&emeenteSêjke Aastkondigsng, fc GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f0.42, SCHELVISCH a f 0.18—f 0.25, en SCHOL a f0.14f 0.30 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 2 Juli 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. P. P. J. van Remundt en rechtver krijgenden, tpt uitbreiding van de stoom wasch- en strijkinrichting in bet perceel Zijlsingel Nos. 23, Sectie K. No. 809. b. J. d. Nie en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de smederij in het perceeï Heerengracht No. 112, Sectie I. No. 1798. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7M 8M uur. Rechtskundig Bureau Cbr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duyster, Nieuwe "Rijn 18. Telefoon 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Hovcns Gróve, Rijn en Schiekade 104, Tel 1681. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 990. Dr. Nijkamp, Breeetraat 171, Tel. 1241.; Dr. Weobers, Hooigracht 31, Tel. 369. niet loop en. zou. Voorts zijn er de vele scholen ten plattelande voor welke dc Leerplichtwet eenvoudig niet kan toege past worden, omdat er geen lokalen voor het zevende leerjaar aanwezig zijn, noch geld, noch lust om zc, ook na de geken terde meening van den Minister, of van de Kamer zoo men wil, aanstonds te gn&n bouwen. We voorzien heel wat moeilijk heden op dat punt. Eindelijk zijn er nog de vele gevallen, waarin ouders, die het goed met hun kinderen voor hadden, en hen nog een poosje op school lieten, al eischte de wet het niet, thans voor de ge volgen worden gesteld omdat de Inspec teurs eischen moeten dat ze het zevende leerjaar doorloopen, en dus geen verlof mogen geven, aan die kinderen om dc school voor het einde van den loopenden cutsus te verlaten. Hun kameraden zijn al lang van de school af, en waar dat mogelijk was, reeds in veldarbeid of huiselijk bedrijf to werk gesteld, zij zullen moeten blijven op straffe van ver volging. Deze goedgezinde arbeiders wor den de dupe van hun goed vertrouwen in de wetgevende macht die een wijziging van de Leerplichtwet in het vooruitzicht stelde! Er zijn gevallen hekend, waarin üe soep elo toepassing der wet oorzaak was dat de hoogste, zevende, klasse eencr school overbleef met een dozijn leerlingen of minder, wier onverplichte aanwezig heid thans in een verplichte wordt omge zet. In andere gevallen is do duur van den cursus, door reorganisatie van do school, met een half jaar verlengd; dat half jaar kon er moe door, maar er werd op gerekend, dat het dan niet langer du ren zou met September zouden de jon gens of meisjes van school gaanZal het nu een jaar moeten worden, of heb ben de Inspecteurs van het onderwijs de •vrijheid omop eigen gelegenheid de toepassing weder soepel to maken? De toestand van ons spoorwegbedrijf. Aan het verslag van de maatschap pijen is het volgende ontleend: Tengevolge van verdere vermindering der ontvangsten zijn de uitkomsten over 1922, ondanks eene aanzienlijke daling van de exploitatiekosten, slechts weinig beter dan zij in 1921 geweest zijn. Lever de het bedrijf in zijn geheelen omvang toen een tekort op van f 30.903.i90.G8J4, thans wijst het een nadoeligsaldo van f 28.472.285.41 aan. Do opbrengsten uit het reizigersvervoer hielden zich belangrijk heler dan die uit het goederenvervoer. Zij bedroegen f 3.811.487.11 Vi minder dan in 1921 en liepen dus slechts terug tot ongeveer de hoogte welko zij in 1920 lïercikten, ter wijl de opbrengsten uit het goederenver voer f 14.463.068.44 M geringer waren dan in 1921 en daardoor inzakten tot onge veer 3/4 van het bedrag, dat zij in 1920 opleverdep. Met dezen gang van zaken en de weinig gunstige resultaten, in het buitenland met tariefsverlaging verkregen, voor oogen, meenden wij, hoe gaarne wij ook anders gewild zouden hebben, aan den van ver schillende zijden uitgeoefenden drang tot eene algemeenc verlaging van tarieven weerstand te moeten bieden. Wij zijn ons bewust van de groote waarde, die lage spoorwegtarieven voor het economisch leven hebben, doch het Landsbelang vor dert, dat het tekort op do rekening van het .spoorwegbedrijf-zoo spoedig mogelijk verdwijnt en eene algemeeno tariefsverla ging zal daartoe, naar onze overtuiging voorshands niet bijdragen. Met kracht werd gestreefd naar beper king van uitgaven en dankbaar erkennen wij de medewerking daartoe uit allerlei Tangen van bet personeel ondervonden. In bet geheel verminderden de exploi tatiekosten, mede door prijsdaling en ge ringer eerbruik van brandstoffen en ma terialen, met f21.470.191.77M. Do loop der ontvangsten toonde inmid dels aan, dat ook bij het verder doorwer ken van verschillende maatregelen een sluitende rekening over 1923 niet ver wacht kon worden. Daarom werd gebruik gemaakt van de mogelijkheid, welke se dert 1920 ingetreden algemeene prijsda ling bood, en het personeel voor de keuze gesteld, tusschen eene algemeene loons verlaging of een korting voor pensioen, ingaande 1 Januari 1923. Het laatste werd gekozen en kwam tot invoering. Hoewel zich ook toen niet liet voor zien, dat de ontvangsten in 1923 de uit gaven zouden kunnen dekken, waren de geldelijke vooruitzichten toch zoo belang rijk verbeterd, dat wij meenden enkele stappen in de richting van tariefsverla ging te mogen doen, te meer waar deze tevens dienstbaar gemaakt konden wor den aan do bestrijding der concurrentie van vracht-auto's en autobussen, welke zich meer en meer doet gevoelen. Voor zoover daarover thans kan wor den geoordeeld, zullen deze tariefsmaat- ergelen niet bijdragen tot verbetering van de bedrijfsuitkomsten. De ontvangsten bleven tot dusver in bet loopende jaar ten achter. Ten deele schrijven wij dit tob aan de bezetting van het Ruhrgebied, waardoor het spoorwegverkeer met het bezette gedeelte van Duitschland geheel stil is komen to liggen. "Waar bovendien de prijzen van brand stoffen en materialen gestegen zijn, ziet do naaste toekomst er voor ons bedrijf nog weinig hoopvol uit. Nationale Woningraad. De Nationale Woningraad hield Zater dag in het American Hotel te Amsterdam zijn jaarlijksch© algemeen© vergadering onder voorzitterschap van mr. G. v. d. Bergli. Tri zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat in het bestuur besprekingen, zijn gevoerd over het nemen van maatre gelen inzake de huurpolitiek. Daarbij werd het denkbeeld geopperd om de vereeni- gings-woningten onder de huurwetten te brengen. Een onderhoud met den heer Lie- taert Peerboïte had geen resultaat en daar uit bleek, dat de Regeering nog steeds een afwijzende houding blijft aannemen,. Na dien werden nog stappen gedaan door een adres aan de leden der Tweede Kamer. Thans weer heeft de Nationale "Woning raad, een nieuw voorstel gedaan, waarbij wordt aangedrongen op de instelling van commissiën van beroep, waarvan er vijf zouden moeten komen. De bouwver- eenigingen zouden bij deze commissies in beroep kunnen komen, als van de zijde der regeering ©en onbillijke nuurverhooging zou worden opgelegd. Ook op dit voorstel is dezer dagen afwijzend beschikt onder het motief, dat daaraan teveel kosten zou den verbonden zijn. Voorts had de raad een onderhoud mek de Regeering over 'de honoreering van architecten voor niet goedgekeurde plan n e n, waarbij de raad den indruk kreeg, dat de regeering bereid, is aan billijke verlangens tegemoet te komen. Daarna gaf spr. ©enige cijfers van het aantal woningen door vereenigingen, ge meenten en door particulieren met premie gebouwd in de laatste jaren en van de sub sidie door den Staat verleend. Verder deel de spr. mede, dat het tekort aan woningen einde 1922 53.000 bedroeg. Wanneer in 1923 en 1924 op een jaar-productio van 45.000 woningen te rekenten is, dan zou het tekort op 31 Dec. 1923 32.000 en op 31 Dec. 1924 11.000 bedragen. Wanneer het tempo van den woningbouw van het oogenblik wordt volgehouden,, dan zal de acute woningnood binnenkort ten einde zijn. Als dat zoo zal zijn, behoort de verdere voorziennng in de normale behoeften der volkshuisves ting langs de ver-vooruit getrokken lij nen van een weloverwogen plan te geschie den. Dan zal moeten worden vastgesteld, hoeveel krotten jaarlijks ten minste zullen moeten worden gesloopt en hoe groot de nieuwe jaarlijkschc productie van wonin gen ten minste zal moeten bedragen. De finaneieering van 't minimumplan zal als de staat zelf deze niet geheel op zich ne men kan, moeten worden mogelijk ge maakt door een beroep op de fondsen, die een aantal semi-publiekrechtelijke licha men hebben gevormd er op het particulier kapitaal. Het dagelijksch bestuur van den woning raad heeft in verband daarmede dezer da gen besloten een studie-commissie te be noemen, waaraan zal worden, opgedragen ©en volledig plan voor de financieëxing van den volkswoningbouw te ontwerpen in het bijzonder doqr de financieel© bronnen van particulieren en semi-publiek-rechtelijke lichamen aan te sporen. In do gedachten van den woningraad staan de gemeentelijke en de vereenigings- bouw voorop, dan eerst komt de particu liere bouw, die, naar spivs overtuiging, zijn tijd reeds heeft gehad. Na do met applaus ontvangen rede van den voorzitter, uitten verschillende afge vaardigden grieven en wenschen, speciaal ten opzichte van do Regcerings-maatrege- len. Daarna werden het reeds in druk ver schenen jaarverslag, alsook de rekening en verantwoording en de begrooting goed gekeurd. Na oen pauze ging de vergadering over tot de bestuursverkiezing. Do aftredende leden, de heenen H. P. J. Bloemers, Mr. D. Hudig, L. Kapaan, J. Kors en Mr. Laer- noes worden zonder stemming herbenoemd Bij stemming werd voorts de heer K. Kruit hef, eveneens aftredend, herkozen. ilIÏË BOMAANSLAGEN tN HET ROERGEBIED, teerdere daoden. De sabotage in het Roergebied begint een ernstig karakter aan te nemen. De be volking is het lange wachten, op de on derhandelingen moe, cn denkt nu iets te hereiken met het plegen van moordaan slagen, die alleen deze uitwerking zullon hebben, dat drastische tegenmaatregel'n zullen worden getroffen. De laatste aanslag die wordt gemeld is al hijzonder ernstig. Zaterdagnacht om twee uur is in een wagon van een trein met Belgische ver lofgangers ep het traject Duisburg Friemersbeim aan de grens der Belgische bezettingszone een bom ontploft. De ex plosie had plaats toen de trein het sta tion Duisburg verliet en zich op de Rijn brug bevond. Van de wagon, waarin zich de helsche machine bevond, bleef letter lijk geen spaander heel. Negen Belgische ■soldaten werden op slag gedood en der tien gewond. De spoorweg is ter plaatse gedeeltelijk vernield. Het verkeer wordt thans op dit traject op enkel spoor on derhouden. Een schildwacht, die op de brug op post stond, werd gedood door stukken wegge slingerd ijzer. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken, dat de hom in het watercloset van den bewusten wagon moet zijn geplaatst. Tal van andere wagons hebben eveneens schade opgeloopen. De ontploffing geschiedde op een plaats die op de grens ligt tusschen de verschil lende bezettingszones. Alle betrokken autoriteiten zijn het eens over de maatregelen, welke zoowel voor het bruggenhoofd te Duisburg als voor de districten Crefeld en Mörs dienen te worden genomen om een herhaling van dergelijke aanslagen tegen te gaan. De be perkingen voor het verkeer der bewoners dezer gebieden zullen zoo streng mogelijk worden doorgevoerd. Do Belgische hooge commissaris heeft zich naar Aken begeven om met den op perbevelhebber van het Belgische bezet tingsleger over de noodig geachte maat regelen te beraadslagen. De Belgische militaire autoriteiten hebben reeds twintig Duitschers in gijze ling gesteld. Verder hebben zij alle ver keer van voertuigen en dat van voetgan gers tusschen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens verboden. Alle café's, theaters en andere openbare gelegenheden zijn gesloten. Ten gevolge van den aanslag zullen Duitsche buTgers gedwongen worden me de te reizen met eiken trein, die in het bezette gebied loopt. Men overweegt de afkondiging van den staat van beleg bij besluit van de Hooge Intergealliecrde Rijnland-commissie en den bevelvoeren den generaal van het bezettingsleger. Volgens de laatste berichten zijn ten ge volge van de sabotage op de lijn Duis- burg-Friemersheim tien personen gedood en veertig gewond. Onder de gewonden bevindt zicli een aantal Duitschers. Natuurlijk is men in België ten zeerste verontwaardigd. De bladen verlangen strenge reprossai- le-maatregelen. Minister Dévèze verklaarde do misdaad niet ongestraft te zullen laten. Bij deze één© aanslag is het echter niet gebleven. Ook op andere spoorlijnen hebben ont ploffingen plaats gehad, zonder echter veel schade aan te richten. To Herten is evenwel weer een Duit- schor neergelegd, en meerder© personen zuchten, verdacht zijnde van sabotage, in de gevangenis. Het valt te betreuren, dat het telkens en telkens weer tot dergelijke uitspattin gen moet komen. Wanneer zal vrede door recht zege vieren? Uit het hart komen voor booze beden kingen. NIEUWE ERUPTIES VAN DEN ETNA? Uit Milaan wordt gemeld, dat volgens de „Corriere della Sera" Linguaglosea opnieuw door den lavastroom uit den Et- na wordt bedreigd. Ernstige brand in een Keuisch museum. Zaterdagmiddag tegen 12 uur brak in het historisch stedelijk Stapelhaus, in welks bovenste lokalen het museum voor natuurkunde is ondergebracht, door een, nog niet bekende oorzaak een zware brand uit. De brandweer was onmiddel lijk ter. plaatse. Tegen 1 uur was men er in geslaagd, het vuur zoover meester te worden, dat de hoop bestaat, dat de on derste verdiepingen gered zullen worden. Een groot deel van het museum is ver nield. De schade is buitengewoon groot. Een schietpartij. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vond tusschen 12 en 1 uur voor een Fransch wachtlokaal te Kronenberg een schietpartij plaats tusschen Fransche soldaten en naar men vermoedt Duitsche smokkelaars. De commandant gaf den burgemeester last, do Duitschers op te sporen en gaf hem tijd tot den 2en Juli om hun namen hekend te maken. Alle personenverkeer is tusschen 9 uur 's avonds en 's morgens 8 uur verbodeg. Explosie aan boord. Tengevolge van een ontploffing in de machinekamer van den torpedojager „Williamson", zijn te Newport vier per sonen gedood en vier anderen gewond. Van laatstgenoemden bestaat er slechts voor één kans op herstel. De Immigratie in Amerika. Zestien stoomschepen met 7000 immi granten zijn huiten de haven geankerd cn wachten tot twaalf uur middernacht om de Amerikaansch© territoriale wateren binnen te sloomen, voordat de immigra tiequota voor Juli overschreden zijn. De middernachtelijke race zal worden ge controleerd door drie officieele tijdopne mers, om geschillen te voorkomen over de vraag, welke schepen het eerst het qua rantaine-station hebben bereikt. Men verwacht, dat de toestanden op Ellis Island, waar slechts 1600 bedden be schikbaar zijn, de ellende van sommige immigranten nog zullen vergrooten, die gevaar loopen teruggezonden te worden met het oog op het buitengewoon groote aantal personen dat wenscht toegelaten te worden. Mellon in Engeland. De Amerikaansche minister van Finan ciën, Mellon, is met het s.s. „Majestic" van de White Star Line to Southampton aangekomen. Hij verklaarde in een on derhoud, dat aan zijn bezoek geen offi cieele beteekenis moet worden gehecht en dat het bericht, dat hij met een finan- cieele missie belast was, niet waar is. Dc Fransche begreoiing. Gistermorgen om zes uur heeft het par lement het hegrootingsontwerp in zijn ge heel aangenomen. Het werd in de Kamer aangenomen met 478 tegen 65 stemmen, in den Senaat met 290 tegen 2 stemmen. NoedJadtïtje ontploffing ïn een fort bij Boekarest. Verleden week Donderdag had nabij Boekarest een ontploffing plaats in een fort, waar oude ammunitie waa opgesla gen. Zes personen werden gedood en ve len gewond. Treinongelük bij Brussel. De sneltrein BrusselBazel is in het station van Genval nabij Brussel op een stilstaanden personentrein geloopen. Twaalf reizigers uit laatstgenoemden trein werden gewond, van wie twee ern stig. É&Ei£K EU SCHOOL NED. HEEV. KEEK. Aangenomen. Naar Birdaard c.a.: H. Willekcs te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt. Voor Schraard: H. F. Poe ma te Paeaens. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor MiddelburgJ. Voer- man to Warns; voor Grijpskerke M. W. Ie Üointro te Woubrugge. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Charlois (Rotterdam) H A. Minderman te Dirksland. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Het afscheid van Ds. R-. tenKate van de Ned. Herv. Gem. te Kolderveen is be paald op 19 Augustus en zijn bevestiging en intrede t© Koudekerke (Z.) op 26 Augus tus. Bevestiger is Ds. J. H. Buinink, van Meppel. Het afscheid van D s. A. Keuzen kamp, predikant-evangelist in de Ned. Herv. Gem. te Emmert is bepaald op Zon dag 9 Sept. Den daarop volgenden Zondag zal de intrede zijn bij de NetL Herv. Gem. te Uithuizermeeden (West); als bevestiger hoopt op te treden Ds. J. Hoogenraad te Uithuizen. Ambtsjubileum. D s. H. A. Dijkstra, pred. der Geref. Kerk van Dicver, hoopt morgen zijn 40- jarigen a-mb tb e diening te herdenken. Hij aanvaardde in 1883 het predikambt te Duurswoude. Sinds 1889 dient hij de kerk van Diever. Hij is o.m. medewerker van het „Ger. Kerkblad voor Dr. en Overijsel". Een commissie is gevormd om den jubila ris in een bepaalden vorm van den dank en de waardeering der gemeente te doen blijken. Zondagavond zal Ds. Dijkstra een ge dachtenisrede uitspreken en Manadag zal er een feestelijke samenkomst zijn met de leden in de kerk. Dr. D, H. Th. Vollenhover». Dr. D. H. Th. VolLenhoven, Geref. pred. te 's-Gravenhage, heeft in de „Geref. Kerk bode' aldaar voor het eerst na zijn ernsti ge ongesteldheid, een langen brief aan zijn gemeente geschreven. Hij dankte daarin voor het ondervonden medeleven en de kennelijke gemeenschap der heiligen, die de gemeente tot veel ge- beds uitdreef, en deelt verder mede, dat „het schrikbeeld, dat hij mmmer tot het geordend leven in de maatschappij zou te- rugkeeren, dat hem zoo lang beangstigde, nu verdwenen is" en dat hij over enkele dagen de inrichting van Prof. Bournan te Amsterdam, naar den geest weer grooten- deels hersteld, verlaten zal. Apologetische Cursus. Naar wij vernemen zal Ds. G. Wisse den hoofdinhoud van zijn wijsgeerig-godsdien- stigen. apologetischen cursus te bock stel len, als vervolg op het destijds van den zelfden schrijver verschenen boek over „God en Religie." De titel van dit nieuwe uitvoerige werk zal zijn: „Religie en Christendom." Ds. W. J. Mar.ssen. f Te Zaandam is overleden^ 81 jaar oud, ds. W. J. Manssen, em. Ev. Luthersch pre dikant, secretaris van do Evang. Luther- sche Synode, Officier in <5e Orde van Oranje-Nassau. De overledene deed zijn proponents in 1865. Hij stond achtereenvolgens te He- der, Beverwijk, Amersfoort en Zaandam. In 1908 vroeg hij zijn emeritaat aan. Eert Geuzen-kerk. Te Amsterdam werd in de Westerkerk een samenkomst gehouden ter herdenking van het feit dat 400 jaren geleden de eer ste martelaren, Hendrik Yoes en Joh. v. Essen to Brussel het leven lieten; in ver band inet dit feit werd medegedeeld dat de nieuw te bouwen kerk in plan „Zuid" den naam van Geuzen-kerk zal dragen. Na een gloedvolle toespraak van Ds. Gravemeijer, werd de eerste collecte voor dit doel gehouden. Soendar Singh. Uit Simla wordt gemeld, dat Sadoe Soendar Singh op 16 dezer gezond en wel te Kotgartli werd aangetroffen. Er schijnt gelukkig geen sprake van te zijn, dat hem een ongeluk overkomen is. Dc eerste martelaren. In verband met do herdenking van den dood der eerste martelaren der Hervor ming op den len Juli plaatste liet Week blad der Ned. Herv. Kerk den volgenden fljrief van Luther Alle geliefde broeders in Chris tus, die in Holland, Brabant eni Vlaanderen wonen en alle geloo- .vigen in Christus, genade en vre de zij u van God onzen Vader eni van onzen Heere Jezus Christus. Lof en dank zij den Vader van alle barm hartigheid, Die ons in dezen tijd wederom laat zien Zijn wonderbaar licht, dat tot dusver om onzer zonden wil verborgen ge weest, ons onderworpen heeft doen zijn aan het vreeselijke geweld der duisternis, ons schandelijk heeft doen dwalen en den anti-christ deen dienen. Maar nu is de tijd weer -gekomen dat wij den stem der tortelduif hooren en de bloemen worden gezien in liet land (Hooglied 2: 11 en 12.) Welke vreugde, mijn geliefden, waaraan gij niet alleen deelachtig zijt geworden, maar waardoor gij geworden, zijt tot de voornaamste dergeuen, aan wie wij zulke vreugde en geluk hebben mogen beleven. Want voor allen is het aan u gegeven, niet alleen het Evangelie te hooren en Christus te belijden, maar ook de eersten te zijn, die om Christus wil schande en schade, angst en nood gevangenis en gevaar lijden, en. nu zoo overvloedig in kracht en zegen zijt, dat gij het ook met uw eigen bloed hebt gekleurd en bezegeld, dat in Brussel de twee sieraden van Christus, Henrieus en Johannes, hun leven gering geacht heb ben, opdat Christus er Zijn Woord gepre zen zouden worden. O, hoe verachtelijk zijn die twee menschen ter dood gebracht, maar hoe heerlijk en in eeuwige vreugde zullen zij met Christus wederkomen en. met recht richten diegenen, door wie zij onrechtvaardig veroordeeld zign. O, wat is het een kleine- zaak door de wereld gesmaad en gedood te worden, voor hen, die weten, dat hun bloed kostbaar en hun dood kostelijk is in de oogen des Hee- ren, zooals de Psalmen zingen (Ps. 15: 13, LXKII: 14, CXVI:15.) Wat neteekent do wereld tegenover God? Welk een lust eni vreugde hebben alle engelen gehad aan deze twee zielen! Hoe heerlijk zal het vuur geholpen hebben van uit dit zondige tot het eeuwige leven, van deze smaad tob eeuwige heerlijkheid! Godgeloofd en in eeuwigheid verheerlijkt, dat wij beleefd hebben echte heiligen en waarachtige mar telaren, waar wij tot dusver zooveel val- sche heiligen hebben geloofd en aangebe den. Wij zijn hier tot dusver niet waard ge dweest Christus zulk' een. zwaar offer te brengen, hoewel ook onze leden niet zon der vervoLging zijn- geweest en nog zijn. Daarom, mijn geliefden, weest getroost en blij in Christus, en laat ons danken Zijn groote teekenen en wonderen, dio Hij be gonnen heeft, onder ons te verrichten. Hij heeft ons nieuwe voorbeelden gegeven van zijn leven. Nu is het tijd, dat het rijk Gods niet in woorden, maar in de kracht sta. Zijt geduldig in de verdrisuxng, staat- er geschreven. Het is een kleine tijd, dat ik u verlaat, maar in eeuwige barmhartigheid zal ik u opnemen. En in Psalm 91 lezen we „Dewijl hij Mij bemint, spreekt God zoo zal ik Hem uithelpen." Ik zal hem op een; hoogte stellen, want hij kent Mijnen Naam Waar wij dan de tegenwoordige verdruk-; king zien en troostrijke beloften hebben, zoo laat ons goedsmoeds zijn en met vreug de den dood tegemoet gaan. Hij heeft ge zegd, Hij zal niet- liegen: „de haren uws hoofds zijn alle geteld. Bid voor ons, ge liefde broeders en onder elkander, opdat wij de hand van trouw elkander reiken en ons, door één Geest geleid, vasthouden aan onzen Heere Jezus Christus, die u sterke met genade en toebereide tot eer van Zijn heiligen Naam, Wien eer, lof en dank zij bij u en allo schepselen tot in der eeuwig heid Amen. E. W. MART. LUTHER. UIT BE @as1SE*fig§S OEGSTGEEST. In Irene hield de Wijkver- pleging voor alle gezindten hare jaarvers gadering. De heer A. Spruyt opende de vergadering, daar Mevr. Kort verhinderd was. i In zijn openingsrede bracht spr. een woord van dank voor de opkomst der le-i „San, die naar hij met vreugde consta-r teerde grooter is dan verwacht was. De secretaresse Mevr. v. Riessen-Lint- velt las de notulen van de vorige jaarver gadering die onveranderd werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag hoorden wij o.m. het volgende: De Wijkzuster bracht 1316 bezoeken: in 104 gezinnen werden 120 menschen verpleegd; 12 patiënten zijn overleden waarvan aan 7 de laatste hulp werd verleend. De polikliniek werd bezocht door 24 personen die 164- keer hulp van do Zuster genoten. Afdeeling verplegingsartikelen: uitgeleend werden 134 artikelen en ge schonken 1 ligstoel en 5 windringen. Door de wijkzuster werden 7 menschen naar een Ziekenhuis gebracht. De badinrichting gaat nog niet hard vooruit. Door 26 personen zijn 95 baden gebruikt. Een aansporing voor hen, die tnuis daarvoor geen gelegenheid hebben. Even met de Zuster besproken en alles is klaar als men komt. Do Secretaresse oogstte den dank dei vergadering. De penningmeester, de heer Riessen, bracht verslag uit van de kas. Ontvang sten waren f 1665.97; de uitgaven fl581.20M. Batig saldo 184.767;?. Het bouwfonds is ook vooruitgaande de bazaar en een concert brachten heel wat bij, de opbrengst van de schapen: was f210. Nog werd dank gebracht aan. die hulpvaardigen, die deze schapen ge-; weid hebben. De begrooting voor het komende jaar sluitende met een bedrag van f 1670, ver-» wierf de goedkeuring der vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2