LEDIKANTEN - KARPETTEN - CHINA-MATTEN Enorme Keuze - Prima Qualitesten - Lage Prijzen Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP., Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Zaterdag verkrijgbaar SCHOL a f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAARj Burgemeester. Leiden, 13 April 1923. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTE- RAAD. De Voorzitter van het Hoofd stembureau in den Kieskring III der gemeente Leiden maakt bekend, dat het Hoofdstembureau in een der lokalen van de school aan de v. d. Werfstraat in deze gemeente op Woensdag 18 April 1923 des namiddags te 4 uur in een openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovengenoemde verkiezing ingelever de lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten. De Voorzitter voornoemd: A. MULDER. Leiden, 13 April 1923. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTE RAAD. Dc Voorzitter van het Hoofdstembureau in kieskring I der gemeente Leiden maakt bekend, dat het Hoofdstembureau in een der lokalen van het Raadhuis in deze gemeente op* Dinsdag 17 April 1923, des namiddags te 4.30 uur in een open bare zitting zal beslissen over de geldig heid der op 10 April 1923 voor bovenge noemde verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van do daarop voorko mende candidaten. Do Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 13 April 1923. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7K—8Yi uur. Rechtskundig Bmeau Chr. Beet. Bond. Steenschuur 15. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 April lot en met Zondag 15 April waargenomen door de apotheken van det heeren W. Pelle, Kort Rapenburg, telef. 594 en G. H Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. De apotheek van het Ziekenfonds lot Hulp der Menscliheid is steeds geopend, doch alleen vcor leden van dit Fonds. ke bladen aldaar zijn verboden. Alleen de socialistische Volkswacht verschijnt onder preventieve censuur. In het oude bezette gebied zijn tot dusver 69 boeken, 8 vlug schriften, 40 tijdschriften, 52 dagbladen, 4 films en 4 vereenigipgen voorgoed verbo den. Te Duisburg heeft zich een relletje voor- gdaan, dat aan 4 menschen het leven kostte. Gisterochtend tegen elf uur bega ven ongeveer 2000 werkloozon zich in op tocht naar het stadhuis om verhooging van steun te eischen. Het verzoek werd af gewezen, waarop de werkloozen aftrok ken. Op dat oogenblik verscheen de schu- po ten tooneele en keerde zich tegen de betoogers. Het staat nog niet precies vaat wat er geschied is, doch de schupo heeft op de menigte geschoten en 4 lieden ge dood cn 2 gewond. Volgens nadere berichten is de botsing ontstaan doordat bereden schupo een be- tooger aanhield en dc menigte zich daar tegen verzette. Do politie hield daarop een charge op dc menigte, waaronder zich vele vrouwen en kinderen bevonden, waarvan er enkelen onder den voet geraakten. De politie schoot in de luclit zonder iemand te raken. Twee werklieden zijn door bajo netsteken verwond. Hoe treurig overigens verleende sabotage kan werken, blijkt wel uit de gas voorzie ning te Gladbeclc. Aldaar heerscht ton ge volge van het gebrek aan gas een zeer on verkwikkelijke toestand. Het aantal in braken neemt op onrustbarende wijze toe. De voeding van 1500 kinderen door de Amerikaansche Kwakers heeft men moe ten staken. In do ziekenhuizen heerschen noodlottige toestanden. Er kunnen geen «peratieB worden uitgevoerd en er kan geen eten worden gekookt voor de zieken. Er heeft zich een afvaardiging der stad rtJi generaal Degoutto begeven om van hem gedaan te krijgen, dat de bezetting der mijnen Matthias Stinnes III en IV worde opgeheven. Het relletje in het Lagerhuis, j Bevrediging. (Jf Reorganisatie der meerderheid. In tegenstelling met de vorige dagen had de zitting van het Lagerhuis gisteren een kalm beloop, hetgeen in hoofdzaak was toe te schrijven aan een mededeeling van Stanley Baldwin namens de regeering welke voor een groot deel tegemoet kwam aan dc wcnschcn der oppositie aangaande de behandeling van de oud-strijders. De regeering stelt tlians_yoor een commissie to benoemen van 11 leden* waarvan 9 do verschillende fracties van het parlement zullen vertegenwoordigen, terwijl de an dere twee leden vrouwen zullen zijn, staan de buiten het parlement. Deze commissie, die volgens Baldwin het uitvloeisel is van do duidelijk uitgedrukte wenschen" van het Lagerhuis, zal zich met het vraagstuk van do oud-strijders in den ruimsten zin bozig houden. Ramsay McDonald cn Esquith spraken hun tevredenheid uit met de voorgestelde regeling, die neehkomt op oen bakzeil halen van de regeering. Toch hebben de gebeurtenissen groote gevolgen. Tussehcn leden der regering en de lei ders der conservatieve partij hebben be sprekingen plaats gehad over de gebeurtc nissen der laatste dagen in het parlement en over het gebrek aan partij A. WAALS, HUL» 132-134-136 discipline en animo, dat bij een be langrijk deel der conservatieven schijnt te bestaan, en waardoor de nederlaag van Dinsdag moet worden verklaard. Er is sprake van dat de "Whips hun ont slag zullen nemen, aangezien zij schuldig zijn, dat de regeering werd verrast. Toch is het opmerkelijk, dat verschillende con servatieven tegen de regeering hebben ge stemd en vooral dit beschouwt men als een zeer ernstig feit. De vraag schijnt te zijn overwogen, of niet een reorganisatie der meerderheid wenschelijk zou zijn. Deze zou natuurlijk hierop neerkomen, dat men mannen als Chamberlain en lord Birkenhead weder voor do conservatieve partij zou trachten te winnen en hun zitting in do regeering zou geven. Daargelaten, dat deze leiders ongetwijfeld hun voorwaarden zouden stel len zou het mogelijk blijken dan verder de „Die Hards" in de meerderheidsgroep te behouden. Op zich zelf zou dit geen ver lies zijn, daar de uiterste vleugel der con servatieven juist degenen zijn, die het felst en meest uittartend tegenover dc ar beiderspartij optreden en daardoor telkens als het ware conflicten uitlokken. KORTE BERICHTEN. De bladen melden uit Essen: Het on derzoek tegen de Krupp-directcuren is in vollen gang. De arbeiders en leden van den bedrijfsraacl, die bij de bloedige incidenten op Paasch-Zaterdag tegenwoordig waren, verklaren minstens even „strafbaar" te zijn als dc gearresteerde directeuren. In den Franschen ministerraad heeft de minister van financiën do aangename mededeeling kunnen doen, dat de Fran- sche belastigen in de eerste drie maanden van dit jaar 437 millioen meer hebben, op gebracht dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Naar de bladen melden, heeft Mac- donald de Labour partij laten weten, dat een herhaling van de revolutionaire too- neelen, als het zingen van de Roode Vlag, hem zou nopen van het leiderschap af te zien. Hij heeft zijn collega's verzocht hun obstructie tot de gebruikelijke methoden te beperken. De commissie ter opruiming van de Engclsche oorlogsvoorraden, de z.g. Dis- pesal Board, heeft op einde Maart hare werkzaamheden afgesloten, na in liet ge heel voorraden voor een bedrag van p.st. 650.000.000 te hebben verkocht. Het overschot der gelden in haar beat, p.st. 20.000.000 zal volgens de „Westmin ster Gazette" aan de schatkist worden overgedragen. Er zijn thans nog regee- ringseigendommen ter waarde van onge veer p.st. 10.000.000, waaronder terreinen en fabrieken enz., die nog niet zijn ver kocht. De liquidatie in het buitenland is zoo goed als gereed. Dc commissie had te ma ken met meer dan 350.000 verschillende goederen, van fabrieken af tot naalden toe- en van paarden tot slagschepen. Het werk van den pakkettendienst der Nanscn-actie, welke in Rusland tegen rc<;u -door de ontvangers geteekend reeds bijna 150.000 pakketten levensmiddelen heeft afgeleverd, is bekend. In verband met de jongste reis van dr. Nansen in Rusland is besloten, eveneens een dienst voor pakketten met kleeding- stukken in te stellen. Voor een betrekke lijk gering bedrag zal bet weldra mogelijk zijn, standaard-pakketten naar Rusland to zenden met kleedingstukken voor mannen, vrouwen, meisjes en jongens. De waarbor gen voor do juiste distributie dezer nieuwe pakketten zuilen dezelfde zijn als die voor de pakketten met levensmiddelen Ten einde het bouwen van huizen te bevorderen, heeft de Engclsche regeering oen wetsvoorstel van Neville Chamberlain ingediend, waarbij voor werkmanswonin gen zonder afzonderlijke zitkamer een maximum staatsbijsla-g van p.st. 6 per jaar en per huis gedurende 20 jaren zal worden gegeven. Ter bevordering van den bouw van middenstandswoningen tot een maximum waarde van 1500 pond worden do plaatselijke autoriteiten gemachtigd voorschotten te verleonen. v. Voorst tot Voorst; Mr. M. J. C. M. Kolk man; J. D. Kok; W. Mooyman; G. J. L. v. d. Meer; J. H. M. Balvers; P. A. Th. v. d Weijden; A. C. A. Hoffman; L. C. M. von Fisenne; F. L. D. Nivard; Mej. J. M. J. A. Meijer; Mr. E. v. d. Heijden; H. G. M. v. d. Vijver. Chr. Hist. Unie. B. J. Gerrelson, K. A. Warmenhovon, Mr. S.J. Hogerzeil, Ir. J. J. v. Voorst Vader, Mr. J. Schokking, J. de long Saa- kes, P. J. Brunt, H. van Boeijen, Mr. J. Schokking, Dr. W. Mandersloot, W. G. v. Eek, T. Schalenkamp. Vrijheidsbond. A. J. Ten Hope, L. C. M. Maillot te dc BuyWeniuger Hulsebos, Mr. A. G. Grena de Jongh, A. G. Volkor Azn., Ir. R. A. v. Sandick, M. van der Hout. A. G. Visser van IJzcndoorn, J. Vlielander. Vrijz. Dem. Bond. Mr. J. Limburg, Mr. S. J. L. v. Aalten, Mr. W. Francken. S. D. A. P. J. Ter Laan, A. B. dc Zeeuw, B. J. van Stapeïe, H. W. C. Stolle, Mej. S. Groenc- weg, A. W. Heijkoop, H. Mol, J. Brantigam J. H. Voet, W. Drees, Mevr. A. Albarda Brals, D. van Staveren, A. W. IJzerman, L. Hoejenbos, D. A. van Eek, A. Roetman, J. H. A. Schaper, P. de Bruin, J. II. F. Zadelhoff, H. J. Horsman. Communisten. L. L. H. de Visser, B. Coltof. Plattelandersbond. A. Braat. Staatsk. Geref. Partij. J. W. van Houdt, A. J. Kersten. -ïi' Herv. Staatspartij. D. G. de Graaff. Mr. J. Schikking C.-H. is gekozen te Leiden en te Delft. Loot hij voor Leiden, dan wordt gekozen verklaard de heer D. v. Vliet en indien hij voor Delft loot de heer A. van Egmond. OVERIJSSEL. Uitgebracht zijn 175.289 stemmen. R.-K. 44967, Communisten 2760, Anti- Rev. 23515; Chr. Soc. 1378; Vrijheidsb. 17555; Plattelandspartij (rechts) 1135, id. (R.-K.) 217, id. (links) 2821, Vrijz.-Dem. 1067, Chr. Volkspartij 472, Staafk. Geref. Partij 3230, S.D.A.P. 34764, Ghr.-Hist. 28553, Groep Kiezers 863. Gekozen 2ijn: 13 R.-K.; 8 Ghr.-Hist.; 7 Anti-Rev.; 1 Staatk. Geref.; 9 S.D.A.P.; 5 Vrijheidsbond; 3 Vrijz-Dem.; 1 Platte landspartij (links). De Ghr.-Hist. winnen 2 zetels, de Anti- Rev., de Vrijz.-Dem. en dc S.D.A.P. ieder één. De Vrijheidsbond verliest 3 zetels, terwijl de Communisten en Chr. Socialen, die ieder één zetel bezaten, niet in do Staten terugkeer en. UIT DE OlGEVIHfi Uitslag Verkiezing Provinciale Staten. De Staten van Zuid-Holland. De namen der Staten-leden van Zuid- Holland zijn: Anti-Rev. Partij. J. Schouten, Mr. A. de Jong, Krijn Ver hoeven J.Lzn., Th. Heukels, Mr. P. B. Bouman, H. de Wilde, I. van der Loo, W- Warnaar, Mr. V. H. Rutgers, R. U. Jon- genhurger, P. Rijsdijk, J. A. J. Jansen Manenschijn, Mr. G. v. Baren, Mr. Dr. H. W. Hovy, A. R. van Nes Czn., G. War naar G.Lzn. R. K. Staatspartij. Gekozen zijn voor de R.-K. Staatspartij: H. J. Borgliols; Mevr. E. M. G. v. Berkel; Prof. Mr. J. A. Veraart; Bn. W. G. J. J, Paaschdagen werd de Kerkvoogdij nog meer verrast, daar toen do collecte be droeg f 747, waaronder 3 bankbiljetten van f 100, 2 van f 25 en 11 van f 10. Wan neer in aanmerking wordt genomen, dat in het laatste halfjaar van 1922, aan vrij willige bijdragen ongeveer f 0000 inkwam voor de kerk, mag voorzeker hier wel ge sproken worden van belangstelling en meeleven. BOSKOOP. Door don heer J. Jannes te Gouda, zal te beginnen met a.s. Maan dag 16 April een autobusdiensb voor per sonenvervoer geopend worden tusschen Boskoop en Gouda. De vertrekuren zijn als volgt geregeld: van Boskoop v.m. 8 en 11.30j n.m. 3.40 en 7.30, standplaats Kerkstraat. Van Gouda vjn. 6.45 en 9.45; n.m. 2.10 en 6 uur, standplaats Stationsplein. Als een bijzonderheid kunnz wij vermelden dab door de slagers Xreling cn v. Wijngaarden alhier j.l. een koe geslacht is, die 154 pond vet inhad. Aan liet- politicbureau zijn inlichtingen tc bekomen omtrent de hieronder genoemde verloren voorwerpen: 1 dameshandschoen zwart* 1 bos sleutels, 2 waschboenders, 1 beursje alpacca-, 1 cein tuur van een kindermantel grijs. Zondag 15 April des v.m. 9.30 cn des run. 6 uur hoopt in de Geref. Kerk op te treden cand. Haitinga van Apeldoorn. In het gebouw „Salvatori" voor de eon- fessioneele vereerdging des v.m. 9.30 en des nam. 6 uur Ds. Tichelaar van Leider dorp. SASSEN HEIM. Hedenmorgen had ten Raadliuize de loting plaats voor de num mering der lijsten voor de a.s. Raadsver- kiezing. Do uitslag was als volgt: No. 1. do A. R. (W. Warnaar); No. 2 de R. K. (H. Bader); No. 3. de Vrijz. (J. Speel man); No. 4. do G. H. (G. Lekkerkorker). Vanaf heden tot en met 3 Mei a.s. worde het nu: stemt no. 1 van lijst 1. ZOETERWOUDE. Burgerl. Stand. Geboren: Andreas Wilhelmus z. van B. A. Gijbels en E. W. Verhoogt Johanna Theodora d. van W. Borst en A. van Diomen. Petrus Johannes z. van G. van Veen en P. Visscher Gatharina Adriana, d. van W. van Diemen en A. A. Schreel. Ondertrouwd: P. J. van Rijn 25 j. en A. M. Doeswijk 23 j. G. J. Belt 27 j. en S. Th. van der Salm 26 j. Overleden: E. Klein 81 j., wed. van J. van Leeuwen. WASSENAAR. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Dotp. Zondag voorm. 10 en nam. 6K uur Ds. de Vey Mestdagh. School Zijdeweg. Zondag voorm. 10 uur. Ds. v. d. Bosch van 's-Grevenhage Geref. Kerk. Zondag voorm. 10 en nam. 5. uur Ds. v. d. Heijden. LEIDERDORP. De jongenheer G. Roos al hier is dezer dagen geslaagd voor het toelatingsexamen voor de Christelijke Kweekschool „De Klokkenberg". te Nij megen. RIJNSBURG. DchecrS. Schoncveld lieeft zijn benoeming tot Weihouder aangeno men. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tengevolge der vleesch- keuringswet moest een slachthuis ge bouwd worden. De gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg verbonden zich dit zaakje gezamenlijk to-^doen. Dat is voordeeliger, ziet U. Katwijk aan den Rijn had het geïuk in het midden te lig gen, dus het voorrecht dat daar het slachthuis gebouw werd. Maar nu. Nu komt het meermalen voor dat een rund of varken wordt afgekeurd. Dan wordt het dier in bedoeld slachthuis geslacht en weer „eetbaar" gemaakt. De gemeen telijke omroeper doet dan de ingezete nen kond, dat tegen, zooals gisteren b.v. f0.40 per pond aldaar rund- vleesch gekocht kan worden. Met het „voorrecht" dat te Katwijjk a. d. Rijn het slachthuis is, hebben dus de slagers te Katwijk a. d. Rijn alleen te kampen met deze concurrentie. Dat deze slagers hierover verholgen zijn is zeer begrijpe lijk. Allen dezelfde rechten, dan ook allen dezelfde lasten. Men zal door de organisatie trachten deze kwestie op te lossen. KATWIJK. Zondag 15 April a.s. zal liet 25 jaar geleden zijn dat de beer G. B. Wcrthcr als ontvanger bij de gemeente in dienst trad. VOORSCHOTEN. In de Ned. Herv. Kerk werd op den len Kerstmorgen voor dc kerk gecollecteerd bijna f 400. Met de STADSNIEUWS De heer W. van der Laan, hoofd cener openbare lagere school alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid in de commissie, welke dit jaar te 's-Gravenhage is belast, met het afnemen der examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 77a der wet tot regeling vau het lager onderwijs van 17 Aug. 1S7S. AGADEKUE-NIEUWS LEIDEN: De Geneeskundige Staatscom missie bevorderde lieden lot arts de-heeren J. Koenraad (Dirksland) en J. A. Fischer (Den Haag). INGEZONDEN (Buiten verantwoor Jcliikheid der Redactie) HET KONINKLIJK BEZOEK. Hedenmiddag had het bezoek plaats van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, aan de Zending- school te Oegstgeest Vcor den ingang van de terreinen der Zendingsschool hadden zich enkele groe pen belangstellenden opgesteld. Van verschillende huizen in de omge ving en van de Zendingsschool zelf wap perde de driekleur of het Oranje Blanje Bleu. De politie van de gemeente Oegstgeest en enkele veldwachters, allen in vol or naat regelden het verkeer. Een kleine kring genoodigden verza melde zich in het gebouw. Onder de aanwezigen merkten wo sp den burgemeester van Oegstgeest, den beer Griethuizen. Te 2 uur 14 arriveerde het liooge ge zelschap in een tweetal open auto's. In de eerste waren gezeten H. M. de Koningin, gekleed in rouwcostume en Z. K. H. de Prins, die mede in het zwart gekleed was. In de tweede auto zal het gevolg1! bestaande uit vier per sonen. De Koninklijke gasten werden in de vestibule van het gebouw verwelkomd. Vanmorgen te 8 uur is de uit Den Haag komende stoomtram bij de Kweekschool gederailleerd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gisternamiddag konden de bewoners van den Haagwcg en omgeving bemerken dat de beide inwerpsleuven van de in de Maria Gondastraat staande brievenbus waarschijnlijk door kwajongens met groe ne verf waren besmeerd, waardoor de daarin gedeponeerde brieven cn andere stukken, zoo niet geheel, dan toch zeker gedeeltelijk waren bedorven. Staatkundig Gereformeerde Partij. Afdeeling Leiden. Geachte Redactie. Naar aanleiding uwer driestar in uw nummer van 10 April, vraagt onderstaand bestuur beleefd eenige plaatsruimte. Eer stens berichten zij u dat bedoeld nummer is opgezonden aan het adres van Ds. Barth, mocht Zijneerw. geen gelegen- of genegenheid hebben de door u gestelde vragen te beantwoorden, dan zal 't bestuur der afdeeling dit doen en gelijktijdig lioopt zij dan ook iets te zeggen over den gecslledigen inhoud der Feuilleton uit uw. verkiezingsnummer. Het treft, dat u zelf uw blad vertegen woordigde op bedoelde vergadering; toch hebt u iets anders beluisterd, als er ge zegd is in het openingswoord. Met nadruk zcide do Voorzitter dat er geen debat zou zijn, als er iemand was die eenige ophel dering wensclite naar aanleiding der lezing Ds. Barth dan bc-rcid was, na bet eindigen der vergadering die te verstrekken, waar dan ook door één persoon gebruik van gemaakt is, dat ging over het verzeke ringswezen. Mij dunkt u moet dat wel ge zien hebben, en daar had u ook gebruik van kunnen maken, het is waarlijk Ds. Barth zijn schuld niet dat u dat niet deed, hij was welwillend genoeg. De oorzaak dat Zijneerw. geen debat toeliet is ook gezegd, de stichting die er van dergelijke lezingen uitgaat, gaat er grootendeels mee verloren en ongeschoold op dit terrein, dat zal u toch ook wel be kend zijn: de Afgescheidenen van 1S34 en van 1869 hebben nooit een leidende rol in do politiek vervuld, zij brachten hun Btem uit, als de candidaat eenige wisse zekerheid bood, dat hij voor hunne begin selen zou uitkomen, anders stemden er ve len niet; de uitgetredeneiVvan 1886 hebben zich van meetaf, onder hun destijds kracli- tigen leider met alle macht op de politiek geworpen, en vervulden als vrucht daar van spoedig ooi1 l«dende rol. Met vriendelijken dank en hoogachting. Namens het Bestuur der Afd. Leiden S. G. P.: M. VAN KLINKEN, Voorz. M. J. DOOL, Secr. "Wij zullen de laalsten zijn om aan merking te maken op het geen gcPqren- heid geven tot debat. Wij hadden echter den indruk gekre gen dat na afloop der rede gelegenheid zou worden gegeven vragen te stellen. Thans blijkt dat gezegd is: na het slui ten der vergadering. Dit had echter weinig zin, daar er nu geen kans bestond om wat in het publiek gezegd werd, ook door het stellen vau vragen te rectificeeren of toe te lichten. Bovendien werd. reeds voor het slui ten der vergadering opgemerkt, dat de spreker nog naar den trein moest. Intusschen wachten wij met belangstel ling het antwoord van Ds. Barth of van het Bestuur af. Laagste «segncfcuieai EERSTE KAMER. .Vergadering van heden. Installatie. Aan de orde is de installatie en boëodi- ging van het nieuw-gekozen lid der Eerste Kamer, Mr. P. E. Briët (A.-R.) i Door den Griffier binnengeleid legt de heèr Mr. Briët in handen van den Voor- i zitler der Kamer de vereischle ceden af en neemt zijn plaats in de Kamer in, na j door den den Voorzitter te zijn gelukge- 1 wenscht. Wisseinoteeringen (Amsterdam.) 11.S9V, 0.0121 16 09 Zicht: Londen b Berlijn jj Parijs Brussel 9 Zürich w We enen m Kopenhagen n Christiania Stockholm Now York 14.763/4 46.41V4 0 0035s/4 4S33 45.85 67.90 2.55%

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2