Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE AflOMMEMEiiTSPfclJii In Leiden en buiten Leidan waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f0.19 Franco per post per kwartaal f2.S0 4de JAARGANG. - DONDERDAG 19 APRiL 1923 - No. 914 BureauHoeigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58938 #4^W£^ïé£mTI£-PL4SJ3 Gewone advertentiën por regel 22V% cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten lioogste 30 woorden, worden Antwoord aan Os. Barth. ni. Een ander bezwaar van Ds. Barth te gen de Anti-revol. partij betreft de socia le wetgeving. „Waarom, zoo vraagt hij, roept men niet met kracht terug van de dwangwelten?" Het zou interessant zijn geweest in dien Ds. B. op dit punt wat dieper was ingegaan en jndien hij had aangetoond wat dan wel gedasn moet worden. Het is heel gemakkelijk een uiterst in gewikkeld vraagstuk als dit met een paar klinkende leuzen af te doen, vooral nu tegen het zegeltjesplakken allerlei bezwa ren worden aangevoerd, maar Ds. B. zal de eerste zijn om te erkennen dat daar mede deze ernstige kwestie niet is opge lost. Er is en er was een diepgaanden socia len nood. De laatste jaren is er eenige verandering ten goede gekomen, dank zij ":"t het minst het optreden van de Chris- 'jke partijen, maar de tijd ligt loch g .niet zoover achter ons, dat de maat schappelijke ellende een vreeselijke hoog te had bereikt. Wij behoeven thans niet die droeve toe standen te schetsen. Toestanden, die te ernstiger en te droever waren, omdat de Overheid hoewel dienaresse Gods, zich ge^n van deze dingen aantrok. Zij paste het oud- liberale laat-maar- waaien-stelsel toe. Daarin is verandering gekomen. Wij hebben gekregen de Sociale wetge ving, die ondanks de bezwaren die daar aan kleven, een zegenrijken invloed beeft gehad. Nu kunnen we ons indenken dat daar tegen bezwaren worden geopperd. Maar wie politieke voorlichting wenscht te geven, wie als mede-leider van een partij wil fungeeren ,kan toch niet volstaan met negatieve leuzen aan te hef fen Ds. Barth is er niet mee klaar als hij de vermeende fouten van de A. R. partij aanwijst, maar hij dient ook aan te ge ven wat er dan wel gedaan behoort te worden. De ongevallenverzekering moet onge daan worden gemaakt, de invaliditeits- en ouderdomsverzekeing ingetrokken, aan de werkloozenverzekering een einde ge maakt enz. Maar dan? Heeft de Overheid hier een taak? En indien ja, welke? Of moet zij maar rustig aanzien het „vrije spel der maatschappelijke krachten" met het ge volg dat het zwakke verdrukt wordt en vertreden. Wanneer Ds. B. wat minder nega tief was opgetreden, wanneer hij eens niet alleen de Anti-revolutionaire partij had aanbevallen, maar in klare en duide lijke bewoordingen had aangegeven wat de plannen en bedoelingen zijn van de S. G. partij, dan zou hij een beter werk hebben gedaan dan thans. Critiseeren en afbreken is zoo gemak kelijk. Maar de kunst van bet opbouwen is moeilijk. Tenslotte, want wij mogen deze discus sie niet te lang rekken, Ds. Barth heeft om het diepe verval der Anti-.revol. par tij te teekenen, gewezen op uitspraken van mannen als Colijn, Ds. van Lummel en H. de Wilde. En nadat een passage was voorgelezen, waarin Ds. van Lummel den nadruk leg de op het belijden en laten van de zonde, heette het met een eigenaardigen nadruk, zóo dat een deel der vergadering lachend het hoofd schudde: Zóó ver is het nu gekomen! 'Wij hebben ons over dat optreden ver baasd en bedroefd tevens. Ds. B. zegt de Anti-revolutionaire partij uef te hebben. Maar moet het hem dan niet verheugen en tot dankbaarheid «temmen, als de leiders van die partij too- nen een geopend oog te hebben voor hare gebreken? Moet het niet als een verblijdend ver schijnsel worden aangemerkt, als de lei ders eener partij, inplaats van in zelf genoegzaamheid voort te leven, met groo- 4en ernst wijzen op de dreigende gevaren an hun volgelingen waarschuwen toch niet af te wijken of terug te keereh tot de oude paden? En als belijdenis wordt gedaan van sonde en schuld, zooals dat voor iedere partij past, gaat hét dan aan daarvan gebruik te maken om te bewijzen hoe ver het toch wel gekomen is? Wij twijfelen niet of Ds. B. zal dit bij nader inzien met ons eens zijn. En wij hebben ook nog wel eenig ver trouwen, dat hij tenslotte mèt ons zal er kennen dat de S. G. P. in dezen veelszins hangen tijd toch wel iets anders en iets beters heeft te doen, dan altijd weer de A. R. partij te bestrijden. Wij weten niet of Ds. B. voornemens is zich weder op het politieke pad te bege ven. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan Kopen wij dat zijn herhaalde betuiging dat hij de Anti-revolutionaire partij, die hij slechts noode verliet, liefheeft, ook uit zijn optreden zal blijken., v STiaesüiEyiafs Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland vergaderde gistermid dag onder leiding van den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer. Aanwezig zijn 11, afwezig 15 leden. De V o o r z. opent de vergadering, waar na de secretaris voorlezing doet van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken zijn be richten van verhindering van de heeren Sprey, v. d. Boon, Wernink en de Gooijer. Naar aanleiding van een schrijven van den Min. van A., N. en H., inzake den uitvoer uit het bezette gebied zégt de v o o r z. een onderhoud te hebben gehad met den referendaris van het Min. v. B. Z die hem mededeelde dat de Duitsche re geering wel bereid was de uit te voeren goederen te „neutraliseeren" mits de Fran- schen er van afzagen om daarvan een recht van 10 pet. te heffen. De regeerings-commissie is toen dadelijk doorgereisd naar Parijs om bij bet Min. v. B. Z. aldaar de noodige toezeggingen te verkrijgen. De Fransche regeering zendt nu z.g. de clarations, dié door den exporteur moeten worden ingevuld. Zij worden dan en bloc doorgezonden naar den Nederl. gezant te Parijs, die verder zorgt voor het verkrijgen van oen uitvoervergunning. Een verzoek vaii de K. v. K. te 's-Gra~ venhage om adhaesie te betuigen aan baar adres, waarin den Min. v. O., K. en W. wordt verzocht de leerlingen van Handels scholen voortaan in te deelen bij het Mid delbaar-, en niet zooals nu bij het yak- onderwijs, wordt voor kennisgeving aan genomen. Het zelfde lot treft een schrijven van den heer Kurt Kronfeld te Weenen, waarin deze aafibiedt om tegen vergoeding van onkosten lezingen te komen houden over de omzetting van de Oostenrijlcsche indus trie. De leden zijn van oordeel dat ieder die reclame wil maken, dit zelf moet weten, en zelf moèft betalen. Op een verzoek om prijzen beschikbaar te stellen voor een te Gouda te houden tentoonstelling van land- en tuinbouwpro ducten, wordt eveneens afwijzend beschikt Even zoo op een verzoek van den Alg. Ned. Molenaarsbond, om steun te verleu nen aan on- en minverm. molenaarszoons, die hun kennis willen verrijken aan het Station v. Bakkerij en Maalderij te Wage- ningen. Van den. heer W. Dirltse, wien eervol onstlag is verleend als ambtenaar van het bureau der Kamer is een dankbetuiging ontvangen voor de regeling, die de kamer te zijnen opzichte heeft getroffen. Yan de reederij N. V. Willem v. Beelen te Noord wijk is bericht ontvangen, dat zij de vorige week het genoegen had de, mede door tusschenkomst der Kamer, toe gezegde rijkssubsidie te ontvangen, en voorts, dat de Secretaris de uitgereikte formulieren^ benoodigd voor het verkrijgen van Exportkredieten, heeft opgevraagd. De voorz. geeft vervolgens een korte uiteen zetting van de thans geldende regeling. Hieruit blijkt, dat de exporteur, die voor crediet in aanmerking wenscht te komen, zijn factuur vangeleverde goederen heeft in te dienen bij de betrokken regeerings- comissie, die ze ter beoordeeling doorzendt naar een bankinstelling. Luidt het advies van die bank gunstig dan is de regeering bereid, zich tot een hoogte van 40 pet. van het factuurbedrag garant te stellen. De Voorz. deelt vervolgens mede dat het bureau der Kamer zich in verbinding heeft gesteld met het kadaster en de hy pothecaire administratie alhier, om te ko men tot het instellen van een vaste in lichtingendienst tusschen het kadaster en de K. v. K. Deze pogingen hebben echter geen resultaat gehad, vanwege de groote onkosten die aan een dergelijken dienst- zouden zijn verbonden. Nog deelt Spr. mede, dat van de Staten Generaal een schrijven was ontvangen, betreffende een door eenige kamers voor gestelde wijziging in de Zee-ongevallenwet. Op dit schrijven is het bureau echter niet ingegaan, omdat het meende dat de districtsbelangen hierbij niet direct be trokken waren. Wat overigens deze zaak betreft, heeft de door eenige Kamers ingestelde com missie niet veel kans op resultaat, daar de Minister gedreigd heeft met intrekking van de geheele wet, zoo de actie door de Comm. zou worden doorgevoerd. Overigens, zegt spr., is er in den laat- sten tijd wel eenige verandering ten goede te bespeuren in de gedachtengang van de regeering ten opzichte van de arbeidsvoor waarden, en schijnt zij meer en meer te gaan erkennen alleen te mogen ingrijpen wanneer op dit gebied misstanden bestaan Spr. deelt nog mede, dat het bureau on derhandelingen heeft gevoerd met de druk kers- en uitgeversfirma IJdJo», over de samenstelling van een adresboek. De Kamer zou zich daarbij belasten met het gratis verstrekken van adressen en inlichtingen, waar tegenover staat dat de fa. JLJdo een bepaald aantal gratis exem plaren zou leveren, die door de Kamer naar eigen inzicht onder de openbare in stellingen en gebouwen zouden kunnen ge distribueerd. Tevens steil het bestuur voor, om bet drukken van het jaarverslag te 'gunnen aan den laagsfen inschrijver. Beide voorstellen worden z. h. st. aan genomen. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering door den beer v. d. Laan ter sprake gebrachte, betreffende bet ontwerp besluit van den^Rijnsburgschen gemeente raad om de losplaats aldaar te verplaat sen, deelt de voorzitter mede, dat hij zich persoonlijk met B. en W. dier gemeente in verbinding heeft gesteld, waarbij het col lege mededeelde, dat de plannen tot ver plaatsing nog geen vasten vorm hadden aangenomen, waarom spr. het oxmoodig acht, op deze zaak verder in te gaan. Alsnu komt aan de orde de Spoorverbin ding Leiden1Hoofddorp. Op het adres door de kamer aan den Min. v. Waterstaat gericht, heeft Z.Excell. geantwoord dat hij een verbinding, als waarop in het adres werd aangedrongen, niet in het algemeen belang en niet econo misch acht. Uit het preae-advies van de comm. v. vervoer te dezer zake, dat gelijkt, wordt behandeld blijkt, dat de comm. den indruk heeft gekregen dat met eenigen goeden wil toch nog wel iets te bereiken valt. Zij stelt-daarom voor, om zich in verbinding te stollen met het Gem.-bestuur van Lei den. De voorz. verklaart de redenen waar om de comm. dit voorstel doet, n.l. omdat er een overeenkomst bestaat tusschen de gemeente en de Spoorweg-Maatschappij om de spoorweg niet door te trekken, ten einde de winkelstand geen schade te be rokkenen. De heer de Jong spreekt zijn verwon dering uit over het antwoord van den Min., aangezien er evenveel goederentrei nen loopen over den verbindings-spoorweg als er personentreinen loopen op de lijn HoofddorpLeiden. De voorz. beschouwt dit laatste dan cok als de reden waarom de comm. nog hoopt op inwilliging van het verzoek. De heer Molkonboor dringt er op aan, dat de Kamer zich speciaal met het gemeentebestuur in verbinding zal stellen. Spr. wijst op de beteekenis van de be staande overeenkomst, daar het' nieuwe station is gebouwd met subsidie der ge meente, om de genoemde redenen. Besloten wordt dat het bureau der Ka mer zich met het G. B. in verbinding zal stellen, desnoods in overleg met de comm. v. vervoer. Aan de orde komt dan het antwoord van den Min. v. Waterstaat op het adres van de K. v. K. te Utrecht, inzake verla ging der posttarieven (wederinvoering van afzonderlijke tarieven) aan welk adres ook door de Kamer adhaesie was bétuigd. Met het oog op de besparing Tan tijd en administratie, acht de minister het wen- schelijk, dat de huidige vorm van tarief blijft gehandhaafd, en geen afzonderlijke tarieven worden ingevoerd. Het prae-advies van de comm. v. ver voer geeft de Kamer in overweging om met het deen van verdere stappen te wachten, tot de correspondentie tusschen de K. v. K. te Utrecht en den Minister zal zijn geëindigd, en de Utr. Kamer op de bedenkingen van den Minister zal heb ben geantwoord. Den voorz. is nog medegedeeld, dat de huidige girodienst parasiteert op de posttarieven en dat op de laatste de kosten van dengirodienst worden verhaald. Ver der deelt spr. mede, dat in middenstands- en bankierskringien een actie tegen den be- staanden girodienst zal worden op touw gezet, omdat zich groote kapitalen ophoo- pen bij het Rijk, waarvan de geldhandel geenerlei profijt heeft. Overeenkomstig het prae-advies van do comm. v. vervoer wordt besloten een pro test te richten aan het adres van Ged. Sta ten betreffende de wijze van samenstelling van den spoorwegraad, daar tot nog toe het buitengewoon lid in die raad door het College zelf werd aangewezen. Na de pauze kpmt aan de orde het in- terressante punt: Vaarwater' te Leiden, vmet het prae-advies van de comm. v. ver voer. Volgens het advies is de commissie door vele bij haar ingekomen klachten in staat gesteld een juist overzicht te vormen van den slechten toestand waarin het vaarwa ter to Leiden verkeert. Ter illustratie van het onvoldoende toe zicht dat op hot vaarwater wordt uitge oefend, deelt het advies mede, dat de normaale diepte van het water staat in geschreven als 4.35 M., terwijl de diepte in werkelijkheid nog niet de helft daarvan bedraagt. Gewezen wordt ook op het groote belang van een goed vaarwater, in verband met het feit dat ondernemingen, wier rentabi liteit ervan afhangt, zich elders gaan ves tigen, of het bedrijf moeten inkrimpen. De comm. adviseert tenslotte om een bedrag van f 500.toe te staan, teneinde een deskundig onderzoek te doen instellen, ter argumenteering van de bij het gemeen tebestuur ingediende bezwaren. De heer Meerburg betoogt de wen- schelijkheid van een uitgebreid onderzoek, dat ook de omliggende gemeenten omvat en waarin ook het water, dat toegang geeft tot de stad wordt betrokken. Spr. noemt het Oegstgeester- en Katwijkerka naal, alsook de spoorbrug te Warmond, met het oog op de verbinding met de Zijl. De heer Zonneveld wil er den in genieur van Rijnland bij betrekken, omdat deze ter zake deskundig is en men dan het geheele district omvat. De voorz. meent echter dat de prac- tische uitvoering raakt; het gaat nu over het toestaan van een crediet. De heer, R. Ouwehand is niet over tuigd van de noodzakelijkheid van een onderzoek vanwege de kamer. Spr. acht dit buiten de competentie der kamer lig gende, omdat spr. vertrouwt dat B. en W. voldoende zijn doordrongen van de urgentie dezer zaak. De voorz. bepleit het instellen van een onderzoek, om zooveel mogelijk gegevens te verzamelen. Spr. verwacht alleen resultaat van de besprekingen met B. en W., wanneer spe ciale argumenten worden aangevoerd, om dat dit college reeds lang op de hoogte is van den onhoudbaren toestand. Op voorstel van een der leden gaat de Kamer over in geheime zitting. Na heropening wordt de bespreking opengesteld over het voorstel tot voteering van f500.voor een deskundig onderzoek. Het voorstel wordt aangenomen met 76 stemmen, die van de heeren Kolkman, v. Zonneveld, Heringa, de Wilde, Ouwehand en Meerburg. Besloten wordt de comm. v. vervoer met één lid uit te breiden. De secretaris doet vervolgers voorlezing van een concept adres aan den Min. v. Waterstaat inzake een betere treinverbin ding LeidenHoek v. Holland. Spc-ciaal wordt hierin aangedrongen op 't te Leiden doen stoppen van den trein die 9.22 nam. uit Haarlem vertrekt. Het concept wordt goedgekeurd. Bij het punt: Districtsbelangen wijst de v. d. Steen namens de drie midden- standsvereenigingen op de wenschelijkheid .om de controle toegang op de trap van heb station weer open te stellen voor rei zigers die reeds in het bezit zijn van plaatskaarten. Do Kamer onderstelint het verzoek en den secretaris wordt opgedragen een adres in dien geest op te stellen. Do heer de Wilde geeft in overwegiiïg om met de plaatselijke hotelhouders, zaal verhuurders enz. een overeenkomst te tref fen, waarbij de laatsten zich verbinden om hunne ruimten niet beschikbaar te stellen voor houdera van z.g. vliegende winkels, die spr. zeer gevaarlijk acht .voor voor den winkelstand. De heer Molkenboer zegt dat de bestaande overeenkomst dan gewijzigd moet worden. De voorz. vestigt de aandacht op de oneerlijke concurrentie, die zich in veler lei vorm oflenbaart, zooals door adver tenties, die melding maken van opkoope- rijent, uit faillissementen enz., wat ten slotte allen leugens zijn. De heer Molkenboor acht een ge heele omzetting van de bestaande wet noo- dig om aan dit euvel oen einde te maken. Do voorz. deelt nog mede, dat het bu reau naar aanleiding vpn bij de comm. van vervoer" ingekomen klachten inzake den slechten toestand van de wegen een ondrhoud heeft gehad met een ingenieur den heer v. Ticl, die zich aanbevolen houdt voor eventueels opdrachten van de zijde der kamer. Na de rondvraag, waarbij niemand het woord verlangt, sluit de voorzitter de openbaro vergadering. A. R. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeni ging in „Amicitia" een druk bezochte vergadering. Do voorzitter, de heer R. Zuidema, opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 84:6, gebed en het lezen van een gedeelte van Daniël 9. Vervolgens sprak de Voorz. een ope ningswoord, waarin hij er op wees, dat deze jaarvergadering niet onder gunstige omstandigheden wordt gehouden. De pas gehouden Statenverkiezingen geven als wij het geheel overzien reden tot dank en blijdschap. Wij hebben zoo ongeveer overal onze positie weten te handhaven en in sommige streken was zelfs vooruitgang te bespeuren. De pro vinciën die een rechtsche meerderheid hadden zijn rechtsch gebleven terwijl in andere provinciën de rechterzijde ver sterkt werd. Wanneer we dat zien en rekening hou den met het feit dat ook voor de Eerste Kamer een stevige Techtsche meerderheid verzekerd is, dan hebben we zeker alle reden om dankbaar op den gevoerden strijd terug te zien. Wanneer we echter zien op de welda den die God ons schonk, dan worden wo tovens herinnerd aan onze ontrouw. Ter wijl onzo partij zich overal wist te hand haven, liep hier in Leiden ons stemmen- cijfer bedenkelijk terug. Brachten het vo rig jaar nog 4152 uit, de vorige week wis ten we het niet verder te brengen dan 2892 stemmen. Er zijn voor dien achteruitgang allerlei oorzaken aaD te wijzen, maar we mogen geen o ogenblik vergeten, dat wij zelf ook schuldig staan. Spr. wilde niemand beschuldigen. Be ter is dat wij de betuiging uit het voor-r gelezen hoofdstuk overnemen: Wij heb-, ben gezondigd. Wanneer, aldus Spr., die belijdenis ona ernst is, dan is er ook nog hoop voor de toekomst. Met een krachtige opwekking om te vergeten wat achter is, om over alle kleine dingen heen te zien en het groote doel dat wij ons stellen in het oog te houden, ein digde Spr. zijn met applaus begroet openingswoord. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den lieer T. S. Goslinga, dat hij als bestuurslid bedankte. Vervolgens bracht de secretaris, de heei G. Kuyper, zijn jaarverslag uit. 'tWas een mooi stuk werk, waarvan we in een volgend nummer een gedeelte hopen over te nemen. Het woord van dank door den voor zitter gesproken niet alleen voor dit ver slag, maar voor al den arbeid in het af- geloopen jaar verricht, werd door de ver gadering met een krachtig applaus onder streept. Uit liet verslag van den 'penningmees ter, den heer A. B. Mulder, bleek dat do ontvangsten hadden bedragen f 3606.14 De uitgaven bedroegen tot 1 Maart, de verkiezingskosten inbegrepen, f 3394.33, zoodat bet boekjaar sloot met een klem voordeolig saldo. Op dit oogenblik is er echter in ver- baad met de uitgaven voor de verkiezin gen een niet onbelangrijk tekort. Ver sterking van de financiën is dus dringend noodig. Aan het slot van zijn verslag doelde de heer Mulder mede, dat hij zich ge noodzaakt zag als bestuurslid heen te gaan. De Voorzitter, die den penningmeester dankte voor het gevoerde beheer, sprak over dit heengaan zijn leedwezen uit. Het bestuur verliest in den heer Mulder een accuraat penningmeester en zou liem ze?r gaarne behouden. De penning meester bleek echter niet te bewegen op zijn besluit terug te komen. Het "jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd. Tot leden voor de Commissie voor het nazien der hoeken werden gekozen Mevr. Kuipers en de heeren Blommendaal en Noorlandt. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Het resultaat daarvan was, dat de heeren F. Eikerbout, K. Brants en G. Kuyper, met zoo goed als algemeene stemmen werden herkozen. De Voorzitter decade vervolgens mede dat bij het bestuur bericht was ingekomen dat de heeren J. Karstens en H. Lambooij hadden bedankt, resp. als voorzitter en secretaris van de Organi satie", in verband met de weinige mede werking bij de laatste verkiezingen be toond. Dit besluit oewel eeniuermate'*Yer- klaarbaar, beteekent voor onze actie een groot verlies, daar beide heeren het ver- kiezingswerk door en door kenden niet alleen, maar zich ook met grorle geest drift gaven voor onze zaak. Het bestuur had besloten voorloop"g in deze vacatures niet te voorzien, en da leiding van het verkiezingswerk voor da komende stemming zelf ter hand te ne men. De vergadering rin- h^mede ac- coord. Medegedeeld werd dat a.s. Mnarub g in „Amicitia" een vergadering zal worden gehouden met de groote propagandisten. Aan de opwekking om zich voor dezen arbeid te geven, werd door een groot aan tal dames en heeren voldaan. Geen wonder dat in het slotwoord van den Voorzitter een meer opgewekte toon werd beluisterd, dan in het openings woord. De uitstekend geslaagde vergadering werd door D s. Thomas met dankzeg ging ge3loten. Jubileum Lichtfabrieken. Wij ontvingen een keurig uitgevoerd Jubileurh-boekje, uitgegeven ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der stede lijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden, dat zoowel de samenstellers als den drukker, de fa. P. W. M. Trap alhier, alle eer aandoet. Vooraf gaat een korte terugblik naar den tijd van de oprichting. Aangevangen als een „toestel voor straatverlichting" zijn de fabrieken ge worden tot een centrum van energie-voor ziening. Gesticht voor do goede „Stad Leyden" zijn ze gegroeid tot over een vierde van Zuid-Holland. „Overal, in Leiden en het gebied langs Rijn en Noordzee, wordt gebracht het licht in huizen, winkels en fabrieken, op straten en wegen; de kracht, zoowel van de groot-industrie als voor den am bachtsman, voor verkeer en waterkeering en warmte voor huiselijk en indus trieel gebruik. En de toekomst, aldus de samenstel. Iers, belooft nog broeder ontwikkeling' Er nadert een tijdperk der energie. Spa* ren van energie en veredeling van haai bearbeiding is het streven van het tocln nisch vernuft. Helder staat het doel der Lichtfabrie ken dan ook afgeteekend: die hoogwaar-» dige energie-vormen, het ijle gas en de

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1