W.WARNAAR Amerikaansche brieven. V. Geestelijk [even in Amerika. (2). Ik meen dat ik mijn vorige brief aan ving met te zeggen dat Amerika een al leszins godsdienstig land is. Ik moet bier echter aan toevoegen dat het tevens een zeer oppervlakkig land is. Wij hoeren in Holland nog al eens be weren dat Amerika een van de Calvinis tische landen is. En ik wil niet ontken nen dat mannen van wetenschap waar schijnlijk ook nu, in de grondslagen der Amerikaansche republiek, nog» terugvin den de staatkundige beginselen, die de pelgrimvaders gedurende hun verblijf in Holland zich eigen hebben gemaakt. De invloed van den godsdienst is in ver schillende van de thans nog geldende wetten nog zeer goed merkbaar. Maar wie het Amerikaansche leven van thans opmerkzaam gadeslaat, zal moeten constateoren dat tegenwoordig de gods dienst meer inyloed uitoefent in metho distische dan in Calvinistische richting. Zoo vormden zeer vele Amerikaansche christenen ontegenzeggelijk de kern van de machtige organisatie die Amerika heeft „drooggelegd". Zelfs het rooken wordt door verschil lende christelijke personen sterk afge keurd, en er is reeds één staat waar de verkoop van cigaretten bij de wet is ver boden. Maar aan den anderen kant heeft men het hier nog nooit zoover gebracht dat men het groote belang heeft leeren zien, van een christelijke pers. In dit geheele, groote land, treft men geen enkel Christelijk dagblad aan. De poging die een paar jaar geleden door een groepje Hollandsche Amerikanen in deze richting werd gewaagd, leed jam merlijk schipbreuk. Ook de noodzakelijkheid van Christe lijk onderwijs wordt hier niet gevoeld. Alleen de Roomschen hebben hier en daar hun bijzondere scholen, wat hen in 't algemeen genomen, ook door de Pro- testantsche Christenen, zeer kwalijk wordt genomen. Alleen in enkele Hol- landsch-Amerikaansche kringen heeft men ook over deze kwestie een juistere beschouwing. En wat nog wel het ernstigste is, is dat ook in het kerkelijk leven weinig „pil" zit. De preeken zijn over 't algemeen he laas zeer „zouteloos". De letterkundige vorm der preeken is ongetwijfeld in vele gevallen zeer goed. Over 't algemeen kan niet worden ontkend dat het Anglo-Sak- sische ras, gemakkelijker en vloeiender spreekt dan wij Hollanders. Publieke zonden worden door vele pre dikanten zeer krachtig bestreden. Men kan niet zeggen dat „sociaal gevoel" in de preken ontbreekt. En men kan veelal 's Zondags in de kerk een dosis practi- sche levenswijsheid opdoen, die niet te versmaden is. Maar als men, na een preek gehoord te hebben, nu eens zeggen moest, hoe do minee stond tegenover de allesbeheer- scliende vraag: Wat dunkt u van den Christus? dan zou dit, naar mijn vaste overtuiging in beel veel gevallen een ab solute onmogelijkheid zijn. Men is bang om voor ouder we tsch uit gemaakt te worden en men vreest met een „zeer groote vreeze" de menschen op die manier uit do kerk te jagen. De menschen worden hier met allerlei kunst en vlieg werk naar de kerk gelokt, en als ze er dan eenmaal zijn, dan wil men ze in geen geval wegjagen. Een zeer sterk sprekend staaltje hier van maakte ik eenige weken geleden persoonlijk mee in één van de groote Presbyteriaansche kerken. Het is in deze kerken de gewoonte dat de gemeente gezamenlijk de Apostolische geloofsbelijdenis opzegt. In deze bewuste kerk deelde de predikant mee dat hij tot zijn spijt had opgemerkt dal er verschil lende personen in de kerk waren die hier niet aan deelnamen. Hij meende dat dit uit een misverstand voortkwam. Er wa ren dn getwijfeld personen die het opzeg gen der twaalf artikelen beschouwden als een persoonlijke geloofsbelijdenis. En waar ze misschien niet met alles wat in deze geloofsbelijdenis werd gezegd kon den instemmen, zwegen ze. Deze beschou wing was echter niet juist zei Dominee, 't Was geen persoonlijke belijdenis, 't was slechts een gedeelte van de eere- ilienst. En daarom drong hij er op aan dat alle aanwezigen mee zouden doen, ook al waren ze 't met enkele gedeelten van de geloofsbelijdenis niet eens. Even zeer als men meezong in hymnes, met wel ker inhoud men zich niet geheel vereeni gen kon. Als zulke dingen voorkomen in een Presbyteriaansche kerk vraagt men zich met een bang hart af waar men op deze manier terecht zal komen. Onwillekeurig stelt men de vraag wat van deze algemeene slapte en oppervlak kigheid toch wel de oorzaak is. En ik geloof dat deze althans voor een gedeelte gezocht moet worden in het feit, dat ook het ongeloof steeds tamelijk slap en oppervlakkig is geweest. Men trof hier in ongeloovige en moderne kringen over het ^algemeen niet die vijandschap tegen het Christendom, waarmee b.v. onze vaderen in de negen tiende eeuw steeds weer kennis maakten. De preeken van de rechtzinnige predi kanten waren over het algemeen bijna zonder eennge dogmatieke grond, maar 't zelfde kon gezegd worden van de pre dikaties van predikanten met meer mo derne opvattingen. De naam Jezus wordt door bijna ieder een gedurende elke preek dikwijls genoeg uitgesproken, maar een goede duidelijke uiteenzetting wat men eigenlijk van Jezus denkt, en welke beschouwing men heeft over Zijn werk op aarde, wordt zoo goed als nooit gehoord. Men is over 't alge meen blijkbaar zeer bang om stof op te jagen en den lieven vreide te verstoren. Hierin begint echter verandering te ko-- men. Het ongeloof begint zich, ik zou haast zeggen gelukkig, meer in zijn ware gedaante te v^rtoonen. Men komt meer openb'vk voor zud overtuiging uit. Eén der meest bekende predikanten der Babtisten sprak eenigen tijd geleden uit, dat Jozef de vader van Jezus geweest was. De ontvangenis uit den Heiligen Geest was slechts een sprookje, dat wij menschen van. de twintigste eeuw noodig uit ons hoofd moesten zetten. Volgens hem moeten de menschen gaan begrijpen dat dergelijke fabelen niets met het echte Christendom hebben uit te staan. Het zelfde standpunt wordt ingenomen door Pr. Grant/5ien bekend predikant te New-York, behoorende tot de Episcopaal- sche Kerk. En Dr. Grant gaat nog verder. Het schijnt een man te zijn met groote rede naarstalenten. lederen Zondag trekt hij stampvolle kerken. En iederen Zondag opnieuw herhaalt hij zijn aanval op één of -meer van de voornaamste grondslagen van het Christelijk geloof. r Het spreekt haast wel van zelf dat hij ook het Scheppingsverhaal van den Bij bel naar het rijk der fabelen verwijst. Persoonlijk vond hij de gedachte aange namer een afstammeling te zijn in steeds stijgende lijn van de aap-mensch, dan de arme nakomeling van een Adam, die steeds dieper wegzakte. Volgens Dr. Grant werdt bet tijd dat eens een groote algemeene schoonmaak gehouden wordt in den menschelijken geest. Al dat oude bijgeloof moet wor den opgeruimd om plaats te maken voor nieuwe idealen en nieuw licht.' Ik geloof niet dat ik teveel gezegd heb, toen ik beweerde, dat het gelukkig was dat bet ongeloof in Amerika eindelijk zich eens in zijn ware .gedaante ver toont. Iederen Maandagmorgen, week aan week kan men in de kranten uitvoerige verslagen lezen van wat Dr. Grant de menschen 's Zondags weer heeft verteld. En niets is meer geschikt om de werke lijke Christenen, die, Gode zij dank, in Amerika ook nog overal .gevonden wor den, uit hun zoete rust op te schrikken. Men leert zien welke ontzaggelijke geva ren dreigen, men vindt plotseling uit wel ke groote vorderingen de vijand reeds beeft gemaakt. Men had gehoopt dat Di*. .Grant, we gens afval, als predikant der Episcopaal- sche Kerk zou worden geschorst. Maar een dergelijke stap durven -de kerkelijke autoriteiten niet aan. Maar toch hebben deze droeve toestan den het gevolg, dat men zich opmaakt, om Dr. Grant en degenen die met hem sympathiseeren te bestrijden. Men gaat zich weer de moeite getroosten om 's Zon dags de menschen wat meer te geven dan een algemeen Christelijk praatje. De heerlijke, diepe waarheden van het Christendom worden zoo hier en daar weer onder het stof vandaan gehaald, en voor de toehoorders uiteengezet. Zoo hoorde ik enkele weken geleden met zeer veel genoegen een professor in de theologie preeken oVer den tekst: Want de dingen, die imen ziet, zijn tijdelijk, maar de dingen die men niet ziet zijn eeuwig.. Hij wees op de groote fout die tegen woordig in Amerika zoo algemeen wordt begaan, doordat de kerken te veel aan dacht wijden aan de tijdelijke dingen. Aan een geloofsbelijdenis wordt weinig waarde meer gehecht. Als men bereid is een „christelijk" leven te lijden wordt men geschikt geacht om lid der kerk te zijn. Hij zette echter uiteen dat het Chris tendom niet is een gezelschap van per sonen die zoo ongeveer volgens dezelflde regels willen leven. Het werkelijke Chris tendom is gebaseerd op beginselen, op feiten, die God zelf de menschheid in Zijn Woord heeft geopenbaard. En vooral in verband met de bovenge noemde beweging van Dr. Grant, hield dzo professor op 'drie opeenvolgende Zon dagmiddagen lezingen in één der kerken over enkele van de meest aangevochten grondwaarheden der Christelijke gods dienst, n.l.: „De Opstanding", „De ont vangenis uit den Heiligen Geest" en „De verzoening". De lezing over het tweede onderwerp heb ik gelukkig bij kunnen wonen. Het was kostelijk om te hooren boe princi pieel en wetenschappelijk deze moeilijke kwestie werd behandeld. Bij bet hooren van zoo iets gevoelt men dat er ook in Amerika nog duizen den zijn die hun knieën nog niet voor de goden van den tijd hebben gebogen. En dat er ook voor Amerika en voor het Christendom van Amerika nog hoop is. UIT DE OMGEVING HAZERSWOUDE. Na vergel ij kend e x a- rneii zijn C. V/. Oppelaar C.Wzn. en W. van Pijlen geslaagd voor het toelatings examen voor de Chr. Kweekschool te Lei den. Een vrachtauto uit een naburige gemeente geraakte in de Boemer te wat^j. Na veel moeite en inspanning mocht het gelukken de auto weer op den vasten wal te krijgen. De verkoop van 62 scha- pen ten bate van de R. K. Kerk op het dorp heeft opgebracht f 3331. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. half tien en nam. half ze ven Ds. Luuring. Geref. Kerk voorm. half tien en nam. half zeven Ds. Koers van Oosterbeek. Maandag a.s. des nam. te 2uur zal D.Y. in de Geref. Kerk alhier een samenkomst worden gehouden van de ver- eeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs. Door den heer P. Goedendorp zal alsdan officieel afscheid worden genomen en zal het nieuw benoemde hoofd der school, de heer B. Offringa, worden ge ïnstalleerd. De ouders van kinderen der school en leden der vereeniging worden verwacht. KOUDEKERK. Donderdagavond v-i r d e de jongedochtersvereeniging in de koor zaal van de Ned. Herv. Kerk alhier, haar gewone jaarfeest, onder leiding van Ds, Israel, die de vergadering opende. De avond werd gezellig doorgebracht met zang, samenspraak en voordrachten, ter wijl de gedienstige „MhrthaV voor ver snaperingen zorgden. Gedurende de maand Maart zijn alhier de navolgende personen ingekomen: Jan de Graaf van Rotterdam Antje Peters van Woubrugge Grietje Oudshoorn van Warmond. Vertrokken: Cornelis Verdonk naar Oegstgeest Arncldus van Laar en gezin naar Langer aar Jan Chr. van Wijngaar den naar Zwammerdam. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur Ds. Israel. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 6.30 um Ds. Haspers. y KATWIJK AAN ZEE. De act if der Trawl visschers. Bevredigend resultaat. Men meldt ons bet volgende: Begin van dit jaar zegde de Minisfer van Binnenlandsche Zaken aan het Ge meentebestuur van Katwijk toe om sub sidie voor dc trawlvisscherij te verléenen onder conditie, dat de Gemeente een steunregeling zou treffen voor de vis- schers, indien zulks nocidig mocht blij ken. Hoe vaak op bet treffen van maatrege len werd aangedrongen, het Gemeentebe stuur nam weer dezelfde houding aan als het vorig jaar: wel subsidie voor de reederij doch geen hulp voor de vis- sc'hers. Deze echter waren van oordeel, dat zij na Paschen wanneer de verdiensten aanzienlijk Idalen zóó niet weer naar zee konden gaan; en Dinsdag werd spontaan en eenparig besloten te staken, totdat eenige zekerheid voor de toekomst verkregen was. Een onderhoud met den burgemeester leverde geen enkel resultaat op. Deze schijnt nog steeds te meenen, dat het vol doende is, als de schepen maar uitvaren. Een -deputatie, -vertegenwoordigende de satoenwerkende vakorganisaties ging daarop naar den Haag en werd aan Bin nenlandsche Zaken door den referenda ris Mr. Harders zeer vriendelijk ontvan gen, die zijn volle medewerking toezegde. Woensdagnamiddag wachtte in de Ge meentezaal een groote menigte visschers de terugkomst der deputatie af. Deze kwam later dan men gedacht had en op verzoek Voerde daarom de heer K. Vink van Sc'heveningen het woord. Duidelijk zette deze uiteen, dat het Katwijksclie Gemeentebestuur zich ten onrechte achter de regeering verschuilt. De Minister eischt, dat de visschers ge holpen worden, men behoeft waarlijk niet te vreezen, dat de steunbedragen" te Kat wijk te hoog gesteld zullen worden. Voorts besprak de heer Vink de aange boden loonregeling voor de haringvis- soherij, welke niet voldoet aan redelijke eischen. Een garantieloon van f 10 per week te verrekenenmet Kerstmis spot met alle rechtvaardigheid. 's Avonds werd kort vergaderd in het Tentoonstellingsgebouw. De voorzitter der deputatie, de heer L. v. d. Zwam, deelde mee dat de Regeering de visschers gaar ne helpen zou. De leiding durfde echter nog niet ad'viseeren om reeds Donder dagmorgen naar zee te gaan, doch wenschte eerst opnieuw den burgemeester te vragen wat hij nn dacht te doen. Deze deelde aan den Voorzitter (die al leen werd toegelaten) mee, dat reeds een ontwerp steunregeling naar Binnenland sche Zaken werd verzonden. Later bleek dat deze regeling geheel onvoldoende zou zijn. Toen zulks Donderdagmiddag bekend werd gemaakt, verklaarden allen, dat zij met zoo'n toezegging geen genoegen kon den nemen. Dus werd besloten om ander maal naar den Haag te gaan. De heer Vink, die nog een kort woord, vooral tot do ongeorganiseerden sprak, wees er op dat men volkomen staat kon maken op de toezegging van de Regeering. Vrijdagmorgen had de deputatie nog maals een onderhoud aan het departe ment van B. Z. en op grond hiervan ad viseerden de best. om zoo spoedig mo gelijk naar zee te gaan in het vertrouwen dat de regeering de noodige stappen zal doen om een behoorlijke steunregeling te verkrijgen. Het pleit wel voor den goeden geest on der de Katwijksclie visschers dat nog geen uur daarna, reeds velen gepakt en gezakt naar IJmuiden vertrokken. De correspondent van de NieuWe Leid- sche vertelde dan ook onwaarheid, toen hij van dreigenide ordeverstoring sprak, en de burgemeester deed er heelemaal niet verstandig aan een sterke politie macht op te roepen die 'heelemaal niet noodig was. Het bleek in heel deze ernstige actie, dat de besturen een goeden, maar ook voldoenden invloed op de visschers had den. Gemeenteraadsverkiezing. Van be voegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de beer Abr. Ouwehand, no. 1 der G.H. Kiesver., bedankt heeft. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gemeenteraadsverkiezing. De heer D. v. d. Gugten, raadslid, die door de plaatsing op de lijst der Christ. Hist. Kies vereeniging als no. 3 niet gekozen zou worden, omdat waarschijnlijk alleen no. 1 zitting zal kunnen nemen, heeft voor zijn candidaatstelling bedankt. De definitieve lijst der C.-H. Kies- vereeniging zal de volgende namen bevat ten: W. v. Beelen Cz., Adr. de Jong en G. Doots. Bloemenhandel. Al zijn de prijzen voor de meeste soorten niet loonönd, iets vlugger is het de laatste dagen toch wel. De aanvoeren zijn, als gevolg van het zon nige weer v. d. laatsten tijd,buitenge woon groot. Voor Narcissen worden redelijke prijzen betaald al is het aanbod hiervan groot.De vraag hiernar schijnt naar ver houding van dezen aanvoer te zijn. Ook af gesneden Hyacinthen worden goed ge vraagd. Spoedig zullen voldoende bloemen van den kouden grond komen. Dan verlie zen de getrokken bloemen haar waarde. Op jacht. Van een der inwoners was gisterenmorgen een eekhoorn ontsnapt en zijn weg langs straten en in boomen ge zocht in het dorp. Dra was bekend waar de vluchteling zich bevond* en toog men op jacht. Om hem te krijgen was lang geen gemakkelijke taak. De Katwijksche jeugd vooral vermaakte zich hiermede ten zeer ste. Na ongeveer een uur was het diertje zoodanig vermoeid, dat het den strijd op gaf en zich liet grijpen. De pret was toen uit. KATWIJK. Kiezerslijst. Volgens de kiezerslijst 1923 zijn in de gemeente 5830 kiezers voor de Tweede Kamer, 5775 voor Prov. Staten en 5706 voor den Gemeenteraad. Op de vorige kiezerslijst waren deze cijfers resp 5695, 5617 en 5533. Voor den Gemeen teraad dus 173 meer. LEIDERDORP. De Christ. Hist. K i e s- vereeniging heeft de volgende candidaten- lijst voor den gemeenteraad vastgesteld: 1. C. de Graaf (aftr.), 2. J. Rijnsburger (aftr.), 3. M. P. Splinter, 4. M. van der Velden, 5. H. Zaalberg, 6. W. Ramp. OEGSTGEEST. De verkoop v am de E m m a- bloem heeft hier-opgebracht f 117.30. Tijdens afwezigheid van de bewoners is weer eens- ingebroken in de villa van den heer Cl. aan den Ter- weeweg. Na het breken van een deurruit zijn de dieven er in geslaagd de deur te openen, aan de achterzijde van het huis. Er wordt heel wat zilverwerk en geld vermist. Van de(n) dader(s) is tot he den geen voldoend spoor gebonden. In „Irene" wordt van Dins dag tot Vrijdag 13 April een bazaar ge houden ten voordeele van de Wijkverple ging voor alle gezindten alhier. Er is voor dezen bazaar zeer veel ontvangen, waardoor een bezoek wel de moeite waard zal zijn. Tegen matige prijzen zijn veel luxe en practische artikelen verkrijgbaar terwijl het geheel wordt opgeluisterd door zang en muziek. De inteekenlijst van de Chr. Zangvereeniging „Debora" voor het aanschaffen van een piano wijst een eind bedrag aan van f 120.'t Is nog lang niet Voldoende maar door de energie van de leden zal toch getracht worden het te kort nog bij elkander te krijgen.' GEMENGD NIEUWS Overreden. Donderdagmiddag is in de Kleine Kat tenburgerstraat te Amsterdam een jongen tje van vier jaar, dat daar speelde, door een atax overreden. Het knaapje werd ernstig gewond naar het gasthuis ver voerd en is daar bezweken. N. v. d. D. Door stroom gedood. De directeur van het electrisch bedrijf te Doetinchem, de heer de Haan is Donderdag avond te Ulft in aanraking gekomen met een eleetrischen draad. Hij kreeg ernstige wonden; per auto is hij naar het zieken huis te Terborg vervoerd. De ongehuwde schipper E. Dinkla, van Ten Post (Gron.) voer met zijn schip door de sluis te Ommelanderwijk; hij trok de giek over, d;e de hoogspanning van de electrisclie leiding raakte, greep den staal draad langs de giek en sloeg dood neer. Gevaarlijke schietpartij. Eenige jongens te Zandvoort vermaak ten zich aan den Boulevard met het schie ten met een flaubertbulcs. Toen eenige jon gelui uit Amsterdam, die een fietstochtje naar Zandvoort hadden gemaakt passeer den, werd het gevaarlijke spelletje voort gezet, door op de petten van die jongens te schieten. De petten werden aan den duinrand neergelegd, terwijl de jongens zich zelf verscholen. Toen een hunner ech ter onvoorzichtig genoeg zijn schuilplaats verliet en over den duintop gluurde, werd hij door een flaubertkogel in het linkeroog getroffen. De jongen werd naar het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam vervoerd, - waar getracht zal worden het kogeltje te ver- wijderen.c Ingewikkeld aanslagbiljet. Een inzender schrijft in het. „Vad.": Van het Hoogheemraadschap Delfland ontving ik een aanslagbiljet voor Delflands Sluisgeld over 1922. Ter uiteenzetting bevat dit biljet 't vol gende Ik ben aangeslagen bij besluit van 21 December 1922. De betalingstermijnen vervallen 30 Sep tember 1922 en 15 November 1922. Betalingszitdagen in het Gebouw Dili- gentia, Lange Voorhout no. 5, 25 Septem ber 1922 en 6 November 1922. Delfland dateert dit document: Delfland 30 Januari 1923. Het biljet werd mij bezorgd 24 Maart 1923, terwijl in den linker onderhoek van het bewuste biljet vermeld staat: Uitge reikt den 31 Maart 1923. Bij gebrek van tijdige betaling dus voor 30 September en 15 November 1922 volgt do invordering volgens de wet. Het is moeilijk om bij lezing van dit administratieve monstrum overtuigd tc blijven van den zakelijken nuchteren prac- tischen geest van den Nederlandsclicn amb tenaar. Een leeuwenjacht in een slaapkamer. De heer Jelf, een boer die in de omstro- kenvan Johannesburg woont, werd dezer dagen om vir uur 's morgens wakker door het breken van een ruit zijner woping. Nog voor hij tijd had gehad, zich reken schap te geven van hetgeen er was voorge vallen, zag hij een bruine massa naar het midden van de kamer springen. Toen be sefte hij, dat een leeuw zijn slaapkamer was binnengedrongen. De boer greep een Alle An4i»!?evofu(fcnaire Mannen en Vrouwen in den Kieskring Leiden stemmep WOENSDAG 11 APRIL a.s., op No. 1 van Lijst 12. Alleen het witte puntje in het blokje voor den naam van den heer wordt rood gemaakt. Zoo moet uw stembiljet er uit zien, als het in de bus gaat. Warnaar, W. Pera- w- |H Zonneveld, H. van 22 Veldhuyzen v. Zanten, H. HP Ouwehand, R. H§ Schoneveld, S, Segers, J, P. H! Eikerbout, F. BZuidema, R. Brants, K. stoel, het eenige wapen dat hij onder zijn bereik had, en slingerde di ennaar den kop van het dier, zoowel cm den leeuw een oogenblik schrik aan te jagen als om zijn broer, die oen verdieping hooger sliep, te waarschuwen. Daarop slakte do leeuw een ontzettend gebrul. Het dier sprong op den boer toe, doch deze slaagde er in, dezen eersten sprong te ontwijken. Juist maakte de leeuw aanstalten om nogmaals te springen toen plotseling de deur van do kamer openging en ëen geweerschot weerklonk. Het was de broer van den aangevallene, die met zijn schot niet den leeuw, doch zijn eigen broer in den schouder raakte. Het resultaat was echter naar wensck, want het dier verdween door het venster, even snele als het gekomen was. Dc boer bleek gelukkig slechts licht gekwp^t to zijn. Den volgenden avond zag men don leeuw opnieuw in de nabijheid van de hoeve rondsluipen, doch de beide mannen, die de hulp hadden ingeroepen, slaagden er in, het dier opnieuw op do vlucht te jagen. Den derden dag werd een klopjacht geor ganiseerd in de naburig© bcsscben, en ten slotte werd de leeuw stervende aange troffen. Hij had twee schapenbouten ver slonden, die in een krachtig vergif waren gedrenkt door eenige planters, die even eens. in dio buurt wonden, en ook bezoek van den leeuw hadden ontvangen. INGEZONDEN {Buiten veranU. 1der Redactie); He? Volgende* stukje is "vorgonomon uit „Ons Baken", Christelijk Marineblad, officieel orgaan van den Bond van Chris telijk Marine-Pérsoneel beneden den rang van Officier, op welker inhoud in onzen tijd de aandacht der Christenen wel mag worden gevestigd. Het Georganiseerd Gverleg. In de rede, waarmede Z.Exc. de Minis ter van Marine de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg installeerde, komt een alinea voor, die onzerzijds met klem on derstreept dient te worden. „Die heteekenis (van het G. O.) is niet, „wat men wel eens meent, die van onder- „handelen "tussclien twee „gelijkgerechtig de partijen" enz. Z.Exc. mocht zich als dienaar van de Kroon niet anders uitdrukken. Dit is een van de pmiten, waarop de mannen van onzen Bond het kunnen toonen, dat hun beginsel de dingen op eigen manier doet zien. Het G. O. moet haast con teleurstel ling baren aan hen, die do verhouding tusschcn overheid en volk zien, zooals do ongeloovige zich dat gewoonlijk denkt, hij wie het begrip regeeren ook eigenlijk niet meer bestaat, of 't moest zijn zoo gnnsch en al onderstboven gekeerd als in 'l woord democratie voor den Christen feitelijk een contradictio in terminis. Die kameraden hebben natuurlijk op een vergadering ge hoopt, waarin ze iets met meerderheid van stemmen zouden kunnen winnen, waaraan eigenlijk do Begeering haar regeertaak in zekere gevallen overdroeg. Doch de Christenen in dio commissie, die zich den ëisch van liet Chr. beginsel duidelijk bewust zijn, kunnen nieL anders dan de gelegenheid met dankbaarheid aan vaarden, die do Regccring hun biedt, om eens te uiten welke gedachten en wen- schen er onder het marinepersoneel leven, en zij kunnen niet teleurgesteld zijn, a'i3 de regeering na do gedachten gehoord to hebben, aanstonds toch regeert. C. J. W. I Ons Babbelhoekje. 1 B5ÖMSS3«QK!05oOTCÖ^^ Beste jongens cn meisjes. Ik kreeg vermoedelijk in verband met de Paaschvacantie veel minder briefjes dan ik verwacht had. 't Leek mo daarom het best maar oen weekje geduld tc oefen*? 11. Tot a.s. Woensdagavond gunnen nog briefjes ingezonden worden. Volo groeten Oom FELIX,

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 7