Wiegen- en Ledikanten-Etalage A. WAALS. HaarLstr. 132-136 Wij vragen Uwe aandacht Gemeentelijke Aankondiging. I GEMEENTELIJKE VISCHVEBKOOP. Aan den gemeentelijken Visckwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Zaterdag en Zaterdagavond verkrijgbaar SCHEL VISCH a f 0.21—f 0.28, SCHAR a f 0.18 en SCHOL a f 0.18—f 0.38 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 3 Augustus 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 754—824 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steensehuur 15. De avond-, nacht- en Zondangsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. waargenomen door de apotheken van de H.H. D, J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg, Telef. 594. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. stemming t© geven tot openbaa r'm a- king van de not a's of mededee- 1 i n g e n van hun kant waarop gedoeld wordt en die noodig zijn om den toestand in zijn geheel duidelijk te maken. Do Britsche regeering hoopt, dat de openbaarmaking van deze bescheiden zal meewerken ter bepaling van de werkelij ke afmetingen van het vraagstuk, waar voor de geallieerden zich geplaatst zien en de wereld zal overtuigen van de ge biedende noodzakelijkheid eener onver wijlde en gezamenlijke actie om ze te be handelen. HET DEBAT IN HET LAGERHUIS. Een waarschuwing aan Frankrijk. Lloyd George over Duifschland. De regeeringsverklaring werd in heide Huizen van het parlement gevolgd door een belangrijk debat. Baldwin legde den nadruk op de noodlottige uitwerking van de Roeibezet- Cng op den wereldhandel en besloot al dus: „Ik heb altijd gehandeld, uitgaande van de veronderstelling, dat het doel on zer hondgenooten bij het volgen van hun Reerpolitiek was, schadevergoeding te verkrijgen, zooals ook ons doel is. Er is vaak gezegd, dat er bijbedoelin gen zijn. Ik wensch dat niet te gelooven, maai- als dat zoo is zou ik het volgende willen zeggen: Heel diep in de harten van het Britsche volk is een levendig be sef van wat het gelooft dat recht is en als na verloop van t ij d het Britsche volk voelt, dat de won den van Europa worden open gehouden in plaats van dat zij worden geheeld, dan zou er ge makkelijk het laatste ter we reld, dat ik wensch te zien, het gevolg van zijn namelijk een ver vreemding der harten tusschen onB volk en degenen, die een tegenovergesteld standpunt innemen. Ik hoop en geloof, dat niets van dien aard zal gebeuren maar als warm vriend van Frankrijk geloof ik, dat het slechts een bewijs van vriendschap is, dit te zeg gen en omdat ik wensch, dat deze vriend schap voortduurt wensch ik een snelle re geling dezer moeilijkheden welke Europa teisteren." Lloyd George die in het Lagerhuis het woord voerde, dTong aan op een defi nitieve verklaring omtrent de regee- ringspolitiek, daar in den tijd van het re- ees de vo^ledige inzinking van Duitschland geen verwonde ring zou behoeven te baren. Hij bestreed de uitlating van Baldwin dat de politiek van Frankrijk niet duide lijk zou zijn. Volgens hem was de Fransche politiek meer dan volkomen duidelijk; men voed de zich met een ij dele hoop door te geloo ven in die politiek ver andering te kun- aen brengen. Daarom meende Lloyd George, dat En geland zonder zich om Frankrijk's goed- ef afkeuring te bekommeren, zijn eigen politiek had vast te stellen en de feiten onder het oog moest zien. Frankrijk, zedde hij, wenscht aan de Roer te blijven en sinds de vlag daar ge plant is is het een' quaestie van het na tionaal prestige." DE INDRUK IN FRANKRIJK. De pers tcent zich hevig ontstemd. De eerste indruk van de verklaring van Baldwin is naar uit Parijs gemeld wordt, dat zij minder slecht is dan men ver wachtte en de eerste conclusie, die men er uit trekt, is het constateeren van het feit, dat de Britsche regeering voor eenigen tijd een ietwat lijdelijke houding zal aannemen, niet dadelijk een afzonderlijk antwoord aan Duitschland zal geven en ven beroep zal doen op de wereld, maar aonder daadwerkelijk het Fransch-Belgi- sche optreden in het Roergebied tegen te 2aan. De „Temps" noemt deze verklaring een aegatief document en betreurt, dat de publicatie der stukken, door Baldwin aangekondigd, een onherstelbare ©necnighoid kan doen ontstaan on- 3er do schuldeischers van Duitschland in heel Europa en do geheelo wereld. De „Temps" komt tot de slotsom, 'dat geen enkele oirbare reden de Britsche re geering noept zich af te scheiden van Frankrijk, ofschoon Baldwin en Curzon trachten de wereld te mobiliseer ron tegen de Belgen en de Fransche n. De cokesvocrraden in hef RojergebieiF. De „Rhein. Westf. Z." merkt op, dat de opgeslagen voorraden cokes in het Roer gebied vrijwel geheel zijn weggevoerd, voor onze Speciale Prima Pitch Pine Kinderledikant 9.75 wit iaké 11.25 Gegarneerde Wiegen, vanaf. 12.25 Kinderledikant-Matrassen, van prima damast, zwaar gevuld 4.60 Witte moiton Wiegdekens O.M1^ Gebloemde Wiegdekens l.421/2 Wiegbedjes, zwaar gevuld 1.20 Ondoordringbaar Wiegzeil 0.59 zoodat de Fransche bezettingstroepen zich beijveren de voor de Fransche indus trie onontbeerlijke brandstof te bekomen. Reeds vroeger hebben de bezettingstroe pen gepoogd beslag te leggen op de voor raden der ijzerfabrieken; de laatste da gen heeft men getracht de arbeiders van enkele mijnen te dwingen aan de cokes ovens te werken. Deze methode is vroe ger op de staatsmijnen deerlijk mislukt en mislukt nu eveneens op de particulie re mijnen, daar de mijnwerkers het werk neerlegden. Rusland en de Volkenbond. De Russische Sovjetregeering heeft ge weigerd in te gaan op het voorstel va$ den secretaris van den Volkenhond deel te nemen aan de werkzaamheden van de Commissie voor het Transportwezen. Do weigering is gebaseerd op do we- deTzijdsche niet-erkenning van Rusland en den Volkenbond. De bevolking van Londen. Londen heeft 71 millioen inwoners, een abnormaal verschijnsel, gelijk elke groote stad een abnormaliteit is. Eigenaardig is echter, dat het laatste tiental jaren het inwcnereruaantal van Londen achteruit gaat. Van 1911 tot 1921 zijn ongeveer 320.000 personen naar andere deelen des lands getrokken, d.w.z. bijna de helft van de natuurlijke vermeerdering der bevolking. Reeds voor 1911 (een censusjaar) was een belangrijke trek uit bet „graafschap" Lon den naar de omliggende en aangrenzende gemeenten waar te nemen; sinds 1911 even wel heeft die trek zich meer en meer uit gebreid tot plaatsen en streken, welke ge heel buiten den invloedssfeer der hoofd stad liggen;. Do bevolking is sinds 1911 afgenomen met 37.162. In den oorlog lieten 64.200 Lon- denaars bet leven, terwijl ook in ander op zicht de oorlog remmend heeft gewerkt op den bevolkingsaangroei. Zonder dezen factor zou er een zeer kleine, niet noemenswaardige bevolkings toename van enkele tienduizenden te con stateeren geweest zijn. i KORTE BERICHTEN. P" Te Keulen zijn gisteren de zetters van alle groote drukkerijen in staking gegaan. Gisteravond zijn dientengevolge de groote bladen niet verschenen, o.a. de Kölnische Zeitung. de Kölnische Volks- zeitung, het Kölner Tageblatt en eenige bladen van meer plaatselijk karakter. De zetters eischen hooger loon. De Belgische KcJeuexporL. De Belgische regeering heeft tot nader order den geheelen uitvoer van steenko len stopgezet. Den laatsten tijd heeft de export naar Noord-Frankrijk, Nederland en andere landen zulke afmetingen aan genomen, dat de voorziening in eigen be hoefte hierdoor in het gedrang blijkt te komen. Dorstige Turken. Het droogleggingsregime te Constanti- nopel, dat per 1 Augustus zou worden in gevoerd, is volgens een telegram uit die stad tot 1 September uitgesteld. De Tur ken schijnen dezen' „kwaden dag" zoo lang mogelijk te willen verschuiven. Dit is de vierde maal, dat de droogleggings- wet voor een maand is uitgesteld. De bfx$dprijs te Berlijn; De gisteren van kracht geworden nieu we prijs voor het vrije brood, welke was vastgesteld op 58.000 mark (12 cent), is voor heden reeds weer verhoogd tot 64.000 mark (16 cent). Dit is reeds de derde verhooging van den broodprijs in deze week. yrs*- ------- -r yr.- Overstroomingenin Australië. Door de regens der laatste dagen zijn de rivieren in het Victoria-district buiten haar oevers getreden. De stad Rochester staat onder water. Geelong en Charlton zijn eveneens overstroomd. De bevolking heeft naar hoogere gedeelten de wijk moeten; nemen. De Adelaide-Melbonrne- expres is nabij Glenorchy ontspoord in verband met het v/egzinken van een dui ker. 11 Terug van Spitsbergen. De N. R. Ct. schrijft over de bekende expeditie naar Spitsbergen het volgende: Over het water gierde de wind in felle vlagen, striemde de regen, maar beneden in het roefje van de boot, waaroverheen. telkens de .woelige golven kletsten, was het onder de lamp die vervaarlijk te slin geren hing, vredig kouten en herdenken van de dingen, nu drie jaar geleden, toen do eerste stoomer, de eerste ploeg, de pionniers gegaan waren naar het eiland, dat in vroegere eeuwen menigen Hollan der, walvischvaarder, den dood had zien vinden. Gegaan waren, modern uitgerust thans, om kolen te delven, om mijnen te graven, buizen te bouwen, exportmo gelijkheden te zoeken, levensvoorwaarden te scheppen, te overwinteren den langen Poolnacht. Herinnering aan hoe het ge sticht was, het dorp op Green Harbour; herinnering aan dezen en aan dien voor trekker, aan lotgevallen, aan opgewekte levenslust en onvermoeiöen arbeid, aan teleurstelling en tegenslag ook. Herden ken van hoe het gegroeid was en gewor den een stevig dorp van nu ruim 300 menschenkinderen, met een „schouw burg" en twee bioscopen, een hospitaal, een badhuis; een nederzetting niet meer van mannen alleen, maar waarheen uit de onrust en de misère van de vaste lan den van Europa, families met 5 kinderen zelfs gelrokken zijn in de weldaad van een ongestoord leven in gezonde tempe ratuur van mooi en krachtig land, met gestadieen arbeid, onbekend met de pla gen der groote menschenmaatschappijen, als werkloosheid en duurte, zorg om het dagelijkscli brood, en wat dies meer zij. Gegroeid, het dorp van de Nederland- sche Spitsbergen Compagnie te Green Harbour, tot een reeds respectabel mijn bedrijf met toekomstmogelijkheden, waar nu gewerkt wordt aan de nieuwe veriaad- inrichtine, om na de voltooiing in 1925 '26 in 20 uren 10.000 ton kolen te kunnen brengen in de booten, die komen in Mei en nog in October huiswaarts gaan met de ladingen, waarvoor de eerste jaren een geregelden afzet gevonden is. Zoo ging snel de tijd in het veilige Toefje en spoedig dan ook waren wij ter hoogte van Maassluis en langszij van de Ameland, die dit jaar voor de tweede maal huiswaarts keerde van Spitsbergen, en behalve zijn kolen nog iets bijzonders meebracht. Op het achterschip stond de D 260, een van de stalen Junkers vlieg tuigen, die den Rotterdammers en velen van elders goede bekenden zijn geworden in de dagen van de I. G. A. R. De aanwezigheid van dit toestel aan boord van de Ameland was het gevolg van de plannen, die Amundsen gehad, heeft, maar waarvan niets gekomen is Zooals men zich wellicht herinneren zal, was Amundsen in Alaska en wilde hij met een Junkers, die voor de landing op ijs- en sneeuwvelden op ski's was ge zet, de Noordpool gaan verkennen. Te zijnen dienste had de Noordsclie regee ring een marine-hulp expeditie op touw ■gezet en de heer Haakon Hammer had iets dergelijks gedaan, blijkbaar in sa menwerking met de Junkers Werko te Desau. De heide expedities zouden daar bij samenwerken. Amundsen vloog echter niet. Welke reden hij daarvoor had, kon men ons niet zeggen. Het was echter niet onmogelijk, dat de heer Hammer belang wekkende mededeelingen kon doen over de op Spitsbergen gemaakte vluchten, en zoo klommen we dus op de rivier bij Maassluis aan boord van de Ameland, om spoedig tot de ontdekking te komen, datde heer Hamnier niet aan boord was. Te Bergen had hij het schip ver laten om zich zoo snel mogelijk naar zijn woonplaats Seattle in de Yerecnigde Sta ten te kunnen begeven. Aan boord bevonden zich nu nog vijf personen van de Junkers Werke, drio vliegers, een mecanicien en een radio telegrafist, onder leiding van den vlieger Löwe. Het verblijf op Spitsbergen, was hun opperbest bevallen. Zij waren zeer ingenomen met het klimaat en met de schoonheid van het land; ze hadden tal van menschen van de onderneming, ook den kapitein en anderen van de Ameland meegenomen op kleine tochten door de lucht en zij hadden zonder daarbij eenige moeite te ondervinden, eenige groote vluchten gedaan, waarbij zij een aantal foto's en filmopnamen gemaakt hadden, die volgens den heer Löwe ook uit we tenschappelijk oogpunt, o.a. voor opme- lingen, van waarde zijn. Zoo waren zij over het Chydenius-gebergte, de hoogste groep van Spitsbergen (1730 meter) ge vlogen, over de Hinlopenstraat naar het Noord-Oostland, dat nog heel weinig be kend is. Overigens hadden ook zij een tijd meegemaakt, los van zorgen van allerlei aard. Over de gebeurtenissen in bet Roergebied hadden zij daar nu eens niet behoeven te denken, omdat zij er niets van hoorden, evenmin als van "de verdere daling van de mark, waarvan de huidige stand hun dan toch wel ver raste. Wat hun betreft, zij waren nog graag wat langer op Spitsbergen geble- ven. j SIST QE OESGEWMG" KATWIJK AAN ZEE. Groot Nationaal Zang- en Muziekconcours. Begunstigd door heerlijk zomerweer werd heden het door de plaatselijke Oranjevereeniging uitgeschreven Natio naal zang- en muziekconcours gehouden. Reeds vroeg bcod het dorp. vooral in den omtrek van de Noord-Boulevard bij het Groot Badhotel een buitengewoon le- vendigen aanblik. Honderden hadden zich op de Boulevard en langs de Voorstraat opgesteld, om de deelnemende vereenigingen to zien afmar- cheeren, Op het terras van het Groot Badhotel, waar de offieieele opening zou plaats heb ben, waren reeds tijdig een 10-tal vereeni gingen aanwezig, 't geen daar een gezellige bedrijvigheid veroorzaakte; de frisscho koelte die er uit de Noordzee woei, hinder de in het minst niet. Te kwart voor tien ongeveer, stelden allen zich op, om te luisteren naar het ope ningswoord van den burgemeester, den heer J. H. de Waal Malefijt, als voorzitter van het Eere-Comité, die, omringd door de overige ledeni van dit comité naar bui ten trad en zich tot de aanwezigen richtte, dames en heeren, besturen, directeuren en leden van de deelnemende vereenigin gen, namens de vereeniging die het con cours uitschreef eeni hartelijk welkom toe roepende. Het was, zegt spr., de Oranje vereeniging een aangename verrassing, dat zoovelen op haar vriendelijke uitnoodiging hun voornemen te kennen gaven om hier tegenwoordig te zijn. Velen hadden daar een tamelijk verre reis voor over, want behalve van die uit de naaste omgeving, lezen we in het pro gramma de namen van deelneemsters uit Noord-Holland en Utrecht zelfs. Deze flinke deelname verblijdt het be stuur ten zeerste, want daarmede toch is aan een van de eerste voorwaarden voor het welslagen van een dergelijk concours voldaan. Hoe zou een concours ooit kun nen slagien, wanneer er geen voldoende deelname was. Zang- en muziekconcoursen, zooals dit er oen is, zijn speciaal een ver schijnsel van de laatste 10-tallen jaren. En al is het waar, dat dit voor een niet ge ring deel moet worden toegeschreven aan do verbeterde middelen van verkeer, de hoofdoorzaak is toch hierin gelegen* dat de smaak van het volk er behagen in schept. Dat is een verblijdend verschijnsel. Naast al wat ons ontrust, is toenemende belangstelling waar te nemen voor de be oefening van zang en muziek, hetgeen ons niet anders dan hoopvol kan stemmen. Tegenover de verdierlijkte bokspartijen) die ons helaas niet vreemd zijn, zal de be oefening van de zang- en toonkunst op het volk veredelend inwerken. Vroeger kenden we onze landjuweelen, era wedstrijden van rederijkskamers, waarbij het dan in hoofdzaak ging om de kunst van voordragen. Eenigszins zouden wo die met onze concoursen, of, zooals de spraakmakende gemeente ze noemt, zan gersfeesten kunnen vergelijken en zoo op gevat, zou ook hier het woord van den spreukendichter kunnen worden toegepast, dat er niets nieuws onder de zon is. Er is wel eens op ons volk gesmaald, als zou het koud enonversc-hillig staan tegen over de zangkunst era, wanneer we alleen letten op de vaak smakelooze (om niets ergers te zeggen) liedjes die we langs onze straten beluisteren, schijnt voor zulk sma len wel eenige reden te zijn. Toch is het onbillijk, getuige de schoone zangbundels die we van ouds bezitten, zoo wel geestelijke als andere liederen betref fende, welke steeds verwijzen naar de be kende volksmelodieën, Er is wel een tijd van inzinking geweest, maar gelukkig kunnen wo constateeren dab die inzinking ten einde is, wanneer we letten op den bloei van de zangvereenigin- gera in het algemeen en ook ter plaatse, waarvan dit concours o.a. het bewijs le vert. Behalve de zoo straks genoemde voor waarden. voor het welslagen van dit con cours, zegt spr., zijn er natuurlijk nog veel meer. Een daarvan is het weer, dat vooral hier in Katwijk, waar we ons 'op open ter- rei bevinden, van groote beteelcenis is. En al kunnen we, althans nu nog niet, zeggen dat de zon aan een wolkenloozeni hemel straalt, toch bestaat er grond voor de verwachting, dat zij ons haar vriende lijke stralen niet geheel zal onthouden. Ook de wind is niet hinderlijk, waarmede clan. twee sterke factoren van beteekenis zijn genoemd. De derde voorwaarde is de aanwezig heid van goede stemming, niet alleen bij de deelnemers, maar ook bij liet publiek. Zonder goede stemming bij do zangers staat de directeur machteloos, en zonder die stemming bij het publiek zal de orde licht in gevaar komen, zoodat vooral het laatste aan het peil van het conccurs veel af en toe kan doen. Spr. hoopt dat beiden niets te weiisclien zullen overlaten en dat het concours veel bewijzen! van belangstelling en sympathie zullen ten deel vallen. Ten slotte maakt spr. nog esen opmerking naar aanleiding van de vraag, die wellicht zal zijn geopperd, of de tijdsomstandighe den wel geschikt zijn voor het houden van een concours, waar een feestelijke stem ming heerscht, en of we de oogen mogera sluiten voor het leed dat wij rondom ons aanschouwen'. Wanneer spr. deze vraag strikt persoon lijk moest beantwoorden, zou hij dit wel licht in ontldenraenden zin geneigd zijn te doen; Echter, ook bij het leed, dat in ons eigen' land wordt gedragen, en dat, waar van ons de smartkreten van over de Ooster- grenzenl bereiken^ mogen we niet vergeten al het gocao, ons ttc-ez- cK/d. g-wchonken. Bov-enal, wanneer we gedenken het heug. lijk feit dat aan het houden van dit com cours ten grondslag ligt, n.l. het Jubileum van H. M. de Koningin, dan zou het vaa ondankbaarheid getuigen, wanneer we on3 daarover niet in bijzondere mate zouden verheugen. Daarbij, ook ten opzichte van dit concours geldt de Apostolische verma ning, wat gij doet, doet het ter Eere Gods, Met deze woorden verklaart spr. het con< cours voor geopend. Onmiddellijk daarop zette het Katwijk- sche Harmonie-Corps „Uitspanning na in* spanning" het oude, maar toch altijd nieiu we „Wilhelmus" in, dat natuurlijk uit vollo! borst werd meegezongen. Voor e»en waardigen inzet van het con cours had moeilijk kunnen worden gezorgd waar de Chr. Zangver. „Halleluja" van Katwijk aan Zee de aanwezigen vergastte op een zeer sublieme weergave van „Het liedje van verlangen" van P. A. do Gene-i stetj getoonzet door Alph. Franken. Geen wonder dan ook dat dit begin aan' het geheel een waardig cachet gaf. Eindelijk zette de stoet, die inmiddels beduidend was aangegroeid, zich in bewe ging, en trok men de Boulevard langs, en de Voorstraat door naar het Concours., terrein. Zooals gezegd, hadden zich honderden! bij honderden opgesteld. Er was op do Voorstraat bijna geen doorkomen aan, ter wijl stampvolle trams nog steeds meer deelnemers en belangstellenden aanvoer den. Op het feestterrein aangekomen, werden daar de eigenlijke werkzaamheden vooraf gegaan door een prachtig nummer, n.ï. Gebed" van G. F. Handel, op uitnemen da wijze weergegeven door de Chr. Zang-ver. „Excelsior". Op het terrein ontstond nu een gezellige drukte. Opeerahooping van het publiek werd belangrijk tegengegaan doordat ge zongen werd in twee tenten, gemerkt A en B. De jury, die bij eerstgenoemdo tent haar taak verrichtte, bestond uit de hee ren J. G. v. Herwaarden, Al ting, en Fa- biaan, die bij tent B uit do heeren Spaan derman, Dorreboom en Handel. Het weer hield zich gedurende den ge heelen morgen uitstekend. De nitslag in de 3e afdeeling voor ge mengde koren was als volgt: No 1. Gemengd koor „Amicitia" to Nieuwkoop, dir. M. J. Markse, 2e prijs met 282 punten. No. 2. Chr. Zangver. „Sursum Corda", Boskoop, dir. J. v. Tol Hzn., 3e prijs met 224 punten. No. 3. Gem. Koor „De Lofstem" Kra- lingsche Veer, dir. W. v. Leeuwen, 2e prijs met 298 punten. No. 4. Gem. Koor „Soli Deo Gloria'* Noordwijk aan Zee, dir. J. Smit le prijs met 310 punten. A (Slot volgt) Aan onzen vroegeren plaatsgenoot J. P. Vooijs, thans adj. in specteur van politie te Delft, is met ingang van 1 Augustus 1923 op verzoek eervol ontslag verleend als kantoorbediende 2e klasse bij de Posterijen en Telegrafie, kan toor Katwijk aan Zee. Hij was gedurende een viertal jaren als zoodanig werkzaam. De haringlogger KW. 146 bracht 20 last haring mede uit zee, die 1 verkocht werd voor f 811 per kantje. KATWIJK. 'Cl Een tweetal personen.; uit Leiden waren „uit" en zouden ook een bezoek aan de badplaats brengen. In do 1 tram was ojm. een jongejuffrouw waarvan! i de heeren uit Leiden schijnbaar dachten. dat ook zij wel „uit" zou willen en rnaak-^ ten op een minder hoffelijke wijze kennis met de Katwijksche. Deze was hiervan! i gansch niet gediend en verzette bich op flinke wijze zooals men dat van buiten1- meisjes kan verwachten. De dienstdoend©' controleur kwam er aan te pas met het ge volg dat het er minder zacht van langs, ging en bij halte „Duinoord" oen der groo- - te tramruiten brak. Aldaar waren meerde- re pclitie-agenten aanwezig die met den controleur de Leidselie heeren in de „doos'' brachten en proces-verbaal opmaakten; Hun uitgaansreisje zal hert nog lang heu- gen. b KATWIJK AAN DEN RIJN. Om het programmal voor het feest ter geelgenheid van het re- geeringsjubileum Veil H. M. de Koningin goed ten uitvoer te kunnen brengen was do kas der vereeniging niet toereikend. Dus werd uitgezien naar middelen. Dartoe aan- i gezocht, stelde een schaar van jongedames zich beschikbaar om de ingezetenen nog> eens extra naar hun portemonnaie te vra.» gen. En zij hadden succes. Dit moet te hunner eere gezegd worden- Ruim f 300. wisten ze uit de zakken te kloppen. Nu zal het wel gaan. üf RIJNSBURG. 1] De uitbreidingsplan-; non van het veilinggebouw Flora" zullen! thans spoedig worden uitgevoerd. Alleen wordt nog de toestemming van het ge- j mcentebestuur ingewacht, waarna onmid- J dellijk met de werkzaamheden zal worden! aangevangen. Op 23 A u g. a.s. hoopt de; heer M. Pieper, hoofd eencr Christelijke school alhier, 25 jaar bij het onderwijs werkzaam te zijn. !j ZOETERWOUDE. Gisterenmiddag ontstond,' een woordenwisseling tusschen P. van l der Hoeven van Leiderdorp en zijn nicht- je Pietje van der Hoeven, waarbij laatst-* genoemde werd uitgescholden. - Pietje klaagde daarover haar nood te-»j gen haar man J. A. J. genaamd, die toenii hij in den loop van don middag zijnl oom zag, hem daarover wilde onderhall-1 den nemen. Toen hij hem aansprak riclit-j te v. d. II. een scherp voorwerp, lie!geen; hij bij zich droeg om stekels uit de weide t te gaan steken, in do ricnling van J.,i waardoor hij hem trof in dc borst, metj het gevolg dat een ernstige wond enU.j stond. Hevig bloedend werd hij door loe-»j geschoten buren en zijn schoonvader opsj

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2