Dagblad voor Leiden en Omstreken. LEIDSGHE COURANT ABO«HlEIViEffiTSPi?IJ8 In Leiden en busten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 per week f 0.19 Franco per post per kwartaal -f2.90 4de JAARGANG. - DONDERDAG 3 MEI 1923 - No. 925 BureauHooigracht 35 Leiden Tel. int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PHIJ3 'Gewone advertentlën per regel ii'/, cent ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief» ffiii contract, belangrijke reductie. ^Kleine advertentiën bij vooyuitbet^ ling van ten hoogste 30 woorden, vrordejl dagelijks geplaatst ad 50 cent. V De Raadsverkiezingen. De voorbereiding voor de Gemeente raadsverkiezingen is nu overal in vollen gang. De stemming heeft niet overal op den zelfden datum plaats, maar toch is over oen drietal weken, in alle gemeenten over 'de samenstelling van het gemeentebe stuur beslist. Het gemeenteb e s t u u r. Hierop moet steeds don nadruk wor- clen gelegd. De gemeenteraden dragen niet als de Staten-Generaal een v ertegen woo r-- d i g e n d, maar eon besturend ka rakter. D* raadsleden hebben niet als de leden -••an de Kamers tot taak het volk te ver tegenwoordigen hij do Overheid, maar zij vormen zelf de plaatselijke Overheid. Niet de burgemeester staat aan het hoofd der gemeente en ook niet het col lege van B. en W., maar de Raad. Dit wordt vaak uit het oog verloren. In de practijk zien we soms zelfs hoog geleerde raadsleden die den Raad be schouwen als de volksvertegenwoordiging bij B. en W., die dan beschouwd worden feitelijk de Gemeente te besturen. Deze opvatting is echter onjuist en het is noodzakelijk daaraan voortdurend aan dacht te schenken. De Raadsleden vooral moeten hunne groote verantwoordelijkheid gevoelen. Niet B. en W. in de eerste plaats, maar 'de Raad zelf is verantwoordelijk voor den gang van zaken. Maar hieruit volgt tevens, dat do kie zers, voorzoover zij met de samenstelling van den Gemeenteraad belast zijn een zeer belangrijke en verantwoordelijke taak hebben te vervullen. Werd dit meer ingezien, dan zou on getwijfeld aan de Raadsverkiezingen meer aandacht worden geschonken, dan thans vaak het geval is. f Dan zou het niet voorkomen dat men als in Amsterdam en enkele andere groo- te plaatsen z.g. xapaille-candidaten naar den Raad tracht te brengen. Dat zou het niet voorkomen, dat men als in Leiden, candidaten stelt met geen ander doel dan voor de belangen dor vergunninghouders op te komen en het lapverbod ongedaan te maken. Dan zou het niet voorkomen, dat naar den Raad gezonden werden mannen, die openlijk verklaren, dat hun eerst© doel is. niet te houwen en den welstand der ge meente te bevorderen, maar de tegen woordige maatschappij-orde onderst bo- ven te kecren» Werd aan de beleekenis van den Ge meenteraad meer aandacht geschonken dan zou niet gebeuren, wat we thans vaak zien, zelfs in Christelijke kringen, dat er zoovelen zijn, die geen vinger wil len uitsteken om een goede samenstelling van den Raad te bevorderen en die, alsof het de meest gewone zaak ter wereld was, maar rustig afwachten hoe de meer derheid van de kiezers gelieft te heslis sen. Dan zouden do besturen der Kiesver enigingen niet behoeven te klagen over gebrek aam medewerking, maar dan zou een spontane en krachtige medewerking ook van de invloedrijke leden reeds van te voren verzekerd zijn. Nog is het althans in do meeste ge meenten niet te laat. Daarom doen wij een beroep op onze lezers en lezeressen om, in het besef van hunne verantwoordelijkheid, zich aan den verkiezingsarheid niet te onttrekken. V Kiezersvrees. Het tapverbod, het vorig jaar door den Leidschen Gemeenteraad ingesteld, werd inzonderheid van Soc. Dem. zijde verde digd. Het verzoek om tot de instelling over te gaan werd door de afdeeling van de S. D. A. P. gesteund. En het was de heer van Eek, die in een breedvoerige rede de noodzakelijkheid van beperking van den drankverkoop in het licht stelde. De alcohol werd geteekend als een lief* sengif dat niet het gevaarlijkst is als dë menschen dronken zijn, maar vóór dien tijd, als hun verstand eenigermate is be neveld en hun wil verslapt. Gewezen weïd. op het groote maat schappelijk belang van een tapverbod, waardoor de drank-ellende althans eeni germate wordt verminderd. Geschetst werden de droeve toestanden van de vrouwen en kinderen die onder het gebruik cn het misbruik van den alco-^ hol hebben te lijden. Herinnerd werd aan de groote sympa thie die het verzoek om tot een tapver bod te komen, in do kringen der moderne arbeidersbeweging had gevondon en in een welsprekend betoog werd do Raad aangemaand niet voor de aangevoerde be zwaren uit den weg te gaan. Dit woord miste zijne uitwerking niet. Met 14 tegen 12 stemmen werd tot de invoering van een tapverbod besloten en onder de voorstanders waren alle aanwe zige Sociaal-democraten. Maar nu zijn de vergunninghouders in beweging gekomen, en hebben aan alle candidaten een schrijven gericht mot da mededeeling dat alleen zij, die verklaren do intrekking van het tapverbod te willen bevorderen, op hun steun kunnen reke nen. Blijven ijveren voor het tapverbod kan dus beteekenen verlies van volksgunst. Een kwaad ding voor menschen die al tijd de tribune in bet oog houden. Toch had verwacht mogen worden dat het groote maatschappelijk belang vol gens den heer van Eek bij deze aak be trokken, hier den doorslag zou geven, dat men in de eerste plaats In liet oog zou houden de belangen van do gezinnen der arbeiders voor wie men zegt te ijveren. Het beeft echter niet mogen zijn. Gemeld wordt, dat reels zes van de Soc. Democratische candidaten gezwicht zijn en verklaard hebben aan de afschaf fing van het tapverbod te willen mode- werken. Toen men moest kiezen tusscben de be vordering van een groot maatschappelijk belang en de gunst van een deel der kie zers koos men het laatste. De kiezersvrees gaf den doorslag. STADSNIEUWS Ziekenhuisverpleging. ïn de kleine Stadsgehoorzaal werd gis teravond een vergadering gehouden uit geschreven door het voorloopig comité van de „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenverpleging te Leiden. De opkomst was matig. De voorzitter van het voorloopig comi té opende met een hartelijk w^ord van welkom, en gaf daarna dadelijk de con cept-statut-en en -huishoudelijk reglement in algemeene bespreking. Door sommige leden werd bezwaar ge maakt tegen een voorgesteld reglements artikel, waarin werd bepaald, dat perso- sen ouder dan 60 jaar niet als lid kun nen worden aangenomen. Na hoofdelijke stemming werd het be trekkelijke artikel verworpen met 26 te gen 9 stemmen. Besloten werd personen tot den 70-jari- gen leeftijd toe te laten, met dien ver stande, dat voor personen van 60 tot 70 jarigen leeftijd een medisch onderzoek zal worden gevorderd. Overigens werden de concept-statuten zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het cardinale artikel in het huishou delijke reglement inzake de contributie- betaling werd na uitvderige besprekingen als vólgt geformuleerd: De contributie der leden bedraagt 10 cents per week; alleenstaande personen boven de 16 jaar betalen 15 cents per week evenals personen, die op ouderen leeftijd dan 60 jaar als lid zijn toegetre den. Het inleggeld bedraagt 75 cents per lid voor personen boven de 16 jaar. Leden hebben, behoudens het bepaalde in het laatste lid van dit artikel, in geval van verpleging in een ziekenhuis Techt op eene vergoeding uit de kas der Vereeni ging van f 2.50 voor iederen verpleegdag, tot een maximum van 30 dagen in één Vereenigingsjaar. De voor kinderen beneden de 16 jaar verschuldigde contributie bedraagt 5 cents per week. Kinderen kunnen alleen wor den ingeschreven indien heide ouders lid zijn, indien een der ouders ontbreekt, be taald één kind als vol lid zijnde 10 cents contributie per week. Aan degenen die de eventueele verpleegkosten dezer kinderen in één zi ekenhuis betalen, wordt eene vergoeding van f 2.50 per verpleegdag uit de kas der Vereeniging uitgekeerd tot een maximum van 30 dagen in één Vereeni gingsjaar. Onder ziekenhuisverpleging zal worden verstaan verpleging in ziekenhuizen, kli nieken, sanatoria of herstellingsoorden, voor zooverre deze door het bestuur wor den geacht aan de te stellen eischen te voldoen. Geen vergoeding wordt uitgekeerd voor krankzinnigenverpleging, voor verpleging wegen zwakzinnigheid of idiotie, alsme de voor gevallen waarin van andere zijde in de verpleegkosten wordt voorzien. Slechts zij die ten minste 4 jaren, achtereenvolgens lid der Vereeniging zijn geweest komen in aanmerking voor opnamo in een sanatorium, her stellingoord of inrichting voor ze nuwlijders. De in de statuten bepaalde keuring (van 6070 j.) komt ten koste der betrokkenen. De keus der medici is vrij." Na schriftelijke stemming werd het voorl.-comité met bijna alg. stemmen tot bestuur gekozen te weten de heer de Ko ning, le voorzitter', de heer Romanesko. 2e voorz.; de heer Plasmeijer le secreta ris; de heer Fruilman, 2e secretaris; de heer Gubbi, Heerenslraat 44, penning meester; de hoeren Dr. Horst, Dr. Kroon en Ir. Klinkenberg, commissarissen. De voorzitter der vergadering, Dr. Horst, dankte de aanwezigen voor hun opkomst,^ en zijn mede-comitéleden voor do verrichte werkzaamheden, en den heer Haaksma, die steeds zijn medewerking heeft verleend. Ten slotte bracht spr. een woord van dank aan do pers. Een der aanwezigen zegde onder ap plaus der vergadering Dr. Horst dank Yoor zijn eminente leiding. Wij doelen nog mede, dat men zich als lid kan opgeven aan de navolgende adres sen: Oranjeboomstraat 11, Heerenstraat 44 en Morschstraat 52. Gaarne wekken wij onze lezers op, om unaniem zich als lid van deze hoogst nuttige en wenschelijke vereeniging op te geven. Zien we naar de omgeving, dan zien we daar oen geweldige bloei van deze vereenigingen. Alphen aan den Rijn geeft een schitte rend voorbeeld met 0300 leden! Het spreekt vanzelf, dat dit aantal hier ter stede tocfi. minstens het dubbele moet Een vereeniging, die het particulier initiatief naar voren wil brengen verdient ons aller steun. Draagt elkanders lasten! Wijkverpleging van den Protestantenbond. ,.ïn het najaar dus wordt ons ge meld zal het 25 jaar geleden zijn, dat do Wijkverpleging van den Protestanten bond, gevestigd in de gebouwen Lange- straat en Prinsestraat, werd opgericht. Deze liefdadigheidsinstelling is zeker bij een ieder bekend. Zij staat ten dienste van alle gezindten, al is het be heer van deze twee wijkgebouwen in han den van den Protestantenbond. Hoevelen steeds hare weldaden ondervinden, mo gen de volgende getallen u duidelijk ma ken. Per maand worden er ruim 1000 personen behandeld, terwijl do zusters (Bossert en de Nie), bijgestaan door Mej. Hanselaar, bovendien nog 400 bezoeken ban huis brengen. Verder zijn er 25 bed den met toebehooren geregeld in gebruik. Ook is er in 'het gebouw Prinsestraat een consultatiebureau voor zuigelingen ge vestigd. Deze instelling is dus wel onmisbaar maar om haar werk blijvend te kunnen voortzetten is veel geld noodig: de linnen kast, de instrumenten, het verdere ver- plegingsmateriaal behoeft een dringende hernieuwing en aanvulling! De kosten kunnen niet uit de gemeentesubsidie be streden worden. Om hieraan tegemoet te komen heeft zich een comité gevormd tot het organiseeren van een Bazaar, waar van de opbrengst aan de Wijkverpleging zal worden aangeboden bij haar jubi leum. Stadgenooten! helpt allen mee deze prachtige instelling te steunen en in stand te houden. Mevrouw de Gijselaar- Viruly gaat u voor als voorzitster van het Eere-comité waarin verder zitting heb ben de dames Mej. L. Hubrecht, een der oprichtsters van de Wijkverpleging en Mej. M. Naudin ten Cate, die de eerste verpleegster is geweest. Het dagelijksch bestuur, bestaande uit de dames Mevr. Lente, tijdelijk voorzit ster, Mevr. Juynboll, vice-voorzitster. Mevr. Wichers Bollandet, penningmees- teresse, Mevr. Bijtel, secretaresse; Mevr. Bursch, Mevr. Duijster, Mevr. Heringa, Mevr. Hirschig, zal gaarne reeds nu bij dragen van eiken aard (of toezegging) in ontvangst nemen. Geldelijke giften zijn hartelijk welkom bij de penningmees te- resse Koninginnelaan 2, Oegstgeest, of Breestraat 61. Moge de wijkverpleging de sympathie van alle stadgenooten op daadwerkelijke wijze ondervinden. Regeerings-Jubileum H. M. de Koningin, 31 Augustus 1923. Op Zaterdag 5 M e i a.s. zal in Leiden een collecte worden gehouden voor de bestrijding der onkosten, verbonden aan de feestviering van 31 Augustus 1923. Menigeen zal misschien zeggen: Is 't nu wel een tijd voor feestvieren? Is het niet veeleer een tijd van bezuinigen? En In 't algemeen moet volmondig bevesti gend op beide vragen worflen geantwoord. Maar er zijn uitzonderingen op bijna alle regels. En hier is een uitzonderingsgeval. Jaarlijks wordt in Leiden herdacht het ontzet. De 3 Octoberdag stelt alle andere nationale gedenkdagen in de schaduw. Vandaar, dat men hier van een viering van 31 Augustus gemeenlijk niet3 ver neemt. De viering van 3 October ook een uitzondering op den algemeenen re gel g oen feestvier en ma ar bezuinigen zal ook dit jaar gecumideerd worden met de viering van 31 Augustus, omdat op dezen datum in dit jaar men wensche te herdenken het feit, dat het 25 jaar is geleden, dat H. M. de Koningin do regeering aanvaardde. Het zou in strijd zijn met den plicht der dankbaarheid, die er bestaat voor de Ne derlanders, voor do inwoners van Leiden dus ook, als deze dag onopgemerkt voor bijging. De Koningin heeft in die 25 jaren do schoonste traditiën van de besten der Oranje's gehandhaafd. Indien het waar is, dab leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, dat zij ieder Nederlander aanbe volen, om in zijn openbaar zoowel als in zijn privaat leven dus te overwegen, welk een voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting op beiderlei terrein H. M. de Koningin nu reeds 25 jaar lang on verpoosd heeft gegeven? Indien de feestviering op 31 Augustus er toe kan bijdragen, dat ook te Leiden de volle aandacht op dit feit wordt ge concentreerd, dan kan de navolging van het ons gegeven voorbeeld ook hier in de zen tijd van verslapping en verwildering niet anders dan goede vruchten voort brengen. Het Comité voor deze feestvie ring heeft gemeend geheel in den geest van Haar, die wij willen eeren, te hande len, door aan het feest een waardig en eenvoudig cachet te geven. Alle luxe zal worden vermeden. Mogen ook de feest vierders zelf dit streven toonen goed te keuren, door ons in hun avondstraatzan gen nu voor het eerst, maar dan ook voor taan voor goed, te bevrijden van het zin- looze zakjesplakkersvers, dat bij zijn ont staan reeds zouteloos, door verloop van jaren, geest- noch zinrijk is geworden. Nu men dus na lezing van het boven staande weet, welke bedoeling voorzit bij het Comité voor de feestviering, zal, naar mag worden vertrouwd, bij elk Oranje gezind Leidenaar elk bezwaar om iets af te zonderen voor de te houden collecte zijn opgeheven. Het Comité Jhr. Dr. Mr. N. C. de Gijselaar, Eere-Voorzitter. Prof. Mr. A. S. de Blecourt, Voorzitter. 'II. Thomas, Vice-Yoorzitter. lW. v. d. Laan, Secretaris. Mr. H. Vos Jr., 2e Secretaris. M. A. A. Steijns, Penningmeester. K. Brants. C-. L. v. Buurcn. H. Cohen. L. Dessens. C. Eel ties. C. J. Ègginb. F. S. Goslinga. J. A. v. Hamel. H. W. Hanncvoort. C. Hartwigsen. P. Heemskerk. Prof. Dr. L. v. Itallie. Mr. J. Klein. iW. Koops. Pk. de Leeuw. Mr. J. C. v. cl. Lip. G. J. M. J. Molkenbocr. B. Moolenburgh. S. J. Le Poole. Mr. P. A. Pijnackcr Hordijk ,W. de Reus. H. M. Simonis. Cn. v. Spall. H. M. G. Verspijck. J. Zandbergen. Leiden, 3 Mei 1923. Geslaagd voor het examen voor Re kening-Courant Bockhoudr, afgenomen door het Instituut „Mercurius" te Am sterdam, de heer L. Scgaar alhier, leer-» ling van den heer J. A. Christiaanse. Op aanwijzing van een winkelier werd gisteren een 7-jarig jongetje aange-* houden en overgebracht naar het bureau van politie. Het ventje, van wiens wandaden wij helaas reeds meermalen melding maakten (dit is de vierde maal) kwam hij bedoeld de winkelier in den winkel, kocht een Stuk worst en betaalde die tot 's mans groote verwondering met een bankbiljet van 10 gulden. Bij onderzoek bleek dat de knaap met zijn kameraadje ergens door een Taam waren binnengeklommen, en daar oen actetasch ontvreemd waarin zich eenige bankbiljetten bevonden. Voorzeker een droevig begin van dit jonge leven. FEUILLETON Van hooger Orde. Naar hefc Engelecb. ,74) ;- ,,'t Is gedeeltelijk mijn schuld, omdat ik vandaag de huur niet heb betaald snaar ik zal dit dadelijk doen. Ik zal je huisraad dezen avond nog terughalen, als ik kan. Zoo niet, dan kunt gij, gezonde ikerels, er je wel doorslaan en zullen wij 'de vrouwen en kinderen herbergen tot morgen t dat kunnen we wel, is 't niet .vrouw?" „O, zeker," zei do moeder. „Schrei niet m'n heeste vrouwen. Mary Bailies geef mij je kind maar. Weest niet bang, de mees ter zal alles weer in orde maken!" Toen hij te paard steeg gaf zij hem zijn !zweep en fluisterde: „Neem je zelf. in lacht; kom terug zoo spoedig je kunt." Drie uren bleef hij weg. Het werd mis- jtig' en donker en do September-wind wak kerde aan. Wij brachten de vrouwen in do keuken de mannen staken een vuur han op do binnenplaats en zaten er som ber omheen. Ik had moeite om Guy en Edwin over te halen om naar bed te gaan ia plaats van naar dat „mooio vuur" to kijken. Muriel hoorde 't eerst, dat het hok openging en zeide, dat vader er aan kwam. Ursula ging hem tegemoet; zij waren niet alleen, John hielp een lamme, oude vrouw en Ursula droeg een ziek kind in haar armen, waarop Mary Bains toen zij do keuken binnenkwamen, luid schreiend aanviel. „Wat hebben ze je gedaan Tommy? je was niet zoo erg; toen ik weg ging. O zij hebben mijn jongen vermoord, dat hebben ze!" „Bedaar!" zei mevrouw Halifax, „we zullen hem wel weer heter krijgen, als God 't wil. Luister naar wat de meester zegt." Hij vertelde aan de mannen, die om de keukendeur waren samengekomen, 't resultaat van zijn reis. Deze was vruchteloos geweest. Hij had te Kings- well alles gevonden, zooals gezegd was. Daarna was hij naar het huis van den burgemeester gegaan, maar mijnheer Ralph was afwezig; hij was op Luxmore Hall geroepen wegens pijnlijke zaken. „Mijne vrienden," zei do meester, „hebt nog wat geduld. We zullen je van dezen nacht wel onderdak brengen. Morgen zal^ ik je huur betalen je huisraad laten te rughalen en je zult dan weer opnieuw beginnen- als mijne huurders niet die van Lord Luxmore." „Hoerah!" riepen de mannen. Zij volg-' den huh meester, die ze allen in de schuur onderdak bracht; daarna kwam hij terug om met zijn vrouw te overleggen, waar do vrouwen zouden kunnen worden ge borgen. Zoo waren in korten tijd alle vijf daklooze gezinnen geborgen allen be halve Mary Baincs cn haar zieke jongen. „Kom maar boven, Mary Baines,"- riep Ursula en zij hielp Mary en gaf haar goeden raad, want zij was geregeld de dokter voor arme lieden in de buurt. Het was reeds middernacht toen zij beneden kwam in de kamer, waar John en ik za ten, hij met kleine Muriel, slapende in zijn armen. „Is alles in orde, lieve? Hoe vermoeid moet ge wezen!" en John sloe'g den arm om zijn vrouw. „Moe? o, zeker, maar je kunt je niet begrijpen hoe goed 't boven gaat. Alleen de arme Mary Bai nes doet niets dan huilen en vertelt al maar, dat den jongen niets mankeert dan honger. Zijn zij zoo arm?" John antwoordde niet terstond. „De jongen lijkt erg ziek," zei hij ten slotte. „Ik heb toch niet verkeerd gedaan?" „Neen, lieve, 't is zeer goed van je. Zie moeder, hoe gezond Muriel slaapt, 't Is jammer liaar wakker te maken maar we moeten naar bed nu." „Wacht nog één oogenblik," zeide ik. ,/John, vertel ons. eens - ik heb 't je nog vergeten te vragen - wat waren die „pijnlijke zaken," van welke je sprak en welke den burgemeester naar Lord Lux more hadden geroepen?" John zag ongerust naar zijn vrouw: „Lieve, wij die zoo gelukkig zijn, wij moeten niet veroordeelen." Zij zag hem ontsteld aan. „Je meent toch niet neen 't is onmogelijk." ,,'t Is waar. Zij is weggegaan." Ursula sloeg de handen voor 't gezicht. „Verschrikkelijk! en 't is pas twee dagen geleden, dat zij onze kinderen heeft ge-. kust!" We zwegen allen geruimen tijd. Toen waagdo ik te vragen wanneer zij was weggegaan? „Van morgen vroeg. Zij namen ten minste mijnheer Vermilve deed 't alles van Lord Luxmore mee, dat hij in han den kon krijgen familie-juweelen en veel geld. De graaf laat hem nu vervol gen niet alleen als verleider van zijne dochter, maar als zwendelaar en dief." „En Richard Brithwood?" „Drinkt en drinkt en drinkt. Dat is 't begin en einde van alles!" Hiermee was alles gezegd. Zij was voor altoos uit haar ouclo leven verdwenen, als oen ster, welke van den hemel was ge vallen. Sedert werd in jaren en jaren zelfs de naam van Lady Caroline Brith wood niet meer genoemd. Den geheelen volgenden dag was John vaji huis, om de zaken te Kingswell in orde le maken. Do uitgeworpen huur ders nu onze huurders verlieten- ons ten slotte en 'riepen, toen zij heen gingen, nog 'eens „hoerah!" voor mijn-» lieer Halifax, den hesten meester in ge-> heel Engeland. Toen wij aan de theetafel zaten en ons niet weinig verlicht gevoelden, dat alles voorbij was, vroeg John zijn vrouw naar den zieken jongen. „Hij is nog erg ziek, geloof ik." I „Zijt ge zeker, dat het mazelen is?" „Ik denk 't; en ik heb bijna alle kinder-* ziekten gezien, behalve neen dat is onmogelijkl" voegde de moeder er haastig aan toe. Zij wierp een angstigen blik naar haar kleinen; haar hand trilde, ter-» wijl zij inschonk. „Denkt ge, John 't was zoo hard oin dat te doen nu 't kind zoo ziek is dat ik hen met de anderen had moeten laten gaan?" „Zeker niet! 'Als cr gevaar hij was, zou Mary Baines 't ons natuurlijk wel verteld hebben. Wat zijn do ziekteverschijnselen hij den jongen?" Toen Ursula hem dat vertelde, werd hij ongeruster, maar hij liot 't haar niet mer^ ken. „Wees maar gerust, lieve; cén woord van dr. Jessop zal 't wel uilmaken iW zal hem, na de thee, halen. Als God 't wil, zal onzen kleinen niets overkomen!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1