De Gerei. K erek van Hoogmade. GEfiBENGD NIEUWS Ongeluk. Tusschen Horbach en Richterich ia de ongehuwde J. H. uit Maastricht van een vrachtauto gevallen. Hij viel met het hoofd op straat en is terstond overleden. Uit tien molen gevallen. Aan de Zomervaart te Haarlem viel een molenaar uit een molen, die werd afge broken. De man is aan de gevolgen over leden. Verdronken in een emmer. Tijdens een oogenblik afwezigheid van den vader viel te Nijmegen een knaapje van 15 maanden in een emmer met water en kwam daarin om. ...jdeè'kt? Moord te Nieuwe Hagen. Te Nieuwe Hagen is gistermiddag de 24-jarige mijnwerker Beerendse, door zijn medekostganger B. vermoord. Omtrent de oorzaak van hot drama ver neemt ,.De Tel." het volgende: De beide jongelieden kregen twist om een meisje. Naar de dader later beweerde, moet zijn kameraad hem toen met een mes hebben bedreigd. Dit mes werd hem echter afge nomen, waarna B., in woede ontstoken, Beerendse den halsslagader afsneed. De politie van Schaesberg rekende den dader in. Aanvankelijk trachtte deze te ontken nen, doch nadat- de inspecteur hem door een truc van de wijs had gebracht, be kende hij den moord bedreven te hebben. B. zal naar de strafgevangenis te Maas tricht worden overgebracht. Regenschade. Uit Zevenbergen wordt gemeld: Door do ontzettende regens, de laatste weken ge vallen, krijgen de veldvruchten het in deze streek te kwaad. Er zijn reeds hoeren, die hun aardappelen moeten omploegen, om reden zij rot in den grond zitten. Ook boo- nen beginnen te rotten. Er wordt hard naar droog weder verlangd. Hevig onweder boven de Z.-H. Eilanden. Een geweldig onweder heeft boven de Zuid-Hollandsche eilanden gewoed. Buiten gewoon zware slagen kwamen voor, waar bij zich het verschijnsel voordeed, dat in vele woningen ruiten braken. In het ge bouw van de waterleiding te Oud-Beier land sloeg de bliksem in de telefoon en deed de verbindingsdraden smeltfcü, ter- wijF in de kast, waarin de telefoon ge plaatst was, brand ontstond. Deze brand was evenwel spoedig gebluscht. Van een der watertorens is een stuk af geslagen. Van de ambachtsschool werden ongeveer 40 ruiten verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de gemeente Westmaas is tijdens het onweder het zware gewicht van het slag werk van de torenklok door de zware tril-, lingen van een donderslag naar beneden gekomen. Ook hier waren geen persoon lijke ongelukken. De met deze bui gepaard gaande slagre gens hébben aan de te velde staandè ge wassen veel schade gedaan. De zomertijd ten plattelande. In Eem-Gooiland wordt een krachtige actie gevoerd tegen den heden ingetreden zomertijd. Te Eembrugge en de heide Eem- nessen hebben de landbouw-organisaties den kerk- en schoolbesturen verzocht den gewonen tijd te behouden. De kerktoren zal den nieuwen tijd Ijier niet aanwijzen. Te Blarieüm is op een gecombineerde ver gadering van Boerenbonden uit het Gooi, in samenwerking met den Bond van Melk veehouders en de directies der zuivelfa brieken eenzelfde besluit genomen. Ook te Hilversum is een actie, tevens voor de om liggende gemeenten, in wording. Te Ierseke nam de raad met 7 tegen 4 stemmen een voorstel aan om den zomer tijd niet te doen gelden voor de beide open bare schole nen de secretarie. B. en W. geven evenwel geen uitvoering aan dit be sluit. De vliegende vleugel. Naar de luchtvaart-correspondent van de „Daily Chron." meedeelt, zullen binnenkort proeven worden genomen met een vlieg tuig, dat niets meer of minder zal zijn dan een vliegende vleugel. IL Te omschrijven wat déze aannemers moesten verrichten zou te veel plaats eischen. Alleen zij vermeld: de zware balklaag „4 binte van 30 voet lang en 12 duym dik ende omdat de swaare binte wan wijd- Jegge nog tusschen beyde een hint van 9 duym." Op deze balken rusten in het midden de iapspanten, daar deze kap uit twee nok ken bestaat met een zakgoot. „Van ondere tegens deze daer de toog hreeckt' moet alles met pen en gat ver bonden worden, en „in 't rondt moet op drie voet van de bovenkant der muur een hint geleyt worden en aen deeze moet aan de binnenkant in de Kerck een lyst ge- schaaft, ook al de tooge moete van binnen zijn. Rontom van 3 duyms Greene hout. De kap is zeer solide gebouwd, alsmede het torentje. 0 De metselaar nam het geheole werk Aan voor 1920 gulden. Volgens bestek moesten de mursn 2 fcteen dik zijn, aan de voor en achtergevel op yder hoek een pilaster" alles „van keste graauwe steen opgetrokken en van binnen „met goede roo-hardsteen". En ■?pdat „het niet deur soude wateren, moe ien agter ten minste een duym de slee den hoger gewerkt werden als van vo- ven." De steenen van de oude kerk zijn niet gebruikt, deze puin vond ongetwijfeld wel -?en plaats op de kade welke rond de heerlijkheid ligt. Het maken van het bestek van den loodgieter werd opgedragen aan H. Slin- gcrlandt, stadsmetselaar te Leiden en De vliegmachine is zoo gemodelleerd, dat het den aanblik heeft van een zich verhef fend vlak. Mén verwacht, dat dit vliegtuig hechter zal blijken en tevens van een meer economische constructie dan de vroegere typen. Van talrijke machines voorzien, zal het vliegtuig een salon hebben voor 25 pas sagiers en afzonderlijke appartementen voor de post en goederen. Deze comparti menten worden in dezen eenen vleugel zelf ingebouwd. Brutale roof te Milaan. Er heeft alhier een brutale bercoving plaats gehad. Een juwelier in het centrum van de stad pleegt sinds eenigen tijd zijn voorraad juweelen en andere voorwerpen van groote waarde, iederen avond veilig heidshalve bij een bank te deponecren. Den volgenden morgen laat hij de kostbare voorwerpen dan door zijn personeel terug halen. Ook Dinsdagochtend half tien zond hij twee zijner bedienden naar de bank. Toen deze met twee tasschen gevuld met juwee len, tot een gezamenlijke waarde van IA millioen lire de bank verlieten, werden zij door eenige individuen onverhoeds aange vallen. Dezen ontrukten hun de tasschen en sprongen in een gereedstaanden auto. Een politie-agent, die in de nabijheid sur veilleerde en van de berooving getuige was requireerde een huurauto en zette de ban dieten na. Hierbij werd hij geholpen door een aantal burgers, die de berooving even eens hadden gezien. Een opzienbarende ver volging had plaats. In woeste vaart ver volgden de bandieten, die in den voorsten auto zaten, hun weg. Vlak daarachter reed zoo snel mogelijk de huurauto. Do ver volgden vuurden onophoudelijk. Zij hadden medeplichtigen, die de auto, waarin de achtervolgers waren gezeten, met andere auto's den weg versperden. Ten slotte wisten de dieven met hun be zit to ontkomen. »Tel." Locomotief in een rivier gevallen. Gistermorgen is, naar uit Locarna in Italië wordt gemeld, bij de brug over de Cavio bij een overweg een electrische loco motief van een goederentrein met een mi litairen vrachtwagen in botsing gekomen. De locomotief viel in de rivier. De machi nist en drie treinbeambten werden gedood. Brand in een Engelsch schoolgebouw. Te Winchester heeft Dinsdagnacht in het Winton House, waar een internaat voor jongens gevestigd is, een hevige brand ge woed. Om half twee in den nacht werd het vuur door een jongen, die van den rook was wakker, geworden ontdek'. De knaap maakte alarm en weldra rende de gehcele jeugd in nachtgewaad over de gangen, om aan het vuur te ontkomen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat spoedig het geheele gebouw van twee verdiepingen in lichte laaie stond. Op de speelplaats verzameld, constateer de men, dat er nog vijf jongens ontbraken. Een der onderwijzers, begaf zich, van een gasmasker voorzien, in het brandende pand en wist een der knapen, die op de 'boven verdieping nog te slapen lag, te redden. Een andere jongen werd door een der leerlingen gered, die den vermiste in half bewustelozen toestand naar buiten bracht. De drie anderen wisten zichzelf te redden, door met een spons in den mond door den dichten rook te dringen. De HO jongens waren nu allen behouden. De meesten hebben echter al hun goed bij den brand verloren. Het werk van Mr. Zimmerman. De Figaro zegt in een artikel over het werk van mr. Zimmerman te Weenen: Mr. Zimmerman is naar het eenstemmig oordeel bewonderenswaardig goed berekend vóór zijn zeer moeilijke taak welke geen precedent heeft. Energie en tact, doorzicht en wilskracht, moeten samengaan. Uitste kend Duitscli, Engelsch en Fransch spre kend maakt hij vooral den indruk terdege te weten wat hij wil en vast besloten te zijn het te bereiken, het koste wat het wil. Toen hij zijn ambt pas had aanvaard, achtten sommige hem te streng. Hij was echter juist daarvoor naar Weenen gezon den. Hij moest zich wel doortastend en zelfs opdringend toonen om alle hervormin gen onverwijld door te zetten. De verbete ringen werden inderdaad bijna in den daar Pieter van Drongen, de stadstimmer mansbaas. Den 7en September 1729 nam Barnaers dit werk aan „voor yder kondert pond-op de Waag te Hoogmade gewoogen, het lood swaer 7 a 8 pont de vierkante voet van het beste nat lood, het hondert pont a 11 gulden 17 stuyver". Ten eerste had. hij „te leggen de gooten in het ronde en ook de sak(goot), het selve wel te soudeeren, glad leggen ende dryven na den ysch van 't werek". Ook al het houtwerk van den toren bekleeden. In het geheel is aan het Keikgeboinv gebruikt „1078 pond lood saam 1277 gul den en 9 stuyver". Het oude lood van de voormalige pa rochiekerk bracht nog op 135 gulden, en 15 gulden van „het glasloot van de ouwe Kerck ende 42 gulden 17 stuyvers' en 4 duiten van liet ouwe yzerwerek". Hieruit kunnen wij opmaken dat het indertijd een „suffisant" gebouw is geweest. Bij de bestekken was ook gevoegd een teekening van een Kerkgebouw, alsmede een teekening van den ouden toren, waar van thans nog een gedeelte naast het Kerkgebouw staat en bij het gemeentebe stuur in gebruik is, voor arrestantenlo kaal; ook het bestek van dien toren 2), be nevens een teekening, bevonden zich bij de bestekken der Kerk en hoewel geen jaartallen op deze documenten aanwezig waren, bleek toch bij inzage, dat ze niet tijdens de regentschappen van de heeren van Gampen en Tiarck waren opgesteld, maar tijdens het beheer van Alberthus v. d. Velden, die volgens het Leenregister van de Staten van Holland zijn opdracht verkreeg over Hoogmade 8 Aug. 1718. Volgens dit goed omschreven bestek, bestaande uit 25 artikelen, zou die toren HET BEZOEK VAN KONING HAAKON. Omtrent het bezoek van den koning van Noorwegen aan ons land kunnen we nog mededeelen, dat de Koningin en de prins Dinsdagochtend aan het Centraal Station te Amsterdam te 8.52 uur zullen aankomen en zich naar het paleis begeven. Zooals men weet staan voor hét verdere gedeelte van den dag een bezoek aan het Rijksmuseum, een rondvaart door de ha vens en 's avonds het galadiner ten paleize voorafgegaan door een ontvangstvan het corps diplomatique door den koning, op het programma. Woensdagochtend om half elf gaat do Noorsche Koning naar Soestdijk; vandaar naar 's-Gravenhage, waar hij te 3.55 aan komt. Om half elf Donderdagochtend vertrekt de vorst naar Rotterdam, vanwaar hij ons land verlaaf. toe bestemden tijd verkregen. Alles is op den goeden weg. Zimmerman en een kleine zeer beperkte, maar uitgelezen staf, waar mee bij zich wist te omringen, hebben niet stil gezeten. Intusschen hebben zij nog veel voor den boeg. (N. R. Crt.) Door de lucht naar Parijs. Nu de staking in—België wederom in een ernstig stadium is gekomen, zoodat het ge heele verkeer gestremd is, zal de K. L. M. voor de passagiers naar Parijs twee vlieg tuigen per dag beschikbaar stellen, terwijl de passagiers voor Brussel van de Waal haven te Rotterdam met een soort van iucht-taxidienst zullen worden overgebracht Telkens wanneer een voldoend aantal passagiers aanwezig is, om de toestellen te vullen, vertrekt er een. De passagiers begeven zich op eigen ge legenheid naar het vliegterrein Waalhaven en zullen vandaar vertrekken, zoodra het toestel vol is. In het eerste stadium van dc staking heeft deze taxidienst uitstekend gewerk'. De passagiers kunnen zich van des mor gens 9 uur tot des avonds 6 uur mar Bel gië begeven van het vliegtrein Waalhaven, te Botterdam. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Leiden 31 Mei 1923. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken ondergeteekenden het onderstaande In uw geëerd blad te willen opnemen. Bij voorbaat hun dank. In uw nummer van gisteren richt een „Leiderdorper. Jongeling" aan het adres der J. Y. „Obadja" en „Dr. Bavinck" het verwijt, dat deze vereenigingen geen goede kennis kunnen hebben genomen van de verklaring, door Ds. Yonken"berg op den laatst gehouden Bonsdag afgelegd. Ons voorstel, aan het Bondsbestuur om Ds. Y. tot EereWoorz. van den Bónd te benoe men heeft volgens hem 'geen reden, van bestaan, omdat Ds. V. thans nog bondsdi- recteur is, en de schrijver komt tct de con clusie „dat het goed lezen van het J.-blad ook nuttig kan zijn." Wat dit laatste betreft, meenen wij te moeten opmerken, dat het lezen van het J.-blad niet alleen nuttig „kan" zijn, maar altijd nuttig is, en wij voegen er den wensch aan toe, dat de schrijver geen oor deel over een zaak uitspreekt of schrijft voor hij er goed kennis van beeft geno men, want dit meenen wij te moeten be twijfelen. Anders toch zou hij gelezen heb- ongeveer 11 jaar voor de vernieuwing van de Kerk zijn afgebroken en ver nieuwd, maar dat is niet denkbaar, daar men in 1729 dat „oude monument van Hoogmade" wegens verval tot op de 1ste verdieping heeft afgebroken. Stappen wij nu van het loodgietersbe- drijf over naar den steenhouwer; dit was Andries Hancourt die het werk voor de Kerk zou leveren voor 614 gulden 17 stuyver en 12 duyten. Zijn werk was omschreven als volgt: „tuschen de poort (ingang) een blauwe lijstdrumpel breet 16 duym, do boove lijst met het frontisspies hoog omtrent 3 voet, breet 9 voet met de sprong, nog moet in 't midde van het frontisspies een schiltje met een waapen uijtgewerkt werde 3) en in 't fries van de onderste lijst den da tum." De keus voor dit werk was tusschen „Blauwe hardsteen" of „Breemersteen". .Volgens de rekening leverde Hancourt „Blaauwe Schotcentser steen". 4) -In volgorde volgt nu de smid, Harme Huyrman, die behalve ankers en ander ijzerwerk moest leveren, zes ijzeren ra men. In verhouding van de overige werk lieden ontving hij een groot bedrag, n.l. 559 gulden 16 stuiver en 4 duiten. In deze zes ramen plaatste Pieter de Vogel het glas en nam aan „te maecken ses raameh ieder van agt glaesen, de bo venste twe halve ronde, 't saem 48 glaese, 't same 384 voet mij aen besteet de voet 7 stuyver en deese glaase te maecken van het beste slegt (vlak of gelijk) glas wel in 't loot gezet". Volgens zijn rekening ont ving hij daarvoor 134 gulden 8 stuiver. Uit bovenstaande blijkt dat men toen het glas berekende per voet. (Voor wij het Kerkgebouw binnen gaan ben, dat in het bovenbedoeld voorstel der beide J .V. wordt gesproken van den af tredenden bondsdirecteur, dus niet van den afgetreden directeur (Zie de Stan daard 29 Mei j.l.) Daarmede gaven wij onzen wer.sch te kennen, dat wanneer Ds. V. aftreedt, hij door het Bondsbestuur tot Eere-Voorzitter worde tienoemd en te vens deden wij in dit woord uitkomen, dat de bondsdirecteur nu nog niet afgetre den is. Het genoemde bezwaar tegen het voor stel der Leidsche J. V.'s put de schrijver alleen uit den aanhef daarvan. Het is waar, dat iemand, die in „Wörterreiterei" zijn lust zoekt, dat bezwaar tot op zekere hoogte zou kunnen beamen, maar een ieder, die de verklaring van Ds. Vonken- berg met verstand gelezen heeft, zal daar uit concludeeren, dat Ds. V. in den eerst- komenden tijd het directoraat zal neer leggen, nog voor den volgenden Bondsdag zoo mogelijk, want anders zou Ds. V. de bedoelde verklaring niet te Groningen hebben gedaan. Het is daarom buiten kijf, dat Ds. V. in principe opgehouden heeft directeur van den Bond te zijn, al duurt het misschien nog even voor Zijn Eerw. terugkeert tot den Dienst des 'Woords. Met het oog daarop, hebben de beide J. V. het voorstel aldus geformu leerd. Bovendien moet elk voorstel, dus ook dit, wil het vrucht dragen, zoo be knopt mogelijk gesteld zijn en we zijn on zen bondsvriend dankbaar dat hij door zijn schrijven ons aanleiding geeft deze toelichting op het voorstel te geven, opdat alle misverstand daardoor, indien eenigs- zins mogelijk, uit den weg worde geruimd. Het gaat bij dit voorstel niet om de formuleering, maar om de gedachte, die daarin besloten ligt, n.l. om den noesten arbeid en het grootsche werk van den Bondsleider te eeren en in het aanbieden, van bet Ecre-vocrzitterschap te uiten de waardeering van onze vereenigingen voor 35 jaren trouwen dienst. En deze gedachte is u ook sympathiek, daarvan zijn wij overtuigd. Met beleefden dank: A. BOEKKOOI, Voorz., „Dr. Bavinck." N. ANES, Voorz. „Obadja" Land- en Tuinbouw De koude Mei-maand. De kou in Mei deed geen goed aan vele gewassen. Naar warmte wordt algemeen verlangd. Beschame God ook dit jaar de hope der toch al in meer dan een op zicht beproefden landman niet! De Landb.-rubriek van de „Tel." tee kent den toestand aldus: Een goed begin is een daalder waard, zegt het oude spreekwoord, doch het be gin van dit oogstjaar is niet erg gunstig. Wel is waar beginnen de koude en de re gen iets te luwen en de oogsttijd is voor den landman ook veel belangrijker dan deze eerste periode van den plantengroei, doch de schade, die hier en daar thans is geleden, zal toch reeds van invloed zijn op het eindresultaat! De rogge, die al te dicht was gezaaid en te veel chilisalpeter op reis had. meegekregen, is ïeeds hij plekken gaan legeren; als het erg is zal ze niet weer oprijzen en doet men ver standig het gewas te maaien voor veevoe der, om den bodem nog voor een ander product te gebruiken. Het kool- en kar- weizaad staan in vollen bloei en vooral de talrijke gele koolzaadvelden leveren in sommige streken een prachtig gezicht; door ae groote koude ontwikkelt het ge was zich echter "slecht en bovendien heeft door het gebrek aan zon, waardoor zich veel minder bijen en andere insecten op de bloemen bevinden, de bestuiving onder zeer ongunstige omstandigheden plaats. De te lage temperatuur doet de verschil lende soorten stam- en snijboonen slecht ontkiemen: ze zijn in het begin van Mei gelegd doch hebben een warmen grond nocdig, omdat ze anders eerder beginnen te rotten dan te ontkiemen, zooals trou wens zeer veel zaaigoed, dat te vroeg aan den grond wordt toevertrouwd. Alleen gras en klaver groeien voorspoedig en de hooioogst zal zeker in hoeveelheid niet tegenvallen: in de weide wordt echter door het vee meer vertrapt dan opgevre ten; als de warme dagen komen, herstelt bezichtigen en daarvan een korte be schrijving geven, melden wij nog dat het „Dak van beste blaauwe valkenburgse pannen" moest gedekt zijn, dat bij den bouw werd bepaald dat binnen drie maanden de kap er op moest zijn. 5) Men kon toen ook wel vlug werken. Den 22en Januari 1730 ontvingen de aannemers hun eersten termijn van beta ling en den 12de Februari d.a.v. werd het werk afgeleverd. Dit torentje in koepelvorm gebouwd, heeft een hel welke dateert uit don jare 1864, toen de oude bel werd afgedankt. Op deze hel staat: „Petite Fritsen heeft mij gegoten 1864". Onze nasporingen omtrent die oude bel, vooral wat het opschrift daarvan betrof, waren tevergeefsch. 2) In 1438 is deze toren naast liet Kerkgebouw gebouwd, iets ivat in die tij den meer geschiedde; in 1534 is hij her steld en in 1729 tot op het voetstuk af gebroken en met een spits dak voorzien; hij bleef voortdurend de bewaarplaats van misdadigers. Als de muren van dezen toren spreken konden zou menig drama bekend worden, toch is alles bcAvaard Avat te Hoogmade is geschied in vorige eeuwen n.m. in de „Dingboeken" .van Schout en schepenen. Tot in het jaar 1856 bleef de toren als zoodanig dienst doen, toen veranderde hij in een spuitenhuis, doch in 1906 werd hij weder voor het oorspronkelijk doel ingericht. 3) In 1917 werd dit „schiltje" zijnde het wapen van Cornelis Sprongh, wegens herstelling uit het frontisspies verwij- derd en een ander van cement daarvoor in de plaats gesteld. Schrijver dezes ver zocht den metselaar L. dit historisch zich dit echter spoedig, zooals veel waï thans alle kleur en fleur heeft verloren. Personen te Leiden gevestigd. H. H. de Bie, kruideniersbediende, Hansen straat 9 A. L. J. van Daalen, typograaf,A P. de la Courlstraat 30 Mevrouw W. J. IfA v. d LaanDercks, Hansenstraat 6c D. A.;l Deynen, K. Hansenstraat 6a P. J. Hurk-r: mans, molenaar, Rijndijkstraat 41 Mej. M. Kouwenhoven, Hooigracht 95 A. van der^j Meij en gezin, brievenbesteller, Meidoornstraa'u? 15 W. van Huis en gezin, brugwachter,'" Blokhuis Staatsspoor E. Keerner,» Pieterskerkgracht 28 J. A. van Polanen,"! werkmeester, Reineveststeeg 15 Mej. E. E. I K. Rohde, verpleegster, Acad. Ziekenhuis 1 L. A. Jans, schrijver Posterijen, Meidoornstr. 11 Mej. M. M. Smeele, -winkeljuffrouw, f Brecstraat 11 A. G. van Tuijn, bierbrouwer/ Hooigracht 51 Mej. A. F. van Veldhuizen,) dienstbode, Zijdgracht 25 H. F. Waslander, kok, Breestraat 84 D. Zirkzee, leerling ma chinist, Oostdwarsstraat 31 Mej. G. M. 1 Brusche, dienstbode, Utr. Jaagpad 57 R. j Yntema en gezin, Adj. acc. D. B„ Breestraat f 130 G. A Mechelse, graveur, Leuvenstraat; j 24 W F. Pronk, pianostemmer, Apothekers-r dijk 3 Mej. A. F. Warmhoudt, verpleegs'cr- Acad. Ziekenhuis Mej. T van Dijkev« Lunteren, Doelensteeg 6 K. F. Peter?, vleeschhouwer, Noodwoning H J. II. van» Westbroek, timmerman, Parkstraat 10 Mej.J Wede. J. de GraafBrouwer, typiste, Prins Hendrikstraat 9 A. van Oosten en gezin, los werkman, Paradijssteeg 6 Mej. J. E. Chevallier, "iiulp in de huishouding, Bree straat 108a P. M. H. Ballieux, student* Breestraat la Mej. A. Th Tegelaar, Oos'-- dwarsgracht 1*7 Mej. W. Hoogervorst, buffet juffrouw, Levendaal 52 W. J. G- Eichhoff, acteur, Boerhaavestraat 11 Mej. A. M va i der Zwaan, dienstbode, Haarlemmerstraat 13 Mej. M. Pannekoek, Jan Paulushof 1 Mej. W. Hendriksen, dienstbode, Breestraat: 15a Mej. Th. M. Omzigf, kinderjuffrouw, Breestraat 29 Mej M W J cn A H. M. Piëc!, winkeliersters, Pieterskerkkoorsteeg 3 P. G. van Eigen en gezin, schilder, Meidoornstrar.il 27 P. Herfkens en gezin, hoofd van een: school, Hooge Rijndijk 75. Personen uit Leiden vertrokken. Mej. W. Dijkstra, Scheveningen, Katwijksch® slraat 115 L. van Duuren, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 98 J. A. Frischer, Am sterdam, den Tesesstraat 34 Mej. M. Je Ivarne, Arnhem, Raapapscheweg 92 C. Winkler Prins, Noordwijk, Atjehweg 3 H. A. de Vrind, Den Haag, Ged. Burgwal 4 S J. Rotteveel, Den Haag, Pretoriusstraat 194 Mej. M.-J. van Linschoten, Haarlem, Zui- der Buiten Spaarne 28 Mej. S. M. Pardan, Den Haag, SweeliSickplein 25 Th. N. Mui- Ier, Den Haag, Nicolaistraat 77 C. St. T. van Es, Den Haag, Hohbemaplein 33a J. Bogaards, Den Haag, Riemerslraat 9 Mej. M. Baxmeier, Den Haag, Ar. Slingerlandtstr. il H. Nieuwenhuizen, Hoensbrook, Gezellen- huis „Emma" J. B-aart, Amsterdam, Wifte- lcade 411 Mej. J. de Best, Rotterdam, Ro- denrijschel. 64- W. H. A. de Mol, Gouda, Gouwe 117 M. H Koenders, Hilversum, Nou weg 10 C. H. Kruijswijk, Amersfoort, Schirn melpenninckstraat 40 Mej. J. C. H. Roosn, Oegstgeest, Leidsche straatweg 1 Mej. M. E. M. van Rijn, Breda, St. Elisabethsgesticht H. Th. v. d. Kallen, Boskoop, Laag Boskoop 4 H. de Haan, Voorschoten, L.slr.weg 152a Mej. W. Vermeulen, Delft, v. Houtenstrao' 4 W. F. de Kier, Waddinxveen, Brugweg 26K Mej. H. A. Spenvon, Utrecht, Kriicrerslraat 16 G. J. M. van Soest, Heerlen, Gezellen- huis Mej. I. Lammers, Wassenaar, Haven straat J. Ouwejan, Den Haag, v. Kinsber- genstraat 32 J. M. Laban, Den Haag, v. Hoornbeekstraat 2 J. Honpenbrouwer, Sch j- ten, Olivierslraat 15 J. H. Vermeer, Delf"', Zuiderslraat 76 J. A. Slewe, Oegstgeest, do Kempenaerstr. 62 Chr. G. J. Anten, Breda, Haagdijk 180 G. H. Rekers, Ènsched9 Voorstweg 99 C. H. Brak, Utrecht, Abel Tatmanstr. 86 H. Griffioen, Abc. Baam- brugge, Wijk C88 Mej. M. Drei'ing, Noord- wijk, Huis ter Duin C. Rodenburg, Hille- gom, Mariastraat 38 Mei. E. J. Gertenaar,i Den Haag, Passage-Hotel .T. A. Fr. Fraikin, Amsterdam, Pienenmanstr. 6IT R. Seiver, Den Haag, Hotel Centraal Wed. Th. Nijsmm Linkens, Alphen aan den Rijn, Hoofdstra?*1. 202 C. den Hartog, Lïsse, Heereweg 202 R. Wiebenga, Goes, Magdalenas.traa1 8. stukje, dat nog ongeschonden was, toch te bewaren. Eenige da.gen daarna lag het aan stukken op een puinhoop. O dat van dalisme! 4) Voor de ingang van het Kerkgebouw- lag vóór 1869 een vaart die.in de Does uitliep en wTaren kerk en kerkhof rond om verder afgesloten door een wijk of sloot. Over die vaart lag een brug die toegang gaf tot het Kerkgebouw. Deze brug had den naam van het Rooster hij de oude Iloogmadenaars. (Dit werd mij door de wed. A. Wilteman medegedeeld, als kind had zij op het Rooster gespeeld). .Omtrent dien naam werden allerlei gissingen gemaakt. Toch is dit zeer eenvoudig. Bekend is, ^dat oudtijds de varkens vrij rondliepen, in do bosehjes cn wogen, hun voedsel zoekende. Do „liuyslayöo" betaal den voor deze „yoedeminghö" boschcijns» of varkentiend, (van „de abUlye van Loosduyncn" is nog een giftbrief be waard waarin wordt toegestaan het wei den van 15 varkens). Nu liepen dezo diertjes ook wel uil do bossclien naar liet dorp en zonden ia een onbewaakt oogenblik ook oen bezoek kun nen brengen op het kerkhof; daartoe dienden die r oo s t e r s voor den ingang van ieder kerkhof om dit altijd wroeten de dier te weren. „dat in 3 maanden van buijten digt en onder dak moet zijn of anders sullen de Heeren besteeders Regt hebben om yder dag die het Langer komt te duurc 3 guide van de bedonge penninge van den aanneemer af te korten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6