erne Dames- en Kinderl Laat U overtuigen dat thans buitengewoon goedkoop is. f 19.75 Haarl.str. II4, Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken viscli winkel Vischmaïkt 18, tel. 1225, is hedenavond verkrjigbaar SCHELVISCH k f0.18 eü SCHOL k f 0.18 t>er pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Mei 1923. SCHEEPVAART DOOR DE JANVOSSENBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter voorkoming van strem ming in het scheepvaartverkeer, ter ken nis van belanghebbenden, dat de doorvaart door de Janvossenbrug niet kan plaats hebben: A. met vaartuigen, die breeder 2ijn daD 5.80 Mr.; B. met vaartuigen, die bij een boezem- peil van 0.60 Mr. N. A. P., een groo teren diepgang hebben dan. 1.85 Mr. N. C. DE GESELAAR, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1923. AGENDA. MAANDAG 7 Mei. Leiden. Vergat- dering Bureau<-voorzitters, A. R. Kiesver- een. in „Amicitia". Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 1% unr. Rechtskundig Bureau Ghr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, noch alleen voor leden van dit Fonds. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den 3ienst waaT: Dr.. DIote, Papengracht 20. Dr. Boonacier, Hoogewoerd 138, Tel. 266. Dr. Mulder, Watersteeg, Tel. 990. Dr. Poortman, Rapenburg 53, Tel. 148L Do Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt van Zaterdagavond 8 «ur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno- aen door Dr. Timmermans, Wilhelmina- park, Tel. 390. treksel uit het register te zenden, waarin de voor het onderzoek noodige gegevens voorkomen. In gemeenten met meer dan 100.000 in woners heeft echter geen verzending van het register of van registerdeelen, noch van uittreksels plaats. In die gemeenten behoort de districts-commandant in do ge legenheid te worden gesteld ter gemeente secretaris de noodige gegevens uit de registers te verzamelen. Veranderingen of aanteekeningen in het register, aangebracht of aan te brengen na de verzending van het register of het uittreksel uit het register of nadat de districtscommandant de noodige gegevens beeft verzameld, gelieve u dien comman dant, voor zoover ze voor hem van belang kunnen zijn, zoo spoedig mogelijk mede te deelen. Heeft de verandering betrekking op een verlofganger, die zich tusschen 16 Meien 16 Junia.s. in een andere gemeente in Nederland vestigt, dan is het noodig den burgemeester van de gemeente der nieuwe woonplaats zoo spoedig mogelijk te melden of de verlofgangers in dit jaar al dan niet voor het onderzoek werd opge roepen. In ontkennend geval wordt hij, zoo mo gelijk, alsnog opgeroepen om deel te ne men aan het onderzoek voor laatstbedoel de gemeente. In verband met het feit, dat de dis trictscommandant belast is met het vast stellen van de plaats van het onderzoek, is hij ook bevoegd den verlofganger te ver gunnen het onderzoek in eene andere gemeente van zijn district te ondergaan. Ik zal het zeer op prijs stellen indien u ter bevordering van een goed en regel matig verloop van het onderzoek de noo dige medewerking wilt verleenen. Voor zooveel noodig breng ik nog onder uw aandacht, dat krachtens art. 54, derde lid, der Dienstplichtwet art. 30 dier wet met ingang van 1 Januari 1923 heeft op gehouden te gelden, doordat het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht (Staatsblad 1921, No. 1352) op dat tijdstip in werking zijn getreden. BÜITEMUIilP DE ONDERHANDELINGEN OVER HET ROERGEBIED, i Do antwoord-nota. j Wait zal Engeland doen? Weinig nieuws was er van. Fransche zijde te wachten, en de antwoord-nota van Poinoaré opent dan ook weinig nieu we gezichtspunten. Het Roergebied zal niet worden ont-^ ruimd voor dat Duitschlacnd betaald heeft. Frankrijk zal geen basis voor hei aan knoop en van besprekingen aanvaarden, welke afwijkt van den op 6 Mei 1921 ■vastgesteld en betalingsstaat, welke door de Duitsche regeering ie onderteekend. Deze staat bepaalt, dat er ten bate van de geallieerden A- en B-obligaties zullen worden uitgegeven ter (waordo van 50 milliard göudmark. Frankrijk zal geen vermindering van irijn aandeel in deze betaling, dat 26 mil liard bedraagt, aanvaarden. Het zal slechts dan de gedeeltelijke kwijtschel ding der Duitsche schuld loverwegen, Wanneer sommige geallieerden de moge- Onze geheele Cliëntèle verbaast zich over de enorme sorteering. maar vooral hoe het mogelijk is zulke elegante Mantels, Japonnen, Blouses, Rokken, enz. te verkoopen tegen prijzen, zooals wij noteeren. Nevenstaand modern Ccstuum, geheel op Zijde ge voerd en gemaakt van prima Kam- garen, kost slechts LEIDEN. lijkheidopenstellen van een verminde ring of van een andere regeling hunner ivordering op Duitschland, hetzij door een wijziging in het percentage van hun aan deel, hetzij door de toekenning eener prioriteit aan de schadeloosstelling voor de verwoeste gebieden. Frankrijk zal de annuleering der C- obligaties ten bedrage van 82 milliard slechts dan aanvaarden, wanneer Enge land en de Vereenigdo Staten aan hun geallieerde schuldenaren hun oorlogs schulden kwijtschelden." j i Dit laatste is I eea eigennjardige uiting en opent wel perspectieven. Immers eenerzijds wordt liierin getoond, dat men tooh 't geïsoleerde Standpunt dat men in neemt niet kan handhaven, en tevens, dat Marianne met financieele kluisters aan Engeland en Amerika is gebonden. Intusschen, gelijk we gister reeds zei- 'den, de deur der onderhandelingen is op eem kier open blijven staau, e# alle tee kenen wijzen er op, dat de kier open zal blijven. „L'Oeuvre" meldt vender, dat de En- 'gelsche gezant et bij een bezoek aan de Quad d'Orsa,y en bij een diner, bij iPoin- oaié op heeft aangedrongen, dat ctoder- handelingen zullen worden geopend. Van veel belang is, wat Gurzon giste ren over den toestand heeft opgemerkt. Deze zeide: „Wat mij betreft, is iedere stap wel kom, al is hij nog zoo gering en bijna on merkbaar, als bij maar lijkt op vooruit gang. Ik denk er niet aan den toestand als hopeloos te beschouwen. Do Engelsche regeering is in geregelde gedachten-wis- .seling met Frankrijk. Of het aanbod, van Duitschland 'goed of slecht is, is een kwestie, die ons ajlen aangaaten wij zullen dezen moeilijken toestand alleen te boven komen, door eensgezind optreden. Als de Duiischers vernemen, dat de raadgevingen, de beslissing en het optre den van alle grooto mogendheden eens luidend en eensgezind zijn, zullen de kan§en op succes belangrijk stijgen." Hoewel Duitschland dus zal hebben te concludeeren, dat van een breuk tus schen Frankrijk en Engeland geen spra ke is, kan anen toch te Berlijn met vol doening op de eerste resultaten terug zien on blijft de hocfp op een oplossing levendig. Be Fransche pers is uitgeblaft, wat •ook een goed toeken is. Wij hebben vertrouwen dat een goed tresultaat zal -worden bereikt! De houding van Italië. In politieke kringen te Rome beemrebt de meening, dat de Italiaans che regeering voornemens is, aan Duitschland nadere in lichtingen te vragen ter zake van de jong ste herstel-nota. HET KRUPP-PROCES. Het Krupp-proces ie gisteren begonnen Met militaire punctualiteit verschenen gistermorgen om 9 uur in de groote zaal van het Maarshcen Gasthaus te Werden de leden van het Fransche krijgsgevécht. De zaal was slechts matig met publiek bezet, want Werden is naar alle zijden mi litair afgesloten. Slechts inwoners van Werden en houders van bijzondere voor het proces geldige kaarten worden door gelaten. Hel Pan-Amerikaansch congres. De Pan-Amerik. conferentie is geëin digd. Alvorens uiteen te gaan, nam zij met algemeene stemmen een voorstel van de'Ver. Staten aan, waarbij het voeren van oorlog wordt veroordeeld en dat be oogt, al het mogelijke te doen verrichten, om te voorkomen, dat ook maar één land oorlogsschepen bouwt van meer dan 35.000 ton, en om te komen tot andere overeenkomsten, die ten doel hebben oor log te vermijden. Militaire strooptochten. Een officieel communiqué uit Angora deelt mede, dat Britsche bataljons, be staande uit Hindoes, .Nestorianen, Arme niërs en Engelschen in het district Ro- wanduz militaire operaties verrichten. Het communiqué voegt er aan toe dat Ar meniërs en Nestorianen ruw jegens Kur- dische vrouwen optreden, terwijl Britsche vliegers dorpen en scholen vernielen. Herrie in den Pruisischen Landdag. In den Pruisischen Landdag poogden, na de stemming over de motie van wan trouwen der Duitsch-nationalen tegen mi nister Severing, die met 248 tegen 79 stemmen verworpen werd, de communis ten een verklaring af te leggen, volgens welke hun fractie de motie van wantrou wen der Duitsch-nationalen eveneens ver worpen had. Achtereenvolgens verklaarden de vice- president dr. Porsch en later de president Leinert, dat zij een verklaring van do communistische fractie niet zouden toela ten. In verband daarmede ontstond er een hoogst opgewonden debat, waarbij de sociaal-democraten en communisten el kaar ernstige beleedigingen .oevoegden. Toen de communistische afgevaardigde Katz den sociaal-democraten van zijn tri bune,,, af gemeene scheldwoorden toe schreeuwde, riep een sociaal-democratisch afgevaardigde: „Haal den kerel naar be neden!" Op dit oogenblik kw&m de officieele zaalwacht van de sociaal-democratische fractie in actie, wierp zich op den rede naar, sleurde hem van de tribune af en ranselde met de vuisten op hem in. An dere communistische en sociaal-democra tische afgevaardigden mengden zich in 'i gevecht en velen kregen bebloede koppen. Afgevaardigde Katz is voor den tijd van veertien dagen geschorst. Hij weigerde de zaal te verlaten. Weigering van bemiddeling door Mr. Zimmerman? V. D. uit Praag d.d. 4 Mei: Volgens de „Prager Presse" heeft mr. Zimmerman, commissaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, een verzoek afgewezen van den president van de Hongaarscho Nationale Bank Popouics om stappen to doen bij den Volkenbond ten gunste van een buitenlandscke leening voor Hongarije, na het échec van de pogingen tot het ver krijgen van een crediet in Zwitserland en Nederland. Hierover werden onderhandelingen ge voerd door Hongaarsche vertegenwoordi gers, welke onderhandelingen echter zijn mislukt door het gebrek aanconsolidatie ste 24 uur. UIT DE OMSGEVIHG OEGSTGEEST Pedikbourten Ned, Herv. Kerk. Zondag voonn. 10 uur in de Kerk Ds. J. Riemens. Irene 61 uur de heer G. H. M. v. d. Bob. Bewaarschool voorm. 10 uur de heer N. E. Breeman Vrijdagavond kon men nog heel laat menschen vinden is de par ken van Oegstgeest Ze beluisterden de nachtegaal dit zich zoo lieflijk liet hooren dat zelfs na middernacht nog enkelen bui ten wanen. Anderen hielden de slaapka merramen open en sliepen tenslotte in on der het genot der zoete toonen. SASSENHEIM. De verkoop van het Emma-bloempje in deze gemeente heeft opgebracht de som van f 102.84* netto. Een woord van dank aan de hulpvaar dige jonge dames, en aan Mevr. Heemstra voor de organisatie is hier zeker niet mis plaatst. Donderdagavondkwam in „Coneordia" de af deeling van den Ne- derlandsche Christen Vrouwenbond bijeen tot het houden van haar 2e Jaarvergade ring. Do vergadering werd gepresideerd door Mevr. DreefPieters, die na het gebed in het openingswoord vast legde dat de ac tiviteit der afd. grooter bad kunnen zijn, zoo ongesteldheid van verschillende Be stuursleden dat niet had verhinderd. Zij spoorde aan om onder trouwe plichtsbe trachting en onderworpenheid aan Gods Woord saam te arbeiden aan den bloei de afd. van de N. Chr. Vrouwenbond te Sassenheim. Op voorstel van het bestuur werd be sloten om aan Mevr. Ie Grand—Groot, die thans ongesteld was en van de oprich ting der afd. al als vice-preso de afd. dient schrijftelijk dank te brengen voor al baren arbeid over bet verloopen ver- eenigingsjaar, en haar tevens spoedig her stel toe te wenschen. De verslagen van de Penningmeesteresse en Secretaresse werden afgewisseld door het keurig voorlezen van een paar mooie gedichten door Mevr. Westerbeek—Klijn. IJit de verslagen noteerden wij dat het aantal leden geen verandering had onder gaan en dat in de kas -nog een batig saldo was. Met algemeene stemmen werd het Be stuursvoorstel tot uitbreiding van het be stuur met drie léden aangenomen. Van be stuurszijde word ook voorgesteld dit jaar geen periodieke aftreding te houden, om reden dat dan is eens te veel leden in het Bestuur kwamen, die den gang van zaken niet kenden. Dit voorstel werd z. h .st. aangenomen. Gekozen tot bestuursleden werden: Mevr. WesterbeekKlijn, Mevr. Zij- erveld-Vellekoop en Mevr. Klijn—Marbus. Besloten werd om in de komende maan den nog te blijven vergaderen en allen in de zomermaanden .g. vacantie te houden Voor het leveren van inleidingen gaven zich verschillende, leden op Door eenige leden was ook gezorgd zonder bezwaring der kas voor koffie en koek terwijl ook door het aanbrengen van vaasjes met bloemen het geheel een feestelijk en gezellig aanzien kreeg. De vergadering was zeer geanimeerd, en werd met dankzegging door Mevr. Wes terbeek—Klijn gesloten. HILLEGOM. Predikbeurten NecL Herv. Kerk. Zondag 10 uur voorm. en 4.30 nam. Ds. V. BenracéU Orgelfondscollecte, H. Doop Woemdag 4 Mei 2.3Ó Huwelijksinzege ning van Willem Kalk en Bertha Frijlink. 3.30 Karei Nieuwemhuis en Margïen Mat ter Johannes Oudshoórn en Joh. C. Huisman. Hemelvaartsdag. 10 uur Ds. v. Bemmel Geref, Kerk. .Zondag 10 uur voorm. eo 5 uur nam. Da. J. v." He ritsen. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. v. Horkson. Chr. Geref. Iter. Zondag voorm, 10 uur én nam. 5 uur Leesdienst. Hemelvaartsdag Ds. Woudstra van Woerden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Mooi wo© r, flinke aan- voer en tevens vlugge handel met redelijke prijzen. Vooral de z.g. zuivere darwintul- pen brengen goede prijzen op. Uitgetrok ken tot f 3.00 en met een blad van f 1,20 tot f 2.10 per 100. Purcthruma nog duur, van f 3.50 tot f 5.50 per 100. Late Pocti- cus gaan van f 0.55 tot f 0.62. Do ccrsto Ficenen. komen. Ook Irissen. Do eerste voor f 10 per 100. De vroege tulpen zijn op. Volgende week komen massa's Dar- winnen en Pyrethrums. WOUBRUGGE. Pedikbourten Ned. Herv. Kerk. Zondag voorm. 9* uur Ds. Jacobs van Hoogmade, nam. 6* uur De. de Nie van Rijnsaterwoude. Geref. Kerk. Zondag voorm. 9J uur preeklezen, nam. 2 uur Ds. Zeilstra van Nieuw veen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Pedikbourten Netf. Herv. Kerk. Zondag voorm half 10 Ds. Veldhoen en nam. half 7 Ds. de Bruin. Hemelvaartsdag half 10 Ds. Veldhoen. Evangelisatiegebouw. Zondag voorm. half 10 en nam. half 7 Ds. Rapperd van Bameveld. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. van der Snoek van Rotterdam, Oudshoornsche weg. Voorm. half 10 Ds. Dectman. Martha-Btichting. Voorm. half 10 en Hemelvaartsdag lialf 11 Ds. Voors. Geref. Kerk. (Raadhuisstraat). Voorm. half 10 en nam. 6 uur Ds. Schouten. Hemelvaartsdag 10 uur Ds. Schouten. Geref. Kerk (Hoofdstraat). Voorm. 'half 10 preeklezen en nam. half 7 Ds. Wien- tjes. Hemelvaartsdag half 10 Ds. Wientjes. Chr. Geref. Kerk. Voorm. half 10 en nam. half 7 preeklezen Hemelvaartsdag half 7 Ds.dc Vries van Rijnsburg. - H eden Herdenkt de lieer H. Ververs alhier den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Wed. C. Rok en Zoon alhier, alwaar hij dien tijd onnfgpT^]«~ jn dienst is ge weest. Vr OR SCHOTEN. Predikbeurten Ned. Zondag voorm. 10 uur Da. v. d: Boseb te s-Gravenhage. 's Avonds 5 uur Ds. Fortgens. Geref. Kerk. Zondag voorm. 10' en nam. 5 uur Ds. Kruiswijk. OUDE-WETERING. Pedikbeurten Ned. Herv. Kerk. Zondag voorm half tien en nam. zeven uur Ds. W. W. Siddró. Geref. Kerk. Voorm. half tien en nam. zes uur Ds. J. Brouwer. LEIMUIDEN. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. Voorm. half 10 Ds. de Vlier. Geref. Kerk. Voorm. half 10 en nam half 7 cand.. de Qlerc van Amsterdam. HAZERSWOUDE. De he e r G. J. Smith, onder wijzer aan de Ghr. U. L. O. school op het dorp, is mot ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot hoofd der Chr. school te Groot Ammers. Do uitslag van de goh ou den aanbesteding van Krooswerken der Hafcerswoudsche Droogmakerij is als volgt: Perceel 1, J. Lourier voor f93; perceel 2, F. van Veen Johzn. voor f 65; perceel 3, J. J. van Gorkum voor f 79; perceel 4, D. Vos, voor f 40; perceel 5, J. Lourier voor f 18; perceel 6, F. van Veen Johzn. voor f 94; perceel 7, G. van Tol voor f 29.75; perceel 8, D. Vos voor f 13; perceel 9, P. den Hertog voor f 12. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk half tien en half zeven uur Ds. Luuring. Geref. Kerk half tien uur preeklezen; 2 uur Ds. Wielenga van Waddinxveen. WASSENAAR. Het hoofdstembureau heeft bij loting de volgorde der inge diende lijsten voor de gemeenteraadsvex*- kiezing aldus bepaald: 1. Vrijz. kiesvereen. 2. R. K.; 3a. Chr. Hist.; 3b. A. R. De beide laatsten zijn verbonden Predikbeurten Ne dl. Herv. Kerk Dorp. Zondag voorm. 10 en nam. 61 uur Ds. de Vey Mestdagh. Schoo Zijdeweg. Zondag voorm. 10 uur Ds. Gravemeijer van 's-Gravenhago. Geref. Kerk. Zondag voorm. 10 en, nam.. 5 uur Ds. v. d. Heijden. Gemeenteraad Katwijk. Vergadering van Vrijdag 4 Mei. Voorzitter do burgemeester, J. H. de Waal Malefijt. Anwezig alle leden. Eén vacature. De voorzitter opent de vergadering mc(- gebed. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De v o o r z. doet daarna mededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. een mededeeling van den Min. van O. K. en W., dat de rijksvergoeding aan de ge meente Katwijk voor het L. O. is vast gesteld op een bedrag van f 46.552. Idem, mededeeling van den Min. van Binnenlands che Zaken, dat do steunrege ling voor visschors is verlengd tot 2 Juli e.k. en dat daarin a):e zeevrsschcrB zijn begrepen. Idem, schrijven van Geel. Slaton, hou dende goedkeuring van. raadsbesluiten. Idem, een uitvoerig schrijven van God. Staten, houdende afwijzende beschikking op het beroep van den keer dr. J. Hue- ting, bctrcffemdo de kwesiio van do Leidscho Buitenschool, welk schrijven door den Secretaris wordt voorgelezen. Op een vraag van den heer D e Klerk deelt de voerz. mede dat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2