gS35ïnÈü»r Ds Gerei. Kerck vanïoogmads. NIET ONBAATZUCHTIG. Wij lezen in „Pati'imonium": De heer Simon A. Maas is leider van de meest reactionaire werkgevers in Ne derland en oefent- als zoodanig niet wei nig critiek op de „vrijgestelden" der ar beiders, op die „betaalde pleibezorgers". Voor de toewijding van deze mannen, die slechts een zeeivmatig inkomen genieten, hoeft hij geen oog. 1 Maar de heer Maas is er zelf niet af- keerig van om zich te laten betalen voor werk, dat hij in dienst eener organisatie verricht! Dat is dezer dagen wel geble ken. 3' Gelijk men weet, pleit de heer Maas den eenen dag voor „bezuiniging", vooral na tuurlijk op sociale uitgaven, terwijl hij den anderen dag ijvert, als voorzitter van een Bond van Distillateurs en Likeur stokers, vóór het doen van onecono mische uitgaven, vóór het gebruik van alcoholische dranken. Nu ligt het „Vrijheidsbondsche" Ka merlid Staalman, Secretaris van de orga nisatie der vergunninghouders, met den heer Maas overhoop. En als ,de kok en de keukenmeid kijven, komt- men er achter, waar. de boter blijft. Zoo is, naar de W e r e 1 d s t r ij d mededeelt, dezer dagen op een vergade ring te Amsterdam de vraag gesteld: ,.Ts het juist, dat de- heer S. A. Maas, behalve een salaris van f20.000 per jaar, als voorzitter van den Bond van Distilla teurs en Likeurstokers in Nederland, bo vendien -van zijn leden f 1ontvangt voor eiken H.L. gedistilleerd ad 50 pCt., dien zij in het binnenlandsch verkeer brengen, waardoor do heer Maas onge veer f150.000 per jaar ontvangt, welk in komen stijgt naarmate de omzet van het gedistilleerd stijgt?" De heer Maas ontkende dit niet. Wan neer zijn werk, zoo zei hij, zooveel waard geacht wordt, komt het hemzelf, maar ook de vergunninglióuders ten goede, in wier belang spr. gedurende zeven jaar veel tot stand heeft gebracht. Men Wordt betaald naar men waard is. Aan het einde der vergadering deelde de heer Maas nog mee, dat sinds 1 Febr. het tantième van fl per H.L. niet meer betaald wordt. Heelemaal niet meer? Zoodat het salaris des hecren Maas in eens van f150.000 tot f20.000 wordt ver laagd? Of tijdelijk niet meer? Of zoo, dat de anderhalve ton op een andere manier wordt bereikt? En dat heerschap, dat zoo onbaatzuch tig voor de belangen van den drank handel ijvert, oefent critiek op het insti tuut der vrijgestelden van de arbeiders organisaties! Onder die „vrijgestelden" zijn er velen, die nog lang niet per jaar verdienen, wat de heer Maas zijn organi satie per week liet betalen! Wij kunnen niet zeggen, dat de-werf "gc ers van het Fabrikanfenverbond ge lukkig zijn met de menschen, die zij naar vo^en brengen. Baron van Hardenbroek die voor be zuiniging ook op den woningbouw ijvert, bleek onlangs als grondspeculant tien duizenden te hebben verdiend aan een terrein, waarvan hij wist,-dat het voor mrheiderswoningbouw bestemd zou wor den En de heer Maas schijnt ook al niet te hehooren tot de personen, die zich gansch onbaatzuchtig 'voor een beweging geven. Het is trouwens ook heel moeilijk aan te nomen, dat iemand zich bij de pro paganda vóór den drankhandel door ideëels1 overwegingen laat leiden! Zouden niet alle arbeiders het kloek be sluit willen nemen, om het product van de hecren Maar c.s. te „boycotten"? Pen boycot" in den vorm van ge- n r. 1 n tij öuding! Verkiezingsvana. Tï Bij de raadsverkiezing in Utingeradeel was op een biljet van de anti-revolutio nairen het puntje niet met rood, doch met zwart potlood ingevuld. De stem werd daarom ongeldig verklaard, wat in dezen een zetel kostte. Was zij geldig verklaard, dan had de A.-R.-partij een zetel in den gemeenteraad gehad. Doodgereden. Even over de Belgische grens, op den weg naar Lanaeken, is de motorrijder Croux uit Lanaeken, met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden en op slag ge dood. De man was gehuwd en vader van elf kinderen, Langs de Zuid-Willemsvaart in de na bijheid van Helmond werd O. uit deze plaats door een auto overreden. Het slachtoffer is later aan de bekomen ver wondingen bezweken. Wonder boven wonder gered. De student Emil M. Voüte uit Delft was, verblind door de felle schijnwerpers van «enige passeerende auto's, op de tramrails langs den Delftweg te 'Rijswijk uitgeweken De machinist van de in aantocht zijnde tram, ook in de war door het scherpe licht, kon niets op de baan zien. Het ge volg bleef niet uit. De heer V. werd om vergereden. In zijn val greep bij bij toe val de vacuumslang en zoo kwam hij, op den schokbreker te liggen. In dezen liache- lijken toestand werd hij pl.m. 100 M. mee gesleurd. De machinist had dadelijk met kracht geremd, toen hij voelde, dat hij tegen iets aanreed. Per motor met zijspan werd V. naar „Bethel" te Delft vervoerd. Hij had twee wonden aan het linkerbeen en een hoofdwonde bekemen. Als door een wonder is hier dus een menschenleven ge spaard. Een verbijsterende inbraak. De politie te 's-Gravenhage vond een dezer nachten de deur van een kappers zaak in de omgeving van het Plein open staan. Bij onderzoek bleek dat er was in gebroken en dat de cassa, die op de toon bank stond, was geforceerd. Wat er gesto len was kon men niet nagaan, omdat de bewoner afwezig was. Een agent van poli tie wachtte den bewoner af, die eerst den volgenden morgen kwam opdagen. Het eerste werk was natuurlijk de som te bepalen, die de inbrekers hadden ont voerd. De buit bestond uit den gebeelen inhoud der cassa. Deze was volgens verklaring van den kapper niet minder danf 0.25 groot. Daarvan zullen de dieven tijdens de Pink sterdagen wel geen buitenlapdsehe reis hebben gemaakt, Ernstig ongeluk te Amsterdam. Gisterènmiddag omstreeks vijf.uur heeft op het terrein van de voormalige Ooster gasfabriek te Amsterdam een ernstig on geluk plaats -gevonden, waarbij helaas de dood een slachtoffer heeft geëischt. Een aantal werklieden, die hier 'reeds geruimen tijd doende zijn met het verrich ten van opruimings- en sloopingswerkzaam heden, hadden thans de verwijdering uit een der gebouwen van een aantal 10 Meter hoocre ijzeren palen, ieder ter zwaarte van ongeveer 1800 K.G., welke in verband met de vroegere bestemming der gebouwen daar aanwending hadden gevonden, onder han den genomen. De palen waren daartoe van hun voetstukken losgemaakt en met tuien aan den kop vastgezet. Een drietal werk lieden was juist boven in een paal bezig deze tuien te bevestigen, toen een dienst auto der gemeentetelefoon het terrein der gasfabriek opreed en noodlottigerwijze niet een der gespannen tuien in aanraking kwam De tui brak af, met gevolg, dat de paal omver viel. Een der werklieden, de arbeider Bruna, kwam onder den paal terecht en werd op slag gedood, de beide anderen, de arbei ders van Lunteren en Natte, werden met min of meer ernstige inwendige kwetsuren opgenomen en per auto-ziekenbrancard naar het Binnengasthuis vervoerd. Gisterenavond laat was de toestand van v. L., die slechts zijn hiel gebroken en een schaafwonde in het gelaat had bekomen, heel goed, die van Natte redelijk wel, hoe wel ernstiger. 1 Uitvinder overleden. Te Baden-Baden is tengevolge van hartverlamming overleden prof. dr. Hans Goldschmidt, uitvinder van het thermiet, waarmee de hooge temperatuur ontwik keld wordt, als bijvoorbeeld bij het las- schen van rails noodig is. Goldschmidt werd in 1861 te Berlijn geboren, studeerde in de "scheikunde en deed verschillende belangrijke uitvindin gen, zoo b.v. die van dé brandbom en van de lichtkogels voor machinegeweren. Het meest bekend is wel zijn booger bedoelde uitvinding der alluminothermie, d:i. bet chemisch proces tot verwekking van hooge temperaturen (tot 3000 gra den) door het verbranden van aluminium met.een metaal-oxyde. De mengsels van het oxyde met alumi nium (thermet) worden door een bepaal de ontstekingsmethode tot verbranding gebracht. Het door middel van ijzer-thermiet ver kregen. vloeibaar thermiet-ijzcr dient voor het lasschen van rails. OaTOE OHHGEVBïiG LEIDERDORP. De uitslag van de j.l. Woensdag gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht 776 stemmen; van onwaar de 18 stemmen; geldige 758 stemmen. Hiervan verkregen de Anti Revol. Partij 431; Christ. Hist. Unie 211; R. K. Staats partij 116. Bij de verkiezing voor de Prov. Staten op 11 April j.h was de uitslag: A. R. 417; C. H. 203; R. K. 74. Wij wonnen dus 14 stemmen, de C. H. 8 en de R. K. niet min der dan 42. Do zetels werden als volgt verdeeld: A. R. 4 (thans 3); C. H. 2 (3); R, K. 1 (1.) De raad is dus thans in volstrekte meer derheid Anti Revolutionair. NOORDWIJK AAN ZEE. De heer A, Beeftinck a 1- hier is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Amsterdam. WOUBRUGGE. Uit het verslag van de Bazaarcommissie bleek, .dat alle geschon ken goederen zijn verkocht. Uit dc verlo tingen behaalde de heer V. G. een spreij, op no. 41; een ander viel bij Mej. van Leijden, Mej. C. Beijrik raadde de geboor te van een pop. De dames A. Heenk en G. Boer wonnen de andere pop bij loting, daar deze die den naam van „Cleotilda" droeg) door deze natuurlijk door niemand was benoemd. Op de no. 6, 36 en 54 viel een prijs uit de kunstvoorwerpen. Do Voorzitter van bet bestuur van het „Groene Kruis" Dr, Loth, sloot de bazaar, dankte alle geefsters en gevers en vooral ook de verkoopsters voor hun ijver. Aan al de leden der Mandolineclub werd een lint met de initialen van „Het Groene Kruis" toegezegd. De dames commissie leden en ook de heeren, o.a. de heer en Buntsma en Luijf, die „als opperbevelheb bers met hun stafofficieren de veldslag uitnemend hadden geleid", werden harte lijk bedankt en niet het minst de familie Guldeinond voor het belangloos beschik baar stellen van de zaal. Het bestuur zal nu spoedig beraadslagen amtrent den bouw van het steenen ge bouw voor magazijn. OUDE-WETERING. Donderdagmö'r ge n geraak te een zwaar met graan'1 beladen wagen bij het afrijden van de pont aan bet zuid- einde alhier te water.' Vooi-man en paarden bleven op liet droge, maar dc wagen met, de lading kwamen er niet zoo goed af. Talrijke zakken lagen in de Wetering te drijven. Voor (den eigenaar ee?t belang rijke schadepost. NIEUWE-WETERING. Gistermiddag h i e ld een afdeeling militaire motorrijders uit Den Haag met eenige vliegtuigen alhier een oefening. Hierbij is een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder werd n.1. bij liet nemen der bekende scherpe bocht bij de woning van den heer Straathof van zijn motor geslingerd met gevolg, dat hij een been brak. De man werd bij den heer Straathof binnengedragen en later naar Haarlem vervoerd. HAARLEMMERMEER. De uitslag van de stem- ming van den Gemeenteraad is als volgt: uitgebracht 877 stemmen op V. B., 2215 op C. H., 835 op A. R., 154 op Soe. partij; 2069 op R. K., 1419 op A. K., 1141 op S.D. A.P., 122 op de Arbeiderspartij. Gekozen zijn: V. B.A. Roodenburg, A. Buurtman; C. H.: K. Kistenmaker, J. W. Bras, W. Biesheuvel Bzn., J. A. Bos en G. C. van Arendonk; A. R.: P. Borst, Chr. v. d. Heuvel, G. A'. A. Knaap, P. Ouwer- kerk, J. Biemondt; R. K.: El. van Schoo ien, H. Koning, C. Jansen en A. J. Bus; S.D.A.P.W. Scheffer, C. Gerritse, J. Griekspoor. In den tegenrwoordigen raad hebben zit ting V. B. 2; C. H. 3; A. R. 5; R. K'. 4 en S.D.A.P. 3. De nieuwe samenstelling is: V. B. 2; C. H. 5; A. R. 5; R. K. 4 en S.D.A.P. 3. WASSENAAR. Bij de gisteren geliou- den gemeenteraadsverkiezing zijn uitge bracht op de Vrijz. 575, de R. K. 1381, de Chr. Hist. 347 en de Anti Rev. 453 stem men, zoodat de Vrijz. de R. K. 6, de Chr. Hist. 2 en de Anti Rev. 2 zetels ver krijgen. In den ouden raad zaten 2 Vrijz., 6 R. K., 1 Chr. Hist, en 2 Anti Rev. Thans is het ledental met 2 uitgebreid met boven genoemde verhoudingen. Gistermiddag is de e ersté proefrit gehoudeni op de electrische lijn WassenaarDen Haag. Om ongeveer drie uur arriveerde twee motorwagens met een aanhangwagen aan de Lange Kerkdam alhier, geheel gevuld met leden. der_direc- tie en personeel. Het was een verheffend gezicht dat Wassenaars vooruitgang geheel typeerde. De afwerking der wagens is schitterend. Geen wonder dat deze eerste rit zeer veel belangstelling trok. -r- Predikbeurten Ned'. Herv. Kerk Dorp voorm. 10 uur Ds. de Vey Mest-dagb. School Zijdeweg voorm. 10 uur Ds. te Winkel van Den Haag. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. v. d. Heijden. Burgerlijke Stand. G c- boren: Egbert z. van E. v. d. Kaaij en Y. Faas Agnes Engelina d. van J. Brekel- mans en O. A. Rozier Frederik Louis z. van F. W. Pijnacker Hordijk en M. Th. J. Alers Nora d. van P. Dekker en G. C. v. d. Stadt. Ondertrouwd: M. Albers en J. P. Looijestein. Getrouwd: H. C. v. Zijl en M. C. v. d. Ham. Een diamant voor een florijn. Hot is geen mensch, maar een steen, waarom het hier gaat, zoo schrijft de „Frf. *Ztg." Want do „Florentijner" is op drie 11a de grootste diamant ter wereld. Zijn naam draagt liij sinds den tijd, dat hij in het bezit was van de rijkste familie in Florence, de Medici. Vroeger had de diamant behoord aan Karei den Stouten van Bourgondië, die hem in den slag van Granson verloor. Een zwarte soldaat vond liem maarverkocht liem, de waarde er niet van kennende, voor een gulden. Nu ging hij, voor steeds hooger prijs, snel door vele handen. In de 16de eeuw kwam hij in het bezit der Medici. Maar de Me dici stierven 'uit en Frans Stephanus van Lotharingen erfde den „Florentijner." Door de'zen, den gemaal van Maria The- resia, kwam hij onder de Eabsburgsche krc-onjuweelen. To enkeizer Karfel na den verloren oorlog zijn land verliet, nam hij de familiejuweelen mee als vrijwel laatste rest van zijn roerend vermogen, ook den Florentijner. De meeste kleinoodiën wer den in Zwitserland verkocht,wat nog tot heel wat processen aanleiding gaf, maar de Florentijner bleek onverkoopbaar, en is nu vrijwel het eenige wat de keizerin- weduwe Zita nog aan vermogen bezit. Welk lot zal den steen beschoren zijn. Zal hij nog eenmaal den tooi vormen van een dollar-prinses? De tijd zal 't leeren. Laesai- mn TasEïabouw De nood in den Tuinbouw. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den beer Deckers, betreffende -het nemen van maatregelen in bet belang van de kweekers, die niet in staat zijn de rente van het hun verleende krediet te be talen, hebben de ministers van binnen- landsche zaken en landbouw en van fi nanciën geantwoord: Het antwoord op de in de eerste drie zinsneden gestelde vragen luidt bevesti gend, onder opmerking, dat ten aanzien van de in de tweede zinsnede bedoelde tuinders bij .de vaststelling van het te ver strekken krediet behalve met bun schul den aan de zouterij ook rekening is ge houden met de directe credietbelioeften van bun bedrijven. Het is den ondergeteekenden niet ge bleken, dat kredietnemers genoodzaakt zijn geworden een deel van hun inventa- 1 ris tot schade van bun bedrijf te verkoo- pen, ten einde de verschuldigde rente over het hun onder Staatsgarantie ver- leende krediet te betalen. Wel is in een enkel geval tot inkrimping van het be drijf verplicht, wanneer zulks, mede in het belang van den betrokkene gewenscht bleek te zijn. Aan kredietnemers, van wie blijkt, dat zij inderdaad niet in staat zijn de door ben- verschuldigde rente en aflossing ten vervaldag© te voldoen, wordt uitstel van betaling toegestaan. Verzoeken om uitstel van betaling zijn o.m. van de overgroots meerderheid van de in Pijnacker en omgeving gevestigde kredietnemers ingekomen en aanvankelijk toegestaan. Sedert is evenwel gebleken, dat verscheidene hunner wel in staat zijn bun verplichtingen na te komen. Renten en aflossingen van andere schulden, hy potheken e.d., maar ook van schulden aan familieleden, bleken door velen met nauwgezetheid en tijdig te worden be taald, doch tégenover den Staat aan- vaarde verplichtingen werden veronacht- zaamd. In verband met de te dezen aanzien' door den Staat op zich genomen verplich ting (garantie van hoofdsom en rente tot 90 pet.), kan daarmede geen genoegen genomen worden en de liquidateur voor de zaken der Regeeringscommissie voor Kweekerscrediet, heeft dan ook te recht, alvorens verzoeken om verder uitstel toe te staan, in gevallen, waarin het onver mogen tot betalen niet of niet voldoende^ duidelijk bleek, mede in het belang van de credietnemers, maatregelen getroffen om de regelmatige betaling te verzekeren. In geval van onvermogen is niet tot toepassing van rechtsmaatregelen overge gaan. In het in do zesde zinsnede klaar blijkelijk bedoelde geval is dan ook het faillissement niet aangevraagd. Toen de belanghebbende, die aanvankelijk de uit- noodiging tot betaling onbeantwoord liet, bleek inderdaad niet te kunnen betalen, is hem uitstel verleend tot 15 Juni a.s. Het is den minister gebleken, dat de liquidateur voornoemd op zakelijke wijze do credieten aan kweekers en tuinders be handelt en, met verzorging van het gelde lijk belang van den Staat, de -belangen va# de bona fide credietnemers niet uit het oog verliest. Dat het doel der crediet- verleèning door dit optreden zou worden gemist, behoeft niet te worden gevreesd. Dé zorg van staatswege voor het wel zijn der tuinders en kweekersbedrijven kan echter alleen dan doeltreffend zijn, wanneer de direct belanghebbenden hun verplichtingen naar hun vermogen nako men. In verband met bet vorenstaande be staat er geen aanleiding vpp- liet treffen van bijzondere maatrjge'm. Veiling, gehouden te H i i f Qg~o in~0p 34 Mei, onder Directie van Holland's Bloem-, bollenhuis: E.V.T. Verm. Brillant f0.54, E.V.T. Proserpine f 0.66, E.W. l'Innocence f-0.44 E.B. Schotel f0.41, E.R. Jacques f 0.61, E.B. Enchantress f 0.40, E.R. Gen. de Wett f 0.55, E.B. Mari f 0.44; E.W. Arien- tine Arendse f 0.42, Dw. La Grandesse f 0.43, Dw. La Tour d'Auvergne f 0.40, E. R. L. La Victoire f 0.50, E.W. La Grandes se f 0.42, EJ3. Grand Monarque f 0.34, E. B. Grand Maïtre 0.55, E.B. Johan f 0.43, E.B. Perle Brillant f 0.45, Dw. Remen- branche f 0.16, Dw. Wm. Copland f 0.25, Dw. Isis f 0.23, Dw. Etna f0.17, Mr. Thor becke f 0.13, Dw. Bleu Amable f0.16, Dw. Prof. Rauwenhoff f 0.37, Dw. Scarlet Per-, fection f 0.38, E.V.T. Van der Meer f0.32, E.V.T. Wauwerman f 0.29, E.V.T. Grysó- lora f 0.15, E.R. Gertrude f0.45, E.G. Yellow'Hammei' f 0.55, E.R. Robert Stei ger f 0.31, E.G. King of the Yellow f 0.36, E.R. Gen. Pelissier f 0.50, E.G. City of Haarlem f 0.61E.B. King of the Blue f 0.50, E.G. Gew. Buttler f0.40, E.R. Queen of the Pinks f 0.62, E.R. Giganthea f 0.62, Dw. Le Notre f 1, Dw. Princes Eli sabeth f 0.90, Dw. Zulu f 0.16, Dw. Faust j f 0.28, Dw. Wm. Pitt f 0.93, Dw. Petrus j Hondius f 0.66, Dw. Flambeau f0.12, E.P Laura f0.33. Alles per regel. Gewas Hva- cinthen over 't algemeen goed. Tulpen vrij góed. i. Toen wij in 1912 een beschrijving ga ven van het Hervormd Kerkgebouw te iWoubrugge, was het onze begeerte dit ook te doen van het Hervormd Kerkge bouw te Hoogmade. Niet omdat dit Kerk gebouw, wat architectuur betreft kan wedijveren met dat van Woubrugge, maar omdat het om zijn historische waarde, toch recht op een beschrijving heeft, daar zelfs Koninklijke steun werd erlangd. x) Dank zij hetgeen in de archieven en bi bliotheken wordt bewaard vooral in dat der Heerlijkheid Hoogmade, is" alles te vinden wat noodig is was bet mo? gelijk een beschrijving saam te stellen. In het jaar 1904 werd door ons een schets gegeven van het voormalig kerk gebouw, dat nadat de kapel in 1370 was gesticht, in 1438 tot een parochiekerk was verheven door Paus Eugenius. 2) Uit het bestek bleek ons, dat die schets juist was, n.m. dat het tegenwoordig ge bouw op de oude fundeering was opge trokken. 3) Alleen het priesterkoor bleef bij den bouw van 1730 achterwege. 9) Het opschrift van genoemd bestek luidt: „Op de naarvolgende conditiën soo zijn de berx mrs. Cornelis van Campen en Nioolaas Tiarck in qualite als Execu teurs van 't Testament van wijlen de heer Cornelis Sprongh in zijn leven, vrij- Orondt-Heor van Hoogmade van meij- ninge te besteden het afbreek en en weder mieuw opmaacken van de Gerefor- 1:. eerde Kerck te Hoogmade." Uit het verzoek van de Heeren Mrs. Van Campen' en Tiarck aan de Staten van Holland omtrent dit kerkgebouw weten wij wat er toe geleid heeft een nieuw ge bouw te doen verrijzen, zie hierover Bij lage A. Uit de eerste predikatie welke in het vernieuwde gebouw door Professor Fran- ciscus Fabricius is gehouden en die in druk verscheen 5), vernamen wij het vol gende: Blz. 4. „Hier in deeze vrij-grond- heer- lykheijd van Hoogmade was de eerste Tempel e), indien niet geheel verwoest, egter zeer oud en bouwvallig geworden. Om dien nu in haar standplaats weder te herstellen, het volk én gemeijnte hier toe behoorende uyt haer zeiven niet in staet en onmagtig zijnde, zie hier mildaedige Heeren 8) van God gezegent en als vorsten in de lande, die, schoon ook tot de uyterlijke gemeynschap dezer Kerke niet behoorende, dog Christenen, uyt hunne Kerkelijke goederen dit tweede huys met een zoo volprezene volvaerdig- heyd en cieraad 't hunner Kosten hebben doen opbouwen." Den 7en Mei 1729 kwam het antwoord op het verzoek van de heeren Van Cam pen en Tiarck aan de Staten van Holland om het Kerkgebouw te vernieuwen. Een afschrift van dit verzoek hebben wij in de archieven niet gevonden, uit de declaratie van den procureur Philips Big- gelaer blijkt, dat deze het verzoek heeft opgesteld „de request ten bovengem(elde) eynde opgesteld" bij rekeende daarvoor 1 gulden en 8 stuivers, en vermoedelijk zal het afschrift onder zijn protocollen zijn gebleven. 1 Gezien den tragen gang van zaken in dien tijd en de omslachtige wijze van be handeling der zaken, welke ook blijkt uit de declaratie van dezen procureur, kan de, tijd van aanvraag tot vernieuwiug der Kerk gerust gesteld worden op het begin van het jaar 1729. Nu wij de reden van het vernieuwen van dit Kerkgebouw hebben vernomen en door wien bet geschiedde, kunnen wij ons meer bepalen tot den bouw, waarvan de bestekken ons een juist overzicht geven. Volgen wij dan: „De algemeene conditiën wegens de be- stedinge van de Kerck te Hoogmade". „Voor eerst moet de aannemer de OuweKerck soo als die tegenwoordig staet geheel afbreecken en dan op het oude fondament dat soo veel afgebroo- cken moet werden geoordeelt, sal werd goed te zijn, van de eene op den anderen oude pilaer te maken, om het fondament Vi steen breeder te krijgen, een aerd- booge van 1 steen hooge en Y* steen dik". Omtrent dat afbreken lezen wij dat de timmerman vóór (het afbreken uit de Kerk „de Preeckstoel ende sitte bancken daer van daen brenge sonder schade aen te doen." Da-aruit -blijkt dat bet Kerkmeubilair nog afkomstig zijn uit de aloude parochie kerk. Volgen wij nu, om een overzicht te ne men van den bouw, de bestekken, zijnde 6 in getal n.m. van den timmerman, den metselaar, den loodgieter, den steen-hou-. wer, den smid en den glazenmaker. Opmerkelijk dat wij van het schilder werk niets vermeld vinden; of dit van wege het Kerkbestuur is geschied, is ons niet bekend. &,-r\ u De namen der aannemers zijn ons be waard gebleven, respectievelijk: Gerrit van der Hart, Dammis van daveren, A. Barnar, Andries Hancourt, Harme Sckuyrman en Pieter de Vogel. Eerstgenoemde werd als timmerman opgedragen den metselaar te helpen bij het sloopen; die moest beginnen 14 dagen na de aanneming, zijnde 7 Juni 1729. Het timmerwerk werd aangenomen voor de som van 948 gulden. Alles moest „van goet greenen hout weese, dog alleen de kas daer het uyrwerek zal staen kan van vuure sonder uyleveer gemaeckt wer den". 1 Heden den 7 Devember 1834, mogten wij ons verblijden, de te doene reparaten aan ons Kerkgebouw en Predikantswo ning geheel voltooid te zien. Onzer Ge meente, ook bij de meeste welwillendheid bet vermogen ontbrekende, ter bestrijding der onkosten, zoo werden ons door goed gunstig besluit van zijne Majesteit den Koning de aanzienlijke som van f 1500 geschonken" enz. (Boekzaal). 2) Zie den brief van Paus Eugenius in „Wandeling door Woubrugge en Hoog made". Bijlage P. 3) Er staat: „op deese oude fondamen- te nadat sij regt ende waterpas gemaeckt sijn op te metselen" enz. 4). In het jaar 1904- is op die plek, op verzoek' van Dr. H. P. de Pree, door H.H. Kerkvoogden een oqnsistorie gebouwd. B) „Leerrede Ter gelegentheijd van de vernieuwde Kerck. En bevestiging van een nieuw leerraarIn de Gemeijn te der vrije-grond Heerlijckheijd van Hoogmade. Uytgesproken door Francis- cus Fabricius." e)Die eerste „Tempel" bad daar reed-s 291 jaren gestaan en was in 1577 tot de Gereformeerde Godsdienstoefeningen in gericht. De Roomsch Katholieken vergaderden in een boerenwoning aan de Frederiks- kade, die tevens tot pastorie was inge richt en waar naast men in 1742 met toe stemming van de Staten van Holland een Kerkgebouw stichtte. 7) In dit oud bouwvallig gebouw had Ds. Johannes van Gouwenhoven 31 jaren .-gepredikt, van 14 December 1698 tot 1729. Volgens Prof F. Fabricius had bij gaar ne 11a zooveel jaren, het oude gebouw be treden te hebben en bet evangelie daarin te hebben verkondigd, ook het nieuwe willen aanschouwen en voor de gemeente des Heeren weder optreden; er staat dat bij met „groote begeerte had verlangt dit Kerkgevaerte voltrokken te zien". Dit verlangen werd niet bevredigd. Wel heeft hij het oude gebouw zien afbreken; den 21sten Juni 1729 werd daarmee een aanvang gemaakt en den lsten Septem ber; d.a.v. stierf hij. De godsdienstoefenin- gen werden tijdens den bouw, in de v school gehouden, bet buis thóns staande ten oosten van het Kerkgebouw. 8) De heeren Mrs. Cornelis van Campen en Nicolaas Tiarck. j (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6