jgweLeifaMont Tweede Blad; - Vrijdag 13 Juli 1923 DE BROEKHUIJS-AFFAIRE. Over dit veelbesproken onderwerp schrijft de Standaard: Wat verstandige menschen voorzagen geschiedde: het grootsch opgezette plan van het nieuwe democratische dagklad, dat D e D a g heeten zou, is plotseling als een zeepbel uiteengespat. En Se gedupeer de pournalisten, waaronder er zijn, die ge lokt door liet goud van Broekhuys en den naam van den Telegraaf-redacteur Schro der, goedbezoldigde posities opgaven, zien al hun verwachtingen in rook vervlogen en het spook van broodsgebrek vlak voor de deur. Thans, nu de begoocheling voorbij is, zullen velen van hen en ook anderen, die allicht schade zullen lijden, zich afvra gen: hoe kon ik toch zoo dwaas zijn om mijn naam en mijn lot te verbinden aan naam en lot van den bekenden speculant op de speelzucht van een deel van ons volk. Wij zullen den staf oyer hen niet bre ken. Maar wij meenen het recht te hebben te zeggen, dat een groot deel van onze pers mee schuldig staat' aan de ramp, die hen trof. Men zal zich herinneren, dat wij een en andermaal geprotesteerd hebben tegen het feit, dat een zeer groot aantal bladen de zonderlinge advertenties van Broek huys plaatsten, dus ook bezweken voor zijn goud, dat hij een onnoozel deel van ons volk uit den zak wist te kloppen, en aldus zijn propaganda dienden. Men kan omtrent do kleur in de advertentiepagina verschillend denken, maar dit beschamend feit had vermeden moeten worden. Ook bleef het hier niet bij. Kolommen druks werden gewijd aan 't „eerlijke spel", aan de vertooningen van het rad van avontuur, aan de royale buien waardoor de rijk-geworden speculant zich wilde onderscheiden. Wij denken hier in 'n bijzonder aan de gruwelijke advertentie, waarhij een woord ontleend aan de Heilige Schrift: „een val- schs weegstecn is den Heere een gruwel" dienst moest doen om de aandacht te trek ken. Zelfs deze advertentie vond in ver schillende bladen, die een naam hebben op te houden, een plaats. Door dit alles nu werd de man der lote rijen, die premieleeningen heetten, op een voetstuk geplaatst, en won hij een popu lariteit, die do minder fraaie lijnen in deze figuur steeds meer deed verhleeken. De mogelijkheid dezer beschamende fei ten trof to meer, omdat men uit een be kend Engelsch voorbeeld want zeer te recht is een vergelijking getroffen met den Engelschen speculant-politicus Horatius Bottomley 1kon weten, waarop allicht alles moest uitloopen. Het liet zich nu oenigermale verstaan, dat bij den grcotschen opzet van het dag blad De Dag, toen eenmaal een van de meest bekende Nederlandsche journalisten zich daarvoor liet vinden, velen bezweken voor de reusachtige aanbiedingen, die kon den worden gedaan. Konden worden ge daan door iemand, die er misschien nau welijks aan dacht ze te houden. Het wil ons daarom voorkomen, dat, zoo een gevoel van beschaming hij een groot deel van ons volk gepast zou zijn, eenig besef van medeschuldig aan dit droeve spel te zijn, bij een groot deel van onze pers gevonden mocht worden. En als dit aanwezig is, zou men daar kunnen overwegen, of men niet mee moest werken de gedupeerde journalisten zooveel mogelijk te helpen. Ook wij zijn opgekomen tegen den smaad, die onlangs van uit de tribune der zedelijke volkspolitiek op de Nederland sche pers werd geworpen. De Broekhuys-geschiedenis blijft ech ter o.i. een droeve afwijking, die goedge maakt kan worden, als voortaan ook de advertentiepagina gesloten blijft voor de lieden, welke op de eene of andere wijze speculeerden op de booze hartstochten in ons volk! HET PLATTELAND. Ons „Friesch Dagblad" breekt een lans over het platteland en schrijft: Dezer dagen las ik in meer dan één blad het volgende, rondwandelend bericht: FEUILLETON Van hooger Orde. '119) Ik zat nog eenigen tijd in mijn ka mer, toen John mij kwam halen voor onze gewone wandeling. Zelden wilde hij deze missen, hij zeide, dat de dag nau welijks volmaakt leek, tenzij men de zon had zien ondergaan. Daarom waren wij gewoon, bijna eiken avond, een uur of meer door te brengen, op en neer wan delend, of op geliefkoosde plaatsen neer te zitten, vanwaar we Rose Sottage kon den zien en de oude put en het beuken bosch, en, ver weg, de Nunneley .Uil waar de zon onderging. Daar, toen we wat korter dan gewoon lijk gewandeld hadden, want 't was een warme avond en 't was een vermoeiende dag geweest, zalen John en ik samen. We praatten een poosje over allerlei maar meest over Longfield, hoe ik mijn oude kamer weer hebben zou en hoe er een nieuwe kinderkamer zou klaar gemaakt worden voor de kleinkinderen. „We kunnen niet van kinderen afko men, dat zie ik duidelijk," zeide hij lachend. „We zullen Longfield even vol Jiebben als 't' vroeger was den geheelen zomer. Maar in den winter zal 't rustig Na herhaalde oproeping heeft zich aan de Chr. School te Havelterberg (Dr.) niemand aangemeld voor onder wijzeres.) Kenmerkend voor den toe- stand van het Chr. onderwijs ten plattenlande. - Üh üL Dat „ten plattclande" moet er bij. i-- Daar komt het juist op aan. Wie er uil zou willen opmaken, dat over 't geheel nog steeds groot „leerkrachten"- gebrek hecrscht, zou zich o.i. vergissen. We zagen dezer dagen 't Maandblad voor Gcrcf. Schoolverb. en herinneren we ons wel, dan stond daarin een rijtje geslaag den van een onzer groote kweekscholen, waar van meer dan één nog niet was ge plaatst en „hartelijk werd aanbevolen." 31 Is maar: men wil niet naar zoo'n „uit hoek." Gansch ten onrechte vinden we. Kunnen onze „opleiders" er niet eens wat aan doen, om de vrees „onder do Kaffers te gaan" niemand stoote zich, ik zeg 't nu maar eens in, heusch zoo kwaad niet bedoeld! hanhgaar-cn-vlasbaard-dia- lecfc wat weg te nemen, „Ten plattelande" schuilt onze grootste kracht. Moge het ook door onze groot- en kleïn- intellectueelen steeds worden bedacht. I4ERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. B e r o c pe n. Te BloemendaalJ. C. van Dijk te Den Haag. Aangenomen. Naar Tienhoven: G. Barger te Antwerpen; naar Roltevalle: J. H. Klein Wassink, oand. te Leeuwarden; naar Middelharnis: A. M. den Oudsten te Dinteloord. Bedankt. Voor Wieringen: J. H. Klein Wassink, cand. te Leeuwarden; voor Lettelbert: D. Siemelink, cand. te Gronin gen; voor Loon op Zand: W. Deur te Zegveld. Praeparatoir-cxamen. De heer L. Hoorweg Jr., Sterrelaa-n 23, Hilversum, dio met goed gevolg praepara- toir examen deed, zal gaarne des Zondags in de Geref. Kerken een stichtelijk woord spreken, maar kan zich om studieredenen voorlooopig nog niet beroepbaar stellen. Toelating tot den dienst des Woords. Do classis Mcppel heeft met algemeene stemmen' toegelaten om te staan naar den dienst des Woords in de Geref, Kerken, den heer J. Schelhaas Jzn., te Hoogeveen. De heer Schelhaas zal gaarne een even tueel op hom uitgebracht beroep in over weging nemen. De classis Meppel der Geref. Kerken hoeft voorts met algemeene stemmen toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten den heer P. J. Lambooij, be-, roepen px'cdikant van Hoogeveen voor den missionairen dienst op Socmba. De heer Lambooij zal gaarne tot aan zijn vertrek do gemeenten des Zondags dienten. Adres: De Bildt (Uv; Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. H. J. P ij n a c k c r H o r d ij k i3 voornemens 22 Juli afscheid te nemen van do Ned. Herv. Gemeente te Terhorne en. 29 Juli d.a.v. jntredo te doen te Nije- horne, na bevestigd te zijn door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Wegen8 gezondheidsreder>sn zal D s. J. Br om et, pred. bij de Eyang. Gem. te Ierseke zijn werk officieel neerleggen. Het afscheid zal plaats hebben op 10 Sept. a.s. Het afscheid van D s. J. H. Koster van do Ned. Herv. Gom. te Wouterawoude is bepaald op 19 Aug. en do intrede te Montfoort op 26 Aug. Ds. G. Kruijsvrijk. Ds. G. Kruijswijk, pred, der Geref. Kerk van Schiedam dio onlang3 een operatie heeft ondergaan, en nadien eenige rust moest nemen, is Dinsdag op eigen verzoek naar do inrichting van Prof. D. L. Bou- man te Amsterdam overgebracht. De ziek te is echter niet van een bijzonder ernstig karakter, naar het zich thans laat aan zien. Scheuring. In do Geref. Kerk to Zuilichcm is oen scheuring ontstaan, naar aahleiding van heb feit dat sommige aansluiting wensch- ten bij de Geref. Gemeenten in Nederland. Do Geref. Kerk, dio reeds een beroep uitbracht, zal daarmede nu niet kunnen voortgaan, aangezien het zielental der ge meente heb aanstellen van een eigen leeraar niet toelaat. Theologische School Christ. Geref. Kerk. Te Apeldoorn vergaderde het curatorium van de Theol. School der Chr. Geref. Kerlc, wezen en zullen we bij den. haard zitten en ons begeven in de droge woestijn van mijn boeken hè, Phineas? Gij zult mij helpen om aanteekeningen te maken voor die lezingen, welke ik al. tion jaren lang zou houden te Norton Bury- En we zullen ons oude Latijn weer opfrisschen en eens een kijkje nemen in de moderne poëzie groot prulwerk, vrees ik! Niemand als onze oude vriend Willy van Avon" (Shakespeare) of zelfs als je naamgenoot, de waarde Phineas Fletcher!" Ik herinnerde hem aan „Het leven en lot van den schaapherder", waarvan hij altoos zooveel gehouden had, en dat hij als 't ideaal van vreedzaam geluk be schouwde. „Wel, ik denk nog zoo: „Blijf de droo- men van uwe jeugd getrouw", zeide de oude Duitscher; ik ben de mijne niet on trouw geworden. Ik heb een gelukkig le ven gehad, Gode zij dank; ja en wat wei nig menschen kunnen zeggen, 't was juist dat soort van geluk, dat ik zelf zou heb ben gekozen." i Zoo zat hij daar te spreken, met de kin rustend op z'n handen zijn oogen kalm rustig, ziende naar 't westen waar de zon ongeveer een uur van den horizon verwijderd was. „Herinnert gij u nog, hoe we op het gras lagen in den tuin va-n je vader en hoe we nooit de son konden zien onder tot het afnemen der examens en tot af handeling van eenige zaken betreffende de opleiding. Voor het cand.-examen B (tot predi kant) hadden zich drio candidatcn aange meld, welke na afgelegd examen alle drie werden beroepbaar gesteld, de heeren G. W. Alberts, M. Holtrop en A. Zwiep. Ter tafel van het curatorium kwam mede een voorstel van de particuliere synode, te Haarlem gehouden, om dr. G. Wisse, van Arnhem, voor het eerstvolgend leerjaar aan te stellen tot het geven van een cur sus aan de studenten in do wijsgeerige religieuze stroomingen, Dr. Wisse die als curator van de school mede ter vergadering was, deelde daar evenwel mede, dat hij voor het a.s. leer jaar zich niet kon verbinden tot oen zoo- danige taak, aangezien huiselijke omstan digheden hem niet toestonden zich te ver binden tot oen regelmatig optreden in Apeldoorn. Na deze mededceling besloot het cura torium toen, met algemeene stemmen, dan maar te wachten tot de a.s. generale sy node, en aldaar dan de vraag ter tafel te brengen, namens het curatorium, over de bevoegdheid tot een zoodanigo benoeming, om alsdan bij toestemming van de synode dr. Wisse door het curatorium tot de be wuste zaak aan te stellen. Aan de Tlieol. School te Apeldoorn zijn na gehouden examen bevorderd van de 2do naar de 3de klasse de heeren K. Bok horst-, A. Ponstein, D. Rustige, J. Zwart; van de 1ste naar do 2de klasso N. Brands- ma, J. v. Doorn, K. v. Dricl, B. Fekke3, N. de Jong, P. H. Scggelink. •cL'- Geref. beweging in Zuid-Slavië. In hot Koninkrijk der Serven, Kroaten «n Slovenen is den 21en en 22cn Juni 1922 te Sombor de Gereformeerde kerk van dit Koninkrijk gesticht, welke kerk zich na drukkelijk „Calvinistisch" noemt en voor- loopig wel schier het geheele Protestan tisme van Zuid-Slavië omvat. Deze kerk, dio thans voor 't eerst na den oorlog weer van „opbouw" kan spre- Iwnt, bestaat grootend eels uit vroegere Hongaren (n.l. pl.m. 38.000), verder uit 13.000 Duitscho en 700 Slavische Gerefor meerden. Dat het Calvinisme him ernst is, blijkt bijvoorbeeld üit het weder invoeren der korkelijko tucht, welke tucht in Hongarije bijv. niet toegepast wordt in deze kerk, dus van huis. uit vreemd is. Maar een uit- voerigo omschrijving in de bladen leert, dat do nieuwe kerkelijke beweging uitgaan wil van do grondstelling, dat do Gerefor meerde lcerk een gesloten kring is, waarin slechts die als leden worden aangenomen, die het waardig zijn, maar waar de on waardiger* worden buitengesloten. De voorgenomen tucht zal gaan zoowel over predikanten, als ouderlingen en gemeente leden. 49e Jaarvergadering „Jachin." Gisteren werd in de Hofpleiakerk to Middelburg de 49e jaarvergadering ge houden van de Geref. Zondagschool vereen. „Jachin." 's Avonds te voren had in de gasthuis- kerk een bidstond plaats, waarbij voor ging ds. K. Schilder van. Delft, dio zijn gehoor bepaalde bij Luka3 10:21. Te half tien opende gistermorgen de voorzitter prof. dr. F. W. Grosheide van Amsterdam do goedbezochts vergadering met te doen zingen Ps. 25: 2 en gebed. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een historische schets van Middelburg en her dacht de mannen die pal hebben gestaan voor de waarheid in deze aloude stad. De toestand van „Jachin" is bevredigend. 4 vereenigingen hebben zich afgescheiden. Spr. eindigde met het geven van enkele organisatorische wenken. Hierna bracht de secretaris, de heer A. Boot, zijn jaarverslag uit, terwijl Ds. J. P. Tazelaar, de 2e secr. eveneens oen verslag uitbracht, inzake Jachin's lesrooster etc. Dezo verslagen werden, evenals dat van den penningmeester, den heer P. Koster,, na oenigo opmerkingen goodgekeurd. Aan do jaarverslagen ontleenen we dat „Jachin" 123 afd. heeft terwijl 168 kerkc- raden aangesloten zijn. Do aftredende bestuursleden, de hoeren A. Boot en P. Koster werden met groote meerderheid herkozen. Nadat de voorzit ter enkele mededeelingen gedaan heeft, komen enkele door de afd. ingediende voor stellen aan de orde. Het referaat van Dr. H. Kaajan van IJtrekt-, moest door ongesteldheid van den spreker vervallen. In de middagvergadering refereerde dc heer W. A. v. "Wijk, Hoofd der Christ, school te Wolfaartsdijk en schrijver van diverse kinderboekjes, over: „De betecke- g-aan behalve gedeeltelijk 'tusschen de boomen van de lcerkl Ik ben benieuwd of zij de heg nog zoo rond gesnoeid houden als vroeger." Ik vertelde hem, dat Edwin me gezegd had, dat vreemde huurders een herberg zouden maken van het oude huis en van den tuin een speelplaats. „Wat een schandaal. Ik wilde, dat ik 't verhinderen kon. En toch, misschien ook niet," voegde hij er aan toe. „Behooren wij ons niet te schikken naar de algcmeo- nene wet van verandering? hoe ieder in zijn plaats, zijn dag volbrengt cn heen gaat, maar we weten waarheen wij gaan cn wij weten den Weg welke dezelfde is, gisteren en heden en in eeuwigheid." Voor -hij nog uitgesproken had, kwam een lieele troep van onze jongelieden uit mevrouw Tod's hixis en riepen on toe. Daar stond mevrouw Edwin te praten met de goede oude ziel, die haar kleine jongen zeer bewonderde, maar niet wilde .toegeven, dat er kinderen waren, die konden halen bij die van mevrouw Hali fax. Daar was Edwin, druk in gesprek met zijn broeder Guy, terwijl naast hem mooier en jonger dan ooit Grace Oldtower bezig was een ruiker te maken voor de kleine Louisa Verderop, zacht naast elkander wan delend, blijkbaar niemand dan elkaar ziende, was een ander paar. xxis van het goed memorisecren van tek sten-en psalmvex"zen cn de beste wijze van ovcriiooren". Spr. toonde aan dat het op zeggen van teksten en versjes in de his- tox*ie geworteld is en dat het kennen van dezo dingen van zeer hoog belang is. Nadat spr. over de niet geringe bezwaren die bij lccren cn opzeggen zich voordeen, gehandeld had, wees hij zijn gehoor op de noodzakelijkheid van het gebruik maken van allerlei middelen, om in het slot van zijn referaat cr den nadruk op tc leggen dat het overhooren met tact geschieden moet. Op het referaat volgde een geanimeerde discussie. Na rondvraag werd de uitne mend geslaagde vergadering op gebruike lijke wijze gesleten. Weg met den godsdienst! Dezer dagen heeft da cxccutiovo der communistische ixxternationale partij te Moskoxx vergaderd en in een afzondexlijko resolutie ook haar standpunt- ten opzichte van den godsdienst bepaald. Deze resolutie maakt finaal do leugen- theorie der soc.-dem.: „Godsdienst is pri vaat zaak" af. Volgens de Moskouscho Prawda No. 134 zegt de resolutie woordelijk: „In aanknooping aan artikelen in de Zweedsch-communistische pers verklaart do volksvergadering uitdrukkelijk, dat do eisch den godsdienst als privaatzaak van elk buigcr tc beschouwen, slechts in een burgerlijken staat maar onder geen om standigheden binnen de communistische partij recht van bestaan heeft. De volks vergadering verklaart het aanwezig zijn van elk godsdienstig vooroordeel, wat dan ook, bij de leidende partijgenootcn voor geheel ontoelaatbaar en richt do opmerk zaamheid der partij op de noodzakelijk heid van een anti-godsdienstige propagan da naar een nauwkeurig opgemaakt pro gram, dat rekening houdt mot- het gedach televen der massa." De Mulo-marge. „Allerabaurdst noemde onlangs een vrij hoog geplaatst ambtenaar bij Oxiderwijs do aanspraak van een onderwijzer zonder hoofd- of bijakte op do zoogenaamde mulo- max-go ten bedrage van f 500 's jaars op grond er van, dat hij, nu ja, les in dc ge wone vakken geeft in de kopklasse(n.) Wij zijn het zegt de ..School met den Bijbel", met die kenschetsing ten volle eens. "Wij achten het ten oencnmale onbegrij pelijk, dat eene juarweddcnregeling zulk ecnenonderwijzcr, die ganschelijk onbe voegd is om in eenig ulo-vak onderwijs to geven en dio bovendien niet eene do volle dige bevoegdheid bezit voor het onderwijs in do gewone vakken, zoo uitzonderlijk bevoorrecht boven de gelijkbcvoegden, die 'bijvoorbeeld het zevende leerjaar eener la gere school voor hunne rekening hebben exr dio daar met het onderwijs in een of meer ulo-vakken kunnen belast zijn en daarvoor de wettelijk noodig gekeurde be voegdheid bezitten. Dubbel onbegrijpelijk is het ons, dat zulk eeno kwistigheid bestendigd wordt, terwijl inkrimping vaxx pubiekc uitgaven zoo allernoodigst is. Alle redelijke aanspraak op dio niet ge ringe marge ontbreekt toch in zulk een ge val. En de mogelijkheid om zulk ©en dou ceurtje op 's Rijks kosten toe te kennen' of te verwerven geeft aanleiding tot min der wcr.schelijke regelingen. Ingewijden verstaan dat wel." BINNENLAND Zctrcrecrifcrsn&e der Chrlst.-Hist. Unie. In het conferentieoord van den zen dingsstudieraad te Lunteren is Woens dagavond de tweede zomerconferentio der Unie geopend. Ruim 70 deelnemers waren tegenwoor dig; uit Edo woonde een 30-tal leden der Unie de avondvergadering bij. Daar sprak het lid der Tweede Kamer, de heer J. R. Snoeck Henkcmans, over de heteekenis dor verkiezingen voor Staten cn Raden in 1923. Spr. wees op den voor uitgang van Chr.-historischen, vrijzinnig democraten en Plattelanders. Dat een partij als die van den heer Braat, die de incarnatie is van het bru taalste egoïsme, toch 1/50 deel van de be volking tot zich kon trekken, dat is een bedroevend verschijnsel, hetwelk wijst op Ycrmatcrialiscering van onze plattelands bevolking. Den sterken vooruitgang van de vrijz.- dem. verklaarde spr. niet alleen uit do overwinning der inwendige moeilijkhe den dier partij, maar ook uit principicelo „Ik geloof, John, dit die beiden, Wil liam en Man, do gclukkigslcn van al de kinderen zullen zijn." Hij glimlachte, en nadat hij een oogen- blik naar hen gezien had, legde hij zich zelf rustig neer op zijn rug tegen do hel ling af cn legden hem neer in de bovenka- zon gericht. Toen de zon, heldorder nu zij onder ging, op de plaats scheen, waar wij zalen, zag ik dat John zijn breede stroohoed over zijn gezicht trok cn met z'n beide handen op de borst de houding aannam alsof bij sliep. Ik wist, dat hij erg moe was, daarom sprak ik niet meer, maar wierp mijn jas over hem. Hij keek op, dankte mij zwij gend met zijn ouden welbekenden glim lach. Ik zat een half uur naar de zon te kijken, welke langzaam, rond en rood, onbewolkt neerzonk. Schoon, als ik nooit te voren gezien had. Maud en mijnheer Ravenol kwamen de helling op. Ik wenkte hen om zacht te komen, om hun vader niet te hinderen. Zij en ik zaten stil naar 't Westen te kijken. De zon zonk lager en lager eindelijk was zij verdwenen. En nog za ten we daar ernstig, maar niet droe vig naar het licht ziende, dat zij had ach ter gelalen, wetend, dat wij haar heer lijk gelaat morgen weer zouden zien." „Hoe koud is 't geworden," zei Maud. „Ik geloof, dat wc vader wakker moeten oorzaken. Het beginsel van mr. Marchant is niet ons beginsel, zegt spr., nxaar het is een beginsel van geestelijke betcekenis, en als zoodanig te waardeeren. De toeneming van het aantal Christ.* hist, stemmen was, zeide spr., verbijste rend groot. Bij de Kamerverkiezing van 1918 kreeg de Unie slechts 6.5 pet. dei1 totaal ixitgebrachto stemmen, in 1920 10.88; bij de Statenverkiezing van 1923 12V* pet., d.i. een achtste deel van alle geldige stemmen. Bij de raadsverkiezingen was in de groote gemeenten wel eenige teruggang,' maar het aantal Christ.-Hist. raadsleden in den lande steeg toch met ongeveer 39 pet. En dit ondanks het feit, dat do Herv.' (Ger.) Slaatspartij met een kleine 20.000 stemmen in hoofdzaak graasde in het veld van de Unie. Spr. wees er op, dat de Unie zich niet uitspreekt, negatief: tegen Rome, tegen de revolutie, tegeu de socialisatie, tegen Teactie, tegen rffilitairisme, maar posi tief voor den eerbiediging van tien Chris telijke vrijheidlievcnden stempel dien de Nederlandsche Staat, krachtens zijn ge boorte, draagt; voor de handhaving van het Prot.-Christ.-Hist. karakter van ons volksleven; voor de bevordering van de ruimst mogelijke medewerking en samen werking vaxx alle kringen in liet maat schappelijk leven: vóór de bescherming ner nationale zelfstandigheid en voor de oplossing van internationale geschillen langs den weg van arbitrage of bemidde ling. Zulk een politieke partij spreekt blijk baar tot het hart van het volk en do Unio zal haar taak ora leiding te geven aan de nationale beweging goed volbrengen, dan moet voldaan worden aan 3 voorwaarden: 1. Onbepaalde trouw aan het beginsel, zooals dat in Willem van Oranje was be lichaamd. 2. Ernstige wil tot het vinden der juis te toepassing van dit beginsel, ook in nieuwe en moeilijke tijden. 3. Eenheid en onderling vertrouwen in eigen kring. Bij de bespreking dezer punten wer den tal van practische wenken gegeven. Na deze met applaus begroette rede volgde een gedachtenwisseling, waarbij allerlei bezwaren werden besproken. EéH rifeuw Christelijk Dagblad. Volgens do „N. R. Ct." zal in Novem-» ber van dit jaar te Amsterdam verschij nen con nieuw Christelijk dagblad, onder den naam Christelijk dagblad voor Ne derland. Dit zal los staan van alle poli tieke partijen; aan de redactie zal een groot deel van de redactieleden van de oude Chr. Amsterdammer verbonden worden. Hoofdredacteur wordt een christelijk advocaat te Amsterdam. Voorloopig zal dit blad, dat uitgege ven wordt door een Tiaaralooze vennoot schap, alleen als avondblad verschijnen. HeTarlgers naar Luxemburg. Het Ministerie van Buiteri.andschc Za ken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juli a.s., Nederlanders dio zich naar Luxemburg wensclxen tc bege ven, op een enkel vertoon van een bewijs van Nederlandschap te hunnen name, voorzien van portret en handteekening, daar te lande zullen worden toegelaten. Zij behoeven geen buitenlandsch paspoort moor te bezitten. Omgekeerd zullen de Luxemburger? met ingang van genoemden datum in Ne derland worden toegelaten op vertoon van hun „verification d' identitó", voor zien van het portret en handteekening van den houder. .5" Dc Haagsche wethouders. Naar gemeld wordt is te 's-Gravenhaga in een vergadering van fractieleiders vol ledige overeenstemming bereikt tusschen. do antirevolutionairen, de roonxsch-Ka-» tholieken, den Vrijheidsbond en de S. D. A. P., ten aanzien van do bezetting der wethouderszctels. Overeengekomen werd de aftredende wethouders Drees (S. D. A. P.), Van Vuuren (r.-k.) en. Do Wilde (a.- r.) opnieuw to candideeren en in de va-» catures-Albarda (S. D. A. P.) cn mr. Drooglever Fortuyn (v.b.) te voorzien door verkiezing van den door do sociaal democratische fractie aangewezen candi- daat M. Vrijenhoek cn van dr. W. W. van der Meulen, do candidaat van den Vrijheidsbond. De christelijk-historischcn en de vrij zinnig-democraten behielden zich vrijheid van handelen voor. Ten aanzien van de v orde cling der por tefeuilles werd geen enkele afspraak gc- maakt. xixaHe.il. Zij ging naar hen toe, legclo haar hand op de zijne, welke gevouwen waren op do jas trok haar hand terug vcrschriktl „Vaderl" Ik schoof 't kind opzij; ik nam Ue hoed John van het gezicht van hel gezicht want John zelf- was ver ver weg. Van ons heengegaan naar Hem, wiens trouwe dienaar hij was. Terwijl hij sliep had de Meester hem opgeroepen. Zijn heide zoons droegen hem dc hel ling af. Legden hem neer iu de bovenka mer van het huis van mevrouw Tod. Toen ging ik naar huis om het zijn vrouw tc zeggen. Zij was eindelijk tot rust gekomen, gelijk wij dachten, liggend op haar bed, bijna dood, maar toch kalm. 't Was tien uur. in den avond. Ik verliet kaar met al haar kinderen om zich heen. Ik ging uit, naar Rose Cottage, om eert uur alleen te wezen om naar hem te zien, dien ik niet terug zou zien niet dan „over een poos" zooals hij gezegd had. „Over een poos" „over een ixcos", ik troostte mij met deie woorden. 'Slot volgt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5