Gemeentelijke Aankondiging GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, ia DINSDAG verkrjigbaar SCHELVISCH a f 0.18— f 0.30, SCHOL a f 0.17 en KABELJAUW a f 0.30 per pond. N. G. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 14 Mei 1923. AGENDA. DINSDAG 15 Mei. Leiden. Voor dracht over,Oostenrijk. Foyer Stadsge hoorzaal. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 16 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ned. Ghr. Vrouwenbond. Nutszaal. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leiden. Alge- meene vergadering Geref. Schoolver. School Hcogl. Kerkgracht. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 17 Mei. Leiden. Jaar vergadering Ver. tot bev. v. Vreemdelin genverkeer Café Neuf. Aanvang 9 uur. lederen Woensdagavond van 8Y uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Sfeensehuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 Mei tot en met Zondag 20 Mei (1ste Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406 en W.Pelle, Kort-Rapenburg 12, telef. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menscbheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. burg; H. de Jong te 's-Hertogenbcsch; W. Drukker te Amsterdam; A. A. J. Ver hagen te Rotterdam; K. van Dongen te Rotterdam; F. Hessels te 's-Gravenhage en G. Roeftenberg te Kaatsheuvel. De commissie, die Zaterdag namens den minister van arbeid, handel en nij verheid door den chef der afdeeling han del en nijverheid is geïnstalleerd, heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. Het faillissement van De (Chr.) Amsterdammer. Zaterdag werd in het Paleis van Justi tie alhier de verificatie-vergadering ge houden in het faillissement van de N.V. tot Exploitatie van „Do Amsterdammer", Christelijk Volksdagblad. De curator, mr. J. van Woudenberg Hams tra, las in deze vergadering, die door tal van „kleine luyden" bijgewoond werd, het door hem uitgebrachte rapport voor, waaraan het volgende is ontleend; Het thans aanwezige actief bedraagt f 42.241.76 K. Daarbij komt hetgeen aan vorderingen reeds geïnd werd en nog zal worden. Daarentegen komen in minde ring de faillissementskosten, waarvan het bedrag nog niet bekend is. Waar de schulden pl.m. f 615.000 bedragen, waar onder. een aantal preferente, blijft dus voor de concurrente crediteuren onge veer niets over. Het verslag behandelt hierna de oorza ken, die tot do catastrophe geleid hebben en de verantwoordelijkheid van de leiders der vennootschap. Op de overeenkomst met „De Stan daard'' is critiek geoefend, hierop neer komende, dat de door „De Standaard" be dongen koopprijs veel te laag was en zelfs is aan den curator verzocht de nie tigheid der overeenkomst in te roepen. Voor die critiek bestaat, naar de meening van den curator, echter geen grond, in dien men de omstandigheden in aanmer king neemt. Ten aanzien van de oorzaken, die tot het faillissement geleid hebben, moet eenerzijds gezegd worden, dat deze niet met nauwkeurigheid zijn aan te wijzen. De reden daarvan is de onvolledigheid dc administratie. De vennootschap heeft elk jaar groote verliezen geleden en het beheer liet alles te wenschen, zoodat het niet behoeft te verbazen, dat de verliezen enorm waren. De verantwoordelijkheid voor dezen gang van zaken berust bij den directeur en do comm'ssarissen. Bij den directeur berustte de geheele leiding der zaak. Hij bad moeten zorgen, dat het bedrijf behoorlijk geëxploiteerd werd en dat de administratie behoorlijk werd bijgehouden. In beide opzichten is hij ten eenemale te kort geschoten. Of dit moet worden geweten aan onbekwaam heid of andere oorzaken, kan de curator niet böoordeelen. Zeker :is, dat do direc teur vreemde opvattingen bad. Hij be schouwde do zaak - als zijn eigendom waarmede hij handelen kon naar goed dunken. Een splitsing tusschen eigen kas en die der vennootschap werd niet ge maakt. Curator zal hiermede niet zeggen, dat de directeur zich gelden heeft toege- eigend. Daarvan is hem niet gebleken. Curator wil zelfs aannemen, dat juist is zijn bewering, dat bij het hem toekomen de salaris niet eens ten volle heeft op genomen. Dit neemt niet weg, dat daar uit zijn volmaakte ongeschiktheid tot het bekleeden van een zoo verantwoorde lijke positie blijkt. Commissarissen zijn te kort geschoten in bun verplichting toezicht te houden. Curator wijst er op, dat in de jaarlijk- sche accountantsrapporten voortdurend over de onvolledigheid der administratie geklaagd wordt. Dit had zeker aanleiding moeten geven tot een nauwlettend toe zicht. Zeker was het niet te verantwoor den, dat commissarissen niet hebben in gegrepen toen de balans over 1919/1920 eerst in September 1921 gereed kwam en dat zij hebben aangezien, dat de balans over 1920/1921 in September 1922 nog niet opgemaakt was. Reeds in 1921 is bet faillissement der vennootschap aangevraagd en ook deze omstandigheid had tot ingrijpen aanlei ding moeten geven. Er is echter meer. Commissarissen kun nen, al is dit geen excuus, bewefhn, dat zij niet wisten boe slecht de toestand was. Zij kunnen niet beweren er onbekend mede te zijn geweest, dat de toes' nd reeds lang slecht was, eigenlijk nooit goed is geweest. Uit de motiveering van dit oordeel blijkt, dat de vennootschap reeds in 1915 haar kapitaal verloren had. Op de balans werd dit door den actiefpost organisatierekening verborgen. Daar deze post niet anders was dan de som van de door de vennootschap geleden, verliezen, blijkt afdoende dat zij geen actief verte genwoordigde. "Wanneer de vennootschap voldoend aandeelenkapitaal had gehad, was er geen bezwaar tegen, het bedrijf voort te zetten. Het was echter onverant woordelijk dit te doen met geleend kapi taal door liet uitgeven van obligaties. De recliter-commissaris mr. J. G. Mei link las hierop voor do 545 namen van do lijst der erkende schuldvorderingen, alsmede de lijst der twee betwiste vorde ringen. DE ANTWÜÖRD-NQTA'S VAN ENGELAND EN ITALIË. Het Duitsche aanbod onvoldoende. Aandrang tct nieuwe voorstellen. Engeland en Italic hebben hun stand punt inzake bet Duitsche aanbod in een antwoord-nota bekend gemaakt. Nieuws in den eigenlijken zin des woords, wordt er niet in gegeven. De Duitsche voorstellen worden ge lijk door ons onvoldoende geacht, en Curzon meent, dat de Duitsclio regeering zich voor een teleurstellenden indruk bad kunnen en moeten vrijwaren. Met voldoening wordt het feit ge constateerd, dat de Duitsche nota een gevolg was van do debatten in het En- gelsche lagerhuis, on Curzon laat door schemeren, dat een tweede voorstel van Duitscliland met vreugde zal worden ont vangen. Wat. de cijfers, in de Duitsche nota ge noemd aangaat, acht de Britsche regee ring deze ten eenenmale onvoldoende, te meer, waar de bedragen gevonden moeten worden uit een reeks internationale lee ningen, waarvan het succes speculatief is. Duidelijk laat Curzon uitkomen, dat bij als basis van do betaling wil het Britsche schema voorgelegd ter Conferentie te Parijs in Januari j.l. Geheel onvoldoende werden de waarbor gen, die Duitscliland denkt te verschaffen of beter denkt niet te verschaffen geacht. De teleurstelling der Britsche regeering wordt zegt Curzon, vergroot door het feit, dat uit liet Duitsche memorandum blijkt, dat de Duitsche regeering de verantwoor delijkheid niet erkent, welke op haar rust, om een ernstige poging te doen, haar ver plichtingen. krachtens het verdrag van Versailles na te komen op een wijze, wel ke do geallieerden zoowel voldoende als ernstig gemeend kunnen beschouwen. Als Duitscliland van plan was den weg te effenen voor een effectieve en definitieve oplossing van het probleem, waarvan do vertraging een zeer ernstig nadeel is voor liet herstel van den politieken en econo- mischen toestand van Europa en inder daad van de geheele wereld, dan schijnt het betreurenswaardig, dat. de Duitsche regeering geen duidelijker appreciatie heeft getoond van de eenige basis, waarop zulk een regeering kan worden nagestreefd. De Britsche regeering is echter harer zijds overtuigd, dat Duitschland in zijn eigen belang er het voordeel van zal in zien, een grooter bereidheid te toonen. Hoewel hier tot de Duitsche regeering harde dingen worden gezegd, zal niemand kunnen ontkennen, dat do ondergrond van alles is, om uit de wereld-impasse te ge raken. De nota besluit dan ook met den wensch dat Duitschland zijn voorstellen zal reeti- ficeeren. Toegezegd wordt, dat dan Engeand aan do onderhandelingen zal deelnemen, om aan dezen toestand, welke internationaal gevaar oplevert, een einde te maken. Hoewel wij een nog meer nauwkeurige aanduiding van do w i j z e waarop Curzon zich de oplossing voorstelt zouden hebben gewen scht, is deze antwoord-nota toch een stap in do goede richting. Eigenaardig is, dat het voorstel van Cuno, -den Duitsclien rijkskanselier, om de betalingscapaciteifc van Duitschland door een intergeallieerde commissie te doen onderzoeken zelfs niet in bespreking komt. Dit kan- wellicht als een tegemoetkoming aan Frankrijk worden beschouwd, die steeds op het noe men van concrete cijfers heeft aangedron gen. In' de Italiaansche antwoord-nota, die overigens vrijwel eensluidend is met die van Engeland, komt deze zucht om „ha ring of kuit" to hebben nog iets meer naar voren. Het woord is dus nu weer aan Duitsch land. Of Cuno betere voorstellen kan doen? Zal de Duitsche Industrie nog verder willen gaan? Dit zijn vragen, waarop de ko mende dagen het antwoord moeten bren gen. Ons inziens zal Cuno nadere ophel deringen vragen over de houding, die En geland tegenover het voorstel omtrent do internationale commissie inneemt of aftreden. Wél staan de Duitsche politici voor moeilijke oogenblikken. De onderhandelin gen zijn evenwel aangevangen, en een bruusk vernietigen van de hoopvolle kan sen achten wij onwaarschijnlijk. Hoop verloren al verloren 1 DE VERMOORDE SOVJET- VERTEGENWOORDIGER WOROWSKI. P. T. T.-SÏAKING IN BELG IE. De gebeurtenissen in België hebben een ernstige wending aangenomen. De parti- eele staking van het goederenverkeer te Antwerpen heeft zich uitgebreid tot het geheele land, terwijl te Antwerpen ook het personenvervoer is gestaakt- De Christelijke vakbond houdt zich af* zijdig, omdat hij, volgens zijn manifest, de volgende resultaten van besprekingen met den minister heeft verkregen. lo. De gezinsvergoeding wordt gebracht op 1 franc per dag en per kind. 2o. De duurtebijslag wordt verhoogd. 3o. Er wordt een commissie van over leg ingesteld, waarin de Christelijke vak bond de loonschaal, door hem opgesteld, en welke gebaseerd is op minima van 3600 francs voor de werklieden en 4300 francs voor de beambten, zal kunnen ver dedigen. Door de moderne leiders wordt het be reiken van deze resultaten, tegengespro ken. Zaterdag lieeft op het ministerie van Financiën onder leiding van den minis ter-president een belangrijke bespreking plaats gehad, waaraan o.a. de ministers Neujean, Masson en Devèze en generaal Maglinso deelnamen. In deze bijeenkomst is besloten, een reeks maatregelen ter be strijding van de staking te nemen. De eerste maatregel bestaat in het als niet meer in dienst beschouwen van hen, die na de sommatie van de spoorwegdirectie het werk niet hebben hervat en hun defi nitieve vervanging door anderen. Een ba taljon genie-troepen zal voorts naar Ant werpen worden- gezonden, waar het ter beschikking van de directie der spoorwe gen zal worden gesteld voor het ontwar ren van den dienst van het goederenver voer. Ten slotte heeft de regeering besloten tot mobiliseering van alle spoorwegarbei ders en werklieden bij post, telegraaf en telefoon, die tot de acht laatste militaire lichtingen behooren. De regeering is vast besloten, niet met de stakingsleiders in onderhandeling te treden, zoolang do tegenwoordige toestand voortduurt. Te Brussel heeft de president van de burgerwacht aan den directeur der pos terijen de diensten Yan de burgerwacht aangeboden. De regeering heeft verder in verband met de staking de manschappen dor lich tingen van 1915 af, die tot de genie, tien transportdienst, de posterijen en de tele grafie behooren, onder de wapens geroe pen. Zij moesten voor gistermiddag aan de oproeping gehoor geven. Hieraan is voldaan. De treinen rijden regelmatig. Alleen de prijzen der levensmiddelen zijn geslegen. KORTE BERICHTEN. =- Toen Duitsche arbeiders in de nabij heid van een brug, waarover do Fran- schen het verkeer hebben verboden, met het herstel van goederenwagens bezig wa ren, vuurden twee schildwachten op hen, De arbeider Schewbs is zwaar gewond door een schot in do borst, twee andere werklieden hebben schampschoten gekre gen. De „Köln. Ztg." verneemt uit Trier, dat de Franschen te Conz en Karthaus ongeveer 100 gezinnen van spoorwegbe ambten li ebben uitgewezen. Dezen moes ten onmiddellijk hun woning verlaten, zonder dat hun werd toegestaan iets mede te nemen. Dc heel wijk was door spahi's afgezet, terwijl het verkeer den ganschen volgenden nacht was stopgezet. Generaal Degoutte heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij iedereen, die geregeld in niet-bezet gebied wonend en afkomstig uit een ander land dan Duitschland, wanneer bij in bezet gebied wil binnenkomen of overblijven, verplicht is, zich te voorzien van een vrijgeleide, uitgereikt door de betrokken Fransche generaals. Een tramwagen, waarin talrijke ar beiders gezeten waren, is tussclien Morley en- Leeds bij het afwijken van een helling uit de rails geloopen en omgeslagen. Zes personen werden gedood en meer dan dertig gewond. De Zwitsersche regeering heeft allo betoogingen en openbare vergaderingen in verband met den moord op Vorowski m het vervoer van zijn stoffelijk overschot verboden. Ook de vergaderingen," die in particuliere zalen zouden plaats hebben moeten vooraf toestemming der plaatse lijke politie hebben verkregen. Alleen is toegelaten, dat socialistische groepen vaandelafdeelingen. zenden in den stoet, waarmede het lijk naar het station wordt overgebracht. Redevoeringen zijn strikt verboden. De (reinroof in China. Het Chineesch jninisterie van Verkeers wezen deelt mede, dat de bandieten, dm den expresstrein bij Lin Tseng hebben overvallen, zich bereid hebben verklaard alle gevangenen vrij te laten, op voor waarde, dat de achtervolgende troepen zich vijftien mijl terugtrekken en dat de militaire autoriteiten de verzekering ge ven, dat de bedrijvers van den overval niet gestraft zullen worden. De Chineesche re geering heeft den gouverneur van Sjan- toeng gelast deze voorwaarden te accep teeren. ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. Uit Riga wordt gemeld: De Sovjet-re geering doet een krachtige poging, Groot- Brittannië er toe te brengen, de kwestie, te berde gebracht in de Britsche nota, na der te bespreken. In overeenstemming met dit plan heeft men Krassin, die te Moskou opnieuw in de gunst is gekomen en be schouwd .wordt als de beste diplomatieke onderhandelaar, gekozen om naar Londen te gaan. Krassin is per vliegtuig vertrok ken en arriveert heden in Engeland. Onder tusschen verwachten de leidende bolsjewiki niet, dat Groot-Brittannië in on derhandelingen zal toestemmen. Uiterlijk doet de Sovjet-regeering het voorkomen, alsof de gebeurtenissen baar geenszins van do wijs hebben gebracht, doch in wer kelijkbeid is men te Moskou zeer bezorgd en verbaasd over den omvang en nauw keurigheid van Groot-Brittannië's inlich tingen aangaande de propaganda van do Sovjet in het Oosten. ÈCENiC Eü Seü©@L NED. HEEV. KEEK. Drietal. Te Delfsbaven (vac.-J. P. van Bruggen): H. E. Beker te Gorssel, Dr. A. H. Edelkoort te Dedemsvaart en Dr. F. W. A. K'orff Jr. te Heemstede. Aangenomen. Naar JispF. A. France te Callantsoog. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te MoerdijkJ. H. Don- ner Jzn., cand. te Goes; té Klundert: O." Laarman te Scliarendijke; te Bergüm: J. Visseher te Hijlaard. VRIJE GEREF. GEMEENTE. B e r c e p e n. To RotterdamO. de Jonge te Kampen. GEREF. GEMEENTE. Bedankt. Voor Lisse: A. Verbagen te Middelburg. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. S. C. v. Wijngaarden, Ned. Herv. pred. te Mastenbroek (Linschoten), hoopt op 27 Mei a.s. van zijn gemeente aldaar afscheid te nemen, en te Linscho ten intrede te doen op 1 Juli, waarbij als bevestiger zal optreden Ds. G. H. Beeken kamp, van Leiden. Jubileum. Hemelvaartsdag was het 30 jaar gele den. dat Ds. Js. v. d. Linden, em. pred. bij de Gerei. Kerk van Den Haag, zijn intrede deed. In de volle Westerkerk al daar herdacht Ds. J. Doiuna in zeer har telijke woorden dit feit. Staande zeng de gemeente den beminden predikant de ze genbede uit Ps. 134 toe, waarvoor deze met een enkel gevoelvol woord hartelijk dankte. Emeritaatsaanvrage. Door Ds. C. Dekker, Geref. predikant te Waardhuizen (N.-Br.), is bij do classis Almkork emeritaat aangevraagd wegens voortdurende ongesteldheid. Ned. Zendingsvereeniging. Na den op Hemelvaartsdag gehouden Zendingsdag met afvaardiging van Zen deling J. Scliuurmans in de Groote Kerk te Rotterdam, hield de Nederlandsche Zendingsvereeniging haar 126ste Alge- meene Vergadering van Afgevaardigden der af deelingen met het hoofdbestuur, on der leiding van den voorzitter der ver- eeniging, Ds. H. J. de Zwart van Scheve- ningen. De talrijke afdeelingen waren goed ver tegenwoordigd, terwijl onder de aanwezi gen enkele Rotterdamsche predikanten werden opgemerkt, voorts merkten wij en kele Zendelingen en oud-zendelingen en hulppredikers tip, onder wie de heer H. Krayer van Aalst. Ds. M. Linderiborn, di- rector-secretaris, bracht verslag uit over den financieelen toestand en de biumn- landsche- actie. De jaarrekening over 1922 geeft reden tot blijdschap omdat de vaste inkomsten stijgende waren en op dc uitgaven bezui nigd kon worden. Eenige onrust geeft de terugloop der Pinkstercollecte; met groote droefheid wordt uitgesproken dat tal van gemeenten de collecten geheel afdragen aan den Gereformeerden Zendingsbond, zoodat deze corporatie een onevenwichtig bedrag ontvangt. Do director-secretaris spreekt den wensch uit dit jaar de kerkeraden bij de verdeeling der Pinkstercollccten meer re kening zullen houden met de behoeften der verschillende corporaties. De finantieele toestand over de eerste 4 maanden van dit jaar is ongunstig. Het tekort van dc Zes Verbonden Corporaties, waaronder het tekort van de W.Z.V., be draagt per 1 Mei ruim f 100.0CXL Een zeer geanimeerde bespreking volgde over tal van zaken betrekking hebbende op de propaganda en op den arbeid der afdeelingen. In de middagvergadering werd door den director een beschouwing gegeven over den arbeid op Java en Zuid-Celebes. Gereformeerd Schoolverband. Na afloop van de Algemeene Vergade ring werd door de Commissie van Uit voering als moderamen voor het jaar 1923- 1924 aangewezen: Prof. Dr. T. Hoekstra, Voorzitter; Dr. K. Dijk, tweede Voorzit ter; J. van der Waals, Secretaris; G. H. de Jong, tweede Secretaris; J. van Dijk, Penningmeester. Eaplisxcr.congres. Baptisten uit de geheele wereld zullen in Juli a.s. te Stockholm in een congres bijeenkomen. Uit de Vereenigde Staten worden alleen reeds 1500, uit Engeland 600 personen verwacht, die met speciale schepen komen. Onderwijs aan zieko kinderen. Het hoofdbestuur van den Bond v. Ned. Onderwijzers verzoekt in een adres aan den minister van onderwijs, maatregelen te willen nemén, opdat van overheidswege aan zieke kinderen voldoende lager onder wijs wordt gegeten, opdat ze niet dubbel, én door zwakke gezondheid én door ver stoken blijven van onderwijs bij anderen zullen achterstaan in den latcren strijd voor hun bestaan. Een onderwijzersfamilie. Te Amsterdam is voor liet examen als onderwijzer geslaagd de heer N. G. Roos- jen van Aalsmeer. Als deze in functie treedt, zullen acht zoons van liet hoofd der Chr. School te Aalsmeer bij het Christe lijk onderwijs werkzaam zijn; do overige zeven, n.l. resp. als hoofd te Haarlem; onderwijzer te Meester Cornelis, leeraar Gymnasium te Groningen; hoofd te Bos koop; onderwijzer te Amstelveen; leeraar Herv. Kweekschool te Amsterdam en on derwijzer te Nijmegen. UIT EtE ©masEwiiica HAZEKSWOUDE. De Raad dezer gemeente Vergadert op Dinsdag 15 Mei 1923, des voormiddags 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling lieffingspercentago plaat selijke Inkomstenbelasting 1923/1924. 3. Aanvrage van het Schoolbestuur van de R. K. School aan bet „Zwaantje" om gelden voor nieuwe banken (artikel 72 dei Lager Onderwijs-wet). 4. Aanvrage van het Schoolbestuur aan den Groenendijk als voren. 5. Bepaling betreffende de plaats door woonwagens binnen de gemeente in to nemen (Artikel 31 der Woonwagenwet). 0. Verzoek van den heer Lindenburg om trent het dempen van een sloot langs den Gemeencweg. 7. Opheffing dokters-standplaats aan de Rijndijk en nadere regeling van den dienst S. Benoeming Lid van de Schattings- commisie wegens het bedanken van den heer T. We zeienburg. 9. Benoeming Lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim wegens, ver trek van het 'Hoofd P. Goedendorp. BODEGRAVEN. Voor het examen j,. N g te 's-Gravenhage geslaagd de w. v. Ingen, alhier. Vrijdag sloeg het on weer in de woning van den veehandelaar K. S., in Oud-Bodegraven. Een ruit werd stuk geslagen en het liout van den zolder op enkelo plaatsen versplinterd, zonder dat de bewoners gelukkig eenig letsel bekwamen. In het keuringsdistrict Bodegraven-Zwammerdam werden in het le kwartaal 1923, ter keuring aangegeven 1 paard, 119 runderen, 220 varkens, 3 gras-- kalveren, 1184 nuchtere kalveren, 97 geiten 2 schapen1. Totaal 1626 gekeurde dieren. ZWAMMERDAM. De vereeniging „Onder ling fonds,voor Ziekenhuisverpleging" ver gaderde Vrridap\ivona in het hotel „De Rustende Arerri" 'jot bestuursleden wer den gekozen J. A. Hoogendijk, voorz., D. Versloot, seer., J. Regtvoort, peimingm.- administrateur, J. Th. Hoogteijling, C. van Muiswinkel Mzn., P. van der Oest, L. van Bommel, K. Edelman, A. Voordouw, J. van Greenien en tot bode L. Hoogendoorn. Ruim driehonderd gezinnen zijn reeds aan gesloten. NOORDWIJK. Voor het te 's-G ravenhago gehouden examen ter verkrijging van het - diploma-Machinist is geslaagd de heer A. de Best alhier. SASSENHEIM. i De heer J. M. Matze a 1- hier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen L. O. WOUBRUGGE. ■—4 Nu deze week de ste na ming zal plaats hebben voor leden van de gemeenteraad, willen wij ook op dat terrein een blik terug slaan en het verloop van af bet jaar 1850 in korte trekken eens overzien. In dat jaar waren voor Woubrugge 55 kiezers voor den gemeenteraad. Ieder, dio toen minder dan f 1G belasting betaalde kwam niet in aanmerking als kiezer, d:c voor de 2e kamer mocht stemmen moest het dubbele aan de fiscus opbrengen. Het kiesrecht was afhankelijk van deze census. Hoogmade was toen nog een afzonder lijke gemeente, in 1850 kwamen maar 5 ingezetenen voor op de lijst voor kiezer voor de £e kamer. Dat waren de heeren L. P. Konink, KI. van Leeuwen, A. van den Nieuwendijk, A. van Rijzen en J. van Wielingen- 5 jaren later was dit getal ver dubbeld tot- 16 kiezers voor de gemeente raad. In 1855 bad de inecnsmelting plaats van Hoogmade en WToubrugge en 14 Augustus van dat jaar de gezamenlijke eerste stem ming, waaraan 83 kiezers deelnamen, in 1865 was dit aantal geklommen tot 120, in 1885 tot 144- en in 1900 tot 261 kiezers. Hoogmade had in 1898 een eigen stembu reau gekregen', en de kiezers behoefden niet meer naar Woubrugge om hun stem uit te brengen. In 1914 steeg het aantal kiezers tot 372, en bij de invoering van het algemeen ptem. recht in 1918 werd de kiezerslijst uit de) bevolkingsregisters "bpgemaakt met het aantal van 570 kiezers en nu niet de vrou-> wen tot liet getal van 1057.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2