Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f2.90 4de JAARGANG. - VRIJDAG 4 MEI 1923 - No. 926 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58986 ADVERTEftTIE-PtfiJsj gewone advertentiën per regel 22tf cenhr I Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief^ jBij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbet*.] ling van ten hoogste 30 woorden, wordeqi, daeeliiks geplaatst ad 50 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Het Viootplan. Nog altijd ontbrak voor de verdediging van ons land ter zee en de bescherming van onze koloniën, een vaét plan. Be regeering vraagt elk jaar wat zij meent noodig te hebben, maar, zoo heeft men gemeend, op die wijze komen we niet verder. Wij moeten hebben een goed afgerond plan voor een reeks van jaren, opdat naar een vast systeem kan. worden gewerkt. De regeering is indertijd met zulk een plan gekomen. We hebben gekregen de Vlootwet, En men herinnert zich ongetwijfeld, hoe daarover in zekere kringen geschet terd werd en hoe overal werd rondgeba zuind dat er driehonderd miliioen voor de vloot werd aangevraagd. Daaruit bleek nu eens hoe militaris tisch de tegenwoordige regeering is. Intusschen heeft ons volk zich door dit geschreeuw niet van de wijs laten bren gen. Zcowel bij de verkiezingen in 1922 als bij de jongste Statenverkiezingen heeft ons volk duidelijk uitgesproken dat van een ontwapening, die tot weerloos heid en de vernietiging van ons volksbe staan moet leiden, niets wil weten. Hieruit volgt echter niet, dat niet de zuinigheid moet worden betracht en dat we ook maar een cent meer dan noodi; is, voor onze landsverdediging zouden mogen uitgeven. Het is dus begrijpelijk dat de vraag steld wordt: wat wil de regeervng met de vloot? En is het verantwoord in deze her- narde tijden voor dit doel een bedrag van 300 miliioen beschikbaar te stellen? „Om de beteekenis van het viootplan on zer regeering aan te geven, zegt onze N. P. G r. Crt., denke men aan dit voor beeld: een huisvader kan een budget op- maken voor -zijn jaarïijksche uitgaven. In dit budget is opgenomen een bedrag aan woninghuur, zeg van 500 gulden per jaar. Nu komt de vraag op, of het niet beter is een huis te koopen. Kapitaal daartoe is niet aanwezig, men zal het benoodigde geld moeten opnemen. Maar do huisvader zegt: ik wil toch zorgen dat het huis over eenige jaren in 'mijn bezit is. Hij maakt de volgende be rekening op: ik kan een liuis koopen voor 8000 gulden. Aan rente en onderhoud zes procent of 480 gulden. Grondbelasting 20 gulden. Aflossing, als ik het huis het mij ne wil noemen na twintig jaar: 400 gul den. Ik moet dus zien jaarlijks 900 voor het wonen te reserveeren. Ik moet dus zorgen te bezuinigen. Ik reken voor kleeren, voor weelde, voor rei zen, voor voedsel zooveel minder. Ten slotte kom ik tot de conclusie, dat het kan. Wie zal zeggen, dat hij hier een on voorzichtig of verkwistend man voor zich ileeft? Maar een buur van liem vertelt na van !iet plan gehoord te hebben heel de stad, rond: die man wil 8000 gulden uitgeven voor het wonen en daartoe zijn kinderen bekorten in kleeding en voedsel. Zal niet een ieder zeggen dat is een lasteraar? Welnu zoo is precies de propaganda van de sociaaldemocraten en andere de mocraten -geweest. En zoo is zij nog. Ons volk zal prijs stellen op goede voorlichting. Maar ook als het die krijgt, is, blijkens het rapport van de staatscommissie die liet viootplan en de* mogelijke uitvoering er van moest overwegen, de zaak reeds erns-tig genoeg." De Vlootwet-commissie. Over het- ingediende viootplan is niet dadelijk een beslissing genomen. De Kamer besloot tot uitstel. Men wilde eerst eens afwachten hoe de internationale verhoudingen zich zouden ontwikkelen en of misschien meer dan vroeger, macht en geweld plaats zouden maken voor een internationale rechtsbe- deeling. Wij weten wat er van geworden is. De misdadigheid, ookde internationale politieke misdadigheid neemt niet af, maar veeleer toe. Daarom was het goed gezien van onze regeering om een staatscommissie te be noemen die dé opdracht kreeg een onder zoek in te stellen omtrent het tempo, waarin de aanbouw van de in de Vloot wet voorgestelde vloot zal moffen plaats 'hebben, zulks met handhaving van de scheepstypen in het ontwerp vlootwet op genomen en van den termijn van aan-: houw van zes jaar. Voorts zou de commissie een bereke-' ning van de kosten voor onze schatkist en voor die van Indië moeten geven. He staatscommissie is echter verder ge gaan. Zij heeft den toestand van onze fi nanciën en van die van Indië onder de oogen gezien en is gekomen met een ver strekkende politieke conclusie, die de po sitie van het kabinet nu niet aangenamer heeft gemaakt. De korte inhoud van haar advies is al dus weer te geven: onze begrooting zal een jaarlijksch tekort hebben van hon derdtwintig miliioen. Er moet dus nog honderdtwintig miliioen meer bezuinigd worden, wil men den financieelen toe stand gezond maken en een fundament hebben, waarop ook de uitvoering van het viootplan gebouwd kan. Toch moet het plan worden uitgevoerd. De regeering moet dus twee dingen doen. Zij moet met het viootplan voor de volksvertegenwoordiging komen en daar naast een financieel program ontwikkelen met het door ons aangegeven bedrag aan bezuiniging en met zulk een plan staan of vallen. Het is, dunkt ons, duidelijk, dat de Commissie door zóo de zaak te stellen, ietwat builen haar boekje is gegaan. Maar het is tevens duidelijk dat onze regeering liier voor een uiterst moeilijke kwestie staat. De defensie, ook van onze koloniën is voor ons land een levensbelang. Maar er zijn. ook andere gewichtige volksbelangen die evenmin geschaad mo-: gen worden. En a 1 s hier nu een keuze gedaan moet worden, wat moet dan worden opgeof ferd? Er zijn politici of die zich daarvoor uitgeven, die over een belangrijk vraag stuk als dit niet eens behoeven na te den ken en die ook niet gaarne zien dat ons volk daarmee zijne hersenen vermoeit. Maar laten we dankbaar zijn dat onze regeering zich op een dergelijke onver antwoordelijke wijze van deze ernstige kwestie niet afmaakt. V Uitstel mogelijk? De deskundigen zijn het niet altijd eens. Ook de leden van de vlootcommissie waren niet eenstemmig, wat blijkt uit twee aan het rapport toegevoegde nota's. Een er van is* van den heer Patijn; die zegt: er is ook een subsidiair plan moge lijk. Met de vlootwet kan een wet worden aangenomen, waarin de uitvoering wordt verschoven tot oen bepaald jaar. Men krijgt dan de ruimte -om intusschen onze financiën gezond te maken. .De heer Patijn wil dus het liefst het viootplan aannemen en ook aanstonds doen uitvoeren. Durft men zulks niet aan, dan wil hij enkele jaren uitstel geven. Maar men moet dan het gevaar riskee- ren, dat intusschen onze marine ten on- 'der gaat en dat men ons onze koloniën 'ontrgoft. De heer Trip wil in zijn nota met het plan Patijn tot uitstel meegaan. Maar hij meent, dat de toestand zoo erg niet is en dat ook de toestand van. onze marine zulk uitstel nog wel gedoogt. Er zal nog wel gelegenheid zijn op dit vioolplan nader terug te komen. Maar onze lezers weten nu dan toch reeds zoo ongeveer, hoe de stukken staan. §TADSNlEy®S Leidsche Burgerwacht. In den Foyer der Stadsgehoorzaal werd gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Leidsche burgerwacht. Do opkomst was matig. Do voorzitter, Mr. P. A. Pijnacker Hor dijk, opendo de vergadering en sprak zijn teleurstelling uit over de minder 'goede opkomst, doch bracht temeer dank 'aan hen, dio aanwezig waren. De notulen der algemeene vergadering werden onder applaus vastgesteld. Ingekomen waren berichten van ver hindering van den Burgemeester en van commandanten van naburige burger wachten. De voorz. sprak zijn leedwezen over deze verhinderingen uit, doch kon met voldoening opmerken verschillende leden van naburige burgerwachten. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het aantal leden opliep van 828 tot 854 n.L 717 gewapenden en 137 ongewapenden. Met dank werd gememoreerd, dat het aantal leden in het land steeg tot 125.000 gewapenden. Helaas werd ook nu weer do Rijkssuln 'sidie verminderd, doch op den financieelen toestand had dit geen invloed. Dank werd gebracht aan do hoeren 'Luit. Steenliouer en sergt. Blokkamp, die weer op eminente wijze de oefeningen leidden. Met groote voldoening werd terugge zien op de resultaten behaald hij wed strijden te Bodegraven, Zocterwoude, Den Haag en Amsterdam. Hoewel het aantal leden dit jaar is uit gebreid, drong de secretaris toch aan op het werven van nieuwe leden, opdat het 5-jarig bestaan der vereeniging in No vember luisterrijk kan worden herdacht. Aan het slot van het jaarverslag drong de secretaris op aller medewerking aan, opdat de Burgerwacht mogo groeien en bloeien tot heil van heel het Vaderland en Vorstenhuis, en van de stad Leiden in het bijzonder. Luid applaus volgde op het keurig ge documenteerde verslag. De voorzitter bracht den secretaris har telijk dank voor zijn werkzaamheden, en de verrichtingen in 1922. Voor een niet 'gering deel zijn deze aan den lieer M. A. A. Steijns te danken, wien spr. „de spil waarom de vereeniging draait" noemt. De heer W. J. P. Suringar bracht vervol gens als penningmeester jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de financieele toestand nog steeds goed valt te noemen. De inkomsten bedroegen f 6417.57 ter wijl het totaal der uitgaven f 4601.91 be liep, zoodat het boekjaar met een batig saldo van f 1815.66 sluit. De kas-commissie, bestaande uit de heeren van Leeuwen, Thorbecke en Werk-: man, bracht bij monde van' eerstgenoem de verslag uit, waaruit bleek, dat boeken en bescheiden overeenstemden met de be-: schikbare middelen. De voorzitter zegde onder instemming van de vergadering den penningmeester dank voor zijn accuraat beheer. In de kas-commissie voor 1923 werden op voorstel van het bestuur, benoemd de heeren G. A. v. Bergen Henegouwen, J Hermans en J. van Balen. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Veldman, A. Bisschop en L. Zitman werden bij acclamatie herkozen. De heer Haverkorn stelde voor om uit de kern der Burgerwacht (de schutters) enkele leden aan het bestuur toe te voe gen. De heer v. Leeuwen verklaarde zich te^ gen dit voorstel, wijl hij hieronder ver stond eenig wantrouwen in bestuur en commandant, en vreesde voor verbreking der eensgezindheid. - Door enkele andore leden werd dit be streden. Het bestuur adviseerde, niet in bet voorstel eenig wantrouwen te zien, en had legen uitbreiding geen bezwaar. Besloten werd met 24 tegen 8 stemmen een tweetal leden aan het bestuur toe te voegen. Benoemd werden de lieeren J. H. v. Staveren Jr. en H. v. d. Velden. Alvorens tob afhandeling van Punt 9 der Agenda over te gaan, bracht de com mandant in goedgekozen woorden dank aan deni voorzitter der Leidsche Burger wacht, Mr. Pijnacker Hordijk, die de stille kracht is, waarop de vereeniging drijft. Als blijk van zijn meeleven met de bur gerwacht, had de voorzitter nu weer be schikbaar gesteld een schitterende zilve ren wisselbeker voor de wedstrijden te Katwijk, met heb vignet der Burgerwacht. De vergadering bracht den voorzitter een ovatie, waaruit diens populariteit ten zeerste bleek. De commandant deelde vervolgens me de, dat de schietwedstrijden op de banen te Katwijk 12 Mei a.s. zullen aanvangen. Voor het eerst zal dit jaar geoefend worden' in revolverschieten. Overwogen zal worden een klasse voor veteranen in te stellen of weer een eere- baan te houden. De voorzitter bracht hulde aan de leden voor den goeden geest, die steeds onder henl heorschte. Naar steeds opnieuw bleek, was deze voor een groot deel te danken aan een der leden, n.l. de heer L. A. van Ber gen Henegouwen, die altijd en overal de ziel is van do goede stemming. Als blijk van waardeering bood spr. hem daarom onder luid applaus een zilveren ge denk-medaille aan. De rondvraag bracht een verzoek om grootere deelname bij wedstrijden en tijdige publicatie daarvan. Op voorstel van den heer Blokkamp werd besloten aan H. M. de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Tenslotte werd toegezegd, dat het 5-ja- rig bestaan met een luisterijk feest zal worden gevierd. Hierna had de prijsuitreiking plaats van do prijzen der op 17, 20 en 24 April gehouden schietwedstrijden met Marga. De uitslag luidde: Eero AfdeelingJ le Prijs J. P. Kooreman. 2e. Bergman. rJ 3e. Lamfers. -f\ Afd. A. 7 ïe Prijs v. Baal. 2e. Bergman. 3e. Broekhuizen. 4e. W. F. Kooreman. 5e. J. P. Kooreman. i 6e. Kok. Afd. B. le. Prijs Hermans. 2e. Verhoog. 3e. v. d. Steen. 4e. A. de Bruyn. 5e. Knotter. 6e. Verbrugge. 7e. 5J. den Ouden, t Vendel-Prijzen. Vendel I le Prijs Lamfers 347. e. n. i. 2e Verhoog 244. •Yendel II le Prijs O. F. Kooreman 356 2e J. P. Kooreman 352 3e J. v. Leeuwen Yendel III le v. Staveren Jr. 355 2e Nyenhuis 349' Yendel IV le Alphenaar 357 2e Haverkorn 346. Yen del Y 1© v- Velden 346 2e Hermans 315 Vrije Baan. le Prijs. Baal. r* 2e v. d. Velden. A 3e L. A. den Ouden. 4e O. F. Kooreman. 5e W. F. Kooreman. 6e Haverkorn. y 7e Bergman. 8e Sommers Jr. Het altijd bereidwillige Muziek-ensem- ble „Bobette" voerde op zeer verdienste lijke wijze een goed gekozen programma uit. De voorzitter der Burgerwacht bracht „Bobette" dan ook hartelijk dank voor haar medewerking. Het programma werd ingezet met een tweetal coupletten van het „Wilhelmus", waarna de „Bobette-Marsch" werd ge- gespeeld. Onder goede muziek en aangenamen kout bleef men nog geruimen tijd bijeen. „Kennis ii Macht". Aan heb Jaarverslag over den toestand van het Genootschap „Kennis is Macht" en van zijn middelbare handelsavond school over het jaar 1922, is het volgende outleend In het bestuur kwam verandering, door dat de 2e Penningmeester, de heer H. Vink, door zijn benoeming tot leeraar in de Staatsinrichting aan de middelbare handelsavondschool, moest aftreden. In zijn plaats word benoemd de heer Z. A. Smit. Het aantal donateurs verminderde met 2 en liep terug tot 47, terwijl 6 leden moes ten worden afgeschreven, zoodat het ge nootschap nu nog 51 leden telt. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de schoolgelden van f 14031.90 in 1921 zijn verminderd tot f 1353S.95 in 1922. Dit is ten deele toe te schrijven aan de thans heerschende malaise, waar door er minder vraag naar kantoorperso neel is ontstaan. Het jaarverslag van den directeur toont aan, dat de gang van het onderwijs tot tevredenheid blijft stemmen. Een woord van hulde aan directeur en leeraren moge dan ook niet achterwege blijven. Ten slotte wordt melding gemaakt, dat 2 leeraren, n.l. de heeren A. Dirks en A. J. J. Verbrugge hun 25-jarig jubileum her dachten. Dit feit werd op waardige wijze gevierd. Aan het Verslag van den Handelscursus van het Genootschap „Kennis is Macht" over het jaar 1922, is het volgende ont leend: Op 1 Januari .1922 bedroeg het aantal leerlingen der Handelsschool 531, waarvan 180 vrouwelijke en op 1 Januari 1923 wa ren deze aantallen 458 en 152. Poor dat kleiner aantal leerlingen is tevens het aantal lesuren verminderd cn terugge bracht van 192 op 176. De leerlingen gedroegen zich 'dit jaar als alle vo^|e jaren zeer goed. Gaat men zoo eens na, wie onder de jeugdige men- schen van tijd tot tijd nog eens op hun plichten gewezen moeten worden, dan is dat aantal zeer gering. De geest onder de leeraren; en leerlingen is gelukkig zeer goed en allen trachten dan ook elkaar het leven niet noodeloos onaangenaam to maken. Dit jaar deden 8 leerlingen het Mercu- rius-examen voor do Fransche, Duitsche én Engelsche Handelscorrespondentie. Er slaagden er 4, drie voor Engelsch (100%), 1 voor Duitsch (50%), maar voor Fransch waren de 3 candidaten niet gelukkig, zoo dat ze alle drie afgewezen werden. Voor Boekhouden en aanverwante vakken slaag den bij het l^ercurius-examen 11 leerlin gen, waarvan 8 bovendien voor het exa- men-Leeraren slaagden; 1 leerling, die bij het Mercurius-exarnen het diploma niet verkreeg, behaalde dat mor Leeraren. In dit vak was het succes zeer groot, want 75 van de candidaten verwierven een diploma. Onder deze candidaten waren er 4, die nog geen diploma van „Kennis is Macht" hadden behaald. Bij het eindexamen van „Kennis is Macht" slaagden 148 leerlingen of ruim 65 van de 227 candidaten, die deelnamen. Met lof slaagden voor Nederlandsch en Nederlandsche correspondentie 2, voor Fransche correspondentie 2, voor Engel sche 1, voor Duitsthe 1 en voor Algemee ne Handelskennis 3 candidaten. Handelsaardrijkskunde en Staatsinrich ting welke vakjeen door te weinig deelne ming gedurende de lautste jaren niet ge geven werden, werden weer gevraagd. Les in de Spanasclie taal werd in de begin- klasse gegeven aan 5 leerlingen, terwijl er 2 leerlingen, van de vorige klasse wor den opgeleid voor 't examen Mcrcurius. De nieuwe cursus in Stenografie begon met 11 leerlingen, voor Macluneschrijven meldden zich 20 nieuwe leerlingen aan, waarvan er 11 voor het diploma in Decem ber slaagden. Het Finantiecl Verslag van het Genoot schap over het jaar 1922 geef aan Ont vangsten: Saldo Spaarbank en kas f 344.26; Schoolgelden f 13.53S.P5; Donati- en f 336; Contributiën f 79.50; Interest i f 60; Diploma's vingerzettingen enz.) f 110.55; Subsidies van het Rijk f 13.320,; van de Gemeente f 12.000, van de provin-, cie f 2.664, van het Rijk voor speciale doeleinden f 9.465.30. Tezamen f 51.918.56. Aan Uitgaven: Salarissen: Directeur en' leeraren f 31.169.09; Congierge f 600; Bode en incassoloon f 369.92; schoonhouden en onderhoud f 125.38uitbreiding bibliotheek 1 f 282.55; verlichting en verwarming f 855.57schoolbehoeften en leermiddelen f 736.13; Druk en advertentiekosten. f 890.124; vergaderingen f 130.15; reisver- goeding leeraren f 159.90; bezoek congres Amsterdam *f 95.20; leges en porto'c f 123.35; Bureaukosten f 200; Assurantie- en ziekte-verzekering f 1.012.40; Diversen' Jubilea, uitreiking diploma's f 430.234; tijJ delijke belegging Pensioenkosten f 322.15^ Restitutie aan het Rijksbureau van duur tetoeslag f 200; Saldo: pensioenstortinj 1919 f582; Saldo: kas en girodienst f 3.002.16. Tezamen f 51.918.56. Het lijvig jaarverslag bevat verder vér- schillende statistieken, de namén der per sonen, aan wie diploma's zijn uitgereikt, de eindexamens, enz. Een afzonderlijk boekje bevat het leer plan der school. Het geheel geeft een duidelijk en helder overizcht van het vele goede werk, door het Genootschap tot stand gebracht. „Mathesis Scieniiarum Genitrix". 'Aan het eindexamen der 5e klasse vooi Wis- en Natuurkunde namen 46 candi-i daten deel. Hiervan moesten 15 afgewc- zen worden, 2e hebben herexamen ge-s daan, terwijl aan 29 candidaten het dï-i ploma kon worden uitgereikt De namen der geslaagden zijn: A. A. "Bartelink van Belfeld (L.); J. P. Bochove Wouhrugge; D. M. Goenen, Bloemenaaal; J. C. A. Goster, Rijnsburg; G. E. Groenen-; dijk, Leiden; II. P. de Haas, id.; J. G. Hermans, Meerlo (L.); M. D. Kelderman, Leiden; F. M. Keuls; id.; G. van der Kraan, id.; A. G. Kriest, id.; M. Lagar- man, id.; A. J. Langeveld, id.; J. P. H. vq.ii Leeuwen, id.; P. van Leeuwen, id.; E. J. Letteboer (met lof), Almelo; Gr J^ Lensden, Leiden; A. Meenks, Rijssen (OJf C. Meerburg, Leiderdorp; F. H. Mulder/ Meppel; A. van Muyen, Leiden; F. G. P.i C. le Poole, id.; J. Ridder, id.; J. Spek, id.; K. Stel, Alphen a. d. Rijn; P. Voge- lenzang, Leiden; E. F. Welbergen, Mep--, pel; W. F. van Welzen, Leiden; H. Zirk-'t zee, id. Aan het examen voor Bouwkunde na- men 5 leerlingen deel. Hiervan werden 2 afgewezen. De namen der geslaagden zijn: P. A. de Graaf van Leiden; H. Kors- wagen, id.; S. P. Ouwerkerk, id. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gunstig beschikt op het verzoek van de vereeniging „Schoolkindervoeding,A en - Schoolkinderkleeding" alhier, om le worden ingeschreven en gerangschikt op i de lijst der instellingen van weldadigheid i in deze gemeente. In een der klinieken hier ter slede j is gisteren een damestaschje ontvreemd, dat in de vestibule was opgehangen. i Behalve verschillende voorwerpen be- vatte het taschje oen bedrag van f 60.—j aan geldswaarde. In den afgcloopcn nacht zijn alhier A aangehouden D. v. d. M. en F. K., dio een partij afgesneden tulpenbloemen ver-j voerden, welke zij verdacht worden t® Rijnsburg te hebben ontvreemd. Als altijd, beweerden zij van den cige- naar vergunning te hebben om de bloc- men af te snijden. Waarschijnlijk zal dit getuigenis niet geheel volledig blijken to zijn. - Gisteren is hier in bewaring gestel^ een zekere S., dieverdacht wordt een schuit met ijzer te hebben ontvreemd. BiNNEMLAféO De Koninklijke Familie naar He! Loo. H. M. de Koningin, Z. K. H. do Prins i en H. K. H. de Prinses zijn gisterenmid- I dag per gewonen Staatsspoortrein van 2.43, waarin zich de -Koninklijke salon-»; rijtuigen bevonden, naar het Loo vertrok-' ken, voor het verblijf aldaar gedurende de zomermaanden. De burgemeester, Mr. Patijn en de Gou verneur der Residentie, Genoraal-Majoor Benteyn, deden de Vorstelijke Familioj uitgeleido en de Koningin onderhield zich j met hen tot aan het vertrek van dcn|- trein. Vele belangstellenden; op het perron v juichten het Koninklijk Gezin toe. 1 Het gevolg, dat do Koningin naar het, Loo vergezelde bestond uit de Eerste nolJj dame, Barones Sloet van Marsveld, de Hofdames Jonkvr. van S winder en en Ba.-* ronesso van Heeckoren van Keil; do Ka merheer cn particulier secretaris der Ko- 7 ningin. Baron van Geen; de adjudant, ka-^ pilein-luitenant tor zoo ten Broecko Hoek-*; slra, de adjudant van den Prins, kapitein A ter zoo .Thr. ven M i n; do ordonnaru»' officier der Koningin le Vuil. Jhr. Sirkr."

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1