mmK S©ÜÖ©L ■Ihlll l—M I" li ni'l'l i'.'ll' g| 11 I II Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f0.45— f 0.50, SCHELVISCH a f0.20-f0.33, SCHOL a f 0.20—f 0.33, SCHAR a f0.13, KABELJAUW ai 0.60 en TONG f0.90 per pond. AGENDA. DONDERDAG 7 Juni. Leiden. Kerk- concert ten bate der „Leidscho Buiten school". Pieterskerk. Aanvang 8 uur. DONDERDAG, 7 Juni, Leiden. Tentoonstelling vervaardigde voorwer pen, Ambachtschool. Geopend van 912 uur en van 24 uur. VRIJDAG, 8 Juni Leiden. Tentoonstelling vervaardigde voorwer pen. Ambachtschool. Geopend van 912 unr en van 24 uur. ZATERDAG 9 Juni. Leiden Tentoonstelling vervaardigde voorwer pen, Ambachtschool. Geopend van 912 nur en van 24 uur. lederen Woensdacavond van 7& 8H uur. Rechtskundig Bnreau Chr. Best. Bond. Steensrhuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Juni waargeno men door de apotheken van de H.H. G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31. telef. 1313. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mcnschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. zilveren medaille Jhr. Mr. Dr. N. C. do Gijsclaar; bronzen medaille, Edelmetaal- bedrijven Begeer, Utrecht; verguld zilve ren medaille Firma J. P. Driessen; ver guld zilveren medaille P. Duyverman, Leiden, Boekdrukkerij; zilveren medaille Leidsch Dagblad; zilveren medaille Ch. van Spall; zilveren lauwertak Bestuur „Zang Zij Onze Leus"; zilveren lauwer krans, Leden „Zang Zij Onze Leus"; zil veren medaille A. Groeneveld; zilveren medaille H. van der Leeuw; bronzen me ren medaille Leidsche Courant; zilveren medaille, A. Backer, Gérant v. d. Burcht; Bronzen medaille S. Delfos, verguld bron zen medaille W. A. Stokhuyzen, bronzen medaille H. van der eeuw; bronzen me daille G. Smit; bronzen medaille J. Ra- vensbergen; zilveren medaille C. L. van Buuren, Directeur Kweekschool voor Zee vaart; zilveren medaille Maatschappij voor Toonkunst Leiden; zilveren medaille Leidsche Prot. Oudwcezenvereeniging; verguld zilveren medaille Leidsche Sport- vereeniging, bronzen medaille W. F. Bontje; bronzen medaille Leidsch Strijk- Ensemble „Sappko". Deze medailles zijn bij de firma J. P. Driessen, Koorbrugsteeg, geëtaleerd. Regecrings-Juiiilcum H. M. de Koningin 31 Augustus 1923. Het programma voor het Militair- en Sportfeest op het terrein nabij het Nieu we Kanaal is thans definitief vastgesteld. De feesten hebben plaats op 3 speelvelden n.l. A, B en C. 22.45 uur. Terrein A. Korfbalwed strijd tusschen 2 eerste klas clubs, terrein B gymnastische oefeningen, waaraan ruim 200 dames en heeren zullen deelne men en terrein G Voetbalwedstrijd onder leiding van den L. V. B. 2.453.45 uur. Terrein A, demonstra tie leerlingen Kweekschool voor Zeevaart en ensemble brugturnen door 2 gymnas tiek ver eeni gingen; terrein B demonstratie van ongeveer 180 meisjes van de afdee- ling Leiden v. d. N. B. v. L. Opv. en ter rein G Standen (groepen) door eene gymn.vereeniging, colonne-geweer door de Onderofficieren van het 4e Reg.-Infan- terie en scherm-demonstratic onder lei ding van kapitein A. E. W. de Jong. 3.153.4-5 uur. Voortzetting der korf bal, voetbal cn gymnastick-demonstratie. 3.454.30 uur. Oefeningen te houden door het 6o Regiment Veld-Artillerie ge volgd door springen met paarden. Daarna almarsch der deelnemers en deelneem sters, met twee muziekcorpsen, naar de Stadsgehoorzaal. Daar nog niet alle bijdragen Yoor het feest zijn binnengekomen, vraagt bet co mité ons tc willen verzoeken de inteeken- biljettcn aan den Penningmeester, Pie terskerkgracht 5 tc willen terugzenden. Gemeenicvcrgacfcring. Gisteravond werd in de Hooigracht- kerk onder leiding van Ds. Kouwenhoven aen vergadering gehouden van leden der Geref. Kerk alhier. Nadat Ds. Kouwenhoven de ver gadering had geopend met het laten zin gen van Psalm 118:14, gebed en het le- ®.en van een Schriftgedeelte, werd het woord gegeven aan D s. Thomas, ter oespreking van het aan do dezen zomer ie houden Generale Synode aangeboden rapport, inzake de wijziging van de li- airgie. Na aangetoond to hebben wat onder liturgie moet worden verstaan: alle /astgestclde vormen vcor den openbaren «ere-diensfc, waarbij een zekero eenheid in de verschillende kerken zeer ge- wenscht is, werd in den breede bespro ken hoe de Depulaten voor deze zaak zich de inrichting van den openbaren eere- dienst denken. Begonnen wordt mot de openingsspreuk votum naar Ps. 124:8. Daarna volgt de groctzegen, zooals de Apostel Paulus die gebruikt in zijne brie ven of zooals die is aangegeven in Open baringen 1. Vervolgens gezang en voorlezing van een deel der H. S. wat deputatcn eebtor 't liefst onmiddelijk aan de prediking zien voorafgaan. Na de lezing van de Wet des Heeren ('s avonds de Geloofsbelijdenis) volgt de belijdenis van schuld en zonde, bij mon de van den D. d. W., waarop de Ge meente antwoordt met het zingen van: „Vergeef ons onze schulden Heer", waar op do prediker de absolutie uitspreekt. Wordt de bólijdenis van zonde in de officieele liturgie opgenomen, dan wen- schen deputaten deze belijdenis uit het gebed to doen vervallen, wat door spr. echter wordt afgekeurd. Na het gebed, waarhij bijzondere voor bede geschiedt voor allen nood der Chris tenheid, komt onder zacht orgelspel de collecte, die bij wijze van offer voor den kansel wordt gedeponeerd. Daarna volgt de bediening des Woords als het middelpunt van heel den dienst en vervolgens de slotzegen. Opmerking verdient nog,, dat in de mid dag (avond)-diensten na de lezing der belijdenis gezongen wordt: 0 Vader dat Uw liefd' ons blijk' en dat deze diensten met het bidden van het Onze Vader worden besloten. Verder worden nog eenige wijzigingen voorgesteld in de liturgische gebeden cn de formulieren. Naar aanleiding van door verschillende broeders gestelde vragen werd er door Ds. Thomas nog op gewezen dat bij de bespreking van deze dingen niet beslis send is wat de vaderen deden, maar of gehandeld wordt in overeenstemming met Gods Woord, de belijdenis en de Ker kenorde. De voorgestelde absolutie is trou wens niet nieuw, maar o u d. Tegen de verwijdering van de schuld belijdenis uit het gebed heeft spr. ern stig bezwaar evenals tegen de verkorting van het Avondmaalsformulier voor even- tueele avonddiensten. De aandacht word er voorts op ge vestigd, dat deze bespreking geen ander doel had, dan de gemeente eenigszins op de hoogte to stellen. Namens de Commissie van Admini stratie werden vervolgens door den beer Burger enkele mededeelingen gedaan, waaruit o.a. bleek, dat het jaar 1922 een batig saldo gaf van f 534.Met leed wezen werd geconstateerd het verminde ren van de vaste bijdragen. Uit de mededeelingen die de lieer HoogervoTst deed namens do Dia conie bleek, dat de taak der Diaconie de laatste jaren belangrijk is uitgebreid en 1922 een tekort gaf van f1200.terwijl de eerste drie maanden van dit jaar een zelfde tekort aanwezen. Wegens het vergevorderde uur kon geen gelegenheid meftt worden gegeven voor discussie. De vergadering werd na een kort slot woord van Ds. Kouwenhoven, door Ds. Thomas met dankzegging gesloten. iMet den kindertrein, dien de Ned. Centrale v. Vacantiekinderen te Leiden a.s. Vrijdag 8 Juni uit Duitschland laat overkomen, worden ook voor Leiden 125 kinderen uit het Roergebied om 7.29 's avonds verwacht. Hiervan zijn een 40-tal voor de tehui zen in Noordwiik bestemd, alle overige voor gezinnen in Leiden en omgeving. Met het oog op het groot aantal kinde ren voor welke tijdelijke huisvesting in Nederland eene verlossing van de in het Roergebied heerschende ellende beteekent, hoopt het Comité, dat zich nog lal van families bereid zullen verklaren, zulk een kind op te nemen. Aanmelding: Jan v. Goyenkade 44. „Ons Eiland". BINKHEilïLAtött Chr. Hlst. Unie. Van 11 tot 14 Juli houdt de Christelijk Historische Unie een conferentie tc Lun- teren. Het programma luidt: Woensdag 11 Juli, 's avonds: De uitslag der Staten- en gemeenteraadsverkiezingen, spr. de heer J. R. Snoeck Henkemans, leider der conferentie; Donderdag 12 Juli, 's mor gens: Het werkloosheidsvraagstuk, spr. de heer A. Folmer, directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling; 's avonds: Het ker kelijk vraagstuk, spr. dr. J. Ch. Kromsigt, Ned. Herv. prediaknt te Oostwold (Gr.) Vrijdag 13 Juli 's morgens: Bezuiniging in overheidsdienst, spr. mr. A. Spanjer, rijksbezuinigingsinspecteur; 's avonds: Do Volkenbond, spr.: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezaut en gevolmachtigd minister. Arbeiders in de vertegenwoordigen ie lichamen. Op de jaarvergadering van „Patrimo nium" werd de volgende motie aangeno men. Het Ned. Werkliedenverbond Patri monium, etc., betreurende de onvol doende belangstelling der leden van Patrimonium en die der Christelijke vakorganisaties in den arbeid der A.- R. en Chr.-Hist. Kiesvereenigingen, waarvan mede het gevolg is dat aan vertegenwoordigers der Christelijke ar beidersgroepen vaak geen of althans geen kans biedende plaats op de candi- datenlijsten voor de Kamer, Prov. Sta ten en voor de Gemeenteraden wordt ge boden; overwegende, dat gestreefd behoort te worden naar samenwerking in de Kiesvereenigingen van alle maatschap pelijke groepen en het in het belang van een gezonde verhouding niet wen- echelijk is tc achten, dat een bepaalde groep builen de Staten en Raden wordt gehouden; wekt de afdeelingen op om bij hun leden aan te dringen op het getrouw bijwonen der vergaderingen der kies vereenigingen en tot deelneming aan den arbeid van do vereenigingen; dringt er bij de kiesvereenigingen en bestuurslichamen der Christelijke poli tieke partijen op aan te bevorderen dat hij het stellen van oandid&ten voor do verschillende publieke colleges, ernstig rekening worde gehouden met de so ciale denkbeelden, die in den kring der Christelijke arbeidersbeweging leven en lat in het algemeen zulk een samenstel ling der vertegenwoordigende en be stuurslichamen worde voorgestaan, dat daarin personen zitting nemen, die op de hoogte zijn van de belangen en wensclien der onderscheidene sociale groepen en bereid zijn tot behartiging darvan, zonder een eenzijdige belan- genpolitiek te voeren; en besluit deze motie ter kennis te gen van genoemde politieke partijen. De vergadering ging daarna over tot de behandeling van de wijzigingen van het Gemeenteprogram. Het visscherijbedrijf te IJmuirfen. Het bestuur der Redersvereeniging te' IJmuiden heeft aan. de vakorganisaties nieuwe loonvoorstellen gedaan. Deze ko men in hoofdzaak hierop neer: voor de losse arbeiders wordt het standaardloon gebracht van 60 op 50 cent per uur en voor lossen arbeid van kortren duur dan 8 achtereenvolgende werkuren van 75 op G5 cent. In zake de regeling voor het lossen van visch uit de Noordzeetrawlers wordt voorgesteld de normale besomming voor een reis van f 2500 op f 1500 te bepalen. Voorts om de extra f2 por man aan de vischpakkers terug te brengen op f150. Wat aangaat de loon ender opvarenden wil men voor de schippers de rccdrs vrij laten, met 4 pet. der netto-besomming als minimum. Voor de bemanning wordt het volgende vastgesteld: het vaste loon blijft onveranderd, het percentage der netto-besomming zal bedragen voor den sluruman 1 pet., voor den machinist 1.5 pet., voor den 2en machinest pel., voor de stokers en matrozen pet. en voor de tremmers en koks J/s pet. Bij reizen op Engeland zal de vergoeding worden teruggebracht van f 5 op f 2.50 per man. BUITENLAND OM HET ROERGEBIED. De Duitsche antwoord-nota. Engelsche beschouwingen. FrankrijkBelgië. Do nieuwe voorstellen van Duitschland zijn nog steeds niet gepubliceerd. De voor waarden gelijk wij die gisteren in ons over zicht opnamen, On ten aanzien van het succes waarvan wij ons niet geheel gerust toonden, blijken in Engeland nog niet zoo ongunstig te worden opgevat. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." is er verheugd over, dat de inzichten van België en Duitschland ten aanzien van de waarborgen elkander meer gaan naderen. De opvatting der Engelsche deskundigen aangaande de 'voorstellen, staat nog niet geheel vast. Men betwijfelt dc mogelijkheid de Duitsche spoorwegev zoo te exploitee- ren, dab er een jaarlijksche.winst van 50.000.000 overblijft, althans, dat dit in een afzienbaren 'tijd liet geval zou kunnen zijn, alhoewel men toegeeft, dat ©en be langrijke en stijgende winst kan worden gemaakt. Voorts gelooven dc Engelsche deskundigen dat een monopolie van alcoholhoudende dranken in Duitschland wel 40 h. 50 milli- oen pond zou kunnen opbrengen en een tabaksmonopolie zou eveneens goede re» sultaten kunnen hebben. Voor invoering daarvan zou men dus aanstonds zijn te vinden. De grooto winsten der Duitsche nijver heid beschouwt men echter als tamelijk nevelachtig. Zoowel de Engelsche als de Belgische deskundigen zijn altijd geweest voor een uitvoerbelasting, omdat deze zou worden betaald op goud basis en gemak kelijk kan worden geind. Daarbij zouden de gewone douancontvangsten een bij- waarborg kunnen vormen. Ook van politieke zijde wordt ten aan zien van het rcparatie-vra,agstuk in Enge land ©en tegemoetkomende houding aange nomen. In oen hoofdartikel schrijft de „Times" o.a.: „Baldwin, die reeds een gelijksoortige en zeer delicate, zij het minder ingewikkelde kwestie met Amerika in het reine heeft gebracht, stelt zich thans ten doel daar bij gesteund door zijn landgenooten van alle partijen zoo spoedig mogelijk de belangrijke financieele vraagstukken van Europa tot oplossing te brengen. Deze zijn veel in aantal en verschillend van aard, maar de sleutel tot de oplossing ervan is het eens voor al regelen van de kwestie der Duitsche schadevergoedingen. Hoe beter dat vraagstuk van alle bijkom stigheden kan worden ontdaan, en tob zijn eenvoudigste gedaante herleid, des te grooter is de kans, dat het wordt opge lost. Men moet het niet vereenzelvigen met of zelfs aanknoopen bij de kwestie van Frankrijks veiligheid. Men moet de schadevergoedings-aangelegenheid vooral met zoo min mogelijk hartstocht beschou wen". Het blad verdedigt dan de voorstellen, door Bonar Law te Parijs ingediend. Zooals uit al deze uitlatingen dus blijkt, is men in Engeland tamelijk optimistisch gestemd. Men verwacht daar blijkbaar, dat België het Engelsche standpunt zal overnemen. Hoe dit echter te rijmen met de eens gezindheid tusschen België en Frankrijk? De tekst toch van het officieele commu niqué over de conferentie, die dezer dagen tusschen de betrokken ministers heeft plaats gehad, luidt als volgt: De Fransche en Belgische regeeringen hebben de bestudeering der verschillende kwesties in verband met de bezetting van het Roergebied, voortgezet. Zij hebben haar vroeger genomen besluiten ongewij zigd gehandhaafd, speciaal wat betreft de voorwaarden, waaronder de ontruiming van het Roergebied na betaling der schadevergoedingen door Duitschland, zou plaats hebben. Tevens handhaven de regceringen de be sluiten met betrekking tot de verplichting voor Duitschland, om het lijdelijk verzet te staken, voordat de Duitsche voorstellen, in overweging kunnen worden genomen. Dc beide regeeringen stelden voorts het program op der toe te passen nieuwe maatregelen, ten einde de pressie op Duitschland to versterken en de Duitsche regeering te dwiDgen, met spoed aan haar verplichtingen te voldoen. Van tweeën één. België zal de zijde van Frankrijk of van Engeland moet kiezen. Naar onze ineening en do krijgsmach- tige plannen van België bevestigen die staat België aan de zijde van I rankrijk. Waarmee dan tevens gezegd is, dat een oplossing nog niet zoo spoedig te verwach ten valt. EEN BLOEDIGE BOTSING TE LEIPZIG Do „Voss. Ztg." verneemt uit Leipzig: De werkloozenrelletjes werden gisteren middag in de stad voortgezet. Omstreeks vier uur verzamelden zich duizenden de monstranten op do Augustuaplatz, van waar zij vervolgens naar een der drukke winkelstraten trokken. Een kleine politie macht, bestaande uit vijf agenten, trachtte de menigte tevergeefs tegen te houden. De agenten waren tegen de overmacht niet opgewassen. Zij werden door de demon stranten aangevallen en zoo ernstig mis handeld, dat drio hunner onmiddellijk naar het ziekenhuis moesten worden overge- braeht, waar een agent inmiddels aan de bekomen kwetsuren reeds is overleden. VREDE TUSSCHEN GRIEKENLAND EN TURKIJE? De correspondent der „Voss. Ztg." te Lausanne verneemt uit politieke kringen dat Venizelos boden of morgen officieele stappen bij den voorzitter van de confe rentie, Sir Horace Rumbold, generaal Pellé en Montagna zal ondernemen om van de geallieerden toestemming te ver krijgen tot het afsluiten van een afzonder lijken vrede tusschen Griekenland en Tur kije tenzij as conferentie iomiddels groote vorderingen maakt. Rust in Ierland? Do order van Dc Valera aan zijn volge lingen om do vijandelijkheden te staken en de wapenen in geheime bewaarplaatsen te deponceren schijnt opgevolgd t© zijn. Reeds cenige dagen wordt door het leger van den Vrijstaat geen arrestatie van re publikeinen meer gemeld. Het schieten schijnt geheel te hebben opgehouden en evenmin worden er nieuwe aanvallen ge meld. Hitlc irt Amerika. Een hittegolf is plotseling over de Ver- eenigdo Staten getrokken. In Washing ton was de temperatuur Dinsdag 90 gr. in de schaduw. Dc aardbeving in Pcrztsj. Naar do „PioneerV'-correspondent te Meshed seint, zijn op 1 en 2 Juni te Tur- bat-i-Haidari wederom lichte aardschok ken waargenomen. Er vielen dezen keer geen slachtoffers. De stad zelf alsmede de omliggende dorpen worden nu ontruimd. Het reddingswerk heeft een bevredigend verloop. De financieele hulp van de re geering is van groote beteekenis. „In verhand met de gewoonte, om de bevolking te tellen naar gelang het aan tal huizen", voegt de correspondent eraan toe, „is het moeilijk om het aantal doo- den nauwkeurig vast te stellen, maar al gemeen is de opinie dat er meer dan 3000 slachtoffers zijn o.w. slechts 50 gewon den. Een noodlottige botsing. De sneltrein uit Valencia kwam heden bij Benicolet in de provincie Valencia in botsing met een goederentrein. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Twee lij ken zijn reeds geborgen. Er is een vrij groot aantal zwaar gewonden. Het red dingswerk is nog in vollen gang. KORTE BERICHTEN. In het havendistricfc van Dusscldorf werd do Duitsche scholier Hans Hermes door een Franschen soldaat doodgeschoten die bij z'n arrestatie voorgaf, dat het kind hem belecdigd had. Do moordenaar werd door Fransche gendarmen gearresteerd. Do door Grey in het Hoogerhuis in geleide debatten over do kwestie der scha devergoeding zijn voor onbepaalden tijd verdaagd. In het Lagerhuis verklaarde de premier Baldwin, dat een debat over dat vraagstuk op het oogenblik geen nut zal hebben. De staking in het Opper-Silezische industriegebied heeft zich uitgebreid. De noodzakelijkste werkzaamheden worden echter verricht. De indentiteitswet is gisteren in het Hoogerhuis aangenomen. GEREF. KERKEN. Tweetal. To Grijpskerke (Z.): W. M. Ie Cointro to Woubrugge en G. J. Pontier te Heerlen. Legerpredikanien. De classis Schiedam der Geref. Kerken sprak zich uit voor opheffing van het in stituut van legerpredikant in den tegen- woordigen vorm. Zij verklaarde zich er voor, dat de Kerken zelf dienaren des Woords benoemen cm in mobilisatie- en oorlogstijd als legerpredikanten op te tre den, wier honoreering dan ook aan de Kerken zelf moet worden overgelaten. Confessioneels Vereeniging, Gisteren is in het gebouw voor K. ea W. tc Ut recht do 59e algemeen e yergadorir.g gehouden der Confessioneels Vereeniging. Ds. H. Bakker vac Amsterdam hield een .referaat over het onderwerp: „Het stuk van do wederkomst van Christus in: onso dagen". Des namiddags sprak d r. M. M. d c n. Hertog van 's-Gravenhage over de »Ab- soluutheid van het Christendom." Hoofdakte-examens. De minister van ondervvijs, kunsten cnP wetenschappen heeft bepaald: le. dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor het jaar 1923 zal plaats hebben op 3 Juli a.s.; 2e. dat de mondelinge examens zullen; aanvangen op 18 Juli d.a.v. en dat de com- missiën, met het afnemen van deze exa mens belast, zijlen zitting houden te Bre da, Nijmegen, Rotterdam, 's-Gravenhagc, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle; 3e. te benoemen in de commmissie te 's-Gravenhagetot lid en voorzitter: J. N. Pattist, inspecteur van het lager onder wijs in dg inspectie Middelbure. te Middel- burg4L tot llflsn ondervoorziticiuj t Harty inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Lordrecht, te Dordrecht; tot leden: P. le Grand, oud-districts schoolopziener te Rijswijk (Z.-H.); A. Zui- derveld, dirocteur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg; H. van. Slooten Jr., directeur der gemeentelijk© kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Leiden; J. Sclaaap Hzn., di< recteur der bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Lei? den; P. Gertenbach, onderwijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Gravenhage; W J. Visser, onderwijzer aan eene bijzonder# kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te 's-Gravenhage; G. Kalsbcek onderwijzer aan eene bijzondero kweek school vcor onderwijzers en onderwijzeres een te 's-Gravenhage; A. de Jong Ezn., onderwijzer aan eene bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Leiden; dr. C. te Lintum, lecraar aan eene hoogere burgerschool te Schevc- ningen; J. Brouwer, hoofd cener openburo lagere school voor buitengewoon onder wijs te 's-Gravenhage; W. Uitterdijk, hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage; H. A. Avenarius, hoofd ecner openbare lagere school te 's-Graven hage; Mcj. J. M. C. A. Nuysink, leerares in het tcekenen te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende leden: J. Vorrink, gemeentelijk inspecteur vn het onderwijs te 's-Gravenhagc; G. A. Pont, onderwij zei aan eene bijzondere kweekschool voor on. derwijzers en onderwijzeressen te 's-Gra- venhagp; J. Broeze, directeur Rijksnor maallessen en hoofd eener openbare lager» school tc Leiden; W. P. ten Katc, onder wijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden; H. van Wamelen, hoofd eener bij zondere school te Leiden; F. de. Vries, hoofd eener openbare lagere school ie 's-Gravenhage; E. Vrieze, hoofd eener openb^-^ BIJKSBURG. Het zriveren ambtsjubileum van Ds. E. H. Broekstra. Gereformeerd Rijnsburg vierde gister-» avond feest. Te zeven, uur zou dc samenkomst der gemeente, waa.rin de 25-jarige ambtsbe diening van Ds. Broekstra zou worden herdacht, aanvangen, maar een half uur voor dien tijd was het mooie, ruim© kerkgebouw geheel gevuld, en zag men zelfs op de galerijen velen staan. De kansel, waarop de geliefde leeraar van Zondag tot Zondag het woord ver kondigt, bood een prachtigen aanblik. Bovenop, en langs dc opgangen waren sierlijke palmen en bloeiende heesters ge groepeerd, terwijl vooraan prachtige roomkleurige rozen prijkten. Op een met fijn groen omkranste tafel in het doophek, waarachter straks het ge zin van den jubilaris zou plaats nemen, waren eveneens bloemen gelegd. De voorzitter van het Jubileum-comité, de heer M. P i e p e r, opent dc vergade ring en met het laten zingen van de ver zen 3 en 4 uit don 116den Psalm. Onder het zingen van het tweede vers, wordt de Juhilaris met zijn gezin door de commissie binnengeleid en neemt plaats in de voor den kansel geplaatsten» zetel. - Als gezang en naspel ten einde zijn, verheffen zich de aanwezigen van hunna plaatsen en wordt Ds. Brockstra toege zongen het 3c vers van den 134cn Fsalm. De voorz. gaat hierna voor in gebed, leest den Sasten Psalm voor en spreekt daarna een openingswoord, waarin hij do aanw., w.o. de afgevaardigden, dankt, voor hun voldoen aan de uitnoodiging om deze vergadering bij le wenen. Vervolgens richt spr. zich namens cl© Geref. Kerk v. Rijnsburg tot den Jubila ris met een hartelijke gclukwensch met dezen dag. Hoewol wij'niet in de eerste plaats des menschen, maar Gods eere bedoelen, mo gen we ons dankbaar verheugen in wat) God ons door Zijn dienstknechten wil' schenken. God heeft ons in U veel ge-, schonken. sj Van de 25 jaren uwer ambtsbediening, mocht gij er 15 in ons midden doorbren-J gen. Toon ge in 1908 de opvolger word varii wijlen Ds. Renkoma, was liet u in verre gemakkelijk gemaakt, dat een goeul fundament in de gemeente was gelegn. Aan kennis van do Gerof. belijdenis i ontbrak het niet. y Maar anderzijds was het arbeidsveld! zeer groot waarop gij leiding hadt te ge-] ven, en vooral hot catechetisch onderwijs] vereischte veel arbeid, zoodat do vraagl roes of geen tweede predikant diende t©* worden beroepen. i i Echter, uw stem behield haar klank, cn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2