Tweede Blad, Woensdag 27 Juni 1923 Op de ESsadsiribune Do Leidsche Gemeenteraad hield weer fëen ouder'wetsch lar»ge vergadering Maandag. Hoewel do avondvergadering die een kwartier vroeger dan gewoonlijk begon tot over elven {gerekt werd, zou het toch niet gelukt zijn de algen da af te wer ken indien niet Oen van de belangrijkste punten betrekking hebbend op de dem ping van de Mare en liet Levendaal van tie agenda was afgevoerd. Een voorsted van den heer Sytsma om met een beslissing omtrent het Le vend aal te wachten tot het Mare-plan in bijzonderheden is uitgewerkt vond hij B. en W. geen bedenking en ■ook de meer derheid van den Raad had hiertegen geien bezwaar. Alleen de h&eren Schoneveld en Jan de Larjge, die voor uitstel vreesden waar door do werkverschaffing zou worden geschaad, stemden tegen het voorstel. Dat de zitting extra lang duurde dit maal vond mede zijn oorzaak in het feit dat aan do benoeming van een 'gemeente ontvanger c-en langdurige geheimo zitting vooraf ging. Uit de daarna gehouden stemming bleek, dat na-ast de aanbeveling van B. en W. nog een derde candidaat de heer Spiesz naar voren w^s gekomen, en dat een deel van den Raad aan 110. 2 van de. aanbeveling de Voorkeur gaf. Nia de tweede vrije stemming was liet nog onzeker wie de gelukkige zou zijn. De heer van do Garde verkreeg 13 stem men, de heer Filippo 10 stemmen en de heer Spiesz 5 stemmen. De vraag was nu naar welke zijde de protectors van den heer Spiesz zouden ovei'slaah. Uit de herstemming bleek dal de meerder heid het advies van B. en. W. volgde, zoo dat tenslotte de 'heer van de Garde met eene kleine meerderheid gekozen, werd. Kopen we, dat in de toekomst zal blij ken da.t een gelukkige keuze (werd ge daan. Me«t bekwamen spoed .'ging 't nu voor uit. zoo zelfs, dat toen de middagverga dering gesloten werd, redds 28 punten waren afgedaan. Slechts hier en daar werd eVen stilge staan om aan een bepaald punt meerde re aandacht te schenken. Zoo b.v. bij het voorstel tot beschik baarstelling van meerdere gelden ten be hoeve van de op- en inrichting van de •nieuwe arbeidsbeurs. Volkomen terecht werd door den heer Sytsma gewezen op het feit dat de be groeting maar éven met 35 pet. was overschreden, terwijl !de heer Eerdmans met niet minder recht er zijn afkeuring .over uitsprak dat tot de inrichting werd overgegaan zonder dat hiervoor credie- ten waren toegestaan. Hot verwonderde ons, dat d!eze opmer king hij den Raad niet meer bijval vond. Het is toch een on.gewenschte toestand dat Zonder den Raaid daarin te kennen zeer belangrijke uitgaven worden gedaan en dat dan later eenvoudig de wissel wordt gepresenteerd. Maar gedane zaken nemen nu een anaal geen keer en zoo wias betalen de boodschap. Lang en breed werd gesproken over den aa'n do tegenwoordige Branideiwijn- stecig en enkele nieuwe straten te ge.ven namen. Het resultaat vau de debatten was, dat de Brandewijnsteeg voortaan Vrouwen- kerkkoorstraat zial 'boeten, dat de straten in hope aan den Rijnburgerweg niet als wegen maar als straten Zullen wo'r- den aangeduid en dat de herinnering aan wijlen Pie ter de la Court levendig zal blijven, door (de naar hem genoemde straat. Een verzoek om de Kenne'wegsteeg, wajar zich maar even twee urinoirs be vinden voor het publiek verkeer af te sluiten, werd ondanks het afwijzend ad vies van B. en W. ingewilligd. Een heel verstandig besluit, naajr 't ons •voorkom,t. De toestand schijnt daar in derdaad onhoudbaar te zijn. Voor den beheerder van 'het daar aanwezige Kof fiehuis is het besluit misschien minder aangenaam, maar er kan toch geen re delijk bezwaar tegen worden aangevoc-rd dat hij zelf voor oen behoorlijke inlich ting zorgt. Een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor een algemeen speelter rein ging er met vlag en wimpel door, hoewel van ver schillende kanten werd toegegeven, dat de on gereglementeerde jpolen tot zeer ongereglementeerde toe standen aanleiding geven. Van de tafel van B. en W. werd zelfs gesproken vah Ven bende. Toch werd de gevraagde f 4000.- met vreugde geofferd, 'hoewel nu reeds duide lijk is, dat het bij dit offer niet zal Blij ven. Mevr. van Ilaïïie, die indertijd betoogde dat toezicht niet noodig was, zooals nu 'werd toegegeven om Me zaak wat sma kelijker te maken, had nu een ander pijn stiller! d middel bij de hand, n.I. dat po ging-en worden gedaan cm van particu liere zijde toezicht te krijgen. Alsstraks blijkt dat die pogingen mis lukken en niemand gelooft dat ze zul len gelukken ja, dan moet de Raad, die nu eenmaal A gezegd heeft, ook B zeggen. Niemand scheen dit echter een bezwaar te achten, en zoo werd het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Minder gemakkelijk ging "hét met een voorstel om 'deel te nemen in een garan- Stefcads ten behoeve Van de herdenking van het Regeeringsjubileum op 31 Auig. Do Soc. Democraten maakten natuur lijk beziwaren, omdat deze feesten, een •anti-socialistisch, reactionair en zelfs militair kanakter dragen, terwijl men het optreden van H. M. de Koningin niet van dien aard acht, dat daarom feest ge vierd zou moéten worden. Van do rechterzijde werd het voorstel door do heeren Meijnen, Eikerbout en Heemskerk verdedigd, waarna het met groote meerderheid werd aangenomen. In het ergste {geval zal de Gemeente dus f 2000.moeten bijpassen. Wij ho pen echter, dat dezo 'gemeentelijke hulp niet noodig zal blijken. Als er waarlijk nog Oranjeliefde is bij -ons volk dan kan het betrekkelijk kleine bedrag zeker nog wel door particulieren worden bijeenge bracht. „Trouw moet blijeken", ook als het noodig is 'de beurs te ontsluiten. De avondvergadering werd 'voor een groot deel besteed aan de werkloozenuit- keeringen, nadat eerst nog de gevraagde schoolpantoffels waren afgestemd. Mevr. Dubheldeman, die was aangewe zen het verzoek te verdedigen, en het ad'vies van B. en W. te bestrijden, deed dit met de noodige autoriteit, maar veel succes had haar optreden toch niet. Door de heeren Wilbrink en Heems kerk werd het verzoek op principieele en practische 'gronden bestreden, terwijl de heer Sytsma practische bezwaren aan voerde tot grooto verontwaardiging van de S. D. A. P., die vain oordeel 'was, dat hij in strijd handelde met. het Vrijz. Dem. program. Behalve do heer Knuttel stemde echter niemand met de Socialistische fractie De heer van Stralen hield een zeer langademige redevoering, om de door hem gestelde -eischen te verdedigen. Omtrent de ongehuwde werkloozen, waarvoor door den Leidsclien B-estuur- dersbond Isteün was gevraeigd, werd door hem geen voorstel gedaan, omdat hij overtuigd was, dat in dit opzicht niets te bereiken zou zijn. Wel echter drong hij er op aap de aftrek voor gezin sin- komsten te verlagen van 2/3 tot de helft, waarhij hij, behalve bij sommige leden van links ook énkele le'den van rechts steun vond, zoodat dit voorstel met één atem meerderheid werd aangenomen. Do werkloozen zullen echter verstan dig doen hieraan niet te groote waarde te hechten, daar 'het volstrekt niet zeker is dat het besluit ook kan worden uitge voerd. Dat sommige leden van rechts met dit voorstel meegingen vindt hierin zijn .oor zaak, dat mm <ïe tegenwoordige rege ling niet bevorderlijk acht voor het prikkelen ,van cle werklust, welk argu ment ons echter weinig 'steekhoudend voorkomt. Men toont daarmee toch al een zeer leigen dunk te hebben van de ouderliefde en do werklust van do jeugdige arbei ders. Het tweede voorstel, betrekking heb bende op de uitkeeringen aan dubbel uit- getrokkenen wer'd op 't kantje af ver worpen. Het betrof hier een moeilijke zaak. Op zichzelf genomen is de tegenwoor dige norm zeker niet hoog, vooral voor gezinnen die langen tijd werkloos wa ren. Maar daar staat tegenover dat er toch ook zooals de heer Wilbrink zeer duidelijk betoogde een prikkel meet zijn om weer aan den slag te gaan, terwijl, daar toch niet hcoger mag werden ge gaan dan 60 pet. van het gewone loen, slechts een deel van de werkloozen van zulk een regeling voordeel zal 'hebben. Als men hierbij nu voegt het feit dat de Minister er niet aan denkt zulk een (regeling goed te keuren, dan is- het ver klaarbaar dat de Raad het voorstel ver wierp. De heer Sanders die voor het laatst als wet holder fungeerde, gaf harde noten te kraken o.ver het optreden van sommige vakvereeni;gingshestuurders, die een zeer eigenaardige opvatting van hun taak ble ken te hebben, en geen bezwaar hadden fraude in de hand te werken. Met genoegen cc-nstateeren we, dat dezo practijken in tegenstelling met den heer Knuttel die ze verdedigde, ook door den heer v. Stralen scherp werden afgekeurd. Aan het slot van de" vergaderi'rig kwam de heer Sanders nog even terug op de door 'den heer Dubheldeman in de vorige 'vergadering gestelde vragen. Do kleur 'van den interpellant die blijkbaar eens extra van do buitenlucht had genoten iwas van -dien aard dat blozen vrijwel lot de onmogelijkheden behoorde. Was dit niet het ;geVa.I geweest, het schaam rood zou zeker zijn gezicht hebben ge kleurd. Bij den aanvang van de vergadering werd medegedeeld dat het salaris Van den Burgemeester op diens verzoek met f2000 is verlaagd en aan het slot bracht de voorzitter een meer dan verdiend woord van hulde aan den heer Sanders 'die geheel belangeloos gedurende eenige maanden de gemeente als wethouder diende en die duidelijk heeft laten zien. waar straks een der nieuwe wethouders gezoch't zal kunnen worden. KERK Eü 8G8SÖOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te AmsterdamG. de Vries te Stedum en G. A. den Hertog te Dieraen; te Wijk bij Duurstede: W. A. M. Kolkman te Werkendam; to Goudriaan en Ottoland: J. Ronge te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te KootenH. Knoop te Schouwerzijl; te Wanswcrd ca.: T. L. Kroes te Workum; te Sexbierum: J. van Loo te Mijdrecht. Bedankt. Voor Koog-Zaandijk: G. J. Goede te Wo6tzaan. Ds. J. Kruger. Ds. J. D. Kruger, Geref. Prcd. te Bloem fontein die indertijd aan de Vrije Univer siteit heeft gestudeerd, is naar Potchcf- stroom beroepen en heeft dit beroep aan genomen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. P. Deddens nam Zondag af scheid van de Geref. Kerken Brielle en Tinte met een predikatie over Hebr. 13: 8. Er was veel belangstelling. -Ds. M. Koomans nam Zondag afscheid van de Chr. Geref. Kerk te Korn- horn met een leerrede naar aanleiding van openb. 22:21. Ds. Koomans heeft 10 jaren te Kornhorn gearbeid. Na des voormiddags door zijn vriend Ds. S. A. G. Rijnenberg van Genderen, be vestigd te zijn, deed D s. D. v. L u 11 e r- volt Zondagmiddag voor een zeer talrijk gehoor zijn intrede bij de Ned. Horv. Gem. te Dussen met e>en predikatie over Galat. 1:11 en 12. Na een verblijf van ruim 21 jaa-r nam D s. D. Los afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Sb. Filipsland, met een predi king naar aanleiding van Ames 4:11b en *12. Een grootes chare vulde het kerkge bouw. Na de prediking werd Ds. D. Los namens den Kerkeraad toegesproken door d enconsuLenit Ds. A. van Griethuijzen en hem toegezongen Pa. 121:4. In historische lijn. Men kent de historie niet, zegt Prof. Hepp in de „Reformatie". Men kent de historie niet. Dab is de klacht, die en terecht op Kerkelijk gebied gedurig wordt geslaakt. Kende men de historie, dan zouden de bezwaren tegen de door Deputaten (van wege de jongste Kcneralo Synode der Ge ref. Kerken) voorgestelde Zondebelijdenis en Afkondiging van de vergeving der zon den stellig lichter beginnen te wegen. In de dagen der Reformatie, toen het zondebesef zoo diep ging, toen het een eerste levensvraag was: hoe word ik rechtvaardig voor God, werd de behoefte daaraan diep gevoeld. Niet alleen door Calvijn, maar ook door anderen. Ds. J. Douma, van Biorum, delfde uit de oude boeken onder meer het volgende op: In een zeer oud boekske, dat de verta ling bevat van de liturgie van. de Paltz en voor Datheen's liturgie van 1566 het licht schijnt gezien te hebben, lees ik bijv. deze roerende schuldbelijdenis: „lek arme Sondaer bekenne voor dy mijn Godt ende Schepper, dat ick leider (d.i. helaas) swaerliclj: ende menichvol- diclilick tegen dy geaondicht hebbe, niet alleen mit uiterlicke groote sonden, maer veele meer met inwendighe aengebooren blcintheit, ongheloove, twyvelinghe, .cleyn moedicheyt, onduldicheyb, hooveerdicheyt boose ghyricheyt-, heymelichke nijdt, haat, ende affgonste, ende andere boose stuckén, ghelyck du mijn Heer mijn Godt aen my bekenneste, ende ick leider niet ghenoechsae-m bekennen kan, die zouwen my ende zijn zmy Ieedfr, ende begeer van Herten ghenaede doer dyn lieven Soen Jesiim Christum." En na deze schuldbe lijdenis volgde do verkondiging van de vergeving der zonden. Aldus staat toch verder in het eeuwenoude boeksko te le zen: „Daer op sal hy (nl. de dienaar des Woords) die gelovigen de verghevinge der sonden, en die onbetverdigen dat or- del (d.i. oordeel) Gods verkondigen, ende zeggen al'soo: Nu hoort aen die gewisse troost der genaden Gods, welcker hy alle Geloovi- gen in zijnen Evangelis belovet. AJsoo spreekt die HEERE Christus Joannis int. 3 (w.w.z. in Joh. 3.) Alsoo heft Godt die Werelt bemint, dat hy zij nen eenigen geboren Soene gaf, op dat allo die aen hem gelooven, niet verloren werden, maer dat eewige leven solden hebben. Soo veler uu uwer zijn, die aen haer selfs ende haer sonden een mishagen hebben, ende vertrouwen, dat sy haer door de verdienst Jesu Christi alleen gantsch en gaer vergeven zijn, ende den opset hebben hoe Iangher, hoe meer van sonden af te staen, ende den Heere in waere heylicheyt ende gerochticheyt te dienen, denselven (diewyl sy geloove in de Scene des levendigen Gods) vercon- dighe ick uit den bevel Gods, dat sy van alle haer sonden (ghelijck hy in zijn hey- ligo Evangelie belooft) in den Hemel ontbonden zijn, door dio volcomen be- taliughe des aldcrheylichsten lijdens en de stervens ens Heren Jesu Christi. Amen. Maer soo veel onder u zijn, die noch een behagen hebben aen haer sonden ende schanden, ofte in sonden tegen haar weten beharden, den selven ver- condighe ick ook wten bevel Godts, dat die thooren ende oordeel Gods over haer blijft, ende deze alle haer sonden inden Hemel beholden zijn, ende si van der eewiger verdocmenisso niet ontaonden moeghen worden, ter tijfc toe, dat sy haer bekeereru" Zoo sprak de dienaar in do samen komsten der Hollandsche vluchtelingen in de Paltz, die daar de bloedplakkaten van Philips II bedreigd, cm des geloofs wil hun vaderland hadden verlaten. Wanneer Deputaten schuldbelijdenis en verkondiging van vergeving in lum onte werp-liturgic opnemen, zijn ze dus wel in de historische lijn. Dit is juist gezien. Hier bestaat voor de Kerken wel reden tot ernstige bezinning. En voor elk geloovige tot strengen zelf inkeer. Dat over het geheel voor do afkondiging van de vergeving der zonden zoo weinig „gevoeld" wordt, zou het misschien niet hier vandaan komen, dat bij ons allen het schuldbesef zoo ondiep is1" Uit liet Scsciale Lsvesa Chrfs&Jiijk Nationaal VaUvflft'/jlnd. Maandag en Dinsdag werd te Utrecht de elfde algemeene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond gehou den. De Voorzitter, do heer K. Kruithof, hiedd een openingsrede waarin allen wel kom wer'den geheeien en uitvoerig bij. iden teruggang der Christelijke arbei dersbeweging iwerd stilgestaan. Door Spr. werd er op gewezen, dat vooral in deze ook voor den arbeidenden stand zoo uiterst moeilijke tijden, waarr- in de gees-el der werkloosheid snijdend scherp wordt waargenomen en loonsver- daiging met werktijdsverlenging schier aan flo orde van den dag is7 in deze tij- Jen van economische depressie, waarin de handel kwijnt» do industrie en de iahdbouw als terneergeslagen liggen, de koopkracht van ons volk gaandeweg ver mindert, eèn sterke, goed gefundeerde en met verstaald geleide arbeidersvakbewe- ging absoluut noodzakelijk is. De arbeiders, Me economisch zwakken, kunnen thans minder dan ooit hun vak organisatie missen. Maar bovendien elke «ongeorganiseerde breekt de kracht en -den invloed van 'de belangenbehartigster der arbeiders, zooals toch ongetwijfeld de de goede, dat is de Christelijke Vakbewe ging, genoemd mag worden, 't Moet toch ieder, die zien wil, duidelijk te maken rijn, dat zelfs in dezen benard en tijd de vakbeweging haar bestaansrecht en bc- staansnoodzaikeb'jkheid bewezen heeft. Do Vakorganisaties hebben veel kunnen doen om verslechteringen in de arbeids voorwaarden te keeren. Verschillende ge voerde acties zijn daarvan het bewijs. De tallooze ongeorganiseerde arbeiders moesten hieraan eens denken." Het verslag van den. Secretaris en het beleid van het bestuur 'daarna aan de OTde gesteld, gaven tot breedvoerige ge dachten wisseling aanleiding. Iin de avondvergadering werd het fi nancieel verslag behandeld. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. Smeenk en P. L. van der Voorde en in de plaats van 'den heer G. Baas Kz. die zich niet meer beschik baar stelde gekozen de hoer L. Vermeu len te 's-Gravenhage. Daar de heer van •der Voorde zijne benoeming niet aan vaardde, werd daarna gekozen 'de lieer J. Naufca. De contributie Voor het G. N. V. werd 'vastgesteld op 80 cent per Kd en per jaar, (adspirantleden 40 cent per li'd per jaar, militairen vrij). Na breedvoerige discussie werd ver worpen een voorstel om het G. N. V. niet langer de 'Besturenbonden te doen finan cieren-, waarna werd goedgekeurd een voorstel om van de f 1.32 contributie 80 cent af te staan aan het Vakverbond. Vervolgens sprak het Kamerlid d r. J. iG. Scheurer de "vergadering toe, o.m. uiteenzettende dat d edemoeratie alleen Veilig kan zijn, als rij zich laat beheer- sch.en door den Christus. Ten slotte sprak de lieer Smeenk (over "liet vraagpunt: „ïs het uitvoeren vn werken- in eigen beheer door de Over head aan te bevelen?" waaroVer breed voerig van gedachten werd gewisseld. De Vakbeweging. De ledencijfers der vijf vakoentralen per 1 April 1923 zijn thans bekend en de lopp van het ledental over heb eerste kwartaal van dit jaar kan. dus vastgesteld worden. Dit geeft wel een eigenaardig beeld. Wo zijn d «enlatasten tijd zoo gewend geraakt aan het iederen keer noemen, van een verliespercentage voor iedere centrale. En dit keer is er een centrale, die winst gemaakt heeft. Het N. A. S. zag zijn leden tal omhoog gaan. Bij de andero vakcentralen is het nog verlies, doch ditmaal staan het R. K. V. cm heb C. N. V. mot hun verliescijfers boven aan. Het A. N. V. heeft slechts oen zeer gering verlies geleden. Hier volgen de cijfers: Ledental Vakcentrale l-l-'23 l-4-'23 winst verlies N. A. S. 21758 22111 353 N. V. V. 201045 192581 84G4 C. N. V. 62521 58960 3561 R. K. V. 122673 115520 7153 A. N. V. 45759 45210 549 Procentelijk is het verlies van heb R. K. V. het grootst (5.8 pet.) Het wordt vlak op den voet gevolgd door het C. N. V., dat 5.7 pet. van zijn ledental verloor. Het N. V. V. liep terug met 4.2 pet. en het A. N. V. met 1.2 pet. De winst van het N. A. S. beliep 1.6 pet. Pc vcrkttziiyj vein Gedeputeerde Stalen. Naa«r de „Tel." bericht is gisteren c.en bijeenkomst gehouden van vertegenwoor digers van de Soc.-Dem., R.-K., Liberale, Christ.-Hist., Vrijz.-Dem., en Anti-Rev. fracties uit de Provinclalo Staten \an Noord-Holland, ter bespreking van de verkiezing van leden vatn Gedeputeerde Staten dezer pro'vincie, welke de volgen de week moet plaats liehhen. Het huidige collége bestaat, naar men weet, uit de heeren Gerhard en Michiels, beiden S. D. A. P., Hendrix (R.-K.), Van Lennep (C.-H.), Dr. Hubreclrt (Lib.) en Ketelaar (V.-D.). De heer Hubrecht stel de zich niet meer voor liet lidmaatschap der Prov. Staten beschikbaar, terwijl do heer Ketelaar, die als Statenlid "herko zen is, in verband met zijn verkiezing iot li'd van den Amsterdamsclien Raad, niet meer voor Gedeputeerde in aanmer king wen sell t te komen. Er zijn derhalve vier aftredende Gedeputeerden. Ter bijeenkomst werd een allo partijen bevredigende overeenstemming ten aan zien van de a.s. verkiezing van Gedepu teerden, niet bereikt. Het door een d-er laanwezigen geopperde denkbeeld, om mede te werken tot 'de herkiezing van de vier aft-redenden en voorts alle partijen Verder Vrij te laten ter bezetting van dy overige zetels, kon geen instemming vin den en evenmin het denkbeeld, om. het college uit een lid van elk der zes bo-t ven genoemde fracties samen to stellen. Evenwel is er voorloopig overeenstem ming bereikt tusschen S. B. A. P., R.-K. en. Vrijz.-Dem., om het collego van Ge- dep. Staten samen té stellen als volgt: 2* S. D. A. P., 2 R.-K., 1 V.-D. en 1 G.-H. Be bedoeling is dan om den tweeden. Roomsch-KalSvo-Iieken zetel te deen be zetten d-o-or den Haarlemschen wethou der Mr. Bomaris, en dien van den heer 'Ketelaar door den heer Kooiman, bur gemeester van Purmerend en verder de vier aftredende leden te herkiezen. De Standaard merkt hierbij op: „De Prot. Chr. fracties zullen nader ver-i gaderen om hun houding vast te stellen. In ahti-reVolutionaireai kring beerschf •ontstemming Over de houding van de Roomschen, die 2 zetels blijven op- (eischen, zonder le .rekenen met billijke verlangens van de Antirevolutionaire!^ waarmede toch altijd in de beslo harmo nie werd samengewerkt en die ook nu weder in de andere provinciën toonen- met hun oude coalitiegenooten te willen, rekenen. Sterk spreekt dit vooral in Friesland, waar de Roomschen 4 Sta- tenzetels beizetten en waar van antirevo lutionaire zijde cr Voor gepleit wordt, den Roomschen een zetel in Gedep. Sta-* ten af te staan." In dit verband verdient nog vermel ding dat de Maasbode zich beklaagt 'omdat in Gelderlarid de Ohristelijk-His- torischen en Antirevolutionairen voorne mens zouden zijn een der zetels in het college van Gedeputeerden tot dusver door de Katholieken bezet, aan dezen te ontnemen. Veroen. van Nróerl. gemeenten. In de oude raadszaal te 's Gravenha- 'ge rijn gistermiddag een aantal verte genwoordigers van in Zui'd-Holland ge-i legen gemeenten (lid van de Vereeniging van Nederlandschen gemeenten) met dc directie der Vereenigmg bijeengeko men, onder leiding van mr. P. Droogloo' ver Fortuyn, wethouder Van 's-Graven-' hage en voorzitter van do voorloopigo commissie, ten einde een afd-ee'ling Zuid- Holland van die Vereeniging te consti- tueeren. Hierl-oo werd door de aanwezi gen overgegaan. Een aantal gemeenten had schriftelijk meded-eelimg van haax toetreding gedaan. Tot bestuursleden der nieuwe afdee^ ling werden benoemd do heeren mr. S. J. L. van Aalter, wethouder van Rotter dam; G. Van Andel, burgemeester en se cretaris van Zuidland, mr. G. van Ba nen, burgemeester van Delft; P. do Bruin, wethouder van Schiedam; mr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder van d-Gr&venhage; A. A. G. M. van Ierssol, burgemeester vau Noordwijkerhout; mr. J. G. vau der Lip, wethouder -van Lei den; E. Vertnède, burgemeester en secre taris van Voorschoten, en mr. .T. Wijte-1 ma, burgemeester van Doddrecht. De her J. H. Leppink, controleur der gemeente-financiën te Nijmegen, hield vervolgens een voordracht over de nieu we uniformo 'voorschriften voor de in richting van ile gemeente-begrooting en ■-rekening. ANTI-CHRISTELIJKE GEEST. Al te weinig zegt do Standaard wordt gelet op den anti-Christelijkcn geeat, die meer en meer spreekt uit de da den der Russische communistische hecr- scliers en in brutaliteit overtreft al wat de historie ons daarvan verhaalt. Het feit, dat het Christelijk Europa tot nu zoo weinig reageert op dit ontzettend verschijnsel, mag steilig wel onder dc ern stigste dingen van onzen tijd worden ge rekend. Maar de belijder van den Christus die weet wat de Kerke Gods vooral in het laatste tijdperk dezer bedeeling wachten zal, mag niet nalaten op deze opleving van wilden haat tegen den godsdienst ernstig te letten* Do Communisten in ons land constateer den den hoon tegen allen godsdiy^st met innig genoegen. Maar tegelijkertijd heeft men den moed to beweren, dat. cr van eer» vervolging van den godsdienst in Rusland geen sprake is en dat de vrijheid der Km-k niet wordt belaagd. De anti-Christelijko geest van het Rt:s- oische bewind spreekt allereerst uit d<* vertooningen op do Christelijko feesten, die door dc communistische jeugd worden gegeven. Wij durven de beschrijving Van dezo feesten hier niet weergeven. Men kan do godslasteringen niet overschrijven. Van communistische zijde in ons land wordt geconstateerd, dat voor het frisseho lachen van de proletarische jeugd do ne velen van den godsdienst verstuiven. De godsdienst heet een van dc belang rijkste steunpunten van de bourgeoisie, en terwijl men in ons land den strijd tcge»-": den godsdienst op laffo wij'zo tracht te ontwijken, ziet men in Rusland iets an ders gebeuren. Het proletariaat- bestrijdt cchcrp on on barmhartig den godsdienst cu zijn Ker ken. Uit alles blijkt, dat do Rcgeericg dezen strijd aanmoedigt, dat deze oen deel uit maakt van haar program. Ja, de „Times" maakte dezer dagen de opmerking, dat deze strijd tegen don godsdienst to feller wordt, naarmate men het communistisch program te meer meet laten varen. Men verhaalt de teleurstelling over do ontzet tende mislukking cp den godsdienst cn de Kerk. Het is een steeds torugkecrcnd ver schijnsel in don gang der rovolutic. Celukkig dat wij weten hoe machteloos in wezen deze anti-Christelijke macht is. God handhaaft Zijn werk ook door de vervolgingen van do vijanden van Zijn volk heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5