Gemeentelijke &ankoïadiga«g8 GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken visckwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is HEDENAVOND verkrijgbaar S C H O L f 0.1S—0.22 per pond J. C. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 2 Juni 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door A. J. v. d. Wijn gaard, te Leiden, een verzoekschrift iB in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van. verkoop in een ka mer achter den winkel in het perceel Doe- zastraat no. 11. AGENDA. sclie Evangelische Conferentie, 's Mid dags 3 uur, 's avonds 7.30. Gebouw Pre diker. DONDERDAG 7 Juni. Leiden. Kerk- concert ten bate der „Leidscho Buiten school". Pieterskerk. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7^—8K uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag $8 Mei tot en met Zondag 3 Juni waragenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Bischmarkt 8, Telef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van. Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr Havens Gréve, Rijn en Sdiïekade 104, Tel 1681. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. G. H. Nijkamp,Breestraat 171, Tel.1241. Dr. Timmermans. Breestraa. 8, Tel 303. Dr. Weebers, Hooigracht 31. Tel. S69. Dr. Seret, Breestraat 18. Tel. 581. Do Geneeskundige Zon- dagdienst te Oegstgeest wordt van Zater dagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door Dr. Timmermans, Wil- helmi napark, Telef. 390. zer samenleving kunnen worden gewaagd met redenen van wetenschap, kwam spr. tot zijn eigenlijk onderwerp. Als de eerste der beide leuzen had hij gekozen de herle\ende geestdrift voor de studie van Oud-Hellas. Hij verklaarde voor de leuze te voelen, mits zij niet uit ging van onvermengde bewondering voor de Helleenselie oudheid. Wat met name Athene en zijn openbare leven heeft ver toond, althans van den tijd van Perikles, docht hem meer voorbeeld ter waarschu wing dan ter navolging. Eenigszins uit- vorig schetste hij inzonderheid den geest en het karakter van het Hellenisme en de rijken van Alexander's Diadochen, daarbij de beteekenis van dat beeld ter onzer waarschuwing in het licht stellend aan een reeks van punten te wier aanzien onze ho- dendaagsche wereld minder vol uitge broeid, „hellenistisch", mag heeten. De vermelding van een der gewichtigste Under die punten van gelijkenis bracht den spreker op het tweede teeken des lijds waarvoor hij de aandacht wilde vra gen: het beginnende discrediet der demo cratie, hare strekking om uit te loopen op eaesarisme. Met eenige voorbeelden werd de ernst dier beweging toegelicht, voor beelden, minder sprekend zoover zij val ken op te merken in Latijnsche landen, jaaar des te meer in de angelsaksische. Na aan de symptomen dier beweging ook in ons- land eenige aandacht te hebben ge dijd, eindigde de spreker zijn met groote indacht gevolgd en luid toegejuichte be toog met een warm woord van hulde aan ons koningschap, waarvoor juist wegens ie aangevoerde mogelijkheden een taak kan zijn weergelegd, even heilzaam als moeilijk. Mathesis Scientiarum Genitrix. In den Foyer van de Stadsgehoorzaal had gisteravond onder voorzitterschap van den heer Ir. A. Touw, de jaarvergade ring plaats van het Genootschap Mathesis ■Scientiarum Genitrix. Zij werd bijgewoond ioor bestuur en onderwijzend personeel van ^et Genootschap, eenige autoriteiten op ■onderwijsgebied en in diens hoedanigheid ils waarnemend Burgemeester, door den Wethouder, den lieer Mr. J. C. van der Lip. Na afdoening van eenige onderwerpen *an zuiver huishoudelijken aard had de 7erkiezing plaats van eenige bestuursleden der vereeniging ter voorziening in de plaat- jen opengevallen door periodieke aftreding, bedanken enz. Herkozen als zoodanig werd prof. dr. W. ran der Woude en gekozen de heeren dr. S. Holst Weber, J. Heringa en J. Zitman, ïllen met groote meerderheid van stemmen. De leerlingen namen vervolgens de voor ben bestemde zitplaatsen in, waarna de Voorzitter Ir. A. Touw eene rede uitsprak, waarbij hij een overzicht gaf van de lotgc- ïallen van het Genootschap gedurende het '38e van het bestaansjaar. Hij ving aan met een woord van welkom rot de aanwezigen. In 't bijzonder richtte *ij zich tot den wethouder van onderwijs or. v. d. Lip, wien hij dankte voor de -be langstelling in de school en de medewer king daarbij ondervonden. Hij sprak er djn leedwezen bij uit dat Mr. van der Lip jtich niet weder als raadslid en wethouder •beschikbaar stelde, zoodat het bestuur zijn deun en voorlichting voortaan zou moeten r'ssön. JIct afgeloopen jaar is voor het Genoot- ■diap niet onbelangrijk geweest. Er werd een begin gemaakt met den dagcursus, waaraan voorloopig 13 leerlingen deelna men. Dit getal is verre van meegevallen. Wellicht is onbekendheid met de instelling er van de oorzaak. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Ja nuari 1923 440, een aantal waarmede men tevreden kan zijn. Spreker wendde zich thans tot de aftredende bestuursleden, wien hij dank betuigde voor hetgeen zij in het belang van het Genootschap hebben ge daan en hij riep hun van harte, een tot wederziens toe. De nieuwbenoemde leden heette hij welkom en hij hoopte met hen aangenaam en nuttig samen te werken. Hierna ging hij de mutaties na in het leeraren-personeel, die nog al aanzienliik waren. De einduitslag der verschillende examens waren zeer bevredigend en van de vijf antwoorden op prijsvragen konden er drie bekroond worden. Dankbaar maakte spreker gewag van ver schillende giften, waaronder een bedrag van f 100.van de vereeniging van oud leerlingen. Een aantal firma's Bchonken voorwerpen dienstig voor het onderwijs. Ook door aankoop van leermiddelen zijn de hulpmiddelen voor het onderwijs zeer verbeterd en vermenigvuldigd. Spreker be sloot zijn toegejuichte rede met een harte lijk woord tot directeur, leeraren en leer lingen. Hierna werden de diploma's uitgereikt en de prijzen toegekend voor de bekroonde antwoorden op de prijsvragen voor de bouwkunde. De eerste prijs daarvoor werd toegekend aan B. A. de Graaf; 2e prijs aan A. Korswagen en eene eervolle vermelding aan S. P. Onwerkerk. De Voorzitter wensch te de geslaagden geluk met hun diploma's en eervolle onderscheidingen, waarna de tweede voorzitter van de vereeniging ir Mathesimes aan Directeur, leeraren en be stuur dank betuigde voor het op hoogen prijs gestelde onderwijs. Na sluiting der vergadering door den Voorzitter werd door het meerendeel der aanwezigen een bezoek gebracht aan de in de Groote Stadszaal georganiseerde ten toonstelling van teekeningen der leerlingen van Mathesis, welke tentoonstelling ook Zondagmiddag kosteloos voor belangstel lenden ter bezichtiging zal zijn openge steld. De Navorderings-kwesiïe. Maandag zal de advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage conclu sie nemen inzake de navorderings-kwestie - .Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben ongegrond verklaard het beroep van P. Heemskerk c.s. te Leiden tegen het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij afwijzend werd beschikt op eene aanvrage van het bestuur der R.-K. Pa rochiale Jongensscholen aldaar om gel den te ontvangen voor den bouw van een school voor gew. L.O., op grond dat.de aanvrage niet voldeed aan de eischen, vervat in art. 73 der wet. Naar men ons mededeelt, zal dc laak bare toestand bij de Haarlemmervaart, waar in October j.I. een geheel woonwagen kamp was gevormd, en waartegen door de bewoners van genoemd stadsgedeelte krachtig werd geageerd, binnenkort weer terugkeeren. Reeds nu hebben weer en kele woonwagens hun standplaats op het oude terrein ingenomen, terwijl bij de in kort te houden paardenmarkt het aantal zal vertiendubbelen. Aan het door den raad aangewezen terrein, dat als stand plaats zou worden aangewezen is nog niets gedaan. Het zou niet ondienstig zijn, in dien voor bet houden der paardenmarkt aan dezen toestand een einde werd ge maakt. Geslaagd zijn voor het diploma próc- tijks-examen boekhouden, afgenomen door de Federatie van Nederlandsche Ac countants de dames H. A. A." Anthony en J. G. Egginh, en de heeren S. W. van Leeuwen, J._ Schlatmann en Fr. C. Vries- sendorp, allen alhier. Gisteren herdacht de heer J. Mater, eerst amanuensis aan den Hortus den dag, dat hij voor vijf en twintig jaar tot* tuinknecht der genoemde instelling werd benoemd. Namens allen, die aan den Hortus ver bonden zijn, ontving hij een bureau mi- nistre; van enkele bekenden een bureau stoel, een bureaulamp en verder scbrijf- garnituur. Des morgens vervoegde zich te zijnen huize een afvaardiging van de Leidsclie Af deeling der Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde, die den heer Mater bij monde van den voorzitter hartelijk naméns deze Maatschappij gelukwensch- te en hem mededeelde, dat het Hoofdbe stuur dier Maatschappij hem het diploma voor vijf-en-twintigjarigen trouwen dienst met daaraan toegekende medaille had toegekend. Donderdagnamiddag werd weder een vergadering van aandeelhouders der Leidscho Broodfabriek gehouden, welke nogal druk bezocht was. Zooals men weet werd indertijd, toen een voorstel aan de orde kwam tot verkoop der fabriek aan een particuliere combinatie, dat niet werd aangenomen, den toenmalige commissa rissen een commissie van advies ter zijde gesteld. Deze commissarissen vonden daarin aanleiding te bedanken en daarop werden de leden dezer commissie aange wezen als commissarissen ad interim. Intusschen gaat, zooals men aan het „Leidsch Dagblad" meedeelde, liet be drijf niet zoo voordeelig als vroeger, wat trouwens met andere bedrijven van dien aard eveneens het geval moet zijn; mede een gevolg van het mindere broodgebruik ten gevolge van werkloosheid, enz. Commissarissen ad interim zinnen wel op middelen daarin verandering te bren gen; doch tot dusver schijnt dit niet (e ge lukken. Tot verhooging der broodprijzen willen zij blijkbaar niet overgaan. Op de agenda van de Donderdag gehouden ver gadering kwam alleen voor: mededeelin- gen van commissarissen ad interim. Deze medodeelingen kwamen zoo werd genoemd blad van aandeelhouders- zijde ingelicht hiérop neer: In de eerste plaats wilde men de aftre dende commissarissen déchargeeren van hun beheer. Deze schenen deze décharge, voorgesteld door de waarnemende com missarissen, niet te willen aanvaarden, zoodat dit voorspel nr.et werd aangeno- men. Het voorstel, om naast den directeur een bedrijfsleider aan te stellen, kwam niet in behandeling, omdat dit punt, naar het oordeel der meerderheid van aandeel houders, op de agenda had moeten zijn vermeld. Hiervoor zal dus een nieuwe vergade ring moeten worden bijeengeroepen, waarbij dit punt nader door commissa rissen a. i. zal moeten worden toegelicht. Ook scheen de vergadering niets te voe len voor het geopperde denkbeeld, de aan deden tegen 200 pet. aan een combinatie over te doen, waartoe gelegenheid zou zijn. Eindelijk heeft de directeur zich bij de aandeelbouders beklaagd over de weinige medewerking, welke hij van de commis sarissen a. i. ondervindt, wat volgens hem mode leidt tot een minder voordeelige ex ploitatie van het bedrijf. Examens hoofdakte. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden dat het schriftelijk gedeelte van het in 1923 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, op Dinsdag 3 Juli a.s. zal plaats hebben; dat de mondelinge examens óp Woens dag 18 Juli d.a.v. zullen aanvangen; dat de voorzitters der commissiën zijn: te Breda: dr. K. E. W. Strootman, in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Zutphen, te Zutphen, IJssel- kade 8; te Nijmegen: A. M. van den Donk, in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Roermond, te Venlo, Goltiussin- gel 2; te Rotterdam: J. Pas, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Schie dam, te Schiedam, Lange Haven 9; te 's-Gravenhage: J. N. Pattist, inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Middelburg, te Middelburg, Span jaardstraat E 70; te Haarlem; G. L. Tondu, inspecteur van bet lager onderwijs in de inspectie Utrecht, te Utrecht, Prinsenstraat 15; te Utrecht: F. Eringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Hil versum, te Hilversum, Melkpad 23; te Leeuwarden: dr. A. R. van Hattum, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Groningen, te Groningen, Noor derhaven Zuidzijde 22; te Zwolle: F. de Vries, inspecteur van het lager onderwijs i,n de inspectie Hee- renveen te Heerenveen, Lindegracht 58; Zij, die, zich aan dit examen wensohen te onderwerpen, gelieven zich vóór 18 Juni e.k. aan te melden bij den voorzit ter der commissie, voor welke zij verlan gen te verschijnen. De debacle van de Amsterdammer. Naar gemeld wordt, zijn eenige leden van het comité-van Leeuwen door den rechter-commissafls gehoord in verband met het door dit comité tot den officier van justitie gericht verzoek, tot het instel len van een onderzoek naar de gedragin gen van directie en commissarissen van de Chr. Amsterdammer. Eert initiaficf-vcorstel Bakker-Nort inzake de Pensioenwei-1922. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ititiatief-voorstel van mevrouw Bakker Nort, c.s., tot aanvulling van de Pensioen- we t-1922. In de Memorie van Toelichting herin neren de voorstellen aan de verwerping van het amendement-BakkerNort, na dat dit was gesub-amendeerd door den heer Wintermans. De verwerping was klaarblijkelijk bet gevolg van de omstan digheid, dat het aldus gewijzigde amen dement door den Minister van Financiën onaannemelijk was verklaard wegens het door de Kanier aanvaarde sub-amende- ment-Wintermans. Aangezien de minister echter tegen het ongewijzigde omende- ment geen bezwaar had en de beslissing ■daarvoor aan de Kamer had overgelaten, achten de voorstellers de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het ongewijzigde amendement zou zijn aanvaard. In dezen gang van zaken vinden zij aanleiding de Kamer alsnog in de gelegenheid te stel len, zich opnieuw over de zaak uit te la ten. De wachtgeldregeling bij de Spoorwegen. Op 29 Mei is er tusschen de organisaties van spoorwegpersoneel en de directie der Nederlandsche Spoorwegen een bespre king gevoerd, o.m. over de wachtgeldrege ling. De bonden hadden geklaagd over een onjuiste toepassing der regeling in dezen zin, dat personeel op wachtgeld werd ge steld, zonder dat het inderdaad overcom pleet was. De directie heeft toegezegd, dat op wachtgeldstelling alleen mag plaats hebben, als vaststaat dat er overcompleet is. Op wachtgeld stelling mag zelfs niet ge schieden, als vooruitzicht bestaat, dat be trokkene^) over eenigen tijd overcompleet zullen komen. De door de organisaties aangebrachte gevallen van onjuiste toepas sing zal Nde directie onderzoeken. Bij een gisteren gehouden bespreking tusschen de directie van de Ned e r Spoor wegen en vakvereenigingsbesturen heeft de directie op een verzoek om uitbetaling van de wachtgelden por week, in plaats van per maand, afwijzend beschikt. BUITEWLftiiB IN EN CM HET ROERGEBIED. De laatste sprong. Geen resultaat te verwachten? In ons overzicht van gisteren hebben wij eenigszins doen uitkomen de groote moeilijkheden, die bij het samensteEen. van dó nieuwe Duitsche nota zijn geble ken. De gezamenlijke vakvereenigingen. heb ben bet voorbeeld van de spoorwegarbei ders gevolgd, en in een schrijven aan den rijkskanselier v. betoogd, dat zij, aUeen reeds in verband met den economischen afweerstrijd aan den Roer zich verplicht achten, ongevraagd hun oordeel over het aanbod van de Industrie te doen kenbaar maken. De vakvereenigingen achten het aanbod ten eenenmale onvoldoende. Waar van de staatsbedrijven dergelijke liooge bedragen worden geëischt is het aanbod van het particulier vermogen, dat ongeveer 7 maal grooter is, al zeer ge ring. De vakvereenigingen beschouwen het aanbod dan ook niet als een goeden, grondslag tot oplossing van de herstel kwestie. Wat de 8 uren-dag aangaat hieraan zal krampachtig worden vastgehouden. Of hiermee ook de mógelijkheid tot overwerk wordt uitgesloten is niet recht duidelijk. Wel blijkt ook uit dit schrijven weer, dat het eigen belang cn het egoïsme alles bederft. Dit egoïsme kan weer tot gevolg heb ben, dat van de antwoord-nota niet veel terecht komt, en er over Duitschland na- melooze ellende wordt uitgestort. Het stokt eenigszins met de antwoord nota. Men blijft volhouden, dat het aanbod „in den aanvang der volgende week" zal worden ingediend, doch een dag wordt zelfs nog niet genoemd. Er zal nog wel een weekje bij komen. In sommige kringen doet men het voor komen, of de Duitsche regecring nog wacht op een verklaring van Engeland of Italië nopens de herstelkwcstie. Wat den inhoud der voorstellen betreft hiervan is nog niet veel bekend. Officieus wordt gemeld, dat de nieuwe Duitsche voorstellen een moratorium van vier jaar vragen. Voorgesteld zou worden een betaling van 30 milliard goudrnarken, te betalen in 30 jaarlijksche termijnen. Het is moeilijk aan te nemen, dat deze nieuwe nota de politieke atmosfeer zal zuiveren. En tóch is het de laatste kans van Duitschland om zich Ie redden de laat ste sprong. Indien niet spoedig een oplossing wordt gevonden zal óc aïgemccne ineenstorting het gevolg zijn. De mark beeft kans gezien gisteren te dalen beneden de werkelijke waarde van den kroon; de prijzen stijgen, de ellende vermeerdert, de onrust neemt toe en do doorsnee Duitscher beeft als motto bo ven zijn denken en handelen geplaatst: „Het geeft toch niets". Het eenigste middel waarvan npg heil wordt verwacht, is de ontwikkeling ten goede van de algen;eene Europeesehe po litiek. Er zijn in Europa twee polen n.l. Lon den en Parijs. Aan welke zijde Italië en België in de komende dagen zullen gaan staan, zal moeten blijken. VerbEjdend is een bericht, dat Musso lini aanstuurt op een intergeallieerde con ferentie na de overhandiging van de Duitsche nota. Misschien wordt den Fransehen dan eens aan het verstand gebracht, dat niet het vernietigen van Duitschland doch het komen tot vrede liet hoogste doel moet zijn. Met zekerheid kan 'gezegd worden, dat we crisisdagen tegemoet gaan. Zal de bolsjewistische stroom over Duitschland heenzweïgen? De teekenen zijn-donker. Dat er een vragen zij naar uitkomst, opdat niet de machten van den afgrond, doch do Heer der lieirscharen moge over winnen. Nieuwe relletjes. In Bautzen zijn bloedige onlusten voor gekomen. Nadat reeds in den loop van den namiddag Donderdag botsingen tus schen demonstranten en politie waren ontstaan, trok 's avonds tegen 11 uur een groot aantal werkloozen naar de hoofd wacht der politie. Zij eischten o.a., dat de politie zou capituleeren, dat de wapens uitgeleverd zouden worden en dat de ter versterking der gemeentelijke politie ont boden gendarmen onmiddellijk zouden vertrekken. Tegen 12 uur 's nachts werd een poging gedaan om het politiebureau te bestormen. Uit de menigte werden vele schoten op de politie gelost. Daarna open de ook de politie het vuur, en er ontstond een geregeld gevecht, waarbij twee perso nen gedood en zes gewond werden. De ge- dooden lie hoorden niet tot de demonstran ten, doch waren toeschouwers, die hun nieuwsgierigheid met den dood moesten bekoopen. Eerst tegen 2 uur 's nachts was de orde hersteld. DE BELGISCHE SPOORWEGSTAKING BEËINDIGD. De staking is gister geëindigd. Dit bericht verspreidde zich gister als een loopend vuurtje. Het Nationaal Syn dicaat heeft dug het loodje moeten leggen. Om de nederlaag te verbloemen, wijst het syndikaat op het feit, dat het van bevoeg de zijde heeft vernomen, dat de regeering voornemens was de eischen van het per soneel ernstig te onderzoeken zoodra de rust weer zou zijn teruggekeerd. Verder wordt er in het besluit tot opheffing vaa de staking op gewezen, dat de regeering heeft deen. kennen, dat stakers die vóór Juni het werk zouden kervatteft, ontsl&s gen noch geschorst zouden worden. Oo£ zou tot de opheffing van de staking zijg besloten om geen vat te geven aan de las^ terlijke aantijgingen van zekere pers, dis beweert, dat het stakingsfonds door Duitschers wordt gesteund. Deze nog,38 zonderlinge. overweging houdt verbanS met liet gisteren verspreide nieuws, daS bij een Bruselscho bank een Duitscfcg chècpie ad 150 duizend franc ten bate va« het syndikaat was ingekomen. Dit we?*j van de zijde der stakers besEst tegenga* sproken en. thans kondigt hun leider Re- nier aan, dat hij de kranten, die het b&* richt hebben verspreid, bij den rechte? zou aanklagen. Daarmee is echter de toe-* stand nog niet verholpen. Zoo groot is ds ontreddering dat eerst begin van de vofo gende week de toestand weer normaal zal. zijn. Van een hervatten van den arbeid was gister namiddag althans te Brussel al heel weinig t,e zien. Intusschen sshijnS de regeermg, die zeker is. het pleit te wint nen, voet bij stuk te houden. De staker^ die uit den dienst werden ontslagen, zu« len niet meer teruggenomen worden. Hut; aantal bedraagt reeds 164, waaronde? honderd nog gister uit den dienst werdcfe verwijderd. Daarbij hoort een ingenieur, alsmede een der voornaamste leiders van het syndikaat. Te Meckelen heeft nu het parket eveneens besloten tot huiszoeking bij de voornaamste stakers. Een veertigtal arbeiders werden gister verhoord. De aardbeving in Perzik - De correspondent van de „Pioneer" seinde gisteren uit Mesjed, dat de aan- houdende Schokken, welke volgden op de aardbeving in Perzië nabij Terbet-Iïey- deri, thans een einde hebben genomen. Hartverscheurende tooneelen hebben zich bij deze ramp afgespeeld, terwijl in de stad en omgeving de slachtoffers van onder de puinlioopen te voorschijn ge haald werden. De plotseling ingetreden hitte bemoei lijkt liet begraven van de talrijke slacht offers en van de vele gedoode dieren ten zeerste. Dientengevolge bestaat er groot gevaar voor het uitbreken van een epide mie. Het juist aantal slachtoffers*is nog niet vastgesteld. Alle Europeanen zijn in vei ligheid. Hot reddingswerk dvn*t nog voort. Een rjedenkr»aaM voor Wiic:n N opgeblazen. De tweehonderd jaar oude naald nabij Drogheda in Ierland, opgericht als herin nering aap den slag aan de Boyr-.e ter plaatse waar koning-stadhouder Willam III is geland, is door het springen van een mijn vernield. Deze daad wordt uit gelegd als een demonstratie tegen de re» gcéring van Noord-Ier land in verhand met het Orangistiseh karakter van het ge- denkteeken. In een te Plymouth gehooden rede zéide de Engelsche minister van Arbeid, Barlov, dat het aantal werkloozen de laatste week met 40.000 was afgenomen. De cijfers waren nog treurig, maar spre ker achtte de toekomst hoopvol. De mi nister was van oordeel, dat dc nijverheid op zich zelf moest steunen. De buifenland- sche mededinging zou het land dwingen,' zijn eigen nijverheidsorganisatie fe verj beteren. Ze zoeker, hei hoog? De Sovjet-pers voert een-krachtige cam pagne ten gunste van de oprichting van groote vliegtuigfabrieken, het eenige af doende middel, zooals zij verklaart, voor de bestrijding van. de vijandige houding der Westersohe stalen tegen Rusland. In de streek van Odessa tracht men zelfs de hoeren er toe te bewegen voor dit dool een deel van den oogjt af te staan. Belangrijke Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.I. hebben inbrekers uit een juweelen- winkel aan de avenue de Paris te Vincen- nes voor een waarde van 175.000 francs ringen, halssnoeren, armbanden, enz. ge stolen. Bij een vroegere, poging, een paar jaar terug, werden de dieven bij bun werk gestoord, zoodat ze 'zonder veel buit vluchten moesten. Men vermoedt, dat de zelfde inbrekers thans aan !f werk zijn geweest. Na zich door middel van een valschen sleutel toegang te hebben ver schaft tot een langs den winkel gelegen, coloir, hakten ze een gat in den muur, waardoor zij zich toegang verschaffen tot den winkel. De eigenaar, die boven zijn winkel woont, heeft niets bemerkt cn zelfs de waakhond heeft de „klanten" niet aangekondigd. „Wreed" koken. Voor den politierechter te Willesden, verscheen eergisteren een wanhopige huis vrouw, die scheiding tusschen tafel en bed van haar echtvriend verlangde op grond van „wreedheid" van den kant van haar dierbaro mannelijke wederhelft. Waarin deze „wreedheid" bestond, toon de zij met kracht en bewijzen aan, door-; dat zij in een stuk krantenpapier het mid dagmaal meebracht, dat haar vriendelijke levensgezel voor haar had bereid. Dezo wilde namelijk do buishouding, het koken incluis, niet meer aan zijn vrouw overlaten en bereidde iederen morgen, voor hij naar zijn werk ging, met meer vlugheid dan groote koksvaardigheid, 't diner voor zi]ï» lieve e-ga-. Een proef van zijn edel, handwerk' werd, gelijk gezegd, in een stuk kranten papier meegebracht en aan den rechter getoond. Het was een stuk vleesch, dat er zoo onappetijtelijk uitzag, dat de rechter er zijn neus, mitsgaders er zijn wenkbrau wen voor optrok. „Hij koopt altijd 'n verkeerd soort vleesch" klaagde de vrouw, „en hij lioudt er zulk een misselijk slag van koken op n&v dat ik niet kan eten en bijna sterf van don' honger."

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2