Tweede Blad; KOS& EH SQïfSSSL Woensdag 4 Juli 1923 ÜIT SE PERS Fokkcmast en boegsteng. Onder dit opschrift bespreekt „De Standaard" d-o benoeming van tal van •hoogleeraren voor de te stichten Room- •sche Universiteit'te Nijmegen. Wij begrijpen den loftoon, die aan geheven werd en we leggen gaarno getui genis af van ons, uiteraard met beschei denheid neergeschreven, inzicht, dat deze benoemingen den ornstigen wil toonen, om, als het ware mot één slag, op het niveau te komen waar men zijn moet. Natuurlijk heeft Rome in dezen veelj voor op de Vrije Universiteit te Am- sterdam. We tellen onder de nieuw-be- noemde Hoogleeraren niet minder dan 17 buitenlanders 5 Duitschers, 11 Oosten rijkers en 1 Franschman waaronder er zijn van wereldvermaarde reputatie. In dat opzicht staat Amsterdam hij i Nijmegen verre ten achter. Amsterdam moet zijn leerkrachten vinden onder een kleinen kring van Gereformeerden in Ne derland en daar alleen. Zelfs in die kring nog kleiner dan het geval behoefde •te zijn; vermits niet allen die de Gerefor meerde richting zijn toegedaan, zich ora de Vrije Universiteit scharen. Dat wij dit verschijnsel betreuren, be hoeven we niet te herhalen. Maar wel willen wo er nog eens op wijzen, dat do wassende invloed van Rome alleen ge keerd kan worden, indien tegenover het Roomsche beginsel een krachtig Protes- 4antsch leven uit hot beginsel ■wordt gesteld. Al dat klagen en ach en wee roepon over Rome's stijgenden invloed, maakt op ens weinig indruk. Omdat men n a- 1 a a t het eenige middel te baat te ne men, dat tegen dien invloed met vrucht kan worden «aangewend. Velen van die klagers willen den strijd door anderen laten opnemen. Liefst r hom op Staatkundig terrein overbren gen. Van de Staatsmacht gebruik maken om Rome hier wat te knijpen, ginds iets terug te dringen, elders weer een duwtje Ie geven. Om dan verder in de geestelijke worsteling zelf passief te blijven. Daarin nu valt op onzen steun nimmer te rekenen. Wij stellen ons op zuiver geestelijk ter rein tegenover Rome; maar we wil len den strijd uitsluitend met gees telijke wapenen voeren. Dat beteekent óók: Universiteit tegen over Universiteit! Niet in dien zin, dat de twee Universi teiten als instituut tegenover elkaar moe ten staan, maar wèl zoo, dat ook op het terrein van het Hooger Onderwijs de be ginselen van het Protestantisme in den vorm, zocals dat zich in Nederland heeft geopenbaard, d.i. het Gereformeerde Pro testantisme moeten worden uitgewerkt en gepropageerd. Daarom kan onzerzijds ooknooit vol staan worden mot het instituut der bij zondere leerstoelen. Op zijn minst moet •toch elke faculteit in haar uit gangspunt homogeen zijn. Zoolang de "Universiteit óók opleidingsschool is, valt aan dien eisch niet te ontkomen. Kuyper's ideaal zie o.a. blz. 43 van het Derde deel der Parlementaire redevoeringen om één enkele Universiteit in Nederland te hebben, die dan in elke faculteit parallelfaeul- it e i t e m Yan verschillende richting bej zitten zou, zal in ons land wel niet ver wezenlijkt worden. Ook onze eigen groep 'schijnt voor die gedachte, blijkens de ervaring met de Leeuwarder rede opge- jdaan, nog niet rijp. Daarom zijn we voorloopig op eigen' kracht aangewezen. Dat wij die kracht grooter zouden wen- schen, niet het minst met het oog op de Roomsche krachtsontplooiing, is duide lijk. Maar wat dan niet in 't groot kan, moet maar in 't klein. Wij laten het geusje aan den beeg- Steng wapperen, tegenover do groote vlag van Rome aan den fokkema3t. i NED. HERV. KERK. Beroepen. To AngerenH. Meyer te Bubbeldam. Aangenomen. Naar Tuil, bij Waar denburg: C. E. A. J. Gerrits, cand. te Rot terdam. Bedankt. Yoor Oude-TongeA. van Griethuijsen te Oud-Vossemecr. GEREF. KERKEN. Drietal. Te KoekangeRuïnerwold T. L. Kroes te WprkumJ. H. Kuiper te Winsum en Dr. J. Thijs te Meppel. Tweetal. Te Scheemda: E. Douma, cand. te 's-Gravenhage en J. H. Staal te Wierden. Beroepen. Te Lioessens s.a., L. van Urlc te Westinaas Te Reitsum c.a.: J. Slbesma te Burum. Aangenomen. Naar AnjumE. van der Laan to UI rum. Bedankt. Voor Dcdemsvaarl: D. Steenhuis te Loppcrsuim Dr. Van G.heel Gildemsester. Den Ten Juli a.s. zal het 45 jaren gele den zijn, dat dr. F. van Ghcel Gildemeester door prof. Van Oosterzee tot het predik ambt bevestigd werd te Wilhelminadorp op Zuid-Beveland, terwijl deze voorganger en nestor der Haagsche predikanten den 4en November a.s. 40 jaar de Haagsche gemeente gediend zal hebben. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. S. C. v. W ij n g a a r d e n, geko men. van Mastenbroek, werd Zondag j.l. bevestigd bij do Ned. Herv. Gem. te Lin- schoten door Ds. G. H. Beekenkamp uit Leiden, dio een predikatie hield naar aan leiding van Hand. 17:7. Na des morgens door den consulent, Ds. P. J. Meiering van Nieuwpoort, beves tigd te zijn, deed D s. H. V e 1 e m a, over gekomen van Kampen, Zondagavond zijn intrede bij de Chr. Geref. Gem. to Noorde loos, met een predikatie over Jercmïa 31:14. Er was zeer veel belangstelling. Zondagnamiddag deed Ds. M. Koo- m a n s, overgekomen van Korhorn, na de3 morgens bevestigd te zijn door D3. W. Vos, van Drachten, zijn intree in de Chr. Geref. Kerk van Hoogeveen, naar aanlei ding van Efeze 2:2022. Zondag nam D s, W. H. van H c u- ven, na een bediening van bijna 24 ja ren, afscheid van de Nod. Herv. Gem. te Hemelum naar aanleiding van Hand. 20, 28 en 27. Op verzoek van Ds. van Heiiven werden ge-en toespraken gehouden, alleen verzocht Ds. Oostorhuis de groote schare te zingen Ps. 134: 3. D s. D. Los werd Zondag bij de Ned. Herv. Gem. te Mijnsheerenland be vestigd door Ds. F. J. Los van Amsterdam, met e>en predikatio ait 2 Tim. 4: 17 en 18 Des namiddags deed Ds. D. Los intrede naar aanleiding van Ezechiël 337. Na do gebruikelijke toespraken werd den nieu wen herder en leeraar toegezongen Ps. 127 vers 3. Ds. J. Petri nam Zondag afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Eek en Wiel met een prediking over Pred. 3: 11a. Do naar Dordrecht vertrekkende leeraar werd toegesproken door Ds. M. L. Foeken, van Maurik, consulent, en D3. J. Brinkshorst, van Ingen, praetor van den Ring. De Ge meente zong hem Ps. 121: 4 toe. Evangelisatie. Evenals het vorig jaar met de Autozen ding, worden ook deze week gedurende de kermis te Laren (N.-H.) openlucht-sa menkomsten gehouden op den Brink. Ver schillende straatpredikers, alsmede een zangvereeniging, hebben him medewerking 'toegezegd. Dezo arbeid gaat uit van do Geref. Kerk aldaar. Ethischen en modernen. Een aantal Ethischen uit de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage hebben naar aanleiding van een artikeltje in „Het Vad." na de laatste bevestiging van vrij zinnige lidmaten te Rijswijk, waarin het blad op beëindiging van die comedie a-an drong, zich met de copie van hot artikel en volgend adres tot den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage gewend. De vrijzinnigen hielden zich met opzet buiten de beweging. Het adres is aan ongeveer 500 Ethischen toegezonden en ongeveor 150 hebben het onderteekend. „Ondergcteekeiïdent lidmaten der Ned. Hervormdo Gemeente te 's-Gravenhage, veroorloven zich uwen Kerkeraad hierbij aan te bieden een dagbladartikel uit „Het Vaderland" van 12 Maart 1923. Het geeft hun aanleiding er hun leedwe zen over uit te spreken, dat onze vrijzin nige leden, jaar in jaar uit worden genood zaakt via Rijswijk liun intrede te doen in do Haagsche Gemeente, waar zij dan ecnerzijds als leden worden aangemerkt, voor zoover betreft hunne verplichting tot deelneming in do kerkelijke lasten, doch anderzijds geen rekening gehouden wordt met hunne behoeften en rechten. Dezo bejegening onzer Protestants che broeders en zusters betreuren wij zeer, want toegeven dat er verschil is van gees telijke overtuiging, mag dit toch geen re den zijn om hen uit te sluiten. Heel do natuur biedt immers één tafereel van verscheidenheid en toch ia er eenheid; het zomiespectram met zijn rijke kleuren- schakeering komt voort uit één lichtbron. Onze Ned. Herv. Kerk, die geen kerk is van één bepaalde sekte of richting, kan het beeld weerspiegelen van den regen boog, waarin allo kleuren duidelijk te on derscheiden zijn en toch ineenvloeien tot één harmonisch geheel. Niet do verscheidenheid, maar de ver deeldheid in do Christenwereld is in strijd met den Christusgeest, want wij he liconen eendrachtiglijk bijoen. Het uitsluiten leidt tot verwijdering en ondergang onzer kcrlc, de schrijver van de „Gemeentebelangen" in do Kerkbode geeft daarvan ontstellende cijfers. Stelt men daartegenover nu de volhar ding, de trouw en het verlangen der vrij- zinngen, om te blijven behooren tot de aloude, him dierbare Ned. Hervormde Kerk nog onlangs op de jaarvergadering -uitgesproken dan is dat ontroerend, doch dan i3 er maar één oplossing: het moet worden één kudde en éen Herder, één Herder, wiens geheele leben éen pre diking was van Liefde en Verdraagzaam heid. Na deze inleiding komen wij tot uwen Raad met hot verzoek, neen, met do drin gende bede, do vrijzinnige nieuwe leden een volgende maal in de gelegenheid te willen stellen in het midden onzer gemeen te te worden bevestigd. Het is toch on waardig, dat ernstige jongemenschen ge noodzaakt worden hun intrede in de ge meente te doen langs een omweg en docr een achterdeur. Ben onzer scliooDsto gezangverzen een bede voor den bloei van Gods Kerk op aarde eindigt met de woorden: „Laat elke muur, die nog haar duizend tallen Vaneenscheidt, vallen" Dit gelde ook voor o-nzo gemeente. Moge uwe Raad bereid gevonden wor den tot een daad van verdraagzaamheid en rechtvaardigheid. Dan zal er groote dankbaarheid zijn in onze Haagsche Gemeente." Hoe aandoenlijk toch! Luthersche wëreldconventie. Van 1925 Augustus heeft te Eisenach oene Luthersche wereldconferentie plaats, waaraan 90 Rijk3-Duitschers, 40 vertegen woordigers uit Noord-Amerika, 13 uit Zwe- den? 7 uit Hongarije, Rusland en Engeland, G uit Denemarken, 4 uit Estland, 3 uit Oost-Azië en Tsjecho-Slowakije en 1 uit Australië en Zuid-Amerika zullen deel nemen. Wereldbond van Kerken. Door de Ned. Afd. van den Wereldbond van Kerken zal op 18 en 19 Oct. a.s. in den Dierentuin te 's-Gravenhage een con gres gehouden worden over „Kerk en Oor log." Het congres zal 18 Oct. geopend worden met een rede van Prof. Dr. J. A. Cramer. Aan den avond van den eersten dag zal in de Groote Kork oen openbare samen komst gehouden worden waarbij verschil lende sprekers zullen optreden. Dc Sicenhouwsrswct. Do gewijzigde Steenhouwers wet zal in den arbeidsduur geen verandering van be teekenis brengen, aangezien practisch toch niet veel langer dan 8 uur per dag ge werkt werd. Van moer belang is de nieuwe bepaling, dat voortaan ook volwassen steenhouwers periodiek geneeskundig onderzocht moe ten worden. Personen boven 21 jaar mo gen geen steenhouwers-arbeid verrichten zonder in het bezit te zijn van een steen- houwerskaart. Zoo'n kaart wordt eerst af gegeven, na geneskundig onderzoek, doch oudsten zoon, op wien hij steunen kon en zeido dikwijls angstig: „ik wilde dat Guy thuis was." Maar 't zag er niet naar uit, dat hij ko men zou. Hij was tevreden en voorspoe dig in de westersche wereld, liij leidde een druk en nuttig leven en verwierf zich een achtenswaardigen naam. Hij had een compagnon gekregen, ver telde hij ons; zij waren echte vrienden en 't ging hun wel. Misschien zouden zij in enkele jaren vlug hun fortuin maken, ge lijk knappo zaken-mcnschen in Amerika deen en vooral in dien tijd deden. Hij be moeide zich ook nog met hoogere dingen dan met zaken alleen. Hij legde zich ook met varmto toe op, wat ook zijns vaders sympathie was, allerlei politieke zaken, welke toen do gedachten der menschen bezighielden. Een groot aantal feiten be treffende do vergelijking tusschen den toestand van fabriekskinderen in Enge land en Amerika, een menigte feiten-ma teriaal, dat door mijnheer Fowell Buxton gebruikt werd bij zijn pleidooi voor de afschaffing van de slavernij en vele an dere dingen kwamen van mijnheer Guy Halifax van Boston U. S. ..onze Guy". ..De jongen maakt opgang in de we reld". zei zijn vader op een dag, toen hij zijn laalsten brief gelezen had. „Het zou me niet verwonderen als er, wanneer hij terug is, een deputatie verschijnt uit zijn onafhankelijk van de bevindingen bij dat onderzoek. Gm de 3 jaar moet een nieuw geneeskundig onderzoek plaats hebben. Personen beneden 21 jaar mogen, wan neer het geneeskundig onderzoek uitwijst dat steenkouwersarbeid bijzonder gevaar voor hun gezondheid oplevert, niet als steenhouwers werkzaam zijn. Zij krijgen dus geen kaart. Zijn zij eenmaal 21 jaar, dan kunnen zij op eigen verantwoording tegen het geneeskundig advies toch steen houwer worden. Nsderl. Werkloosheidsraad. Zaterdag 30 Juni hield de Nederland- scho "VVerkloosheidsraad zijn 9de jaarver gadering in bet Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Grayenhage, onder presidium van prof. dr. W. H. No- lens, die bij acclamatie lot voorzitter werd herkozen. Vastgesteld werden een drietal rappor ten, welke de Nederlandsche Werkloos- heidsraad zal uitbrengen aan de conferen tie der Internationale Vereehiging tegen de Werkloosheid, de eerste na den oor log, welke in September a.s. te Luxemburg wordt gehouden. Hoofddoel dezer confe rentie is het weder op gang brengen der genoemde Internationale Vereeniging. Als afgevaardigden van den Raad naar dit congres werden benoemd de voorzitter en de secretaris van den N. W. R. terwijl elk lid aan den N. W. R. een gedelegeerde zal kunnen aanwijzen. Geheim® branderijen. De minister van binncniandsche zaken en landbouw heeft de burgemeesters deen uitnoodigen te bevorderen, dat de ambte naren der gemeen te-poli tie hunne mede- 'werking verleenen tot bestrijding van het euvel der geheime branderijen. Do minister van financiën heeft n.l. me degedeeld, dat de ondervinding van de laatste maanden het vermoeden wettigt, dat de frauduleuze vervaardiging van ge distilleerd binnenslands in geheime bran derijen een grooten omvang heeft aange nomen en om dezen vorm van fraude met succes te kunnen bestrijden, is een inten sief toezicht over het geheele rijk, met name ook op het platteland, r.oodig, waarom het van belang is, dat ook de ge meen te-poli tie hieraan karo aandacht wijdt. Ce wsderopbouw van Oostenrijk. Do Nederlandsche regcering heeft ge meend gebruik te moeten maken van de bevoegdheid, haar geboden in art. 6 van het protocol no. 2 betreffende den econo- misch-financieelen wederopbouw van Oostenrijk, om een vertegenwoordiger te benoemen in de commissie voor controle ingesteld volgens dit protocol. Bij be schikking van den minister van buiten- landscho zaken en van den minister van financiën is als zoodanig benoemd mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, oud-s ecretaris-ge- neraal van het departement van -buitea- landsche zaken. Het echtpaar Van Karnobeek. Gisteren vierde jhr. mr. A. P. G. van Karnebeek, Minister van Staat, zijn gou den huwelijksfeest in intiemen kring. De Konin-gin en Prins Hendrik zonden uit Engeland een telegram yan gelukwensck. Ook van de Koningin-Moeder is een tele gram ontvangen. Er waren tal van bloem stukken van vrienden en autoriteiten. Verschillende gezanten en andere hoog waardigheidsbekleders gaven door een. persoonlijk bezoek of op andere wijze blijken van hun belangstelling. Gedcp. Staten Zuid-Holland. Naar „De Msb." verneemt, heeft de Ka tholieke Statenclub in Zuid-Holland be sloten, het college van Gedeputeerde Sta ten in die provincie ongewijzigd te laten. Ook de andere fracties némen een zelfde standpunt ten dozen in. Nederlandsche Lasidbouwhandelskamor. Dezer dagen werd te 's Gravenhage door de Nederlandsche Landbouw-Han- deiskamer een algemeene vergadering ge houden. De voorzitter liet in zijn openings woord uitkomen, wat de vereeniging in haar tweejarig bestaan erdes had be reikt en welken goeden naam zij reeds bij do landbouw-organisalies in binnen- en buitenland bezit. Hij deed een beroep op do leden, om de Handelskamer ook fi nancieel krachtig te steunen, waardoor de werkzaamheden steeds meer tot haar recht zullen komen. De algemeene vergadering besloot tot opname van de 12 aangemelde nieuwe le den. Het verslag van den Directeur over geboorteplaats Norton Burv, wejko hem verzoekt de eer te willen aanvaarden om hen te vertegenwoordigen in het Parle ment." Mevrouw Halifax glimlachte; dj ge dachte was eenigszins pijnlijk voor haar. daar John zelf indertijd geweigerd had lid van het Parlement te worden, zeggen- do dat hij te oud was. En zoo ging de tijd voorbij, kalm ge noeg; de vader en de moeder verander den in grootvader, en grootmoeder, en kleine Maud in tante Maud. Zij droeg haar nieuwen titel en volbracht haar nieuwe plichten met groot genoegen en veel succes. Zij was in de laatste jaren erg veranderd. Op twintigjarigen leeftijd was zij zoo oud al als menige vrouw van dertig; zij was verstandig, actief, vastbe raden en wijs. Zij had meer dan eens een niet onver werpelijke kans om uit ons huis te gaan; want juffrouw Halifax had vole aantrek kelijkheden, uitwendig en inwendig, om niet te spreken van haar aanzienlijk ver mogen. Maar zij sloeg alle aanzoeken af en was, voor zoover wij wisten, nog een geheel vrije juffer. Haar vader en moe der waren daar blij om. Zij zouden laar geluk, dat zij begeerde, niet in den weg hebben gestaan, maar 't was merkbaar hun ten troost, dat zij zoo langzaam was I bij haar keuze. 1922, do Tolrain» en verantwoorden? over 1922 en do begTootin,? over 1923 werden goedgekeurd. Het voorstel betreffende statutenwijzi ging, waarbij aan den Algemeen en Ne- derlandschen Zuivclbond (F.X.Z.) een eigen bestuurslid werd toegewezen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot bestuurslid werd in de vacature-Lijs ten gekozen de heer J. P. van Lonkhuy- zen, Directeur dor Nederlandsche Hei de- Maatschappij, te Arnhem. Na beantwoording van enkele vragen bij de rondvraag, sloot de vooi zitlcr do vergadering. Gedcp. StaisR-verkiczinosn. Naar de M a a s b o d o verneemt heeft de Katholieke Stalenclub in Zuid-Hol land besloten, het college van Gedepu-« teerde Staten in deze provincie ongewij zigd te laten. Ook de andere fracties ne men eenzelfde standpunt ten dezen in. Gcd, Staten van Zeeland. Omtrent het college van Ged. Staten in de provincie Zeeland verneemt ..Het Cen trum", dat de R. K. Statenfractie bespre-' kingen gevoerd heeft met de anti-revolu tionaire Statenfractio in die provincie, 'welke bespreking er toe zou hebben ge leid, dat wederzijds steun wordt verleend om do verkiezing te bevorderen van een katholiek lid van Gedeputeerde Staten ia die provincie en de verkiezing van een Zeeuwsch anti-rovolutiouair lid voor do Eerste Kamer. Sanaioriumbehnndeling voor Middenstanders. Over dit onderwerp schreef onlangs de „Ster" het volgende: „Naast „Sonnevanck" zal, volgens de berichten in de bladen, een tweede chris telijk sanatorium voor tuberculose] ij- der s verrijzen cn wel aan de Soesterber- gerstraat in de nabijheid van het station Soesiduinen. „Naast" heeft hier das géén aardrijks kundige teteekenis: de „Utrechtsere heu- veirij" ligt een heel eind van de midden- Veluwe af. Zien we op 't aantal sanatoria onder neutrale leiding; Op de droeve cijfers, die statistisch be wijzen hoe de „witte pest" de volks ziekte bij uitnemendheid blijft, Dan lijkt ons vermeerdering van chris telijke sanatorium-ruimte, als ik 't 7.00 even zeggen mag, geen weelde toe; ook al hadden we liever gezien, dat zo niet onder de vlag een er bepaalde kerk on- dem-omen werd, wat nu het geval schijnt to zijn, hebben we de berichten in de bla den goed begrepen. Intuschon, ook hier 't verschijnsel va.n overal: Voor „rijke" beurzen is langdurige sanatoriumverpleging, en de lange duur volgt hier uit den aard der ziekte, 't is toch heel anders dan een ziekenhuis-ver- pleging na operatie! nog te betalen. Diaconie- en Stichtings- cn R. v. Arbeid- paliënten genieten haar bij honderden gratis en wie, die zich daarover niet van harte verheugt, Maar do „kleine", nijvere burgerij die in alles op zichzelf aancrewezen is en schier onder de lasten bezwijkt, voor haar is doorgaans geen kans. De wal keert er meestal het schip. En, alzoo zijnde het Godsbestuur, be-» rust zij er in, maar ze klaagt het wel eons in bepaalde gevallen den Heere in het bidvertrek: „Heere Gcd, dat is toch zoo hard; geef, Gij, mijn kracht is kleiu, dat ik or niet over mor!" Dit middenstandsvraagstuk doet zich in allerlei vorm voor. De maatschappelijk zwakkon, daarom trent verstaat geen verschil van metn ning, moeten worden geholpen. Voor bestrijding van de gevolgen der werkloosheid, voor bestrijding van den woningnood, voor de wegneming, of al-» thans vermindering van de bezwaren, verbonden aan invaliditeit en ouderdom werden tientallen millioenen ten koste ge-* lcgd. En dat valt te prijzen. Maar de kleine middenstand, die wel voor do betaling van al deze maatregelen wordt aangesproken, profileert daarvan als regel niet. Toch wordt cr ook in deze kringen vaak veel geleden. Toch kan ook hier de nood soms zoo hoog stijgen, en kan de „stile armoede" zoo zwaar drukkc-n. Vooral in tijden van langdurige ziekte als sanatorium-behandeling noodzakelijk wordt. Hier ligt een taak in de eerste plaats voor den georganiseerden middenstand. Maar tevens verdient overweging do vraag of ook op een andere wijze in den vaak nijpenden nood kan worden voor zien. Ik herinner me, dat eens op een dag, toen Lady Oldtower zoide, half gekst' le rend, half in ernst: „Beter elk huwelijk, dan in 't geheel geen huwelijk", Maud's vader zeer ernstig antwoordde: „Beter geen huwelijk, "dan een huwelijk dat minder is dan het beste." Zoo-was, na vele stormen, cr stilte in ons leven gekomen. Een tijd van bomel- sche kalmte, welke, als ik er op terug zie nog hemel9clier wordt. Zachte zomer dagen en herstmiddagen, welk») wij door brachten in het beukebosch. Rustige v.iu- teravonden Maud en haar moeder druk beizg en Walter tekenende. Do vader zat te lezen met z'n rug naar do lamp; als hij iets grappigs in zijn bock vond, las hij 't ons voor. Gelukkige, gelukkigo tijd! zonnige zomer en vredigo winter we bc-merklen. haast niet, <lat zij voorbijgingen; maar nu schijnen zij ons boidc onuitsprekelijk heilig een voorsmaak van dat Land, waar noch zomer noch winter is, noch dagen, noch jaren. Vroeg in het nieuwe jaar werd ouz.o rust voor het eerst gestoord. Met Kerst-» mis was er geen briof van Guy gekomen! en bij al zijn omzwervingen had hij nog nooit vergeten met Kerstmis naar huis to schrijven. -;i 1 (Wordt vervolgd). FEUILLETON Van hooger Orde. 1 Naar het Engelsch. „O, is zij doodt? Wat een verlichting moet dat wezen! Hoe erg vriendelijk van den lieer en mevrouw Halifax!" Ja, zij was dood en had geen teeken gegeven van berouw, smart of dankbaar heid. Maud had haar opgepast, wat noch vader noch moeder verboden had, daar 2ij geloofden dat een vrouw niet te spoe dig leeren kan „de beste roeping der vrouw" nuttig zijn, teeder en lief zijn. Juffrouw Halifax was er zeker van, dat zij enkele oogenblikken voor haar dood een glans van opwakend verstand in die 'doffe oogen had gezien en zwak gehoord >!had: „William! arme William!" Zij vertelde mij dit niet; zij sprak er 'tegen niemand anders over dan tegen baar moeder en dan nog kort. Wij begroeven haar armo Lady Ga soline! Niemand anders bemoeide zich met 'deze begrafenis en wij berichtten haar •oolc aan niemand. In werkelijkheid was er eigenlijk ook niemand, wien bericht zou kunnen worden gezonden. Lord I.ux- more was, terstond na de begrafenis van zijn vader, verdwenen, waarheen wist niemand, behalve zijn zaakwaarnemer, die met de groote menigte van schuld- eischers afhandelde en hen allen geheel voldeed, en aan wien de eenige schulde naar, John Halifax, jaarlijks do- huur be taalde. John schreef verscheidene koeren aan Lord Luxmore, maar de zaakwaar nemer berichtte eenvoudig, dat hij zo ent- vangen had; zij werden nooit beantwoord. Of in een van die brieven John sprak over Lady Caroline weet ik niet; maar ik denk wei van niet. Ongetwijfeld had haar broeder gedacht, dat zij al lang dood was, zooals wij ook en de geheele wereld had den gedacht. In diezelfde wereld beteekent één man, zelfs een edelman, weinig. Lord Ravenel zonk ook in hare wijde wateren en deze sloten zich over hem; of hij verdronken was of behouden, ging niemand veel aan. Hij was spoedig ver geten overal, behalve op Beech wood en soms leek 't alsof hij zelfs daar vergeten wa.s Hoewel cr zeven jaren voorbijgegaan waren sedert wc Guy's vroolijk gezicht hadden gezien, toch misten we 't nog zeer. De moeder, als do jaren voorbijgingen, kon naar -hem verlangen, onuitsprekelijk. De vader, daar Edwin geheel opging in zijn eigen zaken en Walter een jongen bleef, lang na zijn jongensjaren, scheen soms uit te zien naar dc kracht van zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5