Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischniarkt 18 (Telef. 1225) *is Donderdag verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.22f0.32, SCHOL a f 0.20—f 0.32 en KABELJAUW a f 0.46 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 18 April 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. N. C. Overdevest en rechtverkrijgen den, tot uitbreiding van de zuivelinrich- ting in het perceel Heerenstraat No. 102, kadastraal bekend Sectie M. No. 3985. b. M. den Os en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van do Eleclrische Grof- en Kunstsmederij en Constructiewerkplaats in het perceel Heerengracht No. 85, Sec tie C No. 918 en 1693. B. en W. van Leiden brengen ter open bare kennis, dat de beslissing op het ver zoek van T7. van Dam, om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perceel Koningstraat No. 2, Sectie C. No. 735, is verdaagd. AGENDA. WOENSDAG 18 April. Leiden. Jaar vergadering A. R. Kiesvereen. in H e t Nut. Aanv. 8 uur. WOENSDAG 18 April. Leiden. Alge meen© ledenvergadering der Vereeniging Schoolkindervoeding en Schoolkinder- kleeding. Gebouw Breestraat 119. Aan vang 8 uur. VRIJDAG 20 April. Leiden. Open bare Verg. L. Chr. Jonge Mannen-Ver. „Padvinders". Spr. de heer J. do Kok. Nutsgebouw. Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 734— 834 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steenscbuur 15. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken- nacht en des Zon dags geopend zijn: O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel, 523. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, üoch alleen voor leden van dit Fonds. Zij werd geleid door den voorzitter, den heer Ir. A. M. Touw, die de vergadering met een uitvoerige rede opende, waarin hij, na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, verslag uitbracht over den toe stand en de werkzaamheid der inrichting over het jaar 1922. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend: In het begin van 1922 telde de school 253 leerlingen. Einde Maart verlieten haar 43 leerlingen, waarvan 39 met einddi ploma, zocdat aan het eind van den cur sus 210 leerlingen aanwezig waren. Ingeschreven werden 200 leerlingen, waarvan 124 voor het toelatingsexamen slaagden. In het geheel werden 108 leer lingen geplaatst, waaronder zij, die na een reeds vroeger met goed gevolg afge legd examen, eerst thans konden worden geplaatst 32 van de thans geslaagde leerlingen konden nu niet geplaatst worden en moes ten een jaar wachten. Gedurende den nieuwen cursus werd de ''school bezocht door 318 leerlingen, ver deeld als volgt: 96 voor het timmeren, 25 meubelmakers, 12 voor de machinistcn- afdeeling, 163 metaalbewerkers, 25 huis-' schilders. Zes machinist-leerlingen slaagden voor de groole vaart. 12 leerlingen hebben tus- schentijds de school verlaten, waarvan o.a. 3 doordien zij niet tot een hoogere klasse waren bevorderd, één op raad van den Directeur, en één wegens slecht ge drag weggestuurd. Op 31 December wa ren alzoo aanwezig 300 leerlingen, waar van 230 uit de gemeente Leiden en 70 uit aangrenzende en naburige gemeenten. 52 leerlingen werden ontheven van het beta len van schoolgeld. De leerlingen bezochten dit jaar vele fabrieken en werkplaatsen, alsmede de tentoonstelling van „Klei" te 's-Graven- hagc; het onderwijzend personeel de Am bachtsschool en de Mijnwerken te Heer len. Voor bet onderwijs in de metaalbewer king werden verschillende modellen aan- geschaft, zoodat de verzameling machine- ondercleelen een belangrijke uitbreiding onderging. Dit jaar ontving do school vrij aanzien lijke schenkingen op het gebied der elec- tro-techniek, waarvoor den schenkers har telijk dank wordt betuigd. Aan het eind van het verslag wordt ook melding gemaakt van den loop en de re sultaten der Vakavondschool voor Vol wassenen en van de Machinisten-avond school, to welken opzichte mede gunstige berichten konden worden verstrekt. Hierna werden de namen der leerlingen die met diploma de school verlaten, voor gelezen en aan de leerlingen de diploma's uitgereikt. Ook de leerlingen, die van de ceno klasse naar de andere zijn overge gaan, werden voorgelezen. Wij laten de namen hieronder volgen. Met diploma ontslagen leerlingen. 40 Smeden bankwerker: B. Parlevliet, T. Broekkuizen, A. W. Meijers, B. Chreig- 4hon, J. Roman, M. Haaze*>rock, A. van der Meij, P. A. Derling, Th. A. Arts, J. Taverne, A. B. IJdo, J. E. Messinger, S. M. Vrijhof, C. L. M. van Cleef, J. Maree, F. Keuls, D. de Jong, J. Arnoldus, G. A. Annokkee, B. J. Slimmers, G. J. Koet, L. Vcrscliragen, M. E. W. v. Nieuw kerk, E. van Laatum, P. E. Hoogtijling,. A. E. v. d. •Schaft, D. M. Lafeber, J. van Ingen Schc- nau, K. H. Mugge, G. Verberg, J. W. Cornelissen, P. J. v. d', Berg, B. N. Swiers tra, J. Heemskerk, A* O. Kriest, C. J. van Fessem, C. Piket, J. Taffijn, S. J. Ie Poole, H. Sa lier. 16 Timmerlieden: P. Kolderman, A. van Weizen, R. P. de Graaf, G. Nas veld, P. Geerlings, J. J( Deursman, K. Imthorn, J. O. L. Noé, M. Vreeswijk, G. J. Voor winden, W. T. Nieboer, D. van den Burg, A. W. v. d. Berg, J. van der Nat, J. Coster, W. Nijenhuis. 4. Meubelmakers: J. Roos, M. Hettema, T. P. Meiman, M. de Haan. 6 Schilders: W. A. F. van Weerlee, J. W. v. d. Horst, J. Stouten, L. C. Schip pers, A. van Ginhoven, P. F. Smit. Overgang s-examen. Van do 3e naar (je 4e klas: B. N. Swier- stra, A. van der Meij, D. M. Lafeber, J. Taverne, J. van Ingen Schenau, H. Salier. Voorwaardelijk: P. v. d. Berg, J. Roman, N. Hazebroek, J. Broekhuizen, A. IJdo Van de 2e naar de 3e klas: W. Jansen, W. v. Steijn, W. Borreman, J. v. d. Bent, B. Donker, W. Ouwerkerk, II. Marcelis, A. Gertenaar, W. v. d. Voet, P. G. Niers man, D. Linschoten, B. Kret, B. Bakels, M. A. v. Egmónd, W. Veldhuyzen, W. Stouten, C. v. d. Tuin, T. Segaar, L. G. v. d. Horst, C. M. Middelkoop, J. van Rijn, L. A. C. Zirkzee, J. Ie Poole, W. E. van Dorp, P. Meijer, F. P. A. Breedevëld, C. J. H. Bovenlander, C. Pet, J. J. W. v. Oerle, J. Sierat, C. v. Steenwijk, B. Luback K. Kolderman, B. G. Cohen, H. de Groot, W. Tegelaar, J. v. Leeuwen, W. van Dragt M. M. Erkelens, J. v. Wezel, P. Kolderman, S. van Beek, J. J. Crocse, H. S. Fuks, E. Wieckerink, J. y. Weerlee, A. Baars, C. Visser, A. Crania, R. W. A. Maagdenburg, W, C. G. Momberg, A. Lepelaar, J. W. v. Wijk, N. A. Harteveld, H. D. Sirag, P. A. v. Leeuwen, L. Ouwerkerk, F. C. Act, H. Vclthuizen, D. Montfils, W. Reingou, B. v. Leeuwen, P. M. v. Leeuwen, H. Wind, G. A. de Vries, E. Velthuizen, J. W. F. den Hertog, A. Leemans, J. v. d. Burg, A. v. d. Berg, B. E. Swagers, J. W. H. v. d. Brink, J. W. Huisfccn, H. O. P. Snel, D. van Bemmel, C. Schipper, J. J. de Graaff, Th. v. d. Berg. Voorwaardelijk: W. H. de Bes, A. Del fos, H. M. Kramp, J. ten Haken, J. A. H. v. Heteren, A. T. van den Toon, P. de Geus, G. L„ Giezen, A. van Klaveren, W. v. d. Berg, B. Huisman, M. A. Hart-, F. Reekers. Niet overgegaan 12 leerlingen. Van de le naar de 2e klas: J. A. Gdejee, J. J. Heemskerk, D. Huygens, W. Schef- fer, H. J. Heblij, P. Dorij, E. P. Bakels, P, C. v. Wijk, H. Mulder, J. J. Jansen, C. v. Muijen, J. F. Wurzer, P. W. v. Roo- gen, W. F. Buitendijk, G. Eikerbout, B. Mijs, A. Fuchs, W. Harland, P. Molenaar, B. G. J. v. Bemmel, J. Pisson, S. H. Chris- tiaanse, B. Smit, B. Mark, N. A. Zoet, A. C. Hoek, J. de Man, W. A. Kloos, V. D. v. Ulden, M. Joon, P. Hasselbach, F. R. Brouwen F. Geerlings, D. G. Willems, L. Troostwijk, J. Kapaan, C. B. Selier, H. Oudshoorn, W. F. Wijnobel, H. J. Kreuzer, M. v. d. Ouweelen. H. Sliggers, J. Steehouder, A. W. N. v. Heeringen, P. M. Gooi, P. J. v. d. Zeeuw, F. B. van Es,' P. D. Stijger, E. Schouten, F. v. Wouden berg, A. L. Elderhorsfc, L. Kloot, v. d. Bley, A. J. Bruins, C. Ie Pair, J. M. A. v. Haastenen, H. de Heider, S. den Os, A. Kuivenhoven, G. P. v. Ruiten, W. F. G. Klaverwijden, J. Bink, H. v. Berkel, A. J. Möls, C. H. Brands, W. P. Fontein, M. de Ridder, A. v. d. Molen, A. v. Galen, L. Schrijvers, P. Marcelis, P, Zwartjes, H. A. Beij, J. W. Snel. Voorwaardelijk: J. G. Mokkenstrom, H. Stal, J. A. Paalman, J. G. A. Sunderman, B. de Jonge, W. J. Zoutendijk, P. v. d. Veur, N. Beij, L. Buis, J v. Duyvenbode, G. Harland, J. M. Lepoeter, J. den Hoed. Niet overgegaan 17 leerlingen. In de eerste klas zijn 103 leerlingen ge plaatst. Vervolgens richtte zich de heer Touw met een enkel woord tot de genoemde leer lingen. Het nieuwe diploma, aldus spr., ziet er ëenigszins anders uit dan de vroe gere. Het is door de Regeering ontworpen en als model voorgeschreven. Hoewel een voudig, is het voor u van groote beteeke- nis. Het zegt u, dat hier de grondslag is gelegd voor uw verdere ontwikkeling. Hij spoorde hen aan te streven naar meer kennis en hoopte, dat zij zich niet zouden laten ontmoedigen, als zij moeten ervaren, door de bestaande slapte in de bedrijven, niet dadelijk te slagen. Onder groote belangstelling van het paseerend publiek werd gisteren een ge deelte van de nieuwe hangbaan op het terrein van de Stedelijke Gasfabrieken in werking gesteld, na voor proefgebruik in gereedheid te zijn gebracht. De pl.m. 465 M. lange baan, die zich itt cirkelvorm boven het terrein uitstrekt-, wordt gedragen door 27 ondersteuningen, die, gerekend tot aan de bovenliggende rails, ieder e>en hoogte hebben van 12 Me ter. Over de rails bewegen zich 2 z.g. hangbaan-katten, die door een daarin aan- wozig zijnde mechanicus worden bestuurd Dc bestuurder kan vanuit zijn „Ober- sitz" ales regelen. De grijpemmer, die het kolossale gewiekt heeft van 1600 K.G., sluit of opent zich naarmate de bestuur der dit wenscht en kan zoowel grove- als stof kolen verplaatsen, zonder dat ook maar do kleinste hoeveelheid teloorgaat. De inhoud van den emmer bedraagt plan. li M3., of ruim 30 maal de hoeveel heid die anders tegelijk in een draagmand kan worden geladen. Iedere kat lieeft een totaal verplaatsings- vermogen van 15 ton per uur, gerekend over den geheelen afstand, dien van het schip naar de bunkers van het ketelhuis, t.o. de gashouder, wat voor een groot deel is te danken aan de groote snelheid die het toestel kan ontwikkelen. Het moet gisteren voor de technische afdeeling van de Gasfabriek een verhef fend oogenblik zijn geweest, toen de eer ste „kat" boven d© Singel zweefde en het werk oen enkele afwijking liet zien. Volgens de door haar ontworpen en uit gewerkte plannen toch werden de onder deden van het grootsche werk geconstru eerd, en onder haar leiding wordt het ge heel samengebracht. Na de technische afdeeling, die dus een dienst-ontwerp maakte, dient ook te wor den genoemd de firma Gebr. Stork Hijsch tc Hengelo, de welbekende machi- ne-fabrikante, die de Nederlanclsche In dustrie steds op waardige wijze vertegen woordigt. Hoewel eerst Zaterdag het 75-jarig jubi leum van de Stedelijke Gasfabriek wordt gevierd, en wij dan wellicht meerdere ge gevens over den bloei van het bedrijf kun nen toonenj meenden wij goed te doen, bovenstaand mede tc deelen om zoodoende ©enigermate een denkbeeld te geven van de uitbreiding die thans op het terrein der gasfabriek heeft plaats gegrepen, Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer herinneren we er aan, dat Vrijdag a.s., des nam. om half drie, de eerste, of beter gezegd, de gevelsteen, ge legd zal worden van de Rehobothkapel te Ogstgeest, bij welke gelegenheid Ds. W. Bouwman als Wijkpredikant en de Heer J. C. Wirtz Cz. als voorzitter der Oegst- geester commissie het woord hopen te voe ren. Vandaag is do welbekende muziek tent weer uit haar winterverblijf gebaald en aan het v. d. Werff-Park gearriveerd, om na een paar maanden naar het Kooi- park te worden overgebracht. J. R. v. d. M., directeur van de Coöp. Landbouwmaatschappij „Groot Neder land", welke maatschappij in staat van faillissement verkeert. Het doel van de maatschappij was het ontginnen van woeste gronden, doch zij gaf ook premie- leeningen uit. De maatschappij heeft o.m. f20 a 30.000 advertentieschuld, terwijl do baten zeer miniem zijn. Bij de failliet verklaring bedroegen de kasgelden samen met het girotegoed slechts f70. Do aan houding van den directeur geschiedde op vermoeden van bedriegelijko bankbreu[k en oplichting. Zoo zouden verschillende eigendommen van de maatschappij over geschreven zijn op naam van den direc teur, nadat deze wist dat het faillissement onvermijdelijk was. Inmiddels is de zetel van de maatschap pij verplaatst naar een ander huis en werd in haar perceel aan de Laan van Meerdervoort opgericht een nieuwe maat schappij, genaamd de Coöp. Vereeniging tot Bevordering der Volkswelvaart „Groot Nederland". Eveneens werd Zaterdag avond een andere directeur benoemd, de heer S. Deze benoeming geschiedde door de beide oprichters en wel de heeren v. d. M. en S. Onderzocht wordt, in hoe verre de nieuw optredende directeur me de schuldig is aan de bedoelde handelin gen. Hij is na verhoor op vrije voeten ge steld. een trein, waarin minister Le Troquér wel was gezeten. Deze aanslag had plaats 8 K.M. voor het station Dusseldorp, op hetzelfde traject als bovengenoemde aan slag. De bom ontplofte deze keer vlak voor de locomotief, doch richtte geen schade aan. Geweldig boos zijn de Franschen, en geen wonder. Hoe men deze zaak ook beziet het blijft een sfruikroovermethode, politieke tegenstanders door moord uit den weg te ruimen. De hooge geallieerde commissie heeft dadelijk de volgende krasse maatregelen genomen le. Onmiddellijke uitzetting van het Duitsche personeel, belioorende tot het station Ronheidc. 2e. Aan den gedelegeerde der hoogo commissie te Aken is order gegeven een besluit uit te vaardigen, waarbij alle ver keer na acht uur 's avonds in het heele gebied tusschen Aken en de grens wordt verboden. 3e. Een nieuwe regeling, waarbijdo controle op bet verkeer aan de grens tus schen de bezette gebieden en onbezet Duitscliland wordt verscherpt, is in voor bereiding. Met den toestand der spoorwegen schijnt het overigens treurig te zijn ge steld: Een correspondent van het „Berl. Ta- gebl." geeft het volgende relaas: „Dusseldorf, dat een der Rijnlandsclie steden is, welke de beste treinverbindin gen bezaten, is evenals zooveel andere plaatsen in het Rijnland, van alle spoor wegverkeer volkomen afgesneden. De na burige plaatsen zooals Benrath, alsmede die in de buurt van Keulen en Elberfeld, zijn slechts langs groote omwegen met de eleetrische tram te bereiken. De onge bruikte en verroeste rails maken een treurigen indruk, de stations liggen ver laten en bevinden zich sedert de bezet-: ting in een troosteioozen toesrand. Slechts af en toe rijdt er een door de Franschen bestuurde trein, waarin Duit sche gijzelaars als bescherming tegen sa botage worden medegevoerd. De treinen, die do Franschen tusscben Dusseldorf en de industriesteden laten rijden, worden door de Duitsche bevolking niet gebruikt. Naar do correspondent verder meldt, hebben do Franschen, in zekeren zin als reclame voor hun spoorwegverkeer, een D-trein met het opschrift Dusseldorf-Pa- rijs in dienst gesteld, waarin zich als de coratie een restauratiewagen bevindt. Te Koblenz en in andere plaatsen in het Rijnland hebben de Franschen op één dag 664 spoorwegbeambten uitgewe zen. Het betreft hoofdzakelijk spoorweg arbeiders, wisselwachters, enz. Het aantal uitgewezen beambten met inbegrip van hun gezinsleden moet de 20.000 feeds ver overschreden' hebben. Dc Duitsche Rijksdag, heeft gisteren de debatten over do buiten- landscho politiek voortgezet. Over 3t algemeen is ir.ón het met von Rosenberg eens. De democraat Dr. Gottiein verklaarde: „Over den cisch, het Roergebied to ont ruimen naar mate van de gedane beta lingen, kan niet gediscussieerd worden. Evenmin over de plannen van een inter nationale controle door den Volkenbond. De voorstellen welke de minister van Builenlandsche Zaken dezer dagen heeft toegelicht, vormen een zeer geschikte ba sis voor onderhandelingen. De Volken hond is op het oogenblik een niet bruik baar instrument tot bemideling. (Leven dige bijval.) De Volkenbond heeft de we derrechtelijke verstoring van een vrede gesanctionneerd en heeft zich steeds aan den kant van de ^machtigste geplaatst." (Uitroepen: Zeer waar!) De afgevaardigde der Duitsche volks partij sprak enkele hartige woorden over de uitwijzingen: „Zijn de massa-uitwijzingen uit het be zette gebied niet de voorbereiding tot an nexatie?" vroeg spi'. en hij vervolgde: „Frankrijk wil do jbevolking docr deze uitwijzingen van haar leiders berooven om dan in hun plaats personen als Smeets en Dorten aan te stellen. Voor waarde voor allo onderhandelingen moet dan ook zijn: invrijheidstelling van allo gearresteerden en uitgewezenen." Stresemanri besloot zijn rede aldus: „Wil Frankrijk schadeloosstolling, dan is overeenstemming mogelijk. Wil het Rijn en Roer behouden, dan kan daarover niet onderhandeld worden." (Levendige bijval). Zooals men ziet: van opgeven nog geen sprake. Dat Duitscliland inderdaad schadeloos stelling wil betalen blijkt wel uit het feit, dat de derde serie herstel-wissels is ge honoreerd ten bedrage van 50 milliccn goudmark. De redevoeringen van Poincaré' <sn van Rosenberg, waarin deze leidende mannen opnieuw bun standpunt uiteenzetten, zijn vermoedelijk de aanleiding van do tailooze geruchten, die op het oogenblik de ronde dcy. In sommige kringen wil men weten, dat de rede van Rosenberg moet worden be schouwd als een bereidverklaring tot on derhandelingen van Duitsche zijde, ter wijl Duitschland tocli ook weer een slin ger om den arm houdt, door met een voorstel te komen, waarvan men weet, dat het niet door Frankrijk kan worden aanvaard. Intusschen gaan anderzijds allerlei va ge geruchten Het heet, dat Frankrijk voornemens zou zijn, Hannover- te be zetten teneinde do spoorwegverbindingen met Berlijn af te snijden. Daarmede zou dan gepaard gaan een bezetting van Hamburg. Het ligt in den aard der zaak, dat deze geruchten met het grootste voorbehoud in Engeland worden opgenomen, aange zien men zeker meent tc welen, dat Frankrijk na al de Britsehc vertoogen te Parijs om de faciliteiten voor den han del in dit nieuwe bezette gebied to behou den, zeer zeker niet zou overgaan tol zuht Door het Bouwk. Bureau J. W. Rey- neveld werd aanbesteed het bouwen van een Landhuisje aan den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude, als volgt: M. v. d. Vel den, Leiderdorp f8470; H. G. van Osna- brugge te idem f9000; A. H. Vollenberg te Zoeterwoude f 10293; Gebr. Bdkooy te Leiden f 11223; J. van Polanen, Leiden, f12200. De heer A. A. Lucassen, rechercheur van politie eerste klas alhier, hoopt op 1 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als agent van politie 3e klasse in dienst trad. Bij Kon. besulit is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen alhier, de heer W. J. do Haan, thans in gelijke betrekking te Gorinchem. Ds. C. de Meijere alhier heeft Maan dagmiddag den eersten steen gelegd van de Luthersche Kerk te Hilversum, op een terrein aan de Boomberglaan, hoek Berg wegPeerlkamplaan, 1In een perceel aan do Langebrug, bewoond door de fam. v. d. K., is heden morgen een schoorsteenbrand ontstaan. Het vuur werd reeds in den aanvang door de bewoners gebluscht met emmers water. - Een juffrouw kwam gisteren bij haar in de Morschstraat wonenden echt genoot om eenig geld in ontvangst te ne men. De man, die van zijn vrouw is geschei den, scheen echter niet geneigd óm van zijn penningen afstand te doen, en, gaf zijn vrouw een pak slaag. Tegen den dader werd proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. -Een persoon die zich hedennacht bij de politie vervoegde om nachtverblijf bleek bij onderzoek nog 30 dagen hechte nis te moeten ondergaan, waarom hij he den naar de strafgevangenis is overge bracht. BINNENLAND PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Noord-Brabant. Bij vergelijking der officieele cijfers met die van onzen verkiezingsdienst is ge bleken, dat het totaal der uitgebrachte stemmen slechts met 33 van onze cijfers afwijkt. De door ons aangenomen kies- deeler#stemt overeen met den officieelen kiesdeeler. Toch zijn enkele kleine stemver- scliillen geconstateerd, die tot gevolg heb ben, dat de Katholieken een zetel meer krijgen, dus 52 in plaats van 51 en dat de Vrijheidsbond niet twee, doch een zetel heeft. De toewijzing van dezen overschotzetel aan de Katholieken is geschied met slechts een heel gering stemmenverschil met een overschot van den Vrijheidsbond. Wijziging der Hooger-Onderwijswet. Ingediend is een wetsontwerp van boven genoemde strekking. Blijkens de Memorie van Toelichting wordt in dit ontwerp voor gesteld 't collegegeld aan de Rijksuniversi teiten van f 200 op f 300 en het examen geld van f 50 op f 60 te brengen, omdat "de kostèh van het universitair en technisch hooger onderwijs belangrijk zijn gestegen en het dringend noodzakelijk is te geraken tot vermeerdering van de inkomsten van het Rijk ook op dit terrein. Tevens wordt voorgesteld voor de in schrijving bij den rector-magnificus, welke inschrijving tot nu toe kosteloos geschied de, voortaan een bedrag van f 10 te vra gen. Eindelijk beoogt het ontwerp de gel den, verschuldigd voor een enkele les (Rijks universiteiten) of eenige lessen (Technische Hoogeschool) naar verhouding te verhoo- gen. Bovendien wordt een afzonderlijke regeling voorgesteld, krachtens welke van degenen, die ter voorbereiding van niet- universitaire examens (bijv. examens akten M. O.) lessen van hoogleeraren of lectoren volgen, een som van f 200 gevorderd zal worden. Naar raming aal de verliooging van col lege- en examengelden een bedrag van ruim f 400.000 meer in de schatkist doen vloeien, terwijl de invoering van inschrijvingsgelden naar raming een bedrag van f 60.000 zal* opbrengen. Een knoeiboel in 't groot. Te Den Haag heeft een inspecteur van do centrale recherche aangehouden den Verhooging Hoofdstuk Xa Staats- begrooting 1922. Ingediend- is een wetsontwerp, houdende aanvulling en verhooging van hoofdstuk Xa (Arbeid, Handel en Nijverheid) der Staart- begrooting voor het dienstjaar 1922 (ver schillende onderwerpen). De verhoogingen. in dit ontwerp opgenomen, vormen een to taal van f 17.131.160. Behalve uitgaven voor den gewonen dienst zijn hierin ook begre pen. buitengewone er crisis-uitgaven. In mindering' van het totaal bedrag kan wor den gebracht f 15.947.000. Dit bedrag is nl. noodig voor verhooging o.a. van onder scheidene posten, vallende onder „buiten gewone uitgaven'"' en „crisisuitgavcn", t, w.: kosten van voorziening in den woningnood met f 200.000; bevordering van woningbouw met f 9.300.000; verruiming van werkgele genheid met f 2.800.000. De verhoogingen van den gewonen dienst zijn terug to brengen tot f 17.131.161 f 15.94^.000 is f 1.184.161. De verminderingen, in het ontwerp ver vat beloopen een totaal van f 4.004.161. Hief voor kan een vermindering op art. 165 (cri sisdienst) met f 2.820.000 worden uitge schakeld, zoodat op den gewonen dienst een bedrag ad fl.184.161 is verminderd, hetgeen gelijk is aan het totaal der verhoogingen. Hieruit blijkt, dat- voor de noodzakelijke verhoogingen dc noodige compensatie is gevonden. Uit de toelichtingen bij de verschillende artikelen blijkt o.a. het volgende: Ingevolge de op 1 Juni 1922 in werking getreden vleeschkeuringswet moet het in gevoerde vleesch- van rijkswege worden gekeurd. Ter wille van de zuinigheid is de regeling aldus getroffen, dat de keuring in de aangewezen plaatsen van invoer ge schiedt door personeel van den gemeente lijken keuringsdienst. Daarvoor moet na tuurlijk vergoeding worden betaald. Tegen over deze uitgaven staat aan inkomsten de opbrengst van het keurloon. Geraamd wordt, dat cr na aftrek van de uitgaven jaarlijks een batig saldo zal zijn van f 350.000. Tot voor kort konden de kosten van dp Warenwet niet geraamd worden. Het be drag, dat daarvoor was uitgetrokken, was dan ook niet meer dan een voorloopige post Thans is gebleken, dat verhooging met f 475.000 noodig is. Voor hetgeen voor woningnood is 1921 is toegezegd, moest in 1922 nog circa f 2.000.000 worden betaald. Hierbij wordt opgemerkt., dat in 1921 f 2.312.625 minder is uitbetaald, dan wordt toegestaan. BUITENLAND IN EN OM HET ROERGEBIED. Aanslagen op Fransche treinen. De toestand van de spoorwegen. Uit den Rijksdag. Wij besloten ons vorig overzicht met de opmerking, dat men in het Roergebied tot de Iersclie toestanden kwam. De laatste berichten versterken deze opvatting. Volgens mededeeling van Fransclie zij de zijn op de treinen, welke do Fransche en Belgische ministers naar het Roerge bied hebben gebracht, verschillende aan slagen voorbereid en uitgevoerd. Nabij Aken zag een Fransche wachtpost op eenigen afstand een aantal personen, die met de rails doende waren. Toen een na der onderzoek op de plaats zelf werd in gesteld, bleek dat één rail reeds was los geschroefd en ter zijde geschoven. Het gelukte nog juist bijtijds, om den binnen enkele minuten op die plek aankomenden Belgischen trein, waarin de Belgische minister Le Troquer vermoedde. Het was vèze was gezeten, die op weg" was naar Dusseldorp, tot staan te breDgen. De mi nister en zijn reisgenooten moesten den trein verlaten en zich te voet naar Aken begeven. Een tweede aanslag werd gepleegd op een trein, waarin men den Franschen minister Le Trocques vermoedde. Het was de trein, die om 5 nur 40 min. 's middags te Dusseldorf werd verwacht. Dicht voor liet station Dusseldorp liad een bomontploffing plaats. Debom moet op de rails zijn neergelegd en door de locomotief tot ont ploffing zijn gebracht. Toevalligerwijze was de minister Le Trooquer echter met een anderen trein gereisd. Door do ont ploffing was do tender rechtop komen te staan, zoodat het spoorwegverkeer wel drie uur vertraging ondervond. Persoon lijke ongelukken hadden evenwel niet plaats. Ook is echter een aanslag gepleegd op

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2