Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE C01ANT I 4ue JAARGANG. - ZATERDAG 13 MEI 1923 No. 932 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABORNEfiNERTSPRIJÜ In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal .Tm..f2.90 Dit nummer bestaat uit twee •tladen. Mij is gegeven alle macht De bange lijdensweg was ten einde. Over dood en graf bad de Heiland ge- triumfeerd en jubelend hadden de disci pelen de blijde mare verbreid: De Heere is waarlijk opgestaan. Toch hadden zij nog niet de volle gees telijke beteekenis van Zijne zending doorschouwd. De aardsche Messias-verwachting was ondanks alles gebleven. En opnieuw klonk dan ook de verwach ting-volle vraag: Heere, zult gij in dezen tijd aan Israël het Koninkrijk weder op richten? Toen de Heere Jezus zich voortsleepte, dragende de van doornen gevlochten kroon en toen Hij genageld werd aan den gerichtspaal, was hunne verwachting vergaan. Zij hadden gehoopt, dat Hij het was die ïsraël verlossen zou, maar die hoop was ij del gebleken en verschrikt en teleur ge-, steld warén ze gevlucht van hun lijden den Meester. Maar nu kwam de oude hoop weer bo-. ven. In hunne gedachten zagen ze al do blij de scharen die vorst Messias op zijn ze getocht naar Jerusalem zouden begelei den en bet was hun alsof ze reeds boor-! den het gezdhg van de menigte: Heft uwe hoofden op, gij poorten, En verheft u, gij eeuwige dëuren, Opdat do Koning der eere inga!"' Doch opnieuw komt Jezus hen tegen. Hunne aardsche verwachtingen worden vernietigd. Zij moeten hunne verwachtingen hoo- g e stellen dan deze aarde. Straks zal hij ingaan, niet in het aard sche, maar in het hemelsche Jerusalem, dat boven is. Zijn gebied is niet beperkt, tot liet aan de vaderen beloofde land, maar heel de wereld, alle knie zal zich voor Hem bui gen. Zijn Koninkrijk is niet beperkt tot deze wereld, neen, want Hem is gegeven alle macht, in hemel en op aarde. Wij hebben neiging ons over de opper vlakkigheid en de kortzichtigheid van de discipelen te verbazen. Zij hadden toch Mozes en de profeten. En had de Heiland niet zelf telkens en telkens weer, hen duidelijk gemaakt dat hij al deze dingen moest lijden en alzoo tot Zijne heerlijkheid ingaan? Was hij niet teruggeweken als de scha re Hem Koning wilde maken? Had Hij niet een Simon Petrus ernstig bestraft? Had Hij niet den Emausgangers de oogen geopend zoodat zij de Schriften verstonden? Had Hij niet voor Pilatus betuigd, dat Zijn Koninkrijk niet was van deze we- reld? En had Hij Maria niet onomwonden verklaard: Ik vaar op tot Mijnen Vader en uwen Vader? Hoe, zoo zijn we geneigd te vragen, konden dan zelfs de discipelen nog altijd blijven bij hunne aardsche verwachtin gen. Hoe was het mogelijk, dat ze «oo wei nig oog hadden voor het ware karakter van Jezus' Koningschap! Ja, zoo zijn we geneigd te vragen. Maar we toonen daardoor tevens, dat we bitter weinig zelfkennis bezitten. Neen, wij gaan ons niet als de disci pelen aan aardsche verwachtingen te bul ten. Wij, die achter de dingen staau, wij weten het, dat de Heere Jezus niet geko men was om aan Israël het Koninkrijk weder op te richten. Van jongsaf hebben wij het geleerd dat Hij opgevaren is, naar den Hemel, en dat Hij gezeten is ter rechterhand Gods. En het is ons ©veneens bekend, dat liet regiment van den verheerlijkten Ko- ning niet beperkt is tot den hemel, maar dat Hem alle macht is gegeven in den hemel en op de aarde. Maar- nu is dit het eigenaardige, dat wij aardsch gezind als we zijn, zeker niet minder dan de discipelen, toch in do praclijk het Koningschap van Jezus tot den hemel en tot de wereld der geest©-* lijko dingen beperken. Dat we i in anderen zin dan de disci pelen een scheiding gaan maken. Daar de kerk, waar Jezus gediend moet worden; hier de wereld, waar we zelf onzen weg moeten zoeken. Daar de geestelijke sfeer, die ons brengt in de nabijheid van den Heiland; ih i e r het aardsche leven met al zijn zor gen en beslommeringen, liet maatschap pij leven en het staatkundige leven, dat Soor andere factoren wordt beheerscht. Daar een dienen van God; hier in de eerste plaats een vragen naar wat profijtelijk is en van practisch belang.% Zoo maken we een scheiding. Volgen we het voorbeeld van de dis cipelen, die ondanks hun volgen van Je zus, toch onverstandig waren en traag van hart om te gelooven wat door de pro feten gezegd was. Daarom is het zoo noodig volle aan dacht le schenken aan het bemoedigende maar tevens ontzaglijke woord van den scheidenden Heiland: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Hem is gegeven alle macht. Zijn Koninkrijk heerscht over alles. Hij wil Koning zijn in ons hart en ln ons huis. In de Kerk, maar ook in de samen leving. In het maatschappelijke-, maar ook in het staatkundige leven. ,,'t Moet alles naar Zijn wetten hoo- ren!" Dat is voor ons niet iets nieuws. Wij weten het evengoed als het den discipelen bekend was, dat zij ijdele ver wachtingen koesterden als zij in Jezus zagen een aardsch vorst die het Rcmein- sche juk van Israël zou afwerpen. Maar even zwaar het den jongeren viel hunne eenmaal gevormde idealen los te laten, even moeilijk is het voor ons vaak, de volle beteekenis van Jezus' Koning schap te verstaan. Waren we minder traag om te geloo ven, we zouden meer belang stellen in die dingen die het socialo leven beroeren. We zouden niet onverschillig den staat kundigen 6trijd bezien. We zouden ons niet laten leiden door persoonlijke belangen, persoonlijke sym- pathiën of anti-pathiën, maar we zouden ons zonder bedenking en zonder reservé scharen onder het vaandel van Hem, wien- gegeven is alle macht in hemel en op aarde. V Raadsverkiezingen. Het is ons niet mogelijk aan alle plaat sen in deze omgeving waar de Gemeente raadsverkiezingen nog gehouden moeten worden, aandacht te schenken. Iedere gemeente heeft hare eigenaardi ge behoeften en belangen, terwijl ook de partijverhoudingen lang niet overal ge lijk zijn. Wij kunnen dus niet in bijzonderheden afdalen. Dat te doen is de taak van onze plaat selijke leiders. Boven alle verhoudingen en belangen staan echter de beginselen die voor alle plaatsen dezelfde zijn, en die ook de gemeente-politiek moeten beheerschen. Daarom wekken wij onze mannen en vrouwen opstemt principieel. Laat u leiden door uw beginsel. Volgt geen belangengroepen die eenzij dig het belang van een deel der bevolking op den voorgrond stellen, maar houdt steeds in het oog dat het gaat om de ge meentebelangen. En die belangen kunnen alleen worden behartigd door mannen die op een prin- cipieelen grondslag staan. Ook bij de Raadsverkiezingen is en blijft daarom voor onze kiezers het pa rool: stemt anti-revolutionair. STADSNIEUWS „Pernix". In de groote Nutszaal hield gisteravond de Leidsche Christelijke Korfbal-Vereeni- ging „Pernix" haar tweede jaarvergade ring, die tevens in het teeken stond der propaganda. Do voorzitter, de heer H. Goris, opende, nadat gelezen was Pred. 11 en in gebed was voorgegaan, de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, tot de ouders der leden, en met een opwek king om ook de idee dat de oefening des lichaams moest geschieden tot Gods eer te verspreiden en ingang te doen vinden onder ons Christen-Nederland. De secretaris, de heer J. Stafleu, bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin o.a. werd gememoreerd, dat de vereeni- ging in ledental toenam van 14 tot pl.m. 60. Ook werd gememoreerd de oprichting der afdeeling Gymnastiek, het medespe len in de Competitie van den Ghr. Korfbal Bond in Nederland, en de behaalde resul taten bij de seriedagen te Delft en Leiden. Spr. wekte verder de aanwezige ouders op, om financieel en moreel de vereeni- ging te steunen. Door een der jongere leden werden en kele goede muzieknummers gegeven. De voorzitter van „Pernix" hield daar na een opwekkende rede. Een opmerkelijk en verblijdend feit noemde spr. het, dat langzamerhand de beteekenis der lichamelijke oefening in onze Chr. kringen meer en meer wordt verstaan. Nu de gymnastiek vasten voet beeft ge kregen begint ook de waardeering der juisto sportbeoefening gróoter te worden. Zeker er moet gewaakt worden tegen eenzijdigheid, doch niet mag vergeten worden, dat deze op alle levensterrein ge vonden wordt. Spr. citeert den heer 'Joh. de Vries, die in zijn brochure „Het juiste evenwicht" deze onevenwichtigheid ten opzichte van de lich. oefening ten duidelijkste uit doet ko men. Veelal beroept de onverschillige (ten opzichte van de lich. oefening) zich op het oude: „Ik heb geen tijd". Wie-nu in gezonde dagen geen tijd heeft om voor zijn lichaam te zorgen, zal later toch wel tijd moeten vinden om ziek te zijn. De reden waarom velen in onze kringen onverschillig staan tegenover ons streven, noemt spr. onwetendheid en onkunde en te weingi voorlichting. De protestantsch-christelijke geestelijk heid heeft heel wat goed te maken! Ge lukkig komt er eenige kentering en het is alsof men ook in dit opzicht Dr. Kuyper's „E Voto" en Dr. Bavincks „De opvoeding der rijpere jeugd", gaat verstaan. Dat knapen-, jongelings- en meisjes- 'vereenigingen bloeien en er belangstelling is voor de hoogere dingen, 't is een ver blijdend verschijnsel, doch het juisto evenwicht mag niet uit het oog verloren worden. Spr. wijst nog op den goeden invloed die van juist beoefende sport kan uitgaan, en haalt in dit verband aan wat Dr. H. T. Oberman in „Nieuwe Wegen" hierover schreef. Zender den steun der ouders en de sympathie van Christelijk Nederland zal de beoefening der sport geleid langs Christelijke banen tenzij God het vci- hoedt te gronde gaan. Spr. wekt daarom ouders en ouderen cp cm ook deze vereeniging ta steunen en roept do jongeren op medestrijders te worden opdat kan worden gezegd: „Een blijde wind ruischt door de lente landen, „De jonge zon straalt met hernieuwden gloed, „En stil aanbiddend vouwen wij de handen „En danken God, dat Hij ons loven doet! Deze rede werd mot luid applaus be loond. De afgevaardigden van de zusterver- eeniging S.D.O. (K.) en van de Chr. Gym nastiek- en Schermvereeniging „Jahn" spraken goede wenschen uit voor de ver eeniging. Onder muziek, zang en voordrachten bleef men nog geruimen tijd gezellig bij een. Na een kort sluitmgswoord werd de ge animeerde jaarvergadering dezer ver eeniging met dankgebed gesloten.' Verkiezjp.gs-fielsiocht. Zooals reeds per advertentie werd me degedeeld zal a.s. Zaterdag ter aanbeve ling van de A. R. candidaten oen propa- ganda-fietstocht worden gehouden. Zulk een tocht heeft alleen waarde in dien er een behoorlijk aantal deelnemers (sters) is. Daarom wekken wij allen die liefde hebben voor onze beginselen en die enkele uren beschikbaar kunnen stellen op, ïich voor deelname aan te melden. Geen kiezer in Leiden of hij moet weten dat de heer W. Pera onze eerste candi- daat is, wiens naam men vindt als no. 1 op lijst 10, De burgemeester dezer gemeente Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar zal van 24 Mei tot 27 Juni afwezig zijn. ToJ. koster en kosteres van de Mare- kerk der Ned. Herv. Gem. alhier zijn met ingang van 1 Juni benoemd de heer en mej. Beij, concierge van de school Noord einde. Dr. G. J. B. A'. Janssens, tweede ge neesheer aan de gestichten „Endegeest c.s., alhier, komt als nummer één voor op de voordracht voor geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te Vught. Voor de betrekking van Gemeente- Ontvanger alhier hebben zich 127 sollici tanten aangemeld. Bij den heer v. H., alhier, heeft iemand, die zich P. noemde, dezer dagen een rijwiel gehuurd maar tot heden nog niet teruggebracht hoewel de termijn reeds verstreken is. Vermoedelijk is het rijwiel ontvreemd. De bekende vleeschhouwerij voor heen gedreven door den heer Laman in perceel Hoogewoerd No. 42 is dezer dagen van eigenaar verwisseld. Het is de heer G. S t i g t e r_ die er thans zijn vleeschhouwersbedrijf in zal uitoefenen. Gisteravond om half zeven had de offi cieel© opening plaats. Een schat van bloemen prijkte in den ruimen frisschen winkel, die, wat zijn in» richting betreft, ongetwijfeld aan alle eischen voldoet. De beer Stigter, zoon van een: bekende Leidsche familie, heeft door jarenlange ervaring veel vakkennis opgedaan, door eerst een 4-tal jaren bij een bekende fir ma hier ter stede, en daarna 3 jaar als chef in Den Haag te hebben werkzaam geweest. Vóór alles, zoo verzekerde de onder nemer ons, zal getracht worden de kwa/- liteit zoo goed mogelijk te maken; en voor het overige de prijslijst hangt in de étalage. Door zekere P. is aangifte gedaan, dat hij zijn geit, weidende op een stuk land aan de Noordenburgerstraat, ver mist. Degenen die inlichtingen kunnen ver schaffen gelieven zich daartoe aan te mel den ten politiebureele. Gisteren in op de veemarkt een var ken onbeheerd achtergebleven, van bet- welk de eigenaar niet bekend is. Inlichtingen als boven. In verband met de gepleegde dief stal ten huize van de familie P., alhier, waarvan wij gisteren melding maakten, kunnen wij thans mededeelen dat de da ders, dank zij de activiteit der Leidsche en Haagsche politie zijn gevat. De Haagsche politie was n.l. direct na dat zij van het geval op de hoogte was, aan het werk gegaan, als resultaat waar van zij de gestolen voorwerpen, w.o. een belangrijke partij tafelzilver ten huize van den verdachte P. aldaar ontdekte. Ook op den Leidsche medeplichtige E., werden nog eenige voorwerpen bevonden, zoodat ook zijn schuld vrijwel vaststaat. Een mooi succes voor onze politie! Jhr. Mr. J. F. Hooft Graafland, t Woensdag is te Utrecht na eene korte ongesteldheid overleden de heer jhr. mr. J. F. Hooft Graafland, lid van het colle ge van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht, van welk college hij vroeger se cretaris was. De overledene was vroeger ook lid van den gemeenteraad en secretaris .van het college van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Utrecht. BOND VAN JONG. VEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG. Ds. Vcnkenberg bedankt als directeur. Het Friesch Dagbl. meldt omtrent de vergadering van dezen bond (zie twee de blad) nog het volgende: Na het uitspreken van de openingsrede doet Ds. Vonkenberg do volgende mede- deeling: Spr. zegt, dat teen hij voor drie jaar hondsdirecteur werd, het zijn plan was na verloop van lijd weer tot het ambt van Dienaar des Woords terug te kee.% ren. Het hoogtepunt van het bondsdi^c- teurschap is thans bereikt. De voorgestel de inrichting van het hondsbureel, de op voeding van het personeel is af. Het personeel is thans gereed voor zijn taak. Daarom heeft spr. reeds voor een jaar aan het Bondsbestuur medegedeeld tot het ambt terug te willen keeren. Onder groote stilte deelt spr. dan me de, zich weer beroepbaar te stellen in de Geref. Kerken. Het is de laatste maal, dat ik als bondsdirecleur voor deze vergadering op treed. Straks zal ik uit den bondsdienst treden, maar ik zal den bond en zijne vereenigingen blijven dienen tot aan. mijn Iaatsten snik. (Applaus). Wegens persoonlijke huiselijke omstan digheden kan ik deze vergadering niet verder bijwonen, waarom ik bij dezen den hamer geef in handen van den bonds voorzitter, de heer A. Zijlstra. Na een woord van dank en de hoop te hebben uitgesproken, dat Ds. V. spoedig moge herstellen, verzoekt de heer Zijlstra den scheidenden bondsdirecteur toe te zingen: Dat 's Heeren zegen op u daal. Nadat vervolgens verschillende huis houdelijke zaken zijn afgedaan, komt het subsidie-voorstel aan de orde. Do verga dering wordt onrustig. Er zit onweer in de lucht. Het bondsbestuur wenschte dat de Bond gelegenheid zal hebben, desgewenscht op heden zijn besluit inzake de subsidie te nemen en stelde daarom ter wille van de eenheid en den vrede in den Bond de volgende conclusie voor: „De Bond, te Groningen bijeen, besluit de Rijksbijdragen niet te aanvaarden on draagt daarom den bondspenningmeester op de ontvangen gelden terug te storten in 's Rijks schatkist, en gaat over tot de orde van den dag". Een orkaan van applaus, voetgetrappel en handgeklap, breekt los. De beteekenis van deze bijvalsbetuigingen wordt blijk baar door den voorzitter misverstaan. Wel blijkt duidelijk, dat de vergadering niets van de Staatssubsidie moet heb ben, en dat men op eigen beenen wil gaan, maar des voorzitters poging om, nu de zaken die het vertrouwen in de bondslei- ding hebben ondermijnd, meteen met een hoera-tje van de baan te schuiven, mis lukt jammerlijk. Velen verlangen gelegenheid tot dis cussie cn weten, na hevig verzet van den voorzitter, de opgeworpen dam tc breken. Onderscheiden afgevaardigden, wraken de gronden, waarop het Bondsbestuur lot ADVERTENTIE-PHIJS Gewone advertentiën per regel 22H cent Ingezonden Mededoolingen, dubbel tarief* T$ij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta^ ling van ten hoogste 30 woorden, worde^j degelijks geplaatst ad 50 cent. Aan het Zoeklicht Leiden 12 Mei 1923. De geschiedenis herhaalt zich. Enkele jaren geleden moesten de m(H dern georganiseerde arbeiders op hoog bevel demonstreeren voor de Socialisatie. En toen die demonstraties waren afge-* loopen, werd een Commissie benoemd om een antwoord te geven op de Yraag wat Socialisatie is. Wo krijgen nu straks hetzelfde spel ten opzichte van bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap. In September moet op bevel van de be-* sturen van S. D. A. P. en Vakverbond een nationale demonstratie worden gehouden als inzet van een offensieve agitatie door heel het land. Daarna verschijnt een rapport over deze vraagstukken. Vervolgens wordt een congres ge-* houden waar dit rapport wordt behan- deld. En dan volgt oen cursus voor de propagandisten de agitatie-vergade ringen moeten leiden. Opnieuw moeten dus volgens Het Volk minstens 50.000 menschen de- monstreeren voor een zaak waarvan zo geen flauw begrip hebben. 't Is dwaasheid, maar het moet. In een pas verschenen proclamatie zeggen 't de hoofdbesturen en 't is nan tuurlijk eisch van democratie, dat dit be-* vel onvoorwaardelijk wordt opgevolgd. Wat de hoofdbesturen wijzen hebben de blinde volgelingen te prijzen. 't Herinnert me aan een militaire marsch die ik meemaakte. „Waar gaan we heen?" vroegen we den luit. „Ik weet 't niet", zei hij, „ik krijg straks m'n orders. En nu: monden dicht!" OBSERVATOR. afwijzing der Staatssubsidie adviseert Zij wenschon een principieele uitspraak. Een poging van een der Friesche af ge-* vaardigden om te bewerken tot terug-* storting der gelden met rente 't laat ste stond niet in 't voorstel van 't B.B. en later gelegenheid te geven om de kwestie in 't licht van 't beginsel te be-, zien, stuit af op de halsstarrigheid van den voorzitter. Betoogd wordt, dat aldus een zeer on- juiste conclusie wordt getrokken, omdat de groote meerderheid om des beginsels wille weigerde de gelden te aanvaarden. (Nu de zaak zoodanig verloop nam en de discussie werd gesmoord, bestaat ge-, vaar, dat juist hierdoor de eenheid van den Bond gevaar gaat loopen, en de bonds werkzaamheid versmoord. De slappe houding van het bondsbe-* stuur in deze zaak zal zich wreken en een goede toestand zal niet terugkeeren, ala niet volkomen open kaart wordt gespeeld. De gedachte dat alles achter de coulissen wordt bedisseld moet uitgebannen. Zoo alleen kan het geschokte vertrouwen wor-* den hersteld en de Bond langs lijnen van beginselen zich krachtig voortbewegen. Het voorstel was alzoo aangenomen. Het ontbrak echter niet aan protesten. Na nog eenige kleinigheden afgehan-* deld te hebben, ging de vergadering on-* der rumoer uiteen. De reorganisatie van den dienst bij de R ij ksverzeker i ngsbar.k. Op vragen van het lid van de Eersla Kamer, den heer S. de Vries, aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid betreffende het aau vastaangestelde amb tenaren bij de Rijksverzekeringsbank verleend ontslag wegens reorganisatie van den dienst, heeft de Begeering o.m. het volgende geantwoord: Bij de Rijksverzekeringsbank zijn in derdaad in het bijzonder in de rangen van klerk en schrijver nog een groot aan tal tijdelijke amtenaren werkzaam. Ook naar de meening van'ondergeteekendc be- hooren als regel deze tijdelijke ambtena ren allereerst voor ontslag in aan merking te komen. Van dien regel is echter in twee gevallen afwij king noodzakelijk. Vooreerst in hot ge-* val, waarin de overbodig geworden amlw tenaar tot het middelbare of hoogere per-* soneel behoort en in die rangen geen tij delijke ambtenaren werkzaam zijn. Het ware in strijd met een juiste amb telijke verhouding, om b.v. een overbodig geworden commies te belasten met hot werk, dat tot nog too door een tijdelijken klérk werd verricht. Voorts in het geval, waarin de vaste ambtenaar hetzij door zijn lichamelijken toestand, hetzij door gebrek aan bekwaamheid of dienstijver voor den dienst geen of slechts geringe waarde bezit. In 1919 werd aanvankelijk aan de ainb-» tenaren der Rijksverzekeringsbank, die een betrekking bij een Raad van Arbeid konden verkrijgen, op hun verzoek gedu rende een' jaar nonaclivileit verleend, all Bankambtcnaar. Toen het aantal ambtenaren van de Bank, dat den dienst dier instelling wilde vaarwelzeggen om bij een Raad van Ar* beid een nieuwen werkkring te vinden, zoo grcot werd, dal de dienst der Bank daaronder dreigde te lijden, werd bo*

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1