li Dagblad voor Leiden en Omstreken. ten' n^&gaiaEiüEüTSP&ajs -4 In Leiden en buiten Leiden waar agenten Bevestigd zijn Per kwartaal fLU Per week :.V:7.77.f 0.19 Franco per post per kwartaal .7. f 2.90 4de JAARGANG. VRIJDAG 1 JUNI 1923 No. 948 BureauHooigracht 35 Leiöen - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PBIJS/ Gewone advertentiën per regel 22J4 cen^ Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieS .Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adverteniiën bij vooxuitbeta* ljng van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. ?)it nummer bestaat uit twee bladen. V Stemplicht. Met den stemplicht wil het nog niet vlot- Het aantal thuisblijvers was ook bij de Raadsverkiezingen legio. Naar gemeld werd zullen tegen deze wetsovertreders thans krachtige maatre gelen worden genomen en in sommige ge meenten heeft men daarmee reeds een aanvang gemaakt. Tegelijkertijd wordt echter uit Amster dam gemeld, dat men er niet aan denkt 'n onderzoek naar de reden van het niet vol doen 'aan dezen wettelijken plicht in te stellen. Alen ziet er geen kans toe. En zoo zal men zien gebeuren dat de overtreding in kleine gemeenten waar men het terrein kan overzien, met geld boete of hechtenis worden gestraft, ter wijl in de grooto gemeenten, vervolging uitblijft. Zou het niet tijd worden dat aan de schromelijke rechtsongelijkheid die van. den door .niets gerechtvaardigden stem plicht het gevolg is, een eind wordt ge maakt? Onze Raadsleden. Do Bond van Antirevolutionaire Ge meenteraadsleden hield deze week te 's-Gravenliage zijn jaarvergadering. De opkomst stelde teleur. Hoewel belangrijke onderwerpen aan de orde kwamen en vooraanstaande mannen het woord zouden voeren, was toch het aantal aanwezigen betrekkelijk klein. En wanneer we daarvan dan nog af- trekken do burgemeesters, secretarissen enz. die mede aanwezig waren, dan is het aantal raadsleden dat belangstelling toonde al zeer gering. Dat de Friezen, de Groningers en de Zeeuwen dun gezaaid waren is verklaar baar. Maar onverklaarbaar is, dat Zuid-Hol land niet beter vertegenwoordigd was; Wij gelooven ons niet te vergissen als we zeggen dat uit den geheelen Staten- kring Leiden nog geen vijf raadsleden, aanwezig waren. Dit moet worden betreurd. Yan onze raadsleden vaak met veel moeite op heb kussen gebracht mag toch worden verwacht dat zij geen mid del onbeproefd zullen laten om zich zoo wel practisch- als principieel op de hoog te te stellen. Voorzoover ze nog geen lid zijn wekken wij dan ook al onze anti-revolutionaire gemeentebestuurders op zich bij dezen bond aan te sluiten en zich op zijn orgaan te abonneeren. STADSNIEUWS Hel Ziekenhuis te Leiden. Over dit onderwerp schrijft Prof. Fa- bius in „Studiën en Schetsen": Op blz. 153 dezer serie schreef ik, dat ie bouw van het hierboven genoemde ziekenhuis dreigde te worden wat wel ge-, noemd wordt een „strop". De mededeelingen van minister De Visser, 3 Mei 1.1. gedaan in de Eerste Xainer der S.-G. bevestigen' dit maar al ie zeer. Voor de kosten, in 1912 begroot op f5.081.574, noemde ik hiervoren reeds 13 a 14 millioen, waarvan ongeveer de helft was verwerkt. Volgens den minister is thans de raming 14 a 15 millioen, en „zijn ontzaggelijke installatiekosten noo- uig, die ook eenige millioenen zullen kos ten!" Met renteverlies gedurende den tijd van bouw komt men dus, als de inricht ting over 5 of 6 jaar zal zijn afgewerkt, naar plannen van 16 jaar geleden, on geveer op 20 millioen. Terwijl volgens den heer De Waal Malefijt de „gebouwen reeds bedenkelijke teekenen van verval beginnen te vertoonen". Inmiddels brengt men rapporten over den toestand uit. Bij het indienen van de begrooting voor het Bouwfonds voor 1922 aan de Tweede Kamer der S.-G., eenige maanden geleden, deelde de minis ter van Onderwijs, enz. mede, dat de Be- zuinigings-inspecteur over het ziekenhuis een rapport had uitgebracht, dat toen in onderzoek was. Voorts deelde Minister De Visser 3 Mei 1.1. aan de Eerste Ka mer der S.-G. mede, dat de bezuinigings commissie met den Rijksbouwmeester in overleg getreden was, ten gevolge waar van een rapport „dezer dagen" zooals de Minister zeide was verschenen. Bat moet dus een tweede rapport wezen. De Tweede Kamer der S.-G. wijdde bij de behandeling van genoemde begrooting aan het Ziekenhuis niet één woord, en in de Eerste Kamer bleef het bij enkele op merkingen van den heer De Waal Ma lefijt. Zeker ware niet vreemd geweest, zoo althans op het publicecren van die twee rapporten was aangedrongen. Verboden wegen voor zware vrachtauto's. Blijkens de in dit nummer opgenomen officieele kennisgeving hebben Burge meester en Wethouders dezer gemeente ingevolge de verordening op het rijden een aantal wegen binnen de bebouwde kom der gemeente met ingang van 1 Juli a.s. voor het zware vrachtautoverkeer ge sloten verklaard. Het rijverbod ziet op motorrijtuigen op meer dan twee wielen (behalve personenrijtuigen met ten hoog ste 8 zitplaatsen), met gummi wielbanden ledig zwaarder dan 1700 K.G.. met ande re dan gummi wielbanden ledig zwaarder dan 100 K.G. of met wielbelasting boven 1300 K.G. Hieruit volgt, dat motorrijtui gen met andere dan gummi ban den practisch altijd onder hot verbod val len. Is het eigen gewicht van een vracht automobiel met gummi banden minder dan 1700 K.G., dan valt het voertuig bui ten het rijverbod. Waar volgens artikel 8 van het Aiotor- en Rijwielreglement o.m. het eigen gewicht van hel rijtuig daarop moet zijn aangegeven, kan de eigenaar zelf nagaan, of zijn auto de afgesloten wegen, al dan niet mag berijden. Echter moet ook rekening gehouden worden met de z.g. wielbelasting, waaronder men ver staat den druk, welke (bij stilstand van den -wagen) door middel van een wiel op het wegdek wordt overgebracht. Voor het vaststellen van de wielbelasting van de motorrijtuigen, die zonder ontheffing de afgesloten wegen mogen berijden, is als maatstaf genomen de wielbelasting van een der achterwielen van een vrachtauto •met een totaalgewicht van 3500 K.G., waarbij de verdeeling van het gewicht op voor- en achteras plaats heeft volgens de verhouding 1:3. Bij zulk een auto is do wielbelasting van een der achterwielen 1300 K.G. Is dus het totaal gewicht van den beladen wagen meer dan 3500 K.G., dan valt het rijtuig onder liet verbod, ook al mocht het eigen gewicht van den auto onder de 1700 K.G. blijven. De wegen, welke op de bovenomschre ven wijze zullen worden gesloten, zijn: Stationsweg, Steenstraat, Haarlemmer straat, Haven, Aforschsingel, Rijnsbur- gersingel, Haresingel, Heerej)singel, Turf markt, Oude Vest, Oude Singel, Oude Heerengracht, Prinsessekade, Kort Ra penburg, Rapenburg (beide zijden), Steenschuur (Noordzijde), Noordeinds- plein, Noor deinde, Breestraat, Hooge- woercl, Plantage, Hooge Rijndijk, "VVitte Singel, Jan van Houtkade, Plantsoen, Plantage. 1 Dat deze wegen gesloten worden, wil niet zeggen, dat het voortaan voor auto-, mobielen, welke de "gestelde gewichtsgren- zen te boven gaan, onmogelijk zijn zal, die te berijden. Immers, Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd en, naar wij vernemen ook voornemens, voor deze automobielen zooveel mogelijk ontheffing van het verbod te verleenen, zulks na tuurlijk onder de voorwaarden, die in het belang van de betrokken wegen wensche- lijk worden geacht. Die voorwaarden zul len, zijn wij welingelicht, voornamelijk betrekking hebben op de maximumsnel heid waarmede door het voertuig op de afgesloten wegen mag worden gereden. Al naar het gewicht en den aard van de wielbekleeding zal de maximumsnelheid worden bepaald, waarbij uit den aard dei- zaak de zwaarste auto met de minst vee- rende banden zich het langzaamst zal moeten voortbewegen. Verder zullen het eigen gewicht en dat van de zwaarst toe laatbare lading duidelijk zichtbaar op het motorrijtuig moeten worden aangegeven. De nieuwe regeling zal, zooals gezegd, op 1 Juli a.s. in werking treden; achter eenvolgens zullen de bovengenoemde we gen van de voorgeschreven waarschu wingsborden worden voorzien. Aangezien een dergelijke regeling van het zware vrachtautoverkeer, waaraan te dezer stede dringend behoefte bestond, slechts tot haar recht kan komen bij een nauwkeurige toepassing van de bepalin gen (welke intusschen zoo eenvoudig mo gelijk zijn gemaakt) mag worden ver wacht, dat aan de naleving daarvan streng de hand zal worden gehouden. Wij raden don houders van vrachtautomobie len dan ook aan, zich, zoo noodig, tijdig om de vereischlé ontheffing tot het Ge^ meentebestuur te wenden. Aanvraagformulieren daartoe zijn bij de boden ten Stadhuize verkrijgbaar. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand ingelegd f 202.464.20 en terugbe taald f 206.328.06, terwijl 96 nieuwe in leggers werden ingeschreven en 95 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16103 inleggers bedroeg einde Alei f 4.987.464.12. De Woensdag gehouden schaalcol- lecte voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk heeft opgebracht f 1287.98. Op de Woensdag gehouden buiten gewone vergadering der classis Leiden van de Geref. Kerken werd ojq, behandeld de Kerlc-institneering te Oegstgeest. De Commissie, in de vorige classis-ver- gadoring benoemd, cleed thans voor stellen omtrent de gensregeling van de toekomstige gemeente te Oegstgeest en.de daarmeeverband houdende regelingen, welke voorstellen door de classis onveran derd werden aanvaard. De leiding inzake de institueering werd overgelaten aan de kerk van Leiden. Mede in verband met de eerstdaags te verwachten in gebruikneming van de ka pel Rehoboth, mag worden verwacht, dat binnlenkort do institueering zal plaats heb ben. Het voorstel van 'Deputaten der Gene rale Synode betreffende invoering van ©en nieuw catechisatieboek, zoo mogelijk ook voor schoolgebruik bestemd, vond in hoofd zaak bij de Classis instemming. Wat de vragen bij openbare belijdenis betreft, gaf ook de classis, evenals de Kerk van Leiden zeer beslist de voorkeur aan de vragen, zooals die nu reeds sinds enkele jaren bij de kerken van de classis Leiden in gebruik zijn. Naar wij vernemen worden door de besturen der verschillende jeugdorganisa ties op Geref. Grondslag» alhier stappen gedaan om te konien tot oprichting van een „Geref. Jeugd-Centrale'-. De tentoonstelling van de teekenin- gen der leerlingen van Mathesis Scien- tiarum Genitrix is geopend Zaterdag 2 Juni van 4 tot 8 uren; Toegang vrij. De heer W. Koops Azn., hoofd der Leerschool aan de Oude Vest, hoopt Zater dag. 16 Juni den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren als schoolhoofd hier ter plaatse in functie trad. Door het personeel der school en de ouders der kinderen zijn plannen gevormd om den jubilaris dien dag blijk te geven van hun sympathie en waardeering. Een bezoeker van het Plantsoen maakte gisteravond zonder noemenswaar dige reden twist met een mede-bezoeker en mishandelde dien. Toen de politie tus- schen-beide kwam, bleek spoedig dat men te doen had met iemand wiens geestes- vermogens niet in orde zijn. De man, die der politie heel wat moeite bezorgden o.a. op het politiebureau een twaalftal ruilen vernielde, werd hedenmorgen naar „Ende geest" overgebracht. Uit de fabriek van v. T. is gister middag een bedrag van f 10.ontvreemd, waarschijnlijk door opensluiting. Het laatste is echter niet met zekerheid te zeggen want bij onderzoek bleek, heb slot zijn beste dagen te hebben gehad. Een wagen van den groenbenhande- laar B. werd gistermiddag op de Witte Singel aangereden door een auto, achter welke een andere auto werd medegevoerd. Aan den wagen werd slechts geringe schade toegebracht, evenwel zal uitgezocht worden wie hier de schuld droeg. De Conducteur K. passeerde gister middag de Kraaiorstr. toen een „waardig" vertegenwoordiger van onze lieve Leidsche straatjeugd hem nawierp met een vuile bananenschil. Het voorwerp kwam terecht in 's mans oog, hetwelk daardoor zoodanig werd ver ontreinigd, dat K. zich naar het acad. Ziekenhuis moest begeven om heb oog te laten zuiveren. Doordat de politie van den jeugdigen dader een fotografie bezit, kon hij spoedig worden aangewezen en proces-verbaal te gen hem worden opgemaakt. BINNENLAND Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft aangenomen met 23 tegen 6 stemmen het wetsontwerp tot wijziging der Huurcommissiewet en' Huur opzeggingswe t. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het wetsontwerp tot het aangaan van een Indische geldleening. Mr. Rutgers hoogleeraar? In de vergadering van den Bond van A. R. Gemeenteraadsleden werd door Prof. Diepenhorst gezinspeeld op de mogelijk heid dat Air. Rutgers zal worden benoemd tob hoogleeraar aan do Vrije Universiteit. Werkloozen naar Frankrijk. Blijkens een door den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling ingesteld onderzoek zijn in de laatste dagen ver schillende personen die door bemiddeling van particuliere wervei^ naar Frankrijk waren gereisd om aldaar te werken als landarbeider, onder groote teleurstelling teruggekeerd. De" directeur waarschuwt derhalve nog maals belanghebbenden om niet te treden in schoonschijnend© voorspiegelingen van z.g. werfagenten voor den landbouw in Frankrijk. Aan het Zoeklicht Leiden 1 Juni 1923. We rekenen stellig op een schitterend Koninginnefeest dit jaar, dat spreekt vanzelf. Leiden kan en wil niet achterblijven. Nu schijnt er echter een klein misver-* stand te bestaan. Niet zoo weinigen schijnen te denken dat de Feestcommissie een feest kan or- ganiseeren zonder geld. Via de redactie vernam ik, dat de rond-* gestuurde circulaires nog betrekkelijk weinig resultaat hebben gegeven en dat z e e.r velen nog verzuimden een bij-* drage te zenden of toe te zeggen. Op die manier komt de zaak natuurlijk niet in orde. Voor wat hoort wat. Ik ga hier niet bedelen. Dat doet men nu eenmaal niet voor een nationaal feest. Me dunkt het is voldoende als ik even herinner dat het adres van den penning-* meester is: Aug. Reimeringer, R a-i penburg 106 en dat bijdragen kun-* nen worden gestort Gironummer 1780. OBSERVATOR. De rijksdienst voornoemd, staat in ge-* Tegelde verbinding met de officieele Fran-* sche immigratie-bureaux voor de plaat-: sing van landarbeiders in Frankrijk en met de bevoegde regeerïngsorganen al daar voor het plaatsen van andere cate* gorieën van arbeiders. De vraag naar arbeiders voor Frank-* rijk wordt geregeld aan de arbeidsbeur zen en aan de plaatselijke corresponded en der arbeidersbemiddeling bekend ge maakt. Deze instellingen zijn in staat om daaromtrent mondeling zoowel' als schrif telijk inlichtingen te verstrekken. De rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling verstrekt inlichtin gen op schriftelijke aanvragen, en is. na voorafgaand bericht van komst, steeds be reid, ook mondeling inlichtingen to ver strekken. Sec. Democratische vvetnoudarc. De S. D. A. P. te Haarlem heeft zich' bereid verklaard een wethouderszei7 te aanvaarden. Chr. Midöenstandsverecniqino. De jaarvergadering van de Christ. Atid^ denstandsvereeniging zal 13 en 14 Juni a.s. te Amsterdam gehouden worden. Als sprekers zullen optreden de heeren Air. P. S. Gerbrandy, van Sneek en H. Goiijn j van Leersum. V'oekverbod. Naar aanleiding van het verzoek tot in voering van het Vloekverbod besloot da raad van Wonseradeel, met op tw<^e na algemeene stemmen, tot het volgende: a. aan allen, over wie de plaatselijke overheid direct of indirect zeggingschap heeft, liet openhaar vloeken te verbieden, i Bij herhaalde overtreding stelt de raad] voor ieder geval de toe te passen dis-/ ciplinaire straffen vast; b. alle ingezetenen, vcreenigingen^ en corpbraties van tijd tot tijd bij publicatie in een of meer der in deze gemeente mepst j verspreide nieuwsbladen, door B. en W. te bepalen, dringend te verzoeken, zoo-| veel in hun vermogen is, het openbaar^ vloeken tegen te gaan; c. in de Politieverordening in te lasschenl een artikel, luidende: Het is verboden een godslasterlijk ge schrift, een godslasterlijke publicatie of afbeelding openlijk ten toon te tellen of aan te slaan. Achteruitgang van de Chr. Vakbewe :ng. De verwachting dat de grootste achter-* uitgang in de Vakbeweging nu wel voor-* bij zou zijn, zegt de Amsterda in- m e r is in het eerste kwartaal van 1923 FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het En gelsch'. i 53) „Wat zegt gij van dit alles, mijnheer Halifax?" John zat volmaakt stil, liij had nog geen woord gesproken. Toen mijnheer Herbert, die 't eerst van rlen schok dezer slechte tijdingen beko men was, hem bij den naam riep, zag mijnheer Halifax vlug op. „Alijnheer Halifax"- zei de baron en men kon zien, niettegenstaande zijn on veranderlijke beleefdheid, dat hij niet zonder vrees was „dit is een onaange name verstoring van uwe vriendelijke gastvrijheid. Ik denk, dat, door deze on gunstige. gebeurtenis, wij allen ons moe ten voorbereiden op eenig verlies. Ik wil hopen, dat 't uwe zeer gering zal zijn." John antwoordde niet. VOf misschien ofschoon ik zoo iets bijna niet kan hopen misschien zal dit u in 't geheel niet deren?'* Ten slotte kwam zijn antwoord, maar ernstig en droevig, alsof hij een groot ongeluk moest vertellen: „Neen, mijnheer Herbert, zal mij in 't geheel niet deren." Alijnheer Herbert en hij niet alleen, schenen verrast onaangenaam verrast. Sommigen 'mompelden zooiets van 'n ge- lukwensch. Hierop ontstond een gepraat door el kander, waarbij de heer des huizes veT- geten werd, totdat de baron zeide „Mijn vrienden, ik geloof dat wij onze hoffe lijkheid gaan verliezen. Sta mij toe, dat ik u onverwijld de toast "geef, waarmee ik bezig was: „Gezondheid, lang léven en ge luk zij toegewenscht aap mijnheer Guy Halifax." i En zoo werd de verjaardag van den ar men Guy beklonken, bijna in stilte en men luisterde nauwelijks naar de weinige woorden, met welke hij bedankte. Allen stonden van tafel op en de feestelijkheden waren over. De een voor de andere na, maakten onze gasten hun verontschuldi gingen en gingen heen. John had dit alles te verdragen. Hij sprak bijna geen woord, wat kon hij ook zeggen? Alen liet hem eindelijk alleen als de paria van de for tuin. De laatste wagen was weggerold; het vermoeide gezin was naar bed ge gaan. Niemand was meer in de studeer kamer dan ik. John stond daar, leunend tegen de haard, bewegingloos en stil. Hij stond daar zoo la,ng, dat ik hem ten slotte aanstiet. „Wel, Phineas!" Ik zag, 'dat de gebeurtenissen van de zen avond hem nijn hadden gedaan in 't diepst van zijn hart. „Denkt gij aan deze vriendelijke, belan- gelooze gasten van ons? Doe 't; toch nietl Ze zijn geen enkele gedachte waard." „Geen booze gedachte, zeker," en hij glimlachte om mijn toorn --= 't was een droeve glimlach. „Ach, Phineas! nu begin ik te begrij pen, wat er bedoeld wordt met den vloek van den voorspoèd." v,7j HOOFDSTUK XXXI. 777" Gedurende vele weken na de laatste ge beurtenis, welke ik heb vermeld, had de familie de gewoonte om eiken avond bij een- te komen in John's studeerkamer. Want de arme Guy was een gevangene geworden. Zijn voet was verstuikt, het geen voor een lang en sterk jong man iets ernstigs werd. Eerst kon hij zich moei lijk schikken in zijn gevangenschap, maar later werd hij er wat mede' ver zoend hij begon te lezen en te teeke- nen en te converseeren; hij begon zelfs belang te stellen in de oefeningen van zijn zuster Alaud, die eiken morgen les kreeg in de studeerkamer. Juffrouw Sil ver had dit 't eerst voorgesteld. Zij leg de meer gevoel aan den dag dan gewoon lijk, sedert Guy's ongeluk; zij bewees hem menige vriendelijkheid, naar 't scheen uit louter leedwezen en over 't al gemeen was zij erg vooruitgegaan. 's Avonds was zij geregeld hij de jonge lieden, die zich schaarden om Guy's sofa Edwin, Walter en kleine Maud. De va der en moeder zaten dan daar tegenover, als gewoonlijk, naast elkander, hij met z'n nieuwsblad, zij met haar werk. Wat mij betreft, ik koos gewoonlijk mijn oud hoekje aan den haard. Niets kon vroolij- ker en behaaglijker wezen dan dit ouder-' wetsch vertrek, met de lage zoldering, ter wijl aan drie wanden de boeken stonden geschaard al de boeken, welke John in den loop van zijn leven had verzameld. Zoo zaten wij 's avonds hijeen, ieder bo zig met 't een of ander. Bij tusschenpoo- zen hoorde men spreken of lachen, meestal Guy of Walter of Alaud; dan zag zelfs Edwin van zijn boek op en begon do stemmige gouvernante zelfs te glim lachen. Sedert zij had geleerd te glimlachen, werd 't meer en duidelijk hoe mooi juf frouw Silver was. En nu zij blijkbaar meer zorg besteedde aan haar kleeding en uitzicht, ontdekten we ook, dat zij jo_n'g was. „Pas een en twintig jaar, zegt Guy", zoo zei ik op 'n goeden dag tot Ursula. „Hoe weet Guy dat?" „Ik geloof, dat hij dat wondere geheim te weten kwam van Alaud." „Maud en haar broeder Guy zijn goede vrienden geworden sedert hij ziek is, vindt gij ook niet?" „Ja, toen ik dezen morgen in 'de stu-4 deerkamer kwam, vond ik hen beiden en zelfs juffrouw Silver zoo vroolijk als 't maar kon." „Wel zoo," zei de moeder en zag onwil lekeurig naar de groep aan den overkant. Er was niets bijzonders aan op te mor-i' ken. Zij zaten allen rustig; Enwin las, i Maud speelde met de poes, juffrouw Sil-*' ver was bezig met een aardig moussehne- werk; Guy had er een patroon voor ge-s teekend en leun do nu achterover op de sofa terwijl hij met belangstelling naar de jonge gouvernante keek. „Guy," zei zijn moeder (en Guy schreit- op) „waar denk je aan?" „O, aan niets; dat is en toeval-*, lig verliet nu juist juffrouw Silver de kamer. „Moeder, kom eens hier, ik zou1) uwe meening eens willen weten. Ga hier/ eens zitten hoewel 't niets van be-* lang is." 7" -J Met eenige aarzeling bracht hij 't er uit, 't vandaag de verjaardag was van juffrouw Silver en dat hij dacht, dal we' dit niet onopgemerkt moesten laten voor-* bijgaan, maar haar een cadeautje gevonJ „En ik heb gedacht haar deze groottf „Flora" te geven, welke ik besteld beb uifi Londen' zij zou 't erg mooi vinden; zijl houdt zooveel van de bohlio." w (Wordt ver voi£d). jx

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1