Gemeenteraad Noordwijk. Vergadering van Dinsdag 26 Juni 2 uur namiddag. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van Jocnige ingekomen stukken, w.o. een schrij ven van Ged. Stalen houdende goedkeu ring, van eenige raadsbesluiten. Idem reke ning van de gezondheidsccmm. te Katwijk. Voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel komt een adres van den heer D. v. d. Niet c.s. namens de bewoners van de Javastraat, de Piet Heinstraat, de Tromp- en de de Ruyterstraat^ houdende verzoek om zoo spoedig mogelijk de be strating van die straten te verbeteren, daar zij thans vel kuilen liggen, en vrijwel onbegaanbaar zijn. Adressanten dringen er tevens op aan, om de zandpaden die ook in desolaten toestand verkeeren l© verharden. B. en W. stellen voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, daar het on derhoud van den weg voor rekening ligt van de Mij „De Toekomst." De heer Admiraal zou gaarne eeni- - gen aandrang op die maatschappij zien uitgeoefend, cm zoo spoedig mogelijk tot- de herstelling over te gaan. De heer v. d. Wiel betreurt dat do be woners nu do dupe worden van een kwes tie tusschen de gemeente en de Mij. „De Toekomst". Spr. vraagt of de gemeente zelf niet tot uitvoering van het werk kan overgaan. Do heer Krau vraagt hoe het staat met de kwestie tusschen de gem. en „de Toe komst". Spr. heeft 3 jaren geleden al op spoed aangedrongen. We hebben nu lang genoeg gewacht. De Voorz. deelt mede dat het vorig jaar met de maatschappij een regeling is getroffen omtrent do wegevername. Dit voorjaar zijn de nocdige opnamen gedaan en de zaak zou al afdoende geregeld zijn, *ls er niet eenige hinderpalen bestonden. De heer Kr au dringt nogmaals op spoed aan. De Voorz. zal het bij B. en W. ter aprake brengen. Het voorstel van B. on W. wordt aan genomen. Een adres van de gemeente Wymbritsera- deel inzake strafbaarstelilng van bet vloe ken, wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat deze zaak in de plaatselijke poli tieverordening reeds voldoende is gere geld. Het verslag van de Ambachtsteelcen- school wordt voor kennisgeving aangeno men. De rekening van het Weeshuis, die een kapitaalsvermeerdering van f 5100.50 aan wijst, wordt goedgekeurd. In behandeling komt een schrijven van den commissaris van politie, den heer Gooi, waarin deze den raad verzoekt hem in de gelegenheid te stellen zich in de open. bare raadsvergadering te verdedigen te genover eenige uitlatingen in do vorige vergadering door de hoeren v. d. Meer en Krau gedaan, als zou hij, de commissaris, niet voldoende medewerking hebben ver leend wanneer hem inlichtingen werden ge vraagd omtrent hem ondergeschikte agen ten van politie, die naar elders sollicitee- ',-rcn. De heer v. d. Meer zegt verstomd te staan van het feit dat dit schrijven ter ta fel kemt, en neg wel zender dat er met B on W. over gesproken is. Bovendien gaat het niet aan om van alles wat hier in den raad worüt gesproken, interpellaties van buitenstaanders toe te laten. Spr. stelt voor het schrijven voor kennisgeving San te nemen. De heer v. Nes is het niet in alles esns met den heer v. d. Meer. Men moet aan ieder recht laten wedervaren en kan maar niet zeggen wat men wil. Evenwel acht spr. inwilliging van het verzoek van den heer Gooi niet mogelijk, wanneer de hee- ren v. d. Meer en Krau niet bereid zijn dc gevallen te noemen die zij bij do be wuste gelegenheid op bet oog hadden. De comm. kan onmogelijk alle beschuldigin- gen weerleggen, vooral wanneer de aan vragen om inlichtingen niet te toonen zijn. Dc heer Krau heeft bezwaar om er veel over te zeggen. Alles wat hier gezegd wordt komt den beer Gooi toch ter oore en daarom kan spr. niet dc namen noemen van de menschen die hem inlichtingen heb ben verstrekt en wier broodwinning spr. niet in de waagschaal wil stellen. De Voorz.: Ook niet in geheime ver- gudering? De heer Krau: Dat is maar betrekke- iijk geheim; de heer G, komt het toch te hooren. Spr. zou ook over de dienstrege ling neg veel kunnen zeggen. Het zou ge makkelijk met dit personeel kunnen, wan neer de dienst beter wordt geregeld. De lieer v. d. Wiel waarschuwt beide heeren, om voortaan voorzichtig te zijn •net het gevenj van beloften betreffende ge heimhouding, want nu komen twee belan gen met elkander in strijd. Men behoort ieder recht te laten wedervaren, ook den commissaris, als het wordt gevraagd. De heer v. d. Mee r zegt stof genoeg te hebben, om lang over deze zaak te spreken. Echter zal spr. zich niet laten verleiden om namen te noemen. De geheele gemeente gal overtuigd zijn dat hij gelijk heeft. Do heer Bui ze stelt voor het verzoek in te willigen. Spr. zag gaarne die akelige tjolitie-kwestie eens en voor altijd van de baan. Do bezwaren, tegen den politionee- 4en dienst aangevoerd, zegt spr., zijn sterk overdreven. De heer Liefferink sluit zich hierbij aan. De voorz. verwondert er zich over, dat de heeren zich willen verschuilen achter het argument van „geen namen noemen". Spr. is ervan overtuigd, dat, wanneer dit verzoek zou worden ingewilligd, in de openbare vergadering zou blijken, dat ten opzichte van de comm. op een hoogst Yalseho en onbetrouwbare wijze is gehan deld. Spr. stemt het voorstel-Buize. De lieer Kruiswijk waarschuwt tegen het verschijnsel, dat meer en meer yalt% waar te nemen, n.1. dat raadsleden te veel ruggepraat houden, 't geen zeer gevaarlijk ty'jlrt te zijn. Do heer v. d. Meer: Maar v. d. Meer zal, ondanks alles, toch zwijgen als het graf. De Voorz.: Dus kiest u eieren voor uw geld, nu u er zich indraait? De heer v. d. Meer: M. de V. Ik con stateer dat u er zichzelf leelijk indraait, en dat u in de zaak van den lieer Gooi esn leelijke rol speelt. Ik vind het een schande, dat u zoo optreedt tegenover een we! nnudci De heer Krau wil het verzoek wel toe staan, mits bedoelde toelichting plaats heeft in de volgende vergadering. Spr. zou tusschentijds nog wel bewijzen kunnen bij brengen. De heer Balkenende ondersteunt het denkbeeld, om den commissaris gele genheid te geven zich te verdedigen. Het voorstel-Buyze, in stemming ge- brclit, wordt verworpen met 7 tegen G stemmen. De heeren v. Nes, Krau, v, Went, v. d. Meer, Alkemade, Admiraal en v. d. Wiel stemden tegen het voorstel. Do lieer v. Nes zou er voor hebben gestemd, wan neer de heeren namen hadden kunnen noe men. De heer v. d. Meer: Ik ook. Verzoek van het bestuur der Clir. U. L. O.-school om medewerking te verleenen aan een voorgenomen uitbreiding van liaar schoolgebouw, door toevoeging van een lokaal met volledige meubileering. R, en W. stellen voor o.-n het, verzoek in to willigen. Do beer Krau vraagt of hot bestuur het inel 1-an doen met een leegstaand lo kaal van de nieuwgebouwde Herv. School te Noord wijk aan Zee. De lieer v. d. Wiel verdedigt het denk beeld om de school onder een dak te hou den. liet. voorstel wordt aangenomen. Wijziging Politioverordening. Het betreft hier uitvoering van heb raadsbesluit om als art. 16b in de politie verordening op te nemen, dab vloeken op den. oiicnbaren weg strafbaar is gesteld. De heer v. d. Wiel zegt dat de wijzi ging (liet zijn volle instemming heeft. Even wel zal hij er zich bij neerleggen, met het voornemen, cm binnenkort me-t een meer uitgebreid voorstel ten dezen in den raad te komen. De heeren v. Nes en Krau stem men tegen. Een andere wijziging betreft de invoe ging van een artikel waarbij voerlieden, die van passeerende wagens iets laten vallen op den weg, strafbaar worden gesleld. De heer Admiraal is tegen deze wij ziging. Hel komt toch dikwijls voor dat van een mest- of hooiwagen iets afvalt, en en moet dan de vervoerder direct maar worden verbal iseerd? De heer v. d. Meer weth. heeft zelf het initiatief genomen tot deze wijziging, maar is bij nader inzien tot de conclusie geko men dat deze. wijziging inderdaad te ver ingrijpt. De heer Yin k acht dit artikel onuit voerbaar. Op voorstel van den heer Liefferink wordt besloten de voorgestelde wijziging in te trekken, ter nadere voorbereiding. Medegedeeld wordt dat uitvoering van het oorspronkelijk plan tot plaatsing van oen gebouw voor noodslachtingen niet noodig is, daar het Bijkstoezicht 'genoegen zal nemen met een gebouw van eenvoudige constructie. Intusschen is een aanbeste ding gehouden voor een ander gebouwtje, waarbij het laagst werd ingeschreven door J. v. d. Loo, voor f 427.50. Het nieuwe plan wordt goedgekeurd. Eveneens wordt, op voorstel van B. en W., besloten, gunstig te beschikken op het verzoek va-n het best. der Sch. m. d. Bij bel te Noord wijk aan Zee, om in het schoolgebouw aanleg van waterleiding te doen plaats hebben. In behandeling komt vervolgens een verzoek van de Centrale Administratie Mij. te Amsterdam c.s. om van gemeente wege deel te nemen in den aanleg van een breede verkeersweg naar het Langeveld, en het aldaar aanleggen van een auto-ren baan, een wielerbaan, en een. vliegkamp. Gevraagd wordt beschikbaarstelling van een kapitaal tot 75 van de aanlegkos- ten, buiten de egaliscering van den weg en nog eendge andere werkzaamdehen, totaal ongeveer f 75.000, waarbij de gemeente het recht zal hebben om „voor zooveel dit mo gelijk is" te bedingen, dat Noordwijksclie arbeiders zullen worden gebruikt; voorts zei het geheele plan aan de goedkeuring van het dag. bestuur worden onderworpen en zal het kapitaal eerst behoeven te wor den gestort, wanneer hét bedrijf een jaar is geëxploiteerd. B. en "YV. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. De heer Krau vindt dat het geld wel beter kan worden gebruikt zoolang er zul ke woningtoestanden ter plaatse bestaan. De heer Admiraal heeft ernstig be zwaar. Er bestaat niet de minste zeker heid, dat dit bedrijf zal rendeeren en waar dit zoo is, acht spr. het onverantwoord zulk een hoog bedrag uit de gemeentekas to nemen. Spr. wijst er vervolgens op, hoe eenige jaren geleden^ bij de vaarwater kwestie naar zekerheid werd gevraagd omtrent het nut daarvan, waarom spr. zich over dit voorstel van B. en W. verwondert en er zich door gevoelt teleurgesteld. Do heer Alkemade betoogt dat aan leg van dezen weg geen zin heeft, zoolang de andere groote in uitzicht gestelde ver keersweg niet is aangelegd. Er bestaat nu een veel kortere verbinding, zoodat men den nieuwen weg niet zal gebruiken. De heer B u y z e heeft berekend, dat dit plan de gemeente slechts f 8000 per jaar zalk asten, Spr. vindt dit voor een goede reclame voor de badplaats wel waard. De heer v. d. Wiel acht het feit, dat de ondernemende maatschappij voor dui zenden rentelooze aandeelen uitgeeft, een bedenkelijk symptoon van zwakheid. Daar bij betwijfelt spr. of een dergelijk bedrijf in Holland wel recht van bestaan heeft, omdat wij niet zoo sportief zijn aangelegd Men heeft in Amsterdam veel drukte ge maakt voor het Stadion, maar daarmee gaat het ook al niet geheel naar wensch. Zelfs uit het beter gesitueerde publiek wordt er de aandacht op gevestigd, dat de exploitatie van de plaatselijke tennis- en golfbanen vermeerdering van den be lastingdruk ten gevolge heeft. Spr. wijst op de handelwijze van het dag. best. in zake de vaart verbetering, die eveneens een groot deel van de inwoners interes seert. Spr. noemt eenige voorbeelden van enorm booge vrachtprijzen, naar deze ge meente, veroorzaakt door de slechte ver binding te water. Buitendien heeft spr. ook principieele bezwaren tegen de exploi tatie van bedoeld sportterrein. De heer v. N e s vraagt inlichtingen om trent de leidende personen in dit bedrijf en hun zekerheid sstèlling. Spr. heeft den indruk gekregen, dat er reusachtig met het geld wordt gesmeten, en dat de speculatie zucht er vingers dik op ligt, Do heer Krau vraagt naar do waarheid van een gerucht, als zou een der wethou ders bij den grondaankoop zijn betrokken. De heer v. d. Meer zegt op deze vraag te hebben gerekend, omdat hij al zooiets had gehoord. Spr. heeft schriftelijke bewij zen meegebracht, dat hij or buiten staat, welke hij den Voorzitter ter inzage voor legt. Spr. heeft de koopers alleen den weg gewezen naar een grondeigenaar. De heer Alkemade: Dat was- zeker Duinschöten De heer v. d. Meer: Ja. In antwoord op den heer v. Nes zegt de Voorz. dat B. en W. zich zooveel moge lijk buiten de interne aangelegenheden der ondernemers houden. Als zij dit willen, kunnen zij toch wel mooie uithangborden laten zien. Do zaak is öf men het bedrijf rendabel acht. De heer Liefferink zegt, dat Noord- wijkerhout met het bieden van steun voor den grooten Verkeersweg wacht, totdat Noordwijk inzake het Langeveld een be slissing zal hebben genomen. Spr. zegt dat er veel prod, werkverschaf fing bij is, waarop de lieer Alkemade hem toevoegt-, dat de Weth. bij behande ling van het vaartverbeteringsplan, dat evenzeer prod, werkverschaffing beoogde, aanvoerde dat het als werkversch. niet veel bc-teekende, en nu moet deze leus wel dienst doen. Spr. merkt deze eigenaardige handelwijze wel eens meer op, wanneer B. en W. er oen voorstel willen „doorjassen". Bij dezen aanleg zal hoogstens f 10.000 wor den besteed aan arbeidskrachten (rumoer.) Op voorstel van den V oorz. wordt daar na besloten het voorstel tct een volgende vergadering aan te houden. De wijzigingen van de begroetingen wor den goedgekeurd. Na eenige discussie, en een breede toe lichting door den Secretaris, wordt beslo ten tot aanstelling van een derde complete leerkracht bij de Secretarie op een sala ris van f 3000. Voorstel om aanG. H. Krau vergunning te verleen en tot aanleg van een stra atge deelte in het verlengde van de Piet Heinstr. De heer Alkemade meent dat hier gevaar bestaat voor dpzelfde onderhoud- misère als met de Mij do Toekomst, waar op de heer Krau opmerkt-, dat do ge meente eigenlijk een verordening moest hebben, volgens welke de straat nu aan legt, en bij het begin van huizenbouw door de gemeente moet worden overgenomen. Zal in de vergadering van B. en W. wor den besproken. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel cm een subsidie van f 50 te ver- leenen voor de Olympische spelen te Pa rijs. Aangenomen met 85 stemmen, die van de heeren Kruijswijk, v, d. Wiel, Bal kenende, Admiraal en. Buyze. Het voorstel inzake aanleg van een weg achter den Duinweg wordt na eenige over wegingen naar een volgende vergadering gerenveyeerd. Rondvraag. De Voorz. zegt dat hij krachtens art. 46 der gem. wet-, de stemming van zooeven over het verzoek -van den commissaris, on geldig zal verklaren aangezien de heeren v. d. Meer en Krau zich z.i. als belangheb benden bij de stemming hadden moeten onthouden. Een zeer heftige discussie, somtijds wat al te heftig volgt. De heer v. d. Meer verzekert dat hij heeft gesproken in het belang der gemeen te, en niet als betrokkene bij een of an dere kwestie. Spr. verlaat hierna de ver gadering, wegens „zaken." De heer v. Nes heeft straks tegenge stemd, omdat z.i. de toelichting van den commissaris niet het vereischte licht in de zaal zou brengen. De heer v. d. Wiel verklaart hetzelfdö. Spr. zegt nu voor het voorstel-Buyze te zijn. De heer' Alkemade merkt op dat dit een vreemde handelwijze is, De Voorz. stelt vast, dat op de volgende vergadering de commissaris de gewenSchte ophelderin gen zal geven. De heer Meijer informeert naar den stand van den woningbouw der vereen. „St. Jeroen", waartoe voor 2 jaren reeds werd besloten. De Voorz. zegt dat er een proces han gende is, waarvan de uitslag moet worden afgewacht. Evenwel zal op spoed worden aangedrongen. In antwoord op een vraag van den heer v. d. Wiel deelt de Voorz. mede dat naar een andere plaats wordt omgezien, voor een te plaatsen urinoir te Noordwij]: aan Zee. De heer Balkenende vraagt wat de reden kan zijn, dat tegenwoordig in geval van noodslachtingen het vleesch zoo dik wijls wordt afgekeurd, in tegenstelling met wat vroeger plaats had. De Voorz. antwoordt dat de bepalin gen wellicht zijn verscherpt, en dat er vroeger misschien wel eens wat veel „bij doorging". Overigens kan spr. geen reden aanwijzen. Hierna sluiting der vergadering. GEKHEID GO BSSEtJSBS Droevig ongeluk. Onder Deinum is T., uit Boxum, wiens doofheid hem belette het naderen van den trein te hooren, en wien het uitzicht naar dien kant belemmerd was, met den hooi wagen, dien hij bestuurde, onder dien trein geraakt en gedood. Zijn blinde zoon, die tevergeefs getracht had, zijn vader door roepen te waarschuwen, is er zonder letsel afgekomen. Het paard, dat vcor den wa gen gespannen was, is gedood. De vergiftiging te Utrecht. Op de beide kinderlijken is in het Patho logisch Instituut sectie verricht. Aan deze sectie is uit den aard der zaak nauw ver bonden een zéér uitgebreid bacteriologisch onderzoek, dat na afloop van de sectie wordt ingesteld. Het „U. D.", deelt mede, dat bij de lijkschouwing geen aanwijzingen zijn gevonden, die den deskundigen ook maar tot eenige richting zouden kunnen strekken voor het onderzoek. Misdaad of ongeluk? Omtrent het ongeluk te Eindhoven wordt nader gemeld Door de politie te Eindhoven is in ver band met dit geval aangehouden zekere Krieger, die met de verdronkene verloofd was. Zondagavond zijn beiden uit Bergen op Zoom te Eindhoven aangekomen en gegaan naar de de woning van de ouders van K. in het Philipsdorp. Het meisje wilde echter niet mee naar binnen gaan en nam af scheid van K., zeggende: Ik ga naar mijn zuster in Stratum en als ik daar niet bin nen mag, dan weet ik wel wat mij te doen staat. Na 5 minuten is K. haar daarheen ge volgd, doch zonder haar te zien, gelijk hij verklaart. Vervolgens is hij naar zijn ouder lijk huis teruggekeerd. Hij zegt dit traject in een half uur, hoogstens drie kwartier te hebben afgelegd doch deze afstand is minstens anderhalf uur. In dit tijdsverloop kan hij zich echter wel met het meisje bij de plaats van het ongeluk hebben opgehouden. Een tweede aanwijzing tegen K. is deze, dat aan den hals van het meisje het spoor van en nagel indruk gevonden is, terwijl een getuige pertinent blijft bij zijn verklaring, dat hij het meisje met schorre stem heeft hooren roepen: Help, help, laat me los. K. blijft echter alle schuld ontkennen; hij is met het lijk geconfronteerd en was zeer onder den indruk, ofschoon zijn schuld nog geenzins vaststaat, is hij op deze aan wijzingen voorloopig in arrest gehouden. Het onderzoek van het parket te Eind hoven heeft gisterenmiddag geduurd van 4 uur t-ot half 9 uur. Een definitief resultaat heeft het nog niet opgeleverd, zoodat het onderzoek wordt voortgezet. Goed afgeloopen. Een motorwielrijder uit Blokker, met een juffrouw uit "We-StwÖud achter op de duo, bemerkte niet, dat de boomen van den spoor-overweg werden neergelaten. Een der boomen kwam juist tusschen beiden in waardoor de juffrouw van het rijwiel viel cn bewusteloos werd opgenomen. Na do eerste hulp, moest zij met een ziekenauto naar huis worden gebracht. De motorrijder botste tegen een hek op, doch bekwam geen letsel. De motor werd daarbij zwaar beschadigd. Gelukkig dat er nog direct geen trein Èwam, anders waren grootere onge lukken zeker niet uitgebleven. De internationale zakkenrollers. De oproep van den commissaris van po litie van het bureau Singel te Amsterdam, welke beoogde getuigen te krijgen van de poging tot treinroof aan het Centraalsta tion op 26 Mei jl., heeft-, naar wij verne men, geen resultaat gehad, er heeft zich niemand aangemeld. Wel zijn van dc zijde van het stationpersoneel enkele aanwijzin gen verkregen, doch het staat nog lang niet vast, dat de gearresteerde Peruaan en Griek justitieel vervolgd zullen kunnen worden. Uit Berlijn is bij de politie bericht ontvangen, dat deze beide vreemdelingen ook daar als internationale zakkenrollers op D-treinen bekend staan, als zoodanig bezit de politie daar hun foto's, maar ook in Duitschland is men er nog niet in ge slaagd hen voor den rechter te brengen. Een „jeugdige" oude dame. B. en W. der gemeente Dirksland plaat sten dezer dagen een oproep voor sollici tanten naar de betrekking van hoofd van de bewaar- en handwerkschool in die ge meente. Drie dames hadden aan dezen oproep ge hoor gegeven. Een uit het drietal stond B. en W. het beste aan. Als haar leeftijd had zij opgegeven 55 jaar oud. Een mooie leeftijd dachten B. en W. Het kan iemand zijn met veel ervaring en zij zou naar alle waarschijnlijkheid ook niet meer zoo 'spoedig veranderen van plaats, zooals dat gewoonlijk met jongeren gaat. B. en W. wilden echter nog eens voor een definitieve beslissing informatiën inwinnen bij het dagelijksch bestuur van de gemeen te waar de sollicitante woonde. Men kan zich de ontnuchtering van B. en W. voorstellen toen zij bericht ontvingen, dat de betreffende dame niet 55 maar 76 jaar oud was. Land- @21 TaBlwsaoMï» Productie van het Groninger Veeslag. Ditmaal eens enkele grepen, uit het jaar verslag der controlevereenigng, „Ezinge en omstreken" dat me door een vriendenhand werd gezonden. „Cijfers" en „Jaarverslag" zijn twee woorden die in staat zijn menig een een schrik op het lijf te jagen. En toch moeten we somtijds wel door den zuren appel heen bijten, en als we dat een maal gedaan hebben, gevoelen we zelden spijt hiervan. Wat in cijfers is vastgelegd, komt in zeer concreten vorm tot ons, en. een jaarverslag pleegt meer d/.n eens zeer leerzaam te zijn. Als we n.1. in dit verslag lezen dat de 12 vaarzen van de bekende stier „Leen- dert" G. S. 585, waarvan ook in Zuid-Hol land reeds een tweetal geprimeerde zoons worden gevonden, die dit jaar onder de controle vielen, gemiddeld opbrachten in gem. 293 dagen 3215 K.G. melk met 3.47 vet, dat is 111.56 K.K. botervet, en in bo ter omgerekend, 125.7 K.G., dan wachten we ons wel hard uit te roepen dat Leen- dert slecht in de productie-lijn heeft ge fokt. Annie G. S. 1612 van W. Zantinga bracht het zelfs tot 4128 K.G. melk met 3.67 vet is 151.5 K.G. botervet of 171.15 K.G. boter in 300 dagen, en Andrea Leenderta van denzelfden eigenaar ingeschreven on der K. S. 1611, gaf in 300 dagen 3768 K.G. melk met 3.73 vet, is 140.5 K.G. boter vet of 138.8 K.G. boter, nog meer dan baar moeder gaf. Ook andere zeer productieve dieren (op 5-jarigen lefetijd) vonden we, n.1. Williel- mina G. S. 1499 van W. Bakker, Oldehove, die in 295 dagen gaf 4197 K.G. melk met 3.35 vet, is 140.5 K.G. botervet of 158.5 K.G. boter. Wilhelmina had tot vadei „Gerrit" 459 G. S. die van een zeer produc tieve moeder was, maar waarvan door ver schillende rampen zeer weinig jongen zijn groot geworden. WTilhelmina is van een, ongecontroleerde moeder. In hetzelfde verslag vinden we ook nog „Keertje", een register-koe van C. Lijkles, Oldehove, die in 1921 als vaars gaf in 330 dagen, 4695 K.G. melk met 3.76 vet is 176.6 K.G. botervet of 199 K.G. boter, en dit jaar als 3-jarige in 300 dagen 5724 K.G, melk met 3.70 vet-, is 211.7 K.G. boter vet, of 238.7 K.G. boter. In de eerste twee productiejaren alzoo in totaal 388.3 K.G. vet of 438.2 K.G. boter. Even dient- nog vermeld de 7-jarige rood- blaar van J. Olthoff met 7095 K.G. melk en 3.79 vet- is 268.9 K.K. vet, of 303.6 K.G. boter, en de 6-jarige Bertha G. S. 833 van P. Mulder, die het bracht tot- 7509 K.C( melk met 3.33 vet is 250 K.G. vet of 281.5 K.G. boter. De controlevereoniging „Ezirge*' lelt menig productieve (Buiten verantwoordelijkheid der Eedactie); Geachte Kedactie. Ten anderen male verzoekt onder gclce- kende u beleefd een kleine plaatsruimte in uw blad, naar aanleiding van de inge zonden stukken van den heer W. Pcra over het Georg. Overleg te Amsterdam. De heer Pera blijft bij zijn meening dat de medezeggenschap ontoelaatbaar is en in strijd met de wet. Hij maakt bezwaar tegen de meening van den heer Wibaut, wiens naam dooi- mij genoemd werd in verband met het-G. O. en de medoj^ggen- schap. Welnu laat dc heer Pera in diens plaats dan het oordeel nemen van Prof. Slotemaker de Bruine of de lieer hmeenk bijvoorbeeld. Do heer Pera heeft verder gemeend enkele stukjes te moeten clteeren van cle 5 ge leerden die een rapport hebben uitge bracht over het G. O.. Precies wat ik ver wacht had, te meer nog omdat het bekend is dat de heer Pera een groote voorliefde bezit voor citeeren. Op ongedachte wijze kreeg ik echter steun van den Algem. Secr. van den .Bond waarbij mijn afdeeling is aangesloten. Eigenaardig is, dat ook bedoelde Sccr. (v. d. Have) op de rapporten van deze ge leerden v/i.ist en daarvan zegt in het blad van Zaterdag„waardoor de regeling (de Amsterdamsche, W. V.) zich, ook vol gens deskundig oordeel beweegt binnen de grenzen van ons huidig Staatsrecht. Ver der zij nog opgemerkt, dat het naar mijn persoonlijke opvatting, altijd gevaarlijk is om enkele -^insneden ergens „uit te lich ten", omdat dit gewoonlijk beteebeht het „uit hun verband rukken" van die woor den Buitendienst echter lijken mij de door den lieer Pera aangehaalde woorden van Prof. Kranenburg en Prof. Diepenhorst nog niet zoo overtuigend dat men op gr end daarvan zeggen kan, het G. O. van Amsterdam gaat buiten de grenzen der wet. Indien zulks wel het geval was, de heer Pera weet, (zeker nog wel beter als ik) dat er dan nog wel middelen zouden toegepast zijn om dit G. O. in Amsterdam ongedaan te maken. Maar nu bestaat cle huidige regeling to A. reeds meer dan een jaar, en Ged. Staten die toch steeds hun goedkeuring aan een Gemeentelijke veror dening mceten hechten-, hebben, voor zoo ver mij bekend is, nimmer bezwaar ge maakt. Mijn bewering dat de Raad niet wordt uitgeschakeld, is, naar het mij voorkomt geen vergissing van mij, dezelfde bewering wordt tenminste ook gedaan door den heer v. d. Have. Ten slotte nog enkele opmerkingen over het Leidsche G. O. Naar het mij voorkomt is het G. O. te Leiden lang nog niet wat het moest zijn, zoowel in het bel. van Ge meente als van personeel. Onzerzijds is steeds met vollen ernst getracht do zaken, in het G. O. te behandelen, het is mij dan ook niet bekend, alhoewel ik van meetaf lid van de Leidsche Comm. geweest ben, dat er ooit een voorstel, (door u in uw laatste stuk bedoeld) als ondienstig opzij is geschoven. Laat ons daarom trachten het G. O. ook hier ter plaatse zoodanig uit to bouwen dat er iets meer en beters in de toekomst is t-o verwachten dan thans het geval is. Moge daarom het voorbeeld van Amster dam, dat men in andere zaken ook wel ©ens als voorbeeld gebruikt, door ons Ge meentebestuur en do heer Pera daarbij niet te vergeten, werden gevolgd, mede tot heil van de Gemeente Leiden zelve. Met dank voor de opname. Hoogachtend \V. VEERMAN, Voorz. afd. Leiden Ned. Chr. Bond van Personeel in PubL Dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6