Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP./ 'Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225 in Woensdag verkrijgbaar SCHOL a f0.2410.40 per pond. r 1 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 Juli 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis dat do beslissing op bet verzoek van de N.V. Textielfabrieken v/b. Gebrs. van Wijk en Co., om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van wollen dekens en sajetten in het perceel Kad. be kend Sectie D. No. 1614, gelegen Hooge- ■woerd/Levendaal, is verdaagd. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7K8K uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli waargenomen door ie apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Telef. 435. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. nasium en HJB.S.en zóó gering is, „dat daardoor een trek ontstaat naar deze on derwijsinrichtingen en van het u. 1. o. af, die noch in het belang der algemeene volks ontwikkeling is, noch in dat van de ge meen tefinanciën". Hoewel beide tarieven moeilijk met elkaar kunnen worden verge leken, omdat bij het tarief voor Gymna sium en H.B.S.en als basis geldt bet zui ver inkomen volgens plaatselijke directe belasting naar bet inkomen en bij het ta rief voor het u.l.o. het belastbaar inkomen volgens de Bijksinkomstenbelasting (dus na toepassing van den kinderaftrek) en bij bet eerstgenoemde tarief, wat den kin deraftrek betreft, slechts rekening wordt gehouden met kinderen tot den 16-jarigen leeftijd en bij het laatstgenoemde tarief met kinderen tot den 21-jarigen leeftijd, zal toch bij vergelijking blijken, aldus B. en W., dat het tarief voor Gymnasium en H.B.S.en hooger en in vele gevallen zelfs zeer veel hooger is dan het ontworpen tarief voor het u.l.o. Waar nu bovendien het schoolgeldtariof voor het Gymnasium en do H.B.S.en als gevolg van de te ver wachten nieuwe schoolgeldregeling voor do Rijks hoogero burgerscholen vermoede lijk eerlang zal worden herzien, meenen zij, dat van bet ontworpen tarief voor bet u.l.o. geen gevaar te duchten valt. Een opmerking van do Commissie over „do weinig geleidelijke opklimming" der schalen schijnt B. en W. niet zeer belang rijk. Zij zijn van oordeel, dat de ontwor pen tarieven op dit punt cene vergelijking met die in andere gemeenten zeer wel kunnen doorslaan. Verder adviseert de Commissie om „bij alle scboolgeldplichtigen, die aanslagen zijn beneden f 2000 1 tenzij zij uitdruk kelijk verzoeken dit niet te doen de verschuldigde bedragen in wekelijksche termijnen te doen ophalen". B. en W. achten het beter het schoolgeld slechts op verzoek aan huis te doen ophalen. BlflNENLAMD DE VLOOTPLANNEN. Mr. Peek contra Den Haag. Naar do T e 1 o g r. verneemt zijn er ernstige moeilijkheden; gerezen over de aventueelo uitvoering van de Vlootwet tusschen den gouverneur-generaal mr. Fock en den minister van koloniën in Den Haag. Do Indische vlootvoogd, W. 'J. G. Umb- frovo is afgetreden, daar van mr. Fock jeen medewerking voor het uitvoeren van de vlootplannen is te wachten. De gouverneur-generaal gaf aan het depar tement van koloniën telegrafisch to ken nen, in dezen benarden tijd niet te kun- neno meewerken aan het vestigen van do vlootbasis. De minister van koloniën deelde deze zienswijze niet en het gevolg is geweest de benoeming van den beer A. F. Goos-- «en tot vlootcommandant in Indië, die, naar men weet, een bekend voorstander van de vlootplannen is. Vermindering van staatsuitgaven. De centrale commissie voor bezuiniging van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel beeft, naar het tijdschrift dezer Mij. meldt, d.d. 28 'Juni een adres ge richt tot den voorzitter van den raad van ministers, waarin o.m. het volgende voor komt, dat door de crisis aan financiën aan reliëf gewonnen beeft: „Onze commissie acht het overbodig aan bet uitstekende financieele betoog, in hot rapport der Vlootwetcommissie ver vat, nog iets too te voegen. Zij onder-? schrijft volkomen do conclusie, waartoe dezo commissie komt, dat het thans meer dan ooit geboden is om door krachtige aamenwerking van Tegeering en volks vertegenwoordiging een einde te maken aan den hoogst onbevredigenden en ge vaarlijken toestand op financieel gebied, die een zwaren druk oefent op ons staat kundig en economisch leven. Slaagt do regcering er niet in de uitgaven óp aan merkelijk lager peil terug te brengen, dan staat de economische toekomst van Nederland op het spel. i Hoo groot gevaar bestendiging van den hestaanden toestand op financieel gebied en voortgaan met toenemende tekorten! op de begrootingen met zich brengt, be hoeft onze commissie ook tegenover uwen raad wel niet meer te betoogen. Wordt bet financieelo evenwicht niet hersteld, 'dan ïs inflatie vrijwel onvermijdelijk en tot welke gevolgen! dit op den duur leidt, blijkt afdoende uit de buitenlandscbe voorbeelden Gewezen moge hier ook nog worden op het juist in den laatsten tijd tot uiting komen van inflatie in Dene-: marken. I Afgescheiden van de vraag, of al dan niet onder deze omstandigheden met de vaststelling der vlootplannen moet wor den doorgegaan, meent onze commissie ten volle den eisch te moeten ondersteu nen van de yiootwet-commissie, dat nl. vanwege do regeering wordt overgelegd een gespecificeerd en duidelijk toegelicht programma van do maatregelen, die zij denkt te nemen om het budget van Ne derland weer op gezonde grondslagen te Vestigen. De centrale commissie spreekt ten slot te bet vertrouwen uit, dat door uwen raad ten spoedigste de maatregelen zullen wor den getroffen, die noodig zijn om een dergelijke besparing te bereiken en' dringt er nog eens met kracht op aan, dat de regeering zoo spoedig mogelijk een programma van financieele hervormin gen voor de eerstkomende jaren publi ceert." Namens de centrale commissie voor bezuiniging onderteokend door Walrave Boissevain, voorzitter, en W. B. Reijnen, secretaris. lL*>; De Kamer en de crisis» In Kamerkringen verzekerde men ons, dat er, afgezien van de vraag of een bij- eienxoeping zou slagen, niet op wordt ge rekend, dat de Tweede Kanier haar reces zal onderbreken voor een bijeenkomst, ge wijd aan dc crisis. Het gebouw ligt. trou wens lieelemaal overhoop, dank zij de groote schoonmaak. Registratie en Domeinen» De minister van financiën, terugkomend op zijn vroeger bestaand voornemen, maakt bekend, dat dit jaar geen nieuwe toelagen zullen worden toegekend aan jongelieden, die wcnsch.cn te worden; op geleid tot surnumerair der registratie en domeinen. Het vergelijkend onderzoek, bedoeld in' artikel 3 van bet Kon besluit van 12 April 1919 (Stbl. no. 175), die zich tot bet beko men van die toelage hebben aangemeld, zal derhalve niet plaats hebben. De bij de verzoekschriften overgelegde stukken zullen aan de rechthebbenden worden teruggezonden. „De vloot-crisis. De communistische Kamerfractie heeft, naar de Tribune meldt, aan de sociaal-de mocratische Kamerfractie verzocht, „op grond van art. 58 van het Ïïegl. v. Orde van de Tweede Kamer in verband met de vloot-crisis te willen medewerken aan het bijeenroepen, der Tweede Kamer". Jacht op klein wild in Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten) van Zuid-Holland hebben het volgende bepaald: 3. De opening der jacht op. klein wild, met uitzondering van die op fazanten, ha zen en kwartelen, is vastgesteld op 1 Sep tember a.s. 2. Die op fazanten; en hazen op 1 Oct. a.s. 3. De jacht op kwartels zal dit jaar niet worden geopend. 4. De korte jacht zal dagelijks en de lange jacht slechts tweemaal 's weeks en wel des Woensdags en Zaterdags mogen worden beoefend. - 7^; De Amslerdamsche Wethouders. Omtrent het overleg van de partijen voor de verkiezing van wethouders te Amster dam wordt gemeld, dat een samenwerking tusschen de soc.-democratische, de Christ. Historische en Vrijheidsbondsche fractie thans de meeste kans van slagen schijnt te hebben. Dit overleg zou tot resultaat hebben, dat als derde sociaal-democratische wet houder de heer E d. Polak in het college gekezen zou worden, die dam de afdeeling Onderwijs onder zijn beheer zou nemen. De heer Wibaut zou do afdeeling Kunstza ken blijven behouden. Bedoelde drie frac ties brengen te zamen 24 stemmen uit enl kunnen dus over een meerderheid beschik ken bij de stemming. Komt er geen klink in den kabel, dan zal het bestaande col lege van B. en W.dus aaDgevuld worden met den heer Polak. Er is ook gesproken! over een samenwer king tusschen Katholieken en sociaal-de mocraten, waarbij eerstgencemden op een tweede wethoudersplaats rekenden, en de sociaal-democraten op hun derdeni zetel, doch dan zou een der thans zittende wet houders moeten aftreden. Ook zijn er stemmen opgegeaan, in plaats van een, derden sociaal-democraat een vrijzinnig-democraat in het college te brengen, doch de sociaal-democraten staan er op, een derden zetel te krijgen. Zedelijke verwording der jeugd. De briefschrijver der „O. H. Ct." heeft een onderhoud gehad met de Haagsclic in-* spectrice der Zedenpolitie. Zij stelde er prijs op, naar voren gebracht te zien, het bedroevende feit, dat baar jarenlange er varing haar de overtuiging bad gegeven, hoezeer het zedenmisdrijf in Den Haag in handen van de jongeren is geraakt. Werd vroeger liet onzalig bedrijf van bosck nymph in het Boscli door vrouwen van ouderen leeftijd uitgeoefend, thans is dit in handen van jonge vrouwen, zelfs on- mondigen, die dus baar leven daar begin nen, waar de absoluut verworden en ten onder gegano proslitués van vroeger baar leven eindigen. Met bet weerzinwekkende bedrijf van do souteneurs is bet bier in Den Haag al precies eender: vroeger werd dit schande lijke, op ontucht woekerende parasieten leven alleen geleefd door mannen van mid delbaren leeftijd; nu ontzien zich zelfs nog niet eens meerderjarige jonge mannen niet hun aas op te halen door middel van do schande hunner meiden. En wat do statistiek der ongehuwde moeders betreft, de officieele staten ver melden 'dagelijks enkele gevallen van nog minderjarige, in elk geval hoofdzakelijk jongo vrouwen. Onlangs werd zelfs huwe lijks-dispensatie gevraagd voor een meisje van 14 jaar. Wat betreft de aanranding der openbare zeden, dit misdrijf komt vrijwel dagelijks voor in duinen, Boschjes en op den openbaren weg en geeft een jammer lijk beeld van de pathologische en fetischis- lische afwijkingen op dat gebied. Kiesch- beid gebiedt ons bier niet verder op in te gaan. Maar zooveel is zeker: dit belang rijke onderhoud beeft ons wel in elk op zicht bewezen, hoezeer de leéftijdsversckui- ving bij de liedendaagsche criminologie bedenkelijke vormen gaat aannemen; het kind, de onmondige, krijgt meer en meer bij de zedenmisdrijven de leiding in ban den. De Communistische Partij. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Communistische executieve te Moscou volgens do mededeeling der Hollandsche vertegenwoordigers van het Comité van de Derde Internationale de houding van de leiding der Ned. Communistische par tij inzake het geschil WijnkoopColly bijna volledig gedesavoueerd. Do uitgesproken royementen moeten worden herroepen en het geschil aan een scheidsgerecht onderworpen. De Duitsche ex-Kroonprins. De voormalige Duitsclie kroonprins is vergezeld van burgemeester Kolff naar Doorn vertrokken, ton einde twee a drie weken bij den ex-keizer door te brengen. De Minister-crisis. De te Parijs verschijnende „Daily Mail" weet te vertellen, dat de beslissing van den Nederlandschen ministerraad omtrent het vlootplan, dat Minister De Geer deed heengaan, het gevolg is van een besluit der Britscbe regeering om te Singapore een vlootbasis in te richten. Daarom acht thans de Nederlandsche re gering onmiddellijke uitvoering van het vlootplan noodzakelijk. BlHTEIiLftHD HET HERSTEL-VRAAGSTUK. Een debat in het Lagerhuis*. Nog steeds niets bekend. Dc Kaüaafische meening. Hoewel nog steeds niets bekend is om trent den inhoud van de Engelscho ant- woord-nota, kan bet toch zijn nut hebben, den uitwendigen toestand eens onder de oogen to zien. Eet Engelsche parlement zal, indien zich geen' onvoorziene omstandigheden voordoen tegen 't einde van de volgende week op recès gaan en men verwacht, dat voordien het Britsehe ontwerp-antwoord op de Duitsche nota van do geallieerden met bun op- en aanmerkingen zal zijn terug ontvangen, waardoor de Engelsche regeering in staat zal zijn in het parlement een verklaring af te leg gen, voordat liet tot bet najaar uit eengaat. Moclit het noodig zijn dat er onderhandelingen worden gevoerd over voorgestelde wijzigingen in het ontwerp-? antwoord en indien die onderhandelin gen vóór het einde, der volgende week nog niet tot een besluit zouden leiden, dan zou de regeering zeer waarschijnlijk in plaats van een uitvoerige verklaring af te leggen, den stand van zaken aan bet parlement mededeelen,' zonder in bijzon derheden te treden over de gevoerde on derhandelingen Men hoopt te Londen echter levendig, dat de zaak de volgende week haar beslag zal hebben gekiegen en dat met alle geallieerden een accoord zal worden getroffen omtrent bet aan Duitschland te zenden collectief ant woord. Voor dat antwoord is de goedkeu ring van het parlemant niet noodig, maar liet zal openbaar worden gemaakt zoodra het naar Berlijn is gezonden. De nationaal-liberale partij van Lloyd Geoi'go is voornemens a.s. Donderdag in bet Lagerhuis een debat over de Rccrbezeiting te openen. Of zij daarin zal volharden, terwijl het ontwerp-antwoord nog bij do geallieerden in onderzoek is en de Brit sehe regeering allo moeite doet le gera ken tot een eendrachtig optreden met haar bondgenooten, dient te worden af gewacht. Een dergelijk debat zou in de huidige omstandigheden meer kwaad dan goed'doen. Terecht kan men hier van misplaatste nieuwsgierigheid spreken... tenzij dat aan Lloyd George dingen ter ooro geko-? men zijn, die een nadere verklaring be hoeven. Wij kunnen ons wel eenigszins inden ken, dat de groote George ongerust is over de geheimzinnige politiek van het laatste ministerie. In Baldwin hebben we evenwel te veel vertrouwen, dan dat hij de belangen van Europa ook binnendeurs piet zou kunnen behandelen. Een vuile wasch moet niet altijd bui ten gehangen worden. Misschien dat er met Poincaré onder vier oogen (of beter: in bet geheim) meer ie bereiken is, dan wanneer Frankrijk voor het oog van heel de wereld „stand moet ophouden". Niets is verderfelijker! Dat het al de geallieerden ernst is met- de strikte geheimhouding moge blijken uit het volgende bericht uit Brussel. Gistermiddag, zoo heet het, heeft onder voorzitterschap van den premier Theunis een kabinetsraad plaats gehad. De mi nister van Buitenlandscho Zaken, Jas-? par, deed aan den kabinetsraad mededee ling van het schrijven door de Engelsche regeering aan de geallieerde regeeringen toegezonden betreffende de kwestie der schadeloosstelling. Hij wees op do nood zakelijkheid bij de onderhandelingen de slrikste geheimhouding in acht te nemen. Deze wensch is zoowel door Poincaré als door Baldwin te ken nen gegeven. De Engelsche nota wordt in België be-? schouwd als een basis voor onderbande-? lingen. In do komende dagen zal een le vendige diplomatieke gedaclilenwisseling hebbeü tusschen. Brussel en! Pa rijs, want bet is op het oogenblik voor Theunis en Jaspar onmogelijk naar Pa rijs te gaan om er met Poincaré te con- fereeren, aangezien zij tijdens de laatste week der parlementaire werkzaamheden te Brussel moeten blijven. Do besprekingen zullen voornamelijk gaan over de kwestie der commissie van deskundigen, waaraan do Engelsche re geering de taak zou willen opdragen de betalingscapaciteit van Duitschland vast te stellen en over de mogelijkheid de in stelling van zulk een commissie in over-? eenstemming te brengen met bet bestaan der Commissie van Herstel. De besprekingen zullen ook ten doel hebben de voorwaarden vast te leggen, waarop men met Duitschland in onder handeling zou kunnen treden en een nieuw régime in het Roergebied zou kunnen vestigen. Wat er met het „nieuwe regiem" be doeld wordt is vooralsnog een raadsel. Meent men een neutrale zóne of een on-? afhankelijk Rijnland? Wij weten het niet. Het is mogelijk, dat we ook hier weer met een proefballon te doen hebben. Teekenend is wel, dat Theunis weer eens naar Parijs vertrekt om over do Britsehe nota te confereeren, terwijl ook de bezoeken van Benes aan Parijs en Brussel hier wel mee in verband hebben kunnen staan. Feit is, dat de geheimhouding aan veronderstellingen als deze voet geeft cn de verwarring vergroot. De buitenlandscbe pers, voorzoover zij niet is bevooroordeeld, weet dan ook niet goed waar men zich aan heeft te houden. Volgens een bericht uit Rome aan het „Berliner Tagebïatt" is de Italiaansche pers zeer verdeeld in baar oordeel over do Engelscho nota. De eene courant acht, dat een breuk voor de deur staat, terwijl een andere eerder meent, dat de Engel- schen bakzeil gaan halen. De „Epoca" .wensebt zich inmiddels geluk, dat Italië een geheel zelfstandige buitenlandscbe politiek voert. De zelfstandigheid waarvan hier wordt gesproken lijkt ons niet zoo scherp toe. Meerendeels volgt Mussolini de Engel scho politiek. Meer zelfstandig is men te Washington. Zoo heeft thans volgens een „Gentral News"-bericht uit Washington, het staatsdepartement aldaar te kennen! ge geven, dat do Amerikaansehe regeering waarschijnlijk geen formeel antwoord zal geven op 't ter beoordeeling ontvangen Britsclie ontwerp-antwoord, maar men verwacht, dat staatssecretaris Hughes aan den Britschen premier zal mededee len, wat de meening van zijn regeering is nopens de verschillende in het ontwerp vervatto punten. Zullen al de antwoorden vóór 3 Augus tus binnenkomen gelijk gemeld wordt? Lloyd Geerde en Frankrijk. Lloyd George izede in antwoord op een felle rede van Poincaré voor enkele we ken bij de onthulling van een gedenktee- ken gehouden, dat Frankrijk zijn ver woeste gebieden niet bad herbouwd, maar gereconstrueerd. Het had fabrie ken gebouwd volgens het nieuwste mo del, machines aangebracht volgens de jongste vindingen, kanalen verdiept en verbreed, nieuwe spoorwegen aangelegd en oude geëlectrificeerd. Zijn koopvaar dijvloot ia met meer dan een millioen vergroot en zijn uitvoer is meer dan 100 pet. van vóór den oorlog. Daarom had Lloyd George niet zonder een gevoel van vermaak gelezen, dat Poincaré de onze delijkheid van Duitschland had veroor deeld, dat geld uitgaf voor den bouw van nieuwe kanalen, terwijl bet geld schuldig was aan anderen. Er is, zoo oegde Lloyd George or nog aan toe, een nieuw Frankrijk ontstaan, niet op de puinhoopen van het oude, maar uit de verwoesting van een enkele provincie. Het heeft op enorme wijze zijn capaci teit vergroot voor het produceeren der- zelfdo dingen, die Engel-and op buiten- landsche markten verkoopt. Amerika en Rusland. In een aan Gcmperts geriebten brief zegt Hughes, dat do erkenning van Rus- lands leiders voortgaan, zoowel in lang Ruslands leiders voortgaan, zoowel in binnen- als buitenland een „geest van ver nietiging" te toonen. De Politiek te Lausanne. In tegenstelling met Roemenië zal Joego slavië bet juist gesloten vredesverdrag niet onderleekenen, daar het enkele economi sche en financieele 'clausules er van niet kan aanvaarden. Er zal aan het verdrag een protocol worden toegevoegd, dat de mogelijkheid van onderhandelingen met Joegoslavië, gevolgd door onderteckening, openlaat. Gistermiddag hebben de Turlcsche en Poolsche delegaties bet verdrag van vriend schap en het handelsverdrag tusschen de heide naties onderteekend. Het handels verdrag kent aan de beide mogendheden behandeling toe op voet van meestbcgun- sliging gedurende een periode van een jaar Ramsay Macdonald, de oppositieleider van de Labour-Party in bet Lagerhuis, deelde mede, dat hij de parlementaire zo mervakantie wensebt te gebruiken voor een bezoek aan Griekenland en Constantinopel. Hij is er nog niet zeker van of zijn reis ook c-en bezoek aan Angora zal insluiten. Hij gaat in gezelschap van een vroegeren liberalen^J-ajjcrhuisafgevaardigde, die goed met de toestanden in het Nabije Oosten bekend is. „Mussolini" verdwenen. Een der nieuwe vulcaankegels, die zich bij de jongste Etna-uitbarstingen gevormd had en die, uit reverentie voor den, zoo niet vuurspuwende, dan toch van patriot tisch vuur Makenden eersten minister van Italië, Monte Musolini was gedoopt, is de zer dagen ook op zijne beurt .aan het spu wen geraakt. Deze onsmakelijk bezigheid bereikte ten slotte zulk een intensiteit, dat de heele vulcanische kegel zichzelf aan stukken blies, dus eenvoudig een roem- loozeii zelfmoord pleegde. 7, Dies is de Monte Mussolini na een kort- stondig bestaan van dit aardrijk verdwe- nen._ Vijanden' Van Mussolini zien in deze - gebeurtenissen een ongustig vóorteeken, KORTE BERICHTEN. f— Bij Fassberg in deb uurt van Gothen burg is gisteren een vrachtauto, die passa-' giers verveerde, in botsing gekomen met een) spoortrein. Van de 32 inzittenden ble ven slechts drie ongedeerd. Vijf personen) werden op slag gedood, en een zoo ernstig gewond, dat er weinig kans bestaat, dat' hij in 't leven blijft. De anderen kregen meer of minder ernstige kwetsuren. Een nieuwe verordening van de Rijn land-commissie bedreigt degenen, die J°r>- nen of salarissen aan arbeiders of beaiubj* ten, die lijdelijk verzet plegen, uitbetalen! met gevangenisstraf. De Duitsche autori teiten hebben alle maatregelen getroffen ten einde aan de betrokkenen ook verder de voor bun levensonderhoud noodige mid delen te verschaffen» Naar uit Boesttsjoek aan den Ull- steindienst wordt gemeld, zijn bij de treinramp op de lijn Sofia 103 dooden tö betreuren. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer 300. Onlangs werden nog twee arrestaties verricht in verband met do pas ontdekte, wijd vertakte organisatie voor bet binnen* smokkelen van wapens in China; een der gearresteerden is een zeekapitein, naar men gelooft leider der onderneming de ander een journalist en raadsman van Chang-Tso-Lin. Uit Leipzig wordt aan den Ullsteirt- dienst over het verloop van het proces te--, gen Ehrhardt's bondgenoote, prinses Ho- henlohe, nog bet volgende gemeld: Uit het verhoor van prinses Hohenlohe bleek verdere, dat zij geheel onder in vloed. van Ehrhardt stond, die haar feite lijk tot meineed aanzette en cars';, nadat hij inzag dat hij het spel had -verloren, haar aanried, haar verklaringen voor den rechter van instructie te herroepen. De prinses verkeerde zeer naief in dei meening dat Ehrhardt niet meer bestond en zij kende nog slechts Eschwege, zooals Ehrhardt zich zelf herdoopt hacl. In de fabriek der firma Ougrée Mari-, haye te Eodange is een draagsteuranuur; ingestort. Drie arbeiders werden verplet- terd en oen vierde ernstig gekwetst. KERK EN SCHOOL NED. HEBV. KERK. ?- 'Aangenomen. Naar ZuidwoldeD« J. v. Dijk, te Steenwijkerwold. 7- GEBEF. KERKEN. Tweetal. Te Middelburg: H. J. Heidai i te Ylaardingen en T. L. Kroes, te "Workum^ Beroepen. Te Silvolda^GendringenJ. E. Goudappel te Utrecht. Te Moerdijk S- D. Ringnalda, cand, te 's-Gravenhage. Bedankt. Voor Lioess-eks, L. v. Ur& te .Wiestmaas. f CHR. GEREF. KERK. Twfifital. To VlissingenG. W. Albert^ cand. te Apeldoorn en A. Zwiep, cand* w te Rotterdam. Te Harlingen: H. (X> Binee, te Murmcrwoude en M. Holtrop, <- cand. te Kornliorn. Te Alphen aan dert. Rijn: H. Hoogendoorn te Ylaardingen, en A. Zwiep cand. te Rotterdam. Beroepen. Te Helder; A'. Zwiep,C cand. te Rotterdam. GEREF. GEM. Bedankt. Voor Charlois: H. A. Min-, - derman te Dirksland. ?P -fit Ds. D. Snijder, f Te Bussum is Donderdag j.l. in den!'- ouderdom van 76 jaar overleden Ds. D.\ Snijder, em.-predikant bij de Hersteld' Evang. Luthersche Gemeente. Ds. Snijder, die in 1872 proponent werd, deed G April 1873 intrede bij zijn eerste Gemeente, n.l. te Helder (Herst. Evang, j> Lutli.). Tien jaar later nam hij een bchroep aan naar Bodegraven (Ev. Lutli.), waar hij slechts drie jaren stond. En In 1886 ver--' bond bij zich aan de Gemeente van Govin-, chem (Herst. Evang. Lutb.% dio hij 15 ja- ren diende. Sinds 1 November 1901 was bij emeritus-predikant. 7 Ds. J. v. d. Vegt. Ds. J. v. d. Vegt, pred. bij de Chr. Geref. Kerk van Harderwijk, zal binnenkort, we- - gens voortdurende ongesteldheid, emeritaat - aanvragen. ■&- Br. Haitjema Hoogleeraar. t De Alg. Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft in de vacature prof. Aaldevs aan do universiteit te Groningen uit de door de commissie van voordracht voor een Kerke- lijk hoogleeraar te Groningen opgemaakte voordracht benoemd Dr. Th. L. Haitje ma, predikant te Apeldoorn. mSL - A!o Synode Ned. Herv. Kerk. -7 V. De president opent do zittingen deï^ nieuwe week met do voorlezing van Mat- theus 7:7. K Nadat herstemming is gehouden over oen tweetal voordrachten, zijn do financieelo- aangelegenheden voorlocpig ten einde ge-.- bracht en verlaat de quaestor-generaal do vergadering. C Besloten wordt, do catalogus van dc bi- t bliotlieek der synode opnieuw te laten." drukken. :'-fc - Tot primus lid-predikant der algemocnel i synodale commissie wordt gekozen dr. J. 7 B. Callenbach, predikant te Rotterdam;! j tot secundus de heer A. B. te Wnikel predi-~ j kant to 's-Gravenhage; tot primus-lid-» _f- ouderling jhr. mr. A. K. G. de Brauv,">- ouderling te 's-Gravenhage; en tot diens! secundus jhr. mr. K. F. van Lennep, oud-*,.- ouderling te Vorden. Tot Becundis van den secretaris wordt - herbenoemd de heer G. J. van der Iliec j predikant te Leimuiden. \f£>

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2