fciiLeittCorait Tweede Bladj Vrijdag 4 Mei 1923 BIÜNIEÜLikfiKë Stemplicht en Jan Rap. De stemplicht is correctief tegen do uit wassen van het algemeen kiesrecht. Dat is, zegt de Standaard, één dor gangbare argumenten voor den stem plicht, uitgedrukt in wat het volk noemt: ■stadhuiswoorden. In meer begrijpelijke en eenvoudiger taal overgezet komt de beteekenis van dit argument hieop neer: Jan Rap en zijn maat kunnen nu voortaan aan do stembus komen en ze zullen dat doen ook; onder de andere kiezers zijn vele slappelingen, die niet zullen komen, ten zij ze er toe gedwongen worden; Jan Rap mag niet te veel in de melk te brokken krijgen; daarom moeten de tragen en on verschilligen door stemplicht (opkomst plicht) gedwongen worden in liet stem lokaal te verschijnen. Het stemmen van Jan Rap is dan de uitwas van het algemeen kiesrecht; de op komstplicht der anderen het correctief. Ons dunkt, dat wie er zóo over denkt, be ter gedaan had niet aan de totstand brenging van den uitwas mede te werken. Dan was ook het, nu reeds geheel onvol doende gebleken, correctief niet noodig geweest. Hooge Raad van Arbeid. De heer Simon A. Maas, voorzitter van het Verbond van Nod. Fabrikanten ver een igingen, zal binnenkort benoemd wor den tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Coüeolearande kinderen. Een aantal jaren geleden is in verschil lende bladen gewezen op mogelijke zede lijke gevaren, bij het laten collectecren op straat door kinderen. De Tuchtunie heeft zich deze zaak ook aangetrokken en een door haar ingestel de commissie tot bestudeering hiervan heeft in „De Gong" haar rapport gepubli ceerd. De gevaarlijkste manier van laten collectecren is volgeps het rapport die met de prikkaart. Voorts wijst do com missie op het hoogst ongewenschte van het vriendelijk moeten kijken en zich op dringen door meisjes bij den verkoop van weldadigheidsbloempjes. Ze wijst ook op de mogelijkheid, dat personen die niet als volkomen onbetrouwbaar bekend staan tot de collectanten kunnen beliooren en komt tot deze conclusies: lo. Het collecteeren op straat door kin deren moot in het algemeen als een ge vaarlijke handeling beschouwd worden; 2o. de ouders moeten, voor het verlec- nen van hun toestemming rekening hou den met don aard van het kind, de ge meente en de wijze van inzameling; 3o. vereenigingen en instellingen moe ten zorgvuldig collectanten kiezen; 4o. plaatselijke overheden moeten de gevaren tot een minimum beperken, door inzamelingen, waarbij niet voldoende controle op de inkomsten mogelijk is, niet toe te laten; 56. venten door kinderen is in het al gemeen hoogst gevaarlijk, daar het ge makkelijk tot oneerlijkheid, leugenachtig heid. schoolverzuim, luiheid of bedelarij kan brengen. Prijsvraag Jubiiélied. 1. Ter gelegenheid van het Zilveren Regeeringsjubilc van H. M. de Koningin wordt een prijsvraag uitgeschreven voor een jubilé-lied. 2. Aan dezen prijsvraag kunnen deelno men vrouwen en mannen van Nederland- sohe nationaliteit. 3. Gevraagd wordt een gedicht, toepas selijk op het feest. 4. Als prijs wordt beschikbaar gesteld een luxe eiken boekenkast met opdracht, geschonken door den heer Max Goini, meubelfabrikant Amsterdam. 5. Yoor de beoordecling der ingekomen gedichten is een jury benoemd, bestaande uit mej. Annie Salomons, Dr. P. G. Bou- tens'en Dr. Fr. van Eeden. 6. De inzendingen moeten vóór 22 Mei J923 zijn ingezonden bij den secretaris van den Ned. Volkszangbond: Willem Galesloot Cornsz., Gerard Noodt- straat 8bis, Utrecht, FEUILLETON Van hooger Orde. Naar hefc Engelseh. 75) En daar 't builen nat was, vergaderde zij haar jongens om zich heen in de keuken bij 't haardvuur om een uurtje gezellig te babbelen. Door de open deur van dfe zitkamer kwam „Muriel's stem," zooals we de pianino noemden, 't Klonk mooier dan ooit, dezen avond, alsof zooals haar vader eens had gezegd alsof Mu riel sprak met de Engelen. Hij luisterde een oogenblik, trok toen z'n jas aan en ging den goeden dokter halen. Ik volgde hem tot 't riviertje. „Phineas," zei hij, „wilt gij er op passen maar laat mooder 't niet mer ken, dat zij en do kinderen beneden blijven, tot ik terug kom?" Ik beloofde 't. „Zijt ge ongerust over Mary Raines' jongen?" „Neen; maar toch is 't goed voorzorgen te nemen. Herinner jo 't nog, dat ik, wel ietwat tegen den wil van Ursula, de kin deren inentte?" i Ja, en ook, dat 't was opgekomen bij al ien behalve bij Muriel. „Phineas, vertel niet, dat we hierover gesproken hebben!" mét inachtneming der volgende bepa lingen: a. zij moeten getypt zijn, en mogeu geen enkel kenteéken bevatten aangaande den dichter; b. zij moeten blanco worden ingezon den in gesloten enveloppo en vergezeld gaan van een verzegelde enveloppe, waar in naam en adres van den inzender; c. Inzendingen, welke hieraan niet vol doen, komen niet in aanmerking. 7. de Jury doet uitspraak vóór 1 Juni. 8. De inzendingen blijven het eigendom van den Ned. Volkszangbond. De Arbeidsgeschillenwet. Dc Eerste Kamer heeft, zooals gisteren in een gedeelte onzer oplage is vermeld, gistermiddag de Arbeidsgeschillenwet met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. Vóór stemden de katholieken Heerkens. Thijssen, Gilissen, v. d, Maesen de Sorn- breff, Haa/.cvoet, Steger, Wittert van Hoogland, van Lanschot, Haffmans, Janssen, en van der Does de Willebois; de Anti-Revolutionairen Diepenhorst, Douwes, Beelaerts van Blokland, Anema, Sijtsma, de Waal Malefljt, Idenburg, de Clir, Historische Slotemaker do Bruine, de Vrijz. Democraten Schönfeld en Slingcn- berg en de sociaal-democraten mevr. Pot huisSmit en Wibaut. Tegenstemmers waren de Katholieken Arntz, Smits, Blomjous, van Basten Baten burg cn van Laan; de Chr. Historisclien v. d. Hoeven, Verkouteren, van Wasse- naer van Catwijck, de Vos van Steenwijk en L. de Vries en de Vrij-heidsbonder Smeenge. Visscherij. In de week van 24 tot en met .30 April werd te IJmuiden door 2 Duitsche- en 28 Ncdoriandsche stoomtrawlers, 1 mo tor- en 36 zeilioggers, 2 Deensche motor- kotters, 4 open booten tezamen 231.558 K.G, trawlviseh tor waarde van f 84.650 aangevoerd. Van do beugvisscberij arri veerden 9 stoombeugers met een aanvoer van 46.757 K.G. beugvisch met een op brengst van f21.179. De 44 van elders aangevoerde consignatie-zendingen brach ten tezamen f 3209 op. De totaalomzet bedroeg deze week f109.038 tegen f123.032 in de daaraan voorafgaande week. KEEK E8£ SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Oude Tonge: J. H. Jisp: F. A. France te Calantsoog. Te Polsbroek: F. van Asch te Den Ham. van Paddenburgh te Elspeet Te Sebal- deburen: H. J. de Groot te Voorst Te GEREF. KERKEN Beroepen. Te Nieuweroord (voor de 2c maal): S. van Dijken tc Zweeloo. Bedanlc t. Voor ScharnégoutumC. M. Huizinga te Hoogcrsniilde. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen. Tc Koop a. d. Zaan: J. M. Leenderlz te Wieringcn. Aangenomen. Tv aar Nes op Ameland: Mej. M. T. Gcrritsma te Oran jewoud. Ds. W. Groeneweg. f Dinsdag is in den ouderdom van bijna 5G jaar overleden D s. W. Groen c- w e g, in leven predikant bij de Nccl. Herv. Gem. te Glanerbrug. Ofschoon reeds gedurende geruimen tijd lijdend^, wilde Ds. Groeneweg er niet van afzien, zijn ambtsplichten te volbrengen en tot voor een paar weken heeft hij zijn gemeente met volle toewijding, gediend. Overgekoxnen uit Enter in 1914 (daar- y voor le Stavoren tot 1S96) als opvolger van Ds. H. Vissclier, was hij dc derde pro- dikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Toegelaten tot de Evangeliebediening. Het Prov. Kerkbestuur» van Utrecht der Ned. Herv. Kerk heeft tot de Evan geliebediening toegelaten den heer C. E. A. J. Gerrits, candidaat aan de Universi teit te Utrecht. Door het Prov. Kerkbestuur van' Friesland is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer J. v. d. Gies-en, wonende te Rotterdam, candidaat te Utrecht. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft na afgelegd examen dc heer D. Siemclink, candidaat in de theologie to Groningen, toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. Jubilea. Onder talrijke blijken van belangstel ling mocht de heer W. J. Cospers, hoofd „Waarom niet?" „Omdat ik vandaag gehoord heb, dat er pokken zijn geweest .te Kingswell." Een rilling voer mij door de loden. Hoewel do inenting 't onder de hoogero standen minder gevaarlijk gemaakt had, decimeerde deze schrikkelijke geesel toch nog de armen, vooral de kinderen. Hard nekkig weigerde men er iets tegen te doen en geheel Norton Bury had er schande van gesproken 'toen Mijnheer Halifax, die Dr. Jenner in Londen had ontmoet en ge kend nadat hij niemand kon vinden, die dat doen wilde, zijne kinderen zelf had gevaccineerd. Hij reed heen en ik wandelde terug, bezwaard alsof ik een wolk van ver schrikking en leed hangen zag over oüs gelukkig Longfield. De dokter kwam en ging naar den zie ken jongen hoven; daarna hadden mijn heer Halifax en hij een lang onderhoud te samen. Toen de dokter weg was, kwam John in de keuken, waar Ursula met Walter op do knie zat. Het kind zat in zijn witto nachtjapon, spelende met z'n oudere broertjes en zijn teentjes warmende. Dc moeder was weer geheel de oude, tevreden en vroolijk. Ik bemerkte, dat John naar haar zag en toén werd ik bang. „Wat zegt de dokter? Zal 't kind spoe dig weer heter zijn?" der Chr. School te Opheusden, Dinsdag zijn 40-jarïg jubileum als onderwijzer (waarvan 33 alB hoofd) vieren. Zending. Tragisch ongeval. De heer Hoekendijk te Bandoeng, vertelt in de „Preanger- Bode" hot volgende tragische verhaal: Enkele Duitsche Zendelingen in Midden- Borneo hadden geruimen tijd vanwege den lagen koers der marken armoede geleder^, tot onze Regeering bijsprong en hun 5 mille toestond om zich en hun gezinnen van het allernoodigste te voorzien. Een hunner, de heer Becker, zou naar Bandjermasin gaan om de noodige inkoo- pen te doen: aardappelen, blikken melk rijst, gereedschappen, draadnagels etc. De barang werd in een prauvi geladen en met een motorboot de Barito opge trokken. Vijf dagen zou de reis zoo duren! De heer Becker sliep in de prauw. Deze werd in een scherpe rivierbocht door oen K. P. M.-stoomer overvaren. De prauw werd middendoor gesneden, do zen deling met moeite gered, maar geld cn barang liggen thans in de modder van den Barito-bodera. De zenuwen werden van den geredden drenkeling, die bovendien zwaar gewond was, de baas, met heb herstel wilde liet niet vlotten en 11 Maart overleed do man, een weduwe met zeven kinderen achter latende. En inmiddels wachten do vijf zendeling- families op de prauw met levensmiddelen en het restant van het geld Dc heer Hoekendijk verklaart zich be reid om giften, die "met zooveel ellende be wogen harten willen schenken, in ont vangst te nemen. De Utrechtsche Zendings-Veroenigiag houdt hare algerneene Vergadering tc Utrecht op Dinsdag 29 Mei. Des namid dags zullen als sprekers optreden de zen delingen Bout en Bijkerk van Nieuw-Gui nea. Des avonds worden de a.s. zende lingen J. Eygendaal en F. Slump door den voorzitter, prof. dr. J. A. Cramer, afge vaardigd naar Nieuw-Guinea. Wie als spreker zal optreden is nog onbekend. Zendeling F. J. Jens neemt afscheid met het oog op zijn aanstaanden terugkeer naar Nieuw-Guinea. Chr. Volksonderwijs. Prof. Aaldcrs heeft zijn benoeming tot voorzitter van do Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs aangenomen; hij zal ech ter pas einde dezes jaars de nieuwe func tie aanvaarden; tot zoolang blijft ds. A. de Haan waarnemend voorzitter. Op hoogen leeftijd. Te Meeden hoeft een zuster der Geref. Gemeente op nogen-en-tachtig-jarigen. leef tijd belijdenis des geloofs afgelegd. Kerkelijke verkiezing te 's-Gravenhage. Men schrijft uit Den Haag aan do N. Eobt. Crfc.: „De stembusstrijd voor de verkiezing van gemachtigden van het kiescollege in do .Ncd. Herv. gemeente in Den Haag heeft plaats gehad en al de candidaten van do Kiesvereeniging Evangelie en Be lijdenis zijn gekozen. Er is slecht gestemd. 1408 kiezers zijn opgekomen en pl.m. 1200 zijn thuisgebleven, dus 45 van het aan tal ingeschreven kiezers; 6 biljetten waren ongeldig, dus 1460 geldig cn de volstrekte meerderheid 731; de 40 aftredende leden, die door de Ccnfeasioneelo Kiesvereeni ging Evangelie en Belijdenis en door do ethische kiesvereeniging Geloof en Liefde waren gesteld, verkregen gemiddeld 1045 1050 stemmen; de candidatcn alleen door Evangelio en Belijdenis gesteld 810 S12 stemmen; dc candidaten van de Vereeniging voor Evenredige vertegen woordiging 400409; die alleen door Ge loof en Liefde gesteld 230244 stemmen. Wij kunnen dus de meerderheid van Evangelie en Belijdenis bij deze verkie zing op 100 stemmen stellen. Gunstig is deze uitslag voor dc evenre dige vertegenwoordigers en voor dc etlii- schen in gecnon deelc cn 't is te vreezen als het volgend jaar de vrouwen mede stemmen, waaronder, naar wij hooren do dienstmeisjes een groot aandeel hebben, de uitslag voor dc confessioneclen nog gunstiger zijn zal. Zooals men weet, zijn in de grootc steden de lidmatenboeken der Nederl. Herv. gemeente hopeloos in de war; men durft ze dan ook slechts gedeeltelijk gebruiken als basis voor de lijst der stemgerechtigde leden; men moet zich, ook wanneer men, 't zij in eigen ge meente is aangenomen, of met kerkelijke attestalio is ingekomen, aanmelden om ge- plaats tc worden als kiezer op de lijst dor stemgerechtigden. En nu is 't feit, dat „We moeten 't hopen." „Jclin wat bedoelt ge? Ik dacht, dat de kleine rent wat beter was toen ik de laat ste koer naar hem ben gaan kijken. En nu hoor ik de arme moeder boven zoo huilen." „Wel mag ze huilen", zei John bitter. „Zij wist 't al lang; ze dacht nooit aan onze kinderen; maar 't is niets, wees ge rust, lieve de kinderen zijn veilig; heel weinige krijgen 't na de inenting." ,,'t Bedoelt gij de pokken? Heeft de jongen pokken? 0. God, help ons! Mijn kinderen mijn kinderen!" Wit werd zij als een doelde; zij rilde van top tot teen. De kleine jongens, bang geworden, kropen togen haar aan; zij nam ze allen in haar armen. Muriel, die 't opmerkte, ging al tastende door de ka mer en terwijl ze haar moeders gezicht bevoelde, zei ze ongerust. „Is iemand stout geweest?" „Neen, mijn lieveling, neen!" „0, dan is 't niets. Vader zegt, niets kwaads zal ons overkomen behalve als we stout zijn. Is 't niet zoo vader?" John drukte zijn kleine dochter tegen zicli aan en noemde haar voor de honderdste maal mijn „gezegend" kind, zooals mijn arme, oude vader haar genoemd had. We werden allen toen kalmer; de moe der schreide even en dat deed haar goed; we kaltneerden de jongens en ook Muriel de confessioneclen hier in Den Haag zk-Ii veel meer toeleggen op „kiezers cell" d;n ethischen en evenredige vertegenwoordi gers. Do confesioneelep. in Den Haag zijn inzonderheid de partij der kleine luyden, natuurlijk met enkele uitzonderingen; de ze partij in in Den Haag niet zoo exclu sief als cider*, tenminste niet in prac- tijk. De aftredend ethische ouderlingen, diakenen en leden van het kiescollege worden nooit „gewipt"; zelfs in vacaturen worden menigmaal ethischen als ouderling gekozen. Natuurlijk wordt dit door gebrek aan geschikt personeel in eigen kring in de hand gewerkt en bovendien kunnen zelf onze Haagsche confesioneelen zich niet geheel ontworstelen aan de stellig Haagsche gewoonte (en toch ook niet al leen-Ha agsch) om een heet te kiezen bo ven e<en huisknecht, portier, kleine winke lier enz. Wat staat den Haagscli-Kervormde, die niet confessioneel is te doent Het kies college zal stellig lange jaren confessio neel blijven, nu zich pl.m. 2000 vrouwelijke lidmaten hebben opgegeven, die wellicht volgend jaar de meerderheid bij dc stem bus vormen en nog meer rechts kiezen dan de mannen. Hervormd Den Haag zal zijn en blijven confessioneel. Maar de ethischen hebben hun vlucht heuvel in de Duinoordkerk en de vrijzinni gen bij Protestantenbond, Doopsgezinden, Remonstanten enz. En laten èn ethischen èn vrijzinnigen de confessioneelen gelde lijk laten zorgen voor de „Grooto Kerk" Waar geen rechten worden toegestaan, ook geen verplichtingen. De aanslagbiljetten voor de kerkelijke belastingen verloonen steeds hooger cij fers en men betaalt voor oen confessio- neele prediking, die men niet begeert. Men bedanke niet als lidmaat, maar betale ook niet en wachte dan maar ge duldig af. Dc kerkvoogdij der Nederl. Herv. gemeente te 's-Gravenhage is ge lukkig ook niet confessioneel en wellicht dat daarmede to accordeeren valt, indien aangeslagewen. in de kerkelijke belastin gen zich in massa in beweging stellen en er dus een massaal verzet gepleegd wordt tegen de betaling der kerkelijke lasten. Wie neemt hiervoor in Den Haag net initiatief?" BJif het Sociaie Leven Arbeiderontwikksling. we laegen in handen een door het Arasterdamsciie comité voor Arbeiders ontwikkeling verspreidde circulaire onder de werklooze leden van den R. K. Volks bond cn den Amsterdamschen Chr. Be sturen bond. Daarin wordt medegedeeld, dat met steun van B. en W. de werklooze leden der genoemde vakcentralen in de gelegen heid worden gesteld ora eens per week wat verpoozing te ontvangen. Voor Januari stond een tooneelstuk: „Als je maar 'n verleden Hebt", op het programma. De circulaire besluit: „Kameraden, wij erkennen, dat Uw toe stand allesbehalve rooskleurig is; werk loos zijn, althans indien mon met zijn gezin reeds lang hieronder lijd of kort. maar de vooruitzichten slecht zijn, noopt niet tot uitgaan. En toch zouden wij U willen toeroepen: laat het hoofd niet hangen, waakt voor geestelijke inzinking, zoekt eenmaal per week wat verpoozing en kunstgenot en bedenkt, dat de toestand slechts van tij- delijken aard is." Dat deze uitnoodiging ond-r de leden van den Amsterdamschen Christelijken Besturenbond veel gehoor zal hebben ge kregen, zegt de N. Haagsche Gr t., gelooven we niet. Het soort der aange kondigde verstrooiing behoort hen over 't algemeen niet. Misschien ware er iels voor le zeggen geweest, indien hun ver tegenwoordiger zich buiten de uitvoering van dit plan had gehouden. Zijn het niet veleer verdooviugsmiddc- len met een kortstondige werking? Is het middel uitgewerkt, dan komt de reactie en de patiënt voelt zich ongelukkiger dan te voren." Ons dunkt dat onze Haagsche collega zien wel iets krachtiger had mogen uit drukken. Aan zulk een arbeidersontwikkeling behoort een Christelijke organisatie niet mee le werken. Uitvoering Arbeidswet. Door hot Bestuur van dc Nederlandsclie Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden is aan den Min. van Arbeid enz. het volgende adres gezonden: en vertelden hun, dat 't niets was, dat wc alleen bang waren, dat ze dezelfde ziekte zouden krijgen als de jongen en dat zc dus niet bij hem moesten komen. „Ja; zo zal terstond 't huis verlaten dadelijk," zei moeder, streng. Haar man zei niets, maar teen ze opstond om de kamer te verlaten, hield hij haar tegen: „Ursula weet gij, dat 't kind stervende is?" „Laat hem sterven! De slechte vrouw! Zij wist 't en zij liet hem mij onder mijn kinderen brengen mijn eigen, arme kinderen!" „Ik wilde, dat zij nooit gekomen was, maar wat gebeurd is, is gebeurd. Lieve denk eens aan als gij de deur uitgezet werdt in dezen guren, regenachtigen avond met een stervend kind!" „Ho! ho!" en snikkend viel ze neer. „Mijn lieveling!" fluisterde John, ter wijl hij haar tegen zich liet aanleunen „denkt ge, dat mijn hart niet bijna even zoo breekt als 't uwe? Maar Ik vertrouw op God. Deze ellende kwam over ons, ter wijl we goed deden, laat ons doorgaan met goed te doen cn niet vreezen. Men- schelijk gesproken zijn onze kinderen veilig alleen onze eigen schrik over drijft 't gevaar. Misschien zullen zij hoelemaal niet ziek worden. Dan, hoc zouden we 't voor ons geweten kunnen verantwoorden ,als we deze arme ziel do Met zeer groot genoegen kennis geno- r.iea hebbende van do invoering van do bepalingen der Arbeidswet 1919 voor jeug dige kantoer bed'enden, welke invoering ia de kringen der betrokken werknemers grootc waardeering heeft gevonden; zich beroepende, op de bij de behando- ling der staatsbegrooting door Uwe Ex cellentie gedano toezegging ten aanzien van de bepalingen dezer Wet ook voor de volwassen kantoorbedienden, waarbij Uwe Excelentie verband legde tusschen de invoering dezer bepalingen en het be ëindigen van de ioariijkscho balansdrukto; veroorloven zich, beleefd onder de aan dacht van Uwe Excellentie te brengen, dat naar hun meening de balansdrukto thans geacht kan worden voorbij te zijn; dat in ondernemingen, waar deze drukte thans nog niet geëindigd is, bijzondere oorzaken in het spel moeten zijn, b.v. te zwakke bezettng der kantoren; dat wel is waar na 1 Januari 1.1. bij Uwe Excellentie zijn ingediend talrijke adres sen, zoowel van individueele werkgevers als van werkgeversorganisaties, v/aariu Uwe Excellentie werd uitgenoodigd niet tot invoering der door ons bedoelde bepa lingen over te gaan; dat deze adressen in 't algemeen zeer weinig ter zake waren en elkander op belangrijke punten tegenspraken; dat tegenover de bewering, uitgesproken in de meeste werkgeversadres sen. als zou de arbeidstijd der kantoorbedienden de acht uren in 't algemeen per dag niet be reiken, of niet overschrijden, staat heb onweerlegbare feit-, dat op een zeer groot aantal kanto ren over ons gelieele land verspreid, door duizenden kantoorbedienden re gelmatig of periodiek beduidend lan ger dan acht uren per dag gewerkt wordt, welke meerdere uren in den re gel liggen tusschen 8 en 11 uur des avonds, zonder dat daarvoor bezoldi ging genoten wordt: dat zij van oordeel zijn, dat door dit overwerk hetwelk in vrijwel alle geval len zonder overleg aan het personeel op gelegd de kantoorbedienden in hun sta- diebelangen ernstig geschaad worden, tor- wijl ook het gezinsleven geweld aange daan wordt; dat zij geen enkele reden weten, waar om deze groote groep van werknemers verstoken zou moeten blijven van oen. voorrecht, dat vrijwel allo andere groepen reeds bezitten; dat zij vooropslelk) c uc groote be teekenis eencr behoorlijke regeling der werktijden en bij cventucele afwijking daarvan, overleg daarover met de betrok ken werknemers zich beroepende op do practischo ervaring van de leden der door den vertegenwoordigende Vcreemging van oordeel zijn, dat invoering dezer wettelij ke bepalingen zeer wel zonder schade voor het bedrijfs- en zakenleven kan geschie den; redenen waarom zij Uwe L:<ecllenlio dringend uitnoodigen onverwijld tot in voering der vcor de volwassenen kantoor bedienden geldende bepalingen der Ar beidswet 1919 over te gaan. Trillende illuminatie. De goede, oude vetpotjes hoe genoeg lijk waren zij hebben bij openbare illuminatie vrijwel afgedaan. Zij zijn verdrongen door de gasvlammetjes, wel ke altijd, als "er een beetje wind stond, hopeloos flikkerden en daarom spoedig het veld moesten ruimer. De-«l«öUici,tcit k de illm minatie iA.strakke o lijnen. Nu is^het"gebleïo-' u. .vien in-4 drukwekkenden tum niet mooi ^vinden, doodsch noemen en terug verlangen naar de vetpotjes, welke zoo dartel trilden als de wind er langs speelde. De N. V. Philip's Gloeilampenfabrie ken heeft nu een poging gedaan aan dit verlangen tegemoet te komen, door elec- trische illuminatielampjes In den handel te brengen, welke de vetpotjes nabootsen. Donderdagavond zijn zij gedemonstreerd voor het perceel van de firma L. Zélan- der te Amsterdam. De nabootsing was in derdaad volkomen. De rust was tot leven geworden. Do lampjes, en dat is de be doeling ook, voldoen alleen voor illumina tie, welke op een afstand wordt gezien, voor torens en groote gebouwen. Van dichtbij gezien blijkt het geheim dat heel eenvoudig is het volgende: Met een klem zijn aan do steeklampen dunne aluminium plaatjes bevestigd, wel ke bij den zwaksten wind bewegen en de illusie van flikkerend licht wekken. Zoo is dus voldaan aan het verlangen van hen, die het bewegende licht verkie zen boven de rustige lijnen. deur wezen en haar kind stierf?" „Neen! noen!" „We zullen alle mogelijke voorzorgen. nemen; we zullen dc jongens naar don anderen kant van het huis brengen. Ik stelde voor, dat zij mijn kamer zou den nemen, daar ik dc pokken reeds ge had had en dus geen gevaar zou loopen. „Dank je Phineas; dokter Jenner heeft me verzekerd, dat na de inenting 't ge vaar zeer gering is; wees kalm, lieve vertrouw op God en vrees niet." De stem van haren man bracht haar langzamer hand tot kalmte. Mary Baines en har© kinderen bleven in huis en den volgenden dag stierf de kleine jongen. Het was do eerste doode, die ooit onder ons geweest was. Het greep ons allen zeer aan, voor al de kinderen. We hielden hen veraf aan den anderen kant van het huis en, zoo mogelijk, uit huis maar zij kwamen toch telkens weer terug en keken naar het raam, waar, zooals Muriel verklaar de, de kleine zieke jongen In een engel veranderd was en weggevlogen. We re gelden 't zoo, dat 't. arme kleine lijk ge- kist zou worden en weggebracht, voordat de kinderen zouden opstaan den volgen den morgen. f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5