Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den Gemeentelijken Viscliwinkel, Vischraarkt 18, Tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f0.50, SCHELVISCH a f0.20—f0.28, SCHOL a f 0.16—f033, MAKREEL a f0.20, KABEL JAUW a f 0.45 en TARBOT a f 0.55 per pond. N. C. VAN DER LIP, Weth. loco-burgemeester Leiden, 27 Juni 1S23. AFSLUITING LANGEGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat do scheepvaart door het gedeelte van de Lange gracht, gelegen tegenover do Kool- BlTaaf, wegens het leggen van een zinker Tan de Leidscbe Duinwater-Maatschappij, op Donderdag 28 Juni a.s. zal zijn ge stremd. N. C. VAN DER LIP, Weth. loco-burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1923. AGENDA. WOENSDAG 27 Juni. Leiden. „Or gel-concert" te geven door Anton H. Tie- rie. Pieterskerk. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7J4 8'A uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschunr 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duvster, Nieuwe Rijn 18. Telefoon 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. ïeeren, dat bij de seizoensopening do le den dor voreenigingen rocht op 10 pet xaha.t op hun advertentietarief hebben hij de dagbladen. Enkele loden informeerden naar den datum dor seizoensopening. Hot bestuur zou deae zaak nog nadeir .onder het oog zjen. Waarschijnlijk zal de a.s. najaarssei- zoensopeni'ng eind September plaats vi!n- den. Het enthousiasme onder de leden was voor dit keurige bestuursvoorstel gVoot. Bij de rondvraag irformeerde de heer Geytenbeek, waarom de kwitantie'» per post werden geïnd en, niet bij een mi ddenstandsbank. De voorz. zeide, dat de Velrcenigin'g zich op een strikt onzijdig standpunt heeft te plaatsen en daarom onder de 3 jniddenstandsbaihken geen „baken en oögen" wil maken. Do heer Geytenbeek merkte op, dat er todh een „Neufrale" Mrdden- standsbamk is. Laait men daar gaan! De voorz. zegt dat tussahen 3 mid den staindsbanken geen keus mag worden gedaan. Overigens zal het bestuur in de ze materie beslissen, en daarom zal een bode voor iineasseering der gelden wor den aangesteld. Do beer v. Z ij p roemde de bewaking op de vcirige Lawet van den heer Brons geest, en zou genoemden persoton huiten den P. B. D. iin dienst willen1 nemen. De heer Vlieland zeide, denzo zaak reeds in overweging le hebben geno men. De beeïen De Haan em Levie ga ven nog nuttige wenken ten aanzien van de seizoensopening. De heeT Offringa informeerde naar 'de „dienslkaarten" waarop geantwoord werd, dat Beden op vertoon van hun be wijs van lidmatschap toegang hebben. „Jan de Belasting" mocht volgens den heer v. Z ij p niet meer in de wacht slee per, dan noodig was. Spr. was van meening, dat in de mid daguren geen 20 pet. doch slechts 10 pet. belasting behoeft te worden betaald, daar geen „a/rtisten" optreden. Het bestuur zegde onderzoek toe. Nadat nog was medegedeeld, dat voor standhoude'rs jn „rookartikelen" een tij delijke talbaksvergunming kan worden verkregen, en dat aan B. en W. onthef fing zal worden gevraagd van de veror dering op het sluitingsuur ten aanzien ■vain geringe eetwaren, werd de gea.ni- T-eerde vergadering dooi* den voorz. ge floten. Nadien werden tot het bestuur nog vele ya ar deer en de woo'rden gericht. Giezelipe bijeenkomst. Ons wordt verzocht tte melden dat ook de vrouwen van-de „wei-kers" op ide ge zellige bijeenkomst, die morgenavond *anwegse de A. R. Kiesvereenigigng wordt gehouden, gaarne worden verwacht. Gisteravond omstreeks half ne igen, hrll op do Steenschuur een aanrij ding plaats tusschen twee wielrijders, IB. en v. d. H. De beide rijwielen: wer den ernstig beschadigd. I De schulld Öigt bij B., die naar den Verkeerden- kamt uitweek. Hij zal dus bet gelag wel moeten betalen. I Mej. S. heeft aangifte gedaan, dat zij te Leidschendam op een „pleizier!"- tH>ot is mishandeld -door Mijnheer en Mej. U. 1 De politie zal het zaakje oriderzöeken. He heer L. H. de G. uit Rotterdam, hvien de vofrige week te Oagstgeeat een •ennstig motor-ongeluk overkwam, is gis teren is het acad. Ziekenhuis alhier loherleden. Aan do firma A. J. Vreeburg alhier is opgedragen de bouw van twee winkelhui zen met bovenwoningen aan de Emma- straat te Loosduinen voor rekening van den heer A. v. Anrooij aldaar, architect J. P. v. d. Linden, Den Haag. BINNENLAND Werkloosheid In Februari 1923. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid zooals deze berekend zijn door het Centraal-Bureau voor de Sta tistiek. Indexcijfers der werkloosheid Beroepsgroepen Febr.1923 Jan. 1923 Aardewerk enz. 29,9 27,7 Diamant enz. 34,7 45,6 Drukkersbedrijven enz. 11,5 14,7 Bouwbedrijven enz. 25,6 27,1 Hout-, kurk- en stroobew. 16,6 20,5 Kleeding en reiniging 11,1 16,8 Leder enz. 22,6 34,1 Steenkolen enz. 0,1 0,1 Metaal, scheepsbouw 19,5 19,2 Textielnijverheid 6,8 5.9 Vocdings- en genotmidd 13,0 12,2 w.o. Sigarenmakers 19,0 17,6 Landbouw 27,2 24,0 Visscherij 45,5 35,2 Warenhandel 1,6 1,0 Verkeer 7,9 13,4 Vrije beroepen 3,9 3,7 Overige groepen 7,0 9,3 Het Rijk 15,8 17,1 ld. zonder bew. v. diamant 15,55 16,6 Deze cijfers, welke in hoofdzaak bere kend zijn uit opgaven van gesubsidieerde werkloozenkassen, konden niet eerder ge publiceerd worden wegens de late inzen ding der gegevens. De Burgemeester van Rbfitejrèfam. Naar de Telegr. van welingelichte zi'j- d-e verneemt, is binnenkort de benoeming te wachten van m r. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land en ou'd-lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Botterdam. De heer Limburg is de vrijzinnig-de mocratische beginselen toegedaan. Nederl. Spcterv/egen. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen het voornemen om wederom een aantal klerken, benevens een aantal jonger lo- comotieDpersoneel, op wachtgeld te stel len. De Kvfnrie tfnlfsrm. Binnenkort zal worden overgegaan tot het invoeren Van een zwarte uniform form voor de officieren, waarbij ook den onderofficieren zal worden vergund, de ze uniform de.sgewenscht huiten dienst te diragen. Spoorweg Alphen aan den Rijn—Boskoop— Waddinxveen—Gouda. Do Gemeenteraad van Waddiiixveen heeft na breedvoerige bespreking in -comité in openbare voltallige vergadering, met algemeenc stemmen, de navol gende dcor den Wethouder, den heer D. Brommer Jzn., voorgestelde motie aange nomen Do Baad der gemeente Waddinxveen, op 25 Juni 1823 in vergadering bijeen; In aanmerking nemende den tegenwoor- digen, zeer ongunstigen, financieelen toe stand der gemeente; Ge&ien bet steeds toenemend autoverkeer in deze streken voor het verveer van per sonen en goederen, waardoor het naar zijn oordeel te verwachten is, dat de exploita tie van de aan te leggen spoorverbinding Alphen aan den BijnBoskoopWaddinx- veen—Gouda nimmer rendabel zal zijn te maken; Acht zich verplicht, de Begeering en de Directie der Nederlandsche Spoorwegen met nadruk te wijzen op de groote bezwa ren verbonden aan de tot standkoming van de bovengenoemde lijn, in verband met de gewijzigde omstandigheden, vermits met vrij groote zekerheid is aan te nemen, dat het personen- en goederenvervoer belang rijk minder zal zijn dan aanvankelijk ver moed werd; Spreekt als zijn oordeel uit, dat op bo ven aangegeven gronden de aanleg van den spoorweg Alpben aan den BijnBoskoop WaddinxveenGouda aan do hand van het algemeen plaatselijk belang zoolang de omstandigheden zich niet wijzigen be hoort achterwege te blijven; en Besluit deze motie ter kennis te brengen van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, de Ministers van Waterstaat en Financiën, de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid Holland, de Directie der Nederlandsche Spoorwegen en do Gemeentebesturen van Alphen aan den Rijn, Boskoop en Gouda. Uil hei vifcscheini-bedrijf. 1 Uit de klingen van reede'rs, vischham- idelaren en exporteurs is een centraal lcomité gevormd, teneinde de yan Rijks wege ingevorderde gelden, voornamelijk in do crisisjaren op het artikel yisch Ige- iheveD, door een proces terug te eischen. i De totale bedragen voo* N.- en Zuider- iz.ee/visscheTij en aanverwante bedrijven, {bel cop en 9 a 10 miiüioen .gulden. Maan dag is een commissie van vier der voor- haamste reedërs door H. M. de Koningin im audiëntie ontvangen ter aattib: lling !van een iadres, waarin de groote nood- stand der vi-sscherijhedrijven en de on rechtvaardige heffingen zijn uiteengezet. BUITENLAND HET HERSTELVRAAGSTUK. Het standpunt van Italië. Nu de Italiaansche premier Mussolini weer van zijn reis door Italië in de hoofd stad is teruggekeerd, begint men meer en meer te spreken van een meer definitieve houding van Italië ten aanzien van de Roerbezetting. Men kan zeggen, dat de houding der Italiaansche regeering ten aanzien van die. kwestie vrijwel met die van de Brit- sche regeering overeenkomt. In Italiaan sche regeeringskringen boschouwt men 't Roerproblecm als een belangrijken factor met betrekking tot de kwestie der schade loosstelling en die der intcrgeallieerde schulden. De Italiaansche regecring zoekt naar een oplossing van het vraagstuk, overeenkomstig de houding, welke zij te Londen heeft aangenomen en welke zij nogmaals heft uiteengezet in haar ant woord op de eerste Duitsche nota. Bevestigd wordt dan ook, dat Mussoli ni het door de Engeslehe regeering aange nomen standpunt ten volle billijkt. Niet temin zal hij een afzonderlijk Haliaansch antwoord op de jongste Duische nota zenden. Italië kan zooals de premier in den Senaat verklaarde niet toestaan, dat het economisch en politiek evenwicht in midden-Europa verstoord zou worden. Dit standpunt moet evenwel op voorzichtige wijze worden- duidelijk gemaakt, omdat Italië en Frankrijk buurstaten zijn. Ook hier dus weer een blijk, dat do we- derzijdsche samenwerking tusschen de leden der Entente Cordiale niet zoo groot is als wel werd vermoed. Immers wordt verklaard, dat Italië nog krasser tegen Frankrijk zou optreden, in dien Italië en Frankrijk geen „nabuur- sta ten" waren. We leven als op een vulkaan en iedere nieuwe verwikkeling kan tot een uit barsting aanleiding geven. Voor Frankrijk is ook weer minder prettig, dat de Engelsche Labourpartij op een partijdag zich tegen de Fransche po litiek verklaarde. Het congres bleek verder in te stem men met bet voorstel dat Engeland te Pa rijs met nadruk zou laten mededelen, niet verder met do Fransche politiek ac- coord te zullen gaan, doch bereid te zijn, een algemeene financieels regeling moge lijk te maken, door af te zien van de vor deringen op de verschillende geallieerde landen. Wat zal bet uitwerken? EEN WEESHUIS INGESTORT. Te Calcutta, zijn bij een instorting van het Mohammedaanseh weeshuis 40 jongens gedood, 32 zwaar en 25 licht gewond. Ze ventienkinderen worden nog vermist. Nader wordt nog gemeld, dat het wees huis twee verdiepingen had, terwijl een derde in aanbouw was. Door het dreunen van een voorbijrijdenden zwaarbeladen vrachtauto werd de instorting veroorzaakt. Verwikkelingen Gp den Balkan. Volgens een bericht uit Sofia heeft de Griekscbe diplomatieke vertegenwoordiger aan de Bulgaarsche yegeering een protest nota overhandigd, betreffende een inval in het Grieksch-Macedonische gebied. Naar verluidt heeft dezo protest-nota den vorm van een ultimatum. Indien binnen vijf da gen de Bulgaarsche benden den terug tocht niet zullen hebben aanvaard, zal do Griekscbe regeering zich gedwongen zien de diplomatieke betrekkingen af te breken. Ludsndorff. Generaal Ludendorff heeft destijds een klacht ingediend tegen de redactie van het orgaan van de Unie van Duitsche Joden. Hij was er in dat blad van beschul digd, interviews, waarin hij de regeering afbreuk deed, aan Amerikaansche jour nalisten tegen betaling toe te staan. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" is de generaal in het gelijk gesteld en werd hei Joodsche orgaan tot de proceskosten, tot 130.000 mark boete en publicatie van het vonnis veroordeeld. Het Amerikaansche drankverbod. Ofschoon de buitenlandsche schepen in het bezit worden gelaten van een ruimen voorraad sterkedrank voor de thuisreis (voor medicinale doeleinden), zal er volgens de verklaringen der schcepsofficie ren op de terugreis toch geen sterke drank aan de passagiers worden ge schonken, tenzij op dokters-advies, zoodat de schepen „droog" terugkeeren. Duizenden gallons sterkedrank zijn reeds op diverse buitenlandsche schepen in beslag genomen. Aangezien deze in- beslag-nemingen evenwel niet zoo vlug van stapel loopen, verwacht men, dat van verscheidene schepen het vertrek eenige vertraging zal ondervinden. De hitte in Amerika. De abnormale hitte, die sedert cenige dagen het oostelijk gedeelte van Amerika zwaar op de proef stelt, duurt onvermin derd voort. De temperatuur, die gedurende verscheidene opeenvolgende dagen meer dan 90 graden bedroeg, steeg gisteren voor de tweede maal tot 95 graden. Ge middeld sterven per dag te New-York vier personen ingevolge de hitte, terwijl het flauwvallen herhaaldelijk voorkomt. Soortgelijke berichten komen uit an dere steden van het Oosten en het Midden- V/esten. Bovendien dreigt hier en daar waternood te zullen uitbreken ingevolge 't uitblijven van regens en het overmatig ge bruik van water. Het leidingwater wordt in vele s.leden gerantsoeneerd en 's nachts afgesloten, waardoor het brandgevaar wordt verhoogd. De regenval is sedert be gin April abnormaal gering geweest. Het is een grillige speling van het noodlot, dal ook de natuur Amerika droog legt. Bomaanslag te Wiesbaden. Gisterochtend heeft in het centraal-sta- tion to Wiesbaden een homaanslag plaats gehad, wardoor 12 Duitschers zijn gewond en groote materieele schade is aangericht Tegen 5 uur in den morgen, kort vóór het vertrek van de vroege treinen, op een oogenblik, dat het aan de loketten zeer druk was, ontplofte de bom. De ingang werd daardoor zóó zwaar beschadigd, dat men het station nog slechts door een zij-ingang kan bereiken. Alle ruiten van het stationsgebouw sprongen. Naar ver luidt, zou één persoon gedood zijn. Nade re bijzonderheden zijn echter niet te ver krijgen. Onmiddellijk na de ramp werd do plaats des onheils afgezet. De bezettingsautoriteiten te Wiesbaden hebben elk verkeer na half negen 's avonds verboden. Omtrent do daders is nog niets bekend. De wreeds sovjet. De sovjetregeering heeft thans, naar de „Msb." meldt, een bericht gelanceerd, waardoor zij óf een bewijs van leugen achtigheid óf van onmenschelijke wreed heid heeft gegeven. In dit bericht wordt n.l. gezegd, dat door den procurator der republiek een of- ficieele verklaring van patriarch Tikhon is ontvangen, waarin deze zijn vroeger con tra revolutionnair gedrag verwerpt. De patriarch zou loyaliteit tegenover de sovjet-autoriteiten hebben beloofd en des wege clementie bij het a.s. proces heb ben gevraagd. Dat de patriarch, die reeds zooveel doorstond, zulk een verklaring met vrijen wil en volle kennis heeft afgelegd, komt ons ongeloofwaardig voor en het staat dan ook wel vast, dat óf het bericht geen grond van waarheid bevat óf dat de toe stand van den patriarch, indien hij zijn liandleekening onder een dergelijke de claratie heeft gezet, door de voortdurende wrèede kwellingen zoodanig is geschokt, dat hij voor dergelijke daden niet meer verantwoordelijk kan wordens gesteld. Een telegram van Havas meldt nader, dat patriarch Tikhon is vrijgelaten, doch Reuter meldt, dat volgens de Esthlandsche bladen patriarch Tikhon op 16 Juni in de gevangenis te Moskou zou vermoord zijn. Het gerucht gaat, dat de patriarch door de bolsjewisten zou zijn vergiftigd. Personen, die uit Moskou kwamen, kon den het bericht noch bevestigen noch iets daaromtrent mededeelen. KORTE BERICHTEN. f— Do „Vossische Zeitung" meldt uit Sofia: De minister van handel heeft een voorstel ingediend, tot het invoeren van den 10-urigen arbeidsdag in het kleinbe drijf. Volgens particuliere brieven uit Sjan gbai is het Siberische schiereiland Kamts jaka sedert medio April door 195 aard schokken geteisterd. Tal van gebouwen werden verwoest. Tegelijkertijd vonden zeebevingen en springvloeden plaats. Te Munster werd een kerksieraad van f 600.000 gestolen. 1 In Huehlheim aan de Roer namen de Franschen bij de rijksbank acht mil liard mark in beslag. Drie Duitschers, die zich in den nacht van 24 op 25 Juni, ondanks het ver bod der bezetting, op straat waagden, zijn door Belgische patrouilles dood geschoten Drie andere Duitschers zijn in gelijke om slandigheden ernstig gewond. Te Glad- beek is een Duitscher in de buurt van een spoorlijk door een Belgische schildwacht doodgeschoten. Be Kabinetscrisis in België duurt voort. Indien Theunis morgen geen ac- ccortl heeft getroffen ziet hij van do for matie af. KEMK EN SCHOOL Bevestiging, Intrede, Afscheid. Zondagmiddag heeft D s. C. S. van Wijngaarden, Ned. Herv. pred. te Mastenbroek, afscheid genomen met een predikatie over 2 Cor. 13:13. De scheidende leer aar werd toegespro ken door Ds. Keiler van Yssolmuiden, en de heeren Bakker en Ravenhorst, hoefden der twee Chr. scholen. Zondag nam Ds. A. Boekenoogen afscheid van de Geref. Kerk te Tienhoven naar aanleiding van Timotheus 1:15. Hier op werd hij toegesproken door den heer C. Otten namens den kerkeraad en door Ds. Alkemade van Maarssen, namens de classis B reu kelen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van Ps. 121:4. Het kerkgebouw wae eivol. Na des morgens te zijn bevestigd door docent A. van der Heijden, verbond Zon dagavond Ds. K. Salomons, uit Bus- sum overgekomen, zoch aan de Chr. Gercf. Kerk te Amersfoort met een predikatie over 2 Cor. 3:5 en 6a. Na de gebruikelijke toespraken werd bet woord gevoerd door den afgevaardigde van de classis Utrecht; ouderling v. d. Brink en Doc. van der Heijden. Ds. Netelenbos. Als iets bijzonders kan vermeld worden, zegt bet Hdbl., dat op den 5den Protes- tantschen Landdag, die te Bergen op Zoom op 22 Juli in bet Coeboornpark ge houden wordt en die van Vrijzinnigen uit gaat, ook als spreker optreden zal de be kende predikant J. B. Netelenbos uit Hein- kenszand, vroeger Gereformeerd predikant te Middelburg. Men ziet hieruit dat zij die oordeelden dat Ds. Netelenbos niet meer Gerefor meerd was, hem beter bleken te kennen dan Ds. N. zichzelf kende. De Doop te Schelluinerr, Op een klacht van eenige doopleden! der Ned. Herv. Gemeente te Schelluinen, die wegens ontrouw kerkbezoek bun kinderen bij den plaatselijken predikant Ds. G. B. Severijn, niet gedoopt konden krijgen, heeft he Classicaal Bestuur van Dordrecht ge antwoord, dat deze ouders opnieuw den Kerkeraad moeten verzoeken, hun kinde ren te doen do open. Zondag j.l. heeft, vol gens de „N. R. Ct.", Ds. Severijn de kin deren gedoopt. Steun gevraagd. De Ned. Studentenorganisatie vraagt steun voor 83 uitgeweken Russische stu denten, die door de Universiteit te Leu ven onder de hoede van Belgische autori teiten op opgenomen. Onderdak en toe gang tot de colleges is hun gewaarborgd, doch kleeding en voeding ontbreken hun. Giften worden gaarne ingewacht door de Rotterdamsche Bankvereeniging, Bijbank 's Kravenhage, Com. Russ. Geleerden; Dr. H. C. Rutgers, kasteel Hardenbroek, Drie bergen, Giro 7477; en Dr. G. Brom, Anna- j straat, Nijmegen, Giro 27595. Examencommissie Schoonschrijven. Vf De minister van Onderwijs heeft bepaalcï dat de commissie tot het examineeren van'if hen, die een akte van bekwaamheid wen-li schen te verkrijgen tot 't geven van mid- delbaar onderwijs in het schoonschrijven, 3 voor dit jaar zitting zal houden te '*s-Gra-55 venhage. J* Tot lid cn voorzitter dezer commissie is t-f benoemd dr. H. A. J. van Swaay, inspee- teur van het middelbaar onderwijs in del> late inspectie to 's-Gra venhage. Tot leden 7 G. C. F. van der Laan, oud-hoofd eener O. L. School te Lith (N.-B.); K. Baars, id. te 's-Gravenhage en J. Cals, idem oener bijzondere lagere school, schoolop- ziener in alg. dienst te Roermond. Gemeenteraad Leimuiden. Opening door den waarncmcnden voor zitter, wethouder J. Benard met gebed. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling dat do Burgemeester een maand met verlof uit do gemeente is. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd onder dankzegging worden vastgesteld. Ingekomen stukkn. Ingekomen is van Gedeputeerden een goedkeuring op een ge nomen raadsbesluit. Vervolgens een schrijven van het gemeen tebestuur van Wymbritseradeel, om adhac- sie te betuigen aan door dit bestuur ver zonden adres aan H. M. de Koningin, waar in wordt aangedrongen, om van regeerings wege, een strafbepaling in het leven te roepen, waarbij het misbruiken van Gods naam door het vloeken, strafbaar wordt gesteld. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. Een schrijven van de Gezondheidscom missie gevestigd te Alphen aan den Rijn', waarbij rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, wordt voor kennisge ving aangenomen. Nog een schrijven, en wel van een 12-tal ingezetenen der gemeente. Adressanten ver zoeken den Raad, om aan het uurwerk in den gemeente-toren, wijzers te doen aan brengen, en wel 'n uur- en 'n minuutwijzer. De Voorzitter zegt, dat deze zaak al eeni- gen tijd de aandacht van het geineenteb©', stuur heeft gehad. Niet alleen liet uurwerk, maar heel de toren moet worden opgeknapt maar omreden van bezuiniging is dat eeni- gen tijd uitgesteld. De raad besluit dit r.ogmaals le laten onderzoeken door B. en W. Een nieuw uurwerk zal ongeveer 1600 gulden kosten (algemeen gemompel: „dat kan niet.") Punt 4 der agenda: Uitloting Geld leening Uitgeloot wordt no. 27, vervallende op 1 Juli aanstaande. Besloten wordt tot overschrijving van een bedrag van 1200 gulden op de begroo ting van dienst 1822 op dienst 1823. Aanvrage van den heer J. van Dam, om in afwijking van de Bouwverordening een ho-ut-en schuur te mogen zetten; wordt gunstig op beschikt. Bij de rondvraag vraagt de heer Van den Akker of de herstellingswerken aan de Bilderdammer Brug niet eerst uitge voerd kunnen worden met het oog op mo gelijke stremming van heb verkeer, en den aanstaanden korenbouw. De Voorzitter ant woordt dat wellicht voor dien tijd deze werkzaamhedn zijn geëindigd, en dat het verkeer in geen geval gestremd zal worden. Niemand meer het woord vragende sluit de Voorzitter de vergadering. ygT BE OirigE¥lfr3& EIJNSBURG. Typisch Amerika. (Vervolg). Telken dage stroomen mensclien van bij na alle beschaafde of halfbeschaafde na ties het land binnen. In Chicago behoeft spr. geen 3 blokken te loopen om menschen uit alle werelddeclen aan te treffen, en do kinderen van die menschen moeten, tot Te- den van een natie opgevoed worden. Het geheim, hoe dat te doen, zit in het school stelsel. In de klas worden de kinderen op gevoed tot burgers van het land der „Ster ren en Strepen." Bc openbare scholen hebben, geen school bestuur van Staatswege, maar dit wordt gevormd uit de ouders, dio zoodoende zelf de zorg voor de opvoeding in handen hebben. Zijn de resultaten hiervan meestal goed het heeft ook bezwaren, dio spr. niet wil verzwijgen. Het Godsdienstleven is in han den van de ouders, die het schoolbestuur vormen; en kent spr. ook scholen met oen Bijbel, in Chicago waar wel Joden, Rcomsch-Katholieken en ongcloovigen wo nen is dit niet altijd het geval. Wel is er een strooming cm meer Gods- dienst op de scholen te brengen, of anders Christelijke scholen te stichten. Ook zijn er M. U. L. O.j handwerk- en ambachts scholen, inrichtingen voor liocger onder wijs meestal uitgaand© van kerkelijke groe pen en ook Staats-universiteiten. Daarna behandelde spr. Handel en Indu strie. Concentratie is het woord, dat bet karakter van den Amerikaansclien handel uitdrukt. Door concentratie b.v. zijn in de steuen alle leidende winkels bijoen in een klein© oppervlakte, in Chicago b.v. binnen een vierkante mijl. Winkels zijn er van 13 ver diepingen, met 7 a 8000 bedienden. Een fabriek, uitsluitend voor electrische artikelen en telephoonbenoodigdheden. telt 30.000 arbeiders. Amerika kent ook zijn ar- beiaersvraagstuk. De arbeiders zijii ge- t cor.oentrcerd in een Unie, met miiiloencn leden. Zonder lid van de Unie te zijn, kan men geen arbeid bekomen. Door werking van die Unie zijn de loo- nen goed, voor geschoolde arbeiders wel 10 a 12 dollar per dag. De Unie brengt echter ook nadeelen, dia spr. nader omschreef. Z.i. beginnen dc ai-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2