Gemeentelijks Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, telef. 1225, is Dinsdag ver- krjigbaar SCHELVISCH a f 0.11—0.16, SCHOL a f 0.17—0.21N25 en KABEL JAUW a f 0.32 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Leiden 9 Juli 1923. Burgemeester. B. en W. van Leiden, gezien het ver zoek van: a. Wede. H. de Keijzcr, om vergunning tot uitbreiding van de wasinrichting in het perceel Stationsweg no„ 35, Sectie L. no. 1225; b. L. Lolkes de Beer, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor het moffelen en vernikkelen van metaalwaren in het perceel Kerksteeg no. 2, Sectie I no. 2099; c. dc Koninklijke Grofsmederij, om ver gunning tot uitbreiding van de Grofsme derij op het perceel Zuid singel no. 6063, Sectie A no. 1128; o. de Continental Petroleum-Compagny, om vergunning tot uitbreiding van de in richting tot opslag van petroleum, gelegen op het Stationsemplacement der Neder- landsche Spoorwegen, Sectie Lo. 124. Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede dat op Zaterdag, den 21 Juli e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. AGENDA. DINSDAG 10 Juli. Leiderorp. Ba zar Kinderhuis Voordorp. WOENSDAG 11 Juli. Leiderdorp. Bazar Kinderhuis Voordorp. WATER-TEMPERATUUR ji >11 i Popgenomen bij dc 1 Leidsche Zwem-lnriohting. r Voorm. 9 uur 23 C. Nam. 12 uur 23*° G. Nam. 3 uur 241° C. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch markt 8, Telefoon 552. ^De apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Nederland en de Roer-betrelting. Door bemiddeling van Nederlandsche kooplieden heeft de bezettingsoverheid •vergunning gegeven tot het herstel van den opgebroken spoorweg op het traject GelsenkirchenBismarckBuer Zuid en het zijspoor naar de mijn Unser Fritz. Door de stremming van het verkeer op die lijn konden de melk- en levensmid delen treinen, niet doorrijden en de boter- leveringen volgens het verdrag tusschen Duitschland en Nederland niet plaats hebben. De Haagsche wethouders. Naar de Tel. verneemt hebben de Haag sche radsleden, die ook van den nieuwen raad deel zullen uitmaken, een conferen tie gehouden en clubsgewijze vergaderd om te bespreken hoe de wethouderszetels verdeeld zullen worden. Er was eerst een strooming, om het aantal wethouderszetels tot zes uit te breiden, teneinde ook den heer Snoeck Henckemans een zetel te verschaffen, maar in verban met de bezuiniging is dit plan afgewimpeld. Voorts was er een streven om in het ooi lege van B. en W. een rechtsohe meer derheid te brengen, maar na de houding der twee leden der Hervormde Gerefor meerde Staatspartij, die verklaard heb ben, noch tot links, noch tot rechts te wil len behooren, heeft men hiervan moeien afzien. Ten slotte is men het eens geworden over de volgende verdeeling: de heeren: mr. J. A. de Wilde (a. r.), A. G. A. van Vuuren (r.-k.) en W. Droes (s. d.) blijven hun zetels behouden, lerwijl in de twee vacatures de heeren Muylwijk (s. d.) en dr. W. W. van der Heulen (v. b.) zullen worden benoemd. Dr. Van der Heulen zal dan de afdeeling „Onderwijs" krijgen. In het college blijft de meerderheid dus links. Sec. Dem. Wethouders. Do afd. Zwolle van de S. D. A. P. heeft een motie aangenomen waarin wordt uit gesproken dat zij zich ten opzichte van do wethoudersverkiczïng van meening is dat de Soc. Dem. fractie aan hot dagc- lijksch bestuur der Gemeente kan deel nemen indien haar dit wenschelijk voor komt. De Leidsche Socialisten komen zoo langzamerhand in een uitzonderingsposi tie. De stemplicht. In antwoord op de vragen van den heer Kersten belreffendo het instellen van een vervolging in alle gemeenten, met uit sondering van Amsterdam tegen na latige kiezers voor do laatste gemeente- Sraadsvrrkiezing en het beoordcclen van gewetensbezwaar als geldige reden in den zin der wet deelt de Minister van Justi tie mede, dat hij tor zake alsnog overleg pleegt mot den Minister van Binnenland- «che aken en Landbouw. Hij behoudt zich voor, na beëindiging van dat overleg het antwoord op de gedane vragen le geven. Vergeetachtige Raadsleden. Drie der nieuw benoemde leden voor den gemeenteraad te Gerudringen hebben vergeten het bewijs in te leveren, dat ze hun benoeming aannamen, n.l. de heeren £Tr. Pr. A. R. van do Laar en H. W. Na- Leiden ch.-soc. partij en de heer Te Beest van de a.-r. partij. Het Centraal Stembureau heeft nu als gekozen ver klaard voor de chr.-soc. partij de heeren C. Vriezen en J. Santbulte en voor de a.-r. partij den heer W. Lammere te Breden- broek. De Chr. „Amsterdammer". Door het comité-Van Leeuwen zijn, naar dit comité bericht, bij den officier van justitie alhier klachten ingediend in zake het Christelijke dagblad „De Am sterdammer". Eén klacht betreft de twee oud-commissarissen van dat blad, de hee ren D. Wijnbeek en dr. B. Wielinga, we gens misleiding hij de uitgifte van aan- deelen van „De Amsterdammer" en één degen het comité-Gerrit'sen wegens mis leiding in zake bijeengebrachte gelden voor de oprichting van een nieuw dag blad. De Eerste Kamerverkiezingen. Naar „De Ned." meldt, is de candid a- tenlijst samengesteld door de leden der Ghr. Hist. Unie in de Prov. Staten van N.-Holland als volgt: 1. Mr. H. Verkouteren (aftr. lid); 2. dr. C. J. K. van Aalst; 3. J. ter Haar; 4. A. R. Ophorst; 5. jhr. mr. D. E. v. Lennep; 6. mr. L. M. de Jong-Schouwenburg; 7. jhr. mr. P. Teding van Berkhout; 8. K. Kistemaker. De candidatenlijst samengesteld door de C.-H. Statenleden in Friesland luidt als volgt: 1. L. W. de Vries (aftr. lid); 2. mr. R. Polleraa; 3. H. M. Tromp; 4. B. W. Ok- ma; 5. J. L. Oosterhoff. Deze beide candidatenlijsten zullen wor< den verbonden tot één lijstengroep. Ge machtigden voor de verbinding zullen zijn de le en 2e secretaris van de C. H. Unie. De C. H.-leden der Prov. Staten in Gel derland, Overijssel, Groningen en Dren te, stelden candidaat voor de Eerste Ka mer de heeren mr. dr. W. A. baron de Vos van Sleenwijk (aftr.); C. E. W. ba ron van Wassenaer van Catwijck (aftr.): J. Knoppers, burgemeester van Meppel; mr. E. J. Th. v. Th. van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Sappe- meer; mr. dr. S. O. P. baron Creutz, bur gemeester van Ede; J. Roodhuis te Vroomshoop (Ov.); prof. dr. L. H. K. Bleeker te Groningen en H. A. Roobaart le Hoogeveen (Dr.). Voor de a.s. verkiezingen voor de Eerste Kamer zal de Vrijheidsbond vol gens het „U.D." met een gemeenschappe lijke lijst uitkomen voor de provincies Zeeland, Utrecht, Noord-Brabantsen Limburg. De lijst luidt; 7. Jhr. R. R. L. de Muralt te Borculo; 2. J. Koster te Heerlen; 3. J. H. Th. 0. Kettlitz te_ Utrecht; 4. mr. C. W, van Ommeren te neusden; 5. mevr. "Wïjnaendfts-Franken te 's-Gravenhage; 6. J. N. Pattist te Middelburg. In de gehouden vergadering van de R. K. Statenclub van Limburg zijn tot •candidaat voor de Eerste Kamer ge-; steld: 1. O. M. F. Haffmans; 2. mr. F. Jans? een; 3. jhr. mr. G. Michiels van Kester- lich; 5. mr. Gh. Janssen-de Limpens; 6. dr. J. M. V. G. Dubois. De R. K. Statenfractie van Zuid-Hol-' land zal de volgende lijst van candidaten voor de Eerste Kamer indienen; 1. J.J. G. baron van Voorst tot Voorst te Arnhem (aftr.); 2. dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland te 's-Gra venhage (aftr.); 3. prof. dr. Alph. Steger ■te 's-Gravenhage; 4. mr. W. F. C. Baars te Rotterdam; 5. H. Bader te Sassen- heim; 6. F. N. V. Quant te "s-Gravenhage; 7. mevr. I. J. M. Vinkestcijn-Zoetmulder 's-Gravenhage; 8. jhr. mr. L. E. M. von Finesse te Rijswijk; 9. Ir. H. J. W. Thünnissen te 's-Gravenhage; 10. F. J. A. M. J. IJzermans te Vlaardingen. Door de Utrechtsche R. K. Statenclub zullen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer worden candidaat gesteld: Mevr. F. Steenberghe-Engeringk- te Utrecht en mevr. Alhertina Steenhoff-Smulders te Baarn. Een nieuwe politieke partij. Wij zijn weer een nieuwe politieke partij, het Verbond van Actualisten, rij ker geworden. De actualisten stellen zich ten doel: De grootst mogelijke vrijheid der indi viduen te vereenigen met een zoo sterk mogelijk xegesringsgezag, op den grond slag van het koningschap van het Huis van Oranje. Ter bereiking van dit doel streven zij er naar het volgende door te voeren: lo. Regeering. Het parlement worde een adviseerend lichaam. De wetgevende macht wordt toevertrouwd aan eenige competente personen, te zamen. een wetge vende raad vormende, waarvan 1/3 door de(n) koning(in) en 2/3 door het parle-- ment te benoemen. Het regeeringsgezag beruste in hoog ste instantie bij de(n) koning(in). Aan het hoofd van den ministerraad sta een Eerste Kamer zonder portefeuille, aan wien de andere ministers verantwoorde lijk zijn, en die een bijzondere volmacht erlangt. Het aantal ministerieele depar tementen worde beperkt. De leden van het parlement ontvangen geen bezoldiging. De taak der regeering wordt beperkt tot handhaving der orde en eventueel uit oefening van conrtole. De bureaucratie moet radicaal worden bestreden. Geen rechten moeten worden verleend, zonder daaraan evenredige plichten op te leg gen. De stemdwang moet worden opgeheven. 2o. Opvoeding en onderwijs. Bij de op voeding zij de vorming en versterking van den wil hoofdzaak. Paedagogische vrijheid voor bet gehee- le onderwijs. Politieke propaganda onder de school jeugd worde belet. Het onderwijs moet zooveel mogelijk practisch zijn en minder met examina be zwaard. 3o. Arbeid. De arbeid worde niet zoo-; zeer naar den besteden tijd, als wel naar het gepraesteer<ïe werk beloond. J Behalve het conlractuccle arbeidsloon hebbe de arbeider in een grootbedrijf te vens aandeel in de winst van het bedrijf, waarin hij werkzaam is; (onder „groot-; bedrijf wordt hier verstaan; een Naam- looze of Commanditaire Vennootschap met een kapitaal aan aandeelen en obli- gatiën van f 100.000 of meer). Hierdoor zijn loonconflicten uitgesloten. Geschillen tusschen werkgever en werk-, nemer moeten worden beslecht door ra den van arbitrage, waarin zoowel verte genwoordigers van arbeiders als van werkgevers stem hebben en tevens een jurist als onpartijdig deskundige zitting en stem heeft; kunnen partijen 't niet eens worden over de keuze van het on partijdig lid, dan wordt dit lid aangewe-* zen door een rechterlijk college. Do uit sprak dezer radon van arbitrage moet bindend zijn. Afschaffing van den gedwongen acht- urigen werkdag. Geen bemiddeling van vakverenigin gen bij Staats-steunregelingen. 4o. Handel en industrie. Handel en in dustrie moeten zooveel mogelijk worden vrijgelaten. Bescherming van een bepaal den tak van bedrijf zij slechts toegepast, wanneer die tak van bedrijf daardoor lot bloei kan komen en het dan zonder be scherming kan stellen. (Evenwel worde valuta-concurrentie geweerd). Economisch-productieve Staatsbedrij ven (spoorwegen, telegraphie, posterijen, etc.) moeten in handen van particuliere ondernemingen worden gestel.1. De ontwikkeling van het kleingrondbe- zit worde krachtig bevorderd. 5o. Landseconomie. Staatsschulden en .verhooging van belastingen moeten zoo veel mogelijk worden vermeden. De re geering bespoedige de aflossing der Staatsschulden door deze af te betalen in de nieuw op te richten maatschappijen, aan wie de exploitatie der huidige economi'sch-productieve Staatsbedrijven (spoorwegen, telegrafie, enz.) moet wor den overgedragen. Uitgaven voor statistiek en dergelijke moeten belangrijk beperkt worden. 6o. Koloniën. De vertegenwoordiging van de inlandsche bevolking bij het Ne- derlandsch gezag blijve adviseerend. Het instituut der regentschappen worde beschermd en ontwikkeld. Het importee xen van "Westersche denkbeelden worde slechts in zooverre toegelaten, dat het denkleven van den inlander daardoor niet ontwricht wordt. 7o. Justitie. De rechtspleging worde vereenvoudigd en gemoderniseerd. Bij straffen moet zooveel mogelijk de ge dachte op den voorgrond staan, dat de teegchrschtc schade sicct worden gezocht in dwangarbeid, waarbij de opbrengst ten goede komt aan liefdadige instellingen. Bij de rechtspraak worde niet zoozeer naar de letter als wel naar de bedoeling der wet geoordeeld. 8o. Defensie. De militaire dienstplicht zooals die o-p het oogenhlik bestaat, moet worden afgeschaft. Het militieleger worde vervangen door een uitstekend bewapend en geoefend beroepsleger (politieleger). De vloot worde samengesteld uit snel varend, modern uitgerust materiaal. jBUBTEMLÜëi® DE CRISIS VAN EUROPA. Stappen van Engeland. Verwarring te Lausanne. Het debacle in Duitschland. Wonderlijk is het toch, dat wij als twin tigste eeuwsclie menscben zoo gemakkelijk over de groote gebeurtenissen rondom ons heenzien en dat de meest schokkende feiten ons koud laten. Mien vraagt zich weieens af: „Weten de menscben wel dat Europa in een crisis ver keert?" En zoo is toch momenteel de toestand. Zien we naar de laatste dagen: De jarenlange samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk schijnt thans on der druk der publieke opinio door Frank- rijks intransignante houding verbroken te zullen worden. Algemeen wordt in Engeland verwacht, dat nog deze week een kabinetszitting zal plaats hebben en dat Baldwin daarna een medcdeeling in het Lagerhuis zal doen. Deze mededeeling zal, tenzij Frankrijk nog van houding verandert-, waarschijnlijk een afkeuring van de Fransche politiek in het Roergebied bevatten en tevens aan kondigen, dat de samenwerking met Frank rijk tot uitvoering van het verdrag van Versailles geëindigd is. Waarschijnlijk zal Baldwin het voorstel herhalen om een in ternationale commissie het betalingsvermo gen van Duitschland te doen vaststellen, om tót eén regeling van het schadevergoe- dingsvraagstuk te geraken. Een beslissing van groote beteekenis dus! Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat het optimisme dat in Frankrijk voor en kele dagen, openbaar werd, wel weer wat is geluwd, temeer waar een officieuezo me dedeeling van Italiaanscho zijde bevestigt, dat Mussolini geheel het Engelsche stand punt deelt. Wie echter mocht veronderstellen, dat een en ander hat gevolg is van pure liefde zeg sympathie met Duitschland heeft het al zeer ver mis. Eigenbelang dit is ook hier weer de eenige drijfveer. Engeland en ïlalië zien, dat zij zelf door den val van DuitschkjJid zullen worden mcdegesleurd, en wenschen daarom niet de „idieële" motieven van Frankrijk onderschrijven. De daling van den Pond Sterling zal ook wel van invloed zijn geweest! Hoe het zij wat ook de aanleiding is geweest, dat tusschen de vier muren te Londen het Britsch-Italiaansche standpunt heeft gezegevierd - des al niet temin is het een verblijdend teeken, daar er nu nog hoop bestaat, dat er iets van den fail lieten inboedel welke Europa heet terecht kan komen. Terwijl men te Londen al het mogelijke doet om te lijmen, en te krammen wat er te krammen valt, gaan de Turken te Lausanne rustig voort op de meest grillige wijze ver warring te stichten op de daar gehouden conferentie. Nu weer komt het bericht, dat zij, nadat het definitieve standpunt der geallieerden, was uiteengezet, een algemeene verrassing brachten door geheel nieuwe eischen te stellen met name zouden zij thans hebben geeischt, dat in het vredesverdrag de bij zo ndero bepaing zou worden opgenomen, dat de betaling der coupons van de Otto- maansche schuld uitsluitend in papier- franken zal geschieden. En dat terwijl eerst toegezegd was een gedeelte in goudwaarde af te lossen! Geen wonder dan dat de niet-Turken perplex stonden. Zes uur lang heeft men geheim geconfe reerd zonder eenig resultaat te bereiken of eenige mededeeling te verstrekken. De laatste berichten dcelen mede, dat de zaak op den zelfden voet zullen worden voortgezet. Dat kan weer fraai worden Waar het in Duitschland heen moet? „Vanaf Maandag kost een brood in Ber lijn 16000 mark" een eenvoudige mede deeling, die evenwel boekdeelen spreekt. Denk u den toestand in, dat uw bak ker voor één enkel broodje.9600 gulden, vraagt. Zoo is toch de verhouding! Men kan zich zoo levendig voorstellen de radeloosheid en moedeloosheid van Duitschland's bevolking En mechanisch wordt de ellende nog ver groot. Zoo is thans weer een staking in de metaalindustrie uitgebroken, welke 110.000 man omvat, terwijl nog een aanzienlijke uitbreiding wordt venvacht. Gelukkig wordt onderhandeld, om door een indcx-loonregelng een voor weerszijde bevredigend resultaat te bereiken. Nadat de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over de invoe ring van waardehouden.de loonen waren mislukt, is in de rijkskanselarij een bespre king gehouden tusschen leden van het rijks- kabinet en industrieelen, waarbij de werk gevers de invoering van waardehoudiende index-locnen goedkeurden. Zij deden twee voorstellen: lo. meest de index regionaal ingevoerd worden en 2o. moest de index niet voor het geheele rijk gelden. Zoo zou b.v. iedere bondsstaat zijn eigen index kun nen hebben. Dit voorstel werd gedaan met het oog op de verschillende toestanden in verschillende deelen van het land. Verder eischten de werkgevers dat de index nooit hooger zou worden dan de dollarkoers, wat bii een berekening zooals de arbeiders voorstelden licht kon gebeuren. Misschien, dat nu de rijksbemiddeling veel ellende kan voorkomen. Het gevaar dreigt, dat de communisten de leiding in handen zullen nemen. En Moskou toont een verhoogde activiteit.... Frarssch vliegtuig in beslag genomen. Bij Landshut in Beieren is een vliegtuig van de Fransch-Rcenieensche luchtvaart maatschappij, dat een noodlanding moest doen, in beslag genomen. De Fransche piloot werd gearresteerd, maar op aanwij zing van het Beiersche ministerie weer vrij gelaten. De diefstal in doooüg cmfwypvbgkqjxzmm De diefstal van den monstrans te Munster. De recherche heeft geconstateerd, dat er alle reden is tot verdenking van eenige leden van Deutseh Völkische geheime bon den, dat deze betrokken zijn geweest bij den diefstal van den gouden monstrans uit de Domkerk te Munster. Zij zouden naar Nederland gevlucht zijn, en daar zelfs reeds De kunstwaarde van dezen monstrans is gering, doch de materieele waarde is zeer groot. Hij bedraagt minstens 30 tot 35 mil liard papiermark. Daarbij komt nog een groote geïncru8teerdc robijn, e>en „solitair" met Pidgeonblood-kleur, die een onschat bare waarde heeft. Het proces Ehrhardt. Op 23 Juli a.s. zal het proces beginnen tegen Ehrhaxdt. Do kapitein wordt van hoogverraad en meineed beschuldigd. Er zullen 57 personen tegen een 100 voor hem getuigen. Men verwacht, det het proces 10 dagen zal duren. Duitsche kolen naar Nederland. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Gelsenkirchen, dat het door de bemoeiin gen van Nederlandsche zijde, zooals reeds gemeld, is gelukt, de beschikking over de voor het vervoer der kolenleveringen naar Nederland in aanmerking komende lijn GelsenkirchenBismarckBuer te verkrij- gen. De lijn is echter nog gesloten Voor het Duitsche personen- en goederenvervoer. Op de pijnbank afgelegd? Patriarch Tichon heeft in een tweede her derlijk schrijven voor de eerste maal open lijk voor de geloovigen e>en schuldbekente nis afgelegd'. Ik doe voor mijn tegen de sovjet gerichte handelingen boete, zegt hij daarin, betreur de daardoor gevallen offers en noodig allen die zich in het "geheim met de vijanden dea volks, de monarchisten en witte-gardisten, Inlaten, uit. boete te doen, daar zij anders voor de kerkelijke rechtbank te Moskou moeten worden gedaagd. KERK Eifl aSHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Vee uw ouden: Dr. II. Stoel te Sellingien; te Hagestein: C. J. v. d. Graaf te Kockenge; te Oostor-Nijkcrk (toez.): H. v. Elven te Schooncbeck; te Gorinchcm: C. B. Holland to Kampen. Aangenomen. Naar IJsselsteijn: B. Moorrees te Heteren. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuw-Vennep J. van Henten t Oldekerk. Bedankt. Voor Katendrecht (vac.-W. van 't Sant): D. dc Wit te Bcilikum; voor Spijk (Gr.): J. de "Waard te Spakenburg. Intrede. D s. J. E. V o n k o n b o r g, dio een beroep naar Huizen aannam, hoopt begin September aldaar intrede te doen. Naar aanleiding van het bericht om- tnent den gezondheidstoestand van D s.| P. van Hoven, Gcrcf. pred. te Melis-"]! kerke, meldt de Kerkeraad, aan de S t a n- f daard, dat van een bloedspuwing hicrlt geen sprake is. De verklaring van den ge- neesheer heeft haar correspondent niet ge-5 heel juist weergegeven. Ds. P. van Hoven'5 is licht ongesteld, heeft geen koorts en^. hoopt binnen enkele weken zijn arbeid weer te hervatten. Zending. T*ot Zendingsdirector van den Geref Zendingsbond is benoemd Ds. R. Bartlema to Hoogeveen. V; De doop door Apostoüschcn toegediend. Op de particuliere Synode van het Noor». den der Chr. Geref. Kerk kwam in behan deling de vraag: „Is de doop, toegediend door de Apos tolischcn, wettig?" Na bespreking, waarbij vooral de nadruk gelegd werd op de leer der apostolischen, achtte de Synode zich niet bevoegd de vraag zoo aanstonds te beantwoorden. Zij benoemde eene commissie, bestaand© uit de predikanten Ds. H. Biesma, Ds. J. W= Polman en Ds. J. v. d. Vegt, die haar een volgend jaar van rapport in deze zaak zal dien/en. i Theologische school te Apeldoorn. Do Particuliere Synode van het Noorden! der Chr. Geref. Kerk behandelde o.m. het ingekomen verzoek van de Classis Rotter- dam om te steunen haar voorstel, doorge zonden naar de Particuliere Synode van het Zuiden luidende als volgt: „De Classis Rotterdam verzoekt dc Par- ticuliere Synode van het Zuiden do Cura toren der Theol. School in overleg met de Docenten van den cursus 19231924, Ds. G. Wisse van Arnhem te benoemen tot Privaat-Docent in de Philosophische vak ken (vraagstukken.)" De Synode sprak uit, dat zij geene in stemming kan betuigen met dit voorstel der Classis Rotterdam: a. omdat de Kerkeraden en Classes, res sorteeren d onder de Particuliere Synode, niet werden gehoord; b. omdat, zoo deze weg werd ingeslagen, een wijze van behandeling der kerkelijke zaken zou worden ingesteld naast die, door de D. K. O. bepaald; c. omdat, gezien het reglement der Theol. School, art. 17, de Generale Synode het recht heeft, aan curatoren dergelijke be noeming op te dragen. Bezuiniging bij het Hooger Onderwijs. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsont werp tot wijziging der Hooger Onderwijs wet zegt de Minister van Onderwijs, dat de voorgestelde verhooging der collegegel den in strikten zin niet is te beschouwen als een bezuinigingsmaatregel, doch als een middel om tot verhooging van inkom sten voor den staat te geraken. Daarne vens is deze verhooging ook een middel om beter evenwicht te brengen tusschen het geen het Hooger Onderwijs kost aan het rijk en hetgeen zij, die het onderwijs ge nieten daarvoor betalen. Dat deze maatregel de inkomsten des rijks niet zou versterken, vermag de minis ter niet in te zien. Ook meent hij niet dat de achteruitgang van het aantal studenten' een dergelijken omvang zal aannemen als door verscheidene leden werd verwacht. Dat door een verhooging van collegegel den het repetitoren-stelsel tot nog groote- ren bloei zal komen ten ko9te van het collegebezoek staat evenmin te duchten. Daar het doel van het ontwerp is tot vermeerdering van inkomsten te geraken, is het niet wenschelijk, een uitzonderings bepaling te maken voor hen, dio reeds stu- deeren. Het ontwerpen van een regeling, waarbij ook föj de collegegelden rekening zou worden gehouden met de financieel© draagkracht van de betrokkenen en waar bij derhalve eenige gradatie zou worden ^ingevoerd, levert nog afgescheiden van de vraag, in hoeverre het verdedigbaar is, tengevolge van het doorvoeren van het be- ginsel van heffingen naar draagkracht do meer gegoeden steeds zwaarder te belas ten juist voor het vaststellen van het bedrag van het collegegeld to veel moei- lijkheden op. Do Regeering is er op bedacht, ook ten aanzien van het Hooger Onderwijs zooveel mogelijk te bezuinigen. Tc dien einde gaf de Minister van 5 Jan. 1920 aan den en derwijsraad opdracht hem van advies to dienen over de vraag omtrent een doelma tige verdeeling van leerstoelen over dc ver schillende universiteiten, ten qinde daar- 1 door te geraken tot bezuiniging op univer sitaire uitgaven. Eerlang zullen de voorstellen voor eenige faculteiten 's ministers departement be rei- ken. Voorts is aan de K. B. van 23 Febr. jd. ingestelde staatscommissie voor het H. O. o.m. opgedragen na te gaan door wclko maatregelen kostenbesparing op heb open baar H. O. kan worden verkregen oan door het peil van dat onderwijs te verla gen. Zoolang do voorstellen van deze ccm- missio niet zijn ingekomen, meent de Mi nister zich te moeten onthouden van be- schouwingen, die vooruitloopcn op wat nader aan do orde komt. Alleen ient weersproken to werden, dat aan een der faculteiten dor godgeleerdheid hot aantal studenten, niet grooter dan 17 zou zijn. Het aantal in dezen cursus ingeschreven tei Leiden bedraagt 56, te Utrecht 113 en to Groningen 60. "ÜÏT OE eëSEWSfiCj LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. O n- dertrouwd: Jan van Tilburg jm. 28 i. cn> Jacoba Clazina van Tcylingen jd. 23 j. \A Arie Beland wear, van J. Christiaansc, CQ

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2