Dagblad voor Leiden @n Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE C APOÜIIEMËMTSPfHlS V? In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd 2ijn Per kwartaal ...f2,50 Per week v...«lV,f 0.19 Franco per post per kwartaal >2.90 4tie JAARGANG. - DONDERDAG 26 APRIL 1923 - No. 920 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 NMIVERTENTIE - P£*I JS1 Gewcne advertentiën per regél 22£4 ceq&£ ingezonden Mededeelingen, dubbel tareèfl ;&3 contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij yooruifcbefcad ljtfs van ton hoogste 30 woorden, wordeflf dajrelüks cenlaatst ad HO cent. Geen facultatieve splitsing. ■In de kringen van hen die in het On derwijs belang stellen, is ecnige opschud ding verwekt, door een uitspraak van Min. de Visser, op do onlangs gehou den vergadering van Ned. Her* Predi kanten. Door Dr. Kromsigt werd tot hem. het verwijt gericht, dat in de Onderwijswet 1920 het principe der vrije school heeft gelriumfeerd en de kerstening der open- hare school is losgelaten. Daartegen kwam de Minister in verzet Hij ontkende ten sterkste dat zijn wet een Kuyperiaansck karakter zou dragen en verklaarde volgens do verslagen in de bladen, dat, naar zijn meening, Groen's ideaal van de faoultieve split-, sing in een neutrale een posi tief Prol Christel ij ke ea een R. Kath., steeds meer tot zijn recht komt. Langs een omweg zoo zei- de hijzal door de wet van 1920 dit ideaal worden bereikt. Geen wonder dat deze-uitspraak onrust verwekte, en dat een van onze bladen schreef: „Thans weteD we het, dat de onder wijspolitiek van Dr. de Visser er* op ge richt is om ons zoo zacht, maar tevens zoo ver mogelijk te verwijderen van het geen sinds 1869 van anti-revolutionaire zijde op schoolgebied is voorgestaan: de vrije school, die do regel zou zijn, terwijl de. openbare aanvullend zou heb ben op te treden." Tegen dit oogenschijnlijk gegronde ver wijt is Minister de Visser intusscken met de meeste kracht opgekomen. Ih de Eerste Kamer, waar deze zaak ter sprake werd gebracht verklaarde hij: „Ik heb de eer gehad, verloden week een referaat te houden in een kring van een 400 predikanten. Daar werd bij het debat mij door dr. Kromsigt eenigszins het verwijt gemaakt, dat de Schoolwet van 1920 niet huldigde de relatieve neu traliteit, d.w.z., dat de godsdienst op de openbare school in die wet niet genoeg tot eere was gebracht. Ik heb op dat ver wijt toen geantwoord: In de eerste plaats dat ik den gods dienst op de openbare school meer tot eere, gebracht had door den maatregel» dat aan alle Rijkskweekscholen de pre dikant of de geestelijke, die daar gods dienstonderwijs geeft, door het Rijk wordt gehononeerd. Vroeger geschiedde dat niet: menigeen had -er geen tijd voor, en daardoor gebeurde dit slechts spora disch. Thans echter wordt niemand al daar tot onderwijzer opgeleid, of hij is in ge gelegenheid gesteld, naar de over tuiging van zijn ouders of van zich zelf, behoorlijk godsdienstonderwijs te ont vangen. In de tweede plaats heb ik er voor ge zorgd, dat, waar vroeger de predikant of geestelijke, die op de openbare school godsdienstonderwijs kwam geven, dik wijls werd afgescheept met een of ander uur voor of na schooltijd, hij nu dat uur kan regelen in overleg met het hoofd en met het gemeentebestuur, zoodat, hij ge legenheid heeft, bijv. van 10 tot li of van 3 tot 4 godsdienstonderwijs op de open bare school te geven. In de derde plaats heb ik dr. Krom sigt geantwoord, dat het godsdienstig ele ment op het gebied van het lager onder wijs in het algemeen door de wet van 1920 zoo- wordt versterkt, dat wij nu in de practijk ten aanzien van den gods dienst krijgen, wat Groen van Prinste- rer zich voorstelde bij het ideaal van do facultieve 'splitsing, nï. drie groote groe pen van onderwijs, die elk het recht heb ben op gelijken voet de school naar hun godsdienstige overtuiging in to richten, n.l. een Roomsch-Katliolieko groep, een Christelijk-Protestantsche groep en daar naast een neutrale groep, die, wat het godsdienstig element betreft, er nog beter aan toe is dan vroeger. Hoe ter wereld kan nu een weldenkend mensch daaruit concludeeren: de Minister is bezig het Overheidscacket te drukken op de Roomsch-Katkolieke en Christe- Bijk-Protestantsche scholen en hun de vrijheid te ontnemen. Het doet mij buitengewoon genoegen, 3at de heer Franssen dit onderwerp ter sprake heeft gebracht en mij in de gele genheid heeft gesteld om wat krom is, Secht te zetten. Laat iemand mij een bewijs toonen uit 3e wet van 1920 dat de vrijheid van hot bijzonder onderwijs in die wet, gegeven in bevrediging, meer aan banden is ge legd dan vroeger het geval was, en ook .maar één aanduiding geven, dat er bij »ïet Departement een zucht heerscht tot ,;-entralisatie en knotten van die vrijheid. Toen ik enkelo weken geleden iemand hij mij had. een man van aanzien op het gebied van onderw. die eeen voordracht thad gehouden, waarin hij hetzelfde had beweerd, heb ik tot hem gezegd: ik vraag van u, dat gij mij met de stukken aan toont, dat die zucht aan het Departement bestaat. rTot op den huldigen dag wacht ik op Uit bewijs. Ik zelf heb te lange jaren, meer dan misschieen eenig lid dezer Kamer, voor !de vrijheid, inzonderheid van het bijzon der onderwijs gestreden, dan dat ik na yiei* jaar lang Minister te zijn geweest, er toe zou zijn gekomen om in strijd met mijn eigen verleden het bijzonder onderwijs aan banden te gaan leggen. Daarom herhaal ik, dat, tenzij eenig be wijs uit mijn eigen woorden of uit mijn wetgeving van het tegendeel wordt aan gegeven, ik beweer, dat ieder, die iets der gelijks zegt, mij grootelijks onrecht aandoet." Geheel duidelijk was deze uitspraak niet, on Mr. S. de Vries deed dan ook een goed werk, door op een nadere, on min wouden verklaring aan te dringen. Het was naar aanleiding hiervan dat Minister do Visser verklaarde: „Elke gedachte, alsof ik de facultatieve splitsing van Groen van Prinsterer zou hebben willen combineeren met de idee, dat Christelijk-Pretestantsche scholen en Iïoemsch-Katholieke scholen Overheids- scbolen zouden moeten worden, w a s e n is mij volkomen vreemd; ik sta daar vijandig tegenover. Ik heb in mijn betoog niets anders ge zegd dan dit: Waar geklaagd werd, dat de religie zou lijden onder mijn wet, meen ik, dat integendeel over de geheele linie de godsdienst op alle inrichtingen van hooger onderwijs op hooger peil werd ge bracht, ook op de openbar© instellingen van het 1. o.; meer niet en minder niet." Het komt ons voor, dat deze verklaring aan duidelijkheid niets te wenschen over-» laat. Met blijdschap constateeren wij, dat in strijd met de aanvankelijk gewekte ge dachte, Minister de Visser van geen fa cultatieve splitsing wil weten* „Ex Animo". Onder leiding van haar eerelid, Dr. J. R i e m e n s, hield gisterenavond de Christelijke Zangvereeniging „Ex Animo" generale repetitie van de zangnummers waarmede zij deel hoopt te nemen aan den internationalen zangwedstrijd, Zaterdag a.s. te Amsterdam te houden. Wie echter gisteravond naar de Stads- Gehoorzaal ging met de gedachte, daar voornamelijk het koor te zullen koören, zal zijn verwachting hebben zien gelogen straft. De eigenlijke generale repetitie nam slechts een klein deel van den avond in. Nadat Dr. Riemens was voorge gaan in gebed, en alle aanwezigen wel kom had geheeten, en er de aandacht op had gevestigd, dat „Ex Animo" pas 4 jaar geworden was, en verder, dat de componist van do Lente-Symphonie (een der voor te dragen liederen), do heer W. F. Kools, aanwezig was, hetgeen voor do vereeniging zeker een spoorslag zou ziju, om nog meer haar best te doeen, gaf hij aan het Studenten Muzielc-Ensemble „G- dur" gelegenheid, het derde Trio van Beethoven ten gehoore te brengen. Deze compositie werd door de heeren M. M, Schim van der Loeff (piano), H. de Bioeme (viool), en G. van Houwenin- ge (cello) voortreffelijk gespeeld. Vooral het „Andante Cantabile con Variazione". Hierin was een zeer dankbaar gedeelte, maar het stelde dan ook aan den heer Schim van der Loeff zeer hooge éischen. Of iedereen van deze waarlijk hoogstaan de muziek heeft kunnen genieten, wagen we te betwijfelen. Het bijna merkbare ongeduld, waarmee het slot werd afge wacht, zich uitend in zeer hinderlijk ge schuifel en geroezemoes in de zaal en in het niet minder hinderl. applaus op het verkeerde oogenblik (barbaarsche ge woonte!) zou het tegendeel doen vermoe den. Hierna trad Moj. D. Blo oker uit Haarlem, Mezzo-Sopraan, op. Ze gaf drio Ghineesche sprookjes: 1. Die geheimnis- volle Flöte; 2. Die drie Prinzessinen; en 3. Der Pavilion aus Porzellan. Zoo een voudig haar optreden, zoo natuurlijk was ook haar zang. Zij heeft ons waarlijk deze drie sprookjes doen begrijpen door baar meesterlijke voordracht. In zijn slotwoord vergeleek Dr. Riemens deze sprookjes bij Chineesch poroelein. Deze vergelijking kunnen we overnemen, met de bijvoeging dat tot het opgaan van die vergelijking niet het minst meewerkte de mooio begeleiding van den heer Schim van der Loeff. Dezo begeleidde de zangeres ook na de pauze, toen ze achtereenvolgens „Ster ren", van Hélène Swartli (componist Ber nard Zwaars), „Als de zielo luistert,, van Guido Gezelle, met muziek van Catharina van Rennes en „Schoon Slaapsterken" van Paul Hoyse, gearrangeerd door Dr. E. D. Pijzei, ten gehoore bracht. Was het toeval of opzet dat na het lied van Hé lène Swarth, waarin de wereld zoo donker en somber is, en alleen „de stem van het hart, die mij 't eeuwige leven belooft,- en do heilige, onsterfelijke sterren" troost kunnen geven, het levensblije vers van Guido Gezelle werd gezongen? Hoe het zij, de zangeres heeft ons doen genieten, ook door deze liederen, en voor het publiek hopen we, dat het hierop vol gende applaus bedoeldwas als een beloo ning van de praestatie van Mej. Bloo ker, en niet om de door haar voordracht gewekte stemming weer te geven. Vooral met het lied-van Hélène Swarth was het wel in scherp contrast. En eindelijk konden we ons overtuigen van de praestaties van „Ex Animo" zelf. door twee liederen: „Vrede" van Adama van Scheltema en „Lente-Symhonie" van Pol de Mont (oomp. resp. Hendrik An- driessen en W. F. Kools). Het eerste stel de o.i. door grootero soberheid hoogere eischen aan het koor dan het tweede en kwam dan ook niet zoo goed tot zijn recht als het laatste. De inzet leek ons een beetje ruw. Beide verzen werden twee maal gezongen: voor en na de pauze. De tweede keer konden ze ons beter bevredi gen dan de eerste maal. Vooral de man nenstemmen wilden ons toen veel be schaafder voorkomen dan in het eerst, ze waren toen wel eenigszins geforceerd. Be „Lente-Symphone" is veel meer dan „Vrede" een effect-nummer. Het is mis schien de moeite waard nog te vermelden, dat Vrede" een voorgeschreven wed strijd-nummer is, de „Lente-Symphonie" daarentegen een door de Vereeniging zelf gekozen nummer. We wenschen het koor en ook den directeur, den heer M. Hekel, uit Rotterdam veel succes toe op den a.s. wedstrijd als belooning van hun studie en toewijding. Jammer genoeg moesten, daar het an ders te laat zou worden, de overige num mers, die „G-dur" zich voorgesteld had te geven, een „Luit©" van Débursy, „Bal lade en Polonaize" van Vieuxtemps en „Praeludium in Allegro" van Pugnani- Kreisler achterwege blijven. Aan het slot bedankte Dr. Riemens al len die hun kostelooze medewerking tot het doen slagen van dezen avond had den verleend, en sloot de somenkomst met dankgebed. H u i svl i jüenioonste! I i no.. ïn de groote Nutszaal wordt dezer da gen een groot© Huisvlijttentoonstelling gehouden. Maandenlang hebben verschillende da mes en heeren in den huiselijken kring gewerkt voor deze tentoonstelling, die on der de auspiciën der Volksbond tegen drankmisbruik wordt gehouden. Zooals wo reeds meer te kennen heb ben gegeven is ons het werk v. d. Volks bond en vooral ook de door baar toege paste methocle's om door huiselijkheid en arbeidzaamheid aan tp kweeken het drankmisbruik af te leeren, in hooge mate sympathiek. De expositie van de vervaardigde arti kelen geven een juisten blik op wat be reikt is en kan worden. De meeste phantastiscke en ingenieuse werkstukken zijn op zeer smaakvolle wij ze opgesteld. Zoo zagen we om een greep te doen een zij span wagentje op luchtbanden, geheel door den eigenaar in zijn vrijen tijd vervaardigd. Het wagentje, waarmee reeds een rit naar Amsterdam was ge maakt, schijnt uitstekend te voldoen. In houtwerk heeft men wondermooie werken gefabriceerd. Een prachtige bank en tafel van keurig boutsnijwerk, vervaardigd door de bewo ners van het Rijks-Opvoedigsgesticht, maken een gunstigen indruk. Door éénzelfde persoon werd een keurig gesneden electrisch ornament, en een fraaie theekast vervaardigd. Een inzending die zeer veel belangstel-- ling trok, was een vogelkooi, die gefabri ceerd was uit4000 lucifershoutjes Voor een kanarie-piet had de geduldige knutselaar ook gezorgd, door de phos- phor-koppen hiertoe te benutten. Prachtig houtsnijwerk vindt men or verder pronkstukken in het huishou den. Een roep ging er uit over een zeer fraai gesneden klok en barometer. In een glazen vitrine trekt een collectie buitengewoon fraai uitgevoerd bindwerk aller aandacht, 't Is om jaloersch op te worden. Iemand, die zich blijkbaar tot de sme derij voelde aangetrokken, verv een vernuftige miniatuur smederij. De dames zijn in kunstvaardigheid ook niet achtergebleven, v en hl3 goed bewijs van wat geduld en kunnen vermag, zien we producten van echt kantwerk met de oude „kante klos" vervaardigd. De vereeniging „Pro Juventute" zond, in combinatie met de Buitengewone School voor zwakzinnigen alhier, een groote inzending van vervaardigde arti kelen der kleintjes. Trapsgewijze ziet men naar gelang der ouderdom het geleverde werk moeilijker en beter worden. De oudsten produceer den al heel aardige gebruiks-voorwerpen. Wat sommigen met oude postzegels we len te bereiken is verwonderlijk. Een kunsten, in den dop zond een groote colectie niet onverdienstelijk beeldhouw werk, terwijl verschillende anderen met penseel en palet heel goed© schilderstukjes voortbrachten. Een bekend teekenaar hier ter stede bracht op sprekende wijze o,a. in beeld, de nadeelige gevolgen en de macht van Koning Alcohol. Rest ons nog meer speciaal te vermel den enkelo fraaie figuurzaag-producten met vernuftig mechaniek en een geheel zelf vervaardigde projectie lantaarn. De Inrichting voor Zwakzinnigen „Voorgeest" heeft een heel aardige inzen ding van groote variëteit. Tenslotte zal het oog van elk bezoeker wel vallen op het degelijke hijenhuis en op de verlokkende resultaten. Te één uur verzamelde zich het wak kere bestuur van de afd. Leiden in het Nutsgebouw, waar mede aanwezig waren verschillende autoriteiten, de burgemeester 'Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar, wethou ders, raadsleden, genoodigden, inzenders, leden, etc. De voorz., de heer P. C. G. A. Wijk- mans, sprak de volgende rede uit: Dames en Heeren. Als voorzitter van de Afdeeling Leiden van den Volkshond tegen Drankmisbruik heet ik U allen hartelijk welkom, inzen derheid wordt de tegenwoordigheid van onzen geachten Burgemeester zeer ge waardeerd. Het Bestuur ziet in Uw aller aanwezig heid een blijk van belangstelling in het streven van den Bond. Hoewel dit stre- vfen van vrij algemeene bekendheid is, meen ik een oogenblik Uw aandacht te moeten vragen voor de verdediging van ouj standpunt: „geen onvoorwaardelijke geheelonthouding voor volwassenen". Wel predikt de Bond als onverbiddelijke eisch geheelonthouding voor kinderen en personen met een zwak zenuwgestel, doch waarom zou hij een matig gebruik voor gezondo volwassenen verbieden? Er zijn menschen, en dit zijn niet de slechtste, voor wie een teug wijn, een glas bier, enz., een gentmoiddel is, waarmede zij spaarzaam omgaan; en dat een zeer matig gebruik mogelijk is, leert ons een enkele blik in onze omgeving met overtui gende duidelijkheid. De practisch© scha de, die de zeer kleine hoeveelheid alcohol aan het denk- en arbeidsvermogen van zeer matige menschen zal aanbrengen is te gering om er over te spreken. De Volksbond plaatst zjch op bet stand punt dat verbodsbepalingen verslappend werken en den mensch nimmer beter nen maken; een krachtige wil tot het goede wordt niet aangekweekt door het kwaad doen onmogelijk te maken. De weg om er te komen is niet elke verlei ding van den levensweg te verwijderen, neen, de mensch eenigszins steunen en hem vooral l&eren zich beheerschen cn bewust doen worden van eigen kracht. Om evenwel de verleiding te beperken, streven wij naar oprichting van drank- vrije wacht-, schaft- en verenigingsloka len, plaatsen wij koffietenten en drink- kiosken en trachten wij verder dit doel te bereiken door „het in ledigheid door brengen van vrijen tijd" zooveel mogelijk tegen te gaan en de huiselijke gezellig heid voor zooveel doenlijk te bevorderen. Ik hoor U zeggen van dit alles zien wij in Leiden nog niet veel, maar, geachte dames en heeren, U zult wel moeten er kennen, dat wij hier eenigszins bevoor recht zijn. Onze stad bezit n.l. cursussen op allerlei gebied, zooals kook-, naai-, huishoud- ea handwerk-Gursussen; bezit een uitstekende volksleeszaal en de Nuts- tuintjes verrichten prachtig werk. Toch wil de afdeeling, die na den dood van den heer Fischer, in kwijnenden toestand is geraakt, maar thans gelukkig met nieuw leven bezield is, door den strijd te gen het drankrhisbruik, het nog ontbre kend© aanvullen. Een eerst© poging is deze tentoonstel ling, die, naar ik hoop, aan velen zal toonen het machtige strijdmiddel dat in huisvlijt gelegen is. De inzendingen hebben verre onze ver wachtingen overtroffen en zij geven U de gelegenheid om kennis te nemen van het nuttigs en schoons, dat de werkman in zijn vrijen tijd kan maken. Wij ho pen, dat deze tentoonstelling voor de in zenders een spoorslag zal zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en dat zij de bezoekers, die wij vooral uit den werkmansstand verwachten, zal opwek ken om zich op huisvlijt te gaan toeleg gen. Dit zal ongetwijfeld het gezinsleven, den hoeksteen van onze Maatschappij, ten goede komen en het kroegbezoek doen verminderen en menigeen zal dan zijn ge luk vinden in den huiselijken kring in- plaats van daarbuiten, waar bet maar al te dikwijls vergeefs wordt gezocht. (Applaus). De Burgemeester antwoordde hierop 't volgende: Dames en Heeren. Op verzoek van het bestuur zal ik gaarne deze tentoonstelling openen. In de zooeven door den voorziter uigesproken rede 13 veel wat ik geheel kan beamen. Ongetwijfeld toch is het huiselijk leven, wanneer dit niets te weüschen overlaat,een groote factor om de menschen van het kwade terug te houden. Zal er nu eeu gezellig huiselijk leven zijn, dan moet er ook huiselijke bezigheid zijn, en om dit te bewerkstelligen is de huisvlijt liet aangewezen middel. Ge ziet hier een schoone tentoonstelling die door de goede zorgen van het bestuur werd samengesteld, en die, naar ik hoop, met succes zal worden bekroond. Na den voorzitter dank te hebben ge bracht voor zijn sympathiek openings woord, verklaarde Z.Edel de tentoonstel ling voor geopend en nam de bezichtiging een aanvang. Zendingsfeest. Vanwege de Ver. tofc bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Omstreken zal op Hemelvaartsdag a.s. des namiddags te half twee op het landgoed „Oud-Poel geest", onder Oegstgeest, daartoe door de éigenaresse welwillend afgestaan, het 13e Zendingsfeest gehouden worden. Als sprekers(sters) zullen optreden: Pro£- Dr. H. M. van Nes, openingswoord, Da. M. van Empel, Ned. Herv. Predt., t« Middelburg met het onderwerp: „Kraclib om voort te gaan". D. C. A. B o u t, zende ling van Nieuw Guinea, onderwerp: „Meb 't Evangelie op ongebaande wegssn". Mevrouw J. M. Hofma n-S tolk, on derwerp „De drie perioden in de Posso- Zeuding" Ds. Hagen, Ger. Predikant te Delft, onderwerp: „Pro Rego", terwijl Ds. Luteijn, Ned. Herv. Predikant te Rijnsburg de slotrede zal houden. De Christel. Muziek-Ver. „Athalia" van Leiden, dirigent de heer J. Noordanus, zal hare medewerking verleenen. Ieder jaar neemt het aantal bezoekers toe. Het vorig jaar bedroeg het aantal circa 4 duizend. Het Bestuur der Vereeni ging doet dan ook allo moeite om het Zendingsfeest zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. O.a. zullen dit jaar om het spreekgestoelte wederom banken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zitplaats kan worden geboden. Ook is er op het "terrein een zeer goede gelegenheid voor het stallen van Tijwielen en e?n can- tine ingericht. De Commissie voor het Zendingsfeest rekent ook dit jaar op een groote opkomst Pasiear-herdenhin Van 2428 Mei zal te Parijs de her-» denking plaats hebben van den honderd jarigen geboortedag van Louis Pasteur. De Leidsche Universiteit zal bij dezo plechtigheden vertegenwoordigd worden door den Rector-Magnificus, prof. Dr. L. van Itallie, en door Prof. Dr. D. A. do 'Jong. Het tapverbod Door een comité van actie, gevormd uit een aantal Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters, is aan alle canöidaten van den gemeenteraad een schrijven gericht, waar in gevraagd wordt of zij tot lid „der" Raad gekozen, bereid zijn te ijveren voor de belangen van de vergunninghouders en willen medewerken tot dc opheffing van het tapverbod. Voor de candidaten die deze'vraag door onderteekening van een bijgevoegd formu lier toestemmend beantwoorden, zal „zoo-- veel mogelijk onpartijdig propaganda wor den gemaakt". De lijsten waarvan alle candi daten zich in dienst willen stellen van do vergunninghouders, zullen echter or- keur genieten. Welk een eer moet bet zijn voor ue can didaten, die straks met deze hulp gekozen worden. De afd. Lciueu van uen Ned. Mil. Bond heeft het Militair Tehuis aan den Morscliweg ter overname aan den Bond aangeboden, op voorwaarde dat de Bond een te haren name loopende obligatielee^ ning, groot f2300.en rentende 3 pot., en een vlottende schuld van ongeveer f 3500.overneemt Gisteren vergaderde de Ring van Boerenleenbanken in de Bollen- j streek in „Den Vergulden Turk". Vertegenwoordigd waren zestien locaio banken, die aan de Raiffeisenbank zijd aangesloten. De voorzitter, de heer Th. Jonker van Hillegom, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf, nadat do secretaris de notulen der vorige verga dering had gelezen, den penningmeester, den heer Kruseman van Warmond, gelegenheid het financieel verslag uit te brengen over het jaar 1922. Eene commissie uit de vergadering kon, toen een en ander was gecontroleerd, ad- viseeren, de rekening goed te keuren, wat onder dank voor het gevoerde beheer ge schiedde. Als leden van het bestuur van den RiS^g traden af de heeren W. de Boer en A. W. Nieberding van Hillegom. Do eerste werd met bijna algemeene stem men herkozen, terwijl in de vacature Nieberding, die door drukke werkzaam heden meente te moeten bedanken en hot secretariaat niet meer kan waarnemen, de heer Tj. Kuypers van Leiden werd gekozen. Nadat nog enkele zaken, de locale ban-t ken betreffende, waren besproken en daaruit opnieuw het nut der ringvergan dering was gebleken, werd de vergadering door den voorzitter met dank voor do opkomst gesloten. BISSNEfêLAfitëD De Arbeidsgeschillenwet. Naar ons bleek zijn aan bet adres van het Verbond van Nederlandsche Fabric kantenvereenigingen, gericht tot de Eer-* ste Kamer, met het verzoek de Arbeidsge- schillenwet te verwerpen, tot dusver 8G0 Ij adkaesiebetuigen van industrieelen en industrieel© vereenigingen binnengelwH men. „Pro Rcgc", afd. Zuid-Holland. De jaarvergadering van de afd. Zuitti Holaud van de Nat. Vereeniging „Pto Rege" zal gehouden worden op Zaterdag 5 Mei a.s., nam. 3.30 uur te 's-Graven-i hage in het gebouw van -do Chr. Jonge- mannenvereeniging, aldaar. Na afhandeling van d© agenda denkt Dr. Joh. de Groot. Ned. Herv. predikaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1