten van Nes met het tentoonstellingsbestuur gehouden is, be sloten, de in het voorjaar gedane inschrij vingen niet alleen gestand te doen, maar ook nog belangrijk uit te breiden. De aanleg zoowel in het bloemenhuis als op do terreinen is reeds gereed en binnen enkele dagen zullen Flora's kinderen wor den geplant. Veiling te Lissé op 11 dezer onder Directie van Holland's Bloembollenhuis1 E.V.T. Mon Tresor top. f 2.70; E.V.T. Kei zerskroon f 5.10; E.V.T. Fred. Moore I f 3.10; E.V.T. Rose Luisante top f 5.20; E.V.T. Pink Beauty f 9.—; E.V.T. Gele Prins f 2.80; E.V.T.- Chrysolora I f 2.70; E.V.T. Couleur Cardinal top f 6.60; E.V.T. Prins van Oostenrijk f 3.80; E.V.T. Pro serpine I f 7.— E.V.T. Diana f 2.20; E.V.T. Cram. Brillant top. f 1.80; E.V.T. Brillant Star I f 6.50; E.V.T. Duchesse de Parma top. f 4.40; E.V.T. Rose Grisdelin f 2.40; E.V.T. Witte Due Max I f 2.20; E.V.T. La Precieuse top f 4.E.V.T. La Reine I f 1.60; E.V.T. Wouwerman f 2.20; E.V.T. Herman Schlegel top. f 1.90; D.T. Murillo f 3.50; D.T. El Toreador I f 8.20; D.T. Rubra Maxima, top. f 3.40; D.T. Couronne d:Or f 3.50; D.T. Lucretia I f 2.50; D.T. La Candeur f 3.50; D.T. Titiaan top. f 4.90; D.T. Vuurbaak I f 5.4Q; D.T. Salvator Rosa top f 4.90; D.T. Theeroos f 4.30; D.T. Im perator Rubrorum f-5.20; D.T. Schoonoord I f 4.70; D.T. Boule-de Neige f 5.D;T. A'zalia f 7.20; Dw. Pride of Haarlem top. f 3.—; Dw. Clara Butt f 2.60; Dw. Bartigon I f 4.80; Dw. Prof. Rauwenhoff top. f 6.10; Dw. Bar. de la Tonnage f 3.40; Dw. La Tulipe Noire I f 4.75; Dw. Sieraad van Flora f 4.— Dw. Massachusetts f '4.50; Dw. Nauticas top. f 2.30; Dw. Prinses Eli sabeth I f 8.—; Dw. Wm. Copland top. f 6,50; Dw. Rev. Ewbank f 2.80; Dw. Pain ted Lady II f 2.20; Dw. Centinaire I f 9.25 Dw. Le Noire II f 7.—; E.L.T. Picotée I f 1.50; E.L.T. Gesn. Spatulata Mayor f 1.50 E.N. Emperor top. f 7.10; E.N. Bic. Em press I f 6.—; E.N. Golden Spur f 7.90; E.N. Glory of Leiden f 5.E.N. Glory of Sassenheim f 7.50; E.N. Bic. Victoria top. f 7.90; E.N. Mad. de Graaff I f 6.— E.N. Sir Watkin top. f 7.70; E.N. Poëticus 'Or- natus f 3.10; E.N. rAjax Princeps I f 3.90; E.N. King Alfred f 27.D.N. Von Sion- top. f 4.90; E.R. Giganthea II f 11.50; E.R. Moreno f 8.50; E.R. Gertrude I f 13.50 *32]] Gen. Pellisicr f 16.—; E.R. Queen of th Pink f 15.25; E.R. Robert Steiger f 15. E.R. Gen. de Wett f 14.50; E.W. l'In^ cence f 11.90; E.W. La Grandesse II f9.25 E.W. Grande Blanche I f 12.7ö; E.B. Queei of the Blue f 10.50; E.B. Grand Maitr. f 11.75; E.B. Marie II f 9,25; E.B. Schote I f 9.75; E.B. Johan I f 10.— E.P. Lord Balfour f 12.50; E.G. King of th© Yello* f 12.—. Alles per 100 stuks. Er was pl.^ 5000 mand aangevoerd. Er was veel belang r stelling en groote kooplust. Vooral het at» tikel Hyacinthon ging er goed in. INGEZONDEN puiten verantwoordelijkheid der Redactdejj De nood in de Saksische Predikante- gezinnen. Geachte Redactie. Mogen wij nog eens weer een beroep doen ep Uwe welwillendheid voor een korte mededeeling aan Uwe lezers? Dat de nood in Duitschland in het al- gemeen, in Saksen in het bijzonder voor menschelijke kracht schier ondraaglijk wordt, zal wel niet veel betoog yedeischen. De buitenlandsche persberichten bereiden ons dagelijks voor op de snelle en volledige ineenstorting van het economische leven bij onze Oosterburen. In welk een hulpe- loozen toestand zullen dan de bewoners der Saksische pastorieën komen te ver- keeren Met het oog op die gebeurlijkheden ver sterkt ons comité zijn noodkreet, om hulp voor de ongelukkigen. In zeer bijzonderen zin geldt hier de bekende zegswijze: Wie spoedig helpt, helpt dubbelWanneer aan stonds dec haos in Duitschland intreedt, dan wordt de weg om hulp te bieden, wel licht versperd. Men vergunne ons met deze sobere, maar veelzeggende onderstelling te volstaan. Met dank aan God en aan da im..,, gé- vers vérmeiden we, dat tot heden ontvan gen werd een bedrag van ongeveer 7500 gulden. Dat is verrassend, edochniet voldoende voor de behoefte van 1500 pre dikantsgezinnen, die sedert Januari 1921 de gewone inkomsten moesten derven. De ze week is de tiende kist met goederen naar Saks enverzonden. Een enkel voor beeld, op hoe eenvoudige wijze kan wor den geholpen. Een Ned. Herv. predikant in het Westland laschte het voor een paar weken vermelde courantenverslag van de mededeelingen van Pfatrer Spranger in de samenkomst te Utrecht (16 Juli j.l.) in zijn leerrede inmet dit gevolg, dat er deze week een wagon aardappelen uit het Westland naar Saksen kon worden verzonden. We mogen er aan herinneren, dat het adres voor geldzendingen is, Jhr, L. Huydecoper van Nigtevecht te Utrecht, postrekening 57061. Goederen wordeni gaarne ontvangen aan het Geref. Burger Weeshuis, Oude Gracht te Utrecht, met de bijvoeging „Voor Saksen" of voor Den Haag en omstreken door den heer P. van Trotsemburg, Prins Hendrikstraat 74 te 's-Gravenihage. Gaarne ontvangt het comité ook opgave van gezinnen, die bereid zijn gedurende enkele weken een zoon of dochter van een Saksich predikant Christelijke herberg zaamheid te bewijzen. Dat is, het comité verheelt zich zulk niet, een moeilijk geval. Er zijn in Nederland in de laatste jaren "reeds duizendtallen kleine buitenlandera met groote liefde en opofferende gezind heid geherbergd en gekoesterd. Dan gold het echter meestal kleine kinderen. Onze Saksische broeders en zusters vragen ech ter gastvrijheid voor hun zonen en doch ters van 1620 jaar. Hun kleinere kinderen wordeni in onderscheidene deelen van het Duitsche Bijk zelf gehuisvest. Maar dezen' hun rijpere jeugd, leerlingen van gym nasia en hoogere meisjesscholen zijn dö kinderen, die in de puberteitsjaren den zwaren oorlogstijd hebben moeten doorma ken en dientengevolge meer leden dan jon geren en ouderen. En voor dezen is zoo moeilijk onderdak te vinden, terwijl ze in! verhoogde mate een rust- en voedingskuur in hun vacantie behoeven? Wies telt zijn hart en huis open? 't Ia waar, jongelieden op dien leeftijd stellen! f bijzondere eischen aan godsdienstigen en opvoedkundigen tact, maar Pfarrer Spran ger verzekerde, dat er geen andere worden uitgezonden, dan omtrent wie van leeraren! en verzorgers de beste getuigschriften gor den verkregen en die, hoewel verzwakt, toch overigens gezond zijn. Opgave van herbergzame gezinnen zendo men tot 9 Augustus a.s. aan Prof. J. R. Slotemaker de Bruine to Utreclit; na dien datum aan R. A. den Ouden, 't Kuyperhuis, Dr. Kuyperstraat 5 Den Haag. Het Comitéj Dr. F. van Gheel Gildemeester, eere-voorzitter. A. W. F. Idenburg, J. Domna, - Geref. predikant, 's^Gravenliage. H. Janssen, Leger- en "Vloot- pred. in" alg» dienst. Dr. E. J. W. Posthumus Mcyjes Herv. pred. Dr. F. W. Grosheide, lïoog- leeraar Y. U., Amsterdam. Dr. P. A. Klap. j. Dr. J. W. Pont, Hoogleeraar. M. van Grieken, Herv. pred. r Rotterdam. Dr. A. F. Krull, Herv. pred. J. J. Kanp, Herv. pred., Gro- r ningen. - J. H. Kok, Kampen. j,( Dr. J. R. Slotemaker de Bruine Hoogleeraar, Secretaris. Jhr. L. Huydecoper van Nigte- J vecht, Penlningmeester. Bovengenoemd comité heeft op zijn ver-, zoek Ds. J. L. de Yrie» te Rijnsburg, lid van heb Provinciaal comité, bereid ge-_ vonden! om gaven en giften in ontvangst' te nemen, tot wien de gevers uit deze om-) geving zich dii.1 gelioven te wenden. Dr. do Vries zal allo giften in dit blad ver- antwoorden. '4

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6