Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEBHEfiTSIPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 7 IJdele blaaskakerij. „Het Volk" is verstoord op liet geest verwante blad, „De Tribune" het orgaan van de Communisten. In de Tribune werden 'verschillende communistische cischen in verband met do a.s. gemeenteraadsverkiezing 'verde digd. O.m. werd de eisch gesteld, dat to Am sterdam de aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud op f 1500 gebracht had moeten worden. Het Volk echter keurt dezen eisoh af en merkt op dat aan de goedkeuring van zulke eischen door de Regeering niet wordt gedacht, „zoodat dit niets is dan ijdele blaaskakerij". IJdel9 blaaskakerij. Maar we herinneren ons, dat in den Leidschen gemeenteraad van Soc. Demo cratische zijde meermalen voorstellen werden gedaan om den aftrek hooger te stellen dan door de Regeering werd toe gestaan. In het belang der arbeiders, zoo het heette, maar volgens Het Volk ijdele blaaskakerij. Ten opzichte van de werkloozensteun kwam men telkens weer met voorstellen die van de door de Regeering gestelde re gelen afweken. Het scheen zoo mooi, maar in werke lijkheid was het volgens Het Volk niets andiers dan ijdele blaaskakerij. In het verkiezingsblad van de S. D. A'. P. worden om de kiezers te lokken aller lei onvervulbare eischen gesteld. Alweer: ijdele blaaskakerij. Wij zijn het socialistische hoofdorgaan dankbaar voor deze ruiterlijke verklap ring. Maar aan de kiezers die morgen hun stemplicht hebben te 'vervullen, mag wor den gevraagd of zij niet verstandig doen, aan een partij die zich naar eigen getui genis aan ijdele blaaskakerij schuldig maakt, het terrein te betwisten. Laat ieder die dit met ons eens is, mor gen niet alleen zelf de antirevolutionaire eandidaten steunen, maar ook vrienden en kennissen opwekken hun stem uit te brengen op den heer W. PERA, No. 1 van lijst 10. I V laatste loodjes. De voorbereiding van het verldezings- werk is voor wat Leiden betreft, thans zoo goed als achter den rug. Morgen is het stemdag. De tijd voor huisbezoek en kiezersbewer- king is voorbij. Toch volgt hieruit niet, dat we nu niets anders hebben to doen, dan rustig den uit slag af te wachten. Integendeel. Ook de uren van den stemdag zelf moe ten nog worden benut om tot het welsla gen van onze actie mee te werken. Dat gaat heel eenvoudig. Verschillende kiezers zullen een vriend of kennis hebben, die misschien niet al te vast in de politieke schoenen, staat. •Welnu verzuimt dan niet nog even een laatste waarschuwing te laten hooien. Er zijn misschien onder onze kennissen, die hulpbehoevend zijn, die gebracht of ge haald moeten worden. Wie zelf hulp kan verleenen zal dat na tuurlijk doen, maar wie daartoe niet in de gelegenheid is, geve even kennis van zijne (hare) bevindingen aan het verldezipgsbu- reau, van waaruit dan de noodige maat regelen zullen worden getroffen. Laat ieder in eigen omgeving even na gaan of allen van wie verwacht mag wor den dat zij onzen candidaat zullen stem men zich van him stemplicht hebben ge kweten. Is dat niet het geval, help bun dan even 4de JAARGANG. DINSDAG 22 MEI 1923 No. 939 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS ^bewone advertentiën per regel 22H cent. 5 Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» i (Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. herinneren, dat ze 2ich voor vijf uur van hun taak die in dit geval zoowel een wet telijke als een moreele plicht is, hebben, te kwijten. En als ge zelf de gelegenheid daartoe mist, verzuimt dan niet het verkiczingsbu- reau op de hoogte tc stellen. Zoo kan door gemeenschappelijke samen werking, zelfs op den stemdag nog veel worden gedaan, om een zoo groot mogelijk aantal stemmen te verza melen op No. 1 van de Anti-revolutionaire lijst, den heer W. P e r a. V De uiislag, Met meer spanning dan gewoonlijk wordt ditmaal de uitslag van de gemeen teraadsverkiezing tegemoet gezien. Met veel ijver en niet zonder fanatisme is van verschillende zijden gewerkt en nu is het wachten op den "uitslag. Onzeqjijds kan met vertrouwen het re sultaat van dezen stembusstrijd worden, tegemoet gezien. We zouden teveel zeggen als we be weerden, dat alles wat gedaan kon wor den ook inderdaad gedaan is, maar toch, er is door een breede kring van propaganr distem met lust en ijver ondanks de bezwa ren waarmee ditmaal moest worden ge worsteld, gearbeid. Hieruit volgt nog niet, dat het resultaat aan de verwachtingen die trouwens geen oogenblik hoog gespannen waren zal beantwoorden. Het kan zijn dat ook nu weer de uitslag teleurstelt. Immers, we weten het, dat het wel onze taak is om te arbeiden, maar dat al die arbeid vergeefs is, indien. God ons zijnen zegen onthoudt. Bovendien we weten niet op welke wijze God ons wil zegenen. Misschien dat God met ons in tegenhe- den handelt. Juist echter omdat er gewerkt is, kui\- nen we het oog omhoog slaan en God bid den of Hij onzen strijd wil zegenten, Ontbreke daarom het gebed niet. Blijve het ook thans, en onder alle om standigheden Mijn Schild en mijn betrouwen, zijt Gij, o God en Heer. V Verwarring. Door een commissie voor een deel be staande uit leden van de A. R. Kiesver eeniging worden door middel van circulai res en advertentiën pogingen aangewend om verwarring te stichten in de anti-revo lutionaire gelederen door voorkeurstem men te vragen voor nummer 9 van de anti revolutionaire lijst. Wij betreuren het, dat de betrokken can didaat, tot voor enkele dagen bestuurslid van de A. R. Kiesvereeniging niet zelf tegen deze on-organisatorische handelingen optreedt. De candidatenlijst is toch op volkomen regelmatige wijze tot stand gekomen en door schriftelijk te verklaren dat zij met de hen op de lijst toegekende plaats ge noegen nemen hebben de eandidaten daar aan hun zegel gehecht. Nu de betrokken candidaat zelf echter geen maatregelen neemt om deze actie te stuiten^ achten wij het onzen plicht daar tegen ernstig te waarschuwen. Tegen het feit zelf, dat voorkeurstemmen worden uitgebracht, kan uiteraard geen bezwaar worden gemaakt. Maar een actie als nu gevoerd wordt maakt niet alleen naar buiten een weinig verheffenden indruk, maar moet ook op eenvoudige kiezers verwarrend werken. Daarom wekken wij alle anti-revolutio naire kiezers met nadruk op: houdt u aan het advies van de kiesvereeniging, stemt no. 1 van de Anti-revolutionaire lijst. maakt ^^en rood het hokje voor den naam van den heer W. PERA. Er is niemand die dat kan beletten. V Amsterdam en Sfioscou. Van Edo Fimmen, een der leiders van de roode vakbeweging valt een merk waardige uitspraak op te teekenen. Volgens de „Rote Fahne" heeft hij op het congres van den bond van. spoorweg personeel te Praag verklaard, dajt do zaak van het internationale proletariaat in een gevaarlijk stadium verkeert. „De reactie, zoo zeide hij, loert van alle kanten. Er bestaat aldus spreker maar één soort ran bourgoisisme in alle landen. Het doet er niet toe onder welk mom zij zich in de verschillende landen vertoont. Wij leven in een t ij d van oorlogsgevaar. De grondslag en steun van de proletari- scbe beweging in Europa en van de gehoele wereld is, in weerwil van alle gebreken, Sovjet-Rusland. Het einde der Sovjet-republiek, ver volgde hij, zou tevens het einde van de arbeidersbeweging in Europa beteeke- nen. Op den dag, dat er tusschen de Internationales van Amsterdam en Moskou aldus besloot spreker overeenstemming komt, zal de overwin ning van do arbeidersklasse verzekerd zijn." Merkwaardige verklaringen in den mond van een vooraanstaand Sociaal democraat. „Wij leven in een tijd van oorlogsgevaa r." En toc-h maakt men den „bewusten" volgelingen wijs, dat het nu de tijd is om le ontwapenen, dat ons land thans wel tot afschaffing van leger en vloot kan overgaan. In Sovjet-Rusland heerscht een waar schrikbewind. Geen pen is in~staat to beschrijven do ellende, die daar geleden wordt, de gru welen die daar gepleegd worden, de ver volging, waaraan daar degenen, die niet met de communistische idealen instem men, blootstaan. Niet het minst van söciaal-dttoocrati- sclie zijde is de gruwel aan het Russi sche communisme in het licht gesteld. En toch: Sovjet-Rusland, de grond en steun van de proletarische beweging in Europa- Toe h wordt door vooraanstaande lei ders van de Sociaal-democraten, met vu rig verlangen uitgezien naar het oogen blik, dat Amsterdam en Moskou tot over eenstemming zullen komen. STADSNIEUWS De verkiezingen. De Zaterdag gehouden fietstocht ter propageerin£ van de A. R. eandidlaten- lijst is uitstekend geslaagd. Het aanbal deelnemers was m verband met de Pink ster drukte wel niet zoo groot als ver wacht werd, maar toch maakte ide stoet, voorafgegaan door een versierde auto, een uitstekenden indruk. De stad werd' in alle richtingen door kruist en overal werd bekend gemaakt, dat de heer P e r a de eerste candidaat is van de antirevolutionaire lijst. In tegenstelling met andere demonstra ties maakte onze stoet, die door de Oranjesjerpen en de reclamekaarten een fleurigen aanblik bood, dank zij de uitste kende leiding van den heer C. A. de Bruyn een ordelijken indruk. De Sociaal-democraten schijnen op den uitslag niet volkomen gerust te 'zijn. Daaraan althans schrijven wij het toe, dat zij voortdurend in de weer Zijn onze plakbiljetten te vernielen en te overplak- ken. Wij zien in deze afkeurenswaardige practijken een bewijs van zwakheid, dat voor onze werkers een spoorslag is, om met nieuwen moed aan den arbeid te gaan. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, worden onze propagandisten hedenavond in het Nut verwacht. Daar nog verschillende werkzaamhe den geregeld dienen te worden, mag zeker op aller aanwezigheid worden gerekend. Ds. Thomas hoopt aanwezig te zijn om een opwekkend woord te spreken. Ned. Bond v. Chr. Gymnastiek verenigingen. Gewest „Holland." Eersb^ Turadag te Leiden. Maandag heeft onze stad de eer gehad om binnen haar muren den 1ste turndag te zien houden van het gew. Holland van „Den Bond". Ondanks het triestige weer, ondanks de donkere luchten en de gestadig neervallende regen waren toch alle inge schreven deelnemers(sters) met de belang stellenden die hen vergezelden naar Leiden opgekomen. Het werd 'echter al spoedig duidelijk dat de wedstrijden, die toch in de eerste plaats bedoeld waren als een propaganda voor het werken en het streven van den Bond, niet tot him recht zouden komen. Te 9 uur besloot men dan ook om het eerste gedeelte van heb programma, in hoofdzaak bestaande uit turnnummers binnenshuis af te werken, en wel in „De Graanbeurs." Daarheen werden dan ook de verschillen de werktuigen overgebracht en begaven, zich in optocht de deelnemers, zoodat te elf uur met de afwerking van het program ma een aanvang kon worden gemaakt. De Voorzitter van het gewest, de heer O. A. de Bruijn opende met gebed en sprak een kort openingswoord uit waarin hij de aanwezigen namens het gewest ver welkomde, waarna de hoofdleider, de heer M. de Haan nog eenige technische wen ken gaf. Achtereenvolgens hadden hier voor hee- ren de rek-, rug- en stokoefeningen plaats; do damesdriekamp bestond doorgaans uit gewone oefeningen. Door verschillende da mes en heeien werd hier schitterend werk geleverd. Hoewel het vol was in de zaal, meer dan vol, was het toch gezellig cn het viel dan ook slechts te betreuren, dat niet meerderen van de hier gehouden oefenin gen getuige konden zijn. Het verdei'e gedeelte van den dag zou bij goed weder worden doorgebracht op het daarvoor bestemde terrein bij het blok huis aan het Wilhelinina-kanaal. Gelukkig kon aan dit voornemen gevolg worden ge geven, daar het regenen sinds eenigen tijd had opgehouden, en de kans op een flinke belangstelling gaandeweg grooter werd. Te 3 uur werd met slaande trom afgemar cheerd en trokken, de deelnemers, naar het terrein, waar zich weldra een groot aantal toeschouwers verzamelde. Aanvankelijk voelden zich enkele tur ners nog niet erg op hun gemak op het glibberige veld, dat vooral bij het num mer „hoogspringen" belemmerend werkte. Echter kon het geheele programma naar wenseh worden afgewerkt en de bezoekers hadden zich dan ook over hun tocht naar het speelveld niet te beklagen. De turnoefeningen voor dames bestonden uit kogelstooten, hardloopen en hoogsprin gen, voor de heeren uit bal-werpen en ver-springen. Voor ale nummers was onver deelde belangstelling, inzonderheid voor het nummer „hardloopen", waarbij vooral kranig werk -werd gepresteerd. Terwijl de turnsters haar laatste num mers afwerkten, werden toebereidselen ge maakt voor den Korfbalwcdstrijd: Pernix I (Leiden)—Excelsior (Dflft.) het glanspunt van den middag. Eindelijk zijn de laatste toebereidselen gemaakt en kan de wedstrijd een aan vang nemen. De uitsiag van de Gemeenteraads verkiezing zal morgenavond op het bekende groote bord voor óns bureau worden gepubliceerd. Voor een uitstekende berichten dienst wordt zorg gedragen. Met spanning wordt de inzet tegemoet gezien, terwijl allerlei gissingen worden gemaakt en voorspellingen de ronde doen. Een propaganda^wedstrijd moet het zijn, maar dio zachtklinkende naam kan niet verhinderen, dat men wederzijds in stilte zijn kansen overziet. Wacht, daar gaat het fluitje van den scheidsrechter Reeds gaat de bal van hand tot hand. Reeds dadelijk valt in het oog hoe de Pernix-mensehen elkander woten te vinden, het samenspel is vast en laat niets te wensohen over. Het is een genot om te zien hoe men. zich dan na elk schot oogenblikktlijk weet vrij te maken. Excelsior houdt zich ook goed; krijgt spoedig een mooie kans, maar de doel-* traan waagt te veel, en het schot is mis. Echter gelukt het Pernix niet, dadelijk het spel te verplaatsen; Excelsior krijgt weer een kans, die nu beter wordt benut, zoodat zij de eer heeft, het eerste doelpunt te maken. Het is haar eenige punt geweest den geheelen middag maar het moet gezegd, het was een mooï schot. Echter, het zijn sterke boenen, die de woelde dragen, en dait geldt ook voor Excelsior. Haar spel wordt spoedig een weinig zenuwachtig, wat heel gevaarlijk is tegenover het onberispelijk verband dat Pernix weet te bewaren. Excelsior krijgt slechts zelden den bal, en zoo dit al gebeurt, toch niet klem vost. Er wordt van haar zijde meer met den bal geslagen dan geworpen; ook laa! do dekking wel iets te wensclien* over. Veel last heeft men aanvankelijk aan beide zijden van. het glibberige veld. Fornix is schitterend aan het overzet ten. Een misslag echter, waardoor de bal in handen van Excelsior komt, met het gevolg dat zij in een voor P., gevaarlijke positie voor do korf komt te sbaan. Echter weifelt ze eenige Pernixlian-; den strekken zich dreigend uit om het gevaar te voorkomen. Excelsior is niet kalm genoeg, weifelt even endoet on- bescheidenlijk een stapje naar de korf met den bal in de hand. Het fluitje gaat, deze kans is voor Ex celsior verkeken. Pernix neemt de leiding en binnen eenige seconden doet zij den gelijkmaker door den korf gaan. Nu beide partijen elkander hebben aangevoeld, blijkt eerst recht het verschil in werkwijze der beide vereenigingen. Terwijl Excelsior haar krachten wel eenigszins -te veel verdeelt, treftbij Pernix de goede technische verzorging, zcowel wat de verdediging als wat den aanval betreft. s Allen fcijn nu, in actie, de spanning rondom de korf is groot, maar Pernix is ditmaal niet van plan om de leiding over te geven, en zelfs na eenige pechballen weet zij het tweede doelpunt op haar rekening te brengen, zoodat zij thans voor het eerst met 21 in de meerder heid is. En nu gaat het aan de winnende heni als van een leien dakje. Meermalen gelukt het Excelsior oui dicht tot het P.-doel door te dringen, maar door onberispelijk overzetten weet Pernix het spel steeds weer met verbluf fende juistheid te verplaatsen. FEUILLETON Van hooger Orde. Naar het Engelsch. 85) Dit is 't eenige wat ik mij nog van 'die rustige uren herinner. Maud verbrak die rust door haar gehuil en Muriel liet erg onwillig haar zusje vertrekken. „Ik wilde zoo graag dat zij bij mij bleef voor deze eene nacht; en morgen ben ik jarig. Als 't u belieft, moeder, mag zij hier blij ven? Wij zullen hier beiden blijven, mijn lie veling. Ik zal niet meer bij je vandaan gaan." „Ik ben zoo blij," en zij keerde zich nog eens om, alsof zij wilde gaan slapen. „Zijt ge moe, mijn lieveling?" zei John terwijl hij strak naar haar keek. „Neen, vader." „Zal ik je broertjes naar heneden bren gen?" „Nog niet. vader." „Wat zoudt ge dan 't liefst willen?" „Hier liggen, dezen .Zondag-avond, bij u allen." Hij vroeg haar of zij wilde, dat hij hardop zou lezen, gelijk hij gewoonlijk op Zondag-avond deed. „Ja, als 't u belieft, en Guy zal rustig bij mijn bed komen zitten en luisteren; dat zal aardig wezen. Guy was altijd zoo lief en goed voor zijn zuster -altijd." „Dat weet ik niet," zei Guy op een toon alsof hij z'n geweten verontrust gevoelde, „maar ik zal 't wezen als ik een groote man ben dat zal ik." Een uur zaten wij zoo, terwijl de wind buiten huilde. Binnen was 't« eenige ge luid de. stem van vader. Ten slotte hield deze op; hij sloot den bijbel en legde hem weg. „Nu, jongens, 't is tijd om naar bed te gaan. Ga en geef je zuster een kus." „Welke?" zei Edwin op z'n grappige manier. „We hebben er nu twee en ik weet niet, wie van beide de grootste baby is." „Ik zal je een klap geven, als je 't weer zegt," riep Guy. „Welke? Maud is enkel de baby, Muriel zal altijd „zuster" zijn." „Zuster", lachte zij zacht, toen zij Guy's kus beantwoordde. „Nu weg, jongens; en stil naar beneden gaan hoor, ik zeg, stil." Zij gehoorzaamden. John en ik zaten op dien nacht. Hij kon niet rusten; we luisterden naar het gebuid van den wind buiten; toen ging ons vuur uit, en wij gin gen naar do keuken van mevrouw Tod. We begonnen te spreken over 't verledene. Eén gedachte drukte mij sterk en ik meende, dat ik zien kon, dat John een paar keeren hetzelfde dacht n.L: hoe veel deze nacht geleek op dien nacht toen mijnheer March stierf; diezelfde stilte in huis en hetzelfde gehuil van den wind buiten, en hetzelfde schijnsel van het houtvuur tegen de zoldering van de keu ken. Ten slotte ging hij naar boven en bracht de boodschap terug, dat moeder en kinderen allen rustig sliepen. „En nu, oom Pliineas, ga naar bed, ge ziet er zoo vermoeid uit." Ik ging naar bed; maar den geheelen nacht had ik verwarde droomen, waarin mij telkens en telkens weer voor den geest zweefde eerst de nacht in welken mijnheer March stierf toen de nacht te Longfield, toen de kléine witte geest aan mijn voeteneinde voorbij gegleden was in 't vertrek, waar Mary Baines' doode jongen lag. En gedurig, tot den morgen, meende ik te hoeren, door mijn venster, dat op de kerk uitzag, "het zwak ke, verwijderde geluid van het orgel, ge lijk als Muriel placht te spelen. Lang voor 't licht was stond ik op. Toen ik voorbij kwam riep Guy luide „Ho! Oom Phineas, is 't een mooie morgen?; want ik wilde naar 't bosch gaan en een hoop beukennoten en den nenkegels zoeken voor zuster. Zij is jarig vandaag, weet u?" Laat mij de geschiedenis van dien mor gen vlug voorbij gaan, want mij oud hart siddert er nog bij. John ging vroeg naar boven. 't Was erg stil. Ursula sliep rustig met baby Maud aan haar borst en aan den anderen kant lag, met de oogen wijd open, naar het dagilcht, wat wij meer dan tien jaren gewoon waren te noemen „blinde Muriel". Nu zag zij. Op denzelfden dag, des avonds, zaten wij drieën in de zitkamer; wij ouderen alleen de kinderen waren reeds naar lied. Wij waren allen zeer kalm. Zelfs Ursula zat in haar schommelstoel met do kleine Maud, terwijl zij trachtte 't kind stil te maken met een dwaas kinderdeun tje hoe droevig klonk datl John, die bij de tafel zat, met een open Boek voor zich, waarvan hij nooit een bladzijde omsloeg, zag naar haar op. „Lieve, je moet je zelf niet vermoeien; geef mij 't kind." „Nee, neel Laat mij 't kind houden 't is zoo'n groote troost voor me." En de moeder barstte in geween uit. John sloot z'n boek en kwam naar baar toe. Ten slotte werd mevrouw Halifax wat kalmer. Zij ging naast haar man zitten, hun handen ineen. Zoo zaten we en ge- ruimen tijd was er geen enkel geluid in de kamer, toen mevrouw Tod de deur opende en mij wenkte. „Hij wil binnen komen hij is al krankzinnig, de arme man! Hij heeft 't pas gehoordZij brak met een s?nik af. Lord Ravenel schoof haar opzij en stond Lij de deur. Wo hadden hem niet gezien sedert den dag van die onschuldU ge scherts over „zijn verliefd worden" op Muriel. Toen hij ons zoo kalm zag en dat ds zitkamer er juist zoo uitzag als altijd, wanneer hij 's avonds kwam trad de jonge man verwonderd achteruit. ,,'t Is niet waar! Neen, 't is niet waar!" mompelde hij. ,,'t Is waar", zei de vader, „kom bin-* nen." De moeder stak hem de hand toe. „Ja, kom binnen. Zij hield zooveel van Een oogenblik schreiden wij allen. Toen vertelden wij hem 't was hoofdzakelijk Ursula die dat deed alle bijzonderhe-» den betreffende onze lieveling. „Ik vertel u dit, omdat gij zooveel van Muriel hieldt." Hij luisterde zwijgend. Ten slotte zei hij: „Ik zou Muriel wel willen zien!" De moeder stak een kaars aan en hij volgde haar naar boven. (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1