Dagblad voor Lelden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ais>£9wmEfinEe& P(tsIJö In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 4de JAARGANG. - VRIJDAG 6 APRIL 1923 - No. 903 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PriiJS Gewone advertentiën por regel 22X cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief; Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeta- ling van ten hoogste 30 woorden, worden! da*ph"Vs ad 50 cc*-* Hit nummer bestaat uit twee 'bladen. V De Staten „om"? Do Staten moeten om, zegt „Liberale Stemmen". Aan de rechtscbe meerderheid moet een einde worden gemaakt. De burcht van het clericalisme moet vallen. Laten we een oogenblik aannemen dat deze liberale stemmen onder de kiezers weerklank vinden. Wat gebeurt er dan? Het loont de moeite dit even na te 6 On dit oogenblik bestaan de Stalen uit 17 A. R„ 8 G. H., 17 R. K., 21 S. D. A. P., 14 Vrijh. Bond., 3 V. D. en 2 Cummunis- ten. Nemen we nu het gunstigste geval, n.l. dat alleen de Vrijheidsbond, het „nature- lijk verschijnsel" volgens Speenhof, twee zetels wint. Dan is het doel van de liberalen bereikt en hebben we een linksche meerderheid. En die meerdërheid bestaat dan uit.21 Soe. Dcm., 16 Vrijh.-Bonders, 3 Vrijz. Dom. en 2 Communisten. Links is dan in de meerderheid, zeer zeker, maar die meerderheid steunt op, en is afhankelijk van de Communis- ton. Trekken die Communisten zich terug dan is de meerderheid weg. En van die meerderheid vormt dan nog de S. D. A. P. de sterkste fractie. Zij beschikt precies over de helft van het aantal leden, of, als we de Commu nisten niet meetellen over de volstrekte meerderheid. Het is dus duidelijk, dat als de Staten van Zuid-Holland om gaan, de Soc. Dem. de leiding nemen. Dat we krijgen Soc. Dem. Gedeputeer den en dat de Soc. Dem. een prarhtgele- genheid krijgen om hunne socialistische denkbeelden in toepassing te brengen. Wanneer de Vrijheidsbonders zulk een toestand, waarbij men van de Comm. af hankelijk is en onder Soc. Dem. leiding staat, gewenscht achten, dan ?s het hun recht daarvoor te ijveren. Maar het is ons recht, meer nog, het is onzen plicht, de kiezers ernstig te waarschuwen tegen de gevaren die drei gen wanneer de „liberale stemmen" weer klank vinden. STADSNIEUWS Het Eerste Kamerlid Mr. P. E. Briët. Het nieuwbenoemde lid van de Eerste Kamer, mr. Paul Etienne Briët, is 16 Juni 1879 te Voorthuizen bij Barneveld geboren. Zijn vader, ds. W. Briët, was daar predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente en werd later benoemd bij de- zelfdo gemeente te Leiden. Zoo kwam het dat mi-. Briët het Leidsche gymnasium be zocht. Hij werd in 1897 aan de Leidsche Universiteit als student in de rechten in geschreven en promoveerde aldaar, in Mei 1902 op stellingen tot doctor in de rechts wetenschappen. Kort daarop vestigde hij zich als advocaat en procureur te Leiden waar hij thans nog zijn kantoor gevestigd heeft. Gedurendo een tiental jaren, tot 1918, had hij voor de Anti-Rev. partij in den Leidschen gemeenteraad zitting. In 1911 werd bij gekozen tot lid van de Provinciale Stalen van Zuid-Holland, waarvan hij tot 1918 deel uitmaakte. Mr. Briët meende zich toen in verband met zijn drukke praclijk eenigen tijd uit het politieke leven te moeten terugtrekken, waarom liij zich dan ook niet voor het lidmaatschap van den raad en de Staten beschikbaar stelde. In 1912 was mr. Briët candidaat voor de Tweede Kamer voor Leiden en Gorcum. Wat Leiden betreft bleef hij toen bij de herstemming 92 stemmen bij prof. Heeres ten achter. Mr. Briët heeft te Leiden een belangrijk aan deel genomen in het maatschappelijk le ven en doet zulks ook thans nog. Gedu rende tal van jaren is hij secretaris van den Leidschen Voogdijraad, "lid van het collet van regenten van het Rijksopvoe dingsgesticht voor jongens te Leiden en sedert kort ook lid van het college voor do reclasseering. Naar wij vernemen heeft do heer H. Lambooy Jr. bedankt als candidaat voor den Gemeenteraad. Dank zij de Leidsche Markt-Kooplieden Bond is de markt geworden wat ze is. En telken jare zetten de Leidsche gastheeren als feestnummer de versierde étalage wedstrijd op touw om zoo mogelijk d« markt nog meer in het centrum van de belangstelling te brengen. Wij verwach ten dan ook a.s. Zaterdag een stroom van menschen om te bewonderen en te koopen. Op gevaar af bij de andere kooplieden in discrediet te vallen, durven we aan „Het Tri o" de eerste prijs voor popu lariteit toe te kennen. Zij verdienen dit, omdat zij met nog enkelo anderen de pioniers zijn geweest voor de markt. Geen wonder, dat deze drie heeren, a.s. Zaterdag als altijd „meedoen". Geheel op de hoogte van de plannen van het klaverblad zijn we nog niet, doch wel is ons in het oor gefluisterd, dat er een bitterkoek zal zijn „waar je van om rolt". Wie het gewicht van deze monster koek zal raden, krijgt fraaie prijzen. Men zie de advertentie. De chauffeur B., heeft bij de politie aangifte gedaan dat van zijn auto, staan de op den Witte Singel, een Minerva- beeldje is ontvreemd. Ten nadeele van een bewoner van den Oude Singel is door middel van open sluiting een damesrijwiel ontvreemd. ÜSaüiAEÜLA&ü Mej. G. A. H. Bakker alhier te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken. Zooals onze lezers (essen) uit de ad vertentierubriek van gister hebben kun nen zien, zal de Leidsche Marktkooplie den Bond Zaterdag a.s. een groote kra- men-etalage-wedstrijd organiseeren ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan. De Leidsche markt (we bedoelen hier 'de Zaterdagsche) is populair geworden, niet alleen onder stadgenooten, maar ook in de buitengemeenten. Van een zielige drie of vier kraampjes is zij uitgedijd tot rijen-lengten van ten ten en kramen de een al mooier en be ier voorzien, dan de ander. Dr. Scheurer. De toestand van het Tweede Kamerlid, Dr. Scheurer, die in de Gereformeerde Ziekenverpleging te Amsterdam wordt verpleegd, is vooruitgaande. De patiënt voelt zich echter nog zwak. De Zomertijd. In een beschouwing over het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsvoorstel van de heeren Braat en de Boer, schrijft de Maasbode: Er zijn eenige aanwijzingen, die meer houvast geven aan dit verslag dan men er anders aan zou hebben. Zoo heeft b.v. de voorzitter er voortdurend bij de leden op aangedrongen (ook nog eens in het openbaar) om goed „op te komen" in de afdeelingen. Het afdeelingsonderzoek is toen ook ge houden op een dag, dat zeer veel leden aanwezig waren (althans konden zijn). In de tweede plaats ligt het heelemaal in de lijn van deze Kamer, om een ontwerp, dat zoo zeer de aandacht in den lande getrokken heeft, zeer ernstig te behan delen. Een bewijs ervoor, dat vooral dit wetsontwerp veel aandacht van tie Ka mer heeft, vindt men in het feit, dat zij, niettegenstaande de regeering op een spoedige behandeling bij den voorzitter heeft aangedrongen er op haar geraak voor is gaan zitten. Een groot nadeel voor het voorstel is bovendien, dat het een initiatiefvoorstel is. Voor zoo'n zaak van gewicht had een regee- ringsvoorstel moeten worden ingediend, moonen vele heeren in deze Kamer. En zoo is er alle reden, de uitspra ken van de „vele leden" en „vele andere leden" tegenover elkaar stellende, om op te maken, dat het wetsvoorstel van de heeren Braat en De Boer in deze Kamer weinig kans heeft, al zal men erop kun nen Tekenen, dat ook bij de openbare be handeling deze Kamer zich duidelijk zal uitspreken (warschijnlijk zelfs in een motie) voor een beperking van den Zo mertijd tot den duur van de maanden Mei tot en met September. Begrafenis C. Kool. Gisterenmorgen had op de tweede alge- meeue begraafplaats te Utrecht de ter aardebestelling plaats van den heer G. Kool, in leven werkzaam aan de Gemeen te Gasfabriek, Voorzitter van de afdee- Utreclit van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst en lid van het Hoofdbestuur van dien Bond, Zondag j.l. in den leeftijd van 37 jaar overleden. Het omfloerste vaandel der afdecling ging aan den lijkstoet, die door velen te voet werd gevolgd, vooraf. Ook op de be graafplaats hadden zich - vele belangstel lenden verzameld. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer Knopper namens de afdeeling, waarvan de overledene voor zitter was, den heer Van der Spek na mens personeel en leerlingen van de in richting voor onderwijs aan volwassenen, den heer D. de Bidder namens het hoofd bestuur van den Ned. Chr. Bond van Per soneel in Publieken Dienst, Baron van Boetselaar namens de afdeeling Utrecht van de Chr. Historische Unie, den heer Bruinwold Riedel, als directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, den beer H. Amelink als secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, den heer J. M. van Nierop namens den Utrechtscben Christelijken Besturenbond on Ds. Kool haas als wijkpredikant van den overle dene. De oudste broeder van den overledene dankte namens de familie voor de laatste eer, den overledene bewezen. Je moet maar durven! Tot de eenvoudigste onderzoeken, die de Armenraad verricht, behooren, volgens „De S c h a k e 1", die naar aanleiding van aanvragen voor uitzending met va- cantiekoloniën. Er moet dan alleen naar de gezinsinkomsten worden geïnfor meerd. Dat zoo'n onderzoekje echter zijn nut kan hebben, leert het volgende ge val. Een gezin vroeg goedkoope uitzen ding voor een kind aan (f 3 per week). De man was koetsier en zou f 35 per week verdienen. Uit het onderzoek bleek, dat de „koetsier" een transportzaak had en dan zijn inkomsten in het afgeloopen jaar ruim f 13.000 hadden bedragen! De duinen te Noordwijk. Men deelt aan het Hdbl. mede, dat de maatregel, om de toegangskaarten tot de duinen, in l>eheer bij het Departement van Financiën, voor de vreemdelingen direct verkrijgbaar te stellen, behalve op het politiebureau te Noor cl wijk Binnen en de politiepost to Noordwijk aan Zee, ook bij de betrokken hotel- en pensionhouders en het Informatiebureau van Vreemde lingenverkeer, zal ingaan met 15 dezer. De gemeenfefinsneien. Met behulp van een accountant heeft de Centrale Commissie voor bezuiniging van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, staten van ont vangsten en uitgaven van 34 gemeenten in Nederland laten opmaken op de basis van de gemcentebegroo tingen voor 1914 en 1922, overtuigd als de commissie was van de wenschelijkheid om bij haar pro paganda voor bezuiniging ook op het gebied der gemeente-buishouding de be schikking te hebben over zoo goed moge lijk vergelijkbare cijfers aangaande be lastingdruk en uitgaven. De resultaten van het onderzoek zijn samengevat in een brochure onder den titel „Waarschuwen de cijfers uit de gcmeentefinanciën". Van do staten drukken wij het volgendo overzicht af betreffende het totaal der door de gemeenten te heffen belastingen en op centen op de rijksbelastingen: Gemeenten, In totaal in guldens: 1914 1922 Amsterdam 10.709.000 49.751.000 Rotterdam 4.308.000 22.907.000 's-Gravenbage 5.546.000 27.339.000 Utrecht 1.766.000 6.164.000 Groningen 901.000 4.122.000 Haarlem 1.125.000 3.953.000 Arnhem 1.123.000 4.741.000 Nijmegen 44-2.000 2.740.000 Leiden 622.000 2.715.000 Tilburg 322.000 2.196.000 Maastricht 186.000 1.410.000 Dordrecht 545.000 2.512.000 Apeldoorn 296.000 1,390.000 Delft 291.000 1.918.000 Leeuwarden - 425.000 1.981.000 Enschedé 431.000 2.21S.000 Emmen 7S.000 560.000 Schiedam 226.000 1.199.000 Hilversum 590.000 2.390.000 's-Hcrtogenbosck 232-000 1,4-97.000 Zwolle 280.000 1.349.000 Deventer 263.000 1.185.000 Amersfoort 206.000 1.264.000 Breda 207.000 1.053.000 Zaandam 346.000 1.535.000 Helder 172.000 1,204.000 Hengelo (O.) 169.000 937.000 Gouda 166.000 994.000 Vlaardingen 123.000 917.000 Almelo 219.000 1.311.000 Alkmaar 210.000 937.000 Vlissingen 243.000 782.000 Zutphen 188.000 767.000 Middelburg 217.000 683.000 Braat Haat. De heer Braat wordt op één slag be roemd. Zijn naam is klein, maar zijn daden zijn groot. Zoo groot, dat ze zelfs een schrijver aanleiding gaven een kort drama in één acte, naar aanleiding van zijn berucht voorstel to vervaardigen. Wij nemen dit over uit de Onder-de- streep-rubriek van het „Handelsblad": Het tooneel stelt voor een straat in een groot© stad, de duisternis is reeds inge vallen. Een heer op een fiets zonder lan taarn haast zich voort. Heer (bezorgd rondziende): „Laat!" Agent (opkomend, met opgestoken hand): „Staat!" Heer (woedend): „Braat!" Agent (verontwaardigd)„Smaad!" Heer (den agent trachtend to overre den): „Maat). wigent (het gevreesde boekje te voor- schijnbalend): „Straal?" Heer (smeekend): JLaat...!" Agent (verteederd, met edelmoedig ge baar): „Gaat". Heer (zijn vuist ten hemel heffend): „Braat!!!" Ie Burger (dreigend): „Braat!!!" 2o Burger (dreigender): „Braat!!!" Agent, (wegwandelend, wijsgeerig): „Haat". Tot zoover het geestige stukje. Vooral de combinatie Braat Haat is niet onverdienstelijk. Het „Nieuws van den Dag". Naar do Avp. verneemt, heeft de direc teur van de Telegraaf, de heer H. M. G. Holder t, zich door aankoop van de meer derheid der aandcclen van de Vereenig- de Drukkerijen, die het Nieuws van den Dag heeft gekocht, de macht in deze on derneming verzekerd. Omtrent het al of niet voortbestaan van het N. v. d. D. is nog niets met zekerheid bekend. BUITENLAND IN EN OM HET ROERGEBIED. Hel naspel van den moord te Essen. Veel geschreeuw en weinig wol. Politieke gezondheidsreisjes. Door de dubbelzinnige wijze waarop de Franschen een andere wending gegeven hebben aan den oorzaak der Essener ge beurtenissen, is men in het moeilijke par ket gekomen de juiste lezing van ders» gruwzame veelmoord vast te stelleD. Moeizaam is deze kwestie, voor zoover het betreft het constaleeren van feiten, inzake een gebeurtenis gepleegd in een menschenkluwen van 40.000 arbeiders. Wat de moreele zijde betreft: voor elk weldenkend mensch staat wel vast, dat een elftal poilu's, die zich bedreigd achtten door do duizende arbeiders, zich om ruim baan te maken, ten onrech te bedienden van hun vuurwapenen. Wat het constaleeren van de feiten aangaat, de geneeslieeren hebben gecon stateerd, dat do meeste dooden en gewon den van achteren zijn getroffen, dus na dat zij den weg voor de Franschen vrij lieten. Zooals men zich zal herinneren heeft de burgemeester van Essen protest aan- ge teek end namens de stad. Zie hier wat generaal Jaquemotte ant woordt: „In antwoord op uw schrijven van 2 April, heb ik de eer u er van in kennis te stellen, dat het onderzoek het bewijs heeft geleverd, dat uw inlichtingen on juist waren, of de feiten opzettelijk ver draaid. De geheele verantwoordelijkheid valt op de directeuren van Krupp. De strafmaatregelen, die u eischt, zijn bijge volg dus reeds genomen door de arresta tie van eenigen dezer directeuren. Ik verzet mij derhalve niet tegen de open bare teraardebestelling van de op 31 Maart j.l. gevallen slachtoffers, op voor waarde, dat de orde niet wordt ver stoord. Ik ben namelijk van meening, dat dit incident niet door de arbeiders, doch door de vertegenwoordigers van het kapi talisme, die de arbeiders tegen de Fran- sche soldaten hebben opgehitst, is veroor zaakt. U wordt voor de handhaving van de openbare orde persoonlijk verantwoor delijk gehouden De Oberbürgermeister heeft daarop als volgt geantwoord: „Wie do schuld treft voor de gebeurte nissen te Essen, op 31 Maart j.l., ligt reeds in ondubbelzinnige duidelijkheid voor de oogen vau de geheele wereld. De loop der gebeurtenissen is zeer nauwkeu rig vastgesteld, in de eerste plaats door den Bedrijfsraad van Krupp. Het resul taat van het onderzoek heeft, zooals u weet, de rijksregeering aanleiding gege ven tot het doen van diplomatieke slap pen bij de onderloekenaars van het ver drag van Versailles. Het verdere onder zoek naar cte vastgestelde feiten kan gerust op dezelfde wijze voor de oogen van de geheele beschaafde wereld plaats vinden als het desbetreffende be richt wereldkundig is gemaakt. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de feiten een onderzoek glansrijk zullen doorslaan. Na de Fransche beweringen nadrukke lijk te hebben ontkend eindigt de burge meester: „Wees overtuigd, dat uw schrijven het gevoel van smart en do opwinding, waar aan de burgerij ten gevolge van do ge beurtenissen onderhevig is, in een gevoel van lievige verbittering heeft veranderd. Wees overtuigd, dat uw schrijven onder de burgerij, welke in verband met de slachtoffers van do Fransche kogels, door een gevoel van smart is bevangen, tege lijkertijd oen gevoel van diepe veront waardiging heeft gewekt." Intusscben blijft het bij pralen. De da den blijven (gelukkig) uit. Alleen wordt van Fransche zijde mede gedeeld. dat eergisteravond om zeven uur, onder de locomotief van den sneltrein Pa rijsEssen, tusschen Kettwig en Worden een bom ontploft is. De locomotief werd licht beschadigd. De trein kon met een andere locomotief de reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Franschen schijnen uit den moord op arbeiders van Krupp nog munt te slaan om de werkzaamheden van deze wereld firma te belemmeren. Ecrgisternacht toch hebben zij in de haven van Duisburg drie aken met kolen in beslag genomen, welke voor de fabriek van Krupp te Rheinhausen bestemd wa ren. De inbeslagneming had plaats omdat do ..Kohlensteuer" niet betaald was. Er werd medegedeeld dat, voor het geval de Kohlensteuer" ook in het vervolg "niet zou worden betaald, de haven van Krupp te Rheinhausen zou worden geblokkeerd. Klaarblijkelijk hebben de Franschen be sloten scherper tegeD do firma Krupp op te treden. Het is van algemeene bekendheid, dat politici af en toe op voor hen ongunsi* ge oogenblikken aan lichte ongesteldheid gaan leiden, om wanneer de lucht weer helder is plotseling weer te voorschijn te komen. Zoo waren momenteel Lenin, Cunof Loucheur en Bonar Law onder de wol ge-» kropen en zietplotseling verschijnen de beide laatstgenoemden in eeD eenzaam plaatsje van Devonshireer houden een urenlange politieke bespreking. Natuurlijk zijn de hypotheses van wat er op het vacantic-onderhoud van de beide heeren gezegd is, niet van de lucht. Algemeen wordt aangenomen, dat hot Roervragstuk een onderwerp van de ge- dachtenwisseling heeft uitgemaakt. Vol gens sommige berichten heeft Loucheur, die persoonlijk tegen de bezetting van het Roergebied was, de meenïng uitgesproken, dat Frankrijk nu aan de Roer moet blijven, totdat Duitschland reëele voorstellen doet. Bonar Law van zijn kant moet de toe zegging hebben gedaan, dat Engeland bij zijn tegenwoordige houding van wel willende neutraliteit zal volharden. Ook wil Bonar Law zijn plan inzake de scha devergoeding en de intergeallieerde schul den, dat hij voor de bezetting van het Roergebied te Parijs heeft medegedeeld, handhaven, hoewel misschien eenige wij zigingen noodzakelijk zijr.. Lnucbeur keert vanavond naar Parijs, terug. Hoezeer dit bezoek de randaclU heeft getrokken, blijkt reeds uit het feit, dat er hier en daar reeds gefluisterd wordt, dat Loucheur plan heeft, Pomcaré als minister-president op te volgen cn dit onderhoud met Bonar Law heeft gezocht, om zich ervan te vergewissen of hij den steun van Enec'aod voor een nieuw intern-»'1 im- ma zou kunnen winnen Naar verluidt heeft Leu- 'ur ucn En- gelschen premier verder bijzonderheden meegedeeld van het her jtelplan, dat door de gematigde elementen in Frankrijk ge steund wordt en dat de volgende punten bevat: le. beperking van hel totaal der 'crslcl- be talingen; 2e. uitgifte van een internationale lee ning; 3e. verdragen inzake internationale waarborgen. Hoe men tot al deze veronderstelling gen komt is ons een raadsel. Wel zal ook hier veelal de wensch de vader der gedachten zijn geweest KORTE BERICHTEN. De Franschen hebben gistermiddag alle groote banken te Bochum door mili tairen doen bezetten. De -^n ge sloten. Gemold wordt, dat heden le Bonn een FranschBelgische conferentie plaat 3 had, om te beraadslagen over de verschil lende maatregelen, die in verband stacn met de Roerbezetting alsmede over het bestuur der spoorwegen van het bezette 'gebied. De „Liberté" meent te weten, dat de nieuwe reis naar het* Roergebied van den minister van openbare werken, die een ontmoeting met generaal Degoutte te Düsseldorf zal hebben, ten doel heeft de noodzakelijke regelingen te treffen om op groote schaal cokes en steenkolen ter be* schikking te krijgen. HET BOLSJEWISTISCH PARADIJS. Massamoord van boeren. De bladen te Lemberg melden uit Ros* loff, dat te Schitomir boerenonlusten zijn uitgebroken, welke door de bolsjcwiki bloedig onderdrukt werden. 340 boeren zijn ter dood veroordeeld. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Volgens berichten van andere bladen hebben ook in talrijke andere plaatsen van de Oekrainc bloedige conflicten tus schen boeren en bolsjewiki plaats. De boeren protesteerden tegen het pro ces, dat tegen den patriarch Tikon ge* voerd is. Buitendien wordt er "melding gemaaki van jodenpogroms ia de Oekrainc. Talrij ke Joodsche families vluchten in de rich ting van de Poolsclie grens. KincJerellende in Sovjet Rusland. In de „Isveslija" van 24 Maart publi ceert de vrouw van Kalinin een oproep aan het Russische volk, om toch eindelijk eens do sckaamtelooze onverschilligheid te laten varen ten opzichte van de ouder- looze kinderen. Zij schrijft: „Makkers, tienduizenden van kinderen gaan materieel en geestelijk te gronde. Geheele groepen van proleta* rische kinderen zijn gedoemd om tus schen leven on dood te zweven, physiek en psychisch to vervuilen. Een onmiddellij-- ke organisatie over het geheele land tot het stichten van Kinderhulpverecnigm* gen is de eenige redding." Hetzelfde blad geeft cijfers van do toe nemende misdadigheid van minderjarigen in ^loskou. In 1922 gaven de twee kin* derrechtbanken aldaar 4606 vonnissen, waaronder 10 voor moord. 37 voor Toof, 22 voor mishandeling. 2100 voor diefstal, 5 voor zedelijkheidsdelicten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 1