Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, ïcchmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.22— f 0.33, SCHOL a f0.20, SCHAR a f0.14 en KABELJAUW a f'0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 22 Mei 1923. AGENDA. WOENSDAG 23 Mei. Hillegom. iA. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oran je. „De gemeenteraadsverkiezing". Aan vang 8 uur. i lederen Woensdagavond van 7J4—S14 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensehuur 15. Apotheken c'e lot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags gcopen.l zijn: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Kuip der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Excelsior krijgt weer een kans, maar heeft te weinig overleg om het spel in zijn juist verband te leiden. Jammer ook voor haar, dat ze steeds aan den hoogen kant van do korf staat. Na een paar maar te hebben misgeschoten geraakt do leiding weer bij Pernix, die na een paar pechballetjes 31 weet te maken, waarna de iast (ditmaal zeer kort) intreedt. Kort nadat het spel hervat is, neemt Pernix de leiding, en maakt met de grootste koelbloedigheid 41, en na en kele seconden reeds 51. Dat is te veel voor Excelsior. Zij sohijnt zich nu do bet eek en is van haar iuaam. te herinneren en gaat .werkelijk mooi overzetten; jammer dat sommigen van haar te los spelen en zich niet vol doende tijd gunnen om den hal klemvast te houden, zoodat liaar de leiding na eenigen tijd ontgaat. In een oogwenk heeft Pernix het spel weer verplaatst en weet zij na een har den kamp 61 te maken. Het schijnt nu wel alsof Excelsior een beetje overbluft is, althans zij weet liaar krachten niet naar wensck te verdeelen, wat haar op verlies van de leiding komt te staan want Pernix weet zich nog, zoo goed als hij het begin, na elk schot on middellijk vrij te maken, en laat zich zoo doende geen enkele kans ontgaan. Pernix weet te woekeren met elke gele genheid, zelfs met do kleinste, maar is niet enghartig, wanneer het een twijfel geval betreft, wat nog al eens voorkomt^ vooral bij liet liggende stoppen van den bal. Nog een oogenhlik schijnt' het' alsof de overwinning voor Pernix minder groot zal worden, daar het spel zich verplaatst naar het P.-docl. Echter weet ieder lid zijn plicht, en vooral ook de dames wee- ren zich schitterend. Excelsior laat zich door oen schijnbaar succesje verleiden en neemt op een oogen hlik, dat zij absoluut ongedekt is, den hal, waardoor de leiding overgaat in handen van Pernix. Al vaster en vaster leidt Pernix, en weet spoedig, ondier daverend applaus, 71 te maken, waarmee dan tevens de wedstrijd is geëindigd. De overwinning is ten volle verdiend, zoowel door het schitterend samenspel als door do kalmte, het overleg en vlug heid, waarmee werd gespeeld. Pernix gaf weer duidelijk blijk h?an ge regeld te worden getraind. Wat soms in het spel onaangenaam aandeed, was dat men bij liggend stop pen slecht, een enkele maal in dezelfde houding schoot, en meestal eerst oprees, soms bijna op den bal zelf. Waar dit ech ter van beide zijden werd gedaan, heeft het geen invloed op het spel uitgeoefend, alleen meenden wij dat hiervoor een re gel bestond. i Als propaganda-wedslrijd is deze uit nemend geslaagd, en ook onder de tegen standers hoorde men herhaaldelijk do opmerking „heb je ooit zulk fijn spel ge zien?" Na afloop van den wedstrijd vereenigde men zich in den theetuin a. d. Witte Sin gel, alwaar de prijsuitrijking plaats had. De Voorzitter van liet gewest, de heer C. A. de Bruijn, sprak daarbij do ver schillende winnaressen toe, eh in heit bij zonder onze „Pernix", haar tevens te recht waarschuwende om zich niet blind te staren op de „blikjes"-kweslie, en niet uitsluitend aan prijswinnen te denken, maar er steeds naar te streven om in de eerste plaats nuttig te zijn aan de bevor dering van de lichamelijke oefening in Ghristelijken geest. Onder groote bijval deelde spr. mede, dat het gewestelijk bestuur had besloten „Pernix"' een eere-prijs, n.l. een speciaal uitgevoerde medaille toe te kennen in de hoop dat zij vele jaren op haar vaan del zal mogen prijken. Spr. dankte vervolgens allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van de zen turndag, in het bijzonder den Hoofd leider, den lieer Do Haan. Ten slotte ging de hoer De Bruijm voor in dankgebed, waarmede deze eerste turndag was geëindigd.. De uitslagen. j Do uitslag was als volgt: j Morgenwedstrijd. Driekamp Heorert. 1ste graad: le prijs „Excelsior" (6(dft) 12G p. 2de pr. „Oranje Nassau" Den (Haag) 117 p. 2de graadgeen eerste prijs behaald. _r_w Ket verkiezingsbureau van de Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging is morgen den geheelen dag gevestigd in de GRAANBEUS3S. Zij die inlichtingen kunnen ver schaffen of noodig hebben, kunnen zich daar vervoegen. 2de pr. „Turnlust" (Den Helder) 119 p.; id. 2de pr. „D. O. K." (Schiedam) 107} p.; id. 2de pr. „O. D. I." (Maassluis" 107 p.; id. 2de pr. „Jahn" (Leiden) 105} p.; id. 2de pr. „Voorwaarts" (Voorburg) 105} p.; 3de pr. 1ste groep „Oranje Nassau" (Den Haag) 103} p.; 3de pr. 2de groep „Oranje Nassau" 103 p. In dezen wedstrijd behaalde de heer L. v. Heusden do meeste, zijnde 28 punten, waarvoor hem een lauwerkrans ten deel vieL Driekamp Dames. 1ste graad: 1ste prijs „Excelsior" (Delft) 111 p.; geen tweede prijs; 3de pr. „D. E. V." (Amsterdam) 97 p.; 3de pr. „D. V. K." (Schiedam) 92 p. Winnares Mej. N. Scharloo, Leiden met 27 punten. Ook haar werd de lauwerkrans toegekend. 2de graad: geen eerste prijs; 2de pr, „Turnlust" (Den Helder) 105 p.; 3de pr. „Jahn" (Leiden) 102 p.; id. 3de pr. „Excel sior" (Delft) 102 p.; id. 3do pr. „Kracht en Vlugheid" (Zaandam) 96 p.; id. 3de pr. 2de groep van „Jahn" (Leiden) 94 p. Middagwedstrijd. Athletiek. Turnsters (Balwerpen en Verspringen.) 1ste prijs „D. E. V." (Amsterdam) 8 p.; 2de pr. „D. O. K." (Schiedam) 6 p.; id. 2do pr. „Jahn" (Leiden) 6 p. De beste worp door Mej. A. v. d. Hoeven „D. O. K." (Schiedam) 16.85 M„ die mede de beste sprong deed met 3.63 M. Turners (Hardloopen, kcgelstooten, hoog springen.) lste pr. „Oranje Nassau" (Den Haag) 17} p.; 2do pr. „Excelsior" (Delft) 12 p. Van do heeren werd de beste snelloop volbracht (100 M.) door den heer Den Vries (Oranje Nassau) met 12 1/5 p. Kogelstooten, beste stoot door P. v. d. Ende, Maasland, met 9.46 M. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 1319 Mei, 172 volwassen personen en 14 kinderen; totaal 186 personen. Dc Communistische Partij. Volgens „Het Volk" hebben de zeven uit de Communistische Partij geroyeer de leden, die de leiding vormen 'van het Comité der Derde Internationale, zich andermaal met een uitvoerige circulaire tot de leden van die Communistische Par tij gericht. Zij deelen daarin mede, een rapport over de oppositie in hun partij te hebben gezonden aan tLo Executieve van de Communistische Internationale. In de circulaire wordt oan. gezegd: „Indien het mogelijk was onze denk beelden zonder heftige conflicten naar vo ren te brengen, er propaganda voor -te maken, en zoo de partijgenooten van de juistheid onzer inzichten te overtuigen, dan zouden wij het niet noodig achten, ons tot de Executieve te wenden. Maar wij weten de geschiedenis der Partij bewijst dit dat de partijleiding iedere kritiek beschouwt als een persoonlijken aanval en niet rust, voor de leiders eener Oppositie onschadelijk zijn gemaakt." Aan het einde wordt in de Circulaire op de noodzakelijkheid gewezen, dat de leden van de Comm. Partij Holland .een einde maken „aan het schrikbewind en het wanbeheer van Wijnkoop c.s., die een staj-in.-den-weg zijn geworden voor een normale ontwikkeling van do com munistische beweging in dit land." Gud-Minister Idenburg te Brussel. Op uithoodiging van M. Franck, Minis ter van Koloniën, had in den loop van deze maand te Brussel, in de groote zaal van de Union Coloniale, eene reeks voor drachten plaats over de koloniale politiek van verscheidene natiën. Vrijdag was het de beurt van oud-Mi nister A. W. F. Idenhurg, rustend Gouverneur-Generaal van Nederlandseh- Indië. Koning Albert woonde de zitting bij. Minister Franck zat voor, en in de zaal was een bijzon dér publiek van al wat naam heeft in de koloniale wereld in Bel gië, aanwezig. Onder de aanwezigen waren, buiten vele leden van Kamer en Senaat, de mi nisters van State Gooseman, Helleputte en Levy. Do rede van den heer ïdenhurg werd onthaald op zulke langdurige toejuichin gen, dat de spreker zelf er wel wat ver legen onder werd. Koning Albert feliciteerde den oud- gouverneur-generaal op bijzonder harte lijke wijze terwijl alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Van de drie voordrachten, op het initia tief van minister Franck tot dusver inge richt, was die van den heer Idenhurg dè zakelijks to en tevens de kloekste. Ieder .aanwezige kreeg een exemplaar van d!e voordracht in Nederlawdschen en Fran- schen tekst, door de zorgen van het Bel gisch departement van Koloniën uitgege ven. Na de voordracht werden een aantal films met betrekking tot het leven en die industrie in Indië vertoond. Ook daarvoor was groote belangstelling. Vrijdagavond was ter kennismaking niet den heer Idenhurg een Teceptie ge geven in de prachtige salons van het ho tel van dén minister van Koloniën. Buiten den Nedierlandschen gezant en mevrouw Van Vredenburch en den gezantschaps secretaris W. xi'dder Huyssen van Kat- tendijke en den consul-generaal mr. Van Romburch waren vele leden van het corps ■dijlomatiquó aanwezig. Er heerschte een hijzonder prettige stemming onder de aanwezigen, die onder meer werden vergast op een uitsluitend Vlaamschen muziekavond, waarhij liede ren van Gilson en Huberli benevens een paar Javaansche en Malei sche liederen ten gehoore werden gebracht. - De Indische Icenlng1. Verschenen is de Memorie ■van Ant woord. op het Voorloopig Verslag betref fende het aangaan van een Indische igeld- leening. Daarbij heeft de regeering hij Nota van Wijziging nader voorgesteld het lee- ningsbedrag, waarvoor machtiging wordt gevraagd, te beperken tot 300 rt^ioen. Men weet "dat het oorspronkelf^ in de bedoeling der regeering lag, een 400 mil- lioenleening aan te gaan. Het Hof in rouw. Wegens het overlijden van Hertog Paul van Mecklenburg, den half-hroe-der van den Prins, is een heden ingaande hofrouw voorgeschreven en wel drie we ken zware, twee weken halve en een week lichte rouw. Senator en Statenlid. Men deelt aan het Hdbl. mede dat het bericht inzake het bedanken van prof. Diepenhorst, als Statenlid ten onrechte den schijn geeft, alsof de nieuwe kieswet voor de Eerste Kamer, komt die op dit punt ongewijzigd tot stand, het dubbel lidmaatschap voor Staten en Eerste Ka mer nog sterker verhindert dan thans. Het tegendeel is echter het geval. Bij de nu nog vigeerende kieswet is liet lidmaatschap vaia heide colleges on mogelijk. Het Statenlid, tot Senator geko zen, moet kiezen tusschen beide functies. Wanneer de nieuwe wet van kracht wordt, zal een lid der Staten, voor de Eerste Kamer gekozen in dezelfde groep waarin hij voor de Staten zitting lieeft, voor dat provinciaal college moeten be danken. Wordt hij echter door een an dere Statengroep dan waartoe hij behoort van de vier, waarin het land wordt ver deeld, naar do Eerste Kamer ofgevaar- ■digd, dan kan hij lid van 'de Staten, die hem niet voor den Senaat kozen, blij ven. Wat tot nu toe «verboden was, dat een lid der Eerste Kamer tevens is Statenlid, wordt bij de nieuwe wet mogelijk. Werklocsheidsuiikeeringen. De Minister vam Arbeid, Handel en Nijverheid heeft, volgens het „Weekblad voor Gemeentebelangen" aan do besturen der gesubsidieerde vereen i gin gen met werkloozenkas de 'volgende circulaire ge zonden: Mij is gebleken, dat niét allen besturen van wcrkloozenkassen voldoende bekend is, wat in acht te hemen zij bij toepas sing van de reglementaire bepalingen omtrent de bedragen der uitkoeringen, voorzoover hierbij onderscheid is tus schen gehuwde en ongehuwde leden. Daar om heb ik de eer uwe aandacht op het navolgende te vestigen, hetgeen geldt, wanneer in het reglement der worlkoo- zenkas van een gesubsidieerde vereeni- ging douitkeeringen «voor gehuw'den en ongehuwden verschillen. a. Ongehuwd samenwonenden, die geen kinderen hébben, worden ook ten opzichte van de uitkeeringen niet als gehuwd be schouwd. b. Ongehuwd samenwonenden, die kin deren hebben en daarmede in gezin sa menleven, mogen ten opzichte van de uit keeringen slechts dan gehuwd worden beschouwd, wanneer vaststaat, dat voor hen om wettelijke redenen •voorshands geen huwelijk mogelijk is. c. Een gehuwde, dio zijne vrouw ver laten heeft, en niet voor het onderhoud van zijne kinderen zorgt, wordt ten op zichte van de uitkeeringen met een on gehuwde gelijk gesteld. Buifenleerlingen handelsscholen. De Minister van Onderwijs heeft de Alkmaarsche verordening omtrent de toe lating van buitenleerlingen voor de ge meentelijke handelsscholen goedgekeurd. Voortaan zullen derhalve alleen 'die leer lingen wan eïders de scholen kunnen be zoeken, die afkomstig zijn uit gemeenten welke zich hebben bereid verklaard tot het verleenen van een bijdrage in de kos ten op de wijze, als de raad heeft vast gesteld. Het bezette Duitsche gebied. 'f- Uit het door de Franschen bezette Duit sche gebied worden hier te lande brieven ontvangen, gecensureerd als gédufende den oorlog. U Uitvoering art. 97 Grondwet. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot uitvoering van art. 97 der Grondwet en wijziging van de Hooger Onderwijswet en van de Bevorderingswet voor de land-* macht 1902, zijn vele leden van oordeel, dat.er na de verhooging der schadeloos stelling voor bet Kamerlidmaatschap alle aanleiding is tot wettelijke regeling, zoo wel van de financieele gevolgen van de ge lijktijdige waarneming van het Kamerlid maatschap en één of meer Staatsambten, als van do positie van den ambtenaar, wiens functie niet met dat lidmaatschap is te vereenigen en die dus op non-activi teit wordt gesteld. Andere leden hebben tegen het ontwerp bezwaar, omdat het ten gevolge zal hebben dat voor de ambtenaren de aanvaarding van het Kamerlidmaatschap wordt be moeilijkt. Eenige leden achten zelfs het toekennen van non-activiteitstractementen niet ge- wenscht. Verscheidene leden hebben er bezwaar tegen, dat aan de regeering. de bevoegd- Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs fe behandelen blijft nog steeds van krscM beid zal worden verleend een ambtenaar, die tot Kamerlid is benoemd, al dan niet op non-acliviteit te stellen. Eenige leden komen er tegen op, dat de non-acfiviteitsjaren niet medetellen bij de berekening van het pensioen. Vragen van Kamerleden. Op vragen van den heer Marchant, lid van de Tweede Kamer, in zake vervanging van brieven bussen 1. Is het bericht juist, dat het hoofdbe stuur van posterijen, telegrafie en telefonie de brievenbussen gaat vervangen door nieuwe 2. Zoo ja, is de minister bereid, mede te deelen, wat van dezen maatregel do kosten zullen zijn en welke besparing er van is te verwachten? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. Met den aanmaak van de nieuwe brievenbussen zal eerst worden aangevan gen, als de voor verstrekking aanwezige voorraad bussen zal zijn uitgeput. Op dracht tot aanmaak van deze bussen zal in geen geval in dit jaar plaats vinden; aanschaffing wellicht n den loop van 1924 zal slechte naar behoefte geschie den. Hieruit moge blijken, dat het bericht, dat alle brievenbussen door nieuwe zul len worden vervangen, niet juist is. 2. In verband met het antwoord op vraag 1 kan vraag 2 onbeantwoord blijven. BUITENLAM P MINISTERCRISIS IN ENGELAND. Bonar Law neemt ontslag. Curzon premier? Bonar Law heeft, op krachtig aandrin gen van zijn medische raadgevers, zijn ontslag aangeboden. De koning heeft met de diepste betuiging van spijt dit ontslag aanvaard. Een in Downingstreet uitgegeven com muniqué zegt: Bonar Law's reis heeft zijn gezondheid niet verbeterd. Bij zijn terug keer te Londen werd Bonar Law door zijn geneesheeren onderzcoht, die verklaarden dat niettegenstaande de kuur, do stem van den premier nog onbevredigend was. Zij konden niet beloven, dat er binnen een redelijken tijd verbetering zou intre den. De algemeene gezondheidstoestand van den premier is niet goed. Tengevolge van deze verklaring beeft Bonar Law onmiddellijk zijn ontslag aan geboden. Bonar Law heeft een lichte operatie aan de keel ondergaan. De algemeene toestand is onveranderd. Uit welingelichte bron wordt gemeld, dat geen minister nog door den koning nitgenoodigd is om een bespreking over het premierschap te voeren. Bijna alle ministers zijn nit Londen af wezig en de beslissing om af te treden kwam met een verhijsterendo snelheid. Naar verluidt, is de koning nog niet voornemens zijn huidig bezoek aan Al- dershot af te breken. In politieke pringen gelooft men, dat de koning lord Curzon zal uitnoodigen het minister-presidentschap te aanvaarden en dat deze de uitnoodiging zal aannemen. Naar verlilidt, wenscht de koning de korte vacantie zijner ministers niet te on derbreken om hen ter consulatie naar Aldershot bijeen to roepen: De koning re kent erop om op andere wijze met hen in verbinding te komen. Waarschijnlijk zul len geen definitieve stappen ondernomen worden, voordat de koning van het stand punt zijner ministers heeft kennis geno men, maar er is veel kans, dat de koning voor Donderdag den oorspronkelijk vast- gestelden dag naar Londen zal terugkeo- ren. Er werd gisteren geen formeele zit ting gehouden. Tusschen de leiders dor conservatieve partij zijn talrijke besprekingen gevoerd. Naar verluidt zullen do leden der con servatieven Woensdag of Donderdag een bijeenkomst houden om een leider te kie zen in de plaats van Bonar Law. Poincaré heeft Bonar Law* geseind: Frankrijk betreurt ten zeerste het be sluit, waartoe uw gezondheidstoestand u verplicht. Het vergeet niet, dat onze bei de landen, ondanks het verschil der te volgen methoden, gedurende de laatste maanden met alle krachten hebben samen gewerkt onv bet voor de rust der wereld noodzakelijke bondgenootschap intact te behouden. Het zal u -dankbaar blijven on zen wil op schadevergoeding en onze ge stadige vredelievende bedoelingen zoo loyaal te hebben erkend. DE BEZETTING VAN HET RUHR- GEBIED. i 1 Nieuw Duitsah voorstel. r Omtrent de Ruhrhe'zelting is er weinig nieuws. Rijkskanselier Cuno wordt heden te Berlijn terug verwacht. Hij zal dan een onderhoud hebben met vooraanstaande personen op politiek gebied. Door sommige sociaal-democratische afgevaardigden wordt verklaard, dat de rijkskanselier er in den laatsten tijd lij dend uitziet. Volgens mededeelingen van sociaal-de mocratische afgevaardigden loopen de be sprekingen over de opstelling der nieuwe Duitsche nota in hoofdzaak over hot pro bleem van de garautics voor dc interna tionale leening. De minister van-Finan ciën heefl een nieuw plan uitgewerkt, hetwelk in een andere inning van de Duit- sche vermogensbelasting voorziet op dus-! danige wijze, dat deze belasting voortaan in goud-marken zou worden geheven. Verder wordt nog door den sociaal-de-, mocratischen parlementsdienst medege deeld, dat met de opstelling van de nieu-j we Duitsche nota waarschijnlijk heden zal worden begonnen. Ten einde de exploitatie van het Ruhr- gebied nog vollediger en krachtiger te ma ken en ter versterking van de bewaking der spoorwegen is besloten het bezettings leger met 15 a 20.000 man uit te breiden welke zullen worden genomen uit verschik lende legercorpsen in het binnenland. De „Matin" voegt aan dit bericht de be schouwing toe,, dat, nu er kans is, dat er onderhandelingen zullen beginnen met de geallieerden over de nieuwe Duitsche no ta, het noodig is, dat de Fransche Ruhr- bezelting meer dan ooit het karakter heeft van kracht, productiviteit en duurzaam heid. Het Gricksch-Turkschc geschil. Het Turksch persbureau publiceert een communiqué, waarin met kracht gewezen wordt op de wettigheid der hersteleisclien, welke Turkije stelt en waarin voorgesteld wordt om, voor het geval dat tusschen Turkije en Griekenland over dit punt geen overeenstemming kan worden be reikt, het bedrag der Grieksche herstel betalingen door een scheidsgerecht le d.oen vaststellen. De spoorwegstaking in België. Do „Peuple" deelde mede, dat de spoor we garb eiders liet werk hebben hervat Dit bericht wordt tegengesproken, maar de toestand op do spoorwegen is toch aan zienlijk verbeterd. Het personenverkeer, tusschen Antwerpen en Brussel is weder- om normaal. De treinen worden niet lan- §er in Jemelle opgehouden. Intusschen blijft de regeering op haar stuk staan en verklaart dat zij geen der eischen van liet personeel zal inwilligen of de genietroepen zal demobiliseer,en vóór dat de arbeid is hervat. Bij de posterijen is men zeer hoopvol. Alle brieven zijn gedistribueerd, geen en kele is blijven liggen. Wanneer de staking mocht voortduren wat niet wordt ver moed zal van beden af het drukwerk aan huis worden besteld. Met het uitzoe ken is men reeds klaar gekomen, dank zij de liulp van 42 militairen-postbeambten, welke zich met het werk hebben belast. Wat de Communistische propaganda kost Het Engolsche weekblad „Justice", het orgaan van de sociaal-democratische fe deratie, bevat interessante bijzonderheden over liet rapport der commissie van onder zoek, v/elke op last van do Russische Com-1 monistische partij een onderzoek heeft in- gesteld naar de wijze warop het geld is aangewend, dat voor de communistische propaganda in het buitenland is uitgege- ven. In liet rapport wordt o.a. gezegd, dat> Zinowjef in 1922 3* millioen goudroebeï (tegen den huidigen koers ongeveer 17 - millioen mark) aan de verschillende ge- heime agenten in Frankrijk en Engeland heeft betaald. In het geheel werd 27 millioen goudrce- bel toegestaan voor de propaganda in het buitenland. Ernstig treinongeluk in Portugal. Bij het afrijden van den berg Eom Jcsus beeft zich op den kabelspoorweg een era stig ongeluk voorgedaan ten gevolge waar van 6 personen werden gedood en 30 ge wond, van wie het meerendcel ernstig. Onder de dooden bevindt zich graaf Sabujosa. ÜEKK EN SGH0OL Algemeens Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk. Y. Goedgekeurd wordt de staat van het Hulppensioenfonds voor emeriti-predikan ten. Over 1923 kan uit dit Fonds weder een toelage van f 110 worden uitgekeerd. De Algemeene Synodale Commissie be handelt thans de aanvragen om steun uit het Fonds tot verbetering van de schraal ste predikants-tractementen. Zooals reeds in een vorig verslag is me degedeeld, kunnen, danlc zij vooral dc hulp van de Vöreeniging Aanpakken, de mini- ma-tractementcn op f 1650 worden ge bracht (met f 50 voor belasting en met vrije woning.) Er zal een bedrag van pl in. f 49.800 noodig zijn, zoodat nog pl.m. f 12.500 uit de Generale Kas moet werden gesuppleerd. Chr. Kweekschool te Solo. Men schrijft aan de Rotte r d.De Christelijke Hollandsch-Inlandsche Kweek school te Solo (Java), in liet jaar 1919 ge- opend, mocht in do maand April j.l. voor de eerste maal onderwijzers afleveren. Een negental leerlingen (8 mann. en 1 vr.) nam deel aan'het eind-examen, dat door een commissie uit het personeel en de inspectie afgenomen werd. Het verblijdend resultaat was, dat aa» alle leerlingen der 5de klas het einddiplo ma, dat volkomen gelijkwaardig is met dat van het Gouvernement, kon worden uitge reikt. Binnen een week ontvingen al de geslaag den een benoeming aan een Chr. IIoll. Inl School, en wel acht van hen op Midden- Ja va. Een verzoek. 'Aan den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Winterswijk is namens het be stuur der Ned. Herv. Evangelisatie ver zocht in do vacature van ds. G. H. Steijn, een predikant te beroepen van beslist rechtzinnige belijdenis, in den geest der Evangelisatie aldaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2