écefêèc en sc&ic3ql obt be OlfiiGElUMG Gemeentelijke Aankondcging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkelj Vischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar ZUIDERZEEBOT k f 0.450.50. SCHELVISCH a f 0.22—0,35, SCHOL ii 0.22—0.40, KABELJAUW a f 0.45, TAR BOBT f 0.75 en TONG h f 1.20 per pond, J. C. VAN DER LIP, Weth. Loco-Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van uur- Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenscbuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot/en met Zondag 3 Juni waragenomen door do apotheek van den heer M. Boek wijt, Bischmarkt 8, Telef. 552, De apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Mensclvlieid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Het Gemeentebestuur van Wassenaar biedt aan allo gasten der H. T. M. thee aan; 5.4-5 Vertrek van het Kasteel Oud- Wassenaar"; 6.n.m. Aankomst halte Stoeplaan. De trams staan gereed om de gasten naar Wassenaar en naar den Haag terug te brengen. 7.15 n.m. De dienst voor het publiek wordt geopend. Feestelijkheden te Was senaar; na afloop groot vuurwerk. In het Hotel-Restaurant de Kieviet den geheelen avond muziek; 11.30 n.m. De laatste trein vertrekt van Wassenaar. De directie stelt er prijs op, dat de heeren verschijnen in jacquet met gewonen hoed. Bond v. Anti rev. Gemeenteraadsleden. De Bond van Antirev. Gemeenteraads leden in Nederland hield gister te Den. Haag zijn jaarvergadering onder leiding van Prof. Mr. Diepenhorst. In het huishoudelijk gedeelte der mor genvergadering werd besloten, dat bur gemeesters, oud-burgemeesters, gemeente secretarissen, oud-gemeente-secretarissen ëh gemeente-ontvangers ook lid. van den Bond zullen kunnen worden. In verband hiermede werd de naam van den Bond gewijzigd, in Bond van A, R. Burgemeesters, Gemeente-secretarissen #n Gemeenteraadsleden in Nederland en werden voorts in het Reglement de door de omvorming van den Bond noodig ge worden wijzigingen aangebracht. Hierna ging de vergadering over in een openbare samenkomst en hield M r. V. H. Rutgers een rede over het onderwerp: „Gemeentelijke autonomie". Tenslotte sprak de heer H. G o 1 ij n nog een opwekkend woord. Wegens plaatsgebrek moet het van deze vergadering tot morgen wach ten. De Koninklijke Familie. Do Koningin en Prins Hendrik ver trekken a.s. Vrijdagmorgen per gewonen trein van Het Leo naar Den Haag. De Koningin keert denzelfden avond, naar Het Loo terug; Prins Hendrik vertrekt van Den Haag naar Amsterdam om Za terdagavond op Het Loo terug te keeren. De ex-kroonprins. Maandagavond keerde de ex-kroon prins van Duitschland weder van zijn tiendaagsche reis naar Huizo Doorn te rug op het eiland. Burgemeester Kolff vèrgezeldo hem. De Koning van Noorwegen. In verband met het aftreden van bet Noorsche ministerie zal de minister van bultenlandscho zaken, de heer Michelet, den Koning van Noorwegen bij zijn a.s. bezoek aan Nederland vermoedelijk niet kunnen vergezellen. Chr. Middensiandsvereeniging. Naar we vernemen zal de jaarvergade ring van de Christ. Middenstandsvereeni- ging 13 en 14 Juni a.s. te Amsterdam gehouden worden. Als sprekers zullen op treden de heeren Mr. P. S. Gerbrandy van Sneek en H. Golijn van Leersum. De Tabakswet. Naar aanleiding van het gisteren me degedeelde in de vergadering van het Co-; mitó tegen do Tabakswet, nl. dat de „Commissie van Deskundigen voor den Tabaks-accijns" blijkens een door haar op dien dag met de organisatie van de tabaks- en si garenindustrie gehouden conferentie van mecning zal zijn, dat de tabakswet niet kan blijven gehandhaafd cn ook wel niet lang meer zal bestaan, deelt deze commissie thans mede, dat, in dien de voorzitter zich aldus heeft uitge laten, die verklaring ten ecnenmale in strijd is met de waarheid. De Suikerziekte-bestrijding. De ziekenhuizen te Kopenhagen zijn sedert eenigen tijd bezig met proefnemin gen met het niéuwe middel „diasulin" Ier behandeling van de suikerzieken. Een der geneesheeren van het stedelijk ziekenhuis verklaart, dat de resultaten vermoedelijk gunstig zullen blijken te zijn. Diasulin is een bereiding uit de al- vleeschklier van varkens en is ontdekt door den Deenschen scheikundige Gad Andersen. Het middel is reeds in Dene marken in tabletvorm verkrijgbaar tegen zulk een lagen prijs, dat de behandeling niet meer dan enkele stuivers per dag kost. Binnenkort zal het middel ook in Noorwegen en Zweden verkrijgbaar wor den gesteld, alwaar men er in de univer siteitsklinieken reeds proeven mecfe heeft genomen. De 4B-urlge werkweek ie Amsterdam. Gistermorgen hebben de leden der afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", welke behooren tot de nachtploegen, gestemd over het resultaat van het Georganiseerd Overleg (invoering van de 48-urige werk week. In deze vergadering staakten de stem men. Waar de leden der dagploegen eer gisterenavond de 48-urige werkweek met groote meerderheid hebben verworpen, is het eindresultaat der stemming in de R. K. organisatie der gemeente werklieden dus, dat deze de 48-urige werk week niet aanvaard. De christelijke organisatie van ge meentewerklieden heeft de voorstellen tot invoering der 48-urige werkweek, zooals deze in de Centrale Commissie zijn over eengekomen, aangenomen. mm tenland DE VERWIKKELINGEN IN DUITSCHLAND. Goadkoope vrijgevigheid. En toch 8 uren-dag? Het oproer gestild. Do opmerkzame lezer van het memo randum waarin de voorstellen van het „Reichsverband der Industrie" aan de Duitsche regeering zijn vervat, komt meer en meer tot de conclusie, dat men hier met een groot gebaar te doen heeft. Zoo oogenschijhlijk is een aanbod van 200 millioen gouden marken per jaar geen peulschilletje, doch we moeten ook met de antecedenten van de Duitsche In dustrie rekenen, en dan blijkt, dat zij reeds veel meer voordeel van den staat genoten heeft, dan nu „als een daad van zelfopoffering wordt aangeboden. Voor den oorlog bedroegen de indus trie-obligaties tezamen 4 Y* milliard gou den marken. De gemiddelde rentevoet op 5 pet. berekend bracht 225 millioen Mar ken in goud. Deze obligaties zijn thans, als men de geweldige daling van de Mark berekent tot ongeveer 1/10000 van haar waarde naar beneden gegaan. Met ande re woorden: de industrie is zoo goed vrij van schuld, zonder den schuld- eiscker daaivoor eenige schadevergoe ding te hebben gegeven. De groot-landbouw kwam evenzoo voor een prikje van haar schuld af! Zoodat we maar zeggen willen, dat da voorstellen van deze heeren nog in gee- nen deel 'n daad van zelfopofferende lief de ten opzichte van den staat kunnen wor den genoemd, doch veeleer een klein té klein staaltje van de lang verzaakte plicht tegenover den staat. Doch met dat al hel Is een aanbod, waartoe op slot van zaken de industrie rechtens wet verpjicht was, en het zal voor de regeering zaak zijn nog wat meer los te zien te krijgen. Het spreekt van zelf, dat de socialisten moord en brand schreeuwen over de „schandaliteit" van de groot-kapitalisten, doch de heeren zouden niet graag zien, dat van hen eenzelfde prestatiein ar beid zou worden gevorderd. Zij weigeren volstandig, ondanks allen nood en nu de staat op de rand van den afgrond staat, om hun achturendag prijs te geven. Indien het liun werkelijk om het belang van den staat te doen was welnu laat men een paar uur langer gaan werken. Desnoods noeme men dat „overwerk". Er moét gewerkt, er moét betaald, er moét geofferd worden. „Die Karre muss aus dem Dreck heraus". Intusschen laat ons voor Duitschland hopen, dat in de komende dagen de krachten niet zullen worden verspild aan onderlinge ruzietjes. "Wil men gelijk het plan is volgende week het nieuwe Duitsche aanbod indie nen, dan moet er' nog heel wat gedaan worden. De regeering is met de voorbereidende werkzaamheden nog niet zoover klaar en men gelooft, dat de nieuwe nota pas in den loop der volgende week gereed zal komen. De onderhandelingen der regee ring met de burgerlijke arbeidsgemeen schap hebben tot een algemecne overeenstemming geleid, doch er moeten nog besprekingen gevoerd worden omtrent eenige punten. Ooktusschen de burgerlijke arbeidsge meenschap en de soc. dem. fractie wer den onderhandelingen gevoerd, met het doel om eenstemmigheid in zake het schadevergoedingsvra^gstuk te verkrijgen Deze besprekingen zijn nog niet geëin digd, doch het verloop ervan is zeer vruchtdragend. De „Zeit.", het orgaan van den leider der Duitsche volkspartij, dr. Streseman, deelt eenige interessante bijzonderheden over den inhoud van do nieuwe nota mee. Daaruit blijkt dat in het nieuwe aanbod der Duitsche regeering geen hooger be drag dan in de vorige nota, namelijk 30 milliard goudmark, zal worden genoemd. Het kabinet-Guno is van meening, dat het de Duitsche betalingscapaciteit thans niet hooger kan schatten dan eenige weken geleden. Deze meening wordt niet alleen gedeeld door de burgerlijke arbeidsge meenschap in haar geheel, doch ook door de sociaal-democratische Rijksdagfractie Ook over bet bedrag, hetwelk jaarlijks voor de rentebetaling en amortisatie van deze 30 milliard door het Rijk en de Duitsche handel en nijverheid moet wor den opgebracht, bestaat er overeenstem ming bij de genoemde meerderheidspar tijen. In de nieuwe nota wordt op de gedachte een internationaal scheidsgerecht over het definitevo bedrag der schadeloosstel ling to doen beslissen, nog op stelliger wijze dan bij het vorige Duitsche aan bod, den nadruk gelegd. Daar de regeering er groote waarde aan hecht, dat een zoo groot mogelijke meerderheid van den Duitschen Rijksdag haar goedkeuring aan het nieuwe aan bod zal hechten, worden de onderhande lingen nog voortgezet. Om deze reden is het te verwachten, dat de nota eerst in het begin der volgende week zal worden overhandigd. De rust in het Roergebied is thans zoo goecl als hersteld. Wel trach ten de communisten het veroverde terrein te behouden, doch hun nederlaag staat vast. In verschillende steden tracht men zich thans te wapenen tegen cventueele nieuwe agitatie der roode elementen. Er worden burgerwachten gevormd, terwijl door de crimincele politie verzocht is aan de Franschen zich te mogen wapenen. De bladen maken thans fie „begrooting" van de onlusten op, waaruit blijkt, dat minstens 40 personen zijn gedood en 300 zwaar gewond. De arbeid is zoo goed als overal hervat. Alleen to Dresden kwamen gister nog relletjes voor. Te Mainz schijnen de roode broeders eenigszins achterlijk te zijn (we leven zoo snel!) Terwijl do rust weergekeerd is, wilden de Hainzer-rooden de „kameraden" in het Roergebied juist te hulp snellen, en er werd een manifest rondgestuurd om de openbare gebouwen te bezetten, en de „beschikbare werklóozen" (zoo'n soort slachtvee blijkbaar) naar de stad te zen den. Hm Te Hamburg nam de Senaat een wijs besluit door alle politieke vergaderingen en bètoogingen te verbieden. Dit met het oog om de z.g. Skagerak-feesten, die uit geschreven waren onder de leus „zwart- wit-rood" te verhinderen. Over 't geheel kan men in Duitschland over den dag van gister tevreden zijn. DE VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD IN BELGIE. Het is er gisteren in de Belgische Kamer heftig toegegaan. De door den koning op gedrongen verlenging van den diensttijd deed bij de debatten een groote kabaal ontstaan. Devèze hoorde zich van de socialistische zijde betitelen als „de minister van den toekomstigen oorlog." Vander velde zeide, dat de regeering in structies uit Parijs had ontvangen, waar op men van do 'andere banken schreeuwde, dat de socialisten instructies uit Hamburg kregen. Op de diplomatieke tribune heeft de militaire attaché van Frankrijk geheel deze zitting met de grootste belangstelling De Vlamingen zwegen als visschen. Wat er van komen moet is nog een groot raadsel. Indien bet voorstel tot ver lenging van den diensttijd met 4. maanden verworpen wordtja wat dan? Het Kabinet heengaan? De Koning abdiceeren? Het voorstel zal wel worden aangeno men. De beambten-staking in België. De beambtenstaking heeft zich heden weer eenigszins uitgebreid. Reeds werd een vierde van de passagierstreinen over het geheeïe land uitgeschakeld. Door middel van gemobiliseerde en ge militariseerde beambten worden thans on geveer duiz/end goederenwagens per dag vervoerd; Het onderzoek dat het parket in sta- kingskringen ingesteld heeft, heeft heden evenmin als gisteren tot arrestaties aan leiding gegeven» KORTE BERICHTEN. TJit de Fransche bladen blijkt, dat de Roercredieten 473 millioen bedragen, 12. millioen voor de spoorwegen en 353 mil lioen voor de militaire uitgaven. Van deze laatste uitgaven gaan 12 millioen af, welke reeds in de voorloopïge twaalfden voor Juni zijn vervat, zoodat het juiste bedrag ten slotte 353 millioen is. In de Belgische zone is een ernstige daad van sabotage gepleegd. Te Oberhau- sen is n.1. liet telegraafnet over een lengte van drie kilometer vernield. De draad is Gistermorgen had even voor de spoor wegbrug bij Ca^iano (Zwitserland) een botsing plaats tusschen de electrische lo comotief van een goederentrein en een militaire vrachtauto. De locomotief derail leerde. De machinisten drie beambten van den trein werden gedood. De „Temps" meldt uit Angora, dat de Turksche regeering wegens het optre den der sovjets tegen Turksche schepen besloten heeft tot represailles over te gaan en aan alle Russische schepen den toegang tot de Turksche havens te verbie den. De Grieksehe prefect van Dedeagatsj meldt, dat he-t bericht van het afstaan van Karagatsj aan Turkije een groote pa niek onder de inwoners van-die stad heeft teweeg gebracht. De bevolking er van tolt op het oogenblik ongeveer 50.000 zielen, mecrendeels bestaande uit vluchtelingen uit Oost-Thracië. De buskruitmagazijnen in liet kamp van Casteau bij Bergen zijn hedenmorgen in de lucht' gevlogen. Twee werklieden verloren bij deze ramp het leven. In Zwitserland zal een referendum gehouden worden over het al of niet her zien van de drankwetgeving. Er zijn 38.000 branderijen die daar belasting moe ten opbrengen. Do belastinggelden zullen worden gebruikttot bestriri-_;g van drankmisbruik. Uit Lausanne wordt gemeld, dat daar de besprekingen over den .status dei- vreemdelingen in Turkije wordt voortge zet. Voorts heeft Theodorof namens de Bulgaarsche regeering het standpunt van Bulgarije betreffende een toegang voor dat land naar de Egcïsche Zee uitgezet. Vcnizelos verzocht de conventie betref fende de uitwisseling der bevolkingen ook te Karagatsj toe te passen. De Turken hielden zich hun antwoord voor. Het Britsche antwoord op de jongste .nota van Sovjet-Rusland betreffende de Engelsch-Russisclio handeïswarenovereen- komst, is aan Krassin, den te Londen ver- toevenden Russischen vertegenwoordiger, overhandigd. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te PoedéroijenA. Prins te Giessendam; te Oudenbosch: N. H. Kuipéri, em.-pred. te Dordrecht. Bedankt. Voor Wilnis: W. J. Kolkert te Eemnes Buiten. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Spijkenisse: P. v. d. Spek, cand. te Voorburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Ridderkerk: J. Vreug- denhil te Borssele. EVANG. LUTH. KERK. Drietal. Tc Nijmegen: J. N. Bieger, cand. te Vaals; G. J. Duyvendak te Stads ka-naai en Th. Scharten te Gouda. Beroepen. Te Nijmegen: Th. Schar ten te Gouda. Ds. Y. D. Muller IVJassis. f In den ouderdom van 77 jaar is te Velp overleden de heer Y. D. Muller Massis, emeritus predikant, die sedert 1905 aldaar woonachtig is, komende uit Amerongen. De overledene, die te Utrecht studeerde, was predikant te Wiehmond, van 1871 1877, daarna tot 1888 te Groningen, waar hij om gezondheidsredenen ontslag moest nemen. Teen zijn gezondheid weer beter werd vond hij te Ooy bij Nijmegen weder een herderlijken we rider in g, doch moest hij in 1900 zijn ambt neerleggen. De teraarde bestelling zal Donderdag a.s. te half qen te Roosendaal plaats hebben. Zondag j.l. nam D s. H. van Wes- scl, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Wecsp amscheid van deze gemeente met een predikatie over 2 Petr. 1: 19. Den naar Rotterdam vertrekkenden predikant werd toegezongen Ps. 121: 4, nadat hij was toegesproken door zijn ambtgenoot ter plaatse, Ds. J. G. Haselager. Naa-r analeiding van Habakuk 2: 14 sprak D s. J. Kr a ai j, beroepen predikant te Staphorst Zondagavond voor het laatst hot Woord in de Ned. Herv. Kerk te Go- rinchem. Z.Eerw, sprak over den arbeid, welke op Gods bevel aan menschenzielen wordt verricht en wees op 1, een wachter, die van de aarde opwaarts ziet; 2. een God, die van den hemel nederwaarts ziét op de aarde; en 3. de vruefiit van den ar beid Gods aan de zielen der menschen. Zondagavond nam Ds. Joh Kwak voor een overvol kerkgebouw afscheid van de Geref. Kerk van Culemborg. Naar aanleiding van Filipp. 1 vrs. 6 sprak' de leeraar over Paulus' blijmoedig geloofsver trouwen en wees er op, dat 1. zulk een vertrouwen nooit beschaamd kan worden, 2. op een onwankelbaar fundament steunt, 3. een eeuwig zalig weerzien waarborgt, en 4. het scheiden lichter maakt. Aan heb einde zong de Gemeente haar scheidenden leeraar Psalm 121 vers 4 toe, waarop Ds. K. nog verzocht gezamenlijk Psalm 72 vs. 11 te zingen. De kwestie-Ds. Theesing. De rechtsclic meerderheid in het classi caal bestuur van Edam* was van oordeel, dat er aanleiding kan bestaan om ds. Theesing uit zijn ambt te ontzetten en stelde daarom voor, de zaak over te dra gen aan het provinciaal kerkbestuur'. Met 6 tegen 3 stemmen werd hiertoe be sloten. Evang. Luthersche Synode. In de laatste zitting van de Synode werd aan Prof. Dr. D. E. J. Völter op do meest eervolle wijze ontslag verleend als hoogleeraar aan het seminarium. In de synodale commissie (vac.-Ds. Mans sen) werd benoemd Ds. C. de Meijcre te Leiden. Tot vice-voorzitter werd gekozen Mr. van Tienen. Tenslotte namen Proff. Völter, Ds. Manssen en Ds. van Wijk op hartelijke wijze afscheid, waarna de zitting met ge bed gesloten werd. Dr. J. H. Gunning Wz. Benoemd aan. do Rijks-Universiteit te Utrecht tot buitengewoon hoogleeraar in do faculteit der letteren en wijsbegeerte, voor onderwijs in de paedagogiek, dr. J. II. Gunning Wzn., privaat-docent aan die Universiteit. Uit het Sociale Leven Alg. Nederl. Christelijke Ambtenaarsbond. Gisteren kwam bovengenoemde bond te Haarlem in jaarvergadering bijeen. De bondsvoorzitter de heer A. Masten broek, opende de vergadering door het laten zingeni van een paar coupletten van een door een der Haarlemsche leden ver vaardigd bondslied, het lezen van een ge deelte van 1 Tim. 5 en gebed. De voorzitter van de afd. Haarlem sprak daarna een hartelijk welkomstwoord. Vervolgens hield de voorzitter van het hoofdbestuur- de openngsrede. De malaise heeft zich in den bond sterk doen gevoe len, zoodat voor het eerst in 8 jaar een verlies in het ledental is te constateeren, het verminderde dit jaar van 2993 tot 2921. Spreker wees er op, dat er een geestelijk belang bij den arbeid is. De christelijke vakbeweging zal misbruik van macht moe ten tegengaan om er de liefde cn de recht- rdigheid voor in de plaats te stellen. Momenteel is de positie van den ambte naar, vergeleken bij den arbeider in het particuliere bedrijf, niet ongunstig te noe men. De organisatie is ook voor de toekomst voor de ambtenaren noodig. Aanwezig waren dr. Höflcr, lid van den Duitschen Rijksdag, en Gast, spoorweg ingenieur, vertegenwoordigers van liet Gesamtverband Deutscher Beambten Ge- wirkschaft, J. Koopman, voorzitter van den Christ. Bond van belasting-ambtenaren cn1 vertegenwoordiger van het Permanent comité van de Christ, organisatie van per soneel in overheidsdienst, cn K. Kruithof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Dr. Höflcr vroeg voor Duitschland, in naam van de Christelijke idee, sympathie en samenwerking. Hierna oefenden eenige axdeelingen cri- tiek op de houding van het hoofdbestuur. Amsterdam meende, dat te weinig is gedaan inzake het tot stand komen van de wet op den Rechtstoestand. Noodzake lijk is ook, dat de regeering do promo'tie van ambtenaren niet. stop zet. Ook is het gewenscht, dat de positie van de ambte naren aan de Rijksverzekeringsbank ver sterkt wordt. Delft ondersteunde de opmerking in zake de wet op den rechtstoestand. IJ m u i d e n vroeg waarom niets ge daan is om de 83 pet. aftrek voor pen sioen te voorkomen. Veenhuizen vroeg ingrijpende maat regelen inzake de afvloeiing van tijdelijk personeel. De voorzitter zei, dat de Tweede Kamer de wet op den rechtstoestand moet behan delen. De promotie is door het rijk niet stopgezet. De 83 pet. aftrek voor pensioen was onvermijdelijk. Voor de ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank zal het C. N. V. zeker iets kunnen doen. Delft vond het noodig inzake de rechtspositie een adres aan de Tweede Kamer te* zenden. Daarna werd de vergadering verdaagd, en werd den leden, gelegenheid gegeven te luisteren naar een orgelconcert in dc Groote- of St. Bavokerk door het Gemeen tebestuur welwillend aangeboden. In de avondverga d erin g sprak D r. E. J. Beumer, lid der Twedo Ka mer, over het onderwerp: „Het ontslag aan de" gehuwde vrouwelijke ambtenaar." De inleider besprak uitvoerig de ge schiedenis van deze quaestle en oefende vooral scherpe critiek op de meening, die indertijd te dien aanzien door mr. Levy werd geuit. Een der argumenten van voorstanders van ontslag aan gehuwde onderwijzeressen is, dat het aantal kinderen beperkt"wordt en het langdurige verlof aan gehuwde amtenaressen, die moeder moeten wor den. Dr. Beumer erkende, dat vrouwen heel geschikte ambtenaren kunnen wezen, maar een goede vrouwelijke ambtenaar, die tevens een goede huisvrouw en moeder is, heeft hij nog nooit ontmoet. Tegen woordig wordt overal om meer bescher ming voor het kind gevraagd en worden groote sommen beschikbaar gesteld, om aan verwaarloosde kinderen een betere opvoeding te geven, maar wanneer men het eenvoudigste en beste middel aangeeft om het verwaarloozen der jeugd te voor komen, dan komen er vele groote man nen en vrouwen, om dit te betwisten. Het is, zei spreker, in strijd met Gods rechtsorde, als de vrouw ook na haar hu welijk nog in functie blijft. Gods rechts orde laat zich niet ongestraft vertrappen. Het is waar, dat man en vrouw één behoo ren te zijn, maar een vrouw heeft in het huwelijk een. heel andere taak, dan do man. Dan zijn het geen compagnons meer, wier "©enig streven het is,, ce binnenko mende winst te verdeelen. De Staat heeft volgens dr. Beumer den arbeid van de gehuwde vrouw niet noodig. Die arbeid is financieel zelfs nadeelig. Uit ©en door den heer Alting von Gcusau, voormalig directe\ir-generaal der Posterijen en Telegrafie, aangelegde statistiek is ge bleken, dat het percentage der ziektege- vallen van de vrouwelijke ambtenaren veel en veel grooter was, dan dat der man nelijke. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigen gebruik ge maakt. Zij werden door dr, Beumer in liet 1 kort beantwoord. ALKEMADE. Personalia, Tot lid van 't Coll. v. Zetters vacature P. Kokshoorn, is door den Com missaris der Koninging benoemd de heer J. J. de Koning, te Roelof arendsveen. Wegverbeiering. B. en W. hebben be sloten de door de werkloozen in het voor jaar gemaakte schoeiing in het zuiden van Roelofarendsvecn af te maken door het maken van 200 Meter hetonschoeiing. Het werk is gegund geworden aan den heer J. van Berkel te Roelof arendsveen. Dit werk is een heele verbetering en zal voor verfraaiing van den weg veel "hijdragon. Schoolbouw. B. en W. van Alkecaade hebben aan J. de Froe, bouwkundig-uit voerder te Den Haag, gegund de levering van den bouw van drie noodlokalen, waar in tijdens de verbouwing van de O. L. School te Rijpwetering, welke zal worden omgezet in een R. K. school, de kinderen zullen worden ondergebracht. Brugverbstering. B. en W. van Alke made hebben aan H. S. P. Vrijbrug, te Oud-Ade, gegund het maken van 4 be tonnen brugdekken in het Lageland onder Oud-Ade. Öp 5 Juni zal met deze werk- zaamheden een aanvang wordenge maakt. De weg vanfa den Zijl tot aan Rijp wetering zal gedurende 2 dagen per maand en wel in de maanden Juni, Juli, Aug. en September voor het verkeer met rij- en voertuigen gesloten zijn. Deze werkzaam heden zijn dringend noodig, daar ten ge-'"" volge van het zwae autoverkeer deze brugri gen op invallen staan. :'f" BOSKOOP. De Gebr. v. L. alhier, heb- ben bij de'politie aangifte, gedaan dat, ge durende den. nacht van hunne kweekerijen gelegen in Laag- Boskoop, pioenrozen zijn gestolen en cok dat verschillende struiken uit den grond zijn getrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2