Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4de JAARGANG. - WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1923 - No. 1006 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONESESaENTSPRflJS In Leiden en bulten Lelden v/aar agenten gevestigd zijd Per kwartaal fJL50 Per week .....(0.19 Franco per post per kwartaal IÏ90 Dit nummer bestaat uit tureo bladen* Kabinet en Parlement. II. Do algemeen© beschouwingen, bij de behandeling van de Staatsbegrooting, het vorig jaar, waren voor een zeer belang rijk deel gewijd aan den financieelen toe- atand des lands en de middelen om daar in verbetering te brengen. Dit ligt zoozeer voor de hand, dat het overbodig kan worden geacht daarover rit te weiden. De debatten hoe belangrijk overigens ook brachten echter do zaak niet veel verder. Kr werd critiek geoefend op het Kabi net, omdat het in zijn vorige samenstel ling de uitgaven zoo hoog had opgevoerd en er was niet minder critiek op de wijze waarop het zich voorstelde het financieel evenwicht te herstellen. Dat bij deze critische beschouwingen vóóraan stonden mannen als Mr. Dressel- huys, die in 1918 zijn bekende „millioe- ncnrit" hield, toen hij de regeering prik kelde om aan zoo ongeveer alle eischen die gesteld werden tegemoet ter" komen, verhoogde intuschen niet de waarde van deze, wat al te goedkoop© critiek. Ook andere woordvoerders echter, hoe wel welwillend gestemd en bereid de da den van het Kabinet af te wachten, ble- ken niet geheel gerust. Het was bij deze gelegenheid 'dat de heer H. Colijn zijne opzienbarende rede hield over de landsverdediging, waarbij het denkbeeld in overweging werd gege ven op de doode weermiddelen zeer krachtig te bezuinigen, teneinde het veld leger beter in staat te stellen zijn taak als operatief orgaan te vervullen. De heer Colijn bedoelde niet anders dan enkele gedachten aan te geven, die door de Regeering zoo noodig nader zou- den kunnen worden uitgewerkt. Uit het feit, dat hieromtrent geert na« dere medédeelingen of voorstellen werden gedaan, mag misschien worden afgeleid, dat het Kabinet zich met deze bezuini- gings-denkbeelden niet kan vereenigen, tenzij, wat ook mogelijk is, uit do komen de begrooting het tegendeel blijkt. '•w"~ Behalve aan de financieel© problemen werd ook aandacht geschonken aan de principieel© vraagstukken. Als vanouds werd door de voormannen der linkerzijde de tegenwoordige politieke antithese bestreden en als onbruikbaar voor de practijk veroordeeld. Zonder veel succes evenwel. Door den heer Dreselhuys werd looh tegenover den heer Colijn volmondig toe gegeven, dat de vrijzinnigen de Heilige Schrift niet als kenhron van den wil Gods aanvaarden, maar dat voor hen, de mon- schelijke rede gesteld wordt, boven het "Woord Gods Tegelijkertijd was daardoor de dood-; verklaarde antithese gehandhaafd 'en weer in eere hersteld. Onder de punten die in meer ruimer kring de aandacht trokken, behoort niet ;n de laatste plaats het gezantschap bij oen Paus, dat met name door den heer Kersten krachtig werd bestreden. Zijn voorstel om dit gezantschap af te schaffen, werd evenwel met 43 legen 47 stemmen verworpen. Wie dit gezantschap beschouwt, zoo-; als de heer Kersten het doet, als een er-s kenning van den Paus door onze Regec- ring als hoofd der Christenheid cn als Stedehouder van Christus op aarde, moest aan dit voorstel wel zijn stem geven. Van Anti-revolutionaire zijde werd echter herhaaldelijk betoogd, dat noch in het ontvangen, noch in het zenden van een gezant, de erkenning ligt van de prerogatieven, die Rome aan den Paus toekent. Om die reden werd, door de Anti-revo lutionaire leden, na een verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat dit gezantschap niet alleen nuttig is, maar in zeer bijzondere behoeften voor ziet, aan de motie-Korsten hun stem onthouden. Tegelijk met de begrootingen, werden tevens verschillende wetsontwerpen be handeld. 'Het meest belangrijke van deze ontwer pen was zeker wel het wetsvoorstel tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920. D:t ontwerp was in de eerste plaats be^i doeld om daardoor te komen tot een ver sobering die tot bezuiniging zou kunnen leiden, maar bet spreekt wel vanzelf, dat daarby tevens meerdere wenschen op onderwijsgebied ter sprake kwamen. Daarbij liet Minister de Visser duide lijk uitkomen, dat een ander stelsel, 'Waarbij meer aan de van Antirevolutio naire -zijde gepropageerde wenschen. wordt tegemoet gekomen, van hem niet is ie verwachten. i Hij wenschte niet verder te gaan dan do toezegging, een eventueel voorloo^ pig ontwerp, waarin zulk een stel sel zou belichaamd zijn, door een spe ciale commissie te laten onderzoeken. Een toezegging die niets minder bete©-; kent, dan een resolute afwijzing. Vermelding verdient nog, dat een tweetal amendementen van den heer Rut gers, n.l. om het overleg met de inspect teurs bij benoemingen bij het bijzonder onderwijs te laten vervallen, en om het verbod tot het heffen van hooger school geld dan door de gemeente voorgeschre ven weg te nemen, werden aangenomen. Minder aangenaam was zeker, dat ten opzichte van de leerverplichting voor het zevende leerjaar onze fractie verdeeld was. Terwijl de heer van der Molen de af schaffing van deze verplichting bepleitte, werd door den heer Smeenk in tegenstel ling met den in ons program van actie uitgesproken wensch inzake het verzet tegen de uitbreiding van den wettelijken leerplicht, met niet minder vuur, de handhaving er van bepleit. Tenslotte werd het ontwerp met 64 te gen 21 stemmen aangenomen. Korten tijd daarna, nog voor de Kerst- vacantie konden ook de begrootingen worden afgehandeld en was de baan. voor verderen wetgevenden arbeid vrij. STADSNIEUWS De Stedelijke Lichtfabrieken. ïn verschillende bladen vonden wij vermeld de resultaten van de exploitatie der Stedelijke Lichtfabrieken over 1922. Aan onze redactie werd dit verslag niet toegezonden. Wij twijfelen niet of we zullen straks vernemen dat we hier met een onwillekeurig verzuim te doen hebben, maar wij zijn van dit verzuim dan toch maar weer de dupe. Naar wij in de uittreksels vermeld von den heeft de gasfabriek over 1922 een ba tig saldo van f 152.291.15, terwijl ge raamd was een saldo van f 3800. Deze ra ming is dus wel zeer voorzichtig geweest. Over 1921 bedroeg het batig saldo f 200.424.74 X. De electriciteitsfabriek, waarvoor een batig saldo was geraamd van f 150.100, had in werkelijkheid een zuiver overschot van f 193.234.06^. Beide fabrieken gaven dus een grooter saldo, dan waarop bij de vaststelling van de begrooting gerekend was, van bijna 2 ton. Onder die omstandigheden verwondert het niet, dat de gemeenterekening over 1922 met een beduidend saldo sloot. Gaarne vestigen wij de aandacht op een groot© tentoonstelling van werken, vervaardigd op de Avondteekenschool van den R. K. Volksbond, welke Vrijdag avond a.s. wordt geopend en verder en kele dagen in de middaguren kosteloos toegankelijk zal zijn. Deze tetoonstelling wordt (in de adver tentie, in ons blad opgenomen, werd dit niet cermeld) gehouden in het gebouw van den R. K. Volksbond :Steenschuur 15. ïn een artikeltje over de ophanden zijnde festiviteiten op 3 October werd door den s#cretaris der 3 October-Veree- niging gezinspeeld op een te verwachten doeltreffende reclame tot aangifte voor bet lidmaatschap van laatsgenoemde ver- eeniging, welke reclame aan de Breestraat zou verrijzen. Wij' dachten weer de bekende bolge- spannen doeken dwars over Leiden's hoofdstraat te zien verschijnen, doch het met zijn tijd meegaand bestuur zocht het ditmaal op een andere wijze. Het pand, waarin voorheen de rijwiel handel Fongers was gevestigd, is van top tot teen gewit, en deskundige handen deden in forsche letters de voordeelen, welke het lidmaatschap der 3 October- Vereeniging biedt op het „doek" verschij nen. Hoe dit laatste te rijmen is met de wer kelijkheid men vergewisse er zich voor zoover geen lid zijnde, ten spoedig ste van Jammer, dat de geannonceerde voor- -"deelen alleen het stoffelijke voor oogen stellen. De 3 October-Vereeniging heeft toch ook nog wel een ideeël doel? Gistermiddag was de 12-jarige- W. L. voor een huis op de Breestraat bezig zich te vermaken door herhaaldelijk over de aldaar staande hardsteenen paaltjes le springen. Op een gegeven oogenblik ech ter kwam hij te vallen, juist met zijn been in een der ijzeren kettingen die aan de palen zijn gespannen, en van welker scherpe schakels er een in zijn been drong. Hij werd per auto van den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Sedert gistermiddag wordt hier ter plaatse vermist de 13-jarige W. D. Do knaap had een bestraffing opgeloo- pen van zijn vader en is toen kwaad weggeloopen en tot heden niet lerugge- i keerd. Hij was gekleed in een donkerblauwe blouse met band, donkere korte broek; padvinderskousen, zwarte rijgschoenen en was blootshoofds. De heer D. van Wouw, musicus alhier, werd benoemd tot Directeur van de Ghr. Gem. Zangvereeniging „Concor dia" te Hazerswoude. De heer J. Verhoeven alhier slaagde to Utrecht voor het examen Fransch M.-O. A. Mej. J. J. Eggink alhier slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. 0. Tot leden van de commissie in 1923 belast met het afnemen der acte-examens in de Franscke Taal en Letterkunde, voor de in December, en, zoo noodig, in Nov. dezes jaars te Amsterdam te houden exa mens, zijn o.m. benoemd Dr. C. de Boer, lector, en Mej. dr. C. Serrurier, privaat docente aan de Rijks-Universiteit alhier. Voor de examen-commissie der Ne- derl. Toonkunstenaarsvereeniging te 's-Gravenhagé legde Mej. P. G. Engel- bregt alhier met goed gevolg examen af voor piano. Het Landstorm verbond Leiden, 's-Gravenhage I en II, alsmede het Landstormcorps Zuid-Holland West, zijn met ingang van 1 Augustus onder bevel komen te staan van Majoor J. P. J. Ver- berne, van bet regiment jagers. I^^FIENDRIK^PIERSOIL^J Een groot man is heengegaan. Ten huize van zijn zoon, Ds. J. L. Pier- son te Groningen, overleed gisteren, 89 jaar oud, Dr. Hendrik Pierson, oud-presi- dent^dirocteur der Heldringgestichten te Zetten, wiens naam herinneringen wakker roept aan de hitte van den strijd voor bet Christelijk Onderwijs en tegen de prosti tutie. Smaad en boon van de zijde der wereld, zoowel van de wereld in toga en rok, als van die in het tooisel der zonde en in de lompen der ellende zijn in overvloedige mate het deel geweest van Hendrik Pier son. M!aar hij wist van geen versagen. Stamp volle zalen ketende hij door zijn machtige welsprekendheid aan zijn lippen. En wan neer hem al een oogenblik de moed dreig de te ontzinken, mocht hij in de binnenka mer de kracht ervaren van het woord, waarmee hij gevallenen en wankelenden de hand der redding bood, „on ze God herstel t", een woord, gevormd naar de initialen van zijn voorganger te Zetten, Dr. O. G. Heldring. Hendrik Pierson zegt de N. P. G. C r t., werd den 10 Juni 1834 te Amsterdam ge boren uit het huwelijk van Jan Lodewijk Gregory Pierson, makelaar in effecten en Ida Oyens. Een van zijn oudere broeders was de bekende Prof. Dr. Allard Pierson, eerst Waalsch predikant, later hoogleeraar te Heidelberg en te Amsterdam; een jon gere broeder Mr. N. G. Pierson, die twee maal, eerst in het ministerie-Y an Tienho ven, later in het,naar hem zelf genoemde kabinet, minister van financiën was, en van 18911894 als president der Nederland sche Bank optrad. Pierson was dus van eon echt aristocra tische familie, aristocratisch ook naar den geest. Zijn vader was een Béveil-man en in de atmosfeer van het Réveil, te midden der- geemen, „die ons", zoo schreef Allard Pier son, ,,niet hebben kunnen bekeeren tot hun theologie en' fantastische wereldbe schouwing, maar wier karakter het peil onzer zedelijke eischen heeft verhoogd", groeiden Hendrik en zijn broeders en zusters (er wanen zeven kinderen, van wie één jong stierf) dus op. Da Costa was huisvriend bij de familie Pierson en Allard en Hendrik sleten menig uur in des dichters studeerkamer. Ook Dr. O. G. Heldring was bij de familie een gaarne geziene gast. Hij was in de Ró- veildagen predikant to Hemmen in de Betuwe. Hendrik Pierson logeerde gaarne bij hem. En later toen Dr. Heldring het landgoed „Steenbeek" te Zetten had ge kocht en de bekende, in den loop der ja ren twee maal afgebrande en twee maal herbouwde stichting voor gevallen vroiv wen had geopend, vertoefde de student en jonge predikant dikwijls ten huize van zijn vaderlijken vriend. Weinig vermoedde hij, Heldrings opvol ger te zullen worden. Die arbeid onder de pariah's, de uitgeworpenen der maatschap pij, bekoorde hem in het geheel niet. Noch tans stond in 's Heeren raadsplan geschre ven, dat daar in Zetten' de levenstaak van Hendrik Pierson lag. In Juli 1857 werd de jonge Pierson, na te Utrecht te hebben gestudeerd, predi kant te Heijenoord bij Arnhem. De colle ges der professoren Scholten en Opzoomer hadden hem sterk deen overncigen naar het modernisme. Het was zijn plan ge weest, in de. theologie te doctoroeren; maar een ernstige en langdurige ziekte dwong hem van dat voornemen af te zien. Hij werd dus, zooals later zijn tegenstan ders hem smalend zouden noemen, een een voudige dorpsdominé. Eerst keerde zijn broeder Allard bet mo dernisme den tug toe; kort daarop Hen drik eveneens. Toch beriep hem in 1869 de kerkeraad van 's-Hertogenbosch. Niettcgen staande Pierson's duidelijke, van zijn ver andering getuigende uitspraken, bevroedde men in den Bosch niet, met een rechtzin nig predikant van die kracht te doen to hebben. Men kwam er echter al spoedig achter. Te samen met zijn vriend, Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman, destijds rechter in do rechtbank te 's-Hertogenbosch, begon bij den strijd tegen het ontkerstenende openbaar onderwijs en stichtte in den Bosch, op eigen initiatief en voor zijn eigen risico een school met den Bijbel. Een- school, die nog bestaat. Bijna acht jaren had Ds. Pierson te 's-Hertogenbosch doorgebracht, jaren van harden strijd; een eerste periode vormend van den kamp voor de Christelijke school, waaraan hij zoo lang zijn uitnemende krachten zou wijden, toen hij naar Zetten geroepen werd, als opvolger van den in 1876 ontslapen Dr. O. G. HeldriDg. Deze roeping, voornamelijk op initiatief van Prof. Dr. Beets op hem uitgebracht, volgde hij op; en den 21e Januari 1S77 deed hij, na door Beets bevestigd te zijn, zijn intrede in de Vluchtheuvelkerk, met een prodikang over Lukas 4: 20b. Het begin van Pierson's optreden ken merkte zich niet door uitwendigen voor spoed. In den middag van 14 April 1S77 werd „Steenbeek" door brand vernield; juist terwijl de directrice, mej. Voute, op ster ven lag. Nu echter verhief zich Pierson's energie. In een week tijds was een nieuw bouw plan ontworpen, dank zij de hulp van den architect De Jongh; korten! tijd daarna bad de eerste steenlegging van het nieuwe. „Steenbeek" plaats; en reeds in November 77 kon het uit de asch herrezen gebouw worden betrokken. In Sept. '78 was in mej. Kruijf, zuster van den bekenden Groninger hoogleeraar, een uitnemende directrice gevonden. Heldring""» werk was in hoofdzaak red dingswerk geweest en Pierson nam zich voor, op de lijn van Heldring vtort te ar beiden. Er zou echter in zijn arbeid een ander element komen. In 1877 werd te Genève het eerste con gres gehouden der Federatie tegen de ge reglementeerde prostitutie. Daar sprak o.a. mevr. Josephine Butler, de vermaarde En- gelsche strijdster tegen sanctie van bet kwaad, in welken vorm ook, door de over heid. Toen gevoelde Pierson, die haar hoorde, dat het getuig e n tegen de zonde aan het redden behoorde te worden gepaard en reeds in '78 verscheen het maandblad „Getuigen en redden" door de bekwame band van den president-directeur der Zet- tensche stichtingen geredigeerd. Bijna de geheele wetenschappelijke we reld kwam door zijn forscl.o woorden, die klonken als hamerslagen en troffen als pijlen, in opschudding. Geneeshecren, met den Groninger hoogleeraar Fokker aan het hoofd, rechtsgeleerden en zelfs ethici en theologen, achtten het iets ongehoords een noodzakelijk kwaad niet noodzakelijk te noemen en alle poging, om bet in zekere vormen te gieten, te gispen. In de jaren 18781S95 was de strijd bet felst. Vele vrienden keerden Pierson den rug toe, men spotte hem den dorpsdominé, die bescheidenlijk behoorde te zwijgen, wanneer de corypheën der wetenschap iets leerden; maar Pierson hield vol. En het heette, dat, wanneer bij den Rijn overtrok, om in de stampvolle zalen der groot© ste den! het woord te voeren, zijn tegenstan ders bleek werden. Toen in 1888 de Middernacbtzending op trad, kon het wel niet anders, of de opper ste leiding van dezen arbeid moest aan Pierson's vaste hand worden toevertrouwd, Intusschen breidde het aantal stichtin gen te Zetten zich nog uit. In 1882 werd het ,,Magdalenahuis" een toevlucht voor ongehuwde moeders, geopend en in 1883 het Kinderbuis. Het is natuurlijk ten eenenxnale onmo gelijk, ook maar een eenigszins volledige schets te geven van de beteekenis van Pierson's arbeid voor ons vaderland. Hoe- vele duizenden heeft zijn band in 's Hee ren kracht opgetrokken uit het slijk der zonde; en lioe zijn door zijn indrukwek kend woord do meeningen veranderd. Den lGen Maart 1911 werd bet wetsont werp tot bestrijding der zedeloosheid door de Tweede Kamer en den 17en Mei door de Eerste Kamer z. h. st. aangenomen, on dat was, naar de tegenwoordige president- Directeur der stichtingen to Zetten zoo snedig opmerkte, als een applaus aan het intellect aan Ds. Pierson, die zoo zijn werk zag bekronen. "Was Pierson reeds in 1898 tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd, in 1909 werd hij tot Commandeur in dezelfde Orde verheven. En in Juni 1914 verleende de Groninger Universiteit hem den titel van doctor honoris-causa in de theologie. Ditzelfde jaar, den 2en Augustus, nam Dr. Pierson afscheid van Zetten, met een predikatie in de Vluchtheuvelkerk over Matth. 13, 31-33. ADVERTENTEE-PEIEJ3 Gewone advertentife'n per regel 22J4 centt 'Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» 'Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentlëre bij vóoruitbeta# ling van ten hoogste 30 woorden, worde* dagelijks geplaatst ad 50 cent. Reeds den lSen April 1911 was hij af getreden als voorzitter van den Schoolraad, onzer scholen met den Bijbel; waarbij bij het voorrecht smaken mocht, opgevolgd te worden door zijn zoon, Ds. J. L. Pier son, te Groningen. En thans is hij heengegaan. Maar in zijn schreden ruischt het woord: „de gedachtenis des rechtvaardigen zal in zegening zijn", en „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven; ja, zegt de Geest; want zij rusten van hun arbeid en hun werken volgen met hen." BINNENLAND De crisis aan financiën. Een bericht in het Centrum, dat in d< vacature van minister de Geer tot minis ter van financiën zal benoemd worden de heer H. Colijn, moet, volgens de Standaard, voorbarig worden ge acht. De Residentiebode voegt aan de mededeeling dat het bericht van het Cen trum „niet geheel juist" is toe, dat de heer Colijn wel is aangezocht en krachti ge aandrang op hem is uitgeoefend om deze portefeuille te aanvaarden, maar dat tot nu toe de heer Colijn nog niet bereid gevonden is het aangeboden ambt te aan vaarden. In verband hiermede vernam dit blad nog, dat de oorspronkelijke staatsbegroo ting voor 1924 een tekort aanwees van 140 millioen. Intusschen wordt in deze begrooting aanzienlijk besnoeid en zijn zeer 'ingrijpende bezuinigingsmaatrege len in voorbereiding. Het Handelsblad kan hieraan nog toevoegen, dat de naam van den heer Colijn reeds in de allereerste dagen van de crisis in politieke kringen is genoemd. Onze inlichtingen luiden nog steeds, dat er meer kans is op een verschuiving van de oplossing der crisis dan op een spoe dige beslissing. Als de heer Colijn, indien bereid, reeds aanstonds een benoeming zou aannemen zou dit zeer meevallen." Bezuiniging bij hei Rijk. De heer Van Raves teyn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van financiën de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend, dat tc Rot terdam de panden Kruisstraat 50 en 52, die in 1919 door den Staat der Nederlan den gekocht zijn voor ongeveer f 95.000, terwijl de waarde in het begin van den oorlog ongeveer f 35.000 bedroeg, met de bedoeling or een kantoor voor den Rijks-* betaalmeester te vestigen, nog steeds leeg en ongebruikt staan, waardoor het uiter lijk er niet beter op wordt en de gebou wen ook waarschijnlijk inwendig scha de ondervinden? 13 het den minister bekend, dat er sinds den aankoop van deze panden voor een zeer groot bedrag is verwerkt en wil de minister meedeelen, tot welk bedrag de- zo verbouwingskosten zijn opgeloopen? Is de minister niet van oordeel, dat liier ongetwijfeld een enorm verlies door het rijk moet zijn geleden en wil de mi nister meedeelen, hoe groot dit verlies ongeveer is? Wil de minister meedeelen, wat de plannen der regeering met deze paniVn. zijn? Een nieuw soort fiets. De N.V. Hollandsche Patent Metaal-» industrie heeft voor de fiets stuurarmen geconstrueerd, die naar beneden ges'agen kunnen worden. Wenscht men de armen weder in gewo nen stand terug, dan heeft men niets an-» ders te doen, dan de hangende armen bij de handvatten te grijpen en naar bo ven te trekken. Het stuur is dan zelfs sterker dan de tot heden in gebruik zijnde vaste sturen, omdat het draagpunt bij het gebroken of opvouwbare stuur zich IVi c.M. dichter bij het handvat bevindt. Van losgaan gedurende het rijden ij geen sprake, omdat de ringen dooi krachtige spiraalveêren, die onzichtbaar binnen in do stuurarmen zijn aange bracht, wordt vastgehouden. Het stuur heeft het groote voordeel, dal er 3 rijwielen tegen elkander kunnen staan op dezelfde plaatsruimte, waar er nu 1 staat. Vooral in nauwere gangen en bij 't vervoer per spoor is dit van groot belang. Het luchtverkeer tusschen Nederland cn Frankrijk. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer doen toekomen een afdruk van een op 2 Juli 1923 te Parijs onderteekendo voorloopige schikking betreffende het luchtverkeer tusschen Nederland en Frankrijk. Deze schikking omvat bepalin gen, waaraan de vliegers en vliegtuigen die liet verkeer tusschen do beide landen onderhouden, moeten voldoen en stelt regelen voor hot vervoer van passagiers en goederen. Zoo moeten equipage on pas sagiers voorzien zijn van identiteitsstuk ken en paspoorten als voor het verkeer tusschen beide landen wordt vereischt, hetzij door de geldende algemecno wettefl

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1