Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT abonnemeütsprijs In Leiden en buiten Leiden' waar agenten gevostigd *ljrt Per kwartaal f 2.50 Per v/eek i.... f 0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 4de JAARGANG. - VRIJDAG 13 JULI 1923 - No. 934 bureau: Hooigracht 35 Leiden - Te!. Int. 1278 - Postrekening 58936 Am?E§§TEKTIE-P£lUS Gewone advertentiën per regel 22H cen£ Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarie#} bïpij oontraot, belangrijk reductie. Kleine advertentiën bij vooruifcbetaj Ijng -- van ten hoogste 30 woorden, wordefl dagelijks geplaatst ad 50 cent. Dit nummer bestaat uit turea bladen. V Het pachtstelsel. Over het pachtstelsel wordeii harde noten gekraakt den laatsten tijd. En zeker niet zonder reden. "VVij hebben hierbij aan de eene zijde de groot-grondbezitters, die zich over den toestand van den bodem en over de po sitie van hen die daarop arbeiden zoo goed als niet bekommeren en aan de an- dere zijde de pachters die op veel te -iware lasten zitten en alleen arbeiden voor den landheer, mitsgaders de arbeid iters die als gevolg hiervan in kommer en gebrek hunne dagen doorbrengen. Vooral in den na-oorlogscben tijd.zijn de schaduwzijden, van dit stelsel weer sterk gevoeld. Toen alles duur was en iedereen het hoofd kwijt raakte, werden ongekend üooge pachtsommen bedongen. Maar nu is er de kentering gekomen. De prijzen der producten zijn sterk ge daald, de inkomsten verminderen, maar de uitgaven blijven op dezelfde hoogte. De landheer eischt betaling van de be dongen pacht. Met het gevolg dat de pachters in een noodtoestand verkeeren, en dat de arbeid ders zich door het hongerspook zien be^ dreigd. In de deze week gehouden vergadering van den Christelijk Nationalen Werk manshond werden hieromtrent droeve mededeelingen gedaan. Een afgevaardigde van Koudum, zoo meldt het verslag, verklaarde: „Er is ontzettende werkloosheid onder de landarbeiders eenerzijds, er zijn stij-è gende huurprijzen anderzijds. De landpr.jzen uit den mobilisatietijd gelden nog. De opbrengst der zuivelpro ducten daalt. De exploitatiekosten worden meer gedekt door het bedrijf. Men heeft schrijnende armoe- d e bij de landarbeiders, tergende weelde hij de landheeren en daar tus- schen in de hardwerkende worstelende pachtboer. De toestand in Frieslands Zuid-West hoek is treurig. Van November af zijn er weken en maanden van werkloosheid. De werkloozenuitkeering bedraagt f 1.20 per dag, dagen per week. Als er werk is, ver dient de landarbeider in den wintertijd f 10 per week. De heer Krol, burgemeester van Kou- dum, schetste den toestand van den land-* arbeider in zijn omgeving. In deze tropische hitte, waarbij de menschen flauw vallen, verdient een land-* arbeider f 25 per week. Is de hooioogst afgeloopen, dan is er geen werk, en heerscht er in de gezinnen broodgebrek. Men heeft arme landarbeiders en rijke pachtheeren, die elders hun woonplaats kiezen, zocals in Biltho- ven, Heemstede, Twello, met lage belas-- Üng. i Koudum heeft een sobere, werkzame bevolking, die werken wil en werken kan, maar voor wie geen werk te vinden is. Er zijn 40 boeren, die niet belast zijn door de rijksinkomstenbelasting. De ar beider heeft het nog heter dan de hoer. De boer zwoegt om de pacht op te bren gen voor het uitwonend bezit. Het gevolg is, dat de andere ingezete nen een belasting moeten betalen, zóó hoog, dat die niet te betalen is, en dat de üioodige gemeentelijke instellingen niet in stand gehouden kunnen worden. Het belastingsvraagstuk bedreigt de volkswelvaart en de arbeider legt het loodje. 1 Het grootgrondbezit is in dien hoek van .Friesland uitwonend bezit, dat niet be last kan worden, omdat er geen wettelijk geregeld pacbtcontract is." Dat zijn droeve toestanden. En indien ergens, dan ligt hier een taak 70or de regeering. Een wettelijke regeling van het pacht wezen kan niet uitblijven. Als een der voordeelen van den over gang van ..Landbouw" naar „Binnenland- 3che Zaken" is genoemd, dat er aan het departement meer tijd zou zijn om zich met de landbouwzaken bezig te houden. Blijke straks dat er dan nu ook de tijd en de lust zal worden gevonden om de iouten van het pachtstelsel weg te nemen én dezen kanker uit ons volksleven, die in 'iet maatschappelijk organisme zoo ont stellende verwoestingen aanrichtte, uit te -snijden. STABSfjiEUWS Stedelijk Gymnasium. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: [$V. H. Beekenkamp, L. van Bendegom, H. J. Boorsma, R. J. 'J. Bronsgeest, Aaf- ke Bruining, H. Buurman, E. J. B. Cre- emrs, J. H. van Dorp, Gerda P. Goed hard, Ottilie G. E. Gorter, S. Tj. Goslinga, J. P. van der Hoeven, Cath. P. C. Joris- oen, Anna Kissing, D. Kuenen, Jeanne jLe Loos, Gerra J. Los, Nora Meyers, Ti- 4a G. A. Muys van de Moer, J. M. Pel, Clasina C. ter Poorten, Ellie Smits, Annie A. M. Tendeloo, Amanda A. Wattez, C. Westerbeek, J. M. Wicherink, Marytje Wilbrink, A. J. A. Woudstra, Christ. A. Zaayer. Tot de vierde klasse: A. H. F. van Weelderen. - - - N. V. Leidsche Broodfabriek. Gistermiddag werd de meergemelde vergadering van aandeelhouders der N. V. Leidsche Broodfabriek gehouden in een der bovenzalen van het gebouw. Vertegenwoordigd waren 177 aandeelen De vergadering werd gepresideerd door den heer Sythoff uit 's-Gravenhage. De heer v. Waalwijk las de notulen der vo rige vergadering voor, waarna deze wer den goedgekeurd. Hierna werden namens de commissie ad interim eenige mededeelingen gedaan, o.a. dat zij an bloc besloten had bij dezen ontslag te nemen uit haar functie. Als motieven voor dit besluit werd o.m. aangevoerd de bejegening door de com missie ondervonden op de laatstgehouden aandeelhoudersvergadering, vooral van de zijde van den directeur. In een uitvoerig betoog sprak de commissie haar leedwe zen uit over den huidigen gang van za ken, waarbij vooral scherpe critiek werd uitgeoefend op het beleid der directie, met wie de samenwerking voor de commis sie onmogelijk is geworden. Voorspeld werd een gaandeweg opteren -van gevormde reserve, 't geen in het eind zelfs tot de ondergang van de zaak zou kunnen lijden. Op deze mededeelingen volgde een uit voerige bespreking. De aandeelhouders waren voor het meerendeel van meening dat de motiveering der commissie sterk was overdreven. Ten slotte beëindigde de voorzitter de discussie over dit punt. Aan de orde kwam vervolgens het be noemen van ,andere commissieleden. Op een vraag van den voorzitter of er door de aanwezigen ter aanwijzing mis schien namen konden worden genoemd, noemde een der aanwezigen den naam van een der oud-commissarissen, den heer Goekoop,. Deze bracht in 't midden, dat hij in geen geval de benoeming wenschte te aanvaarden, wanneer ten op zichte van de andere oud-commissarissen niet evenzoo werd gehandeld. Een der aandeelhouders stelde daarop voor, om alle oud-commissarissen te her benoemen, wat met groote meerderheid van stemmen geschiedde, zoodat herbe noemd worden de heeren Prof. de Vries, D. Jeager, Gerlins, v. .Wensen en Goe koop. De vergadering werd hierna gesloten. Op de Voldersgracht reed gistermor gen een vrachtauto tegen de ijzeren af voerpijp van de stalen overkapping van de „Vischbanken" op, waardoor de pijp werd vernield. De aanrijding had plaats doordat de chauffeur T., zijn draai te kort nam. Hij zal de schade hebben te vergoeden. Zekere U. deed aangifte dat hij door v. d. E., is mishandeld. Over een zelfde misdrijf beklaagde zich zekere v. E., in welk geval J. H., de schuldige zou zijn. De dienstbode J. S. wilde gister middag op de Prinsessekade fietsende, remmen, maar deed dit te schielijk, waardoor zij kwam te vallen en haar rechlerenkel ernstig bezeerde. Zij werd per auto van den E. H. D. naar huis ge bracht. Prof. dr. H. M. v. Nes alhier zal op de Presbyteriaansche Conferentie, 2124 dezer te Zurich de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk vertegenwoordigen. Op 17 Juni 1923 van het landgoed Boekhorst te Noordwijkerhout is wegge- loopen een roodbruine jachthond, groote hangooren, schouderhoogte pl.m. 65 c.M. luistert naar den naam Trui, toebehoo rend aan Mr. P. MaclainePont, Laan Copes van Cattenburg 72 te 's-Graven hage. Bedoelde hond is een weinig doof. =„Op 26 Juni 1923 is te Papendrecht verloren of achtergelaten een reservewiel (velg met band) van een motorrijtuig. De band is gemerkt „Miller" No. 7S8758. Rechthebbende kan zich voor terugbeko- ming wenden - tot den Cmdt. der Mare chaussee aldaar. De Commissaris van Politie te Apel doorn bericht, dat aldaar ia gevonden! een H.-rijwiel merk Göricke, genummerd 615011, met torpedonaaf, ijzeren peda^ len, lichtbruin zadel, gemerkt met mono gram A. G. B., langwerpig gereedschapa- taschje, inhoudende gereedschap, han gende aan bovenste framebnis, vernikkel-- de velgen, (die overgelakt zijn), voorbui- tenband „Continental", achterband „The Pretty", benevens een overjas van don kergrijze stof, die op bedoeld rijwiel is GEMEENTEZAKEN. Bewaarschoolonderwijs. Het Bestuur der afd. Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers beeft aan den Raad verzocht ten aanzien van het bewaarschoolonder wijs zoodanige maatregelen te willen treffen, dat lo. het maximum-aantal leerlingen per klasse en per onderwijzeres in de eerste twee halfjaarklassen op 24 en in de vol gende klassen op 30 worde bepaald; 2o. de lokalen voldoen aan eischen ge steld voor schoollokalen dienende voor lager onderwijs; 3o. a. de leiding der klassen uitsluitend aan bevoegde onderwijzeressen worde toevertrouwd; b. de onderwijzeres, aan het hoofd der school geplaatst, met de leiding eener be-? paalde klasse wordt belast; 4o. ade schoolvergadering wordt in gevoerd; b. voor deze vergadering hetzelfde re glement geldt als voor de schoolvergade ring der lagere scholen; 5o. de salarissen met ingang van 1 Januari 1921 worden bepaald op f1600 f 3000 te bereiken na 19 dienstjaren. Verder werd door eenige bewaar schoolonderwijzeressen een adres inge diend, om verhooging van salaris. Inwilliging van het onder 1 genoemde verzoek wordt door B. en W. niet noodig geacht. Omtrent punt 2, merken B. en W. op, dat de inrichting der lokalen inderdaad te wenschen overlaat. Zij gaven daarom den Directeur van Gemeentewerken opdracht om na te gaan of en zoo ja, op welke wijze, verbetering ware aan te brengen. Uit de ingediende rapporten blijkt, dat de scholen aan het Elisabethshof en de iGroenesteeg wel verbeterd kunnen wor den, maar dat de kosten daarvan bedra gen resp. f 70.000 en f 65.000. Deze bedragen achten B. en W. te hoog, temeer daar de verkregen verbetering niet in verhouding zou staan tot die kosten. Aangezien de school aan de v. d. Werf- straat door verbouwing niet geschikt kan worden gemaakt werd aan den Directeur opgedragen een begrooting van kosten te maken voor den bouw van een nieuwe bewaarschool. Aangezien de door de school ingeno men oppervlakte te klein is voor een be hoorlijk schoolgebouw, gaf de Directeur in overweging om overeenkomstig een door hem overgelegd plan een geheel nieuwe school te bouwen in het Zuiden der stad en wel op het vroegere molen terrein van „d' Oranjeboom", waarvan de kosten door hem werden geraamd op pl.m. f 105.000. Dit plan verwierf de in stemming van de Commissie van Fabric cage. Hoeveel aantrekkelijks dit ontwerp voor een nieuwe bewaarschool ook heeft, be vredigt toch deze oplossing van het ge- bouwenvraagstuk aan B. en W. niet. Al mag als vaststaand worden aange nomen, dat eene nieuwe bewaarschool in het Plantsoen voldoende leerlingen zal trekken, de tegenwoordige bewaarscho len en daarom gaat het hier in de eer-; ste plaats worden met de uitvoering van dit plan niet gehaat, immers worden de oude gebouwen niet verbeterd of door nieuwe vervangen. B. en W. zijn van oordeel dat het stichten van een nieuwe bewaarschool in het Plantsoen zoude neerkomen niet op het verbeteren van maar op het geven van meerdere gelegenheid tot het genie- jten van openhaar bewaarschoolonder- wijs. Waar nu onze gemeente, ook in verge lijking met andere gemeenten, waaronder er zijn, welke geen openbare bewaar scholen in stand houden zich reeds zoo belangrijke financieele offers voor dat onderwijs getroost, meenen zij in de te genwoordige omstandigheden tot zulk eene uitbreiding niet te mogen advisee- ren. Aan het verzoek in 3a is bier reeds voldaan; met dat in 3b kunnen zij niet meegaan. Tegen schoolvergaderingen hebben zij geen bezwaar. De gevraagde salarisverhooging wordt niet gemotiveerd geacht. In overweging wordt daarom gegeven te besluiten: a. dat aan alle openbare bewaarscholen schoolvergaderingen zullen worden gehou den; b. voor het overige afwijzend te be schikken op het adres van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers en op het adres van eenige bewaarschool- onderwijzeressen. Aankoop bouwgrond. B. en W. deelen! aan den Gemeenteraad mede, dat de gemeente in de gelegenheid is eenige perceelen bouwgrond, gelegen nabij de Heerenstraat, ten Zuiden van den Zoeterwouaschen Singel, aan te koo-; pen. Bedoelde grond is als toekomstig bouw terrein gunstig gelegen, daar hij onmid- dellijk aansluit aan de bestaande bebou wing aan do Heerenstraat. Het bezit van dezen grond moet voor de gemeente dan ook van belang worden geacht Nu inmid dels het eerste woningcomplex van do vereeniging „Tuinstadwijk" zijn vol tooiing nadert en een tweede plan van de- ze vereeniging op aan de gemeente toe behoorenden grond vermoedelijk spoedig ju uitygering komt, zal in de toekomst voor eventueele verdere uitbreiding van de bebouwing in deze omgeving ongetwij feld behoefte aan bouwterrein ontstaan. De prijs, waarvoor de eigenaresse, de N.V. v/h Gebrs. de Graaff, genegen is den grond met inbegrip van de opstallen, te verkoopen, bedraagt f 7791.25, d.i., waar het terrein een oppervlakte heeft van 44392 ML f 1.75 per ML Deze prijs komt B. en W. mede in aanmerking nemende, dat het terrein tengevolge van zijn hooge ligging nagenoeg niet behoeft te worden opgehoogd, aannemelijk voor. Buitengewoon lager onderwijs. In verband met het toenemend aantal leerlingen, is uitbreiding van de buiten gewone school aan de Gaeciliastraat nood zakelijk. Het hoofd der school was met den ad- viseerenden geneesheer van oordeel dat het gewenscht is, het leerplan grondig te herzien, in verband waarmede een nieuwe school mej; gedeeltelijk overdekte speelplaats noodig* zou zijn. B. en "W. hebben daartegen echter be zwaar, maar wèl moet er voor wor den gezorgd dat deze school voldoende ruimte biedt, terwijl mede een z.g. voor klasse gewenscht wordt geacht. De kosten van een en ander worden ge raamd op f 24.200, waarbij dan nog komt een jaarlijksche uitgave van f 300 voor onderwijzers-salaris. Overname straat. Het bestuur van de woningbouwver- eeniging „Tuinstadwijk" verzocht B. en W. te willen bevorderen, dat de (oude) Pieter de la Gourtstraat door de gemeente ho-ort te worden gestort door de betrok- en, voor zoover .noodig, in orde gemaakt zou worden. Deze straat is particulier eigendom; het voorste, 23 M. lange, ge deelte, dat in de Heerenstraat uitkomt, behoort aan N. G. Overdevest, terwijl het verderop liggend, 80 M. lange, gedeelte, dat aansluit aan da nieuwe door „Tuiu- stadwijk" aangelegde Pieter de la Court- straat. het eigendom van M. Splinter Gzn. is. Tegen overneming van deze straat be staat dezerzijds geen bezwaar, mits de eigenaren hun eigendom kosteloos af staan en tevoren een bedrag in de ge meentekas storten, overeenkomende met de helft van de geraamde kosten van de wegverbetering, een eisch door den Raad ook in vroegere dergelijke gevallen ge steld. De herstellingskosten van de Pieter de la Court-itraat worden geraamd op f 1920, zoodat de eene helft daarvan voor reke ning van de gemeente zou komen en de andere helft ad f 960.—, als bijdrage he in eigendom en onderhoud overgenomen ken eigenaren. Den toestand van den weg en de beschoeiing langs de Noordelijk ge legen sloot in aanmerking genomen, zou het billijk zijn, dat van genoemd bedrag 'fSOO.ten laste van den eigenaar Overdevest, en f60.voor rekening van den eigenaar Splinter kwam. Eerstge noemde eigenaar is echter niet tot het verleenen van eenige bijdrage bereid, zoo dat de overneming van diens eigendom voorhands moet worden afgezien en vol staan dient te worden met overneming van den aan M. Splinter Gzn. toebehoo renden grond. In dit verband wordt opgemerkt, dat ten behoeve van den straataanleg van „Tuinstadwijk" over dit gedeelte van de Pieter de la Courtstraat het transport van de benoodi'gde materialen heeft plaats ge vonden (de andere straten, die raar „Tuinstadwijk" voeren, werden destijds door loodsen en keeten ingenomen) ten gevolge waarvan aan den weg schade is -toegebracht. Er bestaat derhalve wel aanleiding, om de door den eigenaar te storten bijdrage deswege eenigermato te verminderen en haar te bepalen op f 500, tot storting waarvan belanghebbende zich bereid heeft verklaard. Het verschil, ad f 160.—, zal dan ten laste van den straat- aanleg van „Tuinstadwijk" moeten wor den gebracht." SISSÜEESLABÏB DE HITTEGOLF. De hittegolf, welke sinds de vorige week over ons land is gekomen, heeft reeds een groot aantal slachtoffers ge- eischt. Volgens door ons verzamelde be trouwbare gegevens, zijn tot nu toe onge veer 50 personen in ons land als direct gevolg van de hitte overleden. Hieronder is niet begrepen het groot aantal men- schenlevens, dat door verdrinking is ver loren gegaan. Ook deze sterfgevallen zijn een indirect gevolg van do hitte. Als een bijzonderheid valt op te mer ken, dat de meeste slachtoffers ten ge volge van de hitte personen zijn van middelbaren leeftijd, het meerendeel der slachtoffers door verdrinking zijn jeug dige personen tusschen 12 en 20 jaar. De Koninklijke Familie in Engeland. Koningin Wilhelmina, prins Hendrik en prinses Juliana maken bij hun verblijf in Engeland veel gebruik van auto's tot het ondernemen van tochtjes over de heu velachtige wegen van het Lake-dislrict, waarin zij, naar men weet, verblijf hou den. Dinsdag reden koningin en prins door het mooiste gedeelte van het Lake-district naar Carlisle, waar zij het Engelsche koningspaar ontmoetten. Koning George en koningin Mary hernieuwden hier de kennismaking met de Hollandsche ko-i ninklijke familie, waarna koningin "Wil-» helmina terugkeerde naar Rvdal in het Lake-district, terwijl het Engelsche ko ningspaar de reis voorzette naar Schot* land, waar het een week zal verblijven, i Het regeeringsjubileum van de Koningin. Dezer dagen is gereed gekomen het standbeeld van de Koningin, clat te Para-» maribo zal worden geplaatst, en ter ge* legenheid van het regeeringsjubileum door een huldigingscomitó uit Suriname in Nederland is besteld. De heer A. G. van Loon, de beeldhou wer van het marine-monument in Den Helder en het Frans Naercbout-monu- menfc te Vlissingen, heeft van genoemd co-; mité (waarvan de gouverneur van Suri name voorzitter en gep. luitenant Jager gemachtigde in Nederland is) een op dracht gekregen, die bij zeer tot genoe* gen van het comité heeft uitgevoerd. Het beeld is gehouwen uit Oberkirch* ner zandsteen en heeft een hoogte van 3.10 M. Het wordt geplaatst op een voet stuk van 2.60 M. Het beeld stelt H. M. voor in staande houding, in de rechter-" hand heeft zij de see] ter, met de linker houdt zij den koninklijken mantel terug. H. M. draagt een diadeem in hot haar. Onder leiding van den ontwerper is het houwen van het beeld in de zandsteen verricht door den praclizijn-beeldhouwer Nico de Bruin. De ex-Keizer naar Zandvoord. Men meldt uit Zauclvoort: Prins Eitel Friedrich is thans de gast van baron von Heydt. En nu heeft in allo stilte de ex-Keizer zijn zoon een bezoek gebracht. Hij arriveerde per a ito. In bet dorp was er niets van bekend, wel trol het de aandacht dat zangers des avonds hun Duitsehe liederen voot de villa lieten weerklinken. Een muziekgezelschap bracht een aubade. Van de gasten van baron von Heydt was niets ta zien, char alles gesloten werd gehouden. Bezuiniging aan Financiën? Men schrijft aan het Handelsblad De Minister van Financiën werd 1> K. B. d.d. 12 Februari 1920 gemachtigd, ter voorziening in de behoefte aan hulp aan de inspectiën der registratie en domei* nen aan te stellen tijdelijke adjunct-in-* specteurs. Aangesteld werden er, ten* minste voor 3 en ten hoogste 5 jaren ge-= nietende een belooning van f 4000 per jaar, ongeveer 40. De meesten zijn nu al 3 jaren werkzaam, doch van opzegging van hun dienstverband schijnt nog geen sprake. Naar van de meest bevoegde zijdo gezegd wordt, zal die opzegging wacl.ton. op de instelling zoodra mogelijk van een aantal (15?) nieuwe inspecties. Men is n.l. van meening dat tot deze instelling gemakkelijker zal worden besloten als daartegenover kan worden gesteld de af-» schaffing van de adjunct-inspecteurs. Moet al worden toegegeven dat er en* kei© inspecties overbelast zijn en dus do verstrekte hulp noodig hebben, geen inge wijde zal overtuigd zijn van do noodza kelijkheid van het behoud van zooveel adajuncten. Het mag dan ook zeer vreemd heeten, dat in een tijd waarin uiterste bezuiniging en versobering op de uitgaven noodig is, de toestand van 'a lands financiën zoo ernstig is, dat elko maatregel moet worden aangegrepen om een sluitend büdget te verkrijgen, dat ter-» wijl minister De Geer toch allo moeite doet de hand op den zak te houden, in het zoo kleine dienstvak der registratie nog onnoodig uitgegeven, wordt, laat ons zeggen 25 X f 4-000 per jaar. Het is te hopen dat zijne Excellentie aan deze zaak aandacht zal schenken en "zich ook ten aanzien van de instelling van nieuwe inspecties van uit het vak zelf zal laten vcorlichten. Zeker, verschillende registratieambte* naren hebben naar aanleiding van 's Mh nisters missive d.d. 8 Juli 1922 bezu ni-i gingsdenkbeelden aan de hand gedaan. Ooi beslissing daarop wachct toch niet, zoo-» als wel beweerd wordt op het rapport der in April 1919 ingestelde Comnu rio van Advies betreffende de samensmel ting Directe Belastingen en Registra 'ie? Het getij der staatsinkomsten verh opl mogen vooral de adviseerende ambtcnan ren"daaruit het besef putton, dat nu ook de bakens der uitgaven moeten worde» verzet. Bezuiniging worde boven vakbelang gesteld! Beide gaan nu eenmaal meestal niet samen, toevallig doen ze dit wat ons dienstvak betreft, ten aanzien van de ver-* eeniging van kleine hypotheekbewaringe» met ontvangkantoren. Sapienti sat! Dat n u neg (volgens Min. brief d.d. 8 Mei 1923) een toelage van f 800 's j; ar» zal worden toegekend aan de jongelie- en, die wenschen opgeleid te worden tot sur* numereair (of aan hen, die reeds in op* leiding zijn) wordt door velen niet bo* grepen. Ik meen zelfs, dat do uitwerking! omgekeerd zal zijn aan die, welke mca daarmee op het oog heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1