NI ill. ft. WAALS, 1 GAREN. Ui Haarlemmerstraat 132-134-138. Êastt&asrèelsjke Aankondiging £EME£WTELIJKE V1SCHVERK00P., Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a. f 0.10 i 0.22, SCHOL a f 0.19—f 0.30 en KA BELJAUW a f0.45 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 8 Augustus 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge meens kennis, dat door E. S. Prins te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel Harlesteeg No. 2. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Augus tus tot en met Zondag 12 Augustus, waar genomen door de apotheek van den heer O. B. DUYSTER, Nieuwe Rijn 18, Telef. 623. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. en voorschriften, hetzij door bijzondere beschikkingen van het luchtverkeer. Behalve in geval van nood moeten vlie geniers, die zich naar een der beide lan den willen begeven of hen willen vorlf >~-n zich gedragen naar de geldende voor schriften voor het overschrijden der grens, terwijl zij voor landingen en op stijgingen alleen gebruik mogen maken van de hiervoor aangewezen vliegvelden en vlieghavens. De vliegtuigen mogen geen wapenen, munitie, giftgassen, ontplofbare stoffr-1 of postduiven vervoeren, terwijl zij zonder speciale vergunning van den staat, waar toe zijv behooren, geen toestellen voor draadlooze telegrafie en telephonie aan boord mogen hebben. De vliegtuigen mogen goederen en pas sagiers tusschen beide landen vervoeren; een uitzondering wordt echter gemaakt voor het binnenlandsch verkeer. AI deze transporten zijn onderworpen aan de geldende voorschriften. Brieven en postpakketten mogen worden vervoerd, indien dienaangaande tusschen de post administraties der beido landen een over eenkomst bestaat. Veroordeelden in het Roergebied. Zooals reeds eenigen tijd geleden is ge- r^eld, waren mr. D. van Houten en: mr. Donker Gurtius van Duitscbe zijde aan gezocht om in Duitschland to gaan plei ten voor Duitscho overheids- en andere personen, die in verband met den weer stand in het Roergebied door de Fransche bezettingstroepen waren gearresteerd en voor den Krijksraad moesten terecht staan. Nadat mr. Donker Curtius reeds eeni gen tijd in Duitschland had doorgebracht is ook mr. D. van Houten daarheen ge lrokken. Thans kan worden medegedeeld, dat mr. van Houten in 14 dagen tijds in 15 zaken heeft gepleit en dat hij in 5 dezer zaken vrijspraak: heeft verkregen. ■'M' Vragen van Kamerleden. De heer Hugenholtz heeft den Minister van Ju8titie de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van een onderhoud van de redactio van het blad „Het Huisgez." en den directeur der srtafgevangenis te 's Hertogenbosch, over genomen in het „Utr. Dagbl." van 31 Juli, middaguitgave, waarin o. m. voorkomt de volgende mededoeling:' ,'^Zij, die reeds veroordeeld zijn', kunnen ook tegen den kostenden prijs hun eten uit de cantine ontvangen, doch slechts drie maal per week. Het is geen rijke maaltijd, dien de cantine geeft, maar toch een goed „burger potje" (aardappelen met groenten, vleesch en jus) en er wordt ook een half fleschje bier naast gezet." Beantwoorden, deze mededcelingen aan den bestaanden toestand? "Wordt met name aan ïedcrgn veroor deelde, die het betalen kan, driemaal per week een half fleschje hier vestrekt, ook als hij boet voor een misdrijf, dat met drankmisbruik samenhangt Is de Minister, bij bevestigde beantwoor ding der voorafgaande vraag, niet van uordeel, dat de voorwaarde van geheelont houding, die ingeval van voorwaardelijke Invrijheidstelling gewoonlijk aan dergelijke personen van Overheidswege wordt opge legd, veel van haar zedelijke beteekenis zal verliezen, indien dezelfde Overheid hun toestaat gedurer.de hun opsluiting alcohol houdende drank te gebruiken, en wil de Minister in dat geval bevorderen, dat de verstrekking van bier, althans aan de bovenbedoelde gevangenen, voortaan wordt nagelaten BUITENLAND HET SCHADEVERGQEDINGS- VRAAGSTUK. Engelsche kuiperijen tegen Frankrijk? Een bericht uit Parijs zegt, dat men in Frankrijk zeer verbaasd is, over de op de 'Amerikaansche markt tegen de franc ge voerde» campagne. De New Yorksche bsursmanoeuvres zijn, naar men weet, duidelijk geïnspi reerd door Londensche financieele krin gen, die tendensieuse en vijandige inlich- Itingen zenden. Het bijzondere karakter van deze campagne blijkt uit het feit, dat £|E Goedkoooe aanbieding H! HANDGAREN. 200 Els „Visch" 6 '/2 cent. IWI 200 Ermens' MACHINEGAREN. 509 Yrds. „Hiver" 1© cent 500 „Brooks" [Ui Aïieen bekende soUde merken iegen de laagste prijzen. s9i de koers van de lire niet de curve volgt, welke de Fransche en Belgische wissel koers ondergaat. Men wijst tevens op de pogingen, welke in Britsche politieke kringen, worden ge daan om een Amerikaansche interventie te bewerkstelligen in de huidige onder handelingen tusschen Londen en Parijs, en te bereiken dat president Coolidge er in toestemt om het probleem der Duitscho betalingen en de ontruiming van het Ruhrgebied aan het Haagsche Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Er uilen stappen te Washington woï- den laan om uiteen te zetten, waarom dit plan niet door de Fransche regcering kan worden aanvaard. De „Temps" stelt de Britsche regeering voor gebruik le maken van de quaestio der Duitsche leening om deze te verbin den met het probleem betreffende de waarborgen en het onderzoek naar bet Duitsche betalingsvermogen. Dit onderzoek zou door de Commissie van Herstel moeten worden verordend, hetgeen de onderhandelingen op den nor malen, in het Verdrag van Versailles vastgestelden weg, zou doen terugkeeren. DE FRANSCH-ENGELSCHE TEGENSTELLING. Aan de hand van eone nauwkeurige ontleding van de Fransche zaak, zooals deze zich voordoet in de documenten, die een deel van de gevoerde correspondentie tusschen de geallieerden vormen, merkt de „Times" op, dat het doel van de bezet ting van de Roer volgens 't Fransche antwoord niet speciaal beoogt om de be talingen voor het herstel uit het rijke Duitsche industriegebied te putten, maar om den wil te doen ontstaan tot betaling. Daarom maakt Frankrijk den toestand zoo vreeselijk onaangenaam voor Duitsch land, dat het er de voorkeur aan zal ge ven te betalen boven niet te betalen. Het verschil tusschen het Fransche en Engelsche standpunt kon moeilijk volgens de „Times", sterker en duidelijker in het licht worden gesteld. De aandacht van de Engels che regeering is allereerst gericht op de economische mogelijkheden tot betaling en tot geleidelijk herstel van den norma len economisch en gang van zaken in ge heel Europa, hetgeen het eindresultaat moet zijn van het vredesverdrag tusschen overwinnaars en overwonnenen. Het Fransche standpunt is psychologisch en speculatief. Het neemt aan, dat de wil tot betalen in een volk kan worden geschapen door een bijzonde ren vorm van dwang, zelfs wanneer die dwang een ontwrichting beteekent of een onbepaalde afwijking in een buitenge woon ingewikkeld economisch systeem en leiding van alle soorten van moderne so ciale krachten in de richting van gevaar lijke en onberekenbare verwarring. Men moet niet vergeten, dat het Engel sche standpunt, ontwikkeld door de hui dige regeering en hnar voorgangster, het denkbeeld van een toezicht, controle en zekere vormen van dwang als waarborg voor betaling der schadevergoeding door Duitschland niet uitsluit. De Roerbezet ting is echter oneconomisch. De „Times" denkt er niet aan om in te stemmen met ben, die verreikende en duistere beweegredenen aan de Fransche regeering toeschrijven. Het blad gelooft echter, 'dat de Fran sche regeering den onvermijdelijken in vloed ondergaat van de krachten, die zij zelf in beweging heeft gebracht en kan worden meegesleept door gebeurtenissen, die haar eigen daden in het leven hebben geroepen, op wegen, die zijzelf nooit heeft willen bewandelen, en dat nu nog niet wil. De „Times" verklaart dat do Engelsche regeering een! duidelijke en krachtige zaak voorstaat en dat zij beoogt met haar politiek haar doel met wijsheid en be hoedzaamheid te bereiken. Groeiend onderling wantrouwen. Hei vonnis over de Entente geveld? Geheel anders dan het bovenaange haalde Engelsche orgaan, oordeelt het Fransche „Journal des Débats": Frankrijk en Engeland hebben geen vertrouwen meer in elkaar. Zo slaan el kaar met groeiend wantrouwen gade. En geland meent, dat Frankrijk er minder op uit is. Duitschland te laten he talc®, dan wel de hegemonie in Europa te krij gen. Een atavistische vrees, vervolgt het blad ten opzichte van de sterkste mi litaire macht beinvloedt de Engelsche openbare meening. Men begint ons eenigszins met vijandige blikken aan te kijken. In Frankrijk heerscht aan den anderen kant een zekere verdenking, alsof Enge land bijna gaarne zou zien, dat wij niet betaald zouden worden. Wat men ook doet, wanneer niet het vertrouwen en de openhartigheid in de betrekkingen tusschen do heide volken hersteld kunnen worden, is het vonnis over do Entente geveld, en zal deze door niets hersteld kunnen worden. Wij gelooven, vervolgt het blad, dat de heide naties, wanneer ze zouden ophou den vrienden te zijn, een ware dwaas heid zouden begaan, waarvan alleen Duitschland zou profiteeren. Dan zou in Europa hetzelfde gebeuren als in het Oos ten, waar de rivaliteit de resultaten van de overwinning in enkele dagen tot niets terugbracht. Do groote fout van Engeland is, aldus het „Journal des Débats", dat het niet begrepen heeft, dat het ingeval van ver zet dwang moest uitoefenen. Onze positie is sterk. Des te meer moe ten wij daarom trachten, Engeland voor onze ideeën te winnen." DE DUITSCHE REGEERING. Gcsn verandering te wachten. Er had, naar uit Berlijn geseind wordt, gistermiddag een zeer langdurigo bespre king plaats tusschen den rijkskanselier en de fractieleiders, met uitzondering van de communisten. Alle aanwezigen waren liet erover eens, dat er geen verandering in de regeering moet plaats hebben. Er werd van vele kanten gezinspeeld op de invoering van een soort „hoofdelij ke belasting". De regeering is hier niet tegen, zal echter het initiatief aan dein rijksdag overlaten. Het indienen van een voorstel in dien geest door een der frac ties is zeer waarschijnlijk. Men denkt zich deze belasting ongeveer zoo, dat elke zaak, die meer dan tweo hoofden perso neel heeft, per hoofd en per week een goudmark aan den staat zal moeten af staan. Inkrimping van reizigersverkeer. In verhand met den onzekeren econo- roischen toestand heeft het ministerie van 'Verkeerswezen verschillende maatregelen genomen ten aanzien van het spoorweg verkeer, die vooral het reizend publiek treffen. J'*i Extra-vacantie treinen worden niet meer toegestaan. Met het oog op het ver voer van den oogst en van levensmidde len wordt het reizigersverkeer ingekrom pen. In een oproep wordt het publiek aan gespoord, geen luxe-reizen te ondernemen en feestjes uit te stellen tot betere tijden, daar het nu geen tijd voor feesten is. De verkeersbeperking gaat zoover, dat zelfs congressen worden afgelast ter ont lasting van de spoorwegen. DE STAKING ÏN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE. Meer dan 60.000 arbeiders uitgesloten. Naar de „Vorwarts" meldt, is de deel neming aan de staking in de Berlijnsche metaalindustrie over de geheele linie zeer groot. Do bedreiging der werkgevers, om bij staking der bedienden, de bedrijven stop te zetten, en de arbeiders uit te sluiten, is op verschillende plaatsen ten uitvoer gebracht. i Tot heden zijn ongeveer 60.000 a 70.000 metaalarbeiders uitgesloten. Nieuwe belastingwetten in Duitschland. De Rijksraad heeft Zaterdag de beraad slagingen over de nieuwe belastingwetge ving geëindigd. De verbruiksbelasting is goedgekeurd. Hot ontwerp omtrent de kolenbelasting heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoo dat de minister van financiën uitstel van betaling kan verleenen, indien economi sche overwegingen dit wenschelijk ma ken. Het wetsvoorstel omtrent de heffing van een Rijn- en Roeroffer is eveneens met enkele wijzigingen goedgekeurd. De wet, waarhij vooruitbetaling van inkomstenbelasting wordt geregeld, is eveneens met enkele wijzigingen aange nomen. Onveranderd werd aangenomen de wet tot vooruitbetaling der omzetbe lasting. Duitschland en Turkije. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" deelt mede, dat Turkije, na ratificatie van het te Lausanne gesloten verdrag weder diplomatieke betrekkingen met Duitsch land zal aanknoop en. De officieele diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije waren, in overeenstemming met het verdrag van Versailles, sinds 1919 onderbroken. De Turkscho belangen in Duitschland wer den gedurende dit tijdvak door Zwitser land behartigd. Rusland en Duitschland. Volgens de Peterburgsche „Prawda" heeft de Duitsche regeering met de Rus sische een overeenkomst afgesloten be treffende levering van graan. Rusland moet 5 millioen poed graan van den oogst van dit jaar leveren. De eerste partij is reeds op weg naar Duitschland. Op 30 November moet de laatste hoeveelheid afgeleverd zijn. 50 pet. der waarde wordt door Duitsch land in geld, de rest in industriewaren betaald. Verduistering van 100.000 francs. Een boekhouder van de automobielen- fabriek te Courbevoie (Frankrijk) trok de aandacht zijner kennissen door de groote verteringen, die hij maakte. Hij reed in een auto rond, waarmee hij iederen Za terdag naar Deauvile vertrok, waar hij heel wat geld opmaakte en een villa, die 2000 francs per maand aan huur deed, bewoonde. Aan allen, die hem geluk wenschlen met do gelukkige verandering in zijn po sitie, verklaarde hij, dat hij een aardig inkomen er hij verdiende als tusschen- persoon in den autohandel. Een onderzoek van de boekhouding der fabriek, waar hij werkzaam was, bracht echter aan hot licht, dat hij met volle handen greep uit de kas der firma. Van een tochtjo naar Doauville terug- koerend, werd hij gearresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde hij 100.000 francs verduisterd te hebben. Een huiszoeking in zijn woning leidde tot de ontdekking van een groote hoeveelbïid luxe voor werpen. Sprinkhalncnplaag. Een Reutertelegram uit Regina (Ame rika) maakt melding van een ontzaglijke zwerm sprinkhanen, die Zondag j.l. over Pontiex (Saskatuhewan) zich in de lucht voorbcwoog en drie uren lang het stadje in duister hulde. De zwerm vloog op 100 M. hoogte en had een lengte van verschei dene mijlen. De breedte werd op 8 mijl geschat. Hel toenemen van kanker in Frankrijk. In de laatstgehouden zitting van de Académie de Médicine te Parijs heeft dr. Remond, hoogleeraar aan de universiteit te Toulouse, statistische mededeelingen gedaan, over kanker, berustende op gege vens, hem verschaft door 270 geneeshee- Ten uit Zuid-West-Frankrijk. Uit die mededeelingen blijkt, dat het aantal kankergevallen daar jaarlijks sterk toeneemt. In 1919 werden 300 ge vallen aangegeven; in 1920 362; in 1921 585 en in 1922 846 gevallen. Zwemtocht dyer het kanaal. De Amerikaan Henry Sullivan, is er na vier mislukte pogingen, gisteren in ge slaagd van de Engelsche naar de Fran sche kust over te zwemmen. Hij verwierf daardoor den prijs van 1000 pond, door de „Daily Sketch" uitgeloofd voor den eersten zwemtocht over het Kanaal in dit seizoen. Hetzelfde Londensche blad looft een tweeden prijs van 1000 pond uit voor den zwemmer of zwemster, die voor het ©inde van deze maand den krachttoer het eerst herhaalt. Een wapendepot ontdekt. Op schacht 1 van de mijn „Hugo" te Buer is door aanwijzingen van een mijn werker, een wapendepot ontdekt. De wa^ pens, over het aantal waarvan nog geen nadere bijzonderheden konden" worden verkregen, waren in een torenmuur ge metseld. De wapens werden door de Belgen in beslag genomen. De herkomst is nog niet hekend. Er zijn, in verhand met deze aangelegenheid, xeeds eenige arrestatie's uitgevoerd. Dei commandant van het bezettings leger heeft bevolen, dat er strafmaatre gelen zullen worden toegepast. Over den omvang hiervan kan echter nog niets worden medegedeeld. Er hebben verschei dene huiszoekingen plaats gehad. Nieuwe bomaanslag. In verband met een op het kolensyndi- caat te Essen gepleegden homaanslag, hebben de Fransche bezettingsauloriteiten voor het district, waarin het kolensyndi- caat ligt, een verkeersverbod tusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens uit gevaardigd. De trams mogen in dit dis trict tot Vrijdagmiddag 1 uur niet rijden Dit laatste veroorzaakt groote moeilijkhe den, daar de belangrijkste tramlijnen al voorbij het kolensyndicaat gaan. KORTE BERICHTEN. Naar verluidt is de gezondheidsL stand van den Engelschen ambassade in Washington, Auckland Geddes, stee achteruitgaand. Hij heeft 't gezichtsv mogen van een oog geheel verloren vermoedelijk zal ook hij niet meer na; zijn. post terug keoren. Uit de opgaven van het passagiei vervoer te Londen van Zaterdag tot i met Maandag (Bank-holiday) blijkt, d er in het geheel 15 milioen personen zij vervoerd zonder eenig ongeval van beti nis. 1 A.s. Donderdag zal het Engelse ministerie bijeenkomen, waarbij, na verondersteld wordt, het antwoord op laatste Fransche nota een punt van spreking zal uitmaken. KERK EN SCH08L GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Rottevallede heer v. d. Elskamp, cand. te Kampen. CHR, GEREF. KERK. Bedankt. Voor Maarssen: H. Biesn te Groningen. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Beroepen. Te Pekela jc.a., A. Br heim te Hoorn (N.-H.) Gemeenteraad Lisse. In de laatst gehouden vergadering v ren alle leden tegenwoordig. Het voorstel van B. en W. cm een vt ordening vast te stellen op het gebru van sterken drank bij de a.s. Jubileui feesten werd aangenomen. Tegen stcmd< de heeren v. Til, Balkenende en Lang veld. Op voorstel van B. en W. werd tevei besloten een wijziging aan te brengen de plaatselijke politieverordening regele de het toezicht op loslopcende honden. Vervolgens besloot de Raad over gaan tot de overdracht van gronden voi den aanleg van een straat van af de Grachtweg om de molen van do N. V. P. Beclen eni Zonen naar de gemeentelijl haven. De Grondcommissie zag haar voorste om ingevolge de Landarbeiderswet een deelte van de Zuidhoek beschikbaar stellen eveneens aangenomen. Besloten werd tot opheffing van dfl cursus voor vervolgonderwijs aan de O. School. Aanbieding had plaats van de rekenin der gemeente over 1922, waarna- een cou missie tot het nazien ervan werd benoem bestaande uit de heeren v. Til, Warme dam en C. Schrama, Van de kerkeraden der Geref Kerk de Ned. Herv. Gem. was een adres ingf komen waarin werd geprotesteerd tej het van gemeentewege toelaten van enke' groepen in oen gehouden optocht van Roomsche Missie ter gelegenheid van he feest der „H. Kindsheid", welke naar oo deel van die kerkeraden en naar dat va een groot deel der burgerij niet toelaa baar moet worden geacht. De heer S e g e r s vroeg naar aanleid daarvan het woord, maar hem werd bed dat liij alleen vragen mocht stellen, ornda de Voorz. als hoofd der politie deze zaa voor zich wenschte te houden. De hee Segers vroeg en verkreeg daarop de verze kering (die in de notulen zou worden v gelegd) dat er voortaan tegen gewaakt za worden dat de godsdienstige gevoelen der burgerij worden gekwetst. De Roomsche leden verklaarden geen debat hierover te zullen deelneme uit vrees voor schade aan de goede vei standhouding in den raad en uit de ovci weging dat het schrijven alleen tot d competentie van den voorz. behoorde. Naar aanleiding van een verzoek van <3 feestcornmia sie voor de a.s. Jubileumfee! ten werd besloten direct de beschikkin over deze gelden te geven. In antwoord op een vraag van den hee Verduyn betreffende den bouw van ee gashouder deelde de voorzitter mede da hiervoor een leening is aangevraagd va: f 15000. tegen 6 pet. ft pan. Den heer Langeveld antwoordde d Voorz. dat- spoedig zal worden overgegaai tot het leggen van een trottoir van he postkantoor tot het huis vail dr. De Graaf Medegedeeld wordt o.a. nog, dat de H; vensloot in orde is. Hoewel de aamiemc het werk 14 dagen te laat heeft afgelever werd besloten voor ditmaal geen boete t heffen. (Door verzuim van den corresponden eerst heden geplaatst. (Red.). SJST B1E KATWIJK AAN ZEE. Een badgast, welk een zeebad had genomen werd da am door den badman bewusteloos in een ba*, koets gevonden. Om op het overdrukki strand opzien te vermijden werd do pi tiënt per badkoets naar een arts gered: Wij ontvangen later bericht, dat de mai is hersteld. Waarschijnlijk vindt liet on geval zijn oorzaak in den te langen duu van het bad. Gistermiddag wer een bazaar, welke ia de gemcentezaa wordt gehouden ten bate van het kindei feest der Oranjever. geopend Dc heer Holt rust sprak een hartelijk openingswoord waarbij hij allen dankte welke haddei medegewerkt om dezen bazaar tot stam te' brengen* Het ziet er in de ruime zaal kleuri., fleurig uit, er is van alles volop te koof afwisselend wordt goede pianomuziek ge geven, kortom: de echte bazaavstemmin is er. Men decldo ons mede. dat do of

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2